Kultura

sirien
18.9.2016 19:34
Knihy fantastiky
srsly, jak sme tu bez takovýhle diskuse mohli celý ty roky vůbec žít?
30.11.2021 09:30 - crowen
Seda a Ruda - vynikajuce knizky, psionici - esperi v druhej polovici 90tych rokov v Ceskoslovensku, Rusko sa rozpada a je zmietane vojnou, okupuje vychodny blok znovu. Paradne knizky, a super premysleny system a pozadie psionikov.
2.12.2021 12:38 - crowen
Docital som Krev pro rusalku od Snegonovej. Husta kniha, brutalna. Chvilkami brutalnejsia ako Petra Neomillnerova.

Jo, a vysla 9. kniha Expanse :-)
9.12.2021 00:02 - Dukolm
Doposlouchal jsem audio knížky Problém tří těles a Temný les od Liou Cch'-sin, a poslední knížka z této série se mi už stahuje. A zatím jsme spokojen, netradiční prvky sci-fi se mu opravdu povedly. Pro mě pěkná inspirace pro RPG.

Problém tří těles má jen nudnější začátek na kterém ale pak staví zbytek knížky a vygraduje v opravdu pěkný vau efekt na konci. Knížka končí tak že máte velkou chuť a potřebu pokračovat dalším dílem.

Temný les oproti prvnímu dílu trochu jiný má více zvratů, je to i tím že popisuje větší časový úsek a vývoj civilizace. Konec mi přišel trochu předvídatelný. Ale oproti předchozímu dílu končí něčím co by se dalo považovat za plnohodnotný konec. Vesmírná sociologie je geniální myšlenka.

Třetí díl si vlastně chci pustit jen proto, že jsem zvědavý jestli tam popíše jak vypadají Trisolarané.
9.12.2021 00:12 - sirien
Problém tří těles mám taky na seznamu a docela se na něj těšim. Že to nemá úplně soběstačnej ending mě netěší :(
9.12.2021 09:59 - strucky
Heleďte, jsem úplně slepej, blbej a neumím hledat, nebo Vancova Umírající Země vůbec nebyla vydána česky? Chtěl jsem si tahle ikonická dílka přečíst, abych se konečně dozvěděl něco o té pověstné Vanciánské magii, mimo jiné... :-)
9.12.2021 11:45 - Mrakomrak
strucky píše:
Heleďte, jsem úplně slepej, blbej a neumím hledat, nebo Vancova Umírající Země vůbec nebyla vydána česky? Chtěl jsem si tahle ikonická dílka přečíst, abych se konečně dozvěděl něco o té pověstné Vanciánské magii, mimo jiné... :-)

Též delší dobu jsem tuhle knihu hledal ale nenašel jsem, nejspíš v češtině krom povídek a pár novel nic nevyšlo.

Liou Cch'-sin a jeho trilogie Vzpomínka na zemi je za mě top sci-fi za poslední roky. Snad tomu muže konkurovat jen Andy Weir.
9.12.2021 12:57 - York
Strucky: To zní jako skvělá příležitost potrénovat angličtinu ;)
9.12.2021 16:04 - crowen
Problem 3 teles - ja som to nemal silu docitat, skoncil som niekde v prvej tretine. Mozno tomu dam druhu sancu, ked docitam ine rozcitane knizky a komixy, co sa mi doma nakopili :-)
9.12.2021 20:19 - strucky
York píše:
Strucky: To zní jako skvělá příležitost potrénovat angličtinu ;)

O to nejde. Zvládl jsem 'I, Strahd', zvládnu i tohle. Je to jen předvánoční únavou z práce a určitou leností už... :-D
29.12.2021 21:17 - Jerson
Tesla Noir
Rok 1936, USA s funkčním Teslovým bezdrátovým přenosem energie, spiknutí, historická fakta a fikce vedle sebe... Co víc bych si mohl přát?

No, třeba aby to bylo lépe napsané. Aby mix alternativní historie a reality dával smysl. Aby autor nepoužíval technobláboly jako vysvětlení popisovaných jevů. Aby uměl zajímavě vylíčit scénu. A aby nemusel v průběhu knížky třikrát vysvětlovat, jak to vlastně doopravdy bylo, z toho jednou přímo jako Vypravěč.

K tomu by si mohl tu historii nastudovat lépe, aby neříkal Teslovi "vědec" a "doktor".

Prostě takhle ne. Když budu hodně, fakt hodně vstřícný, dám dvě hvězdy z pěti, ale jen proto, aby mi zbylo hodnocení pro fakt špatné knihy.
30.12.2021 00:13 - Efferwyck
Mrakomrak píše:
Liou Cch'-sin a jeho trilogie Vzpomínka na zemi je za mě top sci-fi za poslední roky. Snad tomu muže konkurovat jen Andy Weir.


Liou Cch'-sin - na me moc depresivni davam prednost optimisticke sci-fi nemusi to byt nutne utopie ala Star Trek ale tohle bylo na me moc. kazdopane je to plne dobrejch napadu ne ze ne jen ten pribeh mi nesedi /ciste subjektivni/

Andy Weir - pod tohle se zase klidne podepisu, Martan je vybornej! Artemis je sice mirne horsi ale porad skvela a posledni knizka Spasitel je opet vyborna!

zbezne sem to prolitl zminil tu nekdo Peter v. Brett - Tetovany a nasledny dily? zajimava/originalni magie, par fakt dobrych twistu pribeh neurazi a dobre se to cetlo.
30.12.2021 00:26 - Efferwyck
Jerson píše:
Otázka - napsal už někdo sci-fi, ve kterém lidstvo nikdy neopustí Zemi a lidé přistanou nanejvýš na planetách sluneční soustavy, tajze na výzkum hlubšího vesmíru a "kolonizaci" budou vysílány pouze robotické jednotky schopné vyrábět další roboty?


Dennis E. Taylor - bobiverzum /My jsme legie, Protoze je nas mnoho, Vsechny tyto svety/

hlanvi hrdina umre a udelaj z neho AIcko pro Von Neumannovu sondu. prileti do soustavy postavi dalsi sondy zkopiruje se do nich a trada o soustavu dal.
30.12.2021 22:33 - crowen
Sedi bastardi su super knizka, akurat nie v preklade :-) Ten preklad je taky zufaly, ze to az nie je pravda.
4.1.2022 15:52 - sirien
off-list reading

Susan Clark - Piranesi

Well. Jakože nečekejte dalšího Strange a Norella, ani trochu, v ničem.

Můj zážitek z čtení byl velmi posílen tím, že jsem knihu četl po návratu z Říma - když to čtete s živou vzpomínkou na všechny ty paláce a promenády a muzea a chodby plné soch, tak ty představy které ta kniha vyvolává dopadají na dost úrodnou půdu.

Literárně... to má nějaký nápad a tak, ale... ale. Je to takové řemeslně nedotažené. Práce s postavami a jejich interakcí má rezervy, závěr mi přijde takovej dost rozpadlej a vlastně spíš víc jako draft zamýšleného dění než jako finální podoba.

Je pravda, že tu proti té knížce dost hrají očekávání - potom co člověk četl Strange a Norella tak prostě čeká ve všech směrech víc, než dostává. Na druhou stranu - nebýt to od autorky Strange a Norella, tak se k té knížce nikdo ani moc nedostane. Ne, že by byla nějak špatná - jen prostě není ani nijak moc dobrá.

Asi bych to nedoporučil. Asi bych od toho ani neodrazoval.

Pokud vás zajímá trochu mysteriózní příběh osamělého týpka v podivném antickém paláci bez hranic vyprávěný skrze různé "všední" epizody poněkud rušnější části jeho života, tak to můžete zkusit.


zajímavý, že člověka začne štvát že dlouho nic nečet, tak si udělá dluhej roční reading-list... a najednou se k němu nemůže dostat přes jiný knížky, co mu padaj do ruky.
7.1.2022 13:25 - sirien
off-list reading

Dick - Muž z vysokého zámku

Původně jsem chtěl od Dicka Ovečky, ale kamarád mi vrazil do ruky tohle dřív, než sem se k Ovečkám dostal.

Well.

Weird.

"Svět kde náckové vyhráli válku a šábli si USA s Japonskem napůl" je nejčastější popis knihy. A je pravdivý. A naprosto zavádějící a kniha vám nedodá nic z toho, co si pod tím (dneska?) nejspíš představíte - není to žádný pulp ani thriller... a vlastně popravdě ani sociální analýza (natož kritika) - nebo alespoň nijak prvoplánovitá. Je popravdě dost těžké popsat o čem to je bez spoilerů. Je to... alternativní historie, která ukazuje věci, které by byly, kdyby byly jinak. A když píšu "věci", tak tím myslím prakticky všechno, nejen samotný konec války.

Nicméně, popravdě, obsah tady není moc důležitý, protože ta knížka je hodně o formě a stylu vyprávění. Který je hodně impresionistický, pocitový, zamotaný do mystických přirovnání a opakujícího se motivu věštecké knihy (která prý Dickovi pomáhala s psaním knihy... well, věřil bych tomu. A můj tón teď není sice nijak znechucený, ale ani nijak potěšený). Sleduje osudy několika postav, které jsou dějově nezávislé, ale vlastně do sebe zapadají co do vykreslení celistvého obrazu a vzájemného doplnění kontextu a napříč knihou se opakuje určitý motiv pochybností o rozporu mezi vnímanou a skutečnou realitou.

Bylo to zajímavé čtení. Abych byl fér, dost stránek jsem pak už ale nečetl jako spíš skimmoval nebo i napůl přeskakoval. Chápu, proč je ta knížka vyzdvihovaná. Narozdíl od jiných i chápu, co se na ní někomu líbí.

Po dočtení jsem nabyl dojmu, že asi nemám rád Dicka. (Nebylo to žádné migrénové utrpení jako Zamjatin, ale fakt mi to spíš nesedlo - já na tyhle introspektivně impresionistické věci prostě nejsem.)
7.1.2022 13:33 - LokiB
Teď jsi mě trochu zaskočil ... co si dnes představí lidi pod tím popisem "Svět kde náckové vyhráli válku a šábli si USA s Japonskem napůl"? Něco jako Red Dawn?
Mně to totiž evokovalo vlastně to, co v knize je ... ale třeba je to generační rozdíl ve vnímání.

Jinak Dick ... no, je jinej. Nemůžu říc, že bych ho četl s naprostým nadšením, ale ty knížky maj něco do sebe a přišly mi (teda nečetl jsem jich nějak mnoho) ... zajímavé :)
7.1.2022 13:42 - sirien
Dick - Sní androidi o elektrických ovečkách?

Tak. S odstupem od Muže z vysokého zámku jsem se dostal i - a dneska jsem konečně dočet - Ovečky.

Well... :D

Ok, nebylo to tak weird. Jen předchozí střet s Dickem mě dovedl k tomu číst první půlku trochu s nedůvěrou k tomu co se na mě chystá a znalost Blade runnera nastavila některá dost odlišná očekávání.

Takže, zaprvé - Ovečky nejsou Blade runner. Nevadí to. Blade runner je jeden z těch případů, kdy se film ani nesnaží vyprávět původní příběh - jedno z mála skutečných "na motivy" zpracování, které nemá vlastně moc předlohu, jako spíš inspiraci, které skládá mnoho poklon, tributů a referencí, ale které je vlastní věc a vypráví vlastní příběh (a předkládá vlastní myšlenky). V tomhle směru to bylo vlastně dost osvěžující.

Kniha se odehrává ve velmi odlišném světě (film k jejímu světu odkazuje skrze artefakty a vizuální momentky - prázdný dům, umělá zvířata... - ale zároveň vykresluje svět hodně odlišný, v němž toto vše vlastně vyznívá hodně jinak. Znalost předlohy dá docenit referenci, ale svět filmu nijak neprohloubí - je to jiný svět). Postavy nesou stejná jména (a Rachel plus mínus fyzickou podobu... plus mínus...) jako tribut svým předlohám, ale jsou to úplně jiné postavy. Vztahy jsou jiné, prožívání je jiné - a androidi jsou jiní.


Tak, tohle bylo hodně o čem to není, ale vzhledem k profláklosti Blade runnera to je myslím důležité. Teď co Ovečky jsou.

Je to novela (a skutečně se to čte jako novela - strukturou blíž k povídce, délkou k románu, strukturou ani délkou to není jedno ani druhé). Je to docela příjemně čtivé - Dickův (nejspíš signature?) pocitový impresionismus tam sice proniká a stejně jako Mužem z VZ tu příběh prolíná mystický (nábožensko-filozofický) motiv, ale je to o hodně umírněnější a příčetnější - resp. nerušivé. Dokonce se to přímo vztahuje i k nějakým obsahovým myšlenkám.

Je to SF o policejnim týpkovi co se chystá odpravit pár androidů. Je to vykreslení postapo světa a zničené země. Je to o tom policajtovi a jeho životě. Je to o androidech. A je to o vztazích, empatii a autenticitě. (Některé motivy mi přijde že jsou v Blade runner 2048 možná zachycené věrněji než v původním BR - i když možná to je jen tím že 2048 obsahuje knize bližší témata...)


A... je to docela v pohodě knížečka. Žádný zázrak. Pokud jste fanoušci Blade runnera, tak jí nemusíte číst - ale klidně můžete.
7.1.2022 13:47 - sirien
Loki: no... právě proto jsem tam vložil to "(dneska?)", protože fakt nevím jestli to bylo mnou, dobou, generací... ale prostě čekal jsem něco... jinýho. Dějově víc thriller (špionáž/odboj/disidenti/... tak něco). Obsahově větší prokreslení následků vítězství nacismu a japonského imperialismu nad světem. Pocitově něco o dost temnějšího. Násilnějšího. Proti všem těmhle očekáváním byla realita nakonec vlastně... lehká, asi jako když čekáš odpor a ten tam neni (ne, že by se mi to četlo lehce/příjemně, ale to bylo formou, ne obsahem nebo emočnim tónem).

"Zajímavé" je slovo, které k Dickovi přiřadim docela s klidem. A nijak nelituju toho, že sem to čet. Jen prostě... mi to k srdci nijak nepřirostlo a vlastně nemám žádnou potřebu číst od něj něco dalšího.
7.1.2022 13:53 - LokiB
sirien píše:
Jen prostě... mi to k srdci nijak nepřirostlo a vlastně nemám žádnou potřebu číst od něj něco dalšího.


Jo, to se nedivím. je to dost specifické. taky nemám teď zrovna potřebu to vyhledávat. třeba jednou zase jo ...
7.1.2022 17:43 - Jerson
sirien píše:
Muž z vysokého zámku

Viděl jsi i seriál, abys to porovnal, nebo znáš jen knížku?
Nečetl jsem ji, že seriálu jsem viděl asi dvě série a i když by to měla být má krevní skupina, tak nevím zda chci vidět další. Ale zas bych chtěl vědět, jak to skončí.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.087260007858276 secREMOTE_IP: 54.166.223.204