Kultura

sirien
12.4.2018 15:45
RPG videa, youtubeři, vlogy atd.
Ok, udělejme si jedno místo se sbírkou všech profláklých / hodnotných / zajímavých video-zdrojů k RPG - promo videa her, natáčené herní kampaně, vypravěčské kanály atd. V záhlaví budu zkoušet držet spíš věci co jsou hodně známé nebo mají nějakou vyšší přidanou hodnotu (dle ostatních nebo od pohledu, tolik volna ve svém životě bohužel fakt nemám), takže další věci budou možná náhodně rozházené po diskusi.

(seznam osobností co se hlásí k RPG ale nejsou přímo součást "scény" je tady vedle)


České/Slovenské - herní streamy
.


České/Slovenské - herní podcasty
.


České/Slovenské - streamy a podcasty o hraní
Jednorázové, speciální a ukázkové hry
  • TableTop: Fate Core - Will Wheeton, Felicia Day a John Rodgers, hrají ukázkovku Fate s Ryan Macklinem - rychlé Fate intro a nejspíš nejlepší RPG video ukázka vůbec.
  • D&Diesel - 30 minutová hra DnD Vina Diesela s Matt Marcerem a jeho partou
  • TableTop: Dread p.1, part 2 - Will&spoll ukázkovka hororovky Dread.
.


Nahrané/nahrávané kampaně (Anglicky)
.


"Naučné" kanály (Anglické)
  • Matthew Colville - jeden z velmi známých YTerů dávající rady k DMování a občas nějaké komentáře, recenze atp.
  • Geek&Sundry GM tips - playilist s radami od Matt Mercera, GMa slavné Critical Role (a později s radami od Satine Phoenix)
  • Office Hours - YTer s delším (hodinovým) formátem, co díl to několik témat
.


Různé
.



Další zdroje v diskusi:, Quentin #9 (několik en kanálů), wlkeR #21 (Wizardí Acquisitions) a #28 (3 dílná DnD 5 a půl hodinovka), ShadoWWW #31 (Marcer+Colbert charitativní demo), Sirien #55 (trochu šílené převyprávění hry), Aegnor #67 (Paranoia; hrají Geek&Sundry s hosty), Jerson #76 (DrDII, záznam z Discordu) a #86 (DnD přes Twitch nebo tak něco),
Autorská citace #41
30.5.2019 12:54 - sirien
S&S. Sword and Sorcery.
S&M je něco trochu jinýho.
(A to "sorcery" tam skutečně patří a nejde to jen tak zaměnit za "magic" - ty slova mají pocitový a významový rozdíl a ten rozdíl je v tom žánru vepsaný v základech.)

A ve skutečnosti S&S hraje málokdo - S&S je typicky Conan a podobně stylizované příběhy. Mám popravdě trochu pochybnost o tom kolik lidí vůbec ví správně, co si pod S&S představit - a rozhodně to neni standardní DnDčko, ani co do generické podoby ani co do vydávaných světů (...vlastně možná trochu Dark Sun? Z toho co vim by to i vcelku sedlo, ale zas tak dobře Dark Sun neznám.)

Na druhou stranu, počet hráčů RPG co budou schopní S&S rozpoznat a minimálně rámcově správně popsat bude dost větší, takže pokud ses ptal specificky na S&S, tak se bojím, že je Tvoje anketa nevalidní. (Kromě toho, že celá tahle linka diskuse o anketě je trochu offtopic a patřil by spíš do nějaký úplně jiný diskuse.)
Autorská citace #42
30.5.2019 12:59 - York
Jerson píše:
S&M fantasy


To je sado-maso fantasy, nebo čeho to je zkratka? :)
Autorská citace #43
30.5.2019 13:30 - Jerson
Já to znám jako Sword & Magic fantasy, v překladu Fantasy Meče a Magie. SS fantasy mi nezní o nic lépe - když bych to napsal já, kolik lidí by si pod tím nepředstavilo gay nácky? :-)

Ale dobře, tak tedy Sword and Sorcery fantasy. Doufám že to všichni v anketě pochopili :-)

A videa k tomuto tématu, které mi to vyhodilo, raději ani nebudu ukazovat :-)
(takže nechávám offtopicu)
Autorská citace #44
30.5.2019 13:37 - LokiB
Jerson: proč tam dáváš to "fantasy"? S&S už to v sobě obsahuje, není třeba to dodávat.
Autorská citace #45
30.5.2019 13:43 - sirien
Jerson: v tom případě znáš zprzněnej zpětnej překlad nedokonalýho překladu :)
Autorská citace #46
30.5.2019 13:44 - York
Jerson: Aha, jasně. Jak psal už Sirien, problém je, že Sword and Sorcery je hodně úzce vymezenej žánr. Nepatří do něj Game of Thrones, Pán prstenů a vlastně drtivá většina fantasy literatury. DnD nebo DrD se tak dá hrát, ale neřekl bych, že to je převažující styl, zvlášť v dnešní době. Matt Coville například hraje epic fantasy, ne Sword and Sorcery.

Nejspíš ses teda ptal na něco jinýho, než na co jsi chtěl dostat odpověď...
Autorská citace #47
30.5.2019 14:17 - Jerson
Proto jsem napsal S&M fantasy (a popsal jsem tam i pravidla a postavy, které tam podle mě patří), protože já tenhle žánr znám takhle. A patří - tedy v mých fantasy začátcích tam patřil jak Conan, tak Pán Prstenů (z něj byla myšlenka skupiny takových dobrodruhů na výpravě odvozená), atd. Epic fantasy do toho patří také.
Autorská citace #48
30.5.2019 18:51 - ShadoWWW
S&M... to je něco jako middle-school???
Autorská citace #49
30.5.2019 19:22 - Jerson
Vy opravdu neznáte zkratku sword and magic? I když je možné, že s rozšířením internetu a jiným významem spojení "SM fantasy" se úplně přestala používat, jen jsem si toho nevšiml.

Shadowwwe, nevím co je to middleschool.
Autorská citace #50
30.5.2019 19:26 - Aegnor
Znám Sword and Sorcery. Sword and Magic netuším, co má být.
Autorská citace #51
30.5.2019 19:29 - Jerson
Nevadí, nechte to plavat.
Autorská citace #52
30.5.2019 20:15 - Zarahel
York: Sice je to vedle v jiném vláknu, ale díky za zajímavý příspěvek s Da Vinciho mapou. Donutilo mne to mrknout se na to trochu lépe. Dost mne to zaujalo.

Zrovna jsem, zhruba po roce sledování dokoukal (spíš doposlouchal) kanál, který mi přišel zajímavý.
Pruitt a Jim Davis tvoří duo věnující se DnD (ale aplikovatelná je spousta jejich témat i jinde) pěkně od podlahy, doplňují témata zajímavými komentáři a mohou tak být velmi zajímavým zdrojem inspirace. Jejich pořad je vedený formou dialogu ve dvojici, navzájem se doplňují a rozhovor samotný je pojatý relativně zábavným způsobem. (No, na zábavnost máme každý trochu jiná měřítka to je mi jasné :))

DnD a roleplayingu se věnují dost zeširoka - pokud hledáte inspiraci k vlastním hráčským postavám je jejich kanál plný hlubších vnoření do témat hráčských ras a povolání, mechanik a přístupů ke hře. Dost materiálu pro začátečníka a ti ostřílení tam také ledacos třeba najdou.

Web DM
Autorská citace #53
30.5.2019 20:50 - Quentin
Jerson: Myslím, že to, co si představuješ pod SM fantasy je generic fantasy nebo přímo D&D fantasy. Sword&Sorcery je takové oldschoolovější, hyboria, frazzeta, pulpovější estetika... aspoň tak jsem to nasákl z internetu já :D

Autorská citace #54
31.5.2019 06:36 - ShadoWWW
Sirien píše:
co si pod S&S představit - a rozhodně to neni standardní DnDčko, ani co do generické podoby ani co do vydávaných světů


Sasquatch Game Studios dělali pro Wizardy 5e dobrodružství Princes of the Apocalypse. Později sami za sebe vydali svůj S&S svět pro 5E - Primeval Thule. A je opravdu povedený, včetně aplikací 5e pravidel. Úplně z toho čiší Conan.

Je ale fakt, že S&S je jen okrajový žánr D&D.
Autorská citace #55
3.6.2019 21:44 - sirien
dobře... víte, jak sem psal o tý holce, co si chce zkusit DnD, protože potkala nějaké video na YouTube?

Čekali ste Matt Marcera? Čekali ste Dael Kingsmill? D&Diesel? Čekali ste nějakej jinej podobnej channel nebo záznamy streamingu? Něco cool a narativního a se super produkční hodnotou?

Pak - buďte ohromeni! :)

(srsly, fakt nevim, co víc k tomu říct - teď to poslouchám zatimco tohle píšu a do monitoru se dívám s výrazem upřímného údivu)
Autorská citace #56
3.6.2019 22:11 - malkav
sirien: No ten počet zhlédnutí a "to se mi líbí" je fakt super :D
Autorská citace #57
3.6.2019 22:31 - Aegnor
Já si myslím, že se to dá nejlíp okomentovat tím, co řekne úplně na konci:

Yep.
Autorská citace #58
3.6.2019 22:47 - malkav
doporučuji i další díly :D
Autorská citace #59
3.6.2019 22:53 - sirien
malkav píše:
sirien: No ten počet zhlédnutí a "to se mi líbí" je fakt super :D

OMFGs... to sem předtim totálně minul :D
Autorská citace #60
4.6.2019 15:48 - krytah
Lol, tuhle sérii jsem viděl. Je to sranda, ale rozhodně by mě to nepřitáhlo k DnD. :D

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088014125823975 secREMOTE_IP: 34.236.152.203