Kultura

sirien
21.2.2016 07:54
Jeskyně a draci
Jeskyně a draci jsou projekt vydání DnD 5e v češtině* pod nakladatelstvím Mytago

* resp. hry DnD 5e co nejpodobnější, vzhledem k tomu, že licenčně je k dispozici pouze část textů DnD příruček. J&D budou ale s DnD 5e a jeho příručkami najisto zcela kompatibilní "oběma směry".

POST S DŘÍVE TESTOVANÝMI OBORY

Rozcestník mimo Kostku
Oficiální web J&D
J&D na Discordu Mytaga
Facebook J&D
J&D na RPG Fóru

V knížce je kouzla lepší řadit:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Čistě abecedně, bez ohledu na Stupeňkladné body8
Nejprve podle Stupně, pak abecedněkladné body14
4.12.2020 13:34 - Aegnor
cyrasil: pokud vidím správně, tak je to v JaD stejně.

cyrasil píše:
Ptam se ciste ze zvedavosti/pro inspiraci. Je to fakt jen drobnost, takze bych byl rad aby se tu kvuli tomu nerozpoutal flame o gamedesignu

Ale tak flame taky zvládneme. :-)
4.12.2020 13:35 - cyrasil
Diky za info.

Píše:
Ale tak flame taky zvládneme. :-)

Toho jsem si prave vedom:-D
4.12.2020 14:07 - sirien
cyrasil: nechali jsme to přesně tak, jak to je v DnD, protože nám to přišlo funkční a nebyla žádná inspirace na zajímavou/lepší alternativu. Jediný že v kapitole o vybavení jsme vedle sloupce s nahazováním zlata přidali sloupec s předpočítanou průměrnou hodnotou hodu (protože někteří hráči si třeba budou chtít nakoupit, ale nejsou fanoušci Monteho házecí obsese, který tu zjevně zůstala jako relikt jeho působení v ranné fázi vývoje)

V kapitole 2 (úvodní tvorba postavy s předdefinovanými volbami) jsme pro určení výbavy použili volby povolání a průzkumnické balíčky (vyjma barda, ten má zábavní) s jedinou výjimkou kdy u jedné varianty Bojovníka sem to hacknul a dal mu zbraňové combo které se z těch voleb povolání poskládat nedá (ale dá se v klidu nakoupit), protože mi přišlo cool.

EDIT: jinak z hlediska game designu je povolání významější faktor pro rozpočet, protože různá povolání mají velmi odlišné vstupní náklady pro své fungování - barbar si vystačí jen se svojí dvoubřitou sekerou, zato kouzelník potřebuje knihu (hop 50 zl v tahu za "nic" jen protože prostě proto...), válečník potřebuje zbroj a slušný zbraně (protože válečník bez AC a damage je postava na tužku) atp. - tahat do tohodle Zázemí by vedlo k vlivu Zázemí který nebyl by design žádoucí. Fikčně lze snadno říct že Zázemí ukazuje co děláš mimo profesi nebo z jekého prostředí pocházíš, ale kolik máš cash / za kolik máš výbavu je dáno Tvým povoláním jako takovým, nikoliv celoživotními úsporami.

Určitě by to šlo snadno hacknout a udělat to nějakym poměrem - otázka zní, jestli to bude fun a jestli tim dostaneš do hry něco zajímavýho - já tam ve skutečnosti nic moc nevidim.
13.12.2020 20:56 - Necromancer
Testovací materiály, Rasy-ostatní, str. 3:

OK, tak si spolu budeme povídat půlčíčtinou... Děti, dnes si probereme základy rodů půlčičtiny... Jak se půlčíčtinou řekne "kdo to sakra vymýšlel?!"?

Více netřeba.
13.12.2020 21:15 - Log 1=0
Takhle to slovo samozřejmě nebude nikdo používat.
A jak jinak nazvat jazyk pulčíků?
13.12.2020 21:20 - Pan Bača
Asi stejně jako u obecné nebo dračí řeči? Tedy řeč půlčíků nebo půlčická řeč? Nebo půlčičí řeč? (Půlčík podle vzoru kluk ;-))
13.12.2020 21:31 - sirien
Jakože... tohle je takové. No.

Zaprvé ta ekvivalence že co rasa, to vlastní jazyk a že co rasa to právě jeden jazyk je taková... hloupá a líně nestylová sama o sobě.

Zadruhé zrovna u půlčíků ta půlčičtina je docela - jakože dost násilně roubovaná, no.

Zatřetí jak píšeme někde v kapitole... pět, tušim? tak tyhle názvy sou pracovní a v konkrétních světech je dobré je nahradit konkrétními názvy jazyků (tak jako je elfština obecně, ale ve Středozemi to je Sindarin.

Začtvrté - já bych si tím nepoužíváním nebyl tak jistý, Logu - ono po vzoru takové neexistující "čínštiny"...
13.12.2020 22:18 - York
Log 1=0 píše:
A jak jinak nazvat jazyk pulčíků?

Půlřečtina ;)
13.12.2020 22:26 - Colombo
Velmi malá falanga
14.12.2020 07:48 - Pan Bača
tak mě napadá, v JaD asi nebudou Hobiti jako v překladu?
14.12.2020 07:48 - Necromancer
York: :-) - víc netřeba...
14.12.2020 11:05 - ShadoWWW
Píše:
tak mě napadá, v JaD asi nebudou Hobiti jako v překladu?

Hobit se mnohem lépe skloňuje než půlčík. I ta jejich řeč. Hobitština je naprosto OK, ale půlčičtina zní fakt hrozně. Když už, tak půlčíkština. Ale i to zní hůř než hobitština.
14.12.2020 11:16 - Pan Bača
a nenarazí hobiti na autorská práva?
14.12.2020 11:51 - ShadoWWW
Mělo je DrD 1, má je DrD 2, má je Asterion. Takže není důvod, proč by je nemohly mít Jeskyně a draci.
14.12.2020 13:45 - LokiB
ShadoWWW: no, ta logika není úplně přesná ... u DrD 1 se na nějaké licence dost kašlalo. jestli na ně bude kašlat JaD, není to samé :)
14.12.2020 14:12 - sirien
Mě se líbí, jak dva lidi kteří mají oba přístup k pracovním materiálům budou radši spekulovat o tom, co v nich je napsané, než aby se šlo prostě podívat, co tam je napsané.
14.12.2020 16:13 - Necromancer
Sirien: Když jsem psal ten první přízpěvek, přesvědčil jsem se jestli tam ta věc pořád je.
Jestli jsi to právě přepsal (teď to nemám při ruce, tak nevím) a teď děláš že to tam není, řeknu tak akorát že seš sketa - Více netřeba.
14.12.2020 17:04 - sirien
Necromancer: tak zaprvé sem vůbec nemyslel Tebe, ale Lokiho a ShadoWWWa, a zadruhé sem nekomentoval jazyk, ale to jestli v JaD budou hobiti nebo půlčíci.
14.12.2020 18:06 - LokiB
sirien: sorry, jsem nepochopil, že máte v JaD někde písemně podchycené i věci s dědici JRRT. Nebo jsem to četl a zapomněl.

Resp. já jsem nereagoval na to, jestli to v JaD JE, ale na ShadoWWW názor, že dřív se kašlalo, dneska se může kašlat taky.
14.12.2020 18:10 - sirien
Loki: no a letmým nahlédnutím do JaD dokumentů (zejm. např. 3.1) bys zjistil, že tam jsou půlčíci (právě protože práva etc.) a nemusel bys o tom se ShadoWWWem spekulovat :)
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.23367404937744 secREMOTE_IP: 18.234.247.75