Kultura

sirien
18.9.2016 19:34
Knihy fantastiky
srsly, jak sme tu bez takovýhle diskuse mohli celý ty roky vůbec žít?
31.3.2022 00:50 - sirien
add

Abych byl úplně fér... jak píšu na začátku, není to úplně špatná knížka. Má 800 strnek a dočetl jsem jí, aniž bych se musel extra nutit nebo jí měl snad chuť někam zahodit.

ALE... nutno dodat že jsem docela rychlej a docela "trpělivej" čtenář (ve vztahu k délce i případným debilitám obsahu). A nutno dodat že kdyby to bylo vydané jako tetralogie čtyř knížek rozdělených podle čtyř (cca stejně dlouhých) částí knihy, tak... upřímně, fakt nevim jestli bych to dočetl nebo jestli bych se se po třeba druhé knížce už k té třetí nikdy nevrátil. Hm. Asi bych to dočet. Jednou. Někdy. Eragona sem taky dočet, i když mě to u trojky už žralo...

...minimálně kdybych to četl jindy - letos jsem se v rámci svého seznamu zařekl číst jen jednu knížku série s tím že se pak vrátím jen k těm co mě budou fakt lákat - což by tahle nebyla, najisto by ustoupila pokračováním Mistborn, Endera, Stormlight archiveu, Expanse... a dalším mnohem lepším knížkám a autorům.

Jakože. De to.
To je ale to nejlepší co o tom dokážu říct.
Rozhodně do not recommend.
31.3.2022 06:47 - Efferwyck
sirien píše:
WHAT!? 91% na Databázi knih?


co se tyce fantasy/sci-fi legie je o moc vic vypovydajici jak databaze knih
Peter A. Flannery Bitevní mág 63%
rozhodne doporucuju se spis divat na legii nez na databazy knih co se hodnoceni tyce.
31.3.2022 08:01 - Corny
Vzhledem k tomu, jak pozitivní hodnocení má na obou webech Ready Player One bych s tím čtenářským vkusem byl taky docela skeptik napříč internetem.
31.3.2022 10:03 - LokiB
to je velmi ... dlouhá recenze. zkusím jí časem dočíst, ale najednou se to nedá
31.3.2022 10:05 - sirien
Myslím, že nemusíš - pointu jsi zjevně pochopil :)
31.3.2022 12:23 - Šaman
LokiB: Přesně. Je to strašně dlouhá recenze. Jako, ona není úplně špatná, ale pointu jsem pochopil po prvních dvou odstavcích. A je TOTÁLNĚ předvídatelná. Zoufale by potřebovala seškrtat. Autor popisuje ve čtyřiadvaceti odstavcích to, co by se dalo (bez vynechání něčeho důležitého) sepsat v sedmi, maximálně desíti odstavcích.
:D

A narozdíl od Sirienova blogu té recenzi chybí silná ženská postava (ve slabém oblečení).
31.3.2022 15:51 - snekoun
crowen píše:

Nečetl, ale zrovna jsem si objednal všechny co jsou ještě dostupné (je to 5 knih) :-)
Pak mohu poreferovat. Využil jsem nabídky od známé, protože pracuje v Albatrosu.
1.4.2022 00:09 - Log 1=0
sirien píše:
Týpek se zamiluje... a prostě spolu plynule začnou chodit, protože ona do něj taky, protože...

Hele, když bych ignoroval to všechno ostatní co píšeš, tak tohle mi přijde mezi všemi romantickými subploty, co bolestně nepochopily Pýchu a předsudek, jsou jenom kamarádi, vážně, nebo tvoří podivné šesnáctiúhelníky, jako celkem fajn přístup.
5.4.2022 13:41 - crowen
Sirien: ak chces naozaj dobru fantasy, co sa super cita, tak skus https://www.legie.info/serie/1188-pribehy-z-meekhanskeho-pohranici Trochu to pripomina prvych Zambochovych Koniasov a Baklyho, subor poviedok z jedneho sveta, niektore ciastocne navazuju na ine. Velmi down to earth, ziadne prepicene epicke fantasy s milion rasami a vsemocnymi magmi.
5.4.2022 14:30 - pilchowski
četl někdo tohle? prosím feedback bez spoilerů kdyžtak díky

5.4.2022 15:28 - sirien
crowen: down to earth čtu zpravidla jako boring a tuhle touhu po přízemnosti u fantasy sem nikdy moc nechápal - až budu toužit po vesnický fantasy, tak si pudu zahrát dračák :) Já mám u svojí fantasy rád když je hezky rozmáchlá - a ideálně pokud místy rovnou útočí na hranice fantazie, v konceptech, archetypech, world-buildingu...
6.5.2022 14:00 - sirien
Problémy Problému tří těles

Problém tří těles dočten... a mám dost rozporuplné pocity... na jednu stranu hezké čtení, na stranu druhou vlastně dost zklamání. Celé to je takové přízemně-realistické moderní sci-fi, které se snaží vykreslovat hypotetickou situaci - zprvu obecnou, postupně stále konkrétnější a specifičtější.


Začnu od pozitiv, půjdu dolů a až do momentu varování budu spoiler-free.


Autor umí psát (a překladatel do češtiny taky). Knížka je psaná "lehkým" jazykem, členění kapitol knížku hezky dávkuje, celá "makrostruktura" knížky (to jak je postavený příběh a jak do něj čtenář postupně proniká a odhaluje ho, jak moc je možné hádat dopředu, jak přichází různé zvraty atp.) je řemeslně na velmi vysoké úrovni, knížka drží tempo, skoky mezi minulostí a současností jsou plynulé a zapracované tak, že ve vyprávění působí přirozeně.

V tom příběhu jsou použité nějaké hodně zajímavé koncepty, které jinde moc nejsou používané (např. samotný problém tří těles...) a jsou tam nějaké zajímavé nápady, které z té knížky činí docela zajímavé čtení (netuším, jak moc jsou originální, osobně jsem je dřív nikde nepotkal).

Hodně pozitivní pro mě je samotné zasazení do Číny. Protože, narovinu, na to že to zahrnuje 20% populace vim o Číně vlastně naprostou tužku (a tipuju, že nejsem sám). Pojmy jako Kulturní revoluce, Rudé brigády nebo Velký pochod vlastně neznám o nic víc, než že něco takového někdy bylo a měl s tím cosi společného Mao. Což - je vlastně ale zároveň první slabina knížky. Stranou toho, že mě na té knížce "chytá" něco, co vlastně není jejím "jádrem", to na mě působí takovým "dojmem Hlídek" - Noční hlídka byla hrozně cool, Denní byla "jen" cool, Soumračná... už vlastně ani nebyla vůbec cool; většina kouzla Hlídek nebyla v příběhu nebo postavách, ale v prostředí a worldbuildingu a jakmile jste to prostředí znali a přestalo vás překvapovat a okouzlovat, zbytek začal působit fádně. Tady mám podobný pocit - číst to znovu, už si ty části knihy které mě natáhly "oknem" do Čínské kulturní revoluce asi zdaleka tak neužiju.

A tím se dostáváme k první explicitní slabině - autor umí psát a má zmáknutý příběh, ale bohužel, jeho postavy jsou do poslední jednorozměrné, ploché a nezajímavé. Ústřední hrdina je sterilní single-POW pro současnost. Knížka se naží zprostředkovat nějaké jeho pocity, ale zoufale jí to nejde. Útřední hrdinka co je single-POW pro minulost, je zajímavější, ale jen zdánlivě/potenciálně - knížka jí nikdy skutečně nepřiblíží. Nejzajímavější postavou tak je vedlejší charakter Ta'Š, ale valstně jen svým "lacině cool" archetypem drsného poldy - jinak je plochej jako všichni ostatní. O zbylých postavách nemá vůbec smysl mluvit, jsou na tom ještě hůř.

Potud by knížka stále fungovala a šlo by to přejít. Kde mě skutečně zklamala bylo finále, kde se ukázalo, že autor je možná dobrý spisovatel, ale naprosto mizerný "sci-fista". Čtenáři představí nějaké cool SF koncepty... které jsou ale zoufale nedotažené, zoufale nedomyšlené, v jednom případě dokonce vulgárně explicitně ignorující to co tam autor sám přímo demonstruje. Takové ty logické díry SF seriálů, kdy v díle X je představena nějaká technologie, ale zbytek seriálu ignoruje její logická využití... tu jede na steroidech a kokainu. Základní myšlenka je dobrá a autor si otevírá fun dvířka pro zajímavé pokračování věci, ale zpracování celého konceptu je na mlácení hlavou do zdi. Bez velmi tvrdých spoilerů bohužel víc říct nejde.


====== HEAVY SPOILERS FOLLOW ======


Ehm. Takže. Odkud začít? Prozačátek, pokud se ten debilní proton umí rozbalit přes celou planetu a pohltit záření tak moc, že vyvolá 20 let zimy (při své stavbě, při pohlcování záření z vesmírného pozadí...), tak to je super-efektivní nenukleární WMD a jakákoliv válka skončila - a to tak že instantně a velmi jednostranně. Celý zbytek zápletky je totálně irelevantní a pod tímto faktem se boří. Ještě se k tomu vrátim.

Vlastně, rovnou si přisadim - taová AI s real-time ovládáním z 3S by dokázala lidstvo vrhnout do doby kamenný jen prostou informační válkou: pár náboženských zpráv "dodaných vesmírem" s jasnými instrukcemi k náboženským válkám by bylo vulgární, ale účiné... přímá intervence do informačních (finančních, armádních) systémů by byla elegantnější. Atd. Anyway, na jiné téma...

Civilizace Trisolaris (moderní) nedává smysl. Pokud ovládla fúzi (o 11 rozměrech a energii vakua nemluvě), pak jí koncept chaotických ér vůbec nemusí trápit, protože má (s ohledem na své bio-evoluční přizpůsobení i kulturní adaptaci atd.) dostatek energie k tomu, aby se z tohoto cyklu vymanila hrubou silou.

(Nemluvě o o faktu, že i bez matematického řešení problému tří těles by rozhodně dokázala najít matematické modely, které by jí poskytly dostatečně dlouhou a dostatečně přesnou predikci pro všechny praktické účely - a to i bez kvantových počítačů a dalších srand, které by tou dobou očividně měla mít k dispozici).

Protože válka je vždy nejsložitější a nejnákladnější počin (kvůli existenci opozice), tak schopnost postavit invazní flotilu implikuje ještě starší schopnost postavit kolonizační flotilu - a rozeslat jí do X systémů okolo (při jejich dehydratační biologii je i setina c docela přijatelná cestovní rychlost). Jenže stavba takové flotily už sama o sobě implikuje schopnost rozsáhlého vesmírného průmyslu - který ale opět nabízí X různých řešení jejich původního problému (od přesídlení minimálně části populace na vesmírné stanice po - opět - možnost kolonizace i systémů bez život podporujících planet).

Ve snaze o megalomanský závěr autor podkopává vlastní knížku a myšlenky.
Aby dosáhl vlastně nijak zajímavé symetrie mezi Wej a 3S Hlídkařem, tak mentalitu 3S antropomorfizuje... čímž vlastně činí zápletku nesmyslnou.

Celá ta zápletka s protonem zjevně existuje, aby příběh mohl pokračovat o 300 let později bez toho, aby musel autor domýšlet podobu světa s o 300 let posunutou vědou (o jeho popisování nemluvě). Velmi velmi cool nápad a koncept. Mám podezření, že ve skutečnosti maličko nesmyslnej, ale rozhodně uvěřitelnej. Nicméně k tomu aby dosáhl podobného efektu nemusel vykreslovat civilizaci schopnou rozmáznout proton na plochu planety a dát mu celou umělou inteligenci and shits - stačilo aby ho nějak zfušovali tak aby v oblasti gravitační studny Země rozjebal výsledky urychlovačů, nic víc netřeba. Ten odečet a další detaily by šly ošetřit jinak.

Celkově... vlastně nevim, jestli mě pokračování láká nebo ne. Kdyby ten závěr nebyl děravej jak řešeto, tak by to bylo rozhodně zajímavější.
6.5.2022 15:18 - Jerson
Zajímavá recenze, ale asi bys měl spoilerovat víc a popsat zápletku úplně, protože z náznaků tvé výtky nejsem schopen rozklíčovat.
6.5.2022 15:45 - Dukolm
Je těžké na to reagovat a rozporovat ti některé věci bez spoilerování dalších dvou dílů téhle série.

Já jsem osobně hned po Třech tělesech měl potřebu co nejdřív pokračovat v navazujícím Temném lese protože mi zůstalo moc nezodpovězených otázek.
6.5.2022 15:48 - sirien
Nenapadlo mě, že spoiler část bude číst někdo kdo to nečetl...


EVEN HEAVIER SPOILERS FOLLOW

Co chybí popsané v předchozím - "Problém tří těles" je v knížce reálná situace mimozemšťanů, jejichž planeta střídá orbiy mezi třemi různými vzájemně se obíhajícími slunci (konstelace Centauri, resp. Alpha, Beta a Proxima Centauri). Její oběh je tudíž krajně chaotický a střídá stabilní periody (+-pravidelného oběhu některého ze sluncí) s chaotickými periodami (náhodné přeskakování orbit mezi slunci). Stabilní periody umožňují růst civilizace, chaotické je možné maximálně tak přežít s minimálními ztrátami.

Trisolariané mají speciální adaptaci, kdy jsou schopni odvodnit svůj organismus a vstoupit do silné hibernace. Tohle je obecná adaptace života na trisolaris, umí to i rostliny atp.

Knížka je z doby kdy teorie superstrum byla zase v kurzu a pracuje s 11 rozměry jako s faktem - a překládá tezi, že vyspělost civilizace se měří množstvím dimenzí, s nimiž umí pracovat (alternativa stupňů civilizace podle množství zužitkovatelné energie). Neexistuje žádné FTL atp. Poslední civilizace trisolarianů se zvládla dostat až na úroveň manipulace s x rozměry...

...výsledkem toho je, že vezmou proton, "rozbalí ho" z 11 rozměrů na 2... tímto obalí svojí planetu, čímž způsobí globální zimu na 20 let, ale fuck it, protože to je pro ně jen další chaotická éra a oni už mají dost energie aby to zvládli přečkat - do toho rozbaleného 2D protonu vyleptají spoje a vytvoří počítač s vlastní AI, pak ho zase zabalí a urychlovačem ho pošlou na Zemi, aby tu zastavili vědecký vývoj (protože lidé mají mnohem rychlejší progress, takže teď jsou zaostalí ale v době příletu jejich flotily bysme je už předstihli...). Tento proton-AI nejenže se chová inteligentně a sabotuje vědecký výzkum plus obstarává komunikaci (protože kvantové spárování s jinými takovými na trisolaris...), ale navíc se umí rozbalovat a sbalovat napříč dimenzemi (sám, jen tak...) a pohlcovat vesmírné záření (a fakeovat tak "zprávy z počátku vesmíru" and shits...)

a... to je cca všechno. Prostě trisolariani postaví invazní flotilu, pak náhodou zjistí že země je poblíž a obyvatelná (fakt že na své tech úrovni by to věděli staletí zpátky, protože by to prostě zjistili z teleskopů - stejně jako to umíme dneska my - stranou... nechce se mi to googlit, benefit of doubt, možná exoplanetární průzkum jiných soustav nebyl v roce 2008 tak samozřejmá věc jako dneska...), tak jí sem pošlou, "protože to je jejich jediná naděje na zachování jejich civilizace".


...takhle to je pochopitelnější?

Dál tam jsou nějaké další věci o 3S kultuře atp., ale to je už asi detail kam nemá moc smysl zabíhat, to si tu knížku už spíš přečti.
6.5.2022 15:51 - sirien
Dukolm: což o to, já si další díl asi klidně časem přečtu, ale ta knížka nedostála očekáváním které jsem z ní měl (Hugo a jiné ceny, celý ten hype lidí okolo...) Spíš než otevřenými otázkami na mě závěr působí dojmem nedomyšlenosti, ale je fakt, že mě i vcelku zajímá, kam se ten příběh dostane, takže to asi pak někdy jednou dočtu, tzn. za non-spoilering z dalších dílů určitě díky :)
6.5.2022 15:53 - LokiB
Dobrá recenze, dostal jsem chuť si to přečíst. Jen co doposlouchám Spasitele Duny :)

Někdy je válka levnější a snazší než kolonizace (viz Španělé v Mexiku či Peru).
Co se týče mezihvězdných letů ... někde jsem četl, že přiměřená, při vhodné technologii přežití lidí, je rychlost 0.1C, jen jako poznámka.
6.5.2022 15:58 - Čindi
Druhý díl mi přišel možná ještě o něco lepší, závěr trilogie mě zklamal. Ale číst se dají všechny tři díly. Je to čtivě psáno, jak píše Sirien.
6.5.2022 16:12 - LokiB
sirien píše:
je poblíž a obyvatelná (fakt že na své tech úrovni by to věděli staletí zpátky, protože by to prostě zjistili z teleskopů - stejně jako to umíme dneska my


Řekl bych, že my nepoznáme, zda je exoplaneta obyvatelná. Poznáme, že je "v obyvatelné zóně" a má některé "obyvatelné parametry" ... Tedy že to není plynný obr, že je to pravděpodpobně kamenná planeta v taková vzdálenosti, aby na ní přibližně mohla být voda ve třech skupenstvích.
Pozmáme u některých taky albedo, u některých i jestli mají atmosféru (ale už ne přesně jakou).

Jakože porkočilejší civilizace by mohla dokázat obyvatelnost zjistit, my to zatím ještě neumíme. Resp. umíme říc, že je některá určitě neobyvatelná (třeba plynný obr v zóně věčného mrazu, nebo miniaturní kamenná planeta příliš blízko dané hvězdě).

To jsou drobnosti, některé by ale mohly podpořit autorův pohled na zdůvodnění, proč se něco děje. A je fakt, že v roce 2008 byly naše znalosti a vůbec znalosti o tom, co jsme schopní kdy v budoucnu zjistit.
6.5.2022 16:23 - crowen
Toto je jedna z mala knih, co som rozcital, a nedocital. Ani na druhy pokus. V cinskych menach som sa stracal, a nedokazalo ma to dostatocne rychlo vtiahnut do deja tak, aby som to docital.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085478067398071 secREMOTE_IP: 3.80.131.164