Produkty

sirien
21.2.2016 07:54
Jeskyně a draci (před vydáním)
Jeskyně a draci jsou projekt vydání DnD 5e v češtině* pod nakladatelstvím Mytago

* resp. hry DnD 5e co nejpodobnější, vzhledem k tomu, že licenčně je k dispozici pouze část textů DnD příruček. J&D budou ale s DnD 5e a jeho příručkami najisto zcela kompatibilní "oběma směry".

PŘEDPRODEJ UŽ PROBÍHÁ!

PJ craft JaD rozhovory se sirienem


Recenze
.

Eventy
.


Rozcestník mimo Kostku

Týmový rekord v délce nespaní v týdnu před odevzdáním byl:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
24 hodinkladné body1
36 hodinkladné body5
48 hodinkladné body2
60 hodinkladné body2
72 hodinkladné body5
84 hodinkladné body1
96 hodinkladné body0
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
10.8.2017 11:10 - wlkeR
Pokud seš "vždycky proti," asi to znamená, že máš jiný názor než většina lidí. Což je často prospěšné věci. Nakonec nás stejně zajímá jediné: jestli se tahle diskuse vůbec dostane k zadavateli/ilustrátorovi a jak ji vyhodnotí.

Když se tu objevil první artwork k projektu, tedy obálka PPJ, myslím, že reakce byly dost smíšené. Takové jsou nejhorší. Pokud je něco jednoznačně dobré, nechá se to, pokud jednoznačně špatné, vymění se to. Pokud je něco "meh, good enough," tak hrozí, že se to nechá, protože "několik lidí to pochválilo, tak už do toho nebudeme investovat."

Zvědavost mi před pár dny nedala a vyhledal jsem příslušnou pasáž threadu i na RPGF, kde byly ohlasy rovněž tak cca na půl. Myslím, že převažovaly ty pozitivní, ale krk na to nedám. Oproti tomuhle threadu se tam objevil i autor. Vysvětlil, že jde o work in progress a dodal, že prostřednictvím SZ se mu dostalo chvály.

Já k tomu říkám, že se nevyplatí usnout na vavřínech. Chválu, jejíž autor se stahuje do pozadí, možná ze strachu, aby kvůli svému názoru nebyl napaden (welcome to the Internet), bych asi bral víc s rezervou. Pokud se objeví výtky, myslím, že teorie ilustrací je teď dost rozvinutá, aby se s ní daly porovnat jakékoli stížnosti ohledně barev, kompozice a kdovíčeho. A pokud jsou ty výtky platné, měly by se objevit aspoň skici alternativ. Ta, která si na svou stranu získá opravdu drtivou většinu těch, o které jde (tzn. lidí, kteří si koupí knihu), by se pak měla dočkat finální podoby.

Pokud se sem ty obrázky dávají, aby nás vzrušily ohledně přicházejícího produktu, tak já jsem zatím spíš nešťastný*. Pokud se sem dávají za účelem získání zpětné vazby, tak ta myslím není dostatečně drtivě pozitivní na to, aby se řeklo "tahle várka je ok, jedeme dál."

* Zatím poslední kniha, kterou jsem si koupil kvůli ilustracím, je Curse of Strahd. Tarokka deck je myslím jasnou ukázkou toho, že na úžasný ilustrace není potřeba barev.
10.8.2017 13:37 - LokiB
Obálka se mi, přiznám se, nelíbila. Jednak byla dost "podobná" té z Pathfinderu ... a to tak že až moc, druhak stylem se netrefila do mého vkusu.
Tady se trpaslík trefil, tiefling ne.
ale zároveň dodávám, že rozhodnutí u knížek nedělám podle ilustrací, takže je to spíš o pocitu z toho, ne o ovlivnění rozhodnutí
10.8.2017 13:51 - York
LokiB píše:
dodávám, že rozhodnutí u knížek nedělám podle ilustrací


To si jenom myslíš ;-)
10.8.2017 14:05 - Gurney
Trp i tiefling oba povedení.
10.8.2017 14:28 - LokiB
York píše:
To si jenom myslíš ;-)


pochopitelně. zapomněl jsem, že tu někteří znají moje rozhodovací návyky lépe než já, omlouvám se :)

shodou okolností se mi ani Pathfinderl, ani 5E styl moc nelíbí (5E je sice úplně jiné, ale ve výsledku jen trochu lepší). DrD staré obrázky ani nezmiňuju ;)
Savage Worlds taky nic moc.

Ok 4E jsem si nekoupil vůbec ... dřív se mi líbily obrázky z Rules Cyclopedia DnD .. že bych si to tehdy pořizoval kvůli nim? :)
10.8.2017 14:36 - York
LokiB píše:
zapomněl jsem, že tu někteří znají moje rozhodovací návyky lépe než já


Nejde o to, že by sis řekl: "Má to úžasnou obálku, to si koupím". Jde o to, že to je jeden ze vstupů, které mají vliv na podvědomé myšlenkové procesy, na základě kterých pak to rozhodnutí děláš.

Je to sice smutné, ale reklama fakt funguje. A to i u lidí, kteří ji považují za zlo a snaží se ji vědomě odfiltrovat.

Problém je, že tohle nejde "měřit" pozorováním sama sebe - vždycky budeš mít pocit, že tebe to přece neovlivňuje.
10.8.2017 14:49 - LokiB
York: netvrdím, že pěkné obrázky nejsou faktor. vyjmenoval jsem tu několik posledních systémů, které jsem si koupil, a o kterých vím, že se mi jejich obrázky nelíbí.
na druhou stranu nějak nemám žádný příklad, kdy bych si to koupil, líbily se mi obrázky, ale zbytek by mi vadil :) z toho jsme vycházel při té úvaze, že hezké obrázky nejsou rozhodující ... pochopitelně je ocením.

RPG materiály si typicky kupuju (ať už je to systém, setting, dobrodružství či jiný doplněk), nebo jinak pořizuju, když nejsou ke koupení, protože je chci použít. Buď už vím, že ho použiju, nebo po tom aspoň toužím (i když třeba neseženu nakonec nikoho, s kým to hrát), čistě jen do knihovny to imho nedávám. A to mám na DriveThruRPG v knihovně pořízeno (hodně z toho zdarma či za 1 dolar dobrovolné platby) cca 80 objednávek

co jsem si kvůli obrázkům koupil, byly paper miniatury rytířů :) tam uznávám, že obrázky byly prioritou.

ano, krásá obálka a pěkné obrázky jsou výhodou a znám lidi, kteří si knížku koupí jen kvůli obrázkům. nechovají se tak ale všichni, věř mi
10.8.2017 14:57 - Tarfill
Co se týče obrázků trpaslíka a tieflinga:
Celkově se mi oba spíše líbí než nelíbí, ačkoliv k nim mám také jisté drobné výtky.
Jen nevím, jestli má cenu to zmiňovat, resp. jestli to bude mít nějaký efekt...

U trpaslíka mi nesedí zbraň na zádech, resp. to, co zpoza ramene čouhá. Jestli to je rukojeť meče, dejme tomu, ale je pak docela dlouhá, vzhledem k tomu, že nejde vidět ani záštita. Má to být obouručák? V tom případě mi jeho pomyslná celková délka vychází na trpaslíka až moc - špičkou by ryl v zemi. Má to být jiná zbraň než meč? V tom případě se mi zase nelíbí zakulacení hlavice, které mi nesedne ani k sekyře, ani ke kladivu...

Podobné je to u tieflinga - sice má trochu zjizvenou tvář, ale jinak se mi líbí. Stylová je i jeho hůl, i když při představě, že jí nosím celý den u sebe nebo s ní nedejbože bojuju, by byla vzhledem k výstupkům (ostnům) dost! nepraktická...

Je ale hezké vidět, jak koho co upoutá. Někoho hůl, někoho ksicht, někoho zase spona, někoho oči, jiného vlasy... Myslím tedy, že v tomhle to autoři nikdy nemají lehké...
10.8.2017 15:03 - York
LokiB píše:
ano, krásá obálka a pěkné obrázky jsou výhodou a znám lidi, kteří si knížku koupí jen kvůli obrázkům. nechovají se tak ale všichni, věř mi


Věřím ti a nijak to nezpochybňuju.

Mluvíš ale o něčem jiném než já. Ty bereš v úvahu pouze vědomou zpětnou analýzu svého rozhodnutí. Když řekneš "nekoupil jsem si to kvůli obrázkům", tak na tom není nic rozporovatelného, tak to samozřejmě je. Své vlastní vědomé myšlenky znáš samozřejmě nejlíp.

Já se ti ale pouze snažím říct, že to, jestli si nějakou věc skutečně koupíš, a to, jaké důvody k tomu vědomě přiřadíš, jsou dvě různé věci. Grafika má například dost zásadní vliv na to, jestli se vůbec o danou věc začneš zajímat natolik, abys měl možnost udělat to vědomé rozhodnutí. Možná to nehraje roli u tebe v tomhle konkrétním případě, protože o DnD 5e už se zajímáš, takže by ti to neušlo tak jako tak, ale u spousty lidí to bude hrát významnou roli.

Druhá věc je, nakolik se skutečné důvody tvého rozhodnutí překrývají s tím, jaké důvody tomu vědomě přiřadíš. Když se ti totiž podvědomě něco zamlouvá, nebo máš tě k tomu táhne něco jiného (například že to zrovna letí v komunitě, jíž jsi součástí), tak si pak mnohem snáze najdeš důvod, proč si to skutečně koupit. Podle tvého nejlepšího vědomí a svědomí to nebylo kvůli grafice, ale tvé vlastní vědomí a svědomí bohužel žije v bludu a rozhoduje se na základě obrovského množství informací, které jsi před tím zpracoval podvědomě.
10.8.2017 15:12 - LokiB
York: ne, ty předpokládáš (těžko říc na zákaldě čeho), že beru v potaz pouze vědomou zpětnou analýzu, a já ti říkám, že tomu tak není :)
víc to nemá cenu pitvat
10.8.2017 15:19 - wlkeR
Tarfill píše:
jestli má cenu to zmiňovat, resp. jestli to bude mít nějaký efekt...

Možná bude, možná nebude, ale imo za tu první možnost to stojí.

A taky využiju toho, že se tu rozhořela debata o subjektivním vnímání ilustrací. Pro mě teda značnou roli hrajou vždycky, chtěl jsem si koupit knížky Pathfindera jen kvůli ilustracím od Reynoldse a v Magicu nedam do balíčku kartu s obrázkem, kterej se mi nelíbí, kdyby byla stokrát klíčová (nedejbože když má jinej rámeček). Všichni to tak nemají, ale sám asi taky nejsem. Proto taky kdykoli listuju nějakým manuálem, jako první koukám na obrázky a když mě nějaký zaujme, hledám, kde najdu jeho odraz v textu.

Asi jen dvakrát v životě se mi stalo, že jsem viděl ilustraci, která se mi nejen líbila, ale u který jsem si řekl "tuhle postavu si musím zahrát." A začal jsem hledat, kde jsou k ní pravidla. Poprvý to bylo bohužel jen nějaký bezejmenný NPC v nějakym 3.5E manuálu, "zbylo tady místo, plácněte tam ilustraci," což mě strašně vytočilo. Podruhý to byl drakorozenej paladin ve 4E a od tej doby jsem, určitě velkým vlivem toho obrázku, odehrál asi dva nebo tři.

Takže jiná otázka, obecné líbí/nelíbí stranou: kdybyste jen tak listovali příručkou a vykoukly na vás tyhle obrázky, řekli byste si "tuhle postavu si musím zahrát?"
10.8.2017 15:24 - York
LokiB píše:
ty předpokládáš (těžko říc na zákaldě čeho), že beru v potaz pouze vědomou zpětnou analýzu


Troufale sázím na to, že jsi člověk a nikoliv mimozemšťan ;)
10.8.2017 18:50 - ShadoWWW
Mně se líbil ten zahalený tiefling z PHB 4E.



Ani tento není špatný.



Ta ilustrace JaD se IMHO snaží hrát na tu notu, že být tiefling není nic cool že je to stigma, se kterým se každý člen této rasy musí poprat. A zároveň v sobě mají něco temného a mocného. Vlastně je to tak i v popisu tieflinga DnD 5E (zejména v tom krátkém atmosférickém textu z knihy), ale ilustrace tomu pak neodpovídají.
10.8.2017 19:02 - wlkeR
Ten první asi oslovil Babaje, když ho má i v nicku, mně by pásnul ten druhej, mít v oblibě kouzelníky. A já nevim, mít stigma je jedna věc, ale mí stigma, zpotvořenou tvář a slepici na tyči? To už mi přijde trochu moc.
10.8.2017 20:48 - Quentin
Zrovna ten trpoš a tiefling jsou fakt pěkné ilustrace. Pro mě jdou přesně na hraně mezi realistickým low-fantasy a cool high fantasy vzhledem.
13.8.2017 21:05 - Log 1=0
Asi budu jediný zlý a zavrženíhodný tvor, ale mně se ty obrázky vůbec nelíbí. Trpaslík ani trochu. Je divně oteklý (má to být zbrojí?), přijde mi, že má zvláštní proporce, a ty čáry v obličeji jsou co? Vrásky? Jizvy?

Tiefling je vlastně dobrý, ale ne jako ukázka rasy. Tam by měl být někdo vypadající normálně, ne někdo s popáleninami v obličeji. A jestli takhle mají vypadat všichni tieflingové, tak potěš koště. Nevidím důvod, proč by měli být oškliví. ShadoWWWův důvod fakt neberu. Promiňte analogii z reality, ale být východoevropským Romem, západoevropským Arabem nebo americkým černochem, to je taky stigma, se kterým se je třeba prát. A některé věty z PH na ně sedí, až to není hezké. A znamená to, že jsou všichni oškliví? Ani náhodou.
Nejlepší tiefling je v PPJ na str. 154. Na tu notu se stigmatem a mocí hraje dle mého docela dost. A přitom vypadá dobře a působivě.
14.8.2017 19:34 - wlkeR
Log 1=0 píše:
Asi budu jediný zlý a zavrženíhodný tvor

Ále né, jen to někteří neřeknou takhle na plnou tlamu.
17.8.2017 14:07 - sirien
Jen tak na okraj, k tomu co sem tu napsal dřív...


Čtu si teď novej draft JaD a i když tam je ještě co brousit místy, tak to vypadá velmi výrazně líp, než ten předchozí.
17.8.2017 14:31 - ShadoWWW
Já si zas čtu nový fluff k povoláním a taky se mi líbí. ;)
30.8.2017 14:11 - Skaven
Máme tady ukázku - text o přesvědčení postav. Zajímá nás Váš názor! http://jeskyneadraci.cz/2017/08/30/presvedceni/
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090410947799683 secREMOTE_IP: 44.197.114.92