Kultura

sirien
21.2.2016 07:54
Jeskyně a draci
Jeskyně a draci jsou projekt vydání DnD 5e v češtině* pod nakladatelstvím Mytago

* resp. hry DnD 5e co nejpodobnější, vzhledem k tomu, že licenčně je k dispozici pouze část textů DnD příruček. J&D budou ale s DnD 5e a jeho příručkami najisto zcela kompatibilní "oběma směry".


POST S DŘÍVE TESTOVANÝMI OBORY


Rozcestník mimo Kostku
Oficiální web J&D
J&D na Discordu Mytaga
Facebook J&D
J&D na RPG Fóru
2.9.2017 19:40 - LokiB
Log: jak velký máš čtverečky na battlegridu? čtverečkáč má 0,5 cm
2.9.2017 19:46 - ShadoWWW
Spíš proto, že na čtverečkáči nejde pohybovat figurkami ani žetony, slouží jen pro nastínění situace (bojiště), ale po pár kolech boje je nepřehledný.

Já mám zkušenosti, že jakmile se něco načrtne na čtverce, hráči okamžitě přepnou do "4E módu", tedy že začnou uvažovat v režimu figurkového boje na herním plánu. A pak je skutečně lepší hrát na nějaké verzi battlegridu. Vyzkoušeno už v starém DrD, kde odehrát hru v základním soubojovém systému bylo v poho bez gridu, ale jakmile se přešlo do rozšířeného soub. systému, už to nějaký grid chtělo (obvykle papírový s figurky od Člověče nezlob se).

ToM je ale skutečně bez jakýchkoli čtverců a přesných měr. Je to jiný styl hraní, co jistě nevyhovuje každému, a mně chvíli trvalo si na něj zvyknout, ale jak píše LokiB v #433 a Sirien v #434 - ve výsledku je to méně práce pro PJ. Zkoušel jsem tak hrát teď na dovolené s dětmi a pro ně je to mnohem přirozenější styl než ten figurkový (tj. pro věk kolem 7 let). Neřeší se přesné míry, prostě se vychází hráčům vstříc a plošné útoky či kouzla nebo skupiny nepřátel se řeší podle těch pravidel, co jsem postoval výše.

LokiB: Čtverec na gridu má 1 palec, tedy 2.54 cm. Je to dělané pro měřítko figurek.
2.9.2017 20:03 - Log 1=0
Existují i 1 cm, ale teď jsem zkusil nějaký najít, a asi to nebude sranda. No, tím hůř, na normálním to bude ještě prťavější.
2.9.2017 22:24 - ShadoWWW
Další ukázka z ilustrací.

3.9.2017 02:14 - Xyel
Chtěl jsem si to odpustit... ale proč jsou všichni z lidi z těch ilustrací tak strašně oškliví?
3.9.2017 07:23 - Quentin
Mně se tyhle ilustrace fakt líbí. A tahle není ošklivá.
3.9.2017 08:52 - Naoki
a ani to není člověk
3.9.2017 11:09 - Log 1=0
Quentin píše:
A tahle není ošklivá.

Není, no. Tohle je tak průměr. Což není nic moc, když si vezmeš, že je to ta nejhezčí osoba, co jsme zatím viděli.
3.9.2017 11:23 - LokiB
Hele, a proč by měli být lidé/postavy v pravidlech krásné?
Na krásné lidi máš módní magazíny či specializované stránky. Kresby v pravidlech snad nemají za účel vzrušovat krásou.
Na ilustracích je dobré, když mají určitou stylizaci, která s daným systémem bude spojena.
mně se třeba vůbec nelíbí ilustrace k Pathfinderu ... rozhodně tam nejsou krásné postavy ... ale po těch letech, když takovou ilustraci vidím, tak mi to hned PF připomene.

takže krásu netřeba. u téhle elfky mi spíš vadí, že její levá ruka , narozdíl od pravé, působí dojmem protézy. Aspoň tedy paže a předloktí.
3.9.2017 11:29 - Gurney
ShadoWWW píše:
Já mám zkušenosti, že jakmile se něco načrtne na čtverce, hráči okamžitě přepnou do "4E módu", tedy že začnou uvažovat v režimu figurkového boje na herním plánu. A pak je skutečně lepší hrát na nějaké verzi battlegridu.

Taky jsem zjistil, že dokud jedeš volně nebo máš náčrt na prázdném papíře s pár kostkama na znázornění postav a nepřátel, dá se boj řešit dost volně. Těch pár sporných situací, kdy není jasné jestli někdo někam doběhne nebo má výhled se dá docela snadno rozhodnout skill checkem nebo X z 6ti hodem a lidi jsou obvykle mnohem víc ok s tím, že boj je chaos a je potřeba se rozhodovat rychle, byť třeba ne úplně takticky. Ve chvíli kdy něco hodíš na grid se začnou počítat čtverečky, měřit LoS a všechno najednou trvá dvakrát tak dlouho.

Ilustrace fakt pěkná, začíná se mi ta grafika líbit víc než ta originální v 5e. Že jsou to normální lidi, co tráví čas někde venku, mají jizvy apod., je rozhodně plus.
3.9.2017 11:42 - LokiB
Gurney: jo, jen bych nebral šanci té skupině taktických hráčů, aby si taky užila své na gridu. ono jich není zas tak málo
3.9.2017 12:00 - Xyel
Log 1=0 píše:
Není, no. Tohle je tak průměr. Což není nic moc, když si vezmeš, že je to ta nejhezčí osoba, co jsme zatím viděli.

Navíc je to elfka... a vypadá jak máma od 4 dětí, která se odskošila zapózovat od měnění plýnek.

LokiB píše:
Hele, a proč by měli být lidé/postavy v pravidlech krásné?

No, nevím jak si při hře představuješ svoje postavy, ale ty moje vypadají prostě skvělě :) A když se člověk podívá na filmy/seriály, tak i v nejvíc dark settingách vypadají hlavní postav skvěle. Ne, nemusí být všechny krásné ale dost by jich takových být mělo, jinak budou pravidla působit odtažitě a depresivně
3.9.2017 12:31 - LokiB
xixi, doporučuju My little pony ;)

zkus nadhodit, která edice DnD podle tebe měla obrázky s krásnými postavami.
namátkou jsem otevřel 3.5E (strana 13 PHB) a 4E (strana 40 PHB), Pathfinder (kdekoli) a "krásné postavy" tam nevidím.
3.9.2017 12:36 - Xyel
5E má, většina ilustrovaných postav vypadá skvěle
3.9.2017 12:36 - Maelik
Mě osobně se tahle ilustrace líbí.

Xyel píše:
a vypadá jak máma od 4 dětí, která se odskošila zapózovat od měnění plýnek.


A koneckonců proč ne?
3.9.2017 12:45 - Xyel
Maelik píše:
A koneckonců proč ne?

Protože to není něco, co by většinu čtenářů zajímalo hrát. Ano, každá divnost si najde své publikum, ale pravidla by měla cílit spíše na průměr než extrémní odchylky.
3.9.2017 13:10 - sirien
Ten Dawn symbol na čele je snaha vlísat se fanouškům Exalted? Jako snaha se cení, ale Dawn má kruh s paprsky, ne plnou marku. Plnou marku maj Zenith, ale bez paprsků.

A zhmotňovat meč ze stínu je dost abyssalí. Teda, moh by to bejt nějakej terrestrial air artefakt, ale...
3.9.2017 13:37 - LokiB
Xyel: a teď ještě určit, co je ten průměr :) jestli stylizované obrázky, svébytné pro danou hru, nebo generická krása, oslovující libido.

jestli ti v 5E příjdou skvělé obrázky hobitky, gnómky, druidky, nebo třeba mniška na stránce 76 ... tak máme prostě odlišný vkus, ok.

sirien: preferuju, když schopnosti, které vidím v pravidlech na obrázcích, skutečně zle ve hře provádět, jsou dostupné. tady by měl ilustrátor mít od autorů celkem jasné instrukce, aby to odpovídalo.
jen slunce se zahnutými paprsky snad není výsadním znakem Exalted, ne? nebo to byl joke? :)
3.9.2017 13:38 - ShadoWWW
sirien: Mě napadla černokněžnice s Paktem čepele a nadpozemským patronem nějakým démonem.
3.9.2017 13:56 - sirien
ShadoWWW: černokněžnice... správnej termín je anathema, ty wannabe imakuláte a s démonickejma patronama nejsou svázaný solaři, ale infernalové.

Loki: no to se vsaď, že je. Každá caste marka celestiálních inkarnací je vetkaná do podstaty esenční tkaniny tvořící Creation a jako taková je nenapodobitelná. (note: zahnutost paprsků není až tak důležitá, marky některých exaltation sparkles se mohou lehoučce odchylovat, tvar paprsků zrovna u Zenithů se odchyluje vcelku často)
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.29386782646179 secREMOTE_IP: 35.153.39.7