Kultura

sirien
12.4.2018 15:45
RPG videa, youtubeři, vlogy atd.
Ok, udělejme si jedno místo se sbírkou všech profláklých / hodnotných / zajímavých video-zdrojů k RPG - promo videa her, natáčené herní kampaně, vypravěčské kanály atd. V záhlaví budu zkoušet držet spíš věci co jsou hodně známé nebo mají nějakou vyšší přidanou hodnotu (dle ostatních nebo od pohledu, tolik volna ve svém životě bohužel fakt nemám), takže další věci budou možná náhodně rozházené po diskusi.

(seznam osobností co se hlásí k RPG ale nejsou přímo součást "scény" je tady vedle)


České/Slovenské - herní streamy
.


České/Slovenské - herní podcasty
.


České/Slovenské - streamy a podcasty o hraní
Jednorázové, speciální a ukázkové hry
  • TableTop: Fate Core - Will Wheeton, Felicia Day a John Rodgers, hrají ukázkovku Fate s Ryan Macklinem - rychlé Fate intro a nejspíš nejlepší RPG video ukázka vůbec.
  • D&Diesel - 30 minutová hra DnD Vina Diesela s Matt Marcerem a jeho partou
  • TableTop: Dread p.1, part 2 - Will&spoll ukázkovka hororovky Dread.
.


Nahrané/nahrávané kampaně (Anglicky)
.


"Naučné" kanály (Anglické)
  • Matthew Colville - jeden z velmi známých YTerů dávající rady k DMování a občas nějaké komentáře, recenze atp.
  • Geek&Sundry GM tips - playilist s radami od Matt Mercera, GMa slavné Critical Role (a později s radami od Satine Phoenix)
  • Office Hours - YTer s delším (hodinovým) formátem, co díl to několik témat
.


Různé
.



Další zdroje v diskusi:, Quentin #9 (několik en kanálů), wlkeR #21 (Wizardí Acquisitions) a #28 (3 dílná DnD 5 a půl hodinovka), ShadoWWW #31 (Marcer+Colbert charitativní demo), Sirien #55 (trochu šílené převyprávění hry), Aegnor #67 (Paranoia; hrají Geek&Sundry s hosty), Jerson #76 (DrDII, záznam z Discordu) a #86 (DnD přes Twitch nebo tak něco),
Autorská citace #21
15.4.2018 08:39 - wlkeR
Moje oblíbený jsou Acquisitions Incorporated a Acquisitions Incorporated C-team. Neřadil bych je mezi extra inspirativní, spíš akční a zábavné.

Původní AI začíná ve 4E a jede přes Next na 5E. Od 5E kopíruje děj zrovna probíhající kampaně, až předposlední díl byl tak trochu WTF a poslední doporučuju - Mikeova Battle Royale představuje moc hezkou nástavbu (a potenciální zdroj příjmů).

C-Team zas až tolik nesleduju, protože moc nezvládám ten pohled tří kamer zároveň. Ale bingenul jsem kus při únorové chřipečce a příběh má hezkou dynamiku s bohatým střídáním komedie a skoro až hororu. Navíc představili zajímavou mechaniku, která je sice založená na reakcích publika, ale dovedl bych si představit, že by fungovala i v normální hře. Jde o "superschopnosti" postav, jako je Grandmamancy nebo Tentacular Spectacular. Řekl bych, že využití těch schopností je na hře skoro vždycky to nejvtipnější.
Autorská citace #22
15.4.2018 13:36 - sirien
Hey, wow... Critical Role sou na IMDb. A maj tam 98% (!!!? WTF?) při 3.5k hodnoceních.

Aquisitions incorporated tam maj jen 82%, ale od trapnejch 16 lidí.
Autorská citace #23
15.4.2018 13:42 - sirien
Tady máte titulky k D&Diesel, měly by bejt +- i zkorekturovaný atd., takže pokud tam někdo nenajde nějakej fakt fail tak už do toho asi nijak moc šahat nebudu.
Autorská citace #24
15.4.2018 23:13 - Tronar
sirien píše:
Hey, wow... Critical Role sou na IMDb. A maj tam 98% (!!!? WTF?) při 3.5k hodnoceních.

Aquisitions incorporated tam maj jen 82%, ale od trapnejch 16 lidí.


Trochu OT, ale imdb hodnoceni neni v procentech.
Autorská citace #25
15.4.2018 23:41 - sirien
Tronar píše:
Trochu OT, ale imdb hodnoceni neni v procentech.

Trochu OT, ale je ;)
Autorská citace #26
26.5.2018 22:01 - Dukolm
Tak z českých zemí jsme kdysi dostaly při organizaci RPG GC od jedné vypravěčky odkaz an tohle . Nikdy sem nenašel dostatek volného času si to pustit. Až dneska a sem mile překvapen kvalitou(od druhého dílu už je i lepší zvuk).
Autorská citace #27
27.5.2018 00:50 - sirien
A hele - Yuffie :)
Autorská citace #28
31.5.2018 20:06 - wlkeR
D&D 5E Oneshot "Camp Nettlebee" od Loading Ready Run: opravdu vtipně pojatá hra, kde je vidět, že i s lv1 postavama se dá udělat plnohodnotné a zábavné dobrodružství. Celkem to má 3 díly a nějakých 5,5 hodin.
Autorská citace #29
3.1.2019 23:58 - Dukolm
Narazil jsme na Arielistelose yutuber (zatím jsem neměl čas to shlédnout celé jen pár částí)
Intro do RPG
https://gaming.youtube.com/watch?v=wOuvdsgL7g8&list=PLWW4bZQe-yE56dyZElj6-uBu9AhrAvsD5
Záznam z jejich hraní dnd přes hangouty nebo nějaké podobné řešení
https://gaming.youtube.com/watch?v=ASqW-TQgbOI&list=PLWW4bZQe-yE4CRZJOgVxFswjH-fEhQTlU



Jen ještě dodám že Čtyři kejklíři mají dvě nová videa od posledního mého příspěvku
https://www.youtube.com/watch?v=BQbZU6R2YD8&list=PLPsVXQF62xrufuNdXgDaQ-Q7e9qgv5d86&index=1
Autorská citace #30
16.3.2019 23:52 - Aegnor
L.A. By Night - hraní V5 v Los Angeles, vede Jason Carl (zaměstnanec White Wolf). Výborný postavy, skvěle zahraný. Krásná ukázka politiky v upířím podání (asi hodinový rozhovor anarchů se zástupcem camarilly je naprosto výborný).

Jak jich hraje menší počet (4 upíři + ST), tak má každá postava víc spotlightu a je to díky tomu pro mě sympatičtější, než třeba Critical Role.
Autorská citace #31
28.5.2019 00:42 - ShadoWWW
Matt Mercer hraje v novém videu DnDčko se Stephenem Colbertem, slavným americkým komikem. Hrají one on one (jeden hráč, jeden PJ). Fakt to stojí za to Matt je fakt úžasný GM.
Autorská citace #32
28.5.2019 08:56 - Quentin
Hej, na tenhle topic jsem úplně zapoměl

odkaz na 2k6goblinu
https://www.youtube.com/channel/UCUy_9nEC-Cfzp4v6FeL8W1Q/videos

Důvěra u stolu a Jak dělat postavy jsou docela dobré. Příprava je meh.

---

Colbert vypadá, že se fakt baví :D
Autorská citace #33
29.5.2019 23:12 - sirien
Jerson: takže:
- teď za mnou přišla Cemi...
- ...že za její kamarádkou teď přišla její 12 letá sestra...
- ...že by si chtěla zkusit zahrát nějaké RPGčko a jestli by si to s ní nezahrála...
...takže prej jestli já nevim jakej systém by měla zkusit.

Po pár průzkumných otázkách jsme se dostali k tomu, že 12 letá sestra by chtěla fantasy. A důvod, proč by chtěla fantasy, je ten, že někde na YT (nejspíš) viděla někoho, jak hraje "nejspíš DnD" a že by si to chtěla zahrát taky.

Tolik k tomu, jak holky netáhne fantasy, jak je neláká DnD a jak u nás hráči nechodí k RPG kvůli YT kanálům. Vim, že to je namátkovej případ, ale že by se ke mě takhle dopracoval ten jedinej existující se mi nějak taky nechce věřit :)


Protože vim, že se zeptáte:
- poslal sem jí link na místní překlad DnD 5e Basic Rules. Protože sestřička chce DnDčko, tak dostane DnDčko, žádnou další mentální orgie sem nad tim neprováděl. (Z kraje sem uvažoval ještě o FAE, ale v kontextu dalšího sem to zahodil.)
- ne, neví, co za kanál to přesně bylo, ale když si vzpomene tak se mi zeptá a dá vědět, tak to kdyžtak přepošlu
Autorská citace #34
29.5.2019 23:25 - sirien
ShadoWWW, Quentin: Colbert je mega nerd :) Hoďte si na YT do vyhledávání věcí jako:
- "Colbert DnD"
- "Colbert Star Wars"
- "Colbert Tolkien"
- ...

Popravdě těžko z těch různejch výstupů, narážek, rozhovorů a gagů něco vybrat - některý věci sou profláklý (jak zadupe Franca na téma Silmarillionu... jeho RIP Gygaxovi...), jiný míň (rozhovor s Oswaltem...) ale jedno lepší jak druhý.

Takže jo, vůbec se nedivim, že se fakt baví - zrovna Colbert patří mezi ty celebrity co musej mít u Wizardů fakt hodně rádi, protože se k DnD otevřeně hlásil a referoval ho ještě dávno předtím, než bylo díky 5e cool.
Autorská citace #35
30.5.2019 09:59 - Jerson
sirien píše:
Tolik k tomu, jak holky netáhne fantasy, jak je neláká DnD a jak u nás hráči nechodí k RPG kvůli YT kanálům. Vim, že to je namátkovej případ, ale že by se ke mě takhle dopracoval ten jedinej existující se mi nějak taky nechce věřit :)

Zaprvé - psal jsem, že s výrokem "holky nemají rády fantasy (a proto moc nehrajou RPG)" jsem od začátku nesouhlasil. Podle mě mají holky rády fantasy obdobně jako kluci. Liší se spíše podoba té fantasy.

Za druhé - píšu si první čárku za člověka, který se k RPG (zřejmě) dostane díky videu na Youtube. (Sice je to pro mě zpráva z páté ruky, ale nemám důvod o jejím původu pochybovat). Rozhodně to ukazuje, že tento jev existuje i u nás. Jeho četnost ale není jak určit.

Za třetí - to zda jí bude DnD opravdu vyhovovat a splní její představy se ukáže nejdříve po první hře, a spíše až později, třeba zda se z ní stane hráčka, zda u DnD vydrží, co na něj bude říkat po vyzkoušení jiných systémů, atd. Každopádně pokud budeš tento případ sledovat a poskytovat informace, budu rád.

Jinak jsem si udělal anketu v jedné RPG skupině (ve které jsou hráči skutečných RPG, nikoliv textových, i když několik takových se tam také vyskytuje) o oblíbenosti žánru sword&sorcery fantasy

74 respondentů (skupiny mají 1700 a 630 členů, jsou možné překryvy), z toho
24 % ho má jako neoblíbenější
55 % se líbí
9 % nevadí
4 % ho nemusí
7 % ho nesnáší

Takže nabídka takové hry (bez určení dalších parametrů) by oslovila zřejmě 88 % hráčů, na druhou stranu první volba by to byla zřejmě jen pro 24 % hráčů.

Nejde o nováčky - všechno to jsou lidé, kteří už nějakou dobu hrajou, takže předtřídění, bez rozlišení lidí, kteří tento žánr nemají rádi od začátku a lidí, kterým už leze krkem. Sebe jsem nikam nepočítal.

Není to žádná velká skupina, šlo mi spíše o ukázku, kde se ta čísla pohybují.

Teď zkusím sehnat názory lidí, kteří RPG ještě nehrajou, ale zaujalo je - to mi bude trvat déle a vzorek bude asi o dost menší, nicméně mě zajímá srovnání.
Autorská citace #36
30.5.2019 10:43 - LokiB
Jerson píše:
na druhou stranu první volba by to byla zřejmě jen pro 24 % hráčů.


no, není snadné z těchto otázek a odpovědí určit, jestli těch dalších 55% třeba nemá všechny žánry vyrovnaně oblíbené, a tak nejsou schopni určit "nejoblíbenější". Jsou lidé, kteří nemají nějaký preferovaný žánr, hrají prostě rádi všechno.
Kdybys chtěl určit tu první volbu, musel by ses na to asi zeptat, například jako:
"Při výběru žánru pro RPG hru patří S&S mezi první, o kterých byste uvažovali?" :)
Autorská citace #37
30.5.2019 11:04 - ShadoWWW
1) 74 respondentů je hrozně malý vzorek i na online komunitu.
2) Wizardí megaprůzkumy ukazují, že aktivní online komunita je jen malá výseč celkové D&D komunity, a když se udělá průzkum nad širším vzorkem, tak ankety vychází s jinými výsledky.

=> z tvého průzkumu se nedá moc usuzovat.

ALE i kdyby dalo, tak jaký by sis představoval reálný dopad takového průzkumu?
Autorská citace #38
30.5.2019 11:31 - Jerson
Loki, z těchto odpovědí se to určit nedá, ostatně pokud zformuluješ otázky jinak, klidně je předložím znovu a lépe. Nicméně čím složitější otázka, tím méně odpovědí na ni dostanu - to jsem si už vyzkoušel.

Shadowww - vidíš, a já bych čekal, že pro názor na všeobecnou oblibu fantasy to bude stačit. Jsou to vzorky sesbírané za jeden den. Když jsem dělal ankety dříve (pomocí FB nebo i přes google formuláře), tak jsem většinu odpovědí (asi 80%, nevím přesně) získal během prvního dne, pak už to dost klesalo, takže nečekám, že bych se za týden dostal přes stovku - ale ankety tam stále vysí, takže je po týdnu můžu zpřesnit. A nebráním se ani podrobnějšímu zjišťování, nicméně si myslím, že to nemá úplně cenu, to že by ze stávajících hráčů tenhle žánr nechtělo hrát cca 10% hráčů (plus mínus slušný rozptyl) není nic, co bych neočekával.

To že na net chodí jen menšina hráčů taky nebudu rozporovat, i když by mě zajímalo, jak bychom se my měli dostat k jiným vzorkům. Tady se rád nechám poučit.

ShadoWWW píše:
ALE i kdyby dalo, tak jaký by sis představoval reálný dopad takového průzkumu?

Já reálný dopad ankety doopravdy nepotřebuju, nebo ne v této chvíli. Tvrdím, že S&M fantasy není automaticky nejvhodnější styl pro začátečníky (a že lepší je jim dát na výběr několik možností), což je věc, kterou při nabírání nových hráčů na RPG praktikuju.

Navíc v této chvíli bych se raději ptal na jiné věci, konkrétně jak moc rádi vedou hráči hru, a jak se k vedení hry dostali, protože myslím, že pro rozšiřování mezi nováčky je otázka "kdo tu hru povede?" důležitější parametr než žánr.
Autorská citace #39
30.5.2019 12:03 - York
Jerson píše:
vidíš, a já bych čekal, že názor na všeobecnou oblibu fantasy to bude stačit.


Něco mí říká, že když uděláš anketu na Gameconu a druhou na hlaváku mezi bezdomovci, výsledky se budou dost lišit.
Autorská citace #40
30.5.2019 12:33 - Jerson
Však o to jde, ne?
Názor (který tu zastáváhodně lidí), že S&M fantasy vyhovuje většině hráčů, tento malý průzkum nevyvrátil, takže můžeme říct, že ho potvrdil.
Názor (můj), že jsou hráči, kteří tohle fantasy nemají rádi, je potvrzen také. Větší vzorek by velikost té skupiny dokázal zpřesnit, ale to že S&M fantasy části hráčů nevyhovuje budu tvrdit dál, protože podle mě to je podložený názor.
Otázka, jak moc S&M fantasy vyhovuje začínajícím hráčům stále zůstává na stole. Z téhle ankety bych vyvozoval, že když existují hráči se zkušeností, kteří tuto fantasy nemusí, tak budou i začínající hráči, kteří tuto fantasy nemusí. A i to bych považoval za podložené tvrzení.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078120946884155 secREMOTE_IP: 3.95.233.107