Kultura

Gurney
18.9.2015 11:34
Hledám hráče/hledám vypravěče!
Protože naše komunitní sekce je momentálně v poněkud neutěšeném stavu a relativně často se tu objevují příspěvky typu hledám skupinu/hráče/vypravěče, tady je na to speciální diskuze. Nezapomeňte napsat koho hledáte (hráče, vypravěče, popřípadě v jakém množství), co a kde chcete hrát (místo/město, případně online, ať už přes Google Hangouts, Roll20, Fantasy Grounds nebo post-by-post) a nějaký kontakt na sebe (pokud nechcete dáva mail, pak se stačí registrovat zde na d20 a ostatní registrovaní uživatelé vám následně můžou posílat zprávy).

Zároveň sem budu přepostovávat "hledám ..." vzkazy, co se objeví v jiných diskuzích.
16.11.2019 12:50 - Teldorek
Ahoj,
hledám družinu na pravidelné hraní DnD 5e přes Roll20 a discord klidně každý týden a rád se i přidám do rozběhnutého dobrodružství. Kontaktovat mě můžeš tady na webu.
20.11.2019 15:13 - Pojra
Teldorek píše:
[Čau, mohu se zeptat kde bydlíš? Mohli bychom se shcázet na normální kampaně D&D irl]
20.11.2019 16:34 - pazajan
Stále hledáme PJ na DnD v Brně pro naši skupinu 5 hráčů.
Jelikož nikdo nemůže vědět jak si sednem a PJ může být složitá práce (pár z nás má spíše menší zkušenosti s DnD), tak na první session dáme 500 KČ pro případného PJ (ale jen na ten první ????).

Chtěli bychom hrát delší dobu.. ne jen jeden den. částku nabízíme aby případní zájemci vedeli, že to myslíme vážně.
21.11.2019 20:15 - Xeth
pazajan: Po pravdě, 500 Kč za sezení mi nepřijde moc jako gesto "myslíme to vážně." Spíš naopak. Uvědom si, že ten člověk by musel udělat nějakou přípravu na tu vaší hru, dlouhou i několik hodin (podle složitosti dobrodružství) a pak by vám věnoval nějakých 4-5 hodin času, nebo možná celý den (o víkendu). A vy byste mu za to každý dali stovku? Jo, kdybyste mu každý dali stovku za hodinu (aspoň) hry, takže by byl celkově na nějakých dejme tomu 2000+ Kč za to sezení, tomu bych pak řekl gesto ve stylu "myslíme to vážně." Nic ve zlém.
21.11.2019 20:29 - Jarik
Xeth: Porovnej si své představy s reálným trhem. Například s poplatky na festivalech. Kde se za 500/hra dostaneš na standardní 4 hodinovou aktivitu.
A protože se obě strany neznají, tak to vidím jako poctivou nabídku.
21.11.2019 20:51 - sirien
Mě celá ta nabídka přijde kontraproduktivní, protože:

a) Xeth má pravdu, že 500 neni částka, za kterou by někomu stálo za to připravit hru za cash, takže timhle to nikoho nepřiláká

b) Lidi co mají chuť si jít zahrát si většinou chtějí jít zahrát přátelsky a ne za to něco dostat - jen představa tý podivný atmosféry toho brát si za hru peníze dost lidí naopak odradí.

Představa toho jak asi budou hráči ke hře přistupovat když mají pocit, že za ní platí, odradí dost dalších.

c) Dostat cash za první hru neni úplně dobrej způsob jak začít dlouhodobou hru.


Jako mnohde jinde, forma hraje velkou roli. Kdyby kolega napsal, že dotyčný má jen přijít a že za "nějakejch cca 500" koupěj chipsy, colu, chlebíčky atd., tak by to asi působilo jinak.
21.11.2019 20:58 - Dukolm
Edit: koukám že mě sirien předběhl než jsem to dopsal #314 +1. Tak jak to napsal stou částkou to spíš demotivuje aspoň podle mého úsudku. Ono nevíš na koho natrefíš a porovnávání finanční odměny se liší podle toho kolik máš v práci hodinovku. Plus přístup lidí když mají pocit že si to vlastně platí.
21.11.2019 22:44 - Xeth
MirTur píše:
Předpokládám že to z tvé strany je čistý vtip.

Nežertoval jsem. Co přesně myslíš, že měl být vtip?

Jarik píše:
Xeth: Porovnej si své představy s reálným trhem. Například s poplatky na festivalech. Kde se za 500/hra dostaneš na standardní 4 hodinovou aktivitu.

Festivalové částky jsou všimné dobrovolníkům, kteří to tam odpracují. Zaplatit si někoho, kdo mi bude věnovat svůj čas a úsilí, je něco jiného. Jinak viz to, co psali sirien a Dukolm výše.
22.11.2019 10:26 - Jezus
Musím se pajazana trochu zastat. (Teda nemusím, ale udělám to :-) ). Mě třeba ta nabídka "zaujala" právě v tom smyslu, že je to grupa, co by si opravdu ráda zahrála a hodlá to brát "vážně", jen prostě nemají zkušenosti, aby to jeden z nich od PJoval, což chápu.

Tudíž šance, že by k tomu přistupovali stylem "tak já teda místo komplu půjdu hrát DnD, dám tomu přesně jen ten čas, co sedím u stolu a ty mě GM koukej bavit", je minimální. A to je pro mě z hlediska mého "investovaného času" důležitější než peníze.

Jinak já si to představil tak nějak, jak napsal sirien (i když je fakt, že to tak nebylo napsáno).
Prostě buď se nechat pozvat na pivo a brambůrky (nebo čaj a vodárnu) a dál to neřešit, nebo to pjéťo vzít jako příspěvek na oficiální dobrodružství, co se bude hrát (a já si ho pak nechám :-) ).

Btw nemyslím, že ta částka byla myšlena jako kompenzace vloženého času. Ostatně píšou, že je to spíš deklarace toho, že to myslí vážně (ne tedy že si chtějí "najmout GM"). Protože přece ten čas strávený u stolu není práce - ty se u toho bavíš (i s cizími lidmi), ne? Jasně, jsou tam i chvíle, co jsou dřina, příprava není vždycky úplně zábava, ale přepočítávat veškerý "vložený čas" na "práci" je prostě směšné.
jo a když už mluvím o přípravě - snad něco zrecykluju, ne? Nebo si naopak "vyzkouším" něco, co chci pak ještě s někým odehrát. Takže té přípravy nakonec reálně není tolik.
22.11.2019 10:54 - ShadoWWW
Rád bych pomohl. Momentálně jsem ale po večerech časově dost vytížený a jsem rád, že stíhám jedno středečení hraní s naší skupinou.

V čem jse vlastně problém, že nikdo z vás nechce dělat PJe? Nikdo z vás si na to netroufá, nebo nikomu z vás nepřijde zábavná ta organizační stránka věci, nebo jen prostě chcete hrát DnD jako hráči postav?

Zřejmě zde bude muset dojít na Jersonova slova, že někdo z vás se bude muset "obětovat". Pokud bych vás mohl povzbudit, tak PJování je fakt zábavné, ať se to na první pohled nemusí zdát.

Kdybych měl jednomu z vás, kdo se toho nakonec pokusí zhostit, poradit, tak bych poradil následující:

 • Všichni mrkněte na Drakoviny nebo na nějaký jiný stream, ať máte představu, jak taková hra probíhá.
 • Pro začátek doporučuji vzít otrocky Úvodní sadu (Essentials Kit) nebo Začátečnickou krabici (Starter Set) a zahrát si podle nich.
 • Pokud je vás už tolik, tak spoustu času si vezme interakce hráčů (postav) mezi sebou. To je skvělé. Sezení obvykle vypadá tak, že:
  1) jako PJ uvedu hráče do aktuálního dění v dobrodružství
  2) jim pak nechám chvíli, aby se domluvili co chtějí dělat
  3) pak na jejich dohodu zareaguji posunutím děje dál, dokud není potřeba nějaké jiné jejich rozhodnutí. Pak přecházím zase k bodu 2. Celé sezení se tedy odehrává přecházením mezi body 2 a 3 s tím, že občas se strhne boj, který se řeší svými vlastními pravidly a tempem.
  4) na konci sezení ještě shrnu, co se stalo, a kde příště budeme poračovat.
Na začátku to může být kostrbaté, ale už během prvního sezení se začne vytvářet ta alchymie u stolu, o které mluví Mike Mearls v úvodníku Příručky hráče, a bude to stále lepší a zábavnější. Bude to mít i tu nespornou výhodu, že si vytvoříte svůj osobní styl hraní, jedinečný pro váš stůl. Cizí PJ by mohl přijít s herním stylem, který by vám nesedl. Takhle si ho postupně vytvoříte sami, a to stojí za to!
22.11.2019 12:11 - Jerson
Hm, takže problém, na který už řadu let poukazuju, se začíná ukazovat i mimo moje osobní a nikde jinde nerozšířené zkušenosti.

řekl bych, že vedení her (v DnD) je náročné, ne tak zábavné jako hraní postavy, vyžaduje čas na přípravu, schopnosti odlišné od schopností prohraní postavy, přináší s sebou hodně moc pravomocí a odpovědnosti, a je až moc velká šance, že kdo s tím začne, ten se už k hraní postavy nedostane. Vedení hry je zábavné, když to dělat můžeš, ale nemusíš. Pokud to dělat musíš, jinak se nebude hrát vůbec, už je to spíše práce.

Ale třeba Pazajan napíše něco jiného.
Bohužel nemám koho bych mu přihrál. Ale pokud narazím na GMma shánějícího hráče, tak dám vědět.

Btw. místnosti na Discordu jsou zkoušel?
22.11.2019 12:59 - Jezus
(Jerson: Čárku si určitě udělej, ovšem nezapomínej, že "jedna vlaštovka jaro nedělá...". Nicméně i já si přihřeju svoji polívčičku a podotknu cosi o vhodnosti DnD pro nováčky... :-) )

"Problém" je ovšem jinde. GM se špatně "rekrutuje" z nových členů (hráčů), pokud sám tu touhu nemá (a těch opravdu není tolik). A GM, co to už nějakou dobu dělá, většinou už alespoň pár hráčů má. Tudíž aby pět hráčů (což je vlastně kompletní družina) našlo GMa prakticky bez hráčů, je malá.

Já sám jsem v pokušení jim nabídnout, že bych jedno dobrodružství (4-8 sezení) s nimi odvedl, aby si osahali mechaniky a zjistili, že to není takové věda (včetně GMování) a věřím, že by se jeden z nich mohl na GMování "chytit" :-) Problém je ale můj nadbytek RPG, které hraju a nedostatek času...

Jerson píše:
Vedení hry je zábavné, když to dělat můžeš, ale nemusíš.

S tím naprosto souhlasím, ale že by bylo zábavné "méně", to ne. To by mi vždycky nezačínalo tak hrozně chybět, když delší čas hraju "jen" postavu :-)
22.11.2019 13:48 - Lethrendis
Jersone, já jsem v současnosti přebytkový GM shánějící hráče, jenom ne v Brně a ne na DnD :)

Jinak doporučuju rotaci - domluvte si v partě střídání GuMů po odehraných dobrodružstvích.
22.11.2019 14:16 - Xyel
Jinak jsem se ze zvědavosti podíval na roll20, kde paid GMing jede už docela dlouho, a suverénně nejčastější cena je 5$/hráče/session. Tam to ale převážně slouží k tomu, aby se odfiltrovali lidi, co to hraní nebudou brát vážně, což v online formě ty sessiony dost boří
22.11.2019 14:27 - sirien
Jerson: confirmation bias v praxi... (EDIT: o samlple bias v rámci tématu ani nemluvě)
22.11.2019 16:47 - Lurker
Jezus píše:

Tudíž šance, že by k tomu přistupovali stylem "tak já teda místo komplu půjdu hrát DnD, dám tomu přesně jen ten čas, co sedím u stolu a ty mě GM koukej bavit", je minimální. A to je pro mě z hlediska mého "investovaného času" důležitější než peníze.

Mě naopak přijde, že pokud za hru platím, tak sám se budu snažit míň, protože ten člověk za zástěnou není nutně kamarád, ale někdo, kdo je placenej za to, aby mě bavil - a strpěl mý případný excesy (a že se v komunitě najde hromada excesivních lidí).

Netvrdím, že to je tenhle případ.
22.11.2019 17:34 - pilchowski
Ano, jako placenej DM bych uctoval priplatky za debilni vtipy, ruseni session na posledni chvili, pozdni prichody atd. Cistej biznis.
22.11.2019 17:43 - sirien
Já bych možná připomněl, že tahle diskuse patří k pár výjimkám, které se snažíme alespoň trochu moderovat a držet in-topic; Pokud fakt chcete řešit placená hraní, tak si možná založte separátní diskusi, jako téma/fenomén to možná i stojí za to.
22.11.2019 20:55 - Xeth
Pokud jde o pazajanovy nováčky, doporučil bych vám, podobně jako Lethrendis rotaci. Prostě ať si to DMkování zkusí každý z vás a sami pak zjistíte, koho to baví dělat a s kým se vám nejlépe hraje. Pak se klidně můžete ustálit u jednoho nebo dvou DMů, kteří se budou třeba po dobrodružství střídat.
Kouknout se na nějaký stream či hru někoho jiného je fajn, ale tady bych zdůraznil to, že by mělo zůstat u inspirace, ne se to bezpodmínečně snažit kopírovat. To ani nejde, zvláště u těch kvalitnějších her, kde jsou DMové, kteří mají letité zkušenosti a dovednosti, které vy mít nemusíte. Nemluvě o rozdílu preferencí jeho a vašich hráčů.
A konečně, je třeba počítat s tím, že se občas něco nepovede. To nevadí. To se stalo/stane každému. Prostě zatáhněte za brzdu, situaci vyřešte, a pak jeďte dál. Důležité je, abyste se bavili.

MirTur píše:
...hraní za peníze (nejsi-li na Conu) mi přijde uhozené.

Mně ne. Dělat pro někoho cizího zábavu a nechat si za to platit je podle mne úplně normální. Viz sportovci, herci, zpěváci, komici a hromada jiných profesí. To, jestli to člověka s tím nemá moc společného. Nicméně je určitě plus, když ano. Dobrovoničení se samozřejmě meze nekladou.

MirTur píše:
...2000 kč je šílená částka).

Ta částka je čistě individuální. Někdo by si řekl méně, někdo víc. Já jí střílel od boku jako částku, která by měla potenciál zaujmout a splnila by onen účel řečeného gesta. Nicméně, nepřijde mi nijak přehnaná. Spíš než to, že by DM dostal moc peněz mi to přijde jako trochu moc na lidi u nás, co by byli ochotní zaplatit (přestože běžně třeba za večer v baru či za koncert utratí víc).

Lurker píše:
Mě naopak přijde, že pokud za hru platím, tak sám se budu snažit míň, protože ten člověk za zástěnou není nutně kamarád, ale někdo, kdo je placenej za to, aby mě bavil - a strpěl mý případný excesy (a že se v komunitě najde hromada excesivních lidí).

No nevím, pokud si zaplatím za to, že se budu moct bavit nějakým způsobem, a pak se neangažovat, to mi přijde docela kontraproduktivní. Ale hádám, že i takoví lidé jsou. Mně by to jako DMovi žíly netrhalo, já bych si odvedl své a to, jak by ten čas hráči strávili by bylo na nich. Já ybch dostal zaplaceno za svůj čas a to, jestli by přišli pozdě nebo hru jen proseděli, by byl jejich problém. A kdyby mi tam něco vyloženě vadilo, v nejhorším případě bychom se prostě na další hře už nedohodli a věnoval bych čas někomu jinému.
22.11.2019 20:56 - Xeth
Oops, toho posledního sirienova příspěvku jsem si nevšiml. Pardon. Pokud v této debatě chcete někdo pokračovat, klidně můžeme založit vlastní vlákno.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.19826197624207 secREMOTE_IP: 54.80.249.22