Kultura

ShadoWWW
21.3.2018 16:15
Změna RPG komunity
V poslední době se hodně řeší, že RPG komunita se v posledních letech hodně změnila. Úspěch her jako Fate Core, Dungeon World nebo DnD 5E přivedl do herní komunity množství lidí, kteří o RPG dřív nevěděli nebo neměli zájem.

A to nejen díky hrám, ale i Twitchi, YouTube; obecně streamování a sociálním sítím. Critical Role nebo Matt Colville se stali legendami. Zajímavé je, že masivní úspěch zaznamenali s příchodem DnD 5E, přestože jejich kanály fungovaly již dříve. Critical Role hrálo Pathfinder a Matt Colville měl videotutorial o hraní DnD 4E ve Fantasy Grounds.

Youtube kanály přitáhly k hraní RPG další kvanta nových hráčů i pouhých "diváků". Hodně se změnila skladba komunity i mainstreamové herní styly. Hráči RPG už nejsou okrajoví geeci, ale společností respektovaná komunita. Zaujal mě rozhovor právě s Mattem Collvilem, kde Matt mluví o tom, že se stal s druhým Mattem legendami, protože chytli nový trend v RPG komunitě. Že hlavní RPG komunita je nyní na sociálních sítích, které ale zarputile odmítli někteří dřívější opinion-makeři s tím, že gró se děje na fórech a sociální sítě jsou pod jejich úroveň. Náhle tak přestali být majoritou a stali se minoritou.

To, co píšu, se týká hlavně RPG komunity v USA. Většina Evropy stále ještě jede hlavně na svých překladech 3.5 edice a Pathfinderu. ČR je díky překladům Fate Core, 5E a zejména Jeskyním a drakům anomálie.

Co si o tom myslíte?
Autorská citace #21
24.3.2018 18:24 - Dukolm
Dovolím si pár poznámek k fungovaní facebooku. Pokud v dnešní době chceš něco přes facebook dostat k většímu množství lidí tak potřebuješ hodně velkou zásobu věrných (lidí co ti to sdílí, lajknou, prokliknou se odkazem, chvíli nad příspěvkem zůstanou) a nebo dostatečný limit na kreditce.

A věci na FB hodně těžko zpětně dohledáš i 10 minut zpětně pokud si nevzpomeneš kdo to sdílel.
Autorská citace #22
24.3.2018 20:13 - Šaman
Od dohledávání tematických věcí jsou skupiny. Není to ideální, ale to stará diskuzní fóra nebyla taky.

Osobní profil beru spíš jako osobní nástěnku, případně u někoho spamování všech kamarádů vtipy z 9gagu (aspoň těch kamarádů, kdo radši nezruší sledování).

K organizování událostí slouží události.

P.S. V době adblocku už peněženka tak nepomáhá (i když fb proti němu neúnavně bojuje tím, že reklamy maskuje jako příspěvky).
Autorská citace #23
26.3.2018 11:49 - Gurney
FB je naprosto debilní médium, které pro člověka funguje jen pokud si člověk vypěstuje OCD a následně ho kontroluje dvakrát do hodiny (a ve výsledku na něm stráví tak minimálně tři hoďky denně). Nebýt toho, že by Dukolm zůstal sám na vkládání článků na page Kostky (což je mimochodem .......................... tak.......................... strašně.......................... pomalý), tak už ho nejspíš zruším, k těm cca deseti lidem/stránkám, co vvkládájí zajímavé věci bych se dostal i jinak.

A jako FB je alternativou diskuzních fór o rpgčkách asi stejně jako je alternativou zpravodajských webů - pokud si člověk vystačí s pohodlným životem ve své vlastní, algoritmy FB na míru ušité informační bublině, tak proč ne...
Autorská citace #24
26.3.2018 12:14 - sirien
Šaman píše:
Od dohledávání tematických věcí jsou skupiny. Není to ideální, ale to stará diskuzní fóra nebyla taky.

I přehled témat na náhodném diskusáku je přehlednější, než FB skupina / G+ komunita. A "stará fóra" ještě víc (dobře je pamatuju - radši budu hledat cokoliv na prastarém PHP BB fóru než v libovolné FB skupině).

Šaman píše:
V době adblocku už peněženka tak nepomáhá (i když fb proti němu neúnavně bojuje tím, že reklamy maskuje jako příspěvky).

sweet summer child.
Obávám se, že Tvá představa o tom, jak funguje propagace placeného obsahu (a zadupávání neplaceného obsahu) na FB je velmi naivní. AdBlock je to poslední, co by Ti jakkoliv pomohlo a taky je to to poslední, co by plynutí financí skrz FB nějak ovlivňovalo.
Autorská citace #25
26.3.2018 13:37 - -Sniper-
sirien píše:
sweet summer child.
Obávám se, že Tvá představa o tom, jak funguje propagace placeného obsahu (a zadupávání neplaceného obsahu) na FB je velmi naivní. AdBlock je to poslední, co by Ti jakkoliv pomohlo a taky je to to poslední, co by plynutí financí skrz FB nějak ovlivňovalo.


A jak to funguje (zcela upřímná otázka, sice něco vnímám, ale je otázka kolik toho na mě útoč, o čem ani nevím)?
Autorská citace #26
26.3.2018 13:44 - Xyel
-Sniper- píše:
A jak to funguje (zcela upřímná otázka, sice něco vnímám, ale je otázka kolik toho na mě útoč, o čem ani nevím)?

Ve zkratce z toho, co jsem k tomu vyzkoumal - hlavní bod je algoritmus, který uživateli zobrazuje na domovskou stránku příspěvky. O toto místo se totiž perou příspěvky přátel, skupin kterých je uživatel členem a stránek, které followuje. Algoritmus jede podle sady kritérií, jedno z nichž je jestli je daný post podpořený reklamou. Znám to ze strany followované stránky - algoritmus se mění poměrně často, ale statistiku co jsem viděl je, že když stránka s 1000 followery postne příspěvěk, dorazí to do feedu pouze cca 10 - 30 % folluwujícím uživatelům (jeden z klíčových parametrů přitom je, kolik daní uživatelé followují jiných stránek/mají skupin/přátel). Tohle procento jde zvednout facebook reklamou (interní facebookovskou), což v praxi znamená, že stránka co followuješ a platí reklamu bude svými příspěvky z tvé hlavní stránky vytlačovat příspěvky stránek, které followuješ, ale reklamu neplatí.
Autorská citace #27
26.3.2018 13:58 - York
-Sniper- píše:
A jak to funguje (zcela upřímná otázka, sice něco vnímám, ale je otázka kolik toho na mě útoč, o čem ani nevím)?


Jak facebook vydělává.
Jak facebook krade cizí práci.
Jak fungujou click farmy.
Autorská citace #28
26.3.2018 15:20 - sirien
York: vynechals Adama, styď se :)

Xyel: pokud se nepletu tak to nejsou jen příspěvky přátel, skupin a pages, ale i cizí příspěvky které byly přáteli likeovány (což je funkce která byla nejspíš zavedená aby nevypadalo moc nápadně když Ti do streamu vrazej placenej post)


sniper: zajímavě. Velmi zajímavě. Upřímně doporučuju si to nastudovat, zejména, pokud FB sám používáš. (Popsal bych Ti to, ale a) Xyel a York už základ vcelku pokryli, b) mě sice dodnes fascinuje jak sou lidi ochotní používat FB ve velkém a přitom o něm nic nevědět, ale už mě to nějak unavilo vysvětlovat a c) sem zjistil, že lidi reagují mnohem adekvátnějc když si to info zjistěj sami než když jim je v krátkosti předhozené)


Každopádně jako business model sociálních sítí (a jeho etičnost) není moc důležitý - důležité je, že ty sítě ze své podstaty fungují způsobem, který je kvalitativně naprosto odlišný od fór a článkových webů.
Autorská citace #29
26.3.2018 16:36 - Šaman
Právě kvůli tomu, že mi vyskakuje co kdo kde lajknul, tak skoro žádné "přátele" nesleduji. Jen pár důvěrných přátel a několik pěkných kamarádek co postují fotky :)
Takže mám jen výběr ze skupin, což při 20-30 skupinách docela jde. Ne všude se objevují příspěvky denně.
Politika ke mě prosákne jen před volbama (to ji sdílí skoro každý !@#$%) a jinak mám jen přehled larpových, historických a rpg akcí / novinek / výzkumů.
A Fantasy CZ/SK jako zábavu.
Autorská citace #30
26.3.2018 17:20 - sirien
Jak FB používáš Ty konkrétně je sice možná hezké, ale vcelku nerelevantní, protože ho zjevně používáš zcela jinak než vetšina uživatelů.
Autorská citace #31
26.3.2018 17:29 - Aegnor
sirien píše:
Aegnor se sem ve srovnání se mnou a s Tebou dostal dost nedávno, ale za tu dobu tu zjevně už nabral velmi slušnej rozhled a to i u těhle starších materiálů.

To bude tím, že na kostku nechodím jenom v okamžiku, kdy chci něco zjistit, ale občas ji otevřu jenom protože si chci něco cool přečíst a je mi vcelku jedno, o co jde. :-)
Autorská citace #32
26.3.2018 17:53 - Šaman
sirien píše:
Jak FB používáš Ty konkrétně je sice možná hezké, ale vcelku nerelevantní, protože ho zjevně používáš zcela jinak než vetšina uživatelů.

Well, přiznávám se. Fotky svého oběda jsem ještě nesdílel. Asi jsem divnej :)


Jinak nechci nijak hájit FB, o kterém si myslím, že není kvalitní systém (a etický už vůbec ne). Ale na domlouvání věcí k událostem (typicky shánění odvozu), přehled novinek a lokálních akcí a hlavně pak na sdílení fotek je fajn.
Jasně že diskuzní fórum by to zvládlo taky a možná lépe, ale… znáte nějaké na kterém jsou skoro všichni?

Jako studnice materiálů je ale naprd. Co mě zajímá si většinou musím hned stáhnout, protože ne že bych to pak už nenašel, ale spíš bych úplně zapomněl že tam něco takového je (třeba v sekci soubory).
Autorská citace #33
27.3.2018 18:42 - ShadoWWW
sirien píše:
fakt by mě zajímalo, jak by Skaven bez Kostky pracoval na JaD.


Ještě jednou předestírám, že jsem mluvil zejména o situaci v USA.

ShadoWWW píše:
Hráči RPG už nejsou okrajoví geeci

Začalo to tím, že Chris Perkins prohlásil, že "geekovská a nerdovská kultura je nyní už prostě jen kultura." O bezprecedentním oživení DnD mluví i The New Yorker. Nebo článek na EnWorldu. Četl jsem nedávno i článek, že na RPGčka se v USA přestali dívat s opovržením i díky gamifikaci v byznysu (zejména v team-buildingu, ale i řízení teamu jako celku) či v psychologii (zejména u dětí, které vžitím do imaginárního hrdiny jsou schopny mluvit o věcech, o kterých by jinak nemluvily). Bohužel ten článek se mi nepodařilo dohledat.

ShadoWWW píše:
A to nejen díky hrám, ale i Twitchi, YouTube; obecně streamování a sociálním sítím

Facebook je dobrý hlavně na eventy, zejména Adventurers League. To je ale spíš okrajová záležitost.

Twitter má větší dopad. Zejména to, že poprvé v historii se Wizardi otevřeli a aktivně na něm komunikují s komunitou. (Kdyby si tak z toho vzal příklad český Altar...)

Youtube a Twitch mají ale zdaleka největší dopad. 9 milionů diváků DnD na Twitchi je víc, než počet Američanů, co v posledním roce hrálo DnD (8,6 milionu). Colville a Mercer dnes mají na DnD nováčky větší vliv než jakákoli DnD příručka nebo článek na internetu. A nejsou sami. Jen na oficiálním wizardím twitchi je, pokud počítám správně, dnes už 12 streamujících skupin a na YouTube jsou další a na Podcastu jsou další. Konec konců Tal’Dorei Campaign Setting od Critical Role byl velmi úspěšný a Colvillův KS s více jak dvěma miliony dolarů byl nejúspěšnější RPG kickstarter vůbec (a byl tak úspěšnější než KS Kingdom Come). Mercer i Colville mají víc subscriberů než rpg.net nebo EnWorld aktivních uživatelů.

To, že se mění styl hraní přiznal i Mike Mearls už před dvěma lety.
Píše:
"Mám toto oblíbené rčení," říká Mearls. "Rád říkám, že žijeme v post-Hře-o-trůny světě.
A live streamy označil za největší hnací motor DnDčka. Proto taky nové věci oznamují často v létě na celovíkendovém streamfestu, kam zvou live streamery a nechají je hrát nová dobrodružství a diskutovat o DnD.

To, že video streamy daly DnD novou šťávu přiznávají i na EnWordlu.

V ČR je situace pochopitelně jiná. Kostka má aktuálně enormní dopad. Díky místním překladům a článkům možná větší než všechna ostatní interenetová rpg fóra (s malým f) dohromady. Kostka má navíc to štěstí, že ji aktivně zmiňují facebook JaD i Gergonův Youtube kanál. Ale pokud půjdeme podobným směrem jako USA, pak sociální sítě, a zejména právě live streamy, budou mít stále větší význam na (v té době) aktuální RPG komunitu. Pár náznaků už je. Třeba že facebook Dračí hlídky sleduje přes 1300 lidií (kolik že to má aktivních uživatelů Kostka nebo RPG F?) A nedivil bych se, kdyby v budoucnosti měl Gergonův kanál větší dopad na RPG komunitu než Kostka, ať se nám to líbí, nebo ne.

Vem to ale z té lepší stránky. Kdokoliv (i ty nebo Gurney) může vzít kameru a mikrofon a začít mluvit o RPG a dostat tak o něm povědomí mezi tisíce lidí, kteří by o něm jinak vůbec netušili. To je pozitivní, ne?
Autorská citace #34
27.3.2018 18:46 - ShadoWWW
A pak jsou tu samozřejmě ještě online nástroje jako Roll20 nebo Fantasy Grounds, které zažívají boom. Skupiny, které by se v minulosti rozpadly (kvůli stěhování do jiného města za školou nebo založení rodiny) by se v minulosti rozpadly, dnes mohou hrát dál, stejně jako skupiny, co by dříve vůbec nevznikly (hráči z různých měst nebo vesnic).

Další pozitivum dnešní doby.
Autorská citace #35
27.3.2018 19:31 - Aegnor
ShadoWWW píše:
Kdokoliv (i ty nebo Gurney) může vzít kameru a mikrofon a začít mluvit o RPG a dostat tak o něm povědomí mezi tisíce lidí

Nesouhlasím. Pokud člověk neumí mluvit a nemá kvalitní vybavení, tak nebude mít moc velkou sledovanost.
Autorská citace #36
27.3.2018 19:36 - sirien
ShadoWWW píše:
Ještě jednou předestírám, že jsem mluvil zejména o situaci v USA.

citované taky nebyla reakce na Tebe, ale na Jersona.

ShadoWWW píše:
Četl jsem nedávno i článek, že na RPGčka se v USA přestali dívat s opovržením i díky gamifikaci v byznysu (zejména v team-buildingu, ale i řízení teamu jako celku) či v psychologii

Takových bylo víc. Alnag by asi věděl líp, ale co sem si já všimnul tak nikdy nešlo o žádný systematický trend ale vždycky spíš o jednotlivé výkřiky které skončily medializované. Každopádně ano, takové věci se skutečně dějí.

Nicméně pokud bereš tohle jako významnou záležitost, pak to s DnD 5e vůbec nesouvisí - tyhle věci byly okolo už v době kdy sem se já o RPGčka začal zajímat nad rámec svojí vlastní domácí hry, což je už fakt (nepříjemně) hodně dlouho.

Zároveň celá ta idea té ostrakizace geeků... to je věc, která má takový dvojí rozměr.

Zaprvé to je v realitě hodně '80s záležitost která pak protekla do pop-kultury, v níž se rozjela v '90s a '00s. Tj. efektivně celý ten obraz geeků jako ostrakizované subkultury je vůči době kdy se to reálně dělo v deseti až dvacetiletém prokluzu. To hodně souvisí s Americkou '80s kulturou, z níž toho většina lidí u nás vůbec nic moc nezná (pár si přiřadí nějakou tu písničku a možná módu džínsovejch bund a kšiltovek) a v podstatě to je kultura, která v devadesátkách vzala docela rychlej generační konec (což souvisí zaprvé s globálníma změnama a zadruhé s příchodem internetu). Co chci říct je, že efektivně většinu času, co se pop-kultura baví na účet geeků, sou tyhle vtipy už dost dlouho outdated. Plošně vzato, sem tam samozřejmě najdeš někoho na koho seděj což ten stereotyp zas trochu přiživí, ale populačně to prostě moc neplatí.

Druhá věc je, že geek subkultura byla vždycky velmi otevřená a s minimálními předsudky, což vedlo k tomu, že různí weirdoes se nalepovali na tuto kulturu jako na prostředí které je bylo ochotné přijmout "jen" za cenu toho že tito přijmou koníčky a zájmy které se k této subkultuře vázali. Tj. někdo kdo byl jinak ostrakizovaný z jakékoliv mainstreamové skupiny se mohl poměrně snadno začlenit do geek subkultury jen za "cenu" toho že začne hrát nějaké hry nebo číst nějaké knížky / sledovat nějaké filmy. Small price to pay. Tady je ale pak poměrně opačná logiky kdy ty vtipy které střílí do geeků jako do weirdoes ve skutečnosti cílí weirdoes co se schovali mezi geeky (ale kteří jsou pro někoho "z venku" nerozlišitelní).


DnD 5e udělala v tomhle směru jedinou věc a to je mediální bordel (což jako cool a dobře že tak), jehož důsledkem je, že si najednou mainstreamová společnost všimla, že věci mezi geeky nejsou takové, jaké si je všichni doteď představovali (zejm. na základě dost ujeté BBT). Že takové nejsou už dost dlouhou dobu nikoho moc nezajímá, takže to teď najednou je všude tapetované titulkama ve kterých se o věci mluví jakoby to byla nějaká náhlá revoluce.

ShadoWWW píše:
Twitter má větší dopad. Zejména to, že poprvé v historii se Wizardi otevřeli a aktivně na něm komunikují s komunitou. (Kdyby si tak z toho vzal příklad český Altar...)

Kdyby si z toho vzal příklad Altar, tak se nic nestane, protože Twitter u nás používají jen dvě skupiny lidí: politici a novináři. Prakticky doslova. Napříč historií se v komunitě objevují tendence zkoušet použít Twitter v západním stylu a vždycky to vyfailuje - jak na různých conech (vč. FFka) tak na komunitních projektech tak na webech (btw. co pamatuju tak naše Kostkové G+ má větší publikum a míru interakce než náš Twitter, což je vzhledem k mrtvolnosti našeho G+ profilu fakt dost tristní :D )


To, že máme nějakou novou internetově mediální éru která dává věcem jiný ráz je nejspíš pravda. Otázka je, jak moc to je WOW abysme z toho dělali nějakej velkej event. Ono to totiž není tak, že by věci byly až doteď hrozně stejné a pak najednou BUM tyvole streaming a všechno je jinak.

Bývávaly časy kdy RPGčka publikovaly malý WTF-is-that studia co byly rády že vůbec něco vydaj. Pak najednou okolo byla dost velká komunita aby uživila X vlastních velkejch časopisů a to byl game changer. Pak najednou z těch malejch part kamarádů byly rozumě velké firmy, co zvládaly chrlit příručky po desítkách ročně - to byl další game changer. Pak se najednou objevily počítače a věci se začaly nějak přenášet do digitálního světa a to byl taky game changer. A pak přišel internet a to byl zásadní game changer. A pak se kvůli internetu rozvinula indie scéna protože publikovat bylo easy a to byl game changer. A pak přišel kickstarter a projekty z něj které byly game changer. A teď tu máme streamování.

Jako ano, svět se mění a je to zajímavé a komunita i hry se vyvíjí, o tom žádná - ale že by se kolem toho muselo dělat hrozné haló a odpalovat k tomu ohňostroje jakoby šlo o nějakej nevídanej event, to mi fakt nepřijde.
Autorská citace #37
27.3.2018 19:42 - Aegnor
sirien píše:
(btw. co pamatuju tak naše Kostkové G+ má větší publikum a míru interakce než náš Twitter, což je vzhledem k mrtvolnosti našeho G+ profilu fakt dost tristní :D )

Kostka má vlastní Twitter?!
Autorská citace #38
27.3.2018 20:48 - York
Aegnor píše:
Kostka má vlastní Twitter?!


Spíš Twitter má vlastní Kostku :-)
Autorská citace #39
27.3.2018 23:01 - sirien
Autorská citace #40
28.3.2018 17:26 - ShadoWWW
Ještě mě napadl jeden příměr. En World před čtyřmi lety, v době asi své největší slávy, udělal kickstarter rovnou na dvě hry - O.L.D. (fantasy hra) a N.E.W. (sci-fi hra). Vybral na tom 43 tisíc liber (tedy necelých 62 tisíc dolarů). Ty příručky nebyly malé, každá z nich má kolem 350 stran. Pak udělal ještě N.O.W (hru z moderní doby).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.063517093658447 secREMOTE_IP: 3.145.52.86