Kultura

Gurney
31.12.2015 19:32

Hotové překlady

- Základní triáda (PHB, DMG, MM) - ShadoWWW
- Basic rules + Starter Set - ShadoWWW
- Úvodní sada - Essentials Kit - ShadoWWW

- Dobrodruhův průvodce Mečovým pobřežím - Chrochta, Merlin, ShadoWWW, Sirien
- Xanatharův průvodce vším - Log 1=0, Maelik, ShadoWWW, Pan Bača
- Volův průvodce netvory - by Merlin, ShadoWWW, Sirien

- Strádovo prokletí - Pan Bača, Demonica & exi
- Poklad dračí královny - MartinCZ, Pan Bača, Pilchowski
- Hlubina: Dračí loupež - exi, pan Bača
- Drak z Ledového štítu - exi, ShadoWWW, wlkeR, Pan Bača
- Ztracený důl Fendelveru - exi, wlkeR, Pan Bača
- Alcrosský řezník - Ugy, Aegnor, Pan Bača
- Pobřeží snů - Demonica, exi
- Rudá ruka zkázy - Chrochta, exi
- Kaple na útesech - Ugy, Aegnor, Pan Bača
- Hrobka anihilace - Merlin, Pan Bača, Pilchowski, Tarfill
- Sestup do Avernu - exi, Pan Bača Pilchowski, ShadoWWW
- Nádherná zima - Chyba, Pan Bača, Heznick
- Příběhy ze Zejícího portálu - Chrochta, Pan Bača
- Různé doplňky a samostatné dílčí věci vč. nějakých těch dobrodružství: Materiály a odkazy pro pátou edici D&D

Dílčí překlady

Různé
- Witchhunter (Matova classa pro D&Diesel) (by Sirien&ShadoWWW)


Běžící překlady

- Xanathar - ShadoWWW (& Maelik a Log), Chyba
- Misty fortunes - wlker
- Storm Lord's Wrath
- Storm King's Thunder
- Princes of the Apocalypse
- Tasha Cauldron of Everything- Hranolky
- Duchové slaniska- Chrochta



Tasha - zdroj pro SRD
23.1.2020 12:37 - sirien
Bitch není tak silná nadávka. Fakticky to znamená "čubka". Viz Exi.
23.1.2020 13:30 - Log 1=0
Šaman píše:
Lehce offtopic - není to slovo náhodou z curve, tedy křivý? Tedy kurva = křivák a teprve později se z toho slova ní stalo zároveň jedno z nespisovných označení protitutky?

Ne, je to staročeské označení pro prostitutku, ve středověku vnímané jako neutrální, později se posunulo k vulgárnímu.

Což je mimochodem důvod, proč se mi nelíbí použít ho jako překlad. Je to (pro mne) mnohem vulgárnější, než všechny předložené alternativy. A i když anglicky zas tak neumím, bitch je sice hrubé, ale ne tak extrémně (Sirien anglicky umí, a píše to taky, tak mám snad pravdu).
23.1.2020 13:40 - sirien
Když už tak bych tipnul že to bude spíš z německého Kurve, tzn. "zatáčka", od "zahybat někomu". Ale fakt nejsem lingvistickej etimolog a jen tipuju.
23.1.2020 13:43 - Jarik
Ještě mne napadlo takové spojení "Královna Prodejná" (aka Děvka prodejná).
Já si pak něco vyberu, až půjde z tlustého do tenkého :D
23.1.2020 14:00 - LokiB
sirien: a to etimologie jsi napsal schválně (grammar nazi hlídka) :)

etymologie
Původně hurva, z německého huore (die Hure), ze stejného slova i chýra. Do němčiny z řeckého κούρη kúré – dívka.[1] Jiný výklad uvádí všeslovanský původ od slova kur (gen. kurßve) „slepice“, které má souvislost s indoevropským kmenem kur (běhat), které je základem i latinského currere.[2][3] Další možností je, že se jedná o zkráceninu ze staročeského kur(opt)va „slepice“, srovnej s výrazem běhna.[4][5]

tož nejasné ;)
24.1.2020 14:43 - Jezus
Mě osobně se nejvíc líbí "Královna děvka". Kurva mi též přijde příliš silné, mrcha zase slabé, i když použitelné. To už bych se spíše přiklonil ke "Královně čubce", ale pořád preferuji první mnou uvedenou variantu.

Název pro kouzlo "Tašin polibek" je v pořádku, ale pro komediantku bych volil "Tašina hubička", jak navrhl LokiB. Zní to poetičtěji, hravěji, jako další legrácka...
24.1.2020 18:21 - efram
exi píše:
velice nepříjemná žena


Takže s tou alžbětou II se ten kamoš moc neseknul....
27.1.2020 11:32 - exi
Měl bych podnět k vylepšení přehledu překladů. Bylo by dobrý přidat k přehledu počet stran a rozmezí úrovní, pro které je modul určený. Klidně se toho ujmu, komu to pak mám poslat?
27.1.2020 11:37 - sirien
Zrovna sem si říkal totéž plus že bych rozdělil rozsáhlá tažení (5+ úrovní...) od krátkých příběhů (3-? úrovní...) a jednorázovek (minimálně pod různé nadpisy).

Poslat to můžeš klidně mě, dneska bych měl bejt docela poruce.
27.1.2020 11:41 - exi
Stopro souhlasím. Během dne/večera pošlu.
27.1.2020 22:34 - sirien
Doplnil sem díky Eximu počty stran a určené rozmezí úrovní plus sem to přeuspořádal sestupně od rozsáhlých kampaní po jednorázovky.

Ke Strahdovi a ToA sem přidal i krátké heslovité popisky pro rychlejší orientaci lidí, co ty příběhy neznají - na ostatní sem si spíš netrouf, tak když mi to někdo napíše, tak to tam doplnim.
28.1.2020 06:45 - Xeth
Taky se přimlouvám spíš za mrchu - děvka mi nepatřičně tíhne k té kurvě zatímco mrcha je spíš o povahových vlastnostech, což mi přijde víc adkevátní.
28.1.2020 07:15 - Jarik
Právě jsem to do textu zasadil jako "Královna běhna". S ohledem na to, že to je název lodi, tak jsem chtěl, aby tam byla určitá vícesmyslnost - toho lechtivého povolání a pohybu. Případně vkusnosti pro případnou mladší generaci (a nebo naopak tu starší).
28.1.2020 08:08 - mrkew
Možná špatná otázka, ale dlouho mi to vrtá hlavou. Možná jen do toho nevidím, ale popíšu náš problém.

Když si připravujeme kampaň podle nějakého modulu, přesněji Ztracený důl, Ledový Drak a později možná další, taháme monstra do roll20 (program na online hraní) tak v příručce jsou monstra česky. Někdy je to jednoduché najít, že ano, ale někdy je natolik CZ překlad jiný že dohledat ENG název je obtížné. Překladový klíč nepokrývá veškeré slova.

- Vím že se překladový klíč bude dělat nový, takže možná moje nápady přijdou k ničemu ale..
- Možná by bylo fajn na konec knihy, udělat rejstřík / seznam. Aha tento CZ název je toto. Atd. Na straně s monstrem by to asi taky šlo, jen se obávám že by to bylo jednak už dlouhé a jednak rušivé.
- A nebo jestli máte nějaký překladový seznam (který předpokládám že asi máte) na google docs, nebo kdekoliv, tak aspoň uveřejnit verzi pro čtení.

Je dost možné že již něco takového existuje jen jsem to jednoduše přehlédl.

Děkuji :)
28.1.2020 08:37 - exi
Předpokládám, že teď nemluvíš o monstrech z Bestiáře, protože ty v klíči jsou, ale řekněme o Mrazimorovi, že je to Cryovain? Tzn. o monstrech specifických pro modul?
28.1.2020 09:38 - mrkew
exi píše:
Předpokládám, že teď nemluvíš o monstrech z Bestiáře, protože ty v klíči jsou, ale řekněme o Mrazimorovi, že je to Cryovain? Tzn. o monstrech specifických pro modul?


Jo vždy se jedná o nějaké specifika pro modul.
28.1.2020 09:48 - exi
Jasně, v tom případě máš pravdu, každý konkrétní modul má svůj klíč a není to nikde na jedný hromadě.

Jelikož jsi historicky první, kdo se na to ptá, cestou rejstříků na konci bych asi nešel. Tenhle problém by měl řešit nový sjednocující klíč, který je v přípravě, ale do tý doby bych to udělal tak, že až budete vědět, jaký modul budete hrát, napiš mi PM a já ti pošlu link na konkrétní klíč.
Jinak je v nouzi vždycky možnost kouknout do originálu (Dungeon Master -> Adventures) a porovnat to s překladem.
28.1.2020 09:59 - mrkew
exi píše:
Jasně, v tom případě máš pravdu, každý konkrétní modul má svůj klíč a není to nikde na jedný hromadě.

Jelikož jsi historicky první, kdo se na to ptá, cestou rejstříků na konci bych asi nešel. Tenhle problém by měl řešit nový sjednocující klíč, který je v přípravě, ale do tý doby bych to udělal tak, že až budete vědět, jaký modul budete hrát, napiš mi PM a já ti pošlu link na konkrétní klíč.
Jinak je v nouzi vždycky možnost kouknout do originálu (Dungeon Master -> Adventures) a porovnat to s překladem.


Přes 5e tools to právě importujeme, je tam krásný plugin na tahání dat. Díky ale za info.
28.1.2020 10:20 - Pan Bača
No jak doděláme DiA, měli bychom se vrhnout na ty klíče...
28.1.2020 13:42 - Merlin
LokiB píše:
rien: a to etimologie jsi napsal schválně (grammar nazi hlídka) :)

etymologie
Původně hurva, z německého huore (die Hure), ze stejného slova i chýra. Do němčiny z řeckého κούρη kúré – dívka.[1] Jiný výklad uvádí všeslovanský původ od slova kur (gen. kurßve) „slepice“, které má souvislost s indoevropským kmenem kur (běhat), které je základem i latinského currere.[2][3] Další možností je, že se jedná o zkráceninu ze staročeského kur(opt)va „slepice“, srovnej s výrazem běhna.[4][5]

tož nejasné ;)



Jen podotknu, že "děvka" bylo běžně používáno pro dívku, služebnou . většinou je to v matrikách 17-18. století, ale lze to najít i u 19. stol

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10684394836426 secREMOTE_IP: 18.232.169.110