Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
9.9.2020 15:12 - York
sirien píše:
To je ten Tvůj opensource co se už dneska vyrovná InDesignu, jo?


Asi jsme si špatně rozuměli. Mluvil jsem o Gimpu a Libre Officu, těžko jsem mohl hodnotit Scribus, když jsem ho neznal.

A Scribus má imho hodně dobře našlápnuto - už teď se v něm dá vyrobit srovnatelně kvalitní pdfko, další featury budou jen zpříjemňovat práci.
9.9.2020 15:29 - sirien
Našlápnuto možná, ale když sem si tak čet ten Tvůj výše uvedený seznam nedostatků, tak některé jsou hodně gigantické díry.

Kromě toho ono bohužel nejde jen o kvalitu toho programu samotného, ale i o kvalitu celého jeho "prostředí" (tj. k InD se váže Ai a PS...) Plus samozřejmě síťový efekt toho, co mají lidé okolo popř. co máš sám na jiných počítačích atd.
9.9.2020 17:15 - ShadoWWW
York píše:
Kdyby to fungovalo stejně i s textem, tj. že bych třeba v Libreofficu vyrobil nastylovanej text, ten pak vložil do InDesignu

No v ID to takto funguje. :)
9.9.2020 18:26 - York
Jaký používáte jednotky (mm, pt apod.) a je pro to nějakej dobrej důvod?
9.9.2020 19:02 - ShadoWWW
V InD mm, v PS px.
9.9.2020 20:44 - Colombo
Sirien píše:
Nikdy sem to nepoužil a nic o tom nevím, ale blé open source.
9.9.2020 21:28 - sirien
Colombo: sem jen čet ty stížnosti na to co všechno to neumí a co já v InD považuju za naprosto elementární samozřejmost ;)

York: osobně používám mm, ale spíš čistě pro pohodlí své představivosti - něco sem občas dělal i v pt který sou z nějakýho důvodu co by musel vysvětlit grafik default. Obecně mi přišlo, že to je dost jedno a pokud nenarazíš na nějakej specifickej důvod pro něco (kterej mě dodneska míjí) tak to je čistě o tom, s čim se Ti pracuje snáz.
9.9.2020 21:47 - ShadoWWW
Ten důvod je jednoduchý. V InD děláš dokument určený k tisku. Proto mm/cm odpovídají výsledku a vidíš dokument tak, jak bude ve výsledku vypadat. Pointy jsou dobrý pro nastavování nejrůznějších mezer (odsazení a obtékání), protože jsou snadno převoditelné na řádky (velikost písma se definuje v pointech). Ale jinak je to dost neužitečné, protože převod mezi pointy a milimetry není intuitivní (1 pt = 0,3528 mm)


Ve PS zas pracuješ s obrázkem, který chceš v pixelech, protože to je přirozená jednotka pro displeje, na kterých je zobrazuješ. Photoshop sice má nativně u svých ilustrací pixels per inch nebo pixels per cm, ale to už je zase konverze. Při importu do InDesignu (tj. určené pro tisk) zas chceš rozhodovat o velikosti ilustrace tak, aby zapadala celkově do textu nebo layoutu stránky, tudíš opět se na to díváš z pohledu dokumentu/tisku/milimetrů a rozměry a umístění určuješ v InD, který to konvertuje z rozlišení pak sám.
10.9.2020 00:03 - York
sirien píše:
pt který sou z nějakýho důvodu co by musel vysvětlit grafik default


Pt jsou 1/72 palce. Tj. odvozený z imperial units zjevně tak, aby se v tom dobře počítala velikost fontu v celočíselnejch násobcích. Pica je 12 pt, což je zřejmě defaultní velikost fontu - 1 pica tudíž odpovídá výšce velkejch znaků v defaultním fontu.

Trochu si řikám, jestli všechno nepočítat v pt - u velikosti fontu je to celkem standard (předpokládám, že nikdo neudáváte velikost fontu v mm), a aspoň bych měl všechno ve stejnejch jednotkách...

Obrázky se v pixelech počítaj samy, tam je to jasný ;-)
10.9.2020 00:11 - Colombo
York: Nemáš tak uplně pravdu. PT je point-size a standardní point-size je *většinou* 1/72. Je ale možná nastavit si i "lepší" (rozuměj, více detailnější) rozlišení. To se hodí například při scanu souborů.
10.9.2020 00:14 - Colombo
Sirien píše:
sem jen čet ty stížnosti na to co všechno to neumí a co já v InD považuju za naprosto elementární samozřejmost ;)


Vsadím se, že York by nadával stejně při InDesignu.
10.9.2020 00:16 - York
Colombo: Pokud se bavíme o InDesignu, tak úplně přesně to je tak, že velikost jednoho pt si nastavuješ sám, takže ve výsledku je to prostě arbitrárně určená jednotka délky.

Colombo píše:
Vsadím se, že York by nadával stejně při InDesignu.


To nejspíš brzo zjistíme ;)
10.9.2020 00:17 - Colombo
York: Sázení a psaní jsou tradičně různé disciplíny s jinými nároky.


Pak přišel Microsoft a protlačil Word jako tool, co zvládne oboje (ale ani jedno pořádně).
10.9.2020 00:23 - York
Colombo píše:
Sázení a psaní jsou tradičně různé disciplíny s jinými nároky.


Ano, ale tradičně jsi psal buď ručně na papír nebo na psacím stroji a sázel sázel do řádků kovový písmenka. Technologie od tý doby poněkud pokročila.
10.9.2020 00:38 - Colombo
York: Ne nutně. I dnes hromada spisovatelů píše v jejich oblíbeném textovém editoru.
10.9.2020 01:03 - LokiB
Colombo píše:
Pak přišel Microsoft a protlačil Word jako tool, co zvládne oboje (ale ani jedno pořádně).


Já to zas kdysi slyšel tak, že "... a pak přišel LaTeX, aby si i studenti mohli myslet, že mohou sázet v TeXu (ti, co si ty makra neumějí napsat sami)"
Inu, sazečská latina :)
10.9.2020 01:03 - sirien
York píše:
Pt jsou 1/72 palce.

To zní jako dobrej důvod je nepoužívat.

Colombo píše:
Vsadím se, že York by nadával stejně při InDesignu.

Tak i v InD sou chyby / nedostatky co mi lezou krkem (třeba to už roky neopravený rozjebaný kaskádový stylování tabulek mi dobře jebe občas), ale nejsou to ani zdaleka tak elementární věci jako ty výše zmíněné.

EDIT: Jinak Word nikdy nebyl určenej pro sázení, Word byl určenej jako WSW kterej umí dát dokumentu nějakou slušnější podobu na první dobrou aby to mohlo projít tiskárnou pro kancelářské potřeby. Což, mimochodem, plní velmi dobře, zvlášť když s nim nezacházíš jak ňouma. (Že do něj pak nějakej enormní kokot narval prasárny jako clipart a wordart a jiný hereze je už věc jiná.)

Já jako proti opensource nic nemám, ve skutečnosti mu ideově spíš stranim, ale prostě netoužim ho používat jen tak pro opensourceovitost samotnou.
10.9.2020 01:10 - York
Ještě k těm jednotkám: InDesign pro novej dokument nabízí možnosti "Web" a "iPad" s rozměrama v pixelech. To možná není úplně od věci, protože pak půjde rozměry spočítat tak, aby se při 100% zoomu obrázky zobrazily v nativním rozlišení. Ovšem každej uživatel stejně používá jiný rozlišení, tak je to asi fuk (u toho iPadu to asi dává smysl, ten má nejspíš rozlišení standardizovaný).

edit: Koukám, že u nás používaný formáty (A4, A5, B5) maj v milimetrech celočíselný rozměry. Na celý pixely by se asi poměr 1 : SQRT(2) dal zaorouhlit taky, ale mělo by to pak nejspíš divný dpi...


sirien píše:
Jinak Word nikdy nebyl určenej pro sázení


Nevim, jak Word, ale LibreOffice Writer dneska už spoustu sazečskejch featur má. Nemusíš je nutně řešit, můžeš prostě použít defaultní nastavení, ale jsou tam.
10.9.2020 06:47 - ShadoWWW
Ty px šablony jsou v InD kvůli ebookům (čtečky a tablety pracují s pixely). Jiný užitečný účel to nemá.
10.9.2020 12:04 - York
ShadoWWW: Všechna elektronická zařízení pracujou s pixelama. Řešit to ale má smysl, pouze pokud si uživatel tvoje pdfko zobrazí v nativní velikosti, nezvětšený ani nezmenšený. A jelikož i čtečky a tablety mají různý rozlišení zobrazovací plochy, tak ani tam se na to nemůžeš spolehnout. Výjimkou je ten iPad Pro, což je konkrétní model tabletu, takže všichni jeho uživatelé stejný rozlišení mají.

Zajímavá otázka je, v jakym rozlišení otevírají pdfka webový prohlížečky, jestli se snažej o 100% nebo ne a rovnou to zvětšej nebo zmenšej podle velikosti okna.


edit: Podle všeho rovnou zoomujou. Otevřel jsem pdfko ve foxit readeru, kde jde nastavit 100% zoom, a v prohlížeči, a prohlížeč to zobrazil širší. Takže pixely pro pdfko asi fakt nemá smysl řešit.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.07856297492981 secREMOTE_IP: 18.209.63.120