Kultura

sirien
18.9.2016 19:34
Knihy fantastiky
srsly, jak sme tu bez takovýhle diskuse mohli celý ty roky vůbec žít?
27.11.2017 01:44 - Colombo
Povídka A Personal Demon

dostupná na archive.org (třeba trochu listovat)
Moc hezká.

https://archive.org/details/Fantastic_v25n02_1976-02
9.4.2018 18:49 - sirien
Tak dočítám třetí knížku Expanse a musím teda říct... že se do toho už pár set stránek jakože fakt dost nudim.

První dvě mi přišly řádově lepší, příběhem, postavama i stylem vyprávění. Tady sou 4 POV postavy, z toho mě ani jedna nebaví, vypráví to story, která mi přijde dost tuctově nezajímavá v porovnání s předchozíma, aby se to náhle změnilo v jinou story, která je vlastně úplně stejně tuctová.

A musím říct že mi začíná připadat trochu lame když mi u většiny postav přijde, že jsou v seriálu vykreslené hloubějc a líp než v knížkách včetně svých vztahů a tak.


Popravdě sem měl za to že přečtu tu sérii celou, ale teď si řikám jestli to vůbec stojí za to a jestli prostě jen nezkouknout seriál.
9.4.2018 18:51 - sirien
aside, ohledně SFF povídek, Vašek Pravda, organizátor Festivalů Fantazie a dřívější šéf SFK Avalon:

Vašek Pravda píše:
Plním slib, který jsem dal, když zemřela Jana Rečková. Fanzin ZBRANĚ AVALONU, který jsme vydávali od roku 1994 do roku 2003, je v elektronické podobě opět dostupný http://www.ffestivaly.cz/zbrane-avalonu/.
Mělo by snad fungovat vše, včetně vnitřních odkazů, s výjimkou návratu ke startu.
Při čtení je doporučeno brát v potaz, že mi bylo 25 a byl jsem mladej a blbej :-) Ano, ano, vím, co chcete říct, teď už nejsem mladej :-)
10.4.2018 07:21 - PetrH
Boze chran taky tam mam neco;) to zase bude ostuda:P
10.4.2018 17:41 - sirien
Tak sem dočet třetí Expanse... resp. sem se proskákal stránkama na konec, protože bohové to bylo tak strašně klišeoidně nudný a tak hrozně mi to tou svojí přehnaností zbořilo dojem z těch prvních dvou knížek že vůbec netušim jestli vůbec mám chuť to číst dál nebo jestli sem vůbec rád že ten seriál ty knížky kopíruje tak věrně :(
10.4.2018 20:17 - chrochta
Siriene, díky za odkaz na Zbraně Avalonu.
10.4.2018 22:37 - crowen
Sirien - vydrz, je to naozaj dobre az po siedmu knihu, ale asi ako v kazdej serii, nie kazda kniha / story arc ti musi sadnut.

Inac zajtra je premiera S03E01 :-)
21.6.2018 19:29 - sirien
Mrakodrapový trůn / Tom Polock, první knížka Syn Londýna

Zatim to je béčková Londýnská urbanfantasy (což mi přijde že je už pomalu vlastní sub-žánr urbanfantasy), kvalitou cca na úrovni Noční strany (kvalitou - jinak to je o něčem úplně jinym).

Ještě sem to nedočet, ale už teď můžu najisto říct, že to je boží inspirace pro kohokoliv, kdo by potřeboval ve WoD popisovat městské spirity (a spirity obecně) vč. jejich povahy a ekologie.
21.12.2018 10:42 - Šaman
Wagnerův operní epos v komixové podobě: Prsten Nibelungův
Drak, Prsten, prokletí, hrdina, dvě ženské, zrada, pomsta… prostě klasika o pětistech stranách v pevné vazbě.

Edit: opraven odkaz
3.9.2019 21:36 - Sadako
Nejlepší steampunk, co jsem poslední dobou četla - Lucie Lukačovičová, Poslední bůh.
Indická exotika, jako parostroj se kupředu svižně řítící příběh na detektivním půdorysu, vzdušní piráti (s matematiky!), temné kulty, apokalyptické sekty a spousta mytologických i historických drobností v aktraktivním balení.
https://www.databazeknih.cz/knihy/posledni-buh-412842

Dá se koupit i elektronicky (kosmas, palmknihy), ale popravdě, ta mapa na předsádce dost stojí za nákup fyzické verze a to si beletrii až na výjimky buď půjčuju v knihovně nebo kupuju jako eknihu.
29.12.2019 15:46 - Log 1=0
Zvony Londýna
Osmý díl série Řek Londýna (tedy Série Petera Granta, ale myslím, že už se tomu tak říká i oficiálně).

Dávat doporučení nebo varování na osmý díl série je zbytečné, ti co četli většinu předchozích knih už ví, jestli si to chtějí přečíst, ti co ne, sáhnou spíš po těch starších.

Ale dojmy, jak si novinka stojí v rámci série.
A musím říct, že jsem celkem zklamaný. Ale zas to není nějaký zabiják série, pořád to je kniha, co stojí za přečtení, pokud se vám líbily ty předešlé.

Určitě to není finále série, jak je inzerováno na zadní straně, spíše takový dojezd. Ale linky se uzavřou, takže v tom smyslu funkční závěrečný díl.

Vedlejších postav už je tolik, že jsem se v nich trochu ztrácel. A to jsem poctivý čtenář předešlých knih, pokud by přeci jen někdo zkoušel "naskočit za jízdy" v poslední etapě, tak je bez šance se chytit-ale to ani není výtka, to je po sedmi knihách s metaplotem normální. Navíc občas jejich spotlight brzdí děj.

Ale zas jsou tam i velmi pěkné momenty, ať jen nenadávám. Shledání po mnoha letech mne dojalo.

Hodně to sráží závěr, který je trochu přilepený po mezifinále, přišel mi uspěchaný, pořádně jsem nepochopil plán hlavního záporáka a motivaci jeho pomocníka. Tedy ne že by mi nedávalo vůbec smysl, spíš že ten smysl někde byl, ale já ho nebyl s to ho pobrat. Ti, co to četli, a mají pocit, že mu rozumí, mi mohou poslat SZ, budu za to rád.
Skoro mám pocit, že autor plánoval ještě jednu knihu, ale vnější či vnitřní okolnosti ho donutily to uzavřít už v téhle.

Jak už jsem řekl, není to špatné, sérii jako celek stále klidně doporučím, ale čekal jsem tedy víc.
29.12.2019 17:15 - sirien
To je co? Lies sleeping? Už to přeložili?

Jestli jo tak vcelku souhlasím. Ono sem tenhle dojem měl už trochu předtím - Aaronovich je IMO silnější v krátkých formátech, ať už v samostatných knihách nebo novelách (poslední October man novela je třeba super - a to nejen kvůli oživení jinými postavami, ostatně předešlá Furthest station je taky dobrá).

Přijde mi že v sérii má trochu problém udržet návaznost gradace a celistvost děje a vytvořit finále co by skutečně zúročilo všechno předešlé. Lies sleeping mi přišlo poměrně rozvleklé místy a ve finále sem se sice orientoval dobře a motivace a plány všech sem sledoval bez problémů, ale celé mi to přišlo dost anti-klimatické popravdě. Hlavní antagonista relativně nevyužitý, celé to schéma u něj které "chránilo" Petera takové přetažené, vztahy s jeho "poskokem" (abysme nespoilovali, že...) dost odbyté (ono vůbec ta postava "poskoka" a její motivace, resp jejich vykreslení, mi haprovaly už pár knížek zpátky).

Popravdě se o to víc asi těším na další, protože se skončením téhle už vleklé metazápletky by to zas mohlo dobře nabrat druhej dech. Kterej to přiznejme si asi potřebuje, minimálně pokud chce Aaronovich dál pokračovat s Peterem a Nightingalem (a ne třeba s Tobiasem, frau Sommer a jejich šéfkou, který sou taky docela fun parta).
29.12.2019 17:53 - Log 1=0
sirien píše:
To je co? Lies sleeping? Už to přeložili?

Jo. To je ono.

Jo, jsme vcelku zajedno, něco mi vadilo víc, něco míň (antiklimatičnost přítomná, ale pro mne ještě snesitelná).

Kdybys měl chvilku na výcuc toho záporáckého plánu, tak to ocením, fakt mi tam asi unikl nějaký dílek.
3.1.2020 22:28 - Log 1=0
Ulevím své grafomanii:
Marek Skřípský: Ostravská mystéria
Nevím jestli jste o tom slyšeli.
Já do Vánoc ne.
A ono se bohužel není co divit.
Soubor povídek "historické urbanfantasy" prostředí Ostrava, 20. léta minulého století.
Kvalita podprůměr, u nejlepších povídek možná průměr. Ale zas nic, z čeho by člověk vykřikoval kletby, jak se mi u domácí fantastiky často stává.
Smutné je, že tam vidím chyby, na které se dá ukázat, které se dají případně i opravit nebo se jich vyvarovat, a bez nich by to mohlo být na české poměry docela slušné čtení.
4.1.2020 07:17 - pilchowski
Log 1=0 píše:

Vánoční dárek? Mám podobnou zkušenost: Karel Cubeca - Vyměřený čas. Mohlo by to bejt dobrý, kdyby to někdo zredigoval. Zn. Daruji.
4.1.2020 13:38 - Log 1=0
pilchowski píše:
Vánoční dárek?

Jop.
Já si to nechám, sice se k tomu vracet nebudu, ale je to dárek.
12.3.2020 23:26 - Beltar
Snažím se najít jméno jedné knihy co jsem kdysi četl a fakt se mi to nedaří, třeba ji někdo znáte. Bylo tam impérium které při dobývání nového kontinentu potrestalo jjedno odbojne království tím že ho vymazal z paměti všech lidí kromě jeho obyvatel a ty rozprasilo do celého světa. Ne, četl jste to někdo? Předem díky
13.3.2020 03:08 - Colombo
to zní skoro jako třetí punská válka

https://en.wikipedia.org/wiki/Third_Punic_War
13.3.2020 04:24 - Tronar
To zni jako Tigana.

Guy Gavriel Kay: Tigana
28.5.2020 11:20 - ben222
Četl nekdo odkaz dračích jezdcu aneb je to jenom pro deti jako jsem já? :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08986496925354 secREMOTE_IP: 44.201.64.238