Kultura

sirien
21.2.2016 07:54
Jeskyně a draci
Jeskyně a draci jsou projekt vydání DnD 5e v češtině* pod nakladatelstvím Mytago

* resp. hry DnD 5e co nejpodobnější, vzhledem k tomu, že licenčně je k dispozici pouze část textů DnD příruček. J&D budou ale s DnD 5e a jeho příručkami najisto zcela kompatibilní "oběma směry".

PJ craft JaD rozhovory se sirienem

Rozcestník mimo Kostku
Oficiální web J&D
J&D na Discordu Mytaga
Facebook J&D
J&D na RPG Fóru

V knížce je kouzla lepší řadit:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Čistě abecedně, bez ohledu na Stupeňkladné body9
Nejprve podle Stupně, pak abecedněkladné body18
29.11.2020 11:16 - Log 1=0
Faktická poznámka, mohu?
Teď je tam Stvoř nemrtvého a Stvoř nemrtvé, a potom Sluneční záblesk a Sluneční paprsek, zejména to první mi přijde dost podobné.
29.11.2020 11:45 - sirien
záblesk a paprsek mi přijdou ok.

Nemrtví sucks :(
29.11.2020 12:00 - ShadoWWW
Mrkněte na můj post.
29.11.2020 14:19 - Pan Bača
Stvoř nemrtvého -> Probuď nemrtvého (?)

jinak jak psal ShadoWWW vedle ohledně nějakých větších změn... jo, chtělo by to sjednotit pro připravované JaD, ale trošku mě děsí, že se všechno opraví a ještě vytane nějaká změna. Máte už v JaD termíny odladěné, nebo ještě hrozí nějaká další změna?

V Zejícím portálu zkusím opravit ty životy na body výdrže (snad mi to nerozes...e sazbu a opravím to i v želvácích).

Jinak by se to taky dalo jen hodit do klíče s poznámkou, že původní překlad je tak a tak (kdyby nebyla moc velká ochota opravovat všechna dobrodružství).
29.11.2020 15:16 - Pan Bača
sirien píše:
- gust = poryv (závan)

Kde se tohle vyskytuje? nějak to nemůžu najít
29.11.2020 16:22 - ShadoWWW
V Příručce hráče je kouzlo poryv větru.
29.11.2020 16:42 - Pan Bača
ee.. tohle je z Xanathara.. už jsem to našel
29.11.2020 16:43 - Pan Bača
jinak jsem opravil v SRD ta kouzla, ale potřebuje to někoho šikovného, kdo to popřehazuje v tabulkách na začátku 11. kapitoly
2.12.2020 19:27 - Gergon
btw. Tasha se opět vrací (oproti xanatharovi - asi se to setkalo s kritikou) k řazení abecednímu s tím, že na začátku je jmenný seznam kouzel podle stupňů.
2.12.2020 19:34 - sirien
Já jsem nabyl přesvědčení, že nakonec nebude spokojenej nikdy nikdo, protože hráči zjevně stojí o řazení po úrovních zatímco DMové po abecedním. Což dává smysl - hráči s tím pracují mimo sezení a hodí se jim vidět kouzla stejného Stupně pohromadě plus Stupně svých kouzel znají, zatímco DMové s tím pracují při sezení a u kouzel která hledají Stupeň často neznají.
2.12.2020 20:05 - LokiB
sirien: i hráči to využijí abecedně ... ti hráči, kteří "P1: chci seslat Teleport ... safra, jak ono to přesně funguje, moment, jo aha, tak to nejde, tak tedy Baleful Polymorph ... GM: seš si jistej? P1: hmm, kouknu ... tak ne, moment ..."

S tím, že jeden seznam s řazením jmenným mi přijde rychlejší, než hledat nejdřív stránku s příslušným levelem kozuel, a pak v něm ještě dále podle názvu.
2.12.2020 20:16 - sirien
Loki: stranou toho že takoví hráči si nic seslat nezasloužej, na každýho takovýho mám DMa, kterej prohlásí "Přístřešek? Bard a Kouzelník, 3. Stupeň".
2.12.2020 20:18 - Log 1=0
Víš jak většina lidí hledá v abecedním seznamu? Najde konkrétní písmeno a pak hledá dál.
Rozdíl je jen v tom, že první písmeno víš vždycky, zatímco stupeň jako hráč zase vždycky, ale PJ to má podle toho odkud to bere.
2.12.2020 20:25 - Gergon
no příručku z mé zkušenosti mnohem častěji využívají PJové, protože hráči mají často svoje kouzla vypsaná nebo vytisknutá. U mě v družině žádný hráč ani příručku nemá, takže v ní nikdy nehledají. Takže bych vycházel vstříc spíš PJům. navíc pokud hledá PJ během hry, jde často o čas a rychlé hledání, kdežto když si doma hráč chystá postavu na další lvl, tak má času dost a listováním nikoho nezdržuje.
2.12.2020 20:44 - cyrasil
No ja mam kouzla vytistena prave proto, ze me neskutecne sralo neustale prelistovavani skrz pul prirucky kvuli par kouzlum ktera umim.
2.12.2020 20:48 - Dukolm
Abecední grimoar je používanější násobně i v srd.
2.12.2020 21:24 - Gergon
Tak jak už jsem psal výše - všechno (kromě kouzel v xanatharovi) je všude řazeno abecedně. Kouzla, magické předměty, monstra, černokněžníkova vzývání ... a tohle všechno by se dalo také řadit podle jiného kritéria - stupeň, vzácnost, nebezpečnost, potřebná úrověň ... ale pokud nechcete tohle všechno řadit podle těch jiných kritérií, přijde mi kostrbaté dělat vše podle abecedy a jen kouzla jinak. Ale to už sjem psal výše a účelem nebylo znovu rozpoutat tuhle debatu, jen jsem chtěl poznamenat, že se i DnD vrátilo k abecednímu řazení kouzel po tom co to v X. zkusili jinak. Takže se to asi neosvědčilo a co si budeme povídat - pokud nějakému řazení dávají přednost PJ a jinému hráči - tak nevím jak je to v ostatních družinách, ale většinou má asi pravidla a příručku hlavně PJ a ostatní hráči výjimečně. Třeba u mě jí nemá kromě mě nikdo.
2.12.2020 21:29 - Jezus
Já patřím k těm, kteří by si rádi doma v klidu četli, čím mohou zaplnit dané spellsloty a ne listovali jak ocasi - fakt to mění relax v cosi jako "práci". A když jsem teď hrál pro mě novýho klerika, taky bylo blbý mít ta kouzla "rozházená" abecedně.

Na druhou stranu musím souhlasit s tím, co tu zaznělo výše. U stolu jde zpravidla o čas a když už to nejsou první úrovně (kdy by řazení a vyhledávání po stupních bylo stejně rychlé, protože ty stupně jsou dva nebo tři), většinou se už prostě hledá konkrétní kouzlo a člověk je tak nějak naučenej na abecední seznam.

IMHO je to o zvyku a brzo byste si na ty levely zvykli, ale prostě když se spěchá u stolu, vítězí abeceda. Takže asi je to lepší. Ale na čtení u krbu teda ne, no :-(

Ještě teda postřeh - většina spoluhráčů stejně hledá ta kouzla na netu, protože je to rychlejší než vůbec sáhnout po příručce, spoluboomers :-D
2.12.2020 21:32 - LokiB
Jezus: rychlejší než v PDF na svém kompu/tabletu/telefonu ... aaale ...
2.12.2020 21:41 - malkav
Dukolm: To mě vůbec nepřekvapuje. Jde o to, jakým způsobem se pracuje s dokumentem v PC a jak se pracuje s tištěnou knížkou (v té nefunguje ctrl+f a vše je jaksi pomalejší).
Jinak zcela souhlasím s Jezusem (Jezem? :) ).

EDIT: Loki - pochopil jsem tu poznámku o hledání na netu tak, že to hledá ve zdejší abecedním seznamu v srd ...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.24767303466797 secREMOTE_IP: 3.230.173.249