Kultura

ShadoWWW
5.10.2017 14:48
Dostal jsem žádost, abych přeložil videa o Xanatharovi, protože ne všichni zájemci zvládají angličtinu. Jako první zde proto dávám překlad nového videa s černokněžníkovým patronem Nebešťan. V nejbližší době sem hodím i překlady ostatních videí (minulých a postupně i budoucích).
Autorská citace #1
5.10.2017 14:59 - ShadoWWW
Dostal jsem žádost, abych přeložil videa o Xanatharovi, protože ne všichni zájemci zvládají angličtinu. Jako první zde proto dávám překlad nového videa s černokněžníkovým patronem Nebešťan. V nejbližší době sem hodím i překlady ostatních videí (minulých a postupně i budoucích).

Černokněžník - (patron) Nebešťan
video

Todd Kenreck: Černokněžníkův (patron) Nebešťan je skvělým příkladem toho, že černokněžníci nemusí mít nutně nebezpečného, nebo dokonce zlého patrona. O tomto novém oboru pro černokněžníky a o tom, co se tím mění, jsem mluvil s Mikem Mearlsem.

Mike Mearls: Kleriky jsme v kosmologii Dungeons & Dragons ustanovili tak, že jsou svázáni s božskými bytostmi, bohy nebo pojmy, které jsou prodchnuty božstvím. Může to být tedy něco jako například Stříbrný plamen v Eberronu. Nebešťan je ale spíše nebeská bytost, než bytost, která by byla sama o sobě božská.

Může to být tedy něco jako anděl, Kirin, jednorožec nebo něco jiného, co je mocná bytost s dobrým přesvědčením. Ale nemusí to být nutně bůh. A to je ten rozdíl pro černokněžníka. Černokněžníci uzavírají pakty s konkrétními jedinci, kteří s nimi sdílí svou moc, zatímco klerici získávají moc, kterou jim uděluje božstvo.

A u Nebešťanů také stále předpokládáme, že je to nějaký druh tvora s dobrým přesvědčením, protože je to samozřejmě nebešťan. Černokněžník s patronem Nebešťan je tedy v porovnání s ostatními černokněžníky něco jako léčitel. Získává uzdrav zranění, což je jedno z jeho kouzel první úrovně šité na míru. Jedna z jeho prvních schopností povolání mu umožňuje léčit. Pracuje také se zářivou energií.

Takže, samozřejmě, můžete hrát zlého černokněžníka s patronem Nebešťan, pokud chcete. Není nic, co by vám zabránilo, abyste to udělali. Ale hra jako taková předpokládá, že s tímto paktem máte buď dobré přesvědčení, nebo že zacházíte se zářivou energií a léčením. Je to tedy něco jako u klerika, kde když uvažujete o božském sesilateli kouzel, předpokládáte, že jeho kouzla budou svázaná s doménou, tedy že portfolio boha ovlivňuje magii jeho stoupence, přesně jak je to u povolání klerika.

Patron Nebešťan je hlavně o zářivé energii. V porovnání s klerickou schopností ovládat magii je to méně uhlazené ovládání. Kosmologicky je pakt v podstatě způsob, jak se dostat k magii brutální silou. A to je také způsob, jak nahlížíme na černokněžníka obecně, že černokněžníkův pakt je fakticky hackem systému magie, než že by šlo o nějaký uznávaný či zamýšlený způsob, jakým lidé používají kouzla. Podle mého názoru to je důvod, proč se černokněžník do D&D dostal později. V D&D vesmíru nějaký čas trvalo, než lidé přišli na to, jak používat magii tímto způsobem, na rozdíl od tradičnějších pozic kouzel založených na způsobech použití magie.

Takže jo, Nebešťana si můžete představit jako, řekněme, kovatla (viz překlad Bestiáře, nestvůra inspirovaná aztéckým Quetzalcoatlem, pozn. překl.) který může mít ve světě agenty. Kovatl má tedy pakty s těmito agenty, kteří vyráží do světa a pracují pro něj. Takže existují tvorové nebeského stylu s dobrým přesvědčením, kteří nejsou bohové. Protože, jak víte, jedna z věcí, která se mi líbí na černokněžnících a studiu paktů, je, že to může být víc osobní. Kovatl může mít touhu ochránit určitou osobu, určitou rodinu či město, zatímco bohové jsou v Dungeons & Dragons víc vzdálení.

Myslím, že nápad že patron je osobnější, je něco, čeho se PJ může s chutí zhostit, nebo co může hráče skutečně ponořit do hry. Může to být někdo, s kým vedete bezprostřednější rozhovory, než když mluvíte přímo ke Gondovi či Thorovi nebo něco takového. Ti jsou mnohem vzdálenější, abstraktnější.

Takže jsme to tvořili s představou někoho, kdo chce hrát hrdinštějšího černokněžníka. Černokněžníkům jsou tradičně ve hře přisuzovány zlověstné sklony. Podíváte-li se do Příručky hráče, počáteční patroni jsou buď věci, které jsou tradičně velmi zlé, jako Běs či Prastarý, nebo něco, co je poměrně nebezpečně. Možná to není zlé, ale ne nutně přátelské, jako Pán víl.

Takže jsme to chtěli trochu vyvážit a říct: "Být černokněžník z vás ve své podstatě nedělá padoucha ani temnou a zlověstnou osobu." Nebeské bytosti mohou také vytvářet pakty, pochopitelně nebeské pakty. Takže je to tak trochu vyvážení vypravěčských možností. Líbí se mi také nápad zavést do hry nového léčitele. V podstatě můžete hrát černokněžníka jako léčitele. Pokud nechcete hrát klerika, můžete hrát postavu s velmi odlišným sesílacím tempem, která přesto může skupině u stolu dodávat hodně léčení.

Todd Kenreck: Černokněžníkův patron Nebešťan je v Xanatharově průvodci vším. Tuto knihu si můžete koupit na dndbeyond.com a za předobjednávku získat také nějaké bonusy. Jsem Todd Kenreck. Díky, že nás sledujete.
Autorská citace #2
5.10.2017 15:03 - sirien
nice.

(btw. každá diskuse kterou zařadíš do kategorie místo toho aby "spadla" do kultury a každá diskuse, které dáš rovnou na začátek tagy je diskuse, se kterou se nebudeme muset patlat manuálně, až bude Dukolm ready to tu překlopit na Nightfall)
Autorská citace #3
5.10.2017 15:06 - LokiB
ach jo, dobrý černokněžník :( já věděl že na to v češtině jednou dojde.

jsem zvědav jak moc se bude lišit od těch současných v praxi. hebrejský warlock ve spojení s demiurgem fungoval už z původního Elder patrona
Autorská citace #4
5.10.2017 16:17 - Wolf
Díky za překlad.
Autorská citace #5
5.10.2017 16:18 - sirien
LokiB píše:
ach jo, dobrý černokněžník :( já věděl že na to v češtině jednou dojde.

easy, good warlock v angličtině neni o nic lepší :)
Autorská citace #6
5.10.2017 16:22 - sirien
Předělal sem záhlaví, obsah sem shodil do postu #1 a ze záhlaví ho odkázal přímo.

Abych ShadoWWWovi ulehčil a protože mám narozdíl od jiných rád sorcerery, tak pokud to ShadoWWWovi nebude vadit, tak si přeložim video o shadow sorcererovi :)
Autorská citace #7
5.10.2017 16:32 - ShadoWWW
Jasně, přelož, aspoň budu mít míň práce. ;-) A dík za tu úpravu.
Autorská citace #8
5.10.2017 16:33 - sirien
Jinak mě se ta myšlenka dobrého warlocka docela líbí a to z jednoho cool příběhovýho důvodu:

U kněze je prostě dané, že postava je v soualdu s povahou svého božstva - moc postavy je "granted" oním božstvem, ať už protože si jeho podporu vyžádává nebo protože si ji ono božstvo zvolilo atp. Božstvo je zároveň natolik mocné, že prostě kdy se klerik znelíbí, tak ho zahodí a najde si jiného (obecně řečeno).

Mike trefně vystihl, že vztah warlocka s patronem je odlišný - patron je nějaká bytost "nižší" úrovně (oproti bohům) - ať už z podstaty nebo protože byla nějak svržena nebo protože její vliv na svět je něčím omezený. Patron warlockovi nedává moc z nějakého nekonečného poolu, ale sdílí s ním svojí vlastní a to v podstatě na základě nějaké smlouvy. Což znamená, že warlock a patron nemusí být v souladu - prostě se jen v určitý moment obě strany shodly, že "si plácnou" a dál z takové smlouvy těží, i když se jim to třeba nemusí úplně líbit.

Můžete tak mít +- dobrou postavu, která si plácne se zlým patronem, protože všechny ty klišeoidní důvody proč si můžete chtít plácnout s ďáblem. A následně můžete hrát ten rozpor mezi tím, co chce postava a čím ji pověřuje její "šéf". Což je docela klasická příběhová linie, ať už světsky (různí vojáci, rytíři a agenti dostávající rozkazy) nebo magicky (Harry Dresden co splácí svoje nasekané dluhy zimním sidhe popř. později když dělá /spoiler/ pro /spoiler/ protože /spoiler/, ale za vlastních podmínek které se vymohl, protože /spoiler/).

A technicky není důvod, aby to nefungovalo i v opačném gardu, kdy si třeba nějaká sobecká nebo rovnou evil postava "plácne" s nějakým dobrým patronem a tahle linie se pak sehrává v opačném gardu.
Autorská citace #9
5.10.2017 17:04 - LokiB
sirien píše:
Jinak mě se ta myšlenka dobrého warlocka docela líbí a to z jednoho cool příběhovýho důvodu


na dobrém warlockovi není přeci až tak nic divného (ne že bych jich nahrál moc, ale jiného než dobrého ne :)). nebo jsi myslel že "myšlenka dobrého warlockova patrona" se ti líbí"?

to pak ano, to mi přijde jako zajímavé doplnění a ozvláštnění možností ... viděl jsem, že někdo hrál třeba ty Fey patrony jako "dobré", což pro mě moc nefungovalo ... z lidského pohledu na fey nic moc dobrého není :)

Offtopic:
sirien píše:
easy, good warlock v angličtině neni o nic lepší :)


ok, možná to tak je. pro mě to nikdy nemělo význam "zlého" (narozdíl od černokněžníka), když už tak jako temného, nebo "vopravdu nehezkými věcmi zaobírajícího se" ... v češtině (zas ebe) cítím u černokněžníka víc nádech už osobnostní, než jen prostředků.
Ale dobře, nebudu po kavalírovi začínat další flame :)
Autorská citace #10
5.10.2017 17:25 - sirien
STÍNOVÝ ČARODĚJ

video

Todd Kenreck: Stínový čaroděj získává svou magii ze samotného Stínopádu, což jej činí velmi odolným a zároveň je to může činit velmi zvláštními a zábavnými na hraní.


Mike Maerls: Stínového čaroděje byla opravdu zábava navrhovat, protože to je ten temný čaroděj. Čaroděj, který je tak trochu děsivý a čerpá sílu ze Stínopádu, stínovou magii. Navazuje tak na hranici mezi životem a smrtí. Proto tuto postavu vidím jako velmi podivnou, tak trochu gotickou, lehce nepostihnutelnou.

Co na té classe miluju, moje nejoblíbenější věc na ní, včetně mechanik, je tabulka podivností ('quirks'), kde jsou věci jako "tvé srdce udeří jednou za hodinu", "tvé ruce...", tyhlety...

Někdo za kamerou?: "Jednou jsi mrkl..."
Mike: Jo... /smích/
Někdo za kamerou?: "...minulý týdn."

Mike: Úplně vidím, jestli teda znáte seriály a filmy Phantasm, v nich je herec, fantastický herec, nechápu, jaktože nedostal víc rolí záporáků, Angus Scrimm, hraje toho vysokého muže, nemessis hrdinů té série, a já si vždycky představuju že bych hrál stínového čaroděje jako Anguse Scrimma, velmi vysokého a viditelného. V prvním filmu ho vidíme jak utíká z márnice, kde dělá patologa a zakrývá tak svoje zlé skutky. Já bych rozhodně hrál svojí postavu jako Anguse Scrimma, patologa, jen, chápete, v DnD. Zjevně vybaveného pro dobrodružství, ale jako toho štíhlého, vysokého, poněkud děsivého týpka, co se na ostatní bytosti nedokáže podívat jinak než jako na něco vhodného k balzamování. Chápete, jako "jak byste vypadali, když byste zemřeli".

Jen to, že máme takovou morbidní... což je i váš morbidní smysl pro humor okolo toho... je hrozně snadné být prostě temný, hrozně temný, hrozně temný, hrozně temný, žejo. Pro mě je ta postava skutečně zábavná když si pohrajete s tou možností temného humoru. Všichni nakonec zemřeme a podobné věci. Smrt je jen součást života, že ano. Je to pointa života. Teda, to je něco co by řekla tahle postava. Všichni zemřeme, může vám připomínat, že smrt je pro tuto postavu v některých směrech důležitější, než život a to bylo velmi zábavné.

A pak tu byl ten nápad že když padnou, tak namísto toho aby... jako zombie mechanika... tak namísto toho aby padli tak jednou za odpočinek mohou padnout na jeden život a tím svým způsobem smrt popřít. Rád o tom teď přemýšlím jakože ani tak nepopírají smrt, jakože jsou se smrtí tak blízcí, že místo aby jí odmítali ji prostě přivítají jakože "hej, dorazila smrt!" Nezarazí je to, takže prostě nepadnou.

A jednou z jejich schopností je nechat zjevit Chrta zlého znamení /Hound of Ill Omen/. To je jedno z míst kde jsme měli podobnou mechaniku jako variantu Hexanblade u černokněžníka, ale nějak to tam nezapadalo, zatímco tady to skutečně sedne, ten dojem Psa Baskervillského, takového toho děsivého černého psa z irských mýtů a podobné věci. Je to pes, který předvídá vaši zkázu a tak podobně. Protože opět, tohle je postava, která se na křižovatce života a smrti cítí pohodlně. Je zvyklá tu hranici překračovat a tohle je manifestace téhle její moci, kterou mohou povolat na "pomoc" lidem, které potkají, ideálně teda svým nepřátelům /smích/.

To je ten dojem který jsem si skutečně oblíbil, takže si tu postavu představuju skutečně jako patologa onoho klasického pojetí, takřka westernového, proto to vzezření Anguse Scrimma.

Týpek za kamerou?: Je v tom taky spousta užitečných věcí, můžeš použít své čarodějné body k... ne zaplavování okolí temnotou, ale... můžeš temnotu rozhazovat a můžeš vidět temnotu jejich magie. /? "magickou temnotu" by šlo taky/

Mike: Jo, to je ta myšlenka. A myslim že kdybych tu postavu hrál, tak samozřejmě prostě řekneme, že to je temné kouzlo /kouzlo temnoty?/, ale pro mě - jako co ta temnota skutečně reprezentuje? Je tam ta myšlenka toho proč s ní v takovém souladu, a to mi vrací onu myšlenku o překrývání života a smrti, že pro tebe je temnota jen jiný stav světla, ne něco, čeho by ses měl bát. A jako stínový čaroděj na to jsi naladěný. Jsi zvyklý do ní vstupovat a nezaráží tě to.

A je to takticky zábavné. Pokud tě baví taktizovat a ptáš se "co je teda specialita téhle postavy", tak omezování výhledu je velmi mocná schopnost, protože ty mě nevidíš, ale já tebe ano, takže na tebe můžu pořád házet kouzla a tak. Což je něco, co mi přijde zábavné na hraní.

A opět si můžete hrát s tou myšlenkou, že zbytek skupiny také nevidí skrz, ale tato postava ano. A znovu si můžete hrát s onou představou že se cítíte pohodlně v oné temnotě, která předchází smrti. Všichni ostatní mohou vyšilovat a chtít být někde jinde, ale pro tebe jako stínového čaroděje to je místo, v němž žiješ.


Todd Kenreck: Stínového čaroděje můžete najít v Xanatharově průvodci vším, kterého si můžete objednat na dndbeyond.com a získat tak i bonusy za předobjednávku. Já jsem Todd Kenreck a díky za zkouknutí.
Autorská citace #11
5.10.2017 17:50 - Log 1=0
LokiB píše:
v češtině (zas ebe) cítím u černokněžníka víc nádech už osobnostní, než jen prostředků.

No, neříkám ti jak máš vnímat pojmy, a v jistém smyslu to vnímáš správně (tj. asi stejně jako většina lidí). Ale poctivě vzato, ono to tak moc není.

Černokněžník. Co je to za slovo? Evidentně složenina, černý kněžník. Kněžník má evidentně podobný původ jako kněz a kníže. Označuje toho mocného muže v čele kmene, stejnou měrou náčelníka, šamana, čaroděje. Vlastně ty dvě moci doplňuje o tu třetí. Černokněžník, černý mág. Praktikant černé magie. Takže to popisuje spíš ten nástroj.
Samozřejmě, nástroj a účel nejsou zcela nezávislé, proto se ten význam posunul. Ale použití nástroje vnímaného špatně k dobým účelům nebo naopak není ani nic skutečně divného. Takže tak.

Druhá věc, asi neznámější použití toho slova je pohádka o černokněžníkovi dle Boženy Němcové. Tam jsou ve skutečnosti černokněžníci dva. Ten padouch co bídně zahyne, ale i ten hrdina, co si vezme princeznu.

Ne, hodný černokněžník mi nedělá problém.
Autorská citace #12
5.10.2017 21:38 - ShadoWWW
BOJOVNÍK - SAMURAJ

video

Todd Kenreck: Samuraj je jedním z nejslavnějších druhů válečníků v celé historii. Mluvil jsem s Mikem Mearlsem o tom, jak se v Xanatharově průvodci vším pokoušejí zachytit filmového samuraje.

Mike Mearls: Samuraj je v knize, protože to je... Samuraj je skvělým příkladem slova, kterým lidé chtějí říct: "Toto je moje postava. Hraji Samuraje." Záludné typy se lidem líbí. Takže, když říkáte: "Co zahrnuje samuraj?" musíte se sami sebe ptát: "Co je vlastně zač?" Je zřejmé, že když někdo říká: "Zde v Zapomenutých říších, nebo v nějakém jiném herním světě, chci hrát Samuraje," je jasné, že neříká: "Chci hrát válečníka šlechtické krve z feudálního Japonska, který má znaky vojvody... a všechny ty..." Dobře. To pravděpodobně není to, co říká.

Mluví o tom, co se myslím dá pokládat za komiksovou či filmovou verzi samuraje. To stejné platí pro rytíře. Když někdo říká: "Chci si zahrát rytíře," pravděpodobně tím myslí víc to, co jsme viděli ve zpětné vazbě na obor Rytíř, který skončil tím, že byl pohlcen Bohatýrem. Chtějí někoho, kdo je opravdu dobrý v boji na koni, což je určitě součástí rytíře, ale je to část, která je vytržená z kontextu. Není to: "Slíbil jsi věrnost lennímu pánovi a musíš... jsi zodpovědný za... vlastníš koně, protože jsi válečník šlechtické krve" a vše ostatní.

Takže se musíte ptát sami sebe: "Co je to, když lidé říkají 'Samruaj', co to znamená? Co v něm skutečně hledají?" Pro mě mnohé z toho je v Kurosawově filmu Sedm Samurajů, který miluji. Líbí se mi každý film, který se zabývá přerody. Ten film je opravdu... je o sedmi samurajích, ale hlavně je o konci éry samurajů. Vyskytují se v něm palné zbraně a změna kultury v Japonsku, jenž směřuje k modernizaci. Ale co lidi na samurajích přitahuje?

Víceméně jsme mířili na tu myšlenku bojového ducha, že Samuraj má povinnost, staví ji nad vše ostatní a je ochoten položit život při plnění svého předsevzetí: "Toto je moje povinnost. Toto jsem si předsevzal. Nic mě nezastaví." Je to bezvadná povaha. Takže Samuraj má schopnost posílit se dočasnými životy a útočit s výhodou na jedno kolo. To může udělat třikrát mezi krátkými odpočinky. Je to něco jako mikrozuření. Je to jako barbarova Zuřivost, ale značně zmenšená. U filmu jsem v mé mysli o této postavě přemýšlel, zatímco jsme ji redesignovali. Viděl jsem, OK, je to boj. Ty jsi bojovník.

Byl jsi zahnán ke zdi. Zlobr tvého právě srazil tvého bojovníka na 2. či 3. úrovni, jsi na třech životech. Musíš toho zlobra složit. To je ta chvíle, kdy použiješ svou samurajskou schopnost a jako bojovník pak použiješ svou Akční vlnu k získání akce navíc. Takže provádíš spoustu útoků, všechny s výhodou, a dostal jsi spoustu dočasných životů. Možná je tvůj klerik dole a došla vám došla léčivá kouzla. Takže to je tvoje chvíle. Vyburcuješ se na maximum, provedeš jeden pořádný úder, a pokusíš se toho chápka sejmout.

Ve filmu to bylo hodně jako v mé mysli. Jako Samuraj, který je zkrvavený, ale přesto stále stojí a bojuje. Jako: "Navzdory všem mým zraněním, toto je můj nepřítel, to je můj cíl. Nic mě nezastaví." Takže dáváte lidem pocit "No super! Toto je postava, kterou chci hrát. Chci hrát tohoto odvážného, impulzivního, nezastavitelného válečníka, kterého ve srovnání s ostatními bojovníky vskutku pohání ten bojový duch."

Todd Kenreck: Bojovníkův Samuraj je dostupný v Xanatharově průvodci vším. Tuto knihu si můžete koupit na dndbeyond.com a za předobjednávku získat také nějaké bonusy. Jsem Todd Kenreck. Díky, že nás sledujete.
Autorská citace #13
5.10.2017 21:43 - ShadoWWW
Sirien píše:
Co na té classe miluju

Řekl tam skutečně "class", ale podle mě to bylo přeřeknutí, protože jde o sub-class, tedy "obor" povolání, ne povolání samotné.
Autorská citace #14
5.10.2017 21:59 - LokiB
Jen maličkosti:
není tam, že Sedm samurajů "je o palných zbraních" ... ale že se v něm "palné zbraně objevují" ... což odpovídá opravdu obsahu toho filmu.
"Byl jsi vysazen na zeď. Zlobr, tvůj druhý nebo třetí bojovník" ... "Byl jsi zahnán ke zdi. Tvého druho nebo třetilevlového bojovníka Zlobr praštil, jsi na třech životech. A ty musíš toho Zlobra složit".

Ke konceptu Samuraje: výhody k útoku jsou dost zajímavý. temporary hitpoints, tam jsem trochu na pochybách. jde o to, jak to bude přesně realizováno. jestli to umožní samurajovi vyjít z boje vlastně "bez škrábnutí" (když je bude moci aktivuje dopředu), tak je to pro mě spíše "proti podstatě" samuraje. ale herně to chápu. víc by se mi líbilo něco jako ... i když si na málo životech, tak se vzmůžeš ... možná budou TempHP aktivovatelné jen při zranění, pak by to bylo fajn
Autorská citace #15
5.10.2017 22:21 - sirien
LokiB píše:
jestli to umožní samurajovi vyjít z boje vlastně "bez škrábnutí" (když je bude moci aktivuje dopředu), tak je to pro mě spíše "proti podstatě" samuraje.

Hej naopak! Chci hrát toho týpka co jen s lehkou zbrojí nebo dokonce jen v kimonu vezme katanu, napálí pět minionů a poseká je aniž by ho zranili!

(Jo, to že se v posledním momentě v kritické chvíli zmůžu, abych mohl ještě chvíli zoufale bojovat a svou obětí tak zachránil den, to chci samozřejmě taky, ale jako ne, že bych nechtěl to první!)
Autorská citace #16
5.10.2017 22:47 - LokiB
Ok, beru. Já nemám temporary hp moc rád obecně, takže se snažím se jim vyhýbat. Jako jo, je to DnD způsob jak taky říc "ve skutečnosti jste mi vůbec neublížili", vím. Je to o tom, jak se při hře pracuje s tím narativně pracuje, jestli zásah do thp je popsán jako vlastně "nezásah"
Autorská citace #17
5.10.2017 23:14 - ShadoWWW
LokiB: Díky, opraveno.

K samurajovi se podle mě dočasné životy hodí (i když jinak jsem taky spíš proti nim). Celá ta asijská větev fantasy jako Zhangův Hrdina, Tygr a drak apod. jsou o tom, že tam spolu půl hodiny bojují a za celou dobu mají maximálně roztržené obočí, než v jeden moment - obvykle ten, kdy to s hlavním hrdinou nevypadá vůbec dobře) - se hlavní hrdina vzchopí a zasadí záporákovi smrtící úder.
Autorská citace #18
6.10.2017 02:02 - Šaman
To ve většině filmů. Ale ne ke každému systému se to hodí.
Tahle to funguje třeba ve Fate. Stres, stres, lehký následek a najednou jsem na jeden zásah v řiti.
Zatímco v oldschoolovkách je to "za 5ž", "za 10ž" … "kolik ještě máš?" … "ještě 65". :D

Prostě každý systém to má nastavené trochu jinak a být vyřazen jednou dobře mířenou ranou třeba není žádoucí.
Autorská citace #19
6.10.2017 11:16 - ShadoWWW
BOJOVNÍK - BOHATÝR

video

Todd Kenreck: Bohatýr má v D&D velmi hluboké kořeny sahající až k původní knize Odkrytá mystika a samozřejmě i ke kreslenému seriálu D&D. Povídal jsem si s Jeremym Crawfordem o tom, jak dělají Bohatýra efektivního nejen když je v sedle, ale i na libovolném místě v multivesmíru D&D.

Jeremy Crawford: V Xanatharově průvodci se objevuje Bohatýr, a je to obor inspirovaný povoláním, které sahá až k první edici D&D. Bohatýr v první edici D&D se objevil v původní příručce Odkrytá mystika. A když jsme dělali v naší Odkryté mystice sérii oborů, tak jsme si uvědomili: "No samozřejmě, v sérii pojmenované po knize Odkrytá mystika bychom měli mít Bohatýra." Ačkoliv nakonec jsme nezačlenili Akrobata, který byl další možností v této knize.

Bohatýr je v mnoha ohledech klasickým rytířem v nablýskaném brnění s tím, že exceluje při jízdě na koni. Nyní si mnozí lidé pomyslí: "No ale hra už má klasického rytíře v nablýskaném brnění, a to je paladin." Velký rozdíl mezi Bohatýrem a paladinem je v tom, že paladin je svatý válečník, který je oddaný jistému bohu, nebo určité věci, zpravidla v zásadním pojetí spravedlnosti, zatímco Bohatýr je nemagický válečník. Bohatýr může být stejně čestný jako paladin, ale může být poháněn věrností ke konkrétnímu monarchovi, království, městu nebo své rodině. Je svým způsobem víc pozemský, víc světský než paladin, který je zase často spojován s těmito vysokými ideály a božskou magií.

Vlastně jsme ve svém seriálu Odkrytá mystika předvedli více než jednu verzi Bohatýra. Obě verze ve skutečnosti získaly od fanoušků smíšené pocity. Dost dobré, aby se dostaly do knihy, ale pokaždé bylo skóre, skóre spokojenosti, které jsme dostali, jen na té úrovni, že jsme si mohli dále říkat: "Dobře, musíme na tom více zapracovat." A opravdu nespokojenost spočívala v tom, že Bohatýr se opíral o využívání Zdatnostních kostek, což je mechanika, kterou jsme si vypůjčili od Taktika, jednoho z bojovníkových oborů v Příručce hráče. Mysleli jsme si, že se lidem bude líbit, když uvidí tuto mechaniku rozšířenou jinam. Ale místo toho jsme často dostávali zpětnou vazbu: "Ne, to je Taktikova mechanika. Nechceme ji vidět v jiných bojovníkových oborech. Chceme, aby měli své vlastní věci."

Zpětná vazba na Bohatýra byla občas plná obav z role bohatýrovy jezdecké nestvůry, protože ačkoliv je super sedět v sedle na koni, drakovi, gryfovi, nebo čemkoli jiném, na čem se dá v D&D jezdit, lidé vědí, že když se vydáte do úzké jeskyně, jezdecké zvíře toho pro vás moc nezmůže. A tak se stává problematické, jestliže příliš mnoho vašich schopností povolání závisí na přítomnosti jezdeckého zvířete, protože byste přišli do určitého prostředí a cítili byste se jako... vůl. Polovina schopností vaší postavy by se právě vypnula.

Chtěli jsme zaručit, že v konečné verzi Bohatýra, té verzi, která se objeví v Xanatharově průvodci, tyto obavy vyřešíme. Verze, která je v knize, je vskutku zcela odlišná od verze, kterou lidé viděli v seriálu Odkrytá mystika. Nakonec jsme vzali ty části, které se lidem na Bohatýrovi líbily nejvíc. Potom jsme se podívali na jeden z dalších oborů, který jsme pro bojovníka vydali v seriálu Odkrytá mystika, a tím byl Rytíř.

A Rytíř a Bohatýr si byli velmi blízcí, pokud jde o příběh. A opět, příběh je vždy naším výchozím bodem při designu oborů. Jak jsme přemýšleli o tom, co se dostane do knihy, tak jsme si uvědomovali, že je velice nepravděpodobné, aby se tam dostal Bohatýr i Rytíř. Skóre Bohatýra a Rytíře byla ve skutečnosti velmi podobná, ale Bohatýr o chlup Rytíře předčil. A právě proto byl Bohatýr tím, kdo se tam dostal.

Mám pocit, že Bohatýr předčil Rytíře částečně kvůli nostalgii, kterou někteří lidé mají k tomuto jménu. Táhne se to daleko do minulosti až k první edici. Je to také jméno, které se objevuje v kresleném seriálu Dungeons & Dragons. Ano, byla to pravděpodobně ta nejnesympatičtější postava v seriálu.

Todd Kenreck: Byl to největší neoblíbenec všech. Nebo alespoň by měl být.

Jeremy Crawford: Podivný Bohatýr, který nemá žádnou zbraň ani jezdecké zvíře.

Todd Kenreck: To jo. (směje se)

Jeremy Crawford: Chudák Erik.

Todd Kenreck: Jo, nezáviděníhodná role.

Jeremy Crawford: Nakonec jsme pro finální verzi udělali to, že jsme se vrátili k Rytíři, podívali jsme se na jeho schopnosti, které se lidem nejvíce líbily, vzali je, dále jsme vzali nejlepší schopnosti Bohatýra, a spojili je do zcela nového oboru. A vskutku, téma tohoto oboru - a to bylo něco, co se objevovalo u Bohatýra i Rytíře v předchozích návrzích - je o chránění ostatních. Protože opět, jsou to rytíři. Třebaže konkrétní Bohatýr nemusí být vzorem dobra, měl by být o ochraně majetku, lidí, něčeho.

A tak má Bohatýr schopnosti povolání, které se týkají ochrany jeho blízkých. A pak má ještě několik schopností, které se vztahují k jezdeckému zvířeti, ale zajistili jsme, že jezdecké zvíře je vždycky trochu něco navíc. Pro většinu schopností není jezdecké zvíře potřeba, ale Bohatýr bude vždy spokojen, když mu kůň pomůže zazářit. Ale je to svým způsobem třešnička na dortu.

Ale bylo pro nás důležité, aby Bohatýr měl svou vlastní identitu, nezávislou na přítomnosti jiného tvora. Protože i v dějinách byli bohatýři mnohem víc než jen jezdci na koních. Myslím tím, že rytíři měli mnohé jiné zodpovědnosti a bojové schopnosti. Ačkoliv v knize upozorňujeme... a bylo to vlastně něco, na co jsme poukazovali i v Odkryté mystice, že Bohatýr nemá být historicky přesným zobrazením bohatýrů.

A to platí pro všechno v D&D. D&D je často plné věcí, které jsou inspirovány věcmi ze skutečných světových dějin, mýtů z různých lidských kultur. A D&D je vždycky nějak uchopí a přemění do archetypální formy, která se hodí do vysoké fantasy.

A to je opravdu to, co jsme udělali s Bohatýrem, který je nyní tím mocným ochráncem, který drží linii a dívá se spatra na ty, kteří se snaží utéct. V bitvě je opravdu dobrý ve zteči, ať už pěšmo, nebo na koni, a jeho předností jsou silné prvotní údery. Myslím, že se lidé budou skutečně těšit z toho, co vzniklo díky onomu reviznímu procesu, v němž jsme prošli několika verzemi, které se objevily v Odkryté mystice a pak vyvrcholily verzí, která se objevuje v knize.

Todd Kenreck: Bohatýr je součástí Xanatharova průvodce vším. Tuto knihu si můžete koupit dndbeyond.com v odkazu v diskuzi pod videem. Jsem Todd Kenreck. Díky, že se díváte.
Autorská citace #20
6.10.2017 11:30 - LokiB
ShadoWWW píše:
že Bohatýr nemá být historicky přesným zobrazením bohatýrů.


... a "rytíř" by nemusel být historicky přesným zobrazením rytířů ;)
Autorská citace #21
6.10.2017 11:39 - ShadoWWW
LokiB: Máš pravdu. Já jsem v tomto překladu vycházel z dosavadní ankety vedle, kde zatím vede Bohatýr. (Kavalír mu ale těsně sekunduje.) Rytíř je až s odskokem třetí.

Uvidíme, jak to nakonec dopadne. Dám té anketě ještě dva týdny, než ji uzavřu. Důležitý je i kontext, proto taky překládám tato videa.

Jinak je vidět, že v USA to má Cavalier vs. Knight podobně, jako v ČR Zloděj vs. Tulák. ;)
Autorská citace #22
6.10.2017 23:57 - ShadoWWW
BOJOVNÍK - MYSTICKÝ LUČIŠTNÍK

video

Todd Kenreck: Mystičtí lučištníci mohou naplňovat své šípy jedinečným typem magie, který je jen jejich. Mluvil jsem s Mikem Mearlsem o tomto novém oboru, který se objevuje v Xanatharově průvodci vším.

Mike Mearls: Nápad na Mystického lučištníka byl inspirován prestižním povoláním 3. edice. Myšlenkou je, že je to lukostřelec, který může vložit do šípu různé magické účinky, a pak ho po někom vystřelit. Je to docela jednoduché. Nápad, který za tím stojí, není jen dát postavě sesílání kouzel, protože kouzlícího bojovníka už máme v Příručce hráče jako Čaroknechta, takže pokud prostě chcete být bojovník s nějakými kouzly, můžete si ho udělat. Důležité bylo, aby tento obor byl odlišný. Původní prestižní povolání z 3. edice nemělo sesílání kouzel. Způsob, jakým fungovala prestižní povolání, bylo, že jste museli dosáhnout určitých úrovní téměř vždy ve více povoláních a k tomu všechny ostatní věci, takže jste museli mít nějakou schopnost sesílání kouzel. pokud si dobře pamatuji. Buď jste museli mít schopnost sesílání kouzel, nebo bylo mnohem jednodušší vstoupit do prestižního povolání, pokud jste byli kombinací bojovníka a kouzelníka nebo hraničáře a kouzelníka nebo něčeho jiného.

Ale jelikož toto v 5. edici nemáme, můžete si vzít multipovolání, ale my jsme to prostě chtěli udělat jako bojovníka. V podstatě to nahrazuje moc, kterou byste mohli získat z kouzel, těmito umocněnými šípy. Cílem bylo vytvořit jeden šíp pro každou školu magie a pak vám nechat vybrat, kterou školu, které šípy, si chcete osvojit. Je to zaměřené na ty, co chtějí hrát lukostřelce, ale s tímto náznakem velmi, velmi specifického typu magie. Nemáte magii, u které byste museli volit, jestli ji použít na ohnivou kouli,, magickou střelu, nebo nějaký druh úderového účinku ve vašich šípech. Máte jen tyto konkrétní magické šípové účinky, které máte jen vy.

To jsem vždycky rád navrhoval do oborů, když to šlo. Je zřejmé, že pokud dáte někomu sesílání kouzel, má sesílání kouzel. Touto jedinečnou mechanikou se nesnažím nahradit všechna možná sesílání kouzel. Ale líbí se mi ten nápad, že tohle je věc Mystického lučištníka. Nikdo jiný to nedostane a je to magické. Je pro nás v pořádku, když někomu dáme něco, co je magické a není to sesílání kouzel. Díky tomuto přístupu jsme se dostali k této velmi odlišné šípové magii. Pak byste zřejmě očekávali, že ikonicky k tomu budou mít přístup jen elfové, ale my ne... Pokud neexistuje něco, co je spojeno s konkrétním herním světem, kde taková omezení existují, může se stát Mystickým lučištníkem kdokoliv.

Když uvažujete o Xanatharovi v rámci designu, je to také součástí jeho konceptu. Možná jste hráli lukostřelce už několikrát, teď jsme ve čtvrtém roce této edice, a pokud lukostřelce opravdu milujete, možná jste hráli lučištníka, který je bojovníkem, možná jste hráli tuláka, který je lučištníkem, možná jste hráli hraničáře, který je lučištníkem. Toto je další typ lučištníka, kterého můžete hrát a který je velmi odlišný. To bylo dalším prvkem knihy. Pokusit se přijít s obory, které, pokud existuje typ postavy, jenž vám líbí hrát, vám dají nějaké další velmi odlišné varianty dané postavy. Provést změny, vytvořit nové koncepty, které jsou velmi odlišné od toho, co jste viděli dříve, a tak udržet hru svěží.

Jedna z věcí, kterou jsme promýšleli, že když se podíváte na knihu, každý obor, jsou tam skoro všechny obory, ale možná jsme na nějaký zapomněli. Nebo způsob, jakým se kniha tvořila, museli jsme nějak rozmístit ilustrace. Napíšeme knihu, pak vytvoříme rozmístění ilustrací, pak věci vylepšujeme, takže nějaké věci možná musely být zkráceny, aby nezasahovaly do rozmístění ilustrací (a u překladů je to občas taky peklo, pozn. překl.). Nad každým oborem jsme přemýšleli jako nad postavou. Kdo je postava, která představuje toto? Pro Mystického lučištníka jde o elfku lukostřelkyni, ale je to elfka lukostřelkyně, jejíž domovina, nebo nějaká vesnice, byla zničena zeleným drakem, a tak toho zeleného draka loví. Nápadem bylo, že tato magie je nástrojem její pomsty. Že má velmi specifický... Toto je drak, kterého chce sejmout.

Je to neuvěřitelně zručná lukostřelkyně, vždyť je to přece Mystická lukostřelkyně, ale myšlenkou bylo, že je spíš odstřelovač. Víc jako: "Použiji sou magii, abych zabila tuto jednu osobu." To byl takový pocit. Že je jako elitní odstřelovač, ten člověk, který se schovává vzadu, nebo proniká do nepřátelského území, identifikuje hrozbu a porazí ji jednou ranou. Povaha mystických šípů je pomoci postavě, aby toho dosáhla. Pokud máte ve svém tažení cizí postavu Mystického lukostřelce, mohl by být tou postavou. Mohl by být jako vrah, ne? Je to jako elfské pojetí toho, jak by vypadal vrah. Nebo někdo, kdo je tak trochu, ale ne úplně jako tulákův obor Vrah.

Když jsem si představoval Mystického lučištníka, viděl jsem téměř vymahače. Obzvlášť třeba v elfské kultuře. Je to druh role, kterou by měli. Někdo, jehož šípy doručují spravedlnost. Pokud si pamatujete na luk přísahy, kouzelný předmět, tato myšlenka, je to luk a je elfí a odříkáváte přísahu, abyste porazili nepřítele, to jaksi taky staví na podobné myšlence. Ddyž jsem pracoval na tomto oboru, někdo vzadu v mé mysli byla tato věc.

Todd Kenreck: Bylo to dobře přijato i v Odkryté mystice.

Mike Mearls: To jo. Dopadlo to dobře. Ve skutečnosti to bylo legrační, protože v návrhářském týmu k tomu bylo hodně averze: "Proč mu prostě nedáme sesílání kouzel?" Ale bylo to jako, no, když jsme začali pracovat na 5. edici, udělali jsme si určitý výzkum o tom, jaká prestižní povolání se lidem líbila a prestižní povolání Mystický lučištník v 3. edici byl velmi vysoko hodnocený. Byl jeden z nevyšších. To byl důvod k práci. Když jsme pak testovali, myslím, že existoval předpoklad, že "ano, to samozřejmě změníme, abyhom použili kouzla," ale měli jsme velmi dobrou zpětnou vazbu. Lidem se to opravdu líbilo. Myslím, že se lidem líbilo původní pojetí a chtěli, aby zůstalo zachováno.

Co byla Oblíbená duše, nyní však jako čarodějova Božská duše, to byl pravý opak, kde zachování toho, jak to bylo v 3. edici, prostě nemělo smysl, protože byste skončili s prázdnou nádobou, neboť základní herní mechanismy se změnily natolik, že spontánní božští sesilatelé, jak byste je nazvali v 3. edici, prostě v 5. edici neexistují.

Toto byl opak, kde jsme neměli žádné mechaniky, protože byly osobitější. Jenom dosud neexistovaly. Byl to případ, kde jsme byli blíže původnímu designu a vsadili jsme na něj tím, že jsme vytvořili všechny ty unikátní šípy, jeden pro každou školu magie, čímž myslím to působí ještě silnějším dojmem, jako bychom dodali původní koncepci. Působilo to jako bližší tomu, co lidé chtěli vidět, než možná to, co viděli předtím.

Todd Kenreck: Pokud máte zájem o hraní Mystického šejdíře, můžete si tento obor vyzvednout v Xanatharově průvodci vším. Tuto knihu si můžete koupit na dndbeyond.com v odkazu v diskuzi pod videem. Jsem Todd Kenreck. Díky, že se díváte.
Autorská citace #23
7.10.2017 00:07 - LokiB
Takže postupně udělají z 3E prestige classů subclassy běžných povolání? bude i theurg?
jako proč ne ... je to tedy slušný nášup, takhle nahrnout najednou tolik povolání, to jsem přiznám se nečekal. je to tím, že cítí, že po 4 letech hodně lidí potřebuje nový impulz?

elfí snajperka lovící zeleného draka ... tak to bude slušné klišé :)
Autorská citace #24
7.10.2017 00:28 - ShadoWWW
LokiB píše:
elfí snajperka lovící zeleného draka ... tak to bude slušné klišé :)


To jo. ;-)



Autorská citace #25
9.10.2017 18:08 - ShadoWWW
Dnes vyšel Devine Soul Sorcerer. Siriene? ;-)
Autorská citace #26
9.10.2017 18:09 - sirien
Jistě, dneska večer :)
Autorská citace #27
10.10.2017 01:24 - sirien
Tohle překládání do diskusí tady na Kostce působí trochu trapně...

Božská duše.
Autorská citace #28
10.10.2017 01:39 - Log 1=0
Celkem pozoruji, že v těch nových podclassech dochází k určitým překryvům povolání. Ani ne tak mechanicky, jako fluffem. Což je míněno pozitivně, je to dobré pro malé družiny, nebo pro hry co stojí na nějakém jednom tématu. Půjde hrát vyvolené Velkého starého Bunamukiho, aniž by byli všichni klerici. Na druhou stranu, někdy je ten rozdíl těžké uchopit.
Autorská citace #29
10.10.2017 02:18 - sirien
DnD 5e udělala jednu fakt hustou věc, kterou sem nevěřil, že je vůbec možná. A musel sem si sám vytvořit a zahrát pár postav, než mi to došlo.

Umožnila flexibilní tvorbu libovolného konceptu postavy uvnitř C&L systému bez nutnosti multiclassu. Popravdě když se na to dívám teď s odstupem, mám dojem, že multiclass v DnD 5e existuje jen kvůli tomu, že by lidi instinktivně začali brečet, kdyby tam nebyl, ale jinak to je anti-systémovej hack kterej boří eleganci konceptu.

To co sou lidi zvyklý tvořit multiclassem DnD 5e efektivně řeší subclassem. Samozřejmě je snazší popsat pravidla pro multiclass, než vysvětlovat zásady tvorby vyváženého subclassu.

Nicméně vem si bojové magiky. Je to nějaké spektrum na škále Bijec - Magik. Efektivně můžeš kombit multiclassem bijeckou classu s magickou classou a posouvat se výsledkem zleva doprava. Co ale taky můžeš - a DnD 5e to preferuje - je jít subclassama.

Tzn. máš čistého bijce, pak bijce co si nabere nějaké rasy a backgroundy k magii, ale je furt bijec, pak máš Eldritch knighta, pak máš nějakou aktuálně neexistující fighting subclassu wizarda, pak wizarda co má nějaké bojové backgroundy atp. a pak čistého wizarda. Pokryje to celou tu škálu bez multiclassu.


Čímž se vrátím k tématu - ty classy jsou nějaké mechanické šablony které říkají hodně o tom "JAK", ale jen málo o tom "CO". Tzn. můžeš vzít svoje vlastní CO (fluff, koncept) a pak si vybrat classu podle toho JAK to chceš do hry vkládat. Což je dost cool.
Autorská citace #30
10.10.2017 09:46 - LokiB
sirien píše:
To co sou lidi zvyklý tvořit multiclassem DnD 5e efektivně řeší subclassem. Samozřejmě je snazší popsat pravidla pro multiclass, než vysvětlovat zásady tvorby vyváženého subclassu.


Tak rozdíl je v tom, že subclassu musí někdo "oficiálně vytvořit", aby byla akceptovatelná pro mnoho lidí ... kdežto multiclassovat 5 povolání, protože ti to zrovna přijde jako dobrej nápad pro tvoji postavu, může kdykoli kdokoli bez další práce.

Obvyklej problém se subclassama je/byl, že prostě není "přesně to, co bych hráč chtěl". Arcane archer? ok, jo ... ale nemá "přesně ty kouzla, který bych chtěl" ... atd. to je celkem typická situace a ani bych neřekl, že je to chyba hráčů.
Máš nějakou představu o postavě a subclassa ti ji často nedokáže naplnit. Možná to bereš tak, že je to chyba hráče, protože chce od systému něco, co v něm není.

Což není nic proti subclassám. Ve skutečnosti mnoha lidem zapadnou do jejich multiclassů :)
Autorská citace #31
10.10.2017 10:07 - Log 1=0
sirien píše:
mám dojem, že multiclass v DnD 5e existuje jen kvůli tomu, že by lidi instinktivně začali brečet, kdyby tam nebyl,

To už mi připadá jako moc silné tvrzení.
Multiclass je skutečně tou méně elegantní cestou, jak v DnD 5E vystihnout nový koncept. To naprosto souhlasím. Nová subclassa je jistě v jistém smyslu preferovanější. Ale multiclass má oproti tvorbě subclass jednu výhodu. Je univerzální.
Pokud jdu po nějaké vizi, tak ji tím multiclassem vyrobím. A nepotřebuju víc jak tu jednu stránku v PH.
Pro někoho kdo má jen malý vhled do herního designu, to je bezpečnější a méně namáhavá cesta.

Dejme tomu, že chci hrát šermíře-hajzla. Jeho specialitou je boj ve stylu toho souboje z GoT, který jsme tu onehdy rozebírali, nemůžu ho najít. Nakonec jsme nějak skončili u toho, že takový týpek by se dal udělat jako multiclass bojovníka a tuláka. Ale my nechceme multiclass, ale novou subclassu. Jak na to jít?
Nejdřív vybrat, jestli je to spíše pro bojovníka, nebo pro tuláka. Protože u bojovnka by to bylo jen házení tulákových schopností na patřičné levely, a nevíc filozofie boje to je spíše tulácká, budeme dělat tuláka, co je dobrý na blízko.
Na třetím levelu mu dám zdatnost se středními zbrojemi, štíty a vojenskými zbraněmi. K tomu přidám to, že má +1 k maximu životů za level. Efektivně mám už teď tuláka, který může fungovat jako tank družiny a celkem efektivně bojuje i zblízka.
Na deváté mu dám, že může použít zákeřný útok zbraní na blízko, která nemá vlastnost těžká. Tím mu rozšířím repertoár zbraní, které se mu vyplatí používat.
Na třinácté mu dám třeba útok navíc. Nebo zrušení nevýhody na nenápadnost ze zbroje. Nebo oboje.
Na sedmnácté třeba výhodu k útokům, pokud od svého minulého tahu neutrpěl zranění.
Myslím, že to by byl ten archetyp, o jaký mělo jít. A teď je to třeba alespoň zběžné otestovat. Nezastíní to moc nějakou jinou volbu (nemusí být úplně vyvážená, samozřejmě, ale ne moc mimo)? Nebo to není moc slabé? Pak to je třeba trochu upravit.
Jako není to těžké, je to docela zábava vymýšlet... Ale komplikovanost oproti větě kombinuj bojovníka a tuláka je u téhle cesty vyšší.
Autorská citace #32
10.10.2017 10:27 - LokiB
Log: jasně, takhle ten návrh může fungovat.
fakt bych ale neopomíjel tu velkou skupinu lidí, kteří žádné "homebrew" úpravy nechtějí. aby pak za 20 let nemuseli poslouchat v nějaké diskusi poznámky typu: "jo vy jste si vytvořili vlastní subclassy ... say no more ... tak to pak jo, ale to není TO DND 5E, o kterém se já bavím."
Autorská citace #33
10.10.2017 12:04 - York
sirien píše:
Popravdě když se na to dívám teď s odstupem, mám dojem, že multiclass v DnD 5e existuje jen kvůli tomu, že by lidi instinktivně začali brečet, kdyby tam nebyl, ale jinak to je anti-systémovej hack kterej boří eleganci konceptu.


Multiclass je designově čistej koncept v případě, že máš na to systém od začátku stavěnej a máš dobře zvolené základní classy - typicky tak, aby jich byl rozumnej malej počet. Dobrej příklad je třeba "holy trinity":

- fighting man
- spellcaster
- explorer (thief)

To už je dostatečnej základ na to, aby kombinace pokryly drtivou většinu konceptů postav a ten nízkej počet zaručuje, že to zůstane jednoduché a srozumitelné. Přidej k tomu volbu schopností uvnitř classy (tzn. můžeš si vybrat třeba čistě clerická kouzla nebo čistě kouzelnická) a máš skoro stejnou vyjadřovací sílu jako u čistě dovednostního systému.

Když počet class přeleze rozumně malé číslo (řekněme víc než 5), tak už to je celkem jasné znamení, že systém jde spíš směrem přidávání nových class (což je taky zábavné, co si budeme povídat). Sem spadá i subclassování, to je jen úspornější forma téhož (nemusíš celý text psát znovu, základ classy zůstává stejný). S tímhle přístupem je pak multiclassing jasnej designovej antipattern a téměř určitě zkomplikuje game-balancing, protože kvadraticky znásobí počet možností (přesněji m*n, což je ale pořád růst kvadratického řádu), protože u každé nové classy nebo subclassy bude třeba zvažovat možnost, že to hráč zkombinuje s čímkoliv dalším ve hře.
Autorská citace #34
10.10.2017 14:01 - LokiB
York píše:
To už je dostatečnej základ na to, aby kombinace pokryly drtivou většinu konceptů postav


No, dost odvážné tvrzení ... ano, pro koncepty postav z 1E DND ano ... ale určitě ne pro drtivou většinu konceptů postav z různých her, i neDnD.

s tím technickým v posledním odstavci jinak souhlasím
Autorská citace #35
10.10.2017 16:18 - ShadoWWW
Na začátku DnD Next se uvažovalo, že by byla jen čtyři základní povolání a vše by se řešilo jen přes obory. V průběhu testování se ale ukázalo, že je lepší nabídnout stejnou věc různými způsoby. Podobného cíle lze dosáhnout různou kombinací zázemí (background), povolání (class), oborů (subclass) a odborností (feat). Xanathar je jen dalším rozšířením tohoto konceptu. Jistou roli hraje i výběr rasy a podrasy a dle nejnovějších UA se ukazuje, že Wizardi chtějí systém různorodých podras podpořit do budoucna ještě víc.

Proč dělat v systému stejnou věc různě? Jde o složitost. Ke stejnému konceptu se můžete dostat různě složitou cestou. Z hlediska DnD pak tyto různé cesty představují i různé přístupy předchozích edic. Pro fanoušky 2E to bude jiná cesta než pro fanoušky 3E, nebo 4E. Současně to dobře simuluje různé styly hraní různých edic.

Z hlediska fluffu může jít o různé události v příběhu. Pokud jste bojovník, kterého inspiruje ke kouzlení jen krátký románek s kouzelnicí, sáhnete po odbornosti. Pokud si ji vezmete za ženu, třeba sáhnete po Čaroknechtovi. ;) Jste zloděj, co se polepšil? Doteď jste levelovali tuláka, teď šáhnete raději po paladinovi. Jste klerik, který pochybuje o své víře? Svedly vás temnné síly? Vezmete si pár úrovní černokněžníka, načež se zase vrátíte ke svému božstvu a pokračujete v klerikovi. Různé druhy mechanik mohou různě dobře podpořit i příběh vaší postavy.

Mike o tom v době DnD Next napsal článek v sérii Legendy a znalost.
Autorská citace #36
10.10.2017 16:57 - LokiB
ShadoWWW: a máš pocit, že by skutečně jen subclassama šlo docílit kýžené variability? ono zas v těch subclassách toho neměníš "tolik" ... princip zůstává stejný, mění se určitá přidaná hodnota a některé schopnosti.

ShadoWWW píše:
Pro fanoušky 2E to bude jiná cesta než pro fanoušky 3E, nebo 4E. Současně to dobře simuluje různé styly hraní různých edic.


mohl bys to trochu rozvést, jak to myslíš?
Autorská citace #37
10.10.2017 18:17 - sirien
LokiB píše:
Obvyklej problém se subclassama je/byl, že prostě není "přesně to, co bych hráč chtěl"

V 5e fungujou docela jinak a maj pořád poměrně hodně velkou míru vnitřní variability. V podstatě vybíráš classu - subclassu - nastavuješ si subclassu.

York píše:
S tímhle přístupem je pak multiclassing jasnej designovej antipattern a téměř určitě zkomplikuje game-balancing, protože kvadraticky znásobí počet možností (přesněji m*n, což je ale pořád růst kvadratického řádu)

Další příklad matematické slepoty...

...pokud mají classy identickou šablonu (což mají - resp. fakticky mají dvě, popř. tři - non-magic, magic a half/magic) a tato šablona je navržená tak aby dávala dané vnitřní vyvážení, pak dokud jsou classy věrné tomuto vyvážení (tj. žádná se z té šablony neurve) je úplně jedno, kolik těch class budeš mít a multiclass zůstane pořád vyváženej.
Autorská citace #38
10.10.2017 19:43 - ShadoWWW
Hraničář - obor Zabiják netvorů. Překlad bude co nevidět.
Autorská citace #39
10.10.2017 19:49 - LokiB
sirien píše:
V 5e fungujou docela jinak a maj pořád poměrně hodně velkou míru vnitřní variability. V podstatě vybíráš classu - subclassu - nastavuješ si subclassu.


To jo, ale pořád to prostě není o tom, že bys do subclassy dokázal dostat více "hlavních povolání" ... tedy aby skutečně nebyl poteba žádná multiclass. O spojení třeba i tří povolání už vůbec nemluvě.
Já vím, můžeš na to říc, že jde o "smysl toho povolání" a ne o ty mechaniky, a že ten prožitek "hraju barda-warlocka" můžeš dostat i subclassou ... a že nejde o konkrétní schopnosti, mechanicky, ale o pojetí postavy.

Možná se pletu, nejsem expert, ale jak bys v subclasse namodeloval pro šesti levlovou single-class postavu to, co "umí" Warlock 3 / Bard 3? Kde máš někoho, kdo se upsal patronovi a přitom absolvoval danou kolej.
Autorská citace #40
10.10.2017 19:57 - ShadoWWW
LokiB píše:
Možná se pletu, nejsem expert, ale jak bys v subclasse namodeloval pro šesti levlovou single-class postavu to, co "umí" Warlock 3 / Bard 3? Kde máš někoho, kdo se upsal patronovi a přitom absolvoval danou kolej.

Záleží na tom, jakého patrona a jakou kolej máš konkrétně na mysli. A co je smyslem té postavy (tj. proč zrovna tu kolej a toho patrona).
Autorská citace #41
10.10.2017 20:06 - Log 1=0
LokiB píše:
Možná se pletu, nejsem expert, ale jak bys v subclasse namodeloval pro šesti levlovou single-class postavu to, co "umí" Warlock 3 / Bard 3? Kde máš někoho, kdo se upsal patronovi a přitom absolvoval danou kolej.

Myslím, že tady se dost rozcházíme v chápání věcí.
Sirien, já a nejspíš i ShadoWWW mluvíme o nějaké představě postavy ve fikci, kterou pak zachytí mechaniky. V takovém případě se dá taková subclassa vymyslet.
Pokud ty mluvíš o postavě jako hromadě čísel a schopností, takže ti připadá na místě chtít přesně tyhle mechaniky, tak to samozřejmě nepůjde.
Ale to mi přijde jako dost laciný způsob, jak k tomu přistoupit, a to jsem docela powerplayer a gamista. Ale jak kdo chce. Nikdo ti multiclass nezakazuje.
Autorská citace #42
10.10.2017 20:10 - ShadoWWW
Problém multipovolání je, že má menší celkový výkon než ostatní postavy v družině stejné úrovně. U multipovolání tří povolání je to ještě markantnější. Kompenzuje to trochu systém jednotného zdatnostního bonusu a u kouzel triky a kouzla se silnějšímy účinky, pokud se sešlou na vyššího pozicích, ale i tak je ten rozdíl znát. Multipovolání je samozřejmě hlavně o variabilitě, v tom je jeho přednost. Jisté obory nabízí míru variability téměř srovnatelnou s duálním povoláním, ale lepším výkonem.
Autorská citace #43
10.10.2017 20:20 - LokiB
Píše:
A co je smyslem té postavy (tj. proč zrovna tu kolej a toho patrona).


přesně tuhle otázku jsem avizoval dopředu, že přijde. :)
hmm hmm .. tak co bych ze sebe vyplivl.

spousta hráčů to nechce mít tak, že "moudrému člověku" řeknou: "chtěl bych hrát židovského talmudistu, který když byl úplně prodělal díky svému strýci zasvěcení, kterému tehdy nerozuměl, ovšem o staré nauky se zajímal vždy a jednou při studiu na univerzitě, když byl v tom věku "nezbedný bakalář", tak před zkouškou, na kterou vůbec neuměl, si jen tak zkusmo hrál s jedním rituálkem, který si nějak vybavil a přitom se otevřelo spojení s entitou Demiurga, a ten byl tak přesvědčivý, prohlašuje se za Boha, že i když není vůbec přesvědčen o jeho úmyslech, uzavřeli spolu pakt. To je jeho vnitřní boj, který každodenně svádí, nakolik se s Demiurgovi obracet, a čerpat výhody, které poskytuje, za vnitřní obavu o ztrátu duše.
Během studií se toho hodně naučil, umí toho spoustu, záběr široký, v mnoha oborech, vyzná se, má znalosti. Taky měl vždycky dramatický a hudební talent, v hlavě mu stále znějí melodie a tóny. Často to zaháněl pitím ve společnosti, kterou tak bavil, aniž by ostatní tušili, že jde hlavně o "clonu před světem".
Univerzitu vlastně ani nedostudoval, odešel po závěrečných zkouškách, aniž by čekal na vyhodnocení. Neví, jestli uspěl, nebo ne, a je mu to jedno. Odešel, pohvizduje si a na teď hledá smysl života. Má v sobě dualitu uzavřenosti a otevřenosti, samoty a společenskosti. Rád pomáhá druhým, ale nemá rád, když pomáhají oni jemu, cení si svobody a samostatnosti."

a moudrý člověk jim najde X způsobů jak "to by se dalo postavit tak a tak a fungovalo by to". Třeba ze Sorcerera s příslušným backgroundem a subclassou a featama.

Jenže hráč má po přečtění pravidel chuť hrat barda s college of Lore a warlocka s patronem The Great Old One. Resp. tu kombinaci schopností, které to herně poskytuje.


Log píše:
Sirien, já a nejspíš i ShadoWWW mluvíme o nějaké představě postavy ve fikci, kterou pak zachytí mechaniky. V takovém případě se dá taková subclassa vymyslet.


Přesně o tom mluvím, že o tomhle budete mluvit vy. Jenže to není jediný přístup k hraní. je tu hodně hráčů, kteří to takhle nemají, vidí tam i ta čísla a konkrétní mechaniky/schopnosti a ty je baví používat.
protože daleko snáz se druhým radí jak postavu postavit, než ji pak s prožitkem hrát.
Autorská citace #44
10.10.2017 20:23 - LokiB
ShadoWWW píše:
Problém multipovolání je, že má menší celkový výkon než ostatní postavy v družině stejné úrovně.


proč je to problém? jasně, efekt to takový je ... ale to hráč dopředu ví, počítá s tím. nehledá optimální možnosti, nedělá to kvůli kombu, ale kvůli tomu dojmu, které mu právě z té kombinace vychází
Autorská citace #45
10.10.2017 21:30 - ShadoWWW
Hraničář - obor Zabiják netvorů
video

Todd Kenreck: Zabiják netvorů je odborníkem na odstraňování nejnebezpečnějších příšer v multivesmíru D&D. O tomto novém oboru pro hraničáře z Xanatharova průvodce vším jsem mluvil s Jeremym Crawfordem.

Jeremy Crawford: Zabiják netvorů je obor hraničáře, který vám má v podstatě umožnit hrát Van Helsinga. Je to hraničář, který je profíkem v lovení, a to nejen nočních upírů, vlkodlaků a tak dále, ale je i zhoubou zlých mágů. Toto je hraničář, který je trochu sečtělejší, než jak si představujeme typického hraničáře. Je to ten, kdo zná všelijaké zajímavé zprávy o různých nestvůrách a jak je porazit.

Tento obor ve skutečnosti začal v procesu Odkryté mystiky jako obor bojovníka. Lidé na něj reagovali velmi dobře, ale jak jsme na něm pracovali, měli jsme pocit, že tento obor bude ještě lepší jako součást povolání hraničáře, kde by získal přístup k řadě hraničářových magických schopností, Zapřísáhlému nepříteli a dalším takovým věcem, které přirozeně pasují k osobě, jež exceluje v lovu těchto hnusných nestvůr.

Samotný obor je, myslím, super zábava. Má řadu dalších kouzel a zná všechno o chytání nadpozemských bytostí do pasti. Kouzla jako magický kruh, znehybni nestvůru a vypuzení, které pošle nepřátele do jiných sfér. Má asi nejoblíbenější věc na tomto oboru je jeho schopnost mařit magii temných mágů. Už nyní to jde ve hře dělat pomocí protikouzla. Tento hraničář to dokáže i pouze pomocí konkrétní schopnosti povolání.

Navíc funguje i proti osobám, které se snaží teleportovat pryč. Takže tento hraničář je jedna z mála postav ve hře, která, pokud je nepřítel dostatečně blízko, má šanci magicky zmařit nepřítelovu schopnost náhle se teleportovat pryč ze souboje a dostat se pryč, protože opět, toto je postava Van Helsinga, který dokáže zastavit toho tvora temnoty. Toho tvora temnoty, který může normálně uniknout ostatním, ale ne tomuto hraničáři.

Tento hraničář má brzy - a tady se vracíme k myšlence, že tento hraničář ví potenciálně něco o každém netvorovi - i schopnost rozpoznat, zda má nestvůra imunity či rezistence vůči zranění, imunity vůči stavům a takové věci. Takže to bude postava, která může pomoci družině zjistit, jak zastavit to monstrum, jenž nás sužovalo. Že žádná z našich zbraní na něj nefunguje a takové věci. Toto je postava, která rychleji zjistí, že musíme použít stříbrné zbraně, nebo že potřebueme magickou zbraň, nebo že máme přestat používat oheň a takové věci.

Nyní mnoho skupin zjišťuje tyto věci pomocí pokusů a omylů a pak si je pamatují, protože, ouha, neboť jsme bojovali s těmito tvory předtím, tak víme, že jsou proti takovým útokům imunní. Tento Zabíják netvorů je druh postavy, který naopak má potenciál zjistit tyto věci při prvním setkání s danou nestvůrou. Tato šance představuje skutečnost, že Zabiják netvorů se nejspíše zabýval studiem, než se dal na kariéru dobrodruha, během něhož se stále učil nové věci o netvorech.

Jako milovních hlavně starých hororových filmů a gotických hororů všeho druhu nemám těchto věcí zvlášť teď o říjnových nocích nikdy dost. Vhledem k tomu je toto obor hraničáře, na který se obzvlášť těším.

Todd Kenreck: Xanatharova průvodce vším si můžete koupit na dndbeyond.com v odkazu v diskuzi pod videem. Jsem Todd Kenreck. Díky, že se díváte.
Autorská citace #46
10.10.2017 21:30 - ShadoWWW
Siriene, mohl bys to prosím hodit jako novou kapitolu do toho článku? Díky!

LokiB píše:
proč je to problém? jasně, efekt to takový je ... ale to hráč dopředu ví, počítá s tím. nehledá optimální možnosti, nedělá to kvůli kombu, ale kvůli tomu dojmu, které mu právě z té kombinace vychází


Ano, problém to není. Spíš jsem tím postem chtěl shrnout pro a proti jednotlivých přístupů. Co se týče dojmu... tak právě ten dojem je z různých přístupů různý. Různí hráči mají lepší dojem z různých přístupů. Komu vyhovuje víc multipovolání, má ho tam. Komu vyhovují víc obory, má je tam. Komu vyhovují víc zázemí, má je tam. Komu vyhovují víc odbornosti, má je tam (OK, na nich by mohli wizardi ještě zapracovat, je jich poměrně málo, ale jsou tam). Každý si vybere, co se mu víc hodí, co se mu víc líbí. Důležité je, že všechny ty možnosti jsou validní.
Autorská citace #47
10.10.2017 21:39 - LokiB
ShadoWWW píše:
Důležité je, že všechny ty možnosti jsou validní.


Jj, s tím naprosto souhlasím, nemyslel jsem to tak, že multiclass je nejlepší a jediný možný. Je to validní možnost a hodně hráčům by chyběla, kdyby ji do pravidel nedali a šli cestou jen kombinací backgroundů, featů a subclass. O to mi šlo.
Autorská citace #48
10.10.2017 21:40 - ShadoWWW
To rozhodně.
Autorská citace #49
10.10.2017 21:41 - Log 1=0
Když jsem uviděl jméno Van Helsing, tak jsem si řekl: Počkat, Van Helsing léčil, ničil nemrtvé a používal svaté předměty, to byl dle DnD klerik. Pak jsem si uvědomil, že asi myslí jiného Van Helsinga...
Autorská citace #50
10.10.2017 22:08 - LokiB
Píše:
Takže tento hraničář je jedna z mála postav ve hře, která, pokud je nepřítel dostatečně blízko, má šanci magicky zmařit nepřítelovu schopnost náhle se teleportovat pryč ze souboje a dostat se pryč


takže kdyby meli v Critical role tohoto rangera, mohl chudák bard zachránit svého přítele ;)

Log 1=0 píše:
Počkat, Van Helsing léčil, ničil nemrtvé a používal svaté předměty, to byl dle DnD klerik


No právěže to v 5E můžeš udělat jako kterékoli povolání, přeci ;) jde o to, co chceš hrát a ne o čísla ... takže ranger je na to dobrej základ, dosáhneš stejného efektu.
Autorská citace #51
10.10.2017 22:10 - Čindi
Děkuji opět Sirienovi a Shadowwwovi za překlad.
Mám dotaz v té knížce "Xanatharův průvodce vším" budou jen povolání nebo i další věci?
Autorská citace #52
10.10.2017 22:42 - LokiB
Čindi: píší k tomu
- přes 25 nových subclass
- tucty nových kouzel, rasových featů a systém pro přidělení náhodné "backstory"
- různé nástroje, které pomohou DMovi se zajímavým využitím pastí, magických předmětů, volnočasových aktivit (downtime)
Autorská citace #53
10.10.2017 22:42 - sirien
ShadoWWW píše:
Siriene, mohl bys to prosím hodit jako novou kapitolu do toho článku? Díky!

Do toho článku co sem rovnou vytvořil jako Tvůj článek? Jasně, mě to znovu-tagování tak moc baví :D

(ale ok, aspoň mi svym standardnim editorem nerozbiješ můj krásně strukturovanej source code...)


Hm. Škoda, mě se ten Vin Dieselův Lovec nestvůr tak líbil, a oni teď že to má bejt Hraničář :(
Autorská citace #54
11.10.2017 00:35 - Xyel
York píše:
S tímhle přístupem je pak multiclassing jasnej designovej antipattern a téměř určitě zkomplikuje game-balancing, protože kvadraticky znásobí počet možností (přesněji m*n, což je ale pořád růst kvadratického řádu), protože u každé nové classy nebo subclassy bude třeba zvažovat možnost, že to hráč zkombinuje s čímkoliv dalším ve hře.

Ani ne, 5E není balancovaná křivkově, ale schodově - všechny classy mají skorový nárůst síly na 5tce, ohromný nárůst síly na 11tce a slušný nárůst síly na 17tce. Zjednodušeně řečeno, v balancu subclass/class je pak především potřeba tohle držet, tedy že a) classa nemá na úrovních 1-9 nic, co by se silově blížilo 11tkovým schopnostem a že b) na úrovních 1-3 nemá nic extra silného.

Toto pak přesně kopírují populární subclassy - velmi častý je na subclassu fighter 2 kvůli action surge (extrémně silné na kouzelnících, protože je to jediný způsob jak hodit dvě kouzla v prvním kole konfliktu); ranger 12 + 8lvlů fighter/rogue, protože na 13+ dostává kulové a barbar 8 + fighter/rogue, protože barbar má hrozně slabou schopnost na 11tce (a naopak strašně silný kit na 1-8).
Autorská citace #55
11.10.2017 06:03 - ShadoWWW
LokiB píše:
systém pro přidělení náhodné "backstory"


To už odhalili v preview - jde o formu náhodné tabulky.

Těch nových kouzel by tam měla být hromada. Na Extra Life dosáhli včera 25 tis. dolarů, takže brzy by měli zveřejnit seznam kouzel z Xanathara. Zatím lze jen něco málo vyčíst z ukázky GF9 nového balíčku karet kouzel.

Autorská citace #56
11.10.2017 07:14 - LokiB
Tak uvidíme. Z mého pohledu nová povolání, nová kouzla, nové featy ... to bylo to, co škodilo jak 2E, tak 3.5E
Z mého pohledu vlastně hlavně v tom, že člově ztratil pocit, že může hru obsáhnout celou v hlavě ... že ji znal. Stal se odkázaným na knížky či jiné nástroje, vždycky mohl přijít někdo s tím, že "hej, moje postava má tohle a tohle, dovoluješ to?" atd.
Což je na jednu stranu lákavé, hráči chtějí nový obsah ... ale i jim ta ztráta přehledu v důsledku vadí.

Jako pár desítek kouzel to asi nezabije. 25 subclass už je slušnej challange :)
Autorská citace #57
11.10.2017 08:17 - ShadoWWW
Tak seznam kouzel je konečně zveřejněn.

Cantrips (0 Level)
Control flames (transmutation)
Create bonfire (conjuration)
Frostbite (evocation)
Gust (transmutation)
Infestation (conjuration)
Mold earth (transmutation)
Shape water (transmutation)
Thunderclap (evocation)
Toll the dead (necromancy)

1st Level
Absorb elements (abjuration)
Catapult (transmutation)
Cause fear (necromancy)
Earth tremor (evocation)
Ice knife (conjuration)
Snare (abjuration)

2nd Level
Aganazzar’s scorcher (evocation)
Dragon’s breath (transmutation)
Dust devil (conjuration)
Earthbind (transmutation)
Maximilian’s earthen grasp
(transmutation)
Mind spike (divination)
Pyrotechnics (transmutation)
Shadow blade (illusion)
Skywrite (transmutation, ritual)
Snilloc’s snowball swarm (evocation)
Warding wind (evocation)

3rd Level
Catnap (enchantment)
Enemies abound (enchantment)
Erupting earth (transmutation)
Flame arrows (transmutation)
Life transference (necromancy)
Melf’s minute meteors (evocation)
Summon lesser demons (conjuration)
Thunder step (conjuration)
Tidal wave (conjuration)
Tiny servant (transmutation)
Wall of sand (evocation)
Wall of water (evocation)

4th Level
Charm monster (enchantment)
Elemental bane (transmutation)
Sickening radiance (evocation)
Storm sphere (evocation)
Summon greater demon (conjuration)
Vitriolic sphere (evocation)
Watery sphere (conjuration)

5th Level
Control winds (transmutation)
Danse macabre (necromancy)
Dawn (evocation)
Enervation (necromancy)
Far step (conjuration)
Immolation (evocation)
Infernal calling (conjuration)
Negative energy flood (necromancy)
Skill empowerment (transmutation)
Steel wind strike (conjuration)
Synaptic static (enchantment)
Transmute rock (transmutation)
Wall of light (evocation)

6th Level
Create homunculus (transmutation)
Investiture of flame (transmutation)
Investiture of ice (transmutation)
Investiture of stone (transmutation)
Investiture of wind (transmutation)
Mental prison (illusion)
Scatter (conjuration)
Soul cage (necromancy)
Tenser’s transformation (transmutation)

7th Level
Crown of stars (evocation)
Power word pain (enchantment)
Whirlwind (evocation)

8th Level
Abi-Dalzim’s horrid wilting (necromancy)
Illusory dragon (illusion)
Maddening darkness (evocation)
Mighty fortress (conjuration)

9th Level
Invulnerability (abjuration)
Mass polymorph (transmutation)
Psychic scream (enchantment)
Autorská citace #58
11.10.2017 14:52 - sirien
LokiB píše:
Tak uvidíme. Z mého pohledu nová povolání, nová kouzla, nové featy ... to bylo to, co škodilo jak 2E, tak 3.5E

5e má poměrně robustnější vnitřní konstrukci - 2e a 3e (4e ani nekomentuju)měly průběžně problém s vyváženim těch starejch a novejch class, což by u 5e nemělo bejt takovej problém.

Zároveň dřívější edice to chrlily ve velkym, u 5e jde o první skutečně rozšiřující sourcebook po kolika - třech letech? To mi přijde docela rozumný - zároveň pokud platí Mikeovo dřívější slovo, tak by měl být každý sourcebook nějak specifický, takže další "tvrdé rozšíření" nejspíš bude mít minimálně další dlouhou prodlevu.
Autorská citace #59
11.10.2017 18:12 - LokiB
sirien: ad vyvážení. obecně ano ... jen na "lokální" úrovni to vyvážení takový problém nebyl (nebo asi někdo je, u nás jsme to tak nehrotili, takže spíš ne). spíš jsem měl opravdu problém s tím, že jsem měl rád pravidla, která jsem "znal" ... a postupně se to nabalovalo a nabalovala, takže bez ohledu na to, že by to třeba i bylo vyrovnané ... se mi z toho stal rozbředlý guláš. "kde je ten feat co ... ehh, a povolání bylo spíš v Tome of Magic, nebo Complete Arcane, nebo snad Complete Adventurer?
Atd. atd.

neříkám, že je 5E rozbitý, jen to rozšiřování mi vyvolává nepěkný vzpomínky :)
Autorská citace #60
12.10.2017 10:16 - Aegnor
Autorská citace #61
12.10.2017 10:28 - ShadoWWW
jj, včera jsme hráli, tak nebyl čas. Dnes bude. Snad stihnu dvě, včetně té dnešní.
Autorská citace #62
14.10.2017 01:45 - LokiB
Autorská citace #63
14.10.2017 08:00 - ShadoWWW
Autorská citace #64
16.10.2017 22:33 - ShadoWWW
Obsah:

Ch 1: Character Options

Barbarian

Path of the Ancestral Guardian

Path of the Storm Herald

Path of the Zealot

Bard

College of Glamour

College of Swords

College of Whispers

Cleric

Forge Domain

Grave Domain

Druid

Circle of Dreams

Circle of the Shepherd

Learning Beast Shapes

Fighter

Arcane Archer

Cavalier

Samurai

Monk

Way of the Drunken Master

Way of the Kensei

Way of the Sun Soul

Paladin

Oath of Conquest

Oath of Redemption

Ranger

Gloom Stalker

Horizon Walker

Monster Slayer

Rogue

Inquisitive

Mastermind

Scout

Swashbuckler

Sorcerer

Divine Soul

Shadow Magic

Storm Sorcery

Warlock

The Celestial

The Hexblade

Eldritch Invocations

Wizard

War Magic
This Is Your Life

Origins

Personal Decisions

Life Events

Racial Feats

Ch 2: Dungeon Master's Tools

Simultaneous Effects

Falling

Rate of Falling

Flying Creatures and Falling

Sleep

Waking Someone

Sleeping in Armor

Going without a Long Rest

Adamantine Weapons

Tying Knots

Tool Proficiencies

Tools and Skills Together

Tool Descriptions

Spellcasting

Perceiving a Caster at Work

Identifying a Spell

Invalid Spell Targets

Areas of Effect on a Grid

Encounter Building

Quick Matchups

Random Encounters: A World of Possibilities

Arctic | Coastal | Desert | Forest | Grassland | Hill | Mountain | Swamp | Underdark | Underwater | Urban

Traps Revisited

Simple Traps | Designing Simple Traps

Complex Traps | Designing Complex Traps

Downtime Revisited

Rivals

Downtime Activities

Buying a Magic Item

Carousing

Crafting an Item

Crime

Gambling

Pit Fighting

Relaxation

Religious Service

Research

Scribing a Spell Scroll

Selling a Magic Item

Training

Work

Awarding Magic Items

Common Magic Items

Magic Item Tables

Ch 3: Spells

Spell Lists | Spell Descriptions

Appendix A: Shared Campaigns

Appendix B: Character Names

Nonhuman Names | Human Names

Credits

Disclaimer: No goldfish were harmed in the making of this book. Especially not Sylgar. Sylgar definitely did not die because we forgot to change his water. If you see Xanathar, make sure it knows that. Be perfectly clear Sylgar was not harmed. And we had nothing to do with it. Better yet, don’t bring it up, and don’t mention us.
Autorská citace #65
17.10.2017 05:35 - ShadoWWW
Ukázka klerikovy domény Výheň.
Autorská citace #66
18.10.2017 22:04 - LokiB
Drunken Master Monk
Hexblade Warlock

Tak z popisu vypadá Drunken Master zajímavě pro fanoušky Jackieho Chana :) Popisované schopnosti budou protivníky frustrovat, jak se sami zraňují při svém útoku na Drunken Mastera. Lidé si o to psali. Konec konců, byla to jedna z core prestige class pro Monka i v původních edicích.
Autorská citace #67
19.10.2017 21:33 - ShadoWWW
Zajímavé. Černokněžník hexblade má mě působí z hlediska herních mechanismů podobně jako hraničář chodec z DrD 1.6, i když fluffově je jiný.
Autorská citace #68
19.10.2017 22:52 - Log 1=0
Já jsem ten poslední, kdo by si na něco chtěl stěžovat. A na ShadoWWWa tím spíš. Ale to překládání videí bylo odloženo, nebo ukončeno? Ať vím, jestli být trpělivý, nebo to zkusit poslouchat anglicky.
Autorská citace #69
20.10.2017 18:36 - ShadoWWW
Teď jsem měl spoustu práce, tak nebyl čas. A co jsem něco málo měl, tak jsem pracoval na Volovi. Přes víkend na těch videích zapracuju.
Autorská citace #70
21.10.2017 12:45 - ShadoWWW


Pozitivně mě překvapilo:
- Lidská jména z reálného světa? Včetně slovanských? (Že by se v americké hře dala hrát slovanská fantasy? ;-))

Negativně mě překvapilo:
Jen 192 stran? Je to sice víc než ve SCAGu (159), ale doufal jsem aspoň ve stejný počet, jako měl Volo (224).
11 stran z (jen) 192 zaplácaných jmény, která se dají najít na Wikipedii. :-/

(Ano, ta jména mě překvapila mile i nemile.)
Autorská citace #71
21.10.2017 19:12 - Merlin
ShadoWWW píše:
A co jsem něco málo měl, tak jsem pracoval na Volovi. Přes víkend na těch videích zapracuju.

vůbec si jich nevšímej :D nebo to nebude ani do dušiček :D
Autorská citace #72
21.10.2017 21:45 - efram
taky se přimlouvám.......volo v před
Autorská citace #73
21.10.2017 21:59 - Log 1=0
Popravdě, čekal jsem reakce typu "Kašlu na to, nestíhám." nebo "Odloženo na dobu po dokončení Volova průvodce." Souhlasím, že ten je priorita, tohle je jen reklama na příští rok.
Autorská citace #74
30.11.2017 00:17 - ShadoWWW
Dosud vyšly tři errata na tuto knihu:

1) Bojovníkův obor Mystický lučištník (Arcane Archer) nepotřebuje ke své schopnosti Mystická střelba (Arcane shot) magický šíp.

2) U barbarovy Cesty starodávného strážce (Path of the Ancestral Guardian) je u Duchovního štítu (Spirit Shield) správně text, ale špatně přidružená tabulka. Kostky v tabulce mají být k6, ne k8.

3) U kouzla mentální bodec (mind spike) má zranění kouzla na vyšších úrovních růst o k8, ne k6. (Zatímco ostatní už je na DnD Beyond a ve Fantasy Grounds opraveno, tak toto ještě ne.)

Jeremy Crawford taky dnes vydal doporučení pro ty, kterým přijde léčivý přízrak (healing spirit) mimo boj příliš silný, aby si tam doplnili větu: "Kouzlo skončí, když léčivý přízrak obnoví životy kolikrát, kolik je dvojnásobek opravy tvé sesílací vlastnosti (ale minimálně jednou)."
Autorská citace #75
30.11.2017 09:03 - Maelik
ShadoWWW píše:
Cesty starodávného strážce


Mno, jsem nezkušený zelenáč, ale přijde mi, že jsou i lepší překlady.
Ancestral není to samé co ancient. Pointa není, že je tam kdokoliv starý, nebo starodávný, pointa je, že ten barbar volá na pomoc duchy svých předků.

Takhle z fleku mě jako alternativa napadá akorát Cesta rodinných duchů, případně Cesta ochránců rodu, což uznávám není o mnoho lepší.
Autorská citace #76
1.12.2017 15:23 - rykymary
Zdravim prosimvas neplanuje nekdo preklad pruvodce ?:) dekuji za odpoved :)
Autorská citace #77
1.12.2017 15:25 - sirien
Nevím o tom. ShadoWWW teď dodělává Vola a jinak začal bejt dost vytíženej, možná pokud se bude chtít Merlinovi...

...Pokud to někdo přeloží, tak sem schopnej k tomu udělat sazbu.

Pokud tam chceš přeložit nějakou konkrétní věc (pár kouzel, subclassu...) tak napiš a když budu mít někdy volnej večer s chutí nad něčim prokrastynovat tak se Ti na to podívám (neslibuju ale že to bude nějak obratem).
Autorská citace #78
1.12.2017 17:36 - Merlin
Merlin překládá ToA
Autorská citace #79
1.12.2017 17:51 - ShadoWWW
Mám velkou chuť to od ledna začít překládat. Je to i docela krátké ve srovnání s ostatními příručkami.
Autorská citace #80
1.12.2017 18:03 - Merlin
ShadoWWW píše:
Mám velkou chuť to od ledna začít překládat. Je to i docela krátké ve srovnání s ostatními příručkami.


:D necháš mě překládat od 2. kapitoly a pak chceš pláchnout? :D
Autorská citace #81
1.12.2017 19:26 -
borci moc dekuju za preklady sem v dnd zacatecnik a moc nam to pomaha ma anglina je prumerna dulezite veci si prelozim ale takhle diky vam to mam komplet jen dotaz vim ze je prelozeno k dnd prirucka pj hrace a bestiar je prelozeno jeste neco nebo neco chystate =)
Autorská citace #82
1.12.2017 19:31 - Merlin
Píše:
pj hrace a bestiar je prelozeno jeste neco nebo neco chystate


Dobrodruhův průvodce Mečovým pobřežím komplet
Volo (shadowww sází do grafiky a efram hřebíky do těla) - takže tak kolem zimního slunovratu (mimochodem výborná příručka)
ToA - (teď na něm dělám)
Autorská citace #83
1.12.2017 19:52 - rykymary
tyyyjo mazec super :)to stara nebude rada :DDDDD
Autorská citace #84
1.12.2017 19:57 - sirien
Ještě Starter set a Basic Rules. V tomhle článku je celá základní pětice pohromadě.
Autorská citace #85
1.12.2017 20:00 - rykymary
takze jestli to chapu swordcoast a volo bude kolem zimniho slunovratu :)


to je parada ted se swordcoast zaciname :) tak zacnem eng a pak najedem cz az pujde sosnout :) tak dalsi knizka co pujde do tisku :) to je super =)
Autorská citace #86
1.12.2017 20:02 - rykymary
nadhera v pondeli nam dofrci hracska prirucka z tisku zhodnotime kvalitu tiskarna a hned zadame zbyle :)))))
Autorská citace #87
1.12.2017 20:18 - chrochta
rykymary: Budete hrát na Mečovém pobřeží? Podívej se i do ADnD a 3.Xe překladů, najdeš tam něco ke geografii a organizacím.
Autorská citace #88
1.12.2017 20:26 - sirien
actually... toho je o něco víc: Materiály a odkazy pro pátou edici D&D. Scrolluj dolu, Gurney to sice trochu roztřídil po kategoriích, ale kategorie samotné sou random, takže např. věci k pravidlům a adventures sou až pod aplikacema atp.
Autorská citace #89
1.12.2017 20:33 - rykymary
dik za rady xDDDD
Autorská citace #90
1.12.2017 22:25 - Merlin
rykymary píše:
takze jestli to chapu swordcoast a volo bude kolem zimniho slunovratu :)


Volo snad bude :), a Mečové pobřeží už tady je asi půl roku :)

http://www.d20.cz/clanky/pravidla/5170.html
Autorská citace #91
8.12.2017 20:56 - ShadoWWW
Hustý. Xanathar je teď ve všech českých obchodech totálně vyprodaný.
Autorská citace #92
8.12.2017 21:18 - ShadoWWW
Teď o tom mluvím a za chvíli vidím, že Xanathar jde na dračku nejen u nás. Podle tohoto článku má Xanathar nejrychlejší prodej ze všech D&D příruček všech dob.
Autorská citace #93
1.4.2020 17:17 - ShadoWWW
Borec na redditu postoval video, ve kterém je vidět, že vyšla nová verze Xanathara s novými erraty.

Dosud zachycená errata:
Healing Spirit will have a healing use limiter of 1+spellcasting score (minimum twice).
Arcane Shot removes the magic ammo requirement.
Mind Spike's scaling die fixed from a d6 to a d8.
Path of the Ancestral Guardian chart fixed.

Vydání ofiko errat (v PDF) se dá očekávat každým dnem.
Autorská citace #94
2.4.2020 00:01 - JanoS
ShadoWWW píše:
Diky za tip! Muj nastrel prekladu: "Duch dokáže léčit maximálně tolikrát, jako je 1 + hodnota tvé opravy sesílací vlastnosti (minimálně však dvakrát). Po určeném počtu léčení duch zmizí."

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.14643883705139 secREMOTE_IP: 52.90.211.141