Kultura

skubin
30.6.2018 12:31
Jaký užitek by někdo mohl mít z dětí?
Ahoj,

potřeboval bych trochu popostrčit...

Připravuju dobrodružství, ve kterém hl. záporák z nějakého důvodu nechává unášet děti, pro ty pak krade oblečení a jídlo. Děti pak schromažďuje v provizorně postaveném táboře v lese. U tábora je mimo jiné řeka a hory.
Bude to asi znít směšně, ale nedokážu vymyslet žádný rozumný důvod, proč to vlastně dělá...

Za každý typ budu rád, akorát bych prosil děti nevraždit. ;)
Autorská citace #1
30.6.2018 12:37 - chrochta
Děti jsou tvárné... Dětští vojáci asi ne (nejsou na to vhodné zbraně), ale třeba nová generace jakýchkoli kultistů, zasvěcenců a podobných klidně ano.
Autorská citace #2
30.6.2018 12:49 - patressss
1. Verbovanie do armády/cechu asssassínov
2. Pracovná sila (otroci)
3. Môže hľadať jedno špeciálne dieťa, ale nevie ktoré to je pokiaľ sa nejako (magicky) neprejaví, takže unáša všetky z okolia

Potom je tu ešte množstvo morbídnych a gore vysvetlení prečo ich unáša a ako chrochta napísal, akákoľvek nová generácia uctievačov.
Autorská citace #3
30.6.2018 12:49 - Aegnor
V písni ledu a ohně využívá Varis děti jako informátory, špehy a občas potenciálně jako vražednou sílu.
Autorská citace #4
30.6.2018 12:57 - shari
Pokud je shromažďuje v provizorně postaveném táboře, tak je asi nebude chtít na nijak dlouho.
Buď hledá nějaké konkrétní (viz přede mnou) a nechce, aby ty zbývající prozradili, kde je.
Nebo je v těch horách jeskynní systém s úzkými chodbami, kam se dospělý člověk nevleze (a trpaslíci jsou moc mohutní a hobiti líní), tak je tam posílá, aby mu od tama něco přinesly.
Nebo čeká, až jich bude mít dostatek a pak je odvede jinam, na nějaké permanentní místo, kde z nich vychová ty kultisty a asasíny.
Autorská citace #5
30.6.2018 13:13 - skubin
To je dobrý nápad a štve mě, že mě to hned nenapadlo :D
V podstatě není nic lepšího, než vzít dítě co žije v bídě, nebo je odstrkávané, vymýt mu hlavu tím, že je vyvolený, nadřazený a vytvořit tak poslušného člena sekty :)

Navíc se spojením sekta nájemných vrahů bomba :)
Alespoň když postavy zničí tento tábor, ve kterém naštěstí není víc než 1 skutečně kvalifikovaný vrah + pár skřetů jako stráží, budou mít nepřítele do budoucna. ;)
Autorská citace #6
30.6.2018 13:17 - Šaman
V zaklínači Salamandra unášela děti, protože z nich časem chtěli dělat nové zaklínače.

Případně dětská křížová výprava sice nebyla moc úspěšná, ale už jen to, že taková kokotina někoho doopravdy napadla, je precedent.

Ještě mě napadlo, že unáší děti, aby je zachránil (jsou nevinní) před zkázou, kterou chystá na jejich domovské vesnice (třeba nějaký lawfull fanatik, který se cítí být bičem božím).
Autorská citace #7
30.6.2018 14:03 - sirien
shari píše:
tak je asi nebude chtít na nijak dlouho.

nebo si nestihl vybudovat zázemí. Nebo je prostě chudej.

Každopádně plán s tím že se dotyčný snaží vyrobit si z dětí vlastní kult má pár problémů:

a) pokud nemá k dispozici magii, moderní behavioral science a sociální psychologii nebo hodně dobře nastudované instituciální (nejspíš církevní / kultistické) dlouhé generace budované know-how, tak ho asi čeká hořké zklamání z výsledků

b) pokud dělá něco podobnýho, tak je buď pošahanej, nebo myslí v hodně dlouhodobém horizontu. Pokud plánuje v hodně dlouhodobém horizontu, tak nedává smysl shromažďovat děti v (byť jen relativní) blízkosti místa jejich únosu - maximálně že by tam měl nějaký "přechodný" tábor dokud jich tam neshromáždí dostatek na nějakou masovější přepravu do skutečného sídla.

Ono popravdě ani nedává moc smysl je vůbec unášet. Pokud se bavíme o "běžném" fantasy světě (od středověku odvozené generic fantasy prostředí), pak je mnohem jednodušší si ty děti poshánět jinak (byť třeba formálně vzato stále ilegálně). Typicky se dají koupit na trhu s otroky popř. se dají koupit rovnou od chudých rodičů (viz např. Fantom Paříže) popř. se dají docela snadno sehnat v sirotčincích (hell - správnej záporák si rovnou nějakej sirotčinec založí a shrábne přitom společenskej kredit filantropa!) a tak.

Obecně pro záporácké plány a chování záporáků by mělo platit podobné síto logiky jako pro konspirace (nadpis "Roswell, Ilumináti, Židozednáři", pasáž o ekonomičnosti, efektivitě a komplexitě). Za své záporáky by si GM měl vždy položit následující otázky a najít na ně uspokojivé odpovědi:

  • kdo jsem a co vlastně chci (je to opravdu to co chci a dává smysl, že to chci?)
  • co dělám a proč (opravdu mi to pomůže dostat to, co chci?)
    • skutečně věřím, že to bude fungovat?
    • skutečně to je nejlepší (nejsnazší a nejméně riskantní) postup?
    • skutečně jsem vzal v úvahu všechny očividné problémy co mohou nastat a mám za to, že je dokážu vyřešit?
Tzn. unášet děti z nějakého okolí by vyžadovalo spíš nějakej jinej důvod. Jak tu bylo naznačeno - záporák může hledat jedno konkrétní, ale může být nemožné zjistit snadno předem, které to je (musí se počkat na nějaký jeho spontánní projev popř. může být potřeba provést nějaké složité testy atp.)

Popř. může chtít provést nějaký rituál a mohl se z nějakého důvodu octnout v hodně silném časovém presu (tzn. "prostě mi ty děti uneste, včera, takže ať to lítá!" je smysluplné řešení, protože "někde mi ty děti během příštího roku kupte" si nemůže časově dovolit)
Autorská citace #8
30.6.2018 14:56 - LokiB
Prostě je chce vykrmit a sníst ... to je přeci známé z pohádek!
A ty, které se dobře učí, nebo mají jedničku z tělocviku, může prodávat dál, dalším zájemcům ... a tohle je jen přechodný tábor pro selekci.
Autorská citace #9
30.6.2018 15:47 - Jarik
Proč děti a ne dospělé? Protože děti jsou menší. Dokáží se dostat, kam dospělí ne. Jistě by mne někdo doplnil, že v historii se děti užívaly k ražení štol, protože jsou malí...

Ty nájemná vrazi, apod. mne nějak tahají za uši.

A krom motivací... doporučuji tuto zápletku použít, až budeš mít vlastní děti (pokud je nemáš).
a) už to nikdy neuděláš
b) budeš přemýšlet k čemu by ti to cizí dítě bylo
c) budeš vědět, jak je těžké se o takové děti postarat (nejsou to jen hadry a jídlo, co potřebuješ)
d) budeš znát motivace a logiku chování opozice (rodičů unesených dětí)
Autorská citace #10
30.6.2018 16:26 - sirien
A když záporák bude miliardář co bojuje za záchranu nebo větší rozmach svého finančního impéria, tak to bude zápletka kterou, bys měl použít až potom, co si vybuduješ nějakou vlastní firmu s alespoň desetimegovym (eurovym) obratem, předpokládám?

Aby ses dokázal vžít do všech těch možností a životního stylu a docenit tak za co bojuje, abys pak mohl líp přemýšlet o tom, k čemu mu ty firmy sou a k čemu by mu byly nějaké ty další a aby sis mohl předtavit jeho možnosti a možnosti dalších jemu rovných, víš co. A abys věděl jak se o takové finanční impérium postarat (chodit okolo a říkat "tohle kupte, tamto prodejte" neni všechno, co k takové správě potřebuješ)

A pokud záporák bude dědičnej aristokrat bojující o zachování svého politického vlivu, tak takovou zápletku bys neměl hrát vůbec, pokud nejsi dědičnej aristokrat, protože co bys mohl vědět o té od mala vštěpované náležitosti a odpovědnosti k rodinému jménu a odkazu a o výhledu na další generace které ponesou Tvé tituly.

A o tom že by záporák byl kultistou - to pokud si nikdy nebyl v sektě ani nemá smysl komentovat.


(ne, sorry, já chápu, že rodič může mít k podobné zápletce nějakou jinou perspektivu a ochotu jí hrát atp., ale tahle formulace je fakt provokativní a mezi řádky implikuje nějaké věci co mi přijdou fakt nesmyslné)
Autorská citace #11
30.6.2018 17:07 - skubin
Mám dceru 3 roky a čekám syna (jsme ve 21 týdnu) když jsme se ženou koukali na film "I dva jsou rodina" oba jsme ronili slzy jako hráchy ale opravdu nemám problém zasadit do D&D příběhu unášení dětí a házení je do špinavých štol rubat bůh ví co...

Kdybys vše bral takhle moc osobně tak si nikdy nezahraješ... co třeba chudák troll, kterého někdo najal aby hlídal vchod do jeskyně a pak přišel nějaký blbec pro vzácný materiál, který se nachází na konci tohoto dungeonu? Co bude s chudákem jeho trollátkem a trollicí když ho zabiješ abys mohl projít? Neměl bys jim pak poslat polovinu z utržené odměny aby nestrádali hlady? Nebo nebude lepší jít rovnou domů a hrát si na obdělávání pole a chození do kostela ? Vždyť vlastně kovář může dělat i běžné meče a život jakého koli tvora za to přeci nestojí ... -_-
Autorská citace #12
30.6.2018 17:09 - Maelik
skubin píše:
....vymýt mu hlavu tím, že je vyvolený, nadřazený....sekta nájemných vrahů...


Co takhle, že by děti podstupovaly "iniciační" obřad, který nahradí jejich duši nějakým pekelníkem? Technicky vzato je to jako dítěti vymýt hlavu, jen rychlejší a spolehlivější...

Jak bude armáda dostatečně silná, vrátí se do města, stráže poznají ztracené děti, otevřou brány...další vývoj je myslím celkem nasnadě.

Pekelníci z toho mají duše dětí, plus trochu té legrace z zabíjení smrtelníků.

U záporáka, evidentně celkem schopného mága vidím dvě možné motivace:
1) Městská rada jej propustila z pozice Městského Mága a místo něj vzali nějakého mladého sotva dostudovaného idiota.
2)Je to praktická část jeho habilitační práce na Magické Univerzitě.
Autorská citace #13
30.6.2018 17:19 - skubin
*Maelik
To také není špatné :)

Připomíná mi to jeden z posledních dílů Sedmého smyslu od Ilky Pacovské. Tam kupovali zlé harpie dětská těla a z toho se zrodila nová harpie. Stačilo pouze dítě otrávit rulíkem aby se nic nepoškodilo. ;)
Autorská citace #14
30.6.2018 19:00 - Kosťa
Záporák chce děti na nějaký rituál jako oběť nezemské entitě potřebuje ovšem konkrétní množství dětí konkrétního věku a rituál konkrétního data uskutečnit pokud by šlo například o pavoučího démona je třeba osumdesáti osmi detí ve věku osmi let obětovaných osmého dne osmého měsíce. Nezmiňujš setting, ale klidně by to mohl být velmi mocný drowský mág který zjistil, že kněžky Lolth se chystají vtrhnout do světa na povrchu. On jako mág má sice stejnou moc jako kněžky, ale horší postavení jako muž což ho mnoho let štve. A tak se rozhodne rozehrát svou hru kde za pomoci obětí zkusí ze hry odstranit mocnou Lolthinu démonickou služebnici která má rozhodout boje na povrchu, a to tak že ji sám vyvolá a po dobu bitvy bude věznit na to ji však potřebuje přilákat dětskou obětinou. Samotná služebnice se pak nebude moci zhmotnit v bitvě a Kněžky a jejich vojska tak dostanou na frak, podkope to jejich moc napříč drowskou populací, a posílí to naopak jeho pozici neboť to byl právě on kdo upozorňoval na to že na Lolth není vždy spoleh.
Autorská citace #15
30.6.2018 20:57 - vojtakoc
Mohlo by to vypadat např. takto: Záporáku X má vidění ,že do dvou týdnů vesnici Y postihne zkáza. V panice se pokusí z vesnice Y zachránit alespoň děti. Pošle oddíl svých přisluhovačů ,aby děti zachránili. Přisluhovači se ale při unášení dětí střetnou z jejich rodiči a v následném boji většinu vesnice zničí. Ve strachu před hněvem svého vládce utečou a nedaleko vesnice si postaví provizorní tábor, než seženou zásoby pro cestu pryč. Dobrodruhové následně najdou trosky vesnice a několik vesničanů ,kteří boj přežili a požádají dobrodruhy o pomoc s hledáním jejich dětí.
Autorská citace #16
30.6.2018 21:46 - skubin
*Vojtakoc
Akorát nevím jak bych hráčům vysvětlil proč ten vládce nechtěl zachránit i ostatní a pokud se měli zachránit jen "nevinní" což by mohli být pouze děti, proč by se měli přisluhovači bát svého pána, když stejně vesnice měla lehnout popelem i s těmi co tam zůstanou.
Autorská citace #17
1.7.2018 23:29 - Jarik
Pro jednoduchost. Psal jsem to, protože některé ty návrhy, co tu padaly, mne vyloženě ťaly do živého.
Nemá cenu se k tomu dál vracet. Pranýřování tu bývá dost.
Autorská citace #18
2.7.2018 20:43 - vojtakoc
Uznávám, že můj předchozí příklad byl příliš složitý a s mnoha nedostatky. Chtěl jsem jen nějakým způsobem zformulovat myšlenku,že ten záporák chtěl ve skutečnosti ty děti jako svoje poddané zachránit. (Upozorńuji, že tento plán nebude fungovat se všemi typy záporáků)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084530115127563 secREMOTE_IP: 184.72.135.210