Produkty

ShadoWWW
15.6.2017 21:50
Vampire: The Masquerade 5E
Tak nám i VtM přichází do páté edice, podobně jako hned několik dalších významných her 90. let 20. stol. A podobně jako u DnD 5E je volně ke stažení veřejný (alfa)test. Po otestování můžete vyplnit i dotazník.

Video prezentace o páté edici.
Autorská citace #21
26.6.2018 12:18 - sirien
Já chtěl původně jen demonstrovat rozdíl v konceptu těch edic tak sem byl zkratkovitej, ale když tu je zjevně taková touha po retru...


Inka fungovala jako standardní dicepool hod. Hlásilo se od nejnižších a vyhodnocovalo od nejvyšších. Na ince záleželo mimo jiné i protože obrany byly do určité míry hlášené akce. Udělat něco jiného než si na počátku zahlásil vyžadovalo ověření willpower. Ano, bylo to přesně tak otravné jak to zní, většina lidí to začala ignorovat po prvním větším souboji. Ano, ironicky to bylo komplikovanější než Shadowrun 3ed, ale to jsou holt tajemné cesty designové evoluce.

Obrana se dělila do tří typů jak v nějakym šerm-porno systému - dodge, parry a block (tuším že...) (ano, Exalted to převzaly ve zjednodušené formě pouhého Dodge a Parry - zdůrazňuju Exaltedto převzaly ve zjednodušené formě...) Efektivně to byla zbytečná orgie protože to fungovalo ve valné většině případů stejně, jen se to řešilo jinou dovedností.

Hody na zranění sem už popsal výše v té posloupné čtveřici hodů. Retröx má pravdu že sem nebyl úplně fér - ten čtvrtej hod se aplikoval pouze pro typ zranění kterému daná bytost dokázala odolávat (tj. u mortálů a mágů bez dalších ochranných kouzel v podstatě jen proti bashingům, upíři dokázali naopak pobrat skoro všechno co nebyla dvoubřitá sekyra, rozjetá motorovka, oheň, pařáty a zuby jiných supernaturálů nebo sluneční světlo - některé ze zmíněných jim později umožnila soukovat fortituda, odtud ona část legendární hlášky "soukovat agravátní dymidže fortitůdou" - point je že agráry se bez fortitude soakovat nedaly (a s fortitude se soakovaly jen tou fortitude, bez staminy - aby to nebylo tak jednoduchý...)

Samozřejmě vzhledem k divokosti způsobů kterým se skládaly dicepooly některé hody na zranění potřebovaly konverzi - tzn. např. když mág seslal kouzlo a hodil 2 úspěchy, tak dával damage tuším že 4 kostkami nebo tak nějak.


Do toho tam byly nějaké další vychytávky, třeba jak Retröx trefně nakousnul některé schopnosti přidávaly natvrdo další akce v kole a to i několikanásobně. Jakože si ve svém tahu jednal třeba 5x (1x v základu + 4x za Celerity 4*) Nic proti akcím navíc (jak sem psal, nWoD v jejich eliminaci zašel fakt křečovitě daleko), ale tohle byla často totálně zrůdná orgie.Retröxx píše:
Dík Siriene za popularizaci Wodka nevím o někom, kdo by to na cz internetech v nelarp scéně dělal.

Tohodle sem si předtim nevšim :) Neni zač.

Jinak ono ve skutečnosti ta část larpové scény (ať už Pražské nebo Brněnské) co praktikuje WoD byla prapůvodně (v '90s) součástí původní RPG komunity. Někteří už RPG opustili úplně (Jezevec), jiní u něj zůstávají už "jen" soukromě (většina Prague by Night - resp. to co z PbN zůstalo).

RPG / larpová scéna se od sebe oddělily až dost pozdě (mnohem pozdějc než lidi dneska myslej - been there, seen that, bylo to někdy cca mezi 2006-2010, když se Jezevec rozhod rozjet naplno Court of Moravia.

Já tenkrát patřil k té cca části oné "druhé" generace co po rozdělení zůstala u RPGček - nicméně moje intro do WoD bylo původně od těch pozdějších a současných larperů. Ve skutečnosti můj úplně první kontakt s WoDčkem byl kdysi na PGC od Jezevce na nějaké přednášce co byla převážně o upírech - na večery slíbil nějaké ukázkovky, první večer se hráli upíři, druhej večer sme ho s kamarádem překecali na vlkodlaky a potom sme ho ještě ukecali aby nám dal soukromou intro-přednášku o mázích.


Ironií je, že tahle "stará garda" z většiny moc nepřekousla / neměla zájem o přechod mezi oWoD a nWoD a někteří z nich pak nWoD i vcelku bezdůvodně hateovali. Co vím tak jedinej z těhle lidí kdo zůstal u RPG/WoD a ten ediční přechod přijal vpohodě a otevřeně byl Ambeřan. Důsledkem pak bylo, že v larpové scéně pak dál dojížděl oWoD, zatímco RPG komunita (tou dobou stále ještě dost na RPG Fóru) přešla naplno na nWoD.

nWoD pak žil velmi dlouho a v RPG komunitě žije doteď, ale je pravda, že v posledních pár letech dost utichnul - WoDčka např. na GameConu už sem vypisoval v podstatě jenom já. Což je dost škoda.
Autorská citace #22
26.6.2018 16:31 - sirien
hm... tak se mi to podařilo dopsat o něco dřív než sem myslel :)

5VtM Alfa recenze/preview
Autorská citace #23
26.6.2018 16:38 - York
"Článek neexistuje, nebo ještě není schválen."

Píšeš sice rychle, ale schvaluješ pořád stejně pomalu ;-)
Autorská citace #24
26.6.2018 16:39 - Log 1=0
Článek neexistuje nebo není schválen.
EDIT: York byl rychlejší.
Autorská citace #25
26.6.2018 16:42 - sirien
meh, takový nesmyslný detaily... :p
Autorská citace #26
28.6.2018 00:49 - Retröxx
sirien píše:
WoDčka např. na GameConu už sem vypisoval v podstatě jenom já.

Týká i letošního ročníku?

sirien píše:
Ironií je, že tahle "stará garda" z většiny moc nepřekousla / neměla zájem o přechod mezi oWoD a nWoD a někteří z nich pak nWoD i vcelku bezdůvodně hateovali.Sem právě hrál hlavně s členy pražské larp komunity prakticky čistou V20 Maškarádu.

K pochopení jakej byla akce navíc průser ještě doplním kontext „normální“ multiple action, která je v V20 Masquerade (dělí se dice pool akce s nejmenším dp mezi všechny akce - default u všech ostatních V20 kromě Dark age ) dost hardcore.

sirien píše:
Samozřejmě vzhledem k divokosti způsobů kterým se skládaly dicepooly některé hody na zranění potřebovaly konverzi - tzn. např. když mág seslal kouzlo a hodil 2 úspěchy, tak dával damage tuším že 4 kostkami nebo tak nějak.


Jak říkáš, navíc forces přidává 1 automatic sucess do damage tedy s 2 úspěchama 6 aggr. damage, menší komplikace je v tom, že na fireball je suggested success dle base success tabulky min 3 takže s dice poolem 3 co má většina pc buď spálit willpower a kostel nebo to udělat jako menší rituálek.

sirien píše:
některé ze zmíněných jim později umožnila soukovat fortituda, odtud ona část legendární hlášky "soukovat agravátní dymidže fortitůdou"


Stará dobra forta navíc se docela hodí na chozeni po ulici přes den, jelikož sunlight má dost nízký soak diff i damage (samozřejmě pokud má postava full „vamperj přes den“ gear brýle, klobouk, kabát, rukavice)

sirien píše:
Inka fungovala jako standardní dicepool hod.


Nevím odkud čerpáš ten standard dicepool hod, podle mých zdrojů je iniciativa hodnota (Dex (Wod god stat) plus Wits) a D10, při rovnosti vetší iniciative hodnota rozhoduje.

Asi tu udělám menší promo "to whom it may concern" Streamlined combat systému:
Iniciativa Dex a Wits a D10 ale na celou scénu.
Hlásí se od nejvyšší a zároveň koná, při shodě konají zároveň (výjimka je samozřejmě defense) navíc je na výběr trio delay/ interrupt (jednou za 2 kola) / tagg (pouze první pc v kole – může označit další postavu která získá jeho iniciativu s tím, že jeho se zmenší o jedna)
Damage/soak je auto plus full potence/fortitude score plus 50 % za spálení bp
Půlka aplikovatelného soaku (stamina fortitude armor) = hardened rating pod zranění 0 nad min 1 health level ( bashing se furt děli 2 pro vampejry)
Např. damage 6 lethal soak 8 hardened 4 = 1 health lvl inflicted, damage 9 bashing soak 8 = 0 health level inflicted

Aegnor píše:
Hej, upřesnění asi dobrý, jenom ... jsem měl problém pochopit tak polovinu. Možná by se hodilo věci popsat trochu víc polopaticky, ne jenom v oWoD žargonu.
... jiné schopné postavy (třebas second inquisition).


Díky za feedback, myslím že Sirien všechno podstatný dovysvětlil dobře, kdyby ne klidně pm. Když jsme u druhy inkvizice nějaké teorie, co to bude zač? Naboostovaná Society of Leopold spojený s Dark age Inkvizitorem ?, Hunteři?, Technokracie a obdoba pogromu ? Prostí mortálové se zápalnou municí do bambitek a ďábelsky rychlím uploadem videí z Hunters Hunted II ? Nictuku ? Nebo snad něco jak ty Styx potvory z ChoD ? (vlkodlaky asi můžem v klidu všichni vyloučit hned)

sirien píše:
EDIT: ADD - ještě k těm "švédskejm lesbám" - já myslim že to tak hrozný nebude, protože kdyby to bejt mělo, tak už by se to projevilo dřív v nWoDovejch příručkách - což se nestalo. Nebo jestli jo tak to kolem mě prošlo naprosto bez povšimnutí. Samozřejmě se můžu mýlit a v tom případě budu strašně zklamanej...


Přeju si to samý, snad mám jen nějakej selection bias už od ankety,kterou na začátku posílaly, kde bylo na výběr asi 20 pohlaví, podpořený jistýma vyjádřená devs na live eventech a dodělanej nešťastným refuge. Estetika toho dobrý den kozy ven fota z V5 mi taky moc nesedla. Vypadá tak běžný toreador (asi aby usnadnil job druhý inkvizici) ? Je to romantická vize jak vidí sami sebe, je to jejich ghoul ? Tolik otázek tak málo odpovědí.

Nakonec jesi teď budou všichni „hrdinové“ ženy, uprchlíci, muslimové, gayové a vegani je mi docela jedno hlavně ať je to logický v kontextu celého settingu a není to křečovitý…moc (případně pokud to pude snadno vyfiltrovat). I když mluvit o logice u settingu který vychází z premisy, že reakce na druhou inkvizici jsou nový Dark age, když Camarilla byla reakcí na první inkvizici a eldři co zbyli dělají krizovej management ve stylu císaře Františka „hlavně to vysedět“ navíc s geniálním rozhodnutím zřeknout se kontroly ve stylu ať si "mladí dělají co chtěj" (dle myho info pro anarchy bude platit pouze tradice maškarády) je mluvit o logice dost ambiciózní.

Ad nová nWoD/ChoD je sice v licenci ale čistečně věc Onyxe ne ?

sirien píše:
To že se všema těma umbrama okolo byla ta hra v podstatě víc mystickej stargate než urbanfatasy.


Kosmologie Wod tzn. Triáda/Essence a Sfery/Celesitals vs Bůh/Démoni mi nevadí a společně s Umbrou dodává Wodku příjemnou hermetickou/ teistickou/ „vědeckou“ hloubku a zakládá ho jakž takž na reálnejch mystických tradicích. Není cílem IMO aby se hráč pohyboval nějak moc dál než v penumbře/Horizon realms (constructs) kromě obskurnějších tradicí/crafts Ahl-I-Batin,Taftani a možná Dreamspeakers. Samostatnou kapitolou sou Void Engineers, u kterých se to asi nejvíc blíží StarGate ( případně Alienovi) o které mluvíš. Trochu mimo je Digiweb kam může v podstatě každej.

sirien píše:
Bude velmi brzy, neboj :)


Ještě jednou dík za tohle vražedný tempo článků Siriene, ani to nestíhám všechno komentovat. Btw skvěle načasovaný k představení final printu a videa playestu co maj vyjít během týdne.
Autorská citace #27
28.6.2018 09:52 - Aegnor
Retröxx píše:
Když jsme u druhy inkvizice nějaké teorie, co to bude zač? Naboostovaná Society of Leopold spojený s Dark age Inkvizitorem ?, Hunteři?, Technokracie a obdoba pogromu ? Prostí mortálové se zápalnou municí do bambitek a ďábelsky rychlím uploadem videí z Hunters Hunted II ? Nictuku ? Nebo snad něco jak ty Styx potvory z ChoD ? (vlkodlaky asi můžem v klidu všichni vyloučit hned)

Tak já to moc nesleduju, zatím jsem jenom prolítnul ten alpha test, ale podle mě půjde o prostě následníky první inkvizice. Tedy náboženské fanatiky, cvičené na boj proti supernaturálům. Docela to podporuje ten vampire hunter, co je v alpha testu.
Autorská citace #28
28.6.2018 18:55 - sirien
Retröxx píše:
Týká i letošního ročníku?

letos snad pokud vim ani žádný WoDčko vypsaný neni.

Letošek je co koukám fakt hodně bohatej a rozmanitej a vidim tam hromadu klasickejch RPGček i dost různých vzácných nebo až obskurdních systémů, ale WoD (bez ohledu na edici) ani jedno.

HUH. A šéf RPG linie se mi teď podíval do archivů a zjistil že:
- poslední WoD byly moji Mage v roce 2013. 14, 15, 16 a 17 nebylo nic.
- od roku 2009 se na GC hrálo přesně 6 WoD her, z nichž 5 jsem vedl já (mortal, 2x Hunter, 2x Mage) a 1x byly kdysi Vampire

...já si teď hodim asi ukázkovku těch 5VtM, ale je to jako fakt dost málo.

ono na tom má slušnej podíl i fakt že WoD komunita se překrejvá s jinejma komunitama a třeba lidi které sem na GC pravidelně zkoušel dotáhnout já sou v tý době na táborech a kempech, takže GC ve skutečnosti bohužel nikdy žádné velké WoD zázemí neměl a třeba v rámci otevřenejch her co sem ještě kdysi organizoval v Maelströmu sem těch WoDček na takovym FFku měl násobně víc - ale lidi co je dělali už pak když se mdělal GC taky nebyli dostupný...

Retröxx píše:
Sem právě hrál hlavně s členy pražské larp komunity prakticky čistou V20 Maškarádu.

Ty hele já mám takový tušení že V20 už v některejch věcech fungovala jinak.

Pamatuju si že sem hrál ještě 3WoD VtM a tu inku sme házeli dicepoolem normálně na počet úspěchů.

Tyjo ale... teď když to hledám... tak se zdá že to bylo vždycky jak píšeš Ty. Což je dost weird protože si pamatuju že když přišel nWoD tak sem právě ten hod 1d10+k na iniciativu považoval za zjednodušující změnu (oproti dřívějšímu dicepoolu na úspěchy)

Hm. Už nevim no - a popravdě se mi to už ani nechce dohledávat :D


Retröxx píše:
Když jsme u druhy inkvizice nějaké teorie, co to bude zač?

Ani nemusíš, autoři to docela dobře popsali sami v jedné prezentaci.

V podstatě... to je něco jako Hunter the Vigil rozsáhlé 2nd level compacty nebo rovnou 3rd level konspirace na úrovni státních a národních institucí a organizací podobné velikosti.

Prostě - FBI ví (a NSA, CIA, DEA...). FSB ví. MI5 ví. V podstatě ve všech TLA je někdo, kdo ví. A Tasks Force Valkyrie jsou možná pořád "neoficiální", ale rozhodně už nejsou "mimo struktury", právě naopak mají plnou podporu. A v jiných státech budou mít své obdoby.

A aby to nestačilo, tak se tak trochu zdá, že Google a Facebook a další podobní vědí taky. A víš co... tyhle firmy a internet ve WoDčku... tam venku je možná něco dalšího co stojí za těmito co ví.

Samozřejmě, různé církve taky vědí - a mnohé mafie nejspíš stejně tak.


Tzn. doby kdys udělal něco hodně veřejnýho a výsledkem bylo pár hunterů za zády jsou pryč - random hunteři se změnily v každodenní riziko. Když uděláš něco hodně veřejnýho, tak máš jakože prostě průser a armádu zabijáků za zády. Enjoy.

(Tipuju že se ve Vampire, Werewolf a Mage dozvíme nějaké další drobnosti a skutečnej pohled do hloubky získáme až u novejch Hunterů. A bohové doufám že nový Hunteři budou mnohem víc Vigil než Reckoning - tzn. mnohem víc skutečně "jen" lidi místo toho aby to byli spirit-chosem superheroes.)

Retröxx píše:
Vypadá tak běžný toreador (asi aby usnadnil job druhý inkvizici) ? Je to romantická vize jak vidí sami sebe, je to jejich ghoul ? Tolik otázek tak málo odpovědí.

V Elisiu tak klidně vypadat může a inkvizici tim na nic neupozorní.

Stranou faktu že TAKHLE dneska může na určitých akcích vypadat kdekdo a např. na nějakých hollywoodských star attention-whoring & whoring eventech (a popravdě i na našich českých pseudo-celebritních eventech) se objevujou ještě explicitnější vohozy co pak kolujou bulvárem i večernim zpravodajstvym... jako neřikám, že pokud druhá inkvizice vyvraždí půlku Hollywoodu (a české celebritní scény) tak že způsobí nějakou škodu na kulturní hodnotě, ale chápeš... sice možná udělá i záslužný skutek, ale moc upírů tím nejspíš nevychytá.

Ale halvně ty obrázky mi přijodu spíš abstraktní - tj. asi je jedno jestli to je upír, ghoul, něco co má Toreador vystavený jako živou zdominovanou sochu-věšák nebo whatever, prostě to ukazuje nějakou estetiku s tím klanem se pojící.


Jinak teď koukám na dnes vyšlé preview a mě se popravdě ta zvolená estetika (vč. tohodle Toreadořího obrázku) fakt líbí a tematicky mi přijde že se k Vampire hodí.
Autorská citace #29
29.6.2018 09:50 - Shako
sirien píše:
....a skutečnej pohled do hloubky získáme až u novejch Hunterů. A bohové doufám že nový Hunteři budou mnohem víc Vigil než Reckoning....


Todle je hodně zajímavá otázka. Protože nové "Vigil" huntery dělá Onyx. A k VtM by měli pasovat spíš "Reckoning" hunteři. Na to jsem docela zvědav.
Autorská citace #30
1.7.2018 16:29 - Gurney
Co je refuge a proč je pravdoláskařskej? našel jsem jen nějakou android apku. Mystickej stargate mi zní docela cool.

Ten posun k nějakému trochu skutečnějšími světu mi přijde docela fajn, ono už na nWODu bylo vidět, že se WW snaží, aby ten WoDčkovej svět nebyly takový podivný v čase zmražené devadesátky s lidma a organizacema vystřiženýma spíš z nějaké fantasy.

Shako píše:
Todle je hodně zajímavá otázka. Protože nové "Vigil" huntery dělá Onyx. A k VtM by měli pasovat spíš "Reckoning" hunteři. Na to jsem docela zvědav.

Pochybuju, že někdy v dohledné době bude V5 verze něčeho jiného než svaté oWoD trojice Vampire, Werewolf, Mage. Pokud vím tak Reckoning byli vždycky dost obskurní záležitost a se známějším Vigilem druhé edice za dveřma to imho ani moc nedává smysl.

Ale HtV ošetřené někým jako Kenneth Hite, kde by TF Valkyrie byla fakt funkční vládní agentura s vším, co k tomu patří, Ascending Ones opravdová kriminální organizace, co se neštítí kontaktů s Al-Káidou, a část Thule se nikdy nezbavilo sympatií k nacistům a k tomu, jak se věci dělaly za Himmlera, to by byl správně temný world of darkness...
Autorská citace #31
1.7.2018 16:58 - sirien
Gurney píše:
Mystickej stargate mi zní docela cool.

"pudeme hrát urbanfantasy o mázích v současném světě a bude to o moci a lidskosti a vlivu na společnost a osobním hororu ceny za moc. Teda, ono to nebude urbanfatnasy, ale komiksárna, nebude to v současném světě, ale v nějakejch bullshit realmech co budou vlastně planety (ale vlastně ne), takže to ani nebude nijak korespondovat s elementární fyzikou a astronomií, nebude to o ceně za moc, protože o lidi vlastně moc nepude, ale bude to o směšný válce s jinejma mágama co je totálně stupidní protože ve skutečnosti to obě strany jen vysiluje a odvádí to jejich pozornost od Skutečné Hrozby... ale tak budou tam mágové, tak pohoda, ne?"

Takovejhle stargate Ti přijde cool?

Protože ve skutečnosti to byla hrozná hromada bullshitu - mágové as written byly tou sérií metaplotů (ano, množné číslo; Technokracie, Outer Evil &Armageddon, Nephandi&Marauders...) fakt strašně rozjebaná hra ve skutečnosti. Většina lidí se na to vybodla už v době 3. edice a poslala to všechno k čertu, protože se to fakt nedalo. Já vlastně ani nepamatuju že bysem to tak kdy s někym hrál vyjma té úplně první hry co sme kdysi rozjeli když sme dohráli první Vampire.


Shako píše:
Todle je hodně zajímavá otázka. Protože nové "Vigil" huntery dělá Onyx.

Nedělá. Dělá. Taky dělá. Jak sem psal, tohle je komplikovaný. Práva na oWoD i nWoD má v současnosti WW i Onyx. A nejspíš ještě někdo. Je to licenční bordel.

Shako píše:
A k VtM by měli pasovat spíš "Reckoning" hunteři. Na to jsem docela zvědav.

Pochybuju.

Zaprvé Reckoning byli fakt divný - tvářilo se to jako že hraješ "lidi", jenže to by v power levelu oWoDu bylo naprosto nemožný, takže ve skutečnosti si hrál takové... nevim, spirit-powered superheroes. Což bylo hromadou WoD fanů považovaný za nestylový už tenkrát.

Zadruhé Reckoning i když nebyl neúspěšnej nebyl nikdy ani nějak super oblíbenej. Vigil na druhou stranu rval rekordy (částečně i protože nWoD Core vyšel rok před VtR a dost lidí se na něj hladově vrhlo a během toho roku se spousta z nich "naučila" hrát za mortály, na které se v oWoD kašlalo). K Vigil měly původně vyjít jen 3 nebo 4 další příručky, ale jeho oblíbenost byla tak vysoká že k němu vyšlo nemálo dalších (teda, ony se tvářily jakože jsou "obecně mortálí", ale všichni věděli, že bez Vigilu by nevycházely. To zahrnuje všechny Armory, Dogs of War...)

Zatímco u celé Triády hromada hráčů používala s novými pravidly části starého lore (a bylo to mnohdy podporováno - jak sem psal, VtM klany se do VtR vtíraly v podobě bloodline, Mage paradigmata se pak vracela v dalších sourceboocích...), tak u Vigilu po nějakym Reckoningu neštěk čokl.

A zatřetí Vigil mnohem víc sedí k celému konceptu Druhé Inkvizice.


Tzn. osobně myslim že nový Hunteři - až/jestli vyjdou, navážou na Vigil popř. se budou tvářit jako úplně nová věc (nějaká "Hunter: The Inquisition") ale fakticky přitom navážou na Vigil.

Každopádně pokud se znovu zopakuje historie, tak pokud nás dneska čeká Vampire, tak příští rok to budou Werewolf a 2020 to budou Mage, takže Hunter budou nejdřív 2021.

Gurney píše:
Ale HtV ošetřené někým jako Kenneth Hite, kde by ..., to by byl správně temný world of darkness

jo, to zní dost cool :)
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.16088509559631 secREMOTE_IP: 54.209.18.224