Kultura

sirien
2.2.2015 04:03
Jaké RPG (aktuálně) hrajete?
Název zní jasně :)

Výsledky 2015, 2016 a divné 2017

Uvažujte poslední cca rok něco pravidelnějšího
(tj. jeden ukázkový one-shot spíš ne, víc one-shotů v daném systému nebo nějakou mini-kampaň už ano)

Můžete hlasovat až pro 5 systémů! (Pokud jste toho hráli za poslední rok víc, tak dopište do diskuse)

U druhé ankety - Ti z vás co mají vlastní systém A FORMALIZOVALI JEJ A ZVEŘEJNILI (tj. jmenovitě zejména Jerson a York) NEUVÁDÍ postlední možnost (ale spíše jednu z těch prvních)

Ankety na d20 jsou průběžně editovatelné bez ztráty výsledků, takže pokud jsem něco opomenul nebo by byla potřeba jiná úprava, tak si řekněte a opravíme za běhu.

Nebojte se své kliknutí v diskusi upřesnit (bude to zajímavé, ankety nelze spojovat, tak aspoň třeba uvidíme jak moc je vztah mezi konkrétním systémem a tendencím k jeho úpravám atp.)

RPG které hrajete nejvíc hrajete:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
V podstatě as writtenkladné body18
Tak nějak dle pravidelkladné body24
Velmi "volně" dle pravidelkladné body1
Ten systém sme převorali k nepoznáníkladné body0
Ehm... systém... no...kladné body0
Ten systém jsme si vytvořilikladné body5

Jaké RPG (aktuálně) hrajete?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 5 bodů.
oDnD / Oldschoolkladné body2
ADnDkladné body0
DnD 3.Xe / Pathfinderkladné body1
DnD 4ekladné body0
DnD 5ekladné body23
13th Agekladné body4
Dungeon crawl classicskladné body1
Fate 4e / FAE (/Rozcestí)kladné body7
Fate ep. I: Vaše vlastní Star Warskladné body1
Fate 2e / Příběhy Impériakladné body2
DrDo (DrD 1.3, 1.6 atd.)kladné body0
DrD+kladné body3
DrDIIkladné body3
Cosi čemu říkáme "dračák"kladné body3
Kouzlem a mečemkladné body1
Končinakladné body0
Dragon Age RPGkladné body1
Vampire the Masquarade 5ekladné body0
Jiné White Wolf hry (staré WoD, Exalted, Scion...)kladné body1
Shadowrun 1e-3ekladné body0
Shadowrun 4e-5ekladné body3
Call of Cthulhu (d20)kladné body0
Warhammer Fantasy Roleplaykladné body0
Warhammer 40.000 (Dark Heresy, Crusade, Only War...)kladné body1
Star Wars Saga Edition (d20)kladné body1
Stars without numberskladné body1
Star Wars RPG (Edge of the Empire, Age of Rebellion...)kladné body1
GURPSkladné body2
Savage Worldskladné body2
Jiné d20kladné body0
Apocalypse Worldkladné body6
Dungeon Worldkladné body2
Jiný "World"kladné body3
Blades in the Darkkladné body6
Trail of Cthulhukladné body1
Ashen Starskladné body0
jiné GUMSHOEkladné body0
Myší hlídka (Mouse Guard)kladné body2
Burning Wheelkladné body0
CPHkladné body0
Omegakladné body0
Dakarakladné body1
Voidkladné body1
Jiné - mainstreamkladné body2
Jiné - indie (R.D.Laws, Forge games...)kladné body5
Vlastní (nezveřejněné)kladné body5
Autorská citace #1
2.2.2015 08:49 - andtom
Pathfinder s málo úpravama (v anketě vybráno Tak nějak podle pravidel).

Dragon Age dosud s málo úpravama, ale bude hráno Velmi volně dle pravidel (pakliže nedojde ke změnám v souhrnném vydání pravidel v letošním roce).
Autorská citace #2
2.2.2015 08:58 - Vojtěch
Je tam málo přidělitelných bodů :D
Autorská citace #3
2.2.2015 09:07 - PetrH
jiné - Kouzlem a mečem, "tak nějak dle pravidel"
Autorská citace #4
2.2.2015 09:41 - Quentin
Jednou týdně hodně pozměněné odnd (převážně jako DM)
Jednou za čas (cca 10x v minulém roce) as written dungeon world (polovinu jako hráč)
Autorská citace #5
2.2.2015 10:24 - Shako
Potřeboval bych tak 5, spíš 6 políček na hlasování.
Dávám 13th Age za Almiho hraní, ale hráli jsme/hráváme i DnD 4e.
Za naši skupinu dávám nWoD, ale hráváme i DrD+.
Za moji random grupu dávám Jiné - mainstream (WHFR aj.) a myslím tím Mouse guard (příjde mi to víc jako mainstream než indie), ale měl bych přidat ještě Trail of Cthulhu.

Všechno hrajeme v kategorii "V podstatě as written" až "Tak nějak dle pravidel".

Přidal bych tam tedy dvě položky:
Burning wheel - Burning wheel, Mouse guard, Burning Empire
Gumshoe - Trail of Cthulhu, The Esoterrorists, Fear Itself, Mutant City Blues...
Autorská citace #6
2.2.2015 10:35 - York
Tak jsem si teda kliknul, když už jsi mi udělal kategorii. Ta nula byla taková smutná ;-)
Autorská citace #7
2.2.2015 11:38 - MarkyParky
1x za měsíc PI, téměř "as written", včetně settingu - GM rotuje
5x za měsíc DrDII, původně to bylo "tak nějak dle pravidel", teď je to spíš "as writen v testovacích materiálech revize", což je ale odlišné od "as written vanilla" a to:
- 1x high-magic high-level epickou kampaň ze vzdálené postapoklayptické budoucnosti, kdy už se svět propadl zpátky do středověku - jako GM
- 1x generic fantasy kampaň v high-magic světě - jako hráč
- 1x testujeme pro Sparkle Tauril - jako hráč
- a 2x (resp. taková dvojkampaň - dvě družiny ve stejném prostředí, vzájemně se ovlivňují ale nikdy nepotkají) vesnická fantasy v alternativní minulosti (cca 9.-10. stol) Křivoklátska - jako GM

EDIT: Rozepsal jsem i co hrajeme... a zjistil, že těch kampaní je 5 a ne 4 :D
Autorská citace #8
2.2.2015 11:45 - ShadoWWW
MarkyParky: To je něco mezi "Ten systém sme převorali k nepoznání" a "Ten systém jsme si vytvořili (*!)" ;)
Autorská citace #9
2.2.2015 11:49 - MarkyParky
ShadoWWW: To zase úplně ne, protože ty kampaně hraju s jinejma lidma, než jsou ti, co jsou v autorském týmu revize....

... jako jo, spolupodílejí se jako testeři s připomínkama. Ale nezapojují se přímo do úprav.
Autorská citace #10
2.2.2015 12:28 - Merlin
DnD 4e, jednou týdně, prakticky podle pravidel
Autorská citace #11
2.2.2015 12:38 - Quentin
Kdopak ještě zaškrtnul odnd?
Autorská citace #12
2.2.2015 13:15 - sirien
Upravil jsem anketu:

Dragon Age
Kouzlem a mečem
Mouse Guard
Trail of C'thulhu

přidány jmenovitě. Další hry chci přidávat podle ohlasů, protože kdybych tam měl vyjmenovat všechno co by kdo hrát mohl tak se přes to nepřescrollujeme.

(Shako: MG je spíš indie, ale to je jedno)
Autorská citace #13
2.2.2015 13:18 - Nachtrose
Sirien: ještě Ti tam chybí Astrální doupě ;-)
Autorská citace #14
2.2.2015 13:53 - Gurney
sirien: a nechceš nějak "zcivilizovat" tu anketu o systému? Moc nepobírám kde jsou hranice mezi "nějak dle pravidel" a "volně dle pravidel", to samé "převoraný systém" vs "ehm systém". (a s tím souvisí - pro nWoDu 1e + několik hacků z Mirrors + drobnostmi z GMC/nWOD 2e, s lehce upraveným skill listem a motivacemi z NBA namísto Vice/Virtue si mám kliknout kam? EDIT: až na ty motivace jsou to všechno hacky z oficiálních příruček)

...aneb otázka na všechny - když zaškrtáváte "as written", je to fakt striktně "as written" (naložení a five-foot steps v PF, téměř neomezený healing v 13th Age, ...), maximálně s lehkými variacemi v uvedenými někde "v rámečku" v základní příručce? Nebo se třeba nezatěžujete některými pravidly, která dle vašeho názoru znamenají příliš mnoho účetnictví či vám nesedí z jiného důvodu? nestyďte se, obojí je regulérní postup, proti kterému není co namítnout :)
Autorská citace #15
2.2.2015 14:00 - York
Taky jsem nad tím dumal. A to proto, že hráči, hlavně z počátku, pravidla moc nečetli a brali to víceméně spíš podle toho, co jsem jim říkal (a i teď jsou někteří dost překvapení, když jim říkám, co všechno mohou umět a že to mají v pravidlech ;-)). Ale vzato kolem a kolem prakticky i po roce stále hrajeme téměř bez úprav pravidel, samotného mě to překvapilo.
Autorská citace #16
2.2.2015 14:11 - sirien
Rád bych, ale nějak se nám rozbilo editování položek ankety... (nejspíš sem ho rozbil já tím že jsem tam vložil speciální znaky jako uvozovky atp., s nimiž se to zjevně moc nekamarádí)

První - as written včetně ofic hacků
Druhá - as written, ale třeba ne kompletně všechna pravidla nebo ne úplně doslova jak jsou napsaná
Třetí - s výrazným množstvím house rules
Čtvrtá - předěláno v podstatě do nekompatibility s původním as written systémem
Pátá - systém přítomen jen symbolicky, takže "změna" systému by hru ani nijak neovlivnila
Šestá - možnost pro ty z nás co si pro hru udělali valstní domácí pravidla
Autorská citace #17
2.2.2015 14:34 - MarkyParky
Ok, tak já to posunu na "3" a budu považovat testování revize za houserulování vanilly. To asi nejvíc odpovídá skutečnosti, kdyby ty úpravy neměly punc oficiálních...
Autorská citace #18
2.2.2015 15:27 - sirien
PS - zvýšil jsem teda počet povolených hlasů na 5. Těší mě, že jsou mezi námi stále takoví, kteří si na RPG najdou tolik času :D
Autorská citace #19
2.2.2015 15:31 - Shako
sirien píše:
(Shako: MG je spíš indie, ale to je jedno)

Běží to na enginu Burning wheel, což bych nepovažoval za indii. Dá se říct, že MG je hlavně ten setting okolo. Pravidla jsou prostě zjednodušená, aby se to dalo hrát. :) Ale jinak už je to samozřejmě jasnější, jak si to tam přidal.

ToC je imho prostě jen jeden z mnoho Gumshoe, takže pro přehlednost bych to tam dal všechno na jednu hromadu, ale je to tvoje anketa.

Přemýšlím nad tím, zda se nějaké indii dá hrát nějak pravidelně - jakože jednu indii hru s pořád stejným settingem. Dovedu si představit, že se hraje pořád stejný systém, ale zbytek se mění.

Gurney píše:
...aneb otázka na všechny - když zaškrtáváte "as written", je to fakt striktně "as written" (naložení a five-foot steps v PF, téměř neomezený healing v 13th Age, ...), maximálně s lehkými variacemi v uvedenými někde "v rámečku" v základní příručce?

Jo, myslím, že DnD i 13th Age hrajeme hodně blízko "as written". U 4e je to díky spoustě doplňků v různých příručkách, časopisech. Snad jediné, co se neřešilo byli expy - lvl se přidělovali po nějakém čase.
U 13th Age je to přesně tak, že občas někdo (já nebo Noir) využijeme nějaký povolený "hack" uvedený v rámečku pravidel, ale to bych považoval za "as written" a nebo hodně blízko tomu.
Jo a používání terminologie 4e a battlegridu snad není změna pravidel. ;-)

Gurney píše:
téměř neomezený healing v 13th Age
Nějak nevidím problém v tomhle pravidle. A zatím se nám nestalo, že by se to povedlo někomu nějak zajímavě využít nebo zneužít (asi by se na tom dala postavit nějaká postava, ale nikdo to zatím nezkoušel - mám tip na dwarf-forged melee fighter). Většinou tě stejně více zajímají vyčerpané použití schopností než nedostatek "healing surge". Takže imho todle není díra a netřeba jí látat.

Nejvíce upravený hrajeme asi nWoD - trošku předělaný boj, zejména střelba.

ToC, MG hraju "as written. Pokud něco není "as written", tak je to přehlédnutím nějakého pravidla, nikoliv záměrně.

Pod pojmem pravidelně beru i větším množství náhodných oneshotů na stejném systému. ToC jsme zahráli 9 sezení za poslední rok a půl. MG jsem hráli 6 za poslední půl rok. V obojím plánuju pokračovat.
Autorská citace #20
2.2.2015 15:57 - Gurney
sirien píše:
Rád bych, ale nějak se nám rozbilo editování položek ankety...
Ach jo, už aby padla noc.

sirien píše:
as written včetně ofic hacků

...jako třeba Fate nebo nWoD+Mirrors ? :) Ale chápu a už jsme se zařídil

Shako, nohsled píše:
Nějak nevidím problém v tomhle pravidle. A zatím se nám nestalo, že by se to povedlo někomu nějak zajímavě využít nebo zneužít (asi by se na tom dala postavit nějaká postava, ale nikdo to zatím nezkoušel - mám tip na dwarf-forged melee fighter). Většinou tě stejně více zajímají vyčerpané použití schopností než nedostatek "healing surge". Takže imho todle není díra a netřeba jí látat.

Však podle mě je to vlastnost nikoli chyba. Ono to taky není úplně zadarmo, aby si z toho někdo neudělal nějaký špatný závěr.

Shako, nohsled píše:
Nejvíce upravený hrajeme asi nWoD - trošku předělaný boj, zejména střelba.

Jsem na tom stejně, chtěl jsem tak nějak víc "dramatický" boj kde jsou zásahy méně časté, ale o to citelnější a na výstroji záleží. Ono to možná není zas taková změna oproti "as written" hře jak si namlouvám, ale dobrý pocit se taky počítá.
Autorská citace #21
2.2.2015 16:09 - Shako
Gurney píše:
Jsem na tom stejně, chtěl jsem tak nějak víc "filmový" boj kde jsou zásahy méně časté, ale o to citelnější a na výstroji záleží. Ono to možná není zas taková změna oproti "as written" hře jak si namlouvám, ale dobrý pocit se taky počítá.

Osobně je mi to vcelku šumák, ale spoluhráči trvali na tom, že šance na zabití na jednu ránu by měli být neúplně malá... Pak nějaké dávky z automatů/samopoalů řešili jinak a tak.

Trošku návrat k oWoD, kdy je tuším rozdělený hod na útok a až potom se řeší dmg (který je hodně závilý na zbrani).
Ale jak říkám moc mě to nezajímalo. Stačí mi vědět kolik má, co kostek. A to i když vedu hru já.
Autorská citace #22
2.2.2015 17:47 - sirien
Gurney, Shako: redirect?
Autorská citace #23
2.2.2015 19:53 - Malabar
DnD5e (Ecounters a Expedition 1x týdně + Lost Mine of Fendelver 1-2x za 2 měsíce + Vlasní svět 1-2x za 2 měsíce) Většinou jako DM.
DnD4e (Vlastní hybrid FR 1-2 za 2 měsíce) jako DM.
Autorská citace #24
2.2.2015 22:46 - PetrH
trosku rypava (pokud je 5 hlasu, chtelo by to editnout top text ze tri na 5) kazdopadne jeste jsem hral oneshooty lone wolfa multiplayer (na to jsme nejakem opojeni mozku zapomnel)
Autorská citace #25
2.2.2015 23:03 - Sparkle
Nevím jestli mám hlasovat, momentálně hraju to co potřebuju playtestit a co se potřebuju naučit kvůli obchodu, což se ne zcela překrývá s tím, co bych hrát chtěla.

edit: jo, a prosímvás, Chuubo je mainstream nebo indie?
Autorská citace #26
3.2.2015 00:21 - sirien
jedno proč, otázka je jestli to hraješ nebo ne :)
Autorská citace #27
3.2.2015 12:43 - Jerson
Zahlasoval jsem, u CPH asi zůstane nula.
Autorská citace #28
3.2.2015 14:24 - Demonica
Pravidelně teď hrajeme jenom Příběhy Impéria, více méně as written.
A chystáme hraní WFRP2e, doufám že se vydaří častěji.
Autorská citace #29
4.2.2015 12:19 - Plz
Dělám DMa na svém písečku dle vlastních pravidel. K tomu asi není víc co dodat cca jednou za 14 dní. Více nám starost o naše ratolesti nedovolí.
Autorská citace #30
4.2.2015 13:48 - Ebon Hand
AdnD Ebon edition (3)
Autorská citace #31
4.2.2015 20:24 - ShadoWWW
Pokud byste si někdo chtěl zahrát D&D 5e v Praze, minieiri hledá hráče pro doplnění skupiny.

K tématu: Mile mě překvapilo, že to tu navštěvují i hráči Dračiho doupěte. Docela bych uvítal, kdyby hráči všech her na hrdiny uveřejňovali své zápisky z hraní a doplňky ke hře, aby to tu bylo pestrobarevné jako tato anketa.
Autorská citace #32
6.2.2015 20:22 - Dukolm
ShadoWWW píše:
Docela bych uvítal, kdyby hráči všech her na hrdiny uveřejňovali své zápisky z hraní a doplňky ke hře, aby to tu bylo pestrobarevné jako tato anketa.

No ne každý je ochotný věnovat čas navíc tomu a by to upravil do podoby aby ty doplňky šly zveřejnit. Zápisky no pokusů jsme pár měli ale obvykle se to zasekne na nedostatku času a pak už to vyšumí v zapomnění. Takže myšlenka pěkná ale asi nenastane.
Autorská citace #33
9.2.2015 11:42 - Skenderax
V tabulke som nevidel Call Of Cthulhu alebo aspoň BRP :-(. A tak aspoň tu zmienim, že sú to podľa mňa (čítajte pre mňa :-) ) tie najlepšie a najuniverzálnejšie pravidlá vhodné pre každý žáner :-).
Autorská citace #34
9.2.2015 11:49 - Shako
Skenderax píše:
Call Of Cthulhu

Skenderax píše:
najuniverzálnejšie pravidlá vhodné pre každý žáner :-).

To nějak nejde dohromady, ne?
Autorská citace #35
9.2.2015 12:31 - Vojtěch
On myslí Basic Roleplaying, což je myslím procentový systém, který je neutrální a Call of Cthulhu je pak jeho aplikace na Lovecraftovský svět.
Autorská citace #36
10.2.2015 08:47 - Skenderax
Vojtěch píše:
On myslí Basic Roleplaying, což je myslím procentový systém, který je neutrální a Call of Cthulhu je pak jeho aplikace na Lovecraftovský svět.

Ďakujem Vojtěch, presne tak som to myslel. Len by som doplnil, že CoC je rozpracované skrz veky. Od starovekého Ríma (Cthulhu Invictus), stredovej okolo roku 1000 (Cthulhu Dark Ages), 19-20. storočie (Call Of Cthulhu) až po budúcnosť (Cthulhu Rising). Systém pre stredovek je dokonca free

Ale ako spomínal Vojtěch, v pravidlách Basic Roleplaying sa dá hrať všetko od doby kamennej až po vzdialenú budúcnosť a súboj superrobotov a vesmírnych lodí alebo i fantasy. A rovnako je to i so žánrom. Horror, superhero, superroboti, detektívky, mystery, adventurky...
Autorská citace #37
10.2.2015 09:10 - Vojtěch
Ono takových systémů je víc, ale nemoří mě s počítáním v procentech. Proto Basic Ropleplaying moc nevyhledávám ;)
Autorská citace #38
13.2.2015 09:06 - ROBOcop
Nevim kam to hodit. Myslim, ze zde je to podle tematu nejbliz. Zajimave pocteni souhrn historie RPG - 4 knizky Designers & Dragons
Autorská citace #39
13.2.2015 09:56 - Faskal
Když vás teda čtu, tak jsem i zahlasoval.
Poslední dobou hraju dost pravidelně buď Apocalypse World nebo nějaký jeho hack (hodně třeba space operu Uncharted Words).

Pak jsem zaškrtnul "jiné indie", byly to dvě věci od Jenny K. Moran: oneshot v Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine a krátká kampaň v Dreaming Waters.

Hrajeme "V podstatě as written", s tím, že jsem používání některých pravidel AW zapojoval až v průběhu času. Hodně to bylo teda tím, že jsem nejdřív hrál spíš one-shoty a pravidla na dlouhodobou kampaň využil až později.
Autorská citace #40
3.5.2016 17:09 - sirien
Výsledky za 2015 byly:

oDnD / Oldschool: 3
ADnD: 2
DnD 3.Xe / PF: 6
DnD 4e: 14
DnD 5e: 15
13th Age: 6

Fate / FAE: 4
Fate 2e / PI: 5

DrDo: 5
DrD+: 4
DrDII: 4
Cosi čemu říkáme "dračák": 2

oWoD: 0
nWoD: 5
Exalted: 0

Shdr I-III: 1
Shdr IV-V: 0

GURPS: 1

SWSE: 0
Jiné d20: 0

AW/DW/xW: 6

Trail of Cthulhu: 2
Mouse Guard: 1
Kouzlem a mečem: 1
Dragon Age: 2

CPH: 0
Omega: 1
Dakara: 1
Končina: 1
Void: 0

Jiné - mainstream (WHFR aj.): 7
Jiné - indie (RD Laws, Forge...): 1

HRAJEME:
V podstatě as written: 29
Tak nějak dle pravidel: 14
Velmi "volně" dle pravidel: 5
Ten systém sme převorali k nepoznání: 2
Ehm... systém... no...: 0
Ten systém jsme si vytvořili (*!): 1
Autorská citace #41
3.5.2016 17:18 - sirien
áááá.... refresh celé ankety :)
Autorská citace #42
3.5.2016 21:59 - sirien
Kdo kliknul "Jiné" a které to je? :)
Autorská citace #43
4.5.2016 00:24 - Sparkle
Tak ona ta anketa nenabízí možnost "domácí systém" pokud mu neříkáme dračák.
Autorská citace #44
4.5.2016 02:45 - Vojtěch
Sirien: Deathwatch, v plánu je Savage World
Autorská citace #45
4.5.2016 03:52 - Colombo
Co je Shdr? Pro šadouran se používá zkratka SR
Autorská citace #46
4.5.2016 05:13 - sirien
Sparkle: máš to tam

Colombo: you know nothing, youngling...
Autorská citace #47
4.5.2016 06:18 - Colombo
sirien: Just UTFG.

http://forums.shadowruntabletop.com/index.php?topic=4957.0
http://rpg.stackexchange.com/questions/27101/what-are-the-differences-between-shadowrun-4th-and-5th-edition-that-i-should-kno
Autorská citace #48
4.5.2016 06:44 - Vojtěch
A já myslel, že SR se Spell Resistance :D
Autorská citace #49
4.5.2016 08:24 - Colombo
a AW je Attention Whore. Že by zkratky mohly mít více významů podle toho, kdo a kde je používá? Zbortil si mi svět!
Autorská citace #50
4.5.2016 08:33 - ShadoWWW
U Fae by bylo dobré doplnit / Rozcestí
Autorská citace #51
4.5.2016 08:40 - Tarfill
Hraju v podstatě dvě různé hry. Jednu "as written" a druhou "částečně přetvořenou." Nemohu však rozdělit jeden bod mezi tyto dvě možnosti...
Autorská citace #52
4.5.2016 10:47 - Aegnor
Mám hlasovat i když jsem v situaci "chci hrát tohle, ale nevychází mi čas/spoluhráči/whatever"?:-)
Autorská citace #53
4.5.2016 12:26 - York
Tarfill: Dej hlas oběma. V téhle anketě můžeš hlasovat pro víc možností.

edit: Koukám, že jsem odpověděl na něco jiného, než na co ses ptal, sorry.

Aegnor: Nemáš, název zní jasně :-)

Cílem ankety je zjistit, jaká RPGčka čtenáři a přispěvatelé Kostky skutečně hrají.
Autorská citace #54
4.5.2016 12:56 - ShadoWWW
Zatím se zdá, že komunita D&D 4E přešla komplet na 5E nebo 13th Age.
Autorská citace #55
4.5.2016 12:57 - York
Ad můj hlas: Já na tom jsem, asi nepříliš překvapivě, v podsatatě stále stejně. Ukončili jsme jednu dlouhou kampaň (fantasy v něčem trochu připomínajícím renesanční Janov), pak jsme chvíli hráli pod jiným Vypravěčem (jedno jeho improvizované dobrodružství, docela pěkné, pak pokus hrát úvodní dobrodružství z příručky Fate: Freeport, to dopadlo úplně příšerně, protože to dobrodružství bylo napsáno tak, že postavy s děním neměly absoutně nic společného a ze všeho nejrozumnější naopak bylo se z města co nejrychlejš zdekovat). Na začátku roku jsme rozjeli novou kampaň, tentokrát v Praze roku 2100, v takové naší projekci realistické budoucnosti, ve které se ovšem začínají dít divné věci...

Všechno stejný systém, novou kampaň teď hrajeme už kompletně podle nové edice pravidel.

Ad druhé hlasování: Hlasoval jsem pro "hru hrajeme v podstatě "as written"", což teda není úplně přesné, protože vývoj stále probíhá, takže některé věci se nám trochu mění či zpřesňují pod rukama. Na druhou stranu to ale naši hru dost odlišuje od hraní v jiných "domácích" systémech, protože hrát "as written" je můj poměrně důležitý cíl (a dosahuju toho teda často tím, že měním pravidla tak, aby byla "as played" ;-)).
Autorská citace #56
4.5.2016 13:40 - Naoki
Píše:
Zatím se zdá, že komunita D&D 4E přešla komplet na 5E nebo 13th Age.

Za plzeň potvrzuji :D
Autorská citace #57
4.5.2016 13:42 - sirien
ShadoWWW: jj, ten propad je cítit.

Aegnor: Ne :p Ale můžeš založit paralelní anketu na dané téma a můžeme se podívat na to, jaký je rozdíl mezi tím co lidé hrají a co by hrát chtěli :)

Tarfill: Vím o tom, ale nechtěl jsem do té ankety dávat víc hlasů - zaprvé aby byl count lidí, co hlasovali celkem a zadruhé protože mi přijde zajímavěšjí nechat tuhle možnost jako one-choice-only. Zaklikni to buď podle té hry co hraješ častějc nebo podle přístupu který Ti víc vyhovuje, podle toho co Ti přijde víc odpovídající :)
Autorská citace #58
4.5.2016 13:50 - ShadoWWW
sirien píše:
můžeme se podívat na to, jaký je rozdíl mezi tím co lidé hrají a co by hrát chtěli :)

Hlavně by byl zajímavý důvod, proč hrají něco jiného, než chtějí.
Autorská citace #59
4.5.2016 14:37 - Quentin
Píše:

Tradice, hráči, časová náročnost, cena...

Třeba já bych taky nejradši hrál něco složitějšího jako dnd5e nebo Bruning Wheel, ale z lenosti hraju jen odnd.
Autorská citace #60
4.5.2016 14:40 - Nachtrose
My taky presli od 4e ke 13A. Posledni rok jsem ho hral jako PC a po rocni pauze opet masteruju a vedu ho vesmes "as writen".
Autorská citace #61
4.5.2016 15:12 - Tarfill
Píše:

Já bych třeba chtěl opustit pravidla DrD 1.6 a hrát pravidelně podle DnD5, ale aktuální PJ, pod kterým pravidelně hrajeme, nemá bohužel chuť na nová pravidla přecházet. Strašně mě to štve, ale nechci to zase hrotit až tak, že bych úplně odešel a skupinu nechal být. Kompenzuji si to tedy alespoň tím, že sám občas vymyslím nějaké jednorázové dobrodružství v DnD a to pak s ostatními odehraju, doufajíc, že je na tato pravidla navnadím a časem přejdou sami...
A daří se mi to, ostatní hráči s DnD nemají problém, zbývá už opravdu jen ten PJ :-)
Autorská citace #62
4.5.2016 15:23 - Nachtrose
Tarfill: v naší skupine jsem naopak já ( GM ), co čas od času začne blbnout ohledne jiného systému :-D
Autorská citace #63
4.5.2016 15:48 - Jerson
Kdybych poslední dva měsíce nehrál na Facebooku, tak prakticky nehraju vůbec. Ty dvě hry loni snad ani nemůžu počítat.
Autorská citace #64
4.5.2016 17:58 - Ebon Hand
Do sekce "Hru hrajeme:" mi asi chybí Homerulovaná pravidla. Nevím, kam se zařadit. Hrajeme jak podle původních pravidel, tak podle vlastních homerulované nadstavby a nejčasteji podle selského rozumu. :-)
Autorská citace #65
4.5.2016 20:22 - Kostivít
Tak zašktrni to Píše:
Velmi volně, spíš je máme sem tam k ruce

Přijde mi to jako nejvěrnější odpověď, k tomu co říkáš.
nebo
Píše:
Tak nějak dle pravidel

Protože pořád používáte pravidla, ale...........
Autorská citace #66
4.5.2016 22:12 - andtom
Hraji momentalne Star Wars od Fantasy Flight Games, nevim, jestli to je SWSE nebo to chybi v seznamu. Moc fajn. Hraji to se mnou take Dalcor a Jiron s partnerkama, takze je nas pet, normalni grupa. Pathfinder rozehrane kampane, ale v roce 2016 zatim stoji u ledu. Dragon Age uz nehrajem, nic moc. Cau zas nekdy u nejakeho prispevku za pul roku, za rok :-)
Autorská citace #67
4.5.2016 23:06 - Nachtrose
andtom píše:
Star Wars od Fantasy Flight Games, nevim, jestli to je SWSE nebo to chybi v seznamu

SWSE je Star Wars Saga Edition, FFg verze není v seznamu ( EotE, AoR, FaD... ). Já zvažuju si někdy v průběhu roku pořídit na zkušenou alespoň nekterý beginners box, tož by mě celkem zajímalo, jaké to je :-)
Autorská citace #68
5.5.2016 00:18 - sirien
Ebon: položka "Ten systém jsme převorali k nepoznání" je pro Tebe myslim příhodná :D Ostatně ADnD Ebon Edition se tomu myslím nepřezdívá jen tak, ne? :)
Autorská citace #69
5.5.2016 10:18 - Ebon Hand
sirien píše:
ADnD Ebon Edition se tomu myslím nepřezdívá jen tak, ne? :)

Máš recht! :-) A dobrý nápad zopakovat anketu, jasně ukazuje co bylo trendy a co se drží dlouhodobě. Požádám tě, zda to pak nějak vyhodnotíš?

andtom píše:
Cau zas nekdy u nejakeho prispevku za pul roku, za rok :-)

Zdravím veteráne! :-)
Autorská citace #70
5.5.2016 10:28 - Quentin
Taky jsem hlasoval odnd/převoráno. Myslím, že je to podobná situace jako s ebonem.
Autorská citace #71
5.5.2016 15:40 - sirien
Ebon: Refresh ankety byl popravdě Yorkův nápad (resp. York chtěl novou anketu, já místo toho refresh tuhle).

Až to tu nějak utichne zase a bude se stát, že se čísla stabilizovala, tak to nějak porovnám (proto sem si udělal zálohu, žejo...)

andtom: zdar Ty :) Star Wars of FFG je "mainstream-jiné"... nějak mě nenapadlo to tam hodit a nejsem si jistej, že by to hrál někdo moc kromě vás :) Dobré vědět, že Dalcor s Jironem ještě žijou :D
Autorská citace #72
5.5.2016 16:15 - Jerson
Zdá se mi to, nebo Omegu hraje kromě mě ještě někdo jiný?
Autorská citace #73
5.5.2016 16:23 - Kostivít
Tví spoluhráči, řekl bych.
Autorská citace #74
5.5.2016 17:14 - Vojtěch
Málo hvězdiček, sakra :D
Autorská citace #75
5.5.2016 18:23 - sirien
Tos toho poslední rok hrál pravidelnějc tak moc? :) Připiš do diskuse na co Ti nezbylo :p
Autorská citace #76
5.5.2016 20:46 - Jarik
Jerson:
Ja ji hral za posledni rok 2x
Tak jsem ji tam lisknul :)
Autorská citace #77
6.5.2016 00:05 - Vojtěch
Fate - točli jsme systémy, takže jsem hrál chvíli to a chvíli zase ono. Celkově řečeno dlohodobě jako hráč jsem v PF, 5E a Deathwatchi s různou pravidelností. Pak jsem občasmo DMoval DCC a 13th a před dvěma měsíci jsme zakončili FAE hru. Se to sešlo :D
Autorská citace #78
6.5.2016 10:34 - Skenderax
Hmmm, so smútkom na srdci som zistil, že v možnostiach nie je Call Of Cthulhu :-( a ani Stars Without Number, resp. podobné systémy ako Silent Legions (horror), Scarlet Heroes (fantasy pre jedného, resp GM+1 hráč) a Spear Of The Dawn (fantasy nie v európskom stredoveku ale v africkom).
Autorská citace #79
6.5.2016 11:13 - Jerson
Jarik píše:
Ja ji hral za posledni rok 2x, Tak jsem ji tam lisknul :)

V tom případě mi chybí ještě jeden navštěvující agent.
Autorská citace #80
6.5.2016 12:34 - Shako
Poznámnka: Říkat, že hrajeme 13th Age "as written" je sice pravda, ale ona ta pravidla mají spoustu odkazů na téma "Když se dohodneš s GM, tak to klidně udělejte klindě takhle"... tak nevím, zda je to vlastně ještě pořád dle pravidel, když pravidla umožňují a vybízí k porušování nebo změně pravidel. :-D
Autorská citace #81
6.5.2016 12:49 - York
Shako: Ono tohle máš napsané prakticky v každých pravidlech, liší se to jen tím, jak často to autoři opakují.

As Written bych bral fakt jako ta pravidla, která najdeš přímo v příručkách. Tj. když je tam vypsaných víc variant a ty sis vybral jednu z nich, tak je to As Written. Když je tam ale napsáno "ale můžete si to udělat i jinak" a ty sis to udělal jinak, tak to není As Written (nejspíš by na to seděla možnost "Tak nějak dle pravidel").
Autorská citace #82
6.5.2016 14:58 - Gurney
Jak se tak na ten seznam koukám, tak minimálně Warhammer by asi měl dostat vlastní kolonku (pokud ne rovnou dvě - Fantasy Roleplay a 40k linie). Call of Cthulhu nejspíš taky (když má teď celkem nedávno novou edici). Stars without Number je ve světě zhruba stejně oblíbený jako Fate, tak by bylo zajímavé zjistit jak moc se hraje u nás, stejně tak Dungeon Crawl Classics (o kterém zas slyším nebo čtu každou chvíli u nás).

Možná by nebylo od věci taky v tom seznamu poněkud omezit zkratky a trochu to zpřístupnit lidem co běžně nečtou diskuze na netu - jestli se píše Shdr nebo Shadowrun už je skoro jedno, mohl by být nějak vysvětlen ten oldschool (závorka "Sword&Wizardry, Labyrinth Lord, ..." by mohla lecos osvětlit) nebo oWoD/nWoD (opět názvy nejdůležitejších liní podstatně zvyšují pravděpodobnost, že se dotyčný přihlásí ve správné skupině, byť třeba neví co patří do n/o WoD, zvlášť když se teď druhé edici nWoDu říká Chronicles of Darkness, aby to bylo jednodušší...).
Autorská citace #83
6.5.2016 15:56 - Vojtěch
Bacha abych DCC šum nedělal já (mám tendenci o tom plácat často, tak aby to nedělalo klamný dojem tady) ;)
Autorská citace #84
6.5.2016 17:16 - sirien
Gurney: Tak to tam klidně dopiš :)

Zkratky... měl sem za to, že u her co lidi hrají ty zkratky znát budou.
Autorská citace #85
7.5.2016 21:15 - sirien
ping, ještě pár dnů to tu chci udržet živě nahoře
Autorská citace #86
8.5.2016 01:30 - Colombo
Zajímavé je, že pár lidí hraje vlastní nepublikované RPG, které si ale nevytvořili.
Autorská citace #87
8.5.2016 08:47 - Kostivít
Jo, protože hrajeme tři různé systémy (z toho jeden vytvořený). Často je střídáme a tak prostě nemůžu říct, sirien píše:
Ten systém jsme si vytvořili (*!)
, když je to 2:1................
Autorská citace #88
8.5.2016 13:18 - Sparkle
Colombo píše:
Zajímavé je, že pár lidí hraje vlastní nepublikované RPG, které si ale nevytvořili.

Protože si ho vytvořil GM a my jakožto hráči se podřizujem. Například.
Autorská citace #89
9.5.2016 13:01 - Gurney
Přidány některé v diskuzi zmíněné možnosti - Call of Cthulhu (Chaosium), Warhammer (dal jsem zvlášť fantasy roleplay a řadu rpgček z WH40k univerza) a nové Star Wars od Flight Fantasy Games. Hlasovat můžete nyní i pro Stars without Number a Dungeon Crawl Classics.
Autorská citace #90
9.5.2016 14:15 - Quentin
Tak já hlas k SWN přihodím. Pět nebo šest sezení to určitě bylo, a možná budeme i pokračovat.
Autorská citace #91
9.5.2016 14:21 - sirien
Jako... musim říct, že rozdíl proti loňsku vypadá docela silnějc než sem čekal.

4e-čko vypadá odepsaně, ale přitom 5e-čko a 13th Age maj stejnej součet (dobře, ještě je času dost...), Fate je víc jak na dvounásobku (zato klesnul Fate 2e/PI), GUMSHOE vypadaj že šly trochu nahoru...

Dračák a WoDčka vypadaj, že sem ještě nedošli všichni kdo by je případně kliknuli.

Dost silnej posun k hraní as written (zejm. co do toho že dost zeslábla možnost "Tak nějak podle pravidel) - asi zmizením 4ečka?

No, sem zvědavej až to pak někdy budu porovnávat detailně.
Autorská citace #92
9.5.2016 14:44 - ShadoWWW
Je dost možné, že ten přesun z 4E k jinému systému se odehrál už loni, akorát loni se ti hráči podepsali pod 4E i jinde a letos už jen jinde.

Nebo to může souviset s odchodem starých hráčů ala Alnag a příchodem nových hráčů, co začínají už na něčem jiném než 4E.

Přesun z Fate 2e/PI na Core/FAE mi přijde logický. Přece jen designéři z Klobouku asi věděli, co dělají, když novou edici udělali tak, jak ji udělali. A nárůst je zcela jistě díky překladům.

Že se hraje víc as written... To může souviset s tím, že nové hry se píší víc rozvolněně a s volitelnými pravidly, které často porušují sama základní pravidla (a přesto jde o hraní /as writen").

Ale jinak mě ten téměř 100% odliv od 4E taky překvapil.
Autorská citace #93
9.5.2016 14:47 - Naoki
Za své 13th Age družinky přiznávám, že probíhala úvaha jeslti hrát 4e s prvky 13th Age nebo 13th age s prvky 4e. Nakonec zvítězila druhá možnost.

Dále někdo postoval že se chystá nové RPG které kombinuje to nejlepší z 4e, PF a ještě něčeho. Na ten jsem dost zvědavý a budu se těšit až výjde.
Autorská citace #94
9.5.2016 14:51 - Shako
ShadoWWW píše:
Je dost možné, že ten přesun z 4E k jinému systému se odehrál už loni, akorát loni se ti hráči podepsali pod 4E i jinde a letos už jen jinde.

Tudle teorii potvrzuji. Ještě loni se dalo říct, že 4e občas hrajeme. Letos se to zatím moc říct nedá.

ShadoWWW píše:
Že se hraje víc as written... To může souviset s tím, že nové hry se píší víc rozvolněně a s volitelnými pravidly, které často porušují sama základní pravidla (a přesto jde o hraní /as writen").

A s tímhle taky souhlasím a přesně tak jsem hlasoval.
Autorská citace #95
9.5.2016 15:10 - Xyel
ShadoWWW píše:

Taky bych zde nadhodil hypotézu, že je to způsobeno tím že nové edice jsou prostě lépe napsané než staré. Ze zkušenosti z mých družin vyplývá hraní as written přímo z "kvality" pravidel, podle kterých se hraje. House rules totiž vždy začínaly tím, že pravidla as written generovala nesmyslné situace/souvislosti/dopady a/nebo výrazně ztěžovala samotné hraní, takže my tak měli potřebu je upravovat aby se hrálo lépe. Od přechodu na 5E hrajeme čistě as written a zatím jediný kandidát na house rule je teleport (ano, dolezli jsme už na docela vysoké úrovně).
Autorská citace #96
9.5.2016 17:23 - Vojtěch
Naoki: Která že o má být?
Autorská citace #97
9.5.2016 22:52 - Naoki
já blbec si to nebookmarknul a teď si to nedokážu vygooglit...
Autorská citace #98
10.5.2016 07:51 - PetrH
KaM, drd.old, lone wolfa multi
Autorská citace #99
10.5.2016 09:03 - Quentin
Hmm, hrajeme odnd/přeorané a SWN/as written. Anketa selhala! :)
10.5.2016 10:16 - Jerson
Ještě mi tam chybí bezpravidlové hraní, které provozuju poslední tři měsíce.
10.5.2016 12:04 - PetrH
Jerson píše:
Ještě mi tam chybí bezpravidlové hraní, které provozuju poslední tři měsíce.

by me nekdy zajimalo jak se hraje bez pravidel... to zni jako povidani pro skautky u ohne:) [nemohl jsme si pomoci :) klidne ignorujte;)]
10.5.2016 14:54 - Jerson
Nevím jak se hraje u ohně se skautkami (ale jsem si jist, že půlku toho co hrajeme my se skautkami nikdo u ohně nehraje :-) ), já takhle hrál jen s kamarádem u ohně, před nějakými deseti lety na netu a teď jsem zase začal.
Kdyžtak to můžeme probrat v nějaké jiné vhodné diskusi nebo soukromě, pokud tě to zajímá.
10.5.2016 17:56 - Ebon Hand
Prakticky bezpravidlovým hraním byl svého času "hostinec Uroboros", nebo jak se to jmenovalo na RPGF, mohlo by to tam být ještě někde v archivu.
(jsem právě zjistil, že firemní Kaspersky blokuje RPGF :-)
10.5.2016 19:05 - sirien
Tak až zmizíš z práce tak Quasitův 55 stránkový Uroboros najdeš tady.

Jerson: Já bych hraní u ohně se skautkami nepodceňoval...
10.5.2016 19:32 - Jerson
Ebon Hand píše:
Prakticky bezpravidlovým hraním byl svého času "hostinec Uroboros",

Pokud se nepletu, tak ten hostinec neměl vůbec žádný příběh.

sirien píše:
Jerson: Já bych hraní u ohně se skautkami nepodceňoval...

Já chodil ještě do Pionýra, takže se klidně pochlub, co se hraje se skautkama u ohně.
10.5.2016 20:53 - PetrH
No vykladaci telenovela o tom, jake by to bylo vydar se do te zricenbiby nahoru... Dole jsi u ohne, mas tam celtaky a nahore vis, ze tam je duch loupeziveho rytire a vitr sumi ve stromech... Jo to byly casy;) skautky byly uz vekem 18;)) pro rejpaly
10.5.2016 21:17 - ShadoWWW
PetrH: KaM jste hráli dlouhodobě? Máš nějaké zkušenosti/postřehy, jak to udržet systémově zajímavé v rámci dlouhodobého tažení? KaM mi vždycky přišlo spíš jen jako hra na one-shot pro pár hráčů, protože není moc systémově variabilní (aspoň tak, jak je oficiálně napsané).
10.5.2016 21:55 - sirien
Jerson píše:
Já chodil ještě do Pionýra, takže se klidně pochlub, co se hraje se skautkama u ohně.

Těžko říct, já nechodil ani do jednoho a RPG pokud vím sem hrál jen s jednou pionýrkou...
12.5.2016 14:59 - PetrH
Shadowww: ano hrali jsm v nem tazeni, de facto nejdelsi bylo 14 sezeni, jestli si dobre pamatuju,ano bylo vice house rusles, jako, ze mas dva sloty na zbrane a zbroje, ze mas 4 sloty na kouzla, svitky, 4 aloty na extra veci... Jinak pravidla jako boj atd atd bylo as written.
Ale provikend podle meho hra ok, na delsi hrani si musis upravit. Myskim ze tohle snad vyresi 2ka
15.5.2016 13:06 - LZJ
Dal jsem "Jiné - indie", protože jediné, v poslední době hrajeme je Riddle of Steel (a ještě spíš se sejdem nepravidelně).
A pak "Tak nějak dle pravidel", protože máme předělaná pravidla pro magii, u ostatního se pravidel držíme.
19.5.2016 10:46 - Gurney
Pro zajímavost - výsledky hlasování o nejoblíbenější nefantasy žánr mezi hráči rpg z ENWorldu (prozatím drtivě vede SF).

Kdyby jste si taky chtěli zahlasovat, tak můžete zde.
19.5.2016 12:55 - Jerson
Gurney píše:
Pro zajímavost - výsledky hlasování o nejoblíbenější nefantasy žánr mezi hráči rpg z ENWorldu (prozatím drtivě vede SF).

No, ona by tam podle definice spadala i třeba Omega, takže se těm výsledkům ani moc nedivím.
19.5.2016 13:20 - Gurney
A kdyby tam Omega nespadala, tak by jsi se jim divil? :)

...sry, nedalo mi to :)
19.5.2016 14:02 - Jerson
Ne, kdyby to bylo udělané tak, že se hráčů napřed zeptají, co konkrétně hrajou, a pak se to teprve roztřídí do kategorií podle různých hledisek, tak bych se nedivil. Tyhle výsledky celkem o ničem nevypovídají.
19.5.2016 15:58 - Quentin
Jerson má pravdu. Z tohodle výběru se pod scifi schová hrozně různých žánrů (postapo, space opera, x-files, star gate...).
19.5.2016 16:12 - ShadoWWW
Podle diskuze je jasné, že lidi, co hlasovali pro Sci-Fi, nejvíc hrají Star Wars nebo FireFly.
19.5.2016 16:23 - sirien
Gurney: no jasně, na DnDčkovém EnWorldu přece hrají samí Skuteční muži... :)
26.5.2016 02:09 - sirien
ping
3.6.2016 02:48 - sirien
Tak ještě poslední ping než to nějak sečtu proti minule :)
3.6.2016 08:42 - Jerson
Pro příští anketu mám návrh na pár změn, aby byla o něco lépe vypovídající. Zajímá tě jen to co hrají lidé tady na kostce, nebo i někde jinde?
3.6.2016 10:06 - sirien
No, popravdě, spíš tady na Kostce.

Ono totiž "někde jinde" nemá moc smysl zjišťovat, protože možnost oslovit rozumnou část hráčů od "jinde" neni, takže ten výsledek by vlastně ani o ničem nevypovídal.
21.9.2016 23:06 - Aegnor
Takový lehký bump, kdyby někdo chtěl změnit/přidat nějaké svoje hlasy.
28.9.2016 20:06 - PetrH
Kouzlem a mecem, lone wolf adventire game
1.10.2016 09:42 - ShadoWWW
Recenze Lone Wolf Adventure Game na Geek & Sundry
1.10.2016 17:01 - PetrH
Souhlasim do pismene...
30.3.2017 19:00 - ShadoWWW
Nepatří to úplně do této rubriky... ale byl jsem s malou dcerou na kroužku ve volnočasovém centru u nás ve čtvrti a měli tam v nabídce i pár RPGček. ;-)

Smutný je, že víc jak DrD a GURPS tam nenabízí. Takže mimo netová fóra (bubliny?) se stále asi nejvíc hrají tyto dvě hry z devadesátek.
30.3.2017 19:04 - Aegnor
Tak jakože k tomuhle můžu dodat menší insight. Ty GURPSy vede člověk, pod kterým jsem pár let hrál a... on hraje druhogeneračním způsobem. Fate se mu nelíbil, DW se mu nelíbil, WoD by se mu možná líbilo... :-)
30.3.2017 19:06 - sirien
ShadoWWW: doufám, že jsi okamžitě poskytl překlady DnD a Fate :)
31.3.2017 08:29 - Tarfill
Chápu, že tyhle kroužky jsou jen na chvilkové zaplácnutí času, ale i tak si nedokážu představit, jak s těma děckama probíhá jednohodinové hraní DrD... Kolik toho asi stihnou odehrát...
31.3.2017 08:41 - LokiB
Tarfill: o něco víc než v DrD II ;)
Za hoďku stihnou pár místností v podzemí, nějaké hledání, nějakou past a jeden souboj. A možná i jednoduchou logickou hádanku.
31.3.2017 21:36 - sirien
Udělal sem refresh anket.

Výsledky z předchozích let sem hodil do tabulky:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/17vs2TIjFndUPoz7Yvfd8qeaT-2q7mcMEP5E2s7rKQgI/edit?usp=sharing
2.4.2017 14:40 - PetrH
KaM, LWAG, Markyho retro "Dračák" na AW engine, Hrska
11.7.2018 10:39 - York
Měl jsem za to, že jsem posledně tuhle anketu vypisoval já a zřejmě se pletu, protože tady na to nemám práva (leda by existovala ještě nějaká jiná).

Takže Siriene, můžeš ji, prosím, aktualizovat?

Možná je taky na čase se zase zamyslet nad kolonkama, některé by určitě šly sloučit.
7.9.2018 17:10 - sirien
Hups... sorry

Výsledky sem opět přepsal do tabulky odkázané v záhlaví a ankety sem refreshnul a nejspíš jí nechám běžet někdy cca do konce roku?

Jako vždy hlasujte prosím pro systémy, které jste hráli trošku pravidelně (nějaká minikronika nebo několik různých one-shotů atp.) - je to o tom co tu hrajeme / jsme hráli, ne o tom co jsme kdo různě nárazově zkoušeli :)

První anketa je vztažena k vašemu "dvornímu" systému. Pokud žádný takový nemáte, tak vyberte ten co jste hráli nejvíc a pokud nedokážete určit ani ten tak buď to shrňte nebo tu anketu vynechte.

Pokud ve druhé anketě něco chybí nebo to není dost specifické (různá ta WoDčka...) tak napište/upřesněte v diskusi, není problém přidat další položky :)
7.9.2018 17:25 - Šaman
V té druhé se mi nedaří hlasovat.
7.9.2018 17:45 - sirien
sorry, blbý nastavení, už by to mělo fungovat
7.9.2018 18:35 - LokiB
Savage Worlds se do seznamu ještě nepropracovaly :(
7.9.2018 18:40 - sirien
Už jo, máš je za GURPS :)
7.9.2018 19:47 - Shako
sirien píše:
Jako vždy hlasujte prosím pro systémy, které jste hráli trošku pravidelně (nějaká minikronika nebo několik různých one-shotů atp.) - je to o tom co tu hrajeme / jsme hráli, ne o tom co jsme kdo různě nárazově zkoušeli :)

Mouse Guard bych změnil na "Myší hlídka (Mouse Guard).

Jinak mám pocit, že hlasuju pravidelně pro 2-3 věci, které tak nějak průběžně hrajeme. A pak pro nějaké "náhodné" rpg, které ve kterém jsme hráli pár shotů.
7.9.2018 20:00 - Dukolm
Shako píše:
Mouse Guard bych změnil na "Myší hlídka (Mouse Guard).

Upraveno. Už bylo v řešení. Jen se to musí udělat přes db tak mi chvilku trvalo než se k tomu dostanu.
9.9.2018 09:25 - MarkyParky
Cuubo je "jiné mainstream" nebo "jiné indie"?
9.9.2018 16:33 - Naoki
Jsem si uvedomil ze jediny rpg co hraju je pbp Hrstka od echtelionu...
9.9.2018 17:06 - sirien
Marky: zajímavá otázka. Spíš "jiné indie".

Je ale škoda že lidi co zaškrtávají ty "Jiné-mainstream" a "Jiné-indie" nenapíšou do diskuse které přesně tím myslí - možná že hrají totéž a v tom případě by se vyplatilo udělat speciální vlastní kolonku :)

btw. doplnil sem Blades in the Dark.
9.9.2018 17:47 - MarkyParky
Jo, takže moje "Jiné indie" jsou:
* Chuubo
* Hrstka
9.9.2018 18:56 - Aegnor
sirien píše:
btw. doplnil sem Blades in the Dark.

Děkuji, chtěl jsem se na ně zeptat.
9.9.2018 22:54 - sirien
Přiznají se ti dva dotyční k těm "Jiný World" a k tomu jaké *Worldy to jsou?

Jinak se mi zdá, že se tu oproti předchozím letům trošku přestává hrát přesně podle pravidel - teda, ještě uvidíme s dalšími hlasy, ale... je to na pováženou, asi to bude chtít nějakou sérii výchovných článků o nutnosti dodržování pravidel :D
9.9.2018 23:15 - York
sirien píše:
Jinak se mi zdá, že se tu oproti předchozím letům trošku přestává hrát přesně podle pravidel

Dokud budu dýchat, tak budu hrát přesně podle pravidel*!

* Jen mám občas trochu bordel v tom, jakou zrovna testuju verzi :p
9.9.2018 23:31 - sirien
That's the spirit! :)
10.9.2018 05:31 - Naoki
Tak Hrstku už máme minimálně dvakrát - kolikrát musí být na samostatnou kategorii? :)
10.9.2018 10:38 - York
Naoki píše:
kolikrát musí být na samostatnou kategorii

Stačí jednou, když si to vybojuješ ;)

Hrstka si ji ale určitě zaslouží: Lidi pro ni dělají mody, je o ni zájem v zahraničí, pbp běží prakticky bez přestávky a nabírá nové hráče.
10.9.2018 14:39 - kin
Jedny ty indie jsem tam dal já, to proto že semi-pravidelně (cca 4x do roka) vedeme v Plzni otevřené hraní a tam tahám takovéhle hry, ale pokaždé jinou. Tento rok jsem tak zatím vedl Goblin Quest, Dread a Microscope.
Takže to sice není jeden systém, ale je to pravidelné a asi budu všechny opakovat, dost mě každé bavilo.

Jinak, kdo jsou ti další dva co hrají Shadowrun?
10.9.2018 15:21 - sirien
Hm, kterej ten Shadowrun hrajete? Má to smysl rozdělit na 4e a 5e?
10.9.2018 15:34 - ShadoWWW
Vím, že v Brně se stále ještě hraje Shadowrun 2E (ta česká verze).
10.9.2018 17:28 - Noldo2
Mě ta anketa mate - jestli nejsem slepej, je tam "jiné WoD" ale z ne-jiných jen Maškaráda 5e ... Po pročtení DtF, Wraithů, Hunterů, Werewolfů, a prolistováním zbytku (nový démoni, Promethean) jsme se rozhodli, že nám asi nejvíc budou sedět "nový" Mage, hopefully as-written.
10.9.2018 19:27 - Faskal
Jeden z těch "jiný world" jsem byl já, váš neodbytný lurker.
Byl to Svět dračáku, u kterého jsem nechal docela dost času. Už je to chvilka, ale myslím, že v minulé anketě jsem ho (v rámci sběrného PbtA) nezaškrtával.

A "jiné indie" jsem zaškrtl kvůli řadě one-shotů Polarisu, jednak kvůli řadě oneshotů a dvou minikamaním Chuuba.
10.9.2018 19:32 - ShadoWWW
Vyvíjí se ještě Svět dračáku, nebo je to už mrtvý projekt?

BTW DrD PPZ existovala jen verze 1.2 a pak až 1.5. Od PPZ se pak odvíjely i verze ostatních dílů pravidel plně kompatibilních s danou verzi PPZ, respektive PPP. Proto jako první verze pravidel PPE vyšla až verze 1.5. Je sice pravda, že existuje verze PPP ver. 1.3, ale ta byla rychle nahrazena verzí 1.5, když se ukázalo, že nebudou PPZ ani verze 1.3, ani verze 1.4.
10.9.2018 19:59 - Noldo2
ShadoWWW: Existovala myslim neočíslovaná verze před 1.2, pravěk...
10.9.2018 20:38 - sirien
Noldo2: minulé ankety obsahovaly nějaké konkrétní WoD hry ale vzhledem k tomu že tyto postupně klesaly až hitly nulu sem je vyřadil - nechal sem tam Vampire 5e protože to je letošní novinka s níž se WW vrací na scénu.
11.9.2018 10:01 - Mirkul
Za jeden Shadowrun můžu já. Rozhodli jsme se se skupinou tenhle rok vyzkoušet jeho 4 edici a tak nějak v ní někteří z nás bojujeme s jiným stylem hraní než hack and slash :-)
11.9.2018 10:51 - LokiB
ShadoWWW píše:
BTW DrD PPZ existovala jen verze 1.2 a pak až 1.5.

Už u diskuse k DrD jsem psal, že mám verzi 1.1 i jsem přesvědčen že i PPZ 1.3 ... takže existovat musela :)
11.9.2018 12:49 - Jerson
Žádný hráč CPH ani Omegy sem asi nezavítá.
11.9.2018 13:07 - ShadoWWW
Já to myslel tak, že po 1.2 byla až 1.5, ne že před 1.2 nebyla žádná verze.

LokiB: Tak to sem hoď sken té 1.3. Přicházel jsem k RPG právě na DrD 1.2, kterou měl kamarád, a já chtěl vlastní pravidla, ale k dispozici byla jen PPP 1.3 a PPZ vyšla až po dlouhých měsících trvání verze 1.5, kde v úvodu psali, že je tam tolik změn, že se rozhodli přeskočit 1.3 i 1.4. Vzápětí vyšla PPP 1.5 a ta stará pravidla PPP 1.3 mi byla... víte k čemu (měnili tam i hodnotu peněz a zkušeností, takže to nebylo kompatibilní).
11.9.2018 13:18 - kin
Sirien: myslím že to SR rozdělení je v pohodě, od čtvrté edice to má Catalyst a je to trochu jiné než ty předchozí tři a zároveň 4tá a 5tá jsou si dost podobné a dá se mezi nimi udělat oficiální konverze postav atd.
11.9.2018 16:08 - sirien
ShadoWWW: 1.3 normálně byla, přeskočená byla 1.4 "aby se u 1.5 dalo najevo že se udělaly fakt velké změny". Byla nečíslovaná verze ("1.0"), pak 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, DrD+ (tim si nejsem úplně jistej, možná bylo už po 1.3?), 1.6, II. To platí pro PPZ, PPP začínaly rovnou 1.3 a pak šly rovnou na 1.5 a pak sjednocující 1.6 a PPE byly myslim rovnou 1.5 a pak 1.6.

Ale... v tom už taky aby se zpětně čuně vyznalo, že.
11.9.2018 16:26 - Jerson
Napřed bylo DrD 1.5, pak několik let nic, pak DrD+ a až pak DrD 1.6.
11.9.2018 16:45 - sirien
...a dodneska ještě pořád čekáme na Hvozd nejen pro druida :(

(...když už nám Asterioňáci konečně dodali Druidy Nejen Ve Hvozdu - btw. koncepčně velmi dobře podchycené, i když tam je pár bolestivejch nedokonalostí co by chtěly zahladit - tak by už fakt mohl Altar dodat i tohle; těšim se na to jak děcko na Vánoce a čekáme na to dýl než efram na Vola...)
11.9.2018 16:50 - exi
Jerson píše:

hmmm, podle toho, co wiki rika a moje pamet v hrubych obrysech potvrzuje, tak drd 1.6 je rok 2001 a DrD+ 2004.
11.9.2018 16:56 - ShadoWWW
Jo, měl jsem pravdu. Viz wiki, že žádná pravidla 1.3 nebyla. Tu původní verzi 1.5, ve které psali, že přeskočili dvě verze, už bohužel nemám, ale v té verzi 1.6, co mám doma, se píše:

DrD 1.6 píše:
Existuje zatím pět verzí Pravidel pro začátečníky: 1.0,1.1,1.2,1.5 a tato pravidla, která držíš v rukou-verze 1.6. Rozdíly v prvních třech verzích nebyly příliš velké, zato verze 1.5 a 1.6 obsahují některé zásadní změny. Jsou tu soustředěny výsledky mnoha let rozsáhlého testování a vývoje a uplatněny připomínky stovek hráčů a nadšenců. Ve všech případech, kdy se pravidla v této knize liší od pravidel z předcházejících verzí, má pravdu verze 1.6. Stejně tak mají přednost pravidla v této knize před Pravidly pro pokročilé a Pravidly pro experty verzí 1.5 či nižších.
11.9.2018 21:58 - Jarik
Jerson: za poslední rok jsme ani jednou nehráli..., Tak se nemůžeš divit ????
11.9.2018 22:00 - sirien
Jerson, Jarik: Tak že CPH tu má nula hlasů (a přesto víme, že se minimálně kdesi někde hraje) mi dává naději, že se moje Fate SW s jedním hlasem taky i někde fakt hrajou :D
11.9.2018 22:11 - Jarik
Sirien: to je můj hlas. A fakt se hrajou. Vím o 2skupinach, ta moje a pak ta Morfina v Pardubicích.
12.9.2018 09:52 - Haplo
Já se též přiznávám k jiným (indie) - doufám, že jsem zvolil správnou kategorii. Rozjíždíme teď po pauze vyplněné deskovkami další část rozehrané kampaně ve světě Končiny, tentokráte pod záštitou BRUTALu. Poněkud vhodnější do světa, který má být drsnější.
12.9.2018 10:34 - Šaman
12.9.2018 12:48 - Aegnor
Šaman: Myslím, že k tomuhle se už nedá nic dodat.
12.9.2018 16:45 - MarkyParky
ShadoWWW píše:
Vyvíjí se ještě Svět dračáku, nebo je to už mrtvý projekt?

Je to Schrödingerův projekt.

Teď v nějakém stavu leží, odložen a zastíněn jinými věcmi a nikdo (včetně mě) neví, jestli je to vlastně mrtvé nebo živé.

Když někdo najde odvahu a otevře víko krabice (tzn. začne podle toho hrát a bombardovat mě feedbackem, otázkami, příklady ze hry, diskutovat o tom, co mu nefungovalo nebo by mělo jít jinak), tak se dozvíme, jak to s ním je.

Buďto to bude hratelné, živé a tahle zpětná vazba to nakopne a zase o kus posune.
A se nebo zjistí fatální problémy či fatální nedostatek prostředků na to je řešit a projekt bude označen za mrtvý.

Ale sám se tam dívat úplně nechci.

EDIT: Ještě jedna věc - vydával jsem to pod CC, takže chce-li se někomu navázat/přebrat to, tak je to možnost, jak kočku udržet nechcíplou.
12.9.2018 16:59 - Šaman
Aegnor píše:

Ou. Měl jsem rozepsané proč odlišovat systém Fate 4e a Fate SW, které jsou vlastně konkrétní setting Fate 4e, ale pak jsem si řekl, že to vlastně není tak zajímavé, abych to ventiloval do světa a zase jsem tu textAreu smazal smazal. Jak se to odeslalo, to netuším. :)
12.9.2018 17:37 - sirien
Šaman píše:
Měl jsem rozepsané proč odlišovat systém Fate 4e a Fate SW

Stranou toho že tam je pár konkrétních implementací ze System Toolkitu atp. tak hlavně a především protože mě tvorba té věci stála dost času a námahy a zajímá mě, jestli to tu někdo hraje :)
12.9.2018 18:16 - Šaman
sirien píše:

Jj, přesně k témuž závěru jsem došel.
Pár nápadů a celkový koncept jsem chtěl využít při plánované kampani Fate S.T.A.L.K.E.R., ale ta se nakonec nerealizovala. Jinak jsem spíš na history/fantasy settingy a vlastně ani neznám nikoho okolo mě, kdo hraje čisté scifi. Ještě tak nějaký cyberpunk ala ShadowRun. Ten teď po hře možná zažije docela boom.
12.9.2018 18:31 - Haplo
No, tak to se dá vyřešit dalším vláknem : Jaké settingy hrajete? a samozřejmě tam může být anketa. :)
12.9.2018 18:34 - LokiB
ShadoWWW píše:
LokiB: Tak to sem hoď sken té 1.3.

Musím říc, že ShadoWWW měl pravdu, přes své přesvědčení jsem v krabici verzi 1.3 k PPZ nedohledal. Moje přesvědčení, že jsem ji MĚL, bylo silné, ale je nepodložitelné důkazy :( Tak jsem se asi spletl.
13.9.2018 14:03 - Jerson
Jarik píše:
Jerson: za poslední rok jsme ani jednou nehráli..., Tak se nemůžeš divit ????

Neboj, pomalu sháním hráče :-)

Jinak pro zájemce budu mít velmi, velmi vtipnou historku o hraní RPG na FB - tedy tak trochu. Teď už se směju, ale ještě mě bolí čelist, a nikoliv od smíchu. :-)
13.9.2018 16:42 - Ebon Hand
Jerson píše:
Neboj, pomalu sháním hráče :-)

Snad to stihneš před odchodem do důchoďáku.. :D

Siriene, hrál jsem jen s tebou Mági a Huntery, mám hlasovat?
14.9.2018 04:51 - Naoki
Píše:
Siriene, hrál jsem jen s tebou Mági a Huntery, mám hlasovat?

Já jsem teda bral že anketa je o pravidelném hraní a ne oneshotech, jinak bych pro ně taky hlasoval :)
14.9.2018 14:35 - sirien
Jak píše Naoki - různý ukázkový oneshoty z toho vynechte (pokud teda nejde o specifický případy jako u Kina výše), zatrhávejte jen věci co ste hráli aspoň trošku víc (3-4 sessions) / pravidelnějc (pokud něco hrajete 2x ročně, ale pravidelně atp.)
17.9.2018 17:21 - sirien
K BitD se tu hlásí už 5 lidí? Interesting...

A 4e vypadá už fakt definitivně hodně mrtvě.

...a zajímavý, že tu nikdo zjevně nešáh po novejch Vampire.
17.9.2018 17:31 - Quentin
Tak já přidám šestého; v sobotu jsme Blades zkusili.
19.9.2018 07:56 - Vojtěch
Já myslím, že na nové Vampires je ještě brzy.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.50299692153931 secREMOTE_IP: 54.158.208.189