Kultura

Autorská citace #1
21.12.2016 17:14 - sirien
Tohle se rozsahem a zkonzumovaným časem a energií dost vymklo z rukou, musím říct - doufám, že to aspoň někdo okolo ocení v praxi a ne jen na prohlídnutí :)

Každopádně, jak sem psal - přeji vám všem krásný Slunovrat :)
Autorská citace #2
21.12.2016 17:19 - Dukolm
Za mě co měl tu možnost už to přečíst. Je to opravdu super a dobrá práce je vidět že se zlepšuješ s každou další udělanou věcí.

Možná by se hodilo napsat jak začala práce :-)
Autorská citace #3
21.12.2016 17:37 - sirien
Jo tohle :)

No... jestli vzpomínáte, Jarik mě někdy na jaře požádal, jestli bych mu nepřeložil Fate SW pravidla od Ryana M. Dankse (která mají asi 30 stránek, ale z většiny to je ve stylu "na tohle použijte tohle" spíš než že by byla detailně vysvětlená).

Tak sem mu je přeložil a přehodil sem to z toho hroznýho wordu do PDFka, ale jak sem to překládal, tak se mi na spoustě míst zdálo, že ta pravidla jsou hrozně nedotažená, tak jsem tam přidával do rámečků nějaké svoje komentáře a tak... a když sem skončil, tak sem zjistil, že tam těch komnetářů je mrtě moc, skoro jak hlavního textu, tak sem si řek ok, to můžu rovnou napsat podle sebe.

No tak sem ten dokument začal přepisovat od začátku s tím, že tam přidám pár věcí... a když sem pak viděl, jak se to rozrůstá, tak sem si řek "what the fuck" a rovnou sem to udělal jako komplet sourcebook.
Autorská citace #4
21.12.2016 17:39 - Demonica
Gratulace k vydani. Skvela prace. A i prohlizeni stoji za to, protoze tam jsou dobry obrazky :)
Autorská citace #5
22.12.2016 04:09 - Sparkle
wow!!!
Autorská citace #6
22.12.2016 11:21 - ShadoWWW
Pochvala od E^2 a pár nápadů na zlepšení.
Autorská citace #7
22.12.2016 11:31 - Colombo
Vypadá to na pěkně obsáhlou práci. Omlouvám se, že budu rýpat. Ale mně se nelíbí ten font. A ta grafická/typografická úprava. A ty rámečky. Působí to na mně strašně levně, jako export z wordu:/

(a přísahám, že sem to nezkopíroval od E^2)
Autorská citace #8
22.12.2016 13:21 - Aegnor
Zatím mám prolítnutých prvních 17 stran a to ještě ne moc podrobně (spíše rámečky), ale vypadá to dost dobře.

Jediná věc, které jsem si už všiml - nebylo by lepší hodit číslování stran na druhou stranu? Pokud uvažuji situaci, kdy si příručku vytisknu a svážu, tak budu mít stránkování někde u hřbetu. A to je prostě docela k ničemu.
Autorská citace #9
22.12.2016 14:08 - efram
Musím říci, že to je pěkně uděláno. Dotaz neznalého FATE, co příručku celou nečetl, tato příručka mi ke hře zcela dostačuje?
Autorská citace #10
22.12.2016 15:06 - Aegnor
efram: měla by.

mrmly mrmly mrmly, Fate, ne FATE, mrmly mrmly mrmly.
Autorská citace #11
22.12.2016 15:31 - sirien
efram: Mělo by. Rozhodně tam je všechno, co potřebuješ ke hraní SW a Fate tam je vysvětlený taky od začátku.

Přiznám se, že sem to původně netvořil s myšlenkou nováčka v hlavě a bohužel sem nestihl najít žádného nováčka, kterému bych to vrazil abych viděl, co to udělá, tak docela napjatě čekám, co na to nováčci řeknou, až se k tomu případně nějací dostanou...


Aegnor: ou FUCK, já věděl, že sem na něco zapomněl. Ve View - Page display kde si nastavuješ "2 page scrolling" si musíš zapnout i "Show Cover Page in Two Page View".

Tím se titulka odlifruje na samostatné místo na začátku textu a zbylé stránky se seřadí tak, jak je zamýšleno (tj. "Předmluva" nalevo, 1. stránka obsahu napravo proti ní, další dvoustrana zbytek obsahu, sudé strany nalevo, liché napravo)


Colombo: Typografická úprava má dost "rezervy", např. až zpětně mi došlo, že nemám zarovnání v gridu a rozpadá se mi řádkování napříč stranama, což je tím, jak je udělané odstavcování. Efektivně tam je použitej americkej styl sazby, což pro český text asi není optimální, ale když mi to došlo, tak už to mělo přes 100 stran a mě se to už FAKT nechtělo korekturovat zpětně.

Výběr fontů - sáhl jsem záměrně po obyčejných fontech (mimochodem, mám tušení, že font hlavního textu je tentýž, co používají i Ashen Stars), protože upřímně - občas mi projdou rukama PDFka RPGček kdy se někdo rozhodl, že použije "cool fonty" a výsledkem pak je, že při čtení prskám nad blbou čitelností stránku za stránkou.


Tady je dobré zdůraznit jeden point: NEJSEM GRAFIK. Ocením zpětnou vazbu v tomhle směru, ale prosím nečekejte, že to ze mě grafika udělá. Práce s InDesignem na řemeslné úrovni je věc jedna, grafika (vytváření vzhledů) je věc druhá - to první umim, to druhé ne.

A protože si toho sem vědomej, tak sem místy učinil nějaké "defenzivní" volby, kdy mi bylo jasné, že výsledek nebude optimální za cenu toho, aby výsledek nebyl katastrofální z titulu toho, že si budu hrát na něco, co nejsem a hrozně to podělám.
Autorská citace #12
22.12.2016 15:52 - sirien
Hm. I když je Markus už zase pryč, pořád se mi nechce psát na RPG F... tak snad E prominou.


Ecthelion: Díky.

Píše:
Navic "dramaturgie" vyberu obrazku je moc pekna

Dík. Stálo mrtě času vhodný obrázky dohledat. Vážně - nejspíš to byla nejvíc čas žeroucí a na nervy jdoucí část celé práce.

Píše:
volba sermirky na obalku s mecem svetle i tmave strany je pekne vtipna

To má taky svojí malou historii.

K tomu původnímu překladu Ryanových pravidel sem na titulku dal tu Jedi ze strany 23 - ale bylo to moc světlý a působilo to na mě hrozně "flashy" a light side.

Když sem pak psal tahle pravidla, tak mi přišlo, že bych tam asi chtěl něco temnějšího, dramatičtějšího a hlavně ambivalentního co do light/dark side. Přišlo mi, že to víc ladí k výběru ostatních obrázků i obecně ke stylu, který sem tam chtěl čtenáři předložit a který sem sledoval i při psaní těch textů ke stylizaci a při tvorbě pravidel pro Temnou stranu.

Tenhle obrázek mi přišel ideální - není z něj jasné, na které straně ta holka sama stojí (obrázek se sice jmenuje "Dark Jedi", ale z toho obrázku samotného to myslím úplně vyčíst nejde) a ona má takový mnohem vážnější výraz.

Píše:
Fonty - Pouziti v zasade ciste systemovych fontu je v dost velkem kontrastu k tomu, kolik si Sirien dal prace s tou sazbou

Viz výše co píšu Colombovi.

Celá ta tvorba layoutu pro mě byla dost nepohodlná, protože sem dělal něco, čemu fakticky moc nerozumim - a tím že místy spolupracuju se skutečnejma profi a hodně high-level grafikama si toho sem dost vědomej.

Fonty jsou oblast, v níž totálně plavu - když se grafici kolem mě bavěj o fontech, tak to je pro mě totálně high level magic, tak sem radši ustoupil ke standardu s tím, že radši nic totálně nezkazit, než se o něco snažit a zpackat to.

Těch "chyb" tam je víc. Třeba zpětně nejsem spokojenej s odstupem textu od rámečků, myslim že dalších 5 bodů by tomu dost prospělo, jenže dělat to zpětně by rozbilo sazbu hromady stránek a místy bych musel předělávat text a s tím jak na hraně je sazba pár stránek by to nejspíš znamenalo měnit i stránkování, s čímž zase souvisí rozložení obrázků...

Píše:
Podivne hippie barvy ramecku

Viz co píšu v článku.

Rámečky byly původně tmavší a u mě na monitoru to vypadalo naprosto vpohodě. Pak se ukázalo, že to vpohodě neni - na monitorech ostatních lidí to bylo problematicky čitelný a když sem pak viděl, jak se to vytiskne, tak to bylo totálně evil.

Na poslední chvíli sem ty rámečky výrazně zesvětlil, aby byly univerzálně čitelnější - ta barva nevypadá tak hezky, ale je to praktičtější. Bohužel teď doma nemám funkční barevnou tiskárnu ani 5 různejch monitorů, abych si s tim mohl hrát a testovat, takže sem to fakt střílel od oka.

Asi bych si s tím klidně pohrál, ale nevidím moc smysl si s tím hrát, pokud nemám nějakej lepší testovací prostor kde bych viděl, co to bude dělat na různejch monitorech a tiskárnách (a nemám žádné profi nástroje na real time barevná srovnání napříč platformami).

Píše:
Delka radku na standardni strane je prilis dlouha.

Vím. Chyba v procesu.

Na začátku sem to chtěl mít tak že text bude na šířku, kterou vidíš vedle rámečků s tím, že to pak bude dorovnané těmi rámečky nebo obrázky. Praxe mi ukázala, že to byla chyba, protože to nebylo možné reálně dodržet.

Opět - zpětná oprava by byla příliš mnoho práce; při procházení dokumentu mi přišlo, že míst kde to ulítlo a text je na celou šířku stránky je dost málo na to, abych to tak mohl nechat.


EDIT:

A ještě jedna věc, když už vás adresuju... kdysi jsme se v mailech bavili o Fate 4e a o tricích a vy ste psali, že se vám 4e nelíbí protože je crunchy a že nemáte rádi triky, protože "věci co dávají +2 sou lame".

Tiše sem doufal, že bych se od vás mohl dozvědět co si myslíte o použití triků tady v těch pravidlech, jmenovitě zejména co do triků které jsou u ras a u rychlých konceptů (plus viz rámeček str. 107)
Autorská citace #13
22.12.2016 16:11 - LokiB
sirien: (obsah teprve čtu, jako nováček se snažím chápat). K sazbě: to odstavcování, kdy odstavce mají první řádek neodsazený a po entru odsazení následuje ... to je nějaký typografický standard? Pro mě je to trochu rušivé, ale je možné, že se tím některé typy dokumentů lámou. Většinou jsem se setkal s tím, že i první řádek po "title" má odsazený první, nebo se nepoužívá odsazení vůbec.
je to trochu zvláštní, když je na některých stránkách více rámečků, třeba přes celou stránku. Ale zas aspoň jsou věci vysvětleny hned na místě a nemusí se někde pracně dohledávat.

Jinak tedy rozsah je úctyhodný, bude chvíli trvat to vstřebat.
Autorská citace #14
22.12.2016 16:22 - sirien
LokiB píše:
to je nějaký typografický standard?

viz výše. Používají to některé americké standardy (neříkám, že sem to převzal 100% správně). Asi to nebyla nejšťastnější volba, ale změna by byla náročnější, než by se na pohled zdálo. Ale tak člověk se učí chybami.

LokiB píše:
je to trochu zvláštní, když je na některých stránkách více rámečků, třeba přes celou stránku.

Např.?

Do rámečků jsou hozené určité typy obsahu. Na pár místech byly tak obsáhlé, že vydaly na celou stránku (rasy, hraní za dark side, bojová umění), ale přišlo mi, že bude přehlednější nechat je v rámečkové formě stejně jako jiné texty daného typu.
Autorská citace #15
22.12.2016 17:18 - LokiB
sirien: třeba stránky, 6, 12 ... U té 12 je to trochu způsobené tím, že rámečky vlevo pozicí neodpovídají odstavcům vpravo a kvůli místu pak k některým odstavcům chybí, resp. jsou asi sloučené do jednoho rámečku (situační a další aspekty)
není to něco, co by nějak výrazně vadilo
Autorská citace #16
22.12.2016 17:33 - sirien
Jo takhle, jasně. No - místy se to holt prostorově nesešlo.

Ono ty rámečky je asi dobré brát spíš jako samostatné části textu - některé z nich sice přímo navazují na halvní text a jsou to skutečně doslova komentáře (nebo příklady) k němu, ale jiné ty rámečky mají spíš obecnější obsah který se váže víc k dané kapitole (resp. tématu na dané stránce) než že by navazovaly přímo na nějaké konkrétní sdělení, které tam je.
Autorská citace #17
23.12.2016 11:43 - Tarfill
Ačkoliv SW prostředí nehraju, oceňuji však celkovou práci a přínos, který to může pro jiné mít. Dobrý počin, siriene!
Autorská citace #18
23.12.2016 17:46 - Jarik
Tady bych chtěl veřejně Sirienovi poděkovat.

Mně, jakožto EN negramotnému je tenhle text výborným zdrojem jak vést svou hru.
V podstatě na hru nosím jen tohle a doma na přípravu používám i ty věci, co Sirien linkuje.
Autorská citace #19
27.12.2016 17:33 - sirien
Rád bych všem velmi poděkoval za zájem - Fate SW dneska v počtu úvodních stažení překonaly překlad Fate Core z minulého roku, v což sem sice tiše doufal, ale moc jsem v to nevěřil. (I když abych byl fér, hodně na tom udělal úvodní zájem - Fate měl trochu pomalejší nástup, ale trvalejší trend, SW šly rychle nahoru a pak rychle klesly na "běžnou" úroveň pár stažení denně - těžko říct, zda to je tím že tam byl úvodní hype nebo tím, že lidi teď Kostku sledují poctivěji než před rokem a dostali se k tomu hned z kraje.)

Kromě toho se zdá se lehce zvednul počet stažení všech Fate překladů včetně Conversion guide a nejvíc z toho - což mě zejména těší - System Toolkitu. Trochu si říkám, čím to je - nejspíš tím, že lidi moc nevěděli, co tam vlastně najdou, tak se na to ani nedívali, dokud ve SW přímo nenašli odkazy ke konkrétním věcem, které z nich odkazuju?
Autorská citace #20
6.1.2017 16:14 - sirien
Tak a teď jedna zákeřná otázka:

Chystá se to někdo hrát (třeba aspoň pokusně?)
(Popř. našel se snad někdo, kdo to už hrál?)

(Popř. je tu někdo, kdo to aspoň skutečně přečet a nejen prolistoval?)

...jen tak ze zájmu...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.09600305557251 secREMOTE_IP: 44.210.107.64