Kultura

sirien
2.2.2015 04:03
Jaké RPG (aktuálně) hrajete?
Název zní jasně :)

Výsledky 2015-22 (17-18 jsou divné...)

Uvažujte poslední cca rok něco pravidelnějšího
(tj. jeden ukázkový one-shot spíš ne, víc one-shotů v daném systému nebo nějakou mini-kampaň už ano)

Můžete hlasovat až pro 5 systémů! (Pokud jste toho hráli za poslední rok víc, tak dopište do diskuse)

U druhé ankety - Ti z vás co mají vlastní systém A FORMALIZOVALI JEJ A ZVEŘEJNILI (tj. jmenovitě zejména Jerson a York) NEUVÁDÍ postlední možnost (ale spíše jednu z těch prvních)

Ankety na d20 jsou průběžně editovatelné bez ztráty výsledků, takže pokud jsem něco opomenul nebo by byla potřeba jiná úprava, tak si řekněte a opravíme za běhu.

Nebojte se své kliknutí v diskusi upřesnit (bude to zajímavé, ankety nelze spojovat, tak aspoň třeba uvidíme jak moc je vztah mezi konkrétním systémem a tendencím k jeho úpravám atp.)
Hlasovat může jen přihlášený uživatel.

Hrajeme:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
naživokladné body39
virtuálněkladné body2
obojíkladné body15

Pravidla bereme

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
V podstatě as writtenkladné body39
Tak nějak dle pravidelkladné body15
Velmi "volně" dle pravidelkladné body1
Ten systém sme převorali k nepoznáníkladné body1
Ehm... systém... no...kladné body0
Ten systém jsme si vytvořilikladné body0

Co jste hráli ve 2023?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 5 bodů.
oDnD / Oldschoolkladné body1
OSE / DnD Basickladné body7
ADnDkladné body2
DnD 3.Xe / PFkladné body2
DnD 4ekladné body0
DnD 5ekladné body26
Jeskyně a dracikladné body27
Pathfinder 2ekladné body2
13th Agekladné body2
Dungeon crawl classicskladné body2
Zapovězené zeměkladné body4
Fate 4e / FAE (/Rozcestí)kladné body6
Fate ep. I: SWkladné body0
Fate 2e / PIkladné body2
DrDokladné body0
DrD+kladné body0
DrDIIkladné body3
Cosi čemu říkáme "dračák"kladné body1
Dračák podle staré školykladné body2
Dračí hlídkakladné body3
Kouzlem a mečemkladné body0
Lone Wolfkladné body0
Vampire 5ekladné body1
Hunter 5ekladné body1
Werewolf 5ekladné body0
WoD (oWoD, nWoD, 20th, CoD...)kladné body0
Jiné WW hry (Exalted, Scion...)kladné body0
Shadowrun 1-3ekladné body0
Shadowrun 4-5ekladné body0
Shadowrun 6ekladné body1
Cyberpunk RED/2020kladné body2
Call of Cthulhukladné body3
WHFRkladné body3
WH40Kkladné body1
SWSEkladné body0
Star Without Numberkladné body1
Travellerkladné body0
Star Wars RPGkladné body0
Alien RPGkladné body5
GURPSkladné body0
Savage Worldskladné body1
Jiné d20kladné body0
Apocalypse Worldkladné body1
Avatar RPGkladné body1
Dungeon Worldkladné body0
Svět dračákukladné body0
Svitky hrdinůkladné body3
Příšera týdnekladné body5
Ironswornkladné body1
Jiný "World" (PbtA)kladné body3
Blades in the Darkkladné body3
Scum and Vilainykladné body1
Jiné FitD hrykladné body1
GUMSHOEkladné body1
Mouse Guardkladné body1
24xxkladné body1
Mouseritterkladné body1
Chuubokladné body0
Omegakladné body1
Omega Juniorkladné body2
Voidkladné body1
Vaesenkladné body2
Jiné - mainstreamkladné body0
Jiné - indiekladné body5
Vlastní (nezveřejněné)kladné body4
Autorská citace #1
2.2.2015 08:49 - andtom
Pathfinder s málo úpravama (v anketě vybráno Tak nějak podle pravidel).

Dragon Age dosud s málo úpravama, ale bude hráno Velmi volně dle pravidel (pakliže nedojde ke změnám v souhrnném vydání pravidel v letošním roce).
Autorská citace #2
2.2.2015 08:58 - Vojtěch
Je tam málo přidělitelných bodů :D
Autorská citace #3
2.2.2015 09:07 - PetrH
jiné - Kouzlem a mečem, "tak nějak dle pravidel"
Autorská citace #4
2.2.2015 09:41 - Quentin
Jednou týdně hodně pozměněné odnd (převážně jako DM)
Jednou za čas (cca 10x v minulém roce) as written dungeon world (polovinu jako hráč)
Autorská citace #5
2.2.2015 10:24 - Shako
Potřeboval bych tak 5, spíš 6 políček na hlasování.
Dávám 13th Age za Almiho hraní, ale hráli jsme/hráváme i DnD 4e.
Za naši skupinu dávám nWoD, ale hráváme i DrD+.
Za moji random grupu dávám Jiné - mainstream (WHFR aj.) a myslím tím Mouse guard (příjde mi to víc jako mainstream než indie), ale měl bych přidat ještě Trail of Cthulhu.

Všechno hrajeme v kategorii "V podstatě as written" až "Tak nějak dle pravidel".

Přidal bych tam tedy dvě položky:
Burning wheel - Burning wheel, Mouse guard, Burning Empire
Gumshoe - Trail of Cthulhu, The Esoterrorists, Fear Itself, Mutant City Blues...
Autorská citace #6
2.2.2015 10:35 - York
Tak jsem si teda kliknul, když už jsi mi udělal kategorii. Ta nula byla taková smutná ;-)
Autorská citace #7
2.2.2015 11:38 - MarkyParky
1x za měsíc PI, téměř "as written", včetně settingu - GM rotuje
5x za měsíc DrDII, původně to bylo "tak nějak dle pravidel", teď je to spíš "as writen v testovacích materiálech revize", což je ale odlišné od "as written vanilla" a to:
- 1x high-magic high-level epickou kampaň ze vzdálené postapoklayptické budoucnosti, kdy už se svět propadl zpátky do středověku - jako GM
- 1x generic fantasy kampaň v high-magic světě - jako hráč
- 1x testujeme pro Sparkle Tauril - jako hráč
- a 2x (resp. taková dvojkampaň - dvě družiny ve stejném prostředí, vzájemně se ovlivňují ale nikdy nepotkají) vesnická fantasy v alternativní minulosti (cca 9.-10. stol) Křivoklátska - jako GM

EDIT: Rozepsal jsem i co hrajeme... a zjistil, že těch kampaní je 5 a ne 4 :D
Autorská citace #8
2.2.2015 11:45 - ShadoWWW
MarkyParky: To je něco mezi "Ten systém sme převorali k nepoznání" a "Ten systém jsme si vytvořili (*!)" ;)
Autorská citace #9
2.2.2015 11:49 - MarkyParky
ShadoWWW: To zase úplně ne, protože ty kampaně hraju s jinejma lidma, než jsou ti, co jsou v autorském týmu revize....

... jako jo, spolupodílejí se jako testeři s připomínkama. Ale nezapojují se přímo do úprav.
Autorská citace #10
2.2.2015 12:28 - Merlin
DnD 4e, jednou týdně, prakticky podle pravidel
Autorská citace #11
2.2.2015 12:38 - Quentin
Kdopak ještě zaškrtnul odnd?
Autorská citace #12
2.2.2015 13:15 - sirien
Upravil jsem anketu:

Dragon Age
Kouzlem a mečem
Mouse Guard
Trail of C'thulhu

přidány jmenovitě. Další hry chci přidávat podle ohlasů, protože kdybych tam měl vyjmenovat všechno co by kdo hrát mohl tak se přes to nepřescrollujeme.

(Shako: MG je spíš indie, ale to je jedno)
Autorská citace #13
2.2.2015 13:18 - Nachtrose
Sirien: ještě Ti tam chybí Astrální doupě ;-)
Autorská citace #14
2.2.2015 13:53 - Gurney
sirien: a nechceš nějak "zcivilizovat" tu anketu o systému? Moc nepobírám kde jsou hranice mezi "nějak dle pravidel" a "volně dle pravidel", to samé "převoraný systém" vs "ehm systém". (a s tím souvisí - pro nWoDu 1e + několik hacků z Mirrors + drobnostmi z GMC/nWOD 2e, s lehce upraveným skill listem a motivacemi z NBA namísto Vice/Virtue si mám kliknout kam? EDIT: až na ty motivace jsou to všechno hacky z oficiálních příruček)

...aneb otázka na všechny - když zaškrtáváte "as written", je to fakt striktně "as written" (naložení a five-foot steps v PF, téměř neomezený healing v 13th Age, ...), maximálně s lehkými variacemi v uvedenými někde "v rámečku" v základní příručce? Nebo se třeba nezatěžujete některými pravidly, která dle vašeho názoru znamenají příliš mnoho účetnictví či vám nesedí z jiného důvodu? nestyďte se, obojí je regulérní postup, proti kterému není co namítnout :)
Autorská citace #15
2.2.2015 14:00 - York
Taky jsem nad tím dumal. A to proto, že hráči, hlavně z počátku, pravidla moc nečetli a brali to víceméně spíš podle toho, co jsem jim říkal (a i teď jsou někteří dost překvapení, když jim říkám, co všechno mohou umět a že to mají v pravidlech ;-)). Ale vzato kolem a kolem prakticky i po roce stále hrajeme téměř bez úprav pravidel, samotného mě to překvapilo.
Autorská citace #16
2.2.2015 14:11 - sirien
Rád bych, ale nějak se nám rozbilo editování položek ankety... (nejspíš sem ho rozbil já tím že jsem tam vložil speciální znaky jako uvozovky atp., s nimiž se to zjevně moc nekamarádí)

První - as written včetně ofic hacků
Druhá - as written, ale třeba ne kompletně všechna pravidla nebo ne úplně doslova jak jsou napsaná
Třetí - s výrazným množstvím house rules
Čtvrtá - předěláno v podstatě do nekompatibility s původním as written systémem
Pátá - systém přítomen jen symbolicky, takže "změna" systému by hru ani nijak neovlivnila
Šestá - možnost pro ty z nás co si pro hru udělali valstní domácí pravidla
Autorská citace #17
2.2.2015 14:34 - MarkyParky
Ok, tak já to posunu na "3" a budu považovat testování revize za houserulování vanilly. To asi nejvíc odpovídá skutečnosti, kdyby ty úpravy neměly punc oficiálních...
Autorská citace #18
2.2.2015 15:27 - sirien
PS - zvýšil jsem teda počet povolených hlasů na 5. Těší mě, že jsou mezi námi stále takoví, kteří si na RPG najdou tolik času :D
Autorská citace #19
2.2.2015 15:31 - Shako
sirien píše:
(Shako: MG je spíš indie, ale to je jedno)


Běží to na enginu Burning wheel, což bych nepovažoval za indii. Dá se říct, že MG je hlavně ten setting okolo. Pravidla jsou prostě zjednodušená, aby se to dalo hrát. :) Ale jinak už je to samozřejmě jasnější, jak si to tam přidal.

ToC je imho prostě jen jeden z mnoho Gumshoe, takže pro přehlednost bych to tam dal všechno na jednu hromadu, ale je to tvoje anketa.

Přemýšlím nad tím, zda se nějaké indii dá hrát nějak pravidelně - jakože jednu indii hru s pořád stejným settingem. Dovedu si představit, že se hraje pořád stejný systém, ale zbytek se mění.

Gurney píše:
...aneb otázka na všechny - když zaškrtáváte "as written", je to fakt striktně "as written" (naložení a five-foot steps v PF, téměř neomezený healing v 13th Age, ...), maximálně s lehkými variacemi v uvedenými někde "v rámečku" v základní příručce?


Jo, myslím, že DnD i 13th Age hrajeme hodně blízko "as written". U 4e je to díky spoustě doplňků v různých příručkách, časopisech. Snad jediné, co se neřešilo byli expy - lvl se přidělovali po nějakém čase.
U 13th Age je to přesně tak, že občas někdo (já nebo Noir) využijeme nějaký povolený "hack" uvedený v rámečku pravidel, ale to bych považoval za "as written" a nebo hodně blízko tomu.
Jo a používání terminologie 4e a battlegridu snad není změna pravidel. ;-)

Gurney píše:
téměř neomezený healing v 13th Age
Nějak nevidím problém v tomhle pravidle. A zatím se nám nestalo, že by se to povedlo někomu nějak zajímavě využít nebo zneužít (asi by se na tom dala postavit nějaká postava, ale nikdo to zatím nezkoušel - mám tip na dwarf-forged melee fighter). Většinou tě stejně více zajímají vyčerpané použití schopností než nedostatek "healing surge". Takže imho todle není díra a netřeba jí látat.

Nejvíce upravený hrajeme asi nWoD - trošku předělaný boj, zejména střelba.

ToC, MG hraju "as written. Pokud něco není "as written", tak je to přehlédnutím nějakého pravidla, nikoliv záměrně.


Pod pojmem pravidelně beru i větším množství náhodných oneshotů na stejném systému. ToC jsme zahráli 9 sezení za poslední rok a půl. MG jsem hráli 6 za poslední půl rok. V obojím plánuju pokračovat.
Autorská citace #20
2.2.2015 15:57 - Gurney
sirien píše:
Rád bych, ale nějak se nám rozbilo editování položek ankety...
Ach jo, už aby padla noc.

sirien píše:
as written včetně ofic hacků

...jako třeba Fate nebo nWoD+Mirrors ? :) Ale chápu a už jsme se zařídil

Shako, nohsled píše:
Nějak nevidím problém v tomhle pravidle. A zatím se nám nestalo, že by se to povedlo někomu nějak zajímavě využít nebo zneužít (asi by se na tom dala postavit nějaká postava, ale nikdo to zatím nezkoušel - mám tip na dwarf-forged melee fighter). Většinou tě stejně více zajímají vyčerpané použití schopností než nedostatek "healing surge". Takže imho todle není díra a netřeba jí látat.

Však podle mě je to vlastnost nikoli chyba. Ono to taky není úplně zadarmo, aby si z toho někdo neudělal nějaký špatný závěr.

Shako, nohsled píše:
Nejvíce upravený hrajeme asi nWoD - trošku předělaný boj, zejména střelba.

Jsem na tom stejně, chtěl jsem tak nějak víc "dramatický" boj kde jsou zásahy méně časté, ale o to citelnější a na výstroji záleží. Ono to možná není zas taková změna oproti "as written" hře jak si namlouvám, ale dobrý pocit se taky počítá.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.096492052078247 secREMOTE_IP: 100.26.140.179