Kultura

ShadoWWW
7.3.2018 08:12
Pathfinder 2e
Pathfinder 2E vyjde 1. 8. 2019.

Základní příručka bude mít přes 600 stran. Bude obsahovat 30 zázemí, 6 původů (dříve ras) a 12 povolání.

Ve stejnou dobu vyjde i Bestiář čítající přes 400 stran.
Autorská citace #81
30.7.2019 09:00 - Vojtěch
Akční ekonomika bude dost jiná tím, že máš 3 akce, 1 reakci a free akce při čemž akce můžou fungovat jako pohyb, útok, zvednutí štítu atd. Schopnosti jsou při tom psané podobným formátem, ale fungují jako featy ve 3E, nebo Pathfinderu. Opakované útoky fungují spíš trochu jako ve Star Wars Saga, kde máš jeden bez postihu, nebo dva v kole se stejným postihem atd. s tím, že v PF2 bude jeden za akci myslím.
Autorská citace #82
30.7.2019 17:07 - LokiB
Vtipné mi na tom přišlo, že přesun na koncept "3 akce za kolo, druhá a třetí přitom za dodatečné postihy ke všem akcím" je poslední dobou nějak populární, Savage Worlds přešly v nové edici také na toto :)

Ve mně tu podobnost s 4E čtení pravidel "nasucho" nějak evokovalo. Důraz na boj, důraz na používání jasně definovaného setu akcí, jejich propojování, atd.
Z diskusí na redditu a jinde jsem měl pocit, že nejsem úplně sám.

https://www.reddit.com/r/Pathfinder2e/comments/9pq1fd/me_and_my_group_will_not_continue_with_pathfinder/
Autorská citace #83
30.7.2019 21:43 - LokiB
fanoušky zeditovaný character sheet, odstraněna ta těžká hnědá výplň
Autorská citace #84
30.7.2019 21:47 - sirien
Už se na to dá koukat aniž by se člověku dělalo blbě. Pořád to je přeplácaný a nehezký.
Autorská citace #85
30.7.2019 22:16 - LokiB
o tom žádná
Autorská citace #86
31.7.2019 10:43 - Vojtěch
Je to celkem pochopitelný kompromis mezi více útoky za kolo se sestupujícím bonusem za full akci z 3e a pokusem rozhýbat management postavy více akcemi.
Autorská citace #87
2.8.2019 08:15 - exi
Autorská citace #88
2.8.2019 08:26 - Vojtěch
exi píše:
komplet


Pro info - Midwives to Death a Druma jsou ještě 1E.
Autorská citace #89
2.8.2019 13:30 - Čindi
exi děkuji
Autorská citace #90
5.8.2019 09:13 - ShadoWWW
Tak co na Pathfinder 2E (předpokládám, že po přečtení) říkáte? Naplnil vaše očekávání, překročil je, nebo je naopak nenaplnil? Plánujete někdo hraní?
Autorská citace #91
7.8.2019 09:36 - Vojtěch
Má to 642 stran... to přečtení chvíli potrvá, ale chci zkusit dát hru. Dobrovolníci?
Autorská citace #92
7.8.2019 10:28 - ShadoWWW
Mně se na Pathfinderu 2 líbí, že se vlastnosti nenahazují ani nenakupují. Postava začíná s hodnotou 10 u všech vlastností a jak prochází jednotlivé kroky tvorby postavy - rasa (jo, jsem staromilec), povolání a zázemí - tak si ty hodnoty upravuje v návaznosti na svůj výběr. Mechanika tří akcí mi taky přijde zajímavá.

Co se mi naopak vůbec nelíbí, je layout té příručky a mechanika klíčových slov, kterých je tam mrtě, takže technický manuál harda. Hodně to zavání DnD 4E. Pokud PF1 byl DnD 3.75E, PF2 bych klidně nazval DnD 4.75E. Taky mě moc netankuje ten povinný výběr odborností (featů), protože jich člověk musí hafo nastudovat hned na začátku.

Celkově mi to přijde jako krok správným směrem a zahrál bych si tu hru rozhodně raději než PF1 nebo DnD 4E. Přijde mi ale stále jako kanón na vrabce. Raději než PF2 bych sáhl po nějaké OSR hře (Labyrinth Lord či Castles & Crusades) nebo DnD 5E. Na druhou stanu pro lidi, co mají rádi taktické DnDčko nebo propracované buildy postav mi to přijde jako ideální verze DnD.

Co jsem sledoval, tak reakce na PF2 jsou různé. Jedna část PF2 odmítá, že přestalo být kompatibilní s DnD 3.5 a jejich velkou sbírkou knih. Druhá část PF2 odmítá buď pro jeho mechanickou složitost, nepřehlednost nebo obrovitost (už z těch základních příruček je patrné, že na ně naváže bambilion rozšiřujících příruček). Většině se ale PF2 líbí a hodnotí ho jako krok kupředu.
Autorská citace #93
7.8.2019 11:20 - LokiB
ShadoWWW píše:
Jedna část PF2 odmítá, že přestalo být kompatibilní s DnD 3.


To sice chápu, ale ani u DnD nebyla žádná kompatibilita mezi verzemi ... právě proto, aby si lidi museli koupit příručky nové. Takže to myslím nemohlo lidi zas tak překvapit.
Tenhle bod bych jako významný (z pohledu mého přístupu k RPG a zkušenostmi, které s DND mám) neviděl.

Ten druhý důvod mě odrazuje. I když mám i hráče ve skupině, který by přesně takováto mohutná pravidla přivítal.

To, že se většině líbí, mě trochu překvapuje, ale tak je to pro Paizo určitě pozitivní zpráva.
Autorská citace #94
7.8.2019 11:29 - sirien
Musíš vzít v úvahu, že kompatibilita s 3.5e byla základem úspěchu Pathfinderu a jeho tak nějak základní vlastnost. Tím že 2e tuhle vlastnost ztratila to pro mnohé prostě ztrácí to hlavní kvůli čemu PF hráli plus tím Paizo tu hru vytrhává z jejích původních DnD základů. Jestli je PF/Paizo značka dost silná aby stála sama o sobě v konkurenci současné 5e se teprve uvidí, ale za mě ten posun k silnějšímu crunch ve snaze vymezit se k té 5e dává smysl. Jen přežívající milovníci 3e kterým PF poskytl odklad konce jejich milované edice holt budou nutně brečet no.
Autorská citace #95
7.8.2019 11:43 - LokiB
Přijde mi, že kdyby Paizo chtělo zachovat kompatibilitu s 3.5E, tak nedělali PF 2E, ale pokračovali v PF1. Tam nebylo moc možností, jak 2E udělat, aby to nebylo 1E, ale bylo to kompatibilní s 3.5E.

Mně by se také víc líbilo, že kdyby Paizo drželo dvě linie aktuální a dělalo pro ně materiály, jak PF1, tak si dělalo svoje PF2 ... ale to mi přijde, že holt není reálné a museli si vybrat, zda udělat 2E nově, nebo ho nedělat vůbec.
Autorská citace #96
7.8.2019 11:55 - York
LokiB píše:
Mně by se také víc líbilo, že kdyby Paizo drželo dvě linie aktuální a dělalo pro ně materiály, jak PF1, tak si dělalo svoje PF2 ... ale to mi přijde, že holt není reálné a museli si vybrat, zda udělat 2E nově, nebo ho nedělat vůbec.


To by si kopali vlastní hrob.
Autorská citace #97
7.8.2019 12:32 - sirien
Loki: oni moc na výběr neměli. Na jedné straně byl tlak systému co se začínal hroutit pod vlastní vahou (řešilo se zde dříve), na straně druhé 5e která úspěšně nasála hromadu fanoušků 3e a to včetně hráčů Pathfinderu. Jak tu už padlo, Paizo se nutně potřebovalo pohnout někam dopředu a potom co Starfinder neslavil nijak ohromný úspěch byla druhá edice PF prakticky nutnost.
Autorská citace #98
7.8.2019 15:37 - LokiB
sirien: ano, s tím úplně souhlasím ... jen je to obsahově v přímém rozporu s tou tvou předchozí poznámku, že kompatibilita s 3.5E je základní vlastnost PF.
Nejde zde asi splnit obojí - tedy mít stále kompatibilní systém, a zároveň se hnout dál a nehroutit se pod vlastní vahou. To by vlastně vymýšleli znovu PF1.

Diskutoval jsem zde s ShadoWWWovou poznámkou, že části lidí vadilo, že PF2 není kompatibilní s 3.5E.
Pro tyhle lidi zjevně PF2 není a ani být nemohlo. Ty chtěli další a další knihy k PF1.

Jak psal York, mít vedle sebe PF1 a PF2 živé, asi dost dobře nešlo. Pak je tedy jasné, že ta část, co chtěla mít PF2 kompatibilní holt musela ostrouhat.
Autorská citace #99
7.8.2019 16:43 - sirien
obsahově mi to v přímém rozporu nepřijde. Popravdě mi to nepřijde v žádném rozporu. Myslím že jsem řekl docela jasně že to že ta kompatibilita zmizela hodně změnilo to, co má být Pathfinder nadále zač a že je otázka, jak to takový vývoj ustojí.

Jestli šlo udělat PF2 tak aby byl dál kompatibilní s 3.5e (tzn. nějakou 3.9e...) - hele, já myslim, že by to asi nejspíš i šlo. Problém je, že to spíš nechceš, protože proti té 5e co luxuje 3e-čkaře i PF hráče by to prostě neustálo, Paizo se fakt potřebovalo posunout pryč. Že to znamenalo přetrhnout tuhle původně základní vazbu na 3e je holt nutné riziko věci.

EDIT: ona v tom je jistá ironie a poetická symetrie. Když vyšla super-crunchy 4e tak to dost lidí znechutilo a Pathfinder slavil svůj úspěch na zachování 3e. Když vyšla 5e a stáhla si "srdcové DnDčkaře" zpátky a dokonce opět pod jednu vlajku naopak dost odlehčeného systému, tak se PF vydal cestou shrábnutí 4e-čkařů a crunchy orientovaných hráčů. V podstatě Paizo se snaží shrábnout to co se nachází na protipólu současné DnD edice.
7.8.2019 21:31 - Vojtěch
No, že by PF2 lákal zrovna 4Ečkaře mi moc nepřijde. Jako pochopím gamističtější publikum, ale 4E bych viděl spíš cílovku někde u Magickářů a tam myslím že PF2 moc nezaboduje.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.0884850025177 secREMOTE_IP: 44.204.34.64