Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
Autorská citace #81
24.1.2019 17:38 - sirien
Fate - Materiály ke stažení

...nicméně jen v PDF. I když asi bych neměl problém Ti ho vyhodit separátně v .INDD kdybys chtěl.
Autorská citace #82
24.1.2019 19:34 - todor
o pdfkach vim, ale neumim je zeditovat. Pokud bys mi to mohl poslat v .inddu (to je indesign, ze jo?), byl bych rad.
Autorská citace #83
24.1.2019 19:41 - ShadoWWW
Zkus si to PDF otevřít v Illustratoru. ;)
Autorská citace #84
24.1.2019 19:53 - todor
Nebo inkscapu... jsem to ale deb... no proste me to nenapadlo :D diky.
Autorská citace #85
26.1.2019 21:58 - Pan Bača
Nezkoušeli jste někdo Scribus?
Narazil jsem hned u vytváření nadpisů, protože jsem nevymyslel/nedohledal, jak udělat podtržení celého řádku. Na netu jsem našel, že to snad ani nejde, ale moje znalost angličtiny není nic moc, tak by mě zajímalo, jestli jsem rozuměl správně.
PB
Autorská citace #86
12.2.2019 12:54 - Aegnor
Odsud

sirien píše:
Aegnor: podobně jako si můžeš vytvořit vlastní workspace (napravo nahoře - Essentials, Advanced, Book... já tamk tomu mám "sirien") tak si můžeš vytvořit vlastní profil(y) exportu v nichž máš všechno předem přednastavený (vč. záložek atd.)

Dají se tyhle workspace a export profily kopírovat jinam? (Pracuju tak nějak průběžně ze dvou různých strojů, tak by se mi hodilo to nastavit jednou a podruhý jenom zkopírovat.) Ale kouknu na to.

sirien píše:

Exi: klávesový zkratky na 1th par sou super při překopírovávání - když něco přímo píšu tak spíš radši spoléhám na kaskádu následností (Hx - next paragraph = 1th par; 1th par - next paragraph = par; par - next paragraph = same), je to pohodlnější a i spolehlivější.

Jj, kaskády jsou docela spolehlivý. Ale teda ke zkratkám mám zatím docela respekt. Nevím, jaký zkratky jsou volný, když všechny klávesy samy o sobě něco dělaj. :D Tak zatím používám akorát ctrl-enter.
Autorská citace #87
12.2.2019 13:27 - sirien
Profily netušim jak jdou nebo nejdou exportovat - na jednu stranu by asi jít měly (exportovat de kdeco vč. všech stylů), na stranu druhou nevim jak moc real-time se v nich ukládaj změny...

Klávesové zkratky - uživatel si v InD může definovat 10 vlastních pro jednotlivé styly - ctrl+0, 1, 2, 3... žádnou jinou Ti to ani nepřijme. Tyto se definují uvnitř stylu (edit style, general) a lze je definovat pro libovolné styly (odstavců, písma, objektů...)
Autorská citace #88
12.2.2019 13:42 - exi
Aegnor píše:
export profily kopírovat jinam

Jsou uložený v X:/Users/jméno uživatele/AppData/Roaming/Adobe/InDesign/
stačí jednoduchý zkopírování do příslušnáho adresáře a verze
Autorská citace #89
29.5.2019 14:05 - sirien
si tu odložim pro ostatní případně:

PS Map making Brushes collection
Autorská citace #90
29.5.2019 14:13 - LokiB
Pěkné
Autorská citace #91
31.5.2019 13:55 - sirien
InDesign, Export, Settings, Tiskové archy, Help please

Mám dokument který potřebuju poslat do tisku (jakože do real tiskárny, ne že si ho vytisknu doma). Výsledek má být A5 sešítek, bude se to tisknout oboustranně na A4 archy, které se následně ořežou a secvakaj dohromady.

Co mám:
- 12 stránkové PDF v 6 spreadech, standardní řazení (postupně tak jak jdou stránky za sebou)
- bleed, ořezové značky a všechny ostatní nesmysly

Co potřebuju:
- export který mi vyhodí tiskové archy (tj. zpřehází mi stránky na spreadech tak, abych měl (teď fakt doufám, že to napíšu správně):
* 12+1 (zadní strana + titulka),
* 2+11
* 4+9
* 10+3
* 6+7
* 8+5
...nebo jak se to sakra řadí :/


(ano, umim si vytvořit novej dokument, vulgárně to přeházet copypastou a "ořezat" překryvy ze stránky na stránku přes shape+pathfinder odečtení, ale... a) to je dost práce, b) to je bordel kde zaručeně vznikne chyba, c) bych rád věděl jak se tohle dělá správně)


_________

EDIT: bonus dotaz - zvětšení

Zmíněný dokument bych také potřeboval vytisknout v A++ podobě (tj. nejspíš na A3 a rozřezat na A4 nebo tak něco), ale fakt se mi to nechce celé předělávat zvětšovánim a fakt se mi to nechce dělat vugárně stylem "exportnu high-quality PDF, založim novej dokument, vložim exportlé PDF a zvětšim tam PDFka".

Any ideas?
Autorská citace #92
31.5.2019 14:01 - Aegnor
Tohle nepomůže?
(Ohledně toho seřazení stránek za sebou.)
Autorská citace #93
31.5.2019 14:17 - sirien
Jako... je to odpověď na mojí otázku, díky, ale jako - ty vole to je ale shit. Se asi pudu nadšeně dohadovat s tiskárnou, jestli si minulej rok dělali srandu, měli tam nějakýho trotla nebo jestli to fakt potřebujou mít vyházené v tomhle formátu :/
Autorská citace #94
31.5.2019 18:01 - exi
Sirien: Ad to roztažení. Nepomohlo by tohle? Byla to nová feature v InD 2019. Jestli to teda dobře chápu.
Autorská citace #95
31.5.2019 18:15 - sirien
exi: yup, to by mohlo fungovat, díky :)
Autorská citace #96
17.6.2019 15:17 - Aegnor
Nemá někdo (sirien?) FAE deník v .indd?
Autorská citace #97
17.6.2019 15:24 - ShadoWWW
Sirien určitě má. Nevím, jestli v .indd, nebo v .ai, ale .ai je lehce převoditelné do InD.
Autorská citace #98
17.6.2019 15:38 - sirien
Aegnor: ne, nikdo, kde by ho kdo vzal?

Připomeň mi v PM co máš za e-mail
Autorská citace #99
20.8.2019 16:50 - sirien
inset spacing with changed corners

jen si to sem odkládám. (6+ let starej problém a fix nikde :/ ) Pokud by někdo náhodou znal elegantnější řešení než je to z posledního postu diskuse (které blbne co do ukládání do stylu), tak ocenim.
15.9.2019 22:17 - Aegnor
sirien: netušíš, jestli jde ten tvůj postup z postu #23 (na vytvoření rámečků pro doprovodné texty) nějak upravit na to, kdy by ideálně vycházel rámeček rozdělený mezi dva sloupce?
Tím chci říct, že rámeček začne v jednom sloupci původního textu, dojde na spodek sloupce a začne pak na vrchu dalšího.

Myslím si, že to spíš nejde, ale třeba tu lidi znají nějaký trik, který mě nenapadl. :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083736181259155 secREMOTE_IP: 3.88.16.192