Produkty

sirien
21.2.2016 07:54
Jeskyně a draci (před vydáním)
Jeskyně a draci jsou projekt vydání DnD 5e v češtině* pod nakladatelstvím Mytago

* resp. hry DnD 5e co nejpodobnější, vzhledem k tomu, že licenčně je k dispozici pouze část textů DnD příruček. J&D budou ale s DnD 5e a jeho příručkami najisto zcela kompatibilní "oběma směry".

PŘEDPRODEJ UŽ PROBÍHÁ!

PJ craft JaD rozhovory se sirienem


Recenze
.

Eventy
.


Rozcestník mimo Kostku

Týmový rekord v délce nespaní v týdnu před odevzdáním byl:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
24 hodinkladné body1
36 hodinkladné body5
48 hodinkladné body2
60 hodinkladné body2
72 hodinkladné body5
84 hodinkladné body1
96 hodinkladné body0
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
18.9.2017 12:01 - Merlin
Quentin: nikdy ani po hodu přímo neřeknu, že lže. Poznají, že je nervózní, že něco tají atd. (v reále to dost často poznám i já :)
18.9.2017 12:08 - LokiB
Merlin píše:
hráčům to stačí, ví, že neříká úplnou pravdu


jo, ale to je právě jen takový dojem ... co když říká pravdu a pro tuhle nervozitu má úplně jiný důvod, který s předmětem hovoru nesouvisí (podvádí ho doma manželka a on hrozně spěchá, aby ji načapal, je myšlenkama úplně jinde.)

jde o to, že ty říkáš, že popisem zajistíš hráčům podobný zážitek, jako by tu situaci viděli naživo a mohli se v ní správně rozhodnout.
já říkám, že je to jen iluze pro nenáročné, ve skutečnosti je to stejné, jako bys hráčům rovnou sám řekl "asi vám neříká všechno"

Quentin píše:
Ale ta nejistota, zdali mluví nebo nemluví pravdu, ke hře patří, ne? Jak nudné pak všechny pakty s démony nebo vyjednávačky se skřety musí být, když pokaždé stačí hodit a roleplay nemá smysl?


no, na papíře to vypadá hezky, ale v praxi to tak většinou není ... prostě slovní popisy sociální interakce (pakliže je nedělá dokonalý GM), mají dost nevýhod ... kupříkladu ta nedorozumění ve významu, že GM popisem myslel něco jiného než hráči pochopili, resp. GM raději popisuje natolik explicitně, aby nedorozumění nevzniklo, ale zas tím padá ta nejistota

pro tebe je DnD taktická hra ... proč to vnucuješ i ostatním?
18.9.2017 12:16 - York
Quentin: Jasně, takhle mi to smysl dává.

LokiB píše:
tebou uvedený popis mu dává smysl jen v případě, že si z něj je on sám nakonec udělat ten obyčejný závěr lže mi/nelže mi.


S tím rozhodně nesouhlasím. Veškeré sociální interakce jsou z principu věci dost fuzzy - nikdy nemůžeš vědět jistě, co si jiný člověk myslí, co cítí, nebo i co přesně myslel tím, co řekl. Z téhle nejistoty pramení podstatná část zábavy ve hře.

Aby to fungovalo, tak ale musí jít o nejistotu v komunikaci postava vs postava, nikoliv hráč vs GM. Čili tohle:

LokiB píše:
"GM: cože, ty jsi nepochopil, že mluví asi pravdu, ale má nějaký jiný důvod, proč se tak divně chová? jsem to tak popisoval, že to muselo být jasný každýmu"


je určitě špatně a stávat by se to pokud možno nemělo.

Hodit si a na základě výsledku na rovinu říct "to NPCčko lže" je samozřejmě jedna z metod, jak takovému nedorozumění zabránit, ale jednak to zruší zábavu plynoucí z nejistoty (viz můj příklad s Holmesem) a kromě toho to nezafunguje, když hráč v hodu neuspěje (v tom případě pořád neví).


Smyslem interakce mezi hráčem a GMem by v takovém případě mělo být:
- ujasnit si představu a odstranit nedorozumění v duchu tvého příkladu.
- dát hráči další hinty, které si může zkoušet pospojovat s dalšími informacemi (tj. nemusí nutně hned být schopen říct, jestli dotyčný lže, ale měl by si zpětně dokázat říct: "Jasně, on byl vlastně při tom rozhovoru pořád jak na trní. A to, co se teď stalo, nesedí s tím, co říkal => nejspíš nám lhal."
- dát hráči informace, které plynou ze znalostí a schopností jeho postavy. Například: "Ty jsi v mládí sloužil jako vévodova osobní stráž, co? Tak to ti je jasné, že tenhle týpek moc zkušeností v oboru nemá, pořád se kouká na svého parťáka a dělá to, co on".

V podstatě to můžeš brát podobně jako "pravidlo tří stop" v detektivce: Nespoléhat se na to, že hráč pochopí z jednoho hintu, co se mu snažíš sdělit, ale konzistentně přidávat další a další informace tak, aby si to hráči nakonec mohli poskládat.

Jako GM bys taky měl vždycky pozorně sledovat, jestli si hráči něco nevyložili úplně jinak než jsi to myslel a případně informace doplnit: "Hele jak jsem popisoval, že se dotyčný neustále vrtí a ohlíží přes rameno, tak jsem zapomněl zmínit, že se ohlíží směrem ke dveřím" - to ale neznamená, že bys jim měl vždycky rovnou říkat, jak se věci mají. Dost taky pomůže hrát ďáblova advokáta - když třeba hráči neustále opakují "ten zvěd nám stoprocentně lhal, při výslechu byl úplně vystrašenej", tak můžeš podotknout: "Leda že by ho vystrašilo něco jinýho než vy". Tohle sice zní přes míru (GM by nikdy neměl hráčům říkat, co mají dělat), ale není to tak - přidáváním možností k úvaze hráčům neříkáš, která z nich je správná, a nezbavuješ hráče odpovědnosti za rozhodnutí, které na základě toho udělají.
18.9.2017 12:16 - Merlin
LokiB: ano, v podstatě s tebou i souhlasím..ale i kdybych řekl: asi vám neříká všechno, tak to vyjde nastejno..začnou ho podezírat, začnou pátrat proč je tak nervozní, co se děje atd. :)
18.9.2017 12:18 - shari
Merlin píše:
většinou hráčům, když zkoumají NPC nechám hodit a pak podle výsledku popíšu: vypráví to celkem věrohodně, ale občas se ti zdá, že uhne pohledem, nervózně polkne....asi v tom co říká nebude všechno tak jak popisuje.
hráčům to stačí, ví, že neříká úplnou pravdu, nebo je z něčeho nervózní a začnou na něho tlačit, nebo se ho snaží nachytat.

Takhle nějak jsem to myslela, jen to neumím tak napsat. Děkuji.
Ještě bych dodala, že pokud NPC bude mluvit pravdu a hráči neuspěje v hodu na Insight, mohlo by to vést k zajímavým konspiračním teoriím - ale nevím, zda to dávat do pravidel.

LokiB píše:
co když říká pravdu a pro tuhle nervozitu má úplně jiný důvod, který s předmětem hovoru nesouvisí (podvádí ho doma manželka a on hrozně spěchá, aby ji načapal, je myšlenkama úplně jinde.)

Nemusí to souviset s předmětem rozhovoru, ale může to vést k dalším zajímavým situacím, nové zápletce a podobně. Aneb: "Když nechceš, aby postavy řešily nevěrnou manželku, nedávej ji tam."
18.9.2017 12:18 - Quentin
LokiB píše:
já říkám, že je to jen iluze pro nenáročné, ve skutečnosti je to stejné, jako bys hráčům rovnou sám řekl "asi vám neříká všechno"

Což je v pořádku. Je to solidní gameable informace.

Píše:
jo, ale to je právě jen takový dojem ... co když říká pravdu a pro tuhle nervozitu má úplně jiný důvod, který s předmětem hovoru nesouvisí (podvádí ho doma manželka a on hrozně spěchá, aby ji načapal, je myšlenkama úplně jinde.)

Výborně. Reagoval jsi na nervozitu NPCčka jako správný dndčkař a už se snažíš dopídit pravdy. Teď na něj přitlač a uvidíme :)

Píše:
pro tebe je DnD taktická hra ... proč to vnucuješ i ostatním?

Wait what?

Dnd je taktická hra, ne? Ať už je to bojová taktika na gridu nebo navigování dvorních intrik, pořád je to hra přimárně o překonávání překážek. Jasně, rádi roleplayujeme postavy a děláme uvěřitelné světy, protože jsou v tom složitější překážky a kreativnější řešení (+ hezká escapist atmosféra jako bonus). A můžeme se zpětně na hru podívat, a říct si, že to byl hezký příběh. Ale primárně je to pořád hra o překonávání překážek.
18.9.2017 12:20 - York
LokiB píše:
který s předmětem hovoru nesouvisí (podvádí ho doma manželka a on hrozně spěchá, aby ji načapal, je myšlenkama úplně jinde.)


Tohle bys měl udělat pouze v případě, že ta podvádějící manželka souvisí s příběhem a následně dáš hráčům informace potřebné k tomu, aby si to pospojovali. Je to sice trochu podvod proti "realističnosti", ale úplně zavádějící informace je lepší vůbec nezmiňovat. Hráči si dokáží podobné konspirační teorie v pohodě vymyslet sami, tebe na to rozhodně nepotřebují ;-)
18.9.2017 12:48 - wlkeR
Merlin: Beru na vědomí. Hodim to do Archivu, kdyby něco, ale je to spíš takej hřbitov nepoužitých námětů. Myslim že přístup mam jenom já nebo lidi, kerejm sdílim celou složku (což nejsou autoři).
18.9.2017 13:01 - LokiB
York píše:

Tohle bys měl udělat pouze v případě, že ta podvádějící manželka souvisí s příběhem a následně dáš hráčům informace potřebné k tomu, aby si to pospojovali.


Tak mi to chlapci někdy předvedete v praxi, rád se podívám, jak pěkně vám to funguje. Neříkám, že to nejde používat, jen že ta praxe a teorie se zrovna v tomhle velmi často dramaticky liší a použití hodu na příslušnou vlastnost není špatným řešením.
Jestli dokážete dobře předvést daný rozhovor pro postavu s vysokým Bluff vs postava s nízkým Sense Motive, resp. i pro ostatní kombinace, tak vám holt smutně závidím. já vím, že to věrohodně a konzistentně nedokážu.

Quentin píše:
Ale primárně je to pořád hra o překonávání překážek.


Ale jo, proč ne. Jen té taktiky tam někdy bývá zatraceně málo, někdy dokonce žádná, a převažují jiné aspekty. Jestli to ale definice říká, zůstaňme tedy u taktické hry.
18.9.2017 13:07 - ElementLead
ja jsem vzdycky o par stranek pozde s tema komentarema k ilustracim, tak sorry, ze se k tomu vracim. Uznavam, ze jsem si to nikde neprecetl, takze to byla asi zcestna predstava, ale JaD jsem si predstavoval jako peknou knizku, kterou se clovek nebude stydet dat jako darek teenagerum/detem i kdyz jejich zaber treba neni uplne fantasy a bude to pro ne novinka. muj puvodni plan bylo koupit ze pet kopii a podarovat netere, synovce, dceru. Chapu, ze vas treba neoslovuje pathfinder apod. a ty ilustrace jsou takovej throwback lidem co znaji puvodni dnd. nevim proc jsem mel pocit, ze cilovka je oslovit mladou generaci. ty anglicky knizky za litr s peknym papirem, lesklou obalkou a barevnymi obrazky jsou proste pekny. libivy. z tohodle duvodu se to u me dost miji ocekavanim. nevim. mozna mam PTSD z toho tieflinga. snad to neni moc zmateny. co chci rict je, ze pro stary paprdy jako jsme my je to mozna dobry, ale ja z toho mam podobnej pocit jako Xyel.
18.9.2017 13:08 - York
Loki: Odcitoval jsi správný kus textu? Protože to, co píšeš, s tou citací nijak nesouvisí (možná se mi jen nepodařilo sdělit to, co jsem chtěl říct).


LokiB píše:
Jestli dokážete dobře předvést daný rozhovor pro postavu s vysokým Bluff vs postava s nízkým Sense Motive, resp. i pro ostatní kombinace, tak vám holt smutně závidím. já vím, že to věrohodně a konzistentně nedokážu.


Jasně, že ne, nejsem superman. To ale ničemu nevadí, v RPGčku máš k dispozici víc nástrojů, jak něco sdělit, než jen vlastní dialog. I tak si ale myslím, že má smysl snažit se a zkusit to nejdřív odehrát a pak říct třeba: "No, asi se mi to moc nepovedlo zahrát, ale ten týpek mluvil zatraceně povýšeně a panovačně." Hráči to určitě pochopí.

Když to nebudeš zkoušet, nikdy se to nenaučíš a připravíš se o chvíle, kdy se ti to povede a vyzní to dobře už z toho dialogu.
18.9.2017 13:12 - ElementLead
Me asi zmatla ta cool obalka, protoze z ni to vypadalo, ze to bude prave v tom modernim stylu srovnatelnym se zahranicim i co se tyce designu. (k pravidlum nemam pripominky, ty vim, ze budou top notch)
18.9.2017 13:14 - LokiB
York: sorry, nebylo to dobře spojené, citace a reakce. pochopil jsem, cos chtěl říc ... že nemá smysl dávat tam něco, co s hrou/příběhem nesouvisí, jen abych vystihl "realističnost". Ok, to beru.
Jen jsem reakcí chtěl říc, že i při vší té snaze, buď šidíte hráče, kteří mají různé herní statistiky postav, ale lidsky jsou stejně schopní ... protože jim dáte stejný zážitek, ze kterého si oba vezmou stejně, i když postavy by neměly. Jako je to cool, když je dobrý vypravěč, ale herně to (aspoň pro mě často) nefunguje. pro mě je to typická situace, kdy tady na popsané je to o dost lepší než v reálu hrané.

+ vztaženo zpět k situace PC v PC ... tam už nad tím má GM vůbec špatnou kontrolu a kdo to rozsoudí?
18.9.2017 13:34 - York
LokiB píše:
Jen jsem reakcí chtěl říct, že i při vší té snaze, buď šidíte hráče, kteří mají různé herní statistiky postav, ale lidsky jsou stejně schopní ... protože jim dáte stejný zážitek, ze kterého si oba vezmou stejně, i když postavy by neměly.


Tak to jsme se nepochopili. Schopnosti postav by samozřejmě vliv mít měly. Já se jen snažím říct, že by se to mělo projevit skrze jiné informace, než "lže/mluví pravdu".

Měly by to prostě být postřehy jako z toho mého příkladu o bývalém bodyguardovi, nebo třeba když hráči zloděje řekneš: "Tenhle týpek určitě není z podsvětí. Je sice oblečenej jako žebrák, ale chová se a mluví jako bohatej měšťan", nebo "Všiml sis, že pořád uhýbá pohledem a něco žmoulá v ruce".


LokiB píše:
+ vztaženo zpět k situace PC v PC ... tam už nad tím má GM vůbec špatnou kontrolu a kdo to rozsoudí?


To, co píšu, funguje i v pvp*. Hráči svoje postavy obvykle vzájemně znají, takže si mohou vzájemně nahrávat ("Všiml sis, že něco schovávám za zády").

* Tady je dobré si uvědomit, že pvp v kooperativním rpgčku neznamená to samé co v PC hrách, je to prostě interakce mezi hráčskými postavami. Tvoje postava se sice snaží něco skrývat, ale jako hráč by ses neměl snažit za každou cenu vyhrát.
18.9.2017 15:37 - ShadoWWW
A nebylo by nakonec lepší domluvit se se Sparkle na aplikacích pravidel JaD do Taurilu anebo vydání Quentinova settingu pro JaD?
18.9.2017 15:46 - Quentin
Mě samozřejmě těší, že si myslíš, že by se z mého blogísku dal vykřesat setting nebo na něm nějaký založit, ale neboj, problém není u Skavena. Ten mi dávno nabídl, že hned jak dám dohromady něco zajímavého, můžu jít do tisku. To jen já jsem neschopnej :D
18.9.2017 16:08 - sirien
Ohledně JaD, Končiny a licence: omlouvám se, napsal sem že to bude přímo licencovaný produkt, byl sem upozorněn že to není podložená informace a že JaD dost možná budou otevřený produkt, tj. Končina ho dost možná případně nebude využívat na základě jmenovitého licencování ale na základě obecné přístupnosti.

Zároveň Končina na webu zrušila možnost stažení současné (teda, teď už dřívější) kontroverzní verze.
18.9.2017 16:12 - York
Quentin píše:
To jen já jsem neschopnej :D


To je slabá výmluva. Kdybys byl neschopnej, tak bys tu nabídku v prvé řadě vůbec nedostal ;-)
18.9.2017 16:13 - Element
Quentin píše:
Mě samozřejmě těší, že si myslíš, že by se z mého blogísku dal vykřesat setting nebo na něm nějaký založit, ale neboj, problém není u Skavena. Ten mi dávno nabídl, že hned jak dám dohromady něco zajímavého, můžu jít do tisku. To jen já jsem neschopnej :D
Quentine hecni se jses jeden z nasich prednich autoru :)
18.9.2017 16:17 - sirien
Quentin píše:
Hráč na "lže mi?" většinou nechce odpověď ano/ne, ale celkový dojem z konverzace

A tady už nějak zaměňuješ svojí hru a na co si zvyklej s tím, jak se věci obecně hrají. Moje zkušenost i z mnoha OG je přesně opačná - tuto otázku hráči nejčastěji myslí právě v její konkrétní podobě vůči nějaké konkrétní informaci.

Quentin píše:
Dnd je taktická hra, ne?

Hele prosimtě neuraž se, ale trochu mi začínáš se svým popisem toho co a jaké je DnD připomínat kolegy dračákysty u sousedů když se hádali o tom, co a jaké je DrD a co tedy musí a nesmí být v jeho další verzi, aby to pořád bylo to ono DrD...

DnD je hra o překonávání překážek ( (c) Mike Maerls). DnD může být taktická hra a rozhodně tento prvek podporuje - na druhou stranu ho nevynucuje.

Jsou DnDčkaři, kteří DnD takticky nehrají. Jsou i DnDčkaři, kteří ho hrají různě dramaticky nebo do něj dramatické věci přidávají (viz kdejaký článek a překlad tady na Kostce).

Jak to chápu já, tak je velice žádoucí v JaD zachovat taktický rozměr věci a důraz na výzvy. To ale neznamená, že by se výzvy musely omezovat jen na taktiku a že by JaD nemohly mít i pravidla která podporují jiný typ výzev a zůstat při tom DnDčkem.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084466934204102 secREMOTE_IP: 18.206.12.31