Kultura

Gurney
31.12.2015 19:32

Hotové překlady

- Základní triáda (PHB, DMG, MM) - ShadoWWW
- Basic rules + Starter Set - ShadoWWW
- Úvodní sada - Essentials Kit - ShadoWWW

- Dobrodruhův průvodce Mečovým pobřežím - Chrochta, Merlin, ShadoWWW, Sirien
- Xanatharův průvodce vším - Log 1=0, Maelik, ShadoWWW, Pan Bača
- Volův průvodce netvory - by Merlin, ShadoWWW, Sirien

- Strádovo prokletí - Pan Bača, Demonica & exi
- Poklad dračí královny - MartinCZ, Pan Bača, Pilchowski
- Hlubina: Dračí loupež - exi, pan Bača
- Drak z Ledového štítu - exi, ShadoWWW, wlkeR, Pan Bača
- Ztracený důl Fendelveru - exi, wlkeR, Pan Bača
- Alcrosský řezník - Ugy, Aegnor, Pan Bača
- Pobřeží snů - Demonica, exi
- Rudá ruka zkázy - Chrochta, exi
- Kaple na útesech - Ugy, Aegnor, Pan Bača
- Hrobka anihilace - Merlin, Pan Bača, Pilchowski, Tarfill
- Sestup do Avernu - exi, Pan Bača Pilchowski, ShadoWWW
- Nádherná zima - Chyba, Pan Bača, Heznick
- Příběhy ze Zejícího portálu - Chrochta, Pan Bača
- Různé doplňky a samostatné dílčí věci vč. nějakých těch dobrodružství: Materiály a odkazy pro pátou edici D&D

Dílčí překlady

Různé
- Witchhunter (Matova classa pro D&Diesel) (by Sirien&ShadoWWW)


Běžící překlady

- Xanathar - ShadoWWW (& Maelik a Log), Chyba
- Misty fortunes - wlker
- Storm Lord's Wrath
- Storm King's Thunder
- Princes of the Apocalypse
- Tasha Cauldron of Everything- Hranolky
- Duchové slaniska- Chrochta



Tasha - zdroj pro SRD
31.1.2020 12:46 - ShadoWWW
Šaman: To není dobrý nápad, protože pojem rasa by označoval v překladu něco jiného než originál a dělalo by to paseku ve smíšených skupinách.

Sirien: Za mě OK. Co na to Exi a Pan Bača?
31.1.2020 12:59 - exi
Klidně

A Siriene, mohl bys hodit tu představovačku kostky na Drive? Už jsem začal sázet DiA. Díky.
31.1.2020 13:04 - Pan Bača
Taky s tím nemám problém, i když si nějak nevybavuju, že bych to slovo někde zahlédl.
31.1.2020 14:49 - sirien
Šaman: ne, to by byl totální bordel a zprznění tradiční a mezi hráči napříč systémy zažité terminologie, tim že bys zrušil plně zaběhlej termín počínaje a tim že bys ten termín pak brutálně zmatečně zrecykloval v jinym významu konče.

btw. to co se může křížit nejsou rozdílný druhy, jen tak FYI, víš co, ty půl-elfové a půl-orkové tam... a ono ve fantasy i různý půl-draci, že...
31.1.2020 14:58 - sirien
sorry, sem přehlíd tuhle stránku :D


Exi: yup, nahrávám Ti to tam. Složka se SR zálohou je poslední použitá verze.
31.1.2020 15:39 - Chyba
Rod se mi líbí, více by mi tam vyhovovalo snad už jen slovo které by o něco méně evokovalo genetickou příbuznost a více kulturu. Napadá mě jen slovo etnikum, ale u toho si dovedu představit, jak by vypadalo špatně v rámci textu.
31.1.2020 15:40 - LokiB
sirien: DND taxonomie není naší běžnou lidskou. Naše taxonomie živočichů race / rasa nezná :)

podle mě by pak "humanoid" byl na úrovni "family / čeleď"
"trpaslík/elf/člověk na úrovni "genus / rod"
a různé "podrasy" pak jako "species / druh"

a "poddruh" by nebyl používaný.

No nic, to je jen výlet do biologie, s DND to tolik nesouvisí.
31.1.2020 16:11 - York
Ještě by to šlo takhle:

rasa: elf
varianta: lesní elf

Každopádně rozhodně souhlasím, že je vhodný se vyhnout slovu "podrasa".
31.1.2020 16:13 - Aegnor
rasa: lesní elf.
nadrasa: elf.

Co takhle?

EDIT: Pro jistotu - to byl blbý humor.
31.1.2020 16:13 - Šaman
Nemyslel jsem to prakticky vážně, je mi jasný že by se to neujalo. Jen, že termín "rasa" nemá s tou DnD rasou nic společného.
A vznikají pak díla, která jsou fantasy rasitická (zasratý elfové), ale reálně nejsou rasitická (hele, černej rytíř). Což je trochu paradox. :D
31.1.2020 16:16 - Šaman
Aegnor píše:
rasa: lesní elf.
nadrasa: elf.

Co takhle?

Nesnáším elfy. Tak to jseš nadrasista :D
31.1.2020 16:21 - LokiB
Aegnor píše:
rasa: lesní elf.
nadrasa: elf.

Co takhle?


jakože zcela antiintuitivně, kde se to normálně značí odshora dolů? hmm ... ne
31.1.2020 16:22 - sirien
Chyba: kultura je ve skutečnsoti mnohdy zavádějící a až chybnej/nechtěnej termín v tomhle případě.

York: varianta je taky strašnej termín. "Objednal bych si tři elfy v lesní variantě a v zelenovlasém provedení. Na dobírku, prosim."
31.1.2020 16:26 - York
Sirien: Věta "lesní elf je varianta elfa" mi právě přijde v pohodě. A obejde se to bez dalšího zavádějícího termínu z taxonomie.
31.1.2020 16:48 - ShadoWWW
Příliš pravidlový termín.
31.1.2020 17:11 - Log 1=0
sirien píše:
"Objednal bych si tři elfy v lesní variantě a v zelenovlasém provedení. Na dobírku, prosim."

Tak do některých světů by to sedělo :)
31.1.2020 17:47 - Chyba
Sirien: píšu spíše o slovu etnikum (které bych nepoužil, ale napsal jsem ho pro případ že by někoho napadlo vhodné synonymum) souboru jak genetických tak kulturních znaků. Navíc jednotlivé "podrasy" mají mnohdy rozdíly "kulturního" charakteru.

Ukažme si něco na elfech
1)v rámci jedné "podrasy" vznešených elfů máme měsíční a sluneční elfy- podobou ("geneticky") odlišní, ale oba jsou spjati s magií a vzdělaností tradičně používají stejné zbraně(myšlen elfí výcvik se zbraněmi).

2)pokud by jsi vzal temného elfa a vychoval jej v mezi vznešenými elfy (jako by k nim patřil) pravděpodobně by se naučil používat jejich zbraně, vlivem jejich důrazu na vzdělání by byl inteligentnější (namísto drowího musím se naučit lhát a vykecat se) a naučil se noví jazyk a místo typických drowích kouzel by se naučil jeden trik, jako každý v jeho okolí. "Zlepšené vidění ve tmě" a "Citlivost na sluneční světlo." je otázkou, zda je dáno "geneticky", nebo životním stylem, ale pokud stylem života tak tu najednou máš drowa se statistikami vznešených elfů.

Edit: drow bude neustále černej a mít bílý vlasy.
31.1.2020 17:58 - sirien
Chyba: velmi inspirativní úvaha. Na GC si možná udělám přednášku o DnD genetice - série přednášek napříč cony o fantasy biologii od už nevím koho měly před mnoha lety hodně úspěchu (vč kamaráda co na otázku "pokud má kentaur orgány v lidské hrudi, co má v té koňské? pronesl památné "kufr"), tak by se to mohlo chytit...
31.1.2020 18:45 - ShadoWWW
Jedině plemena. :D
Ne, dělám si srandu, rody mi z navrhovaných přijdou nejlepší.
31.1.2020 22:20 - Log 1=0
Populace?
Taky žertuji, zní to hrozně. Rod mi tedy taky úplně nesedí, ale nic lepšího nemám.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.070044040679932 secREMOTE_IP: 3.133.131.168