Kultura

sirien
20.9.2018 11:07
Politika v RPG (v RPG!)
Tenhle web je o RPGčkách a výslovně rozhodně ne o politice.

Bohužel, v poslední době se občas stává, že se společensky-politická témata objevují v RPGčkách, takže asi nezbývá, než si vytvořit nějaký ten hezky ohraničený (un)safe space, kde to můžeme probírat.

Shazujte sem všechna témata bez ohledu na hru původu.

Prosím zkuste se co nejvíce držet věci v kontextu RPG a co nejméně utíkat k jakkoliv obecné nebo "věcné" politice.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
17.11.2020 10:01 - Log 1=0
sirien píše:
Ad hominem
Loaded language
Straw man generalizace protistrany

Ne to je jenom součást
sirien píše:
Provokativní urážka pocestě.

Což uznávám, že je bez diskuse, ale že to vadí zrovna tobě...
sirien píše:
Děkujeme za učebnicovou ukázku toho proč mají SJW obhajoby a obhájců všichni plný zuby.

Tak ať nedělají preventivní SJW hunting, a žádná obhajoba se nedostaví.
sirien píše:
ohroženého heterosexuálního bílého muže

Tak tebe jsem tím určitě nemyslel.

A jako obvykle se snažím dávat i ty disklejmry o pitomcích na obou stranách (jo, jsou), ale už mě prostě unavují české internety kde to většinou hemží SJW huntery, ale na nějakého skutečného SJW tam skoro nenarazíš. Jo, je pár míst, kde jsou síly celkem vyrovnané, ale to je dle mého osobního dojmu menšina míst (a to se rozhodně nepohybuji v nějaké bublině, která by to vysvětlovala). Na druhou stranu, nesleduji moc anglofonní weby a tam může být situace jiná, to nevím.
17.11.2020 11:11 - RoVan
LokiB- přesné číslo reagujících bohužel asi nedohledám, ten post tam nebyl dlouho, ale tipnul bych max v desítkách + asi PMs.
Lavinou myslím, že se to přes re-tweety dostalo do sociálních bublin SJWs a in instant se na to nabalili další lidi a museli to ihned smazat a omluvit se než to vyvolá kontroverzi a zasype je to.

Naproti tomu výsledkem není vůbec to, že by hráči neměli hrát postavy jiné pleti - spíš že pokud ano, tak s respektem a ohledem na cizí kulturu.
Sám Chris, GM a autor RPG které měli hrát, jedním dechem dodává, že doufá, že lidi BUDOU hrát postavy jiné rasy a rozšíří si obzory.
17.11.2020 11:13 - Corny
LokiB: Asi tak, ozvali se někteří lidi s docela přehnanou reakcí, Matt se toho lekl, posléze se i plno jiných lidí ozvalo, že to bylo vlastně docela přehnané a je blbost lidem omezovat, co hrají, pokud to hrají s respektem (samozřejmě v případě, že to má nějaký zábřeh do reality a bavíme se o veřejném streamu), no a pak se toho chytne "nejobjektivnější" osobnost RPG světa a najednou z toho je, že Všichni leftysti a progresivci Vám chtějí zakazovat hrát Orky a Matt je pokrytec, protože hrát čínana mu vadí ale dubovat asijsou postavu v nějaké hře ne (což je samozřejmě "Totéž").

RoVan: Tak tak.
17.11.2020 11:41 - Jezus
Imho je docela zásadní ta předposraná Mattova reakce. Krásně to demonstruje atmosféru doby, kdy už se ani nečeká, až se ozve dost lidi; nečeká se na kvalitnější argumenty nebo dokonce diskusi , ale rovnou se křiklounům uhne ve strachu, že by se mohli stádně mobilizovat...

Byly doby, kdy si jeden hodně rozmyslel, co řekne, protože i když to nebylo protizákonné, ohrožoval tím nejen sebe a svoji kariéru ("s takovém jako vy tady /preventivně/ nechceme nic mít") - ehm, kolikátýho že dneska je?
17.11.2020 11:51 - sirien
Log 1=0 píše:
Ne to je jenom součást

Ne, neni. Je to všechno uvedené.

Ta fráze se používá - od začátku - vlastně pro ten účel vůbec vznikla - pro smetení argumentů a vůbec hlasu protistrany na základě toho kým tato je bez ohledu na to co tato říká a je to fráze spojená s extrémním aktivistickým křídlem a křečovitými virtue-signalisty co se tomuto křídlu touží zalíbit. Její význam je "protože si bílej hetero, tak si součást utlačující třídy a k tématu nemáš co říct, leda bys přiznal svojí vrozenou vinu". Jakože z druhé stany - je to jakobys začal diskusi o rasové diskriminaci v USA slovy "nevim, co ty negři furt blbnou..."

Log 1=0 píše:
Tak ať nedělají preventivní SJW hunting

...řekl někdo kdo právě použil brutálně urážlivou a z diskuse exkomunikující frázi, aniž by si toho byl zjevně vůbec vědomej, a ještě navíc brutálně paušalizujícím způsobem, který zahrnul všechny nesouhlasící, "i když tím zrovna mě nemyslel", a po upozornění to ještě brání.

Jakože na to jak se divíš nad SJW huntingem tu předvádíš jeho docela ukázkové odůvodnění.


RoVan píše:
a in instant se na to nabalili další lidi a museli to ihned smazat a omluvit se než to vyvolá kontroverzi a zasype je to.

Jakože sorry, ale to je samo o sobě fakt shit.

Corny píše:
posléze se i plno jiných lidí ozvalo

...ale nic už to zjevně nezměnilo, křičící šikanéři si udělali vítězný zářez a posunuli hranici zase o kousíček dál.
17.11.2020 11:54 - Log 1=0
Byly doby...
Mediální lynč je hnusné, hnusné svinstvo, ale je to svinstvo staré jako média sama. Atmosféru doby (nebo srovnání se čtvrtou republikou) bych do toho netahal.
17.11.2020 11:59 - sirien
Log: neplést média (instituce) a sociální média (davy). Jedno shodné slovo v názvu je v tomto případě zavádějící, dynamika, reakční čas, míra bezprostřednosti nátlaku i možnosti obrany jsou zcela odlišné.
17.11.2020 12:04 - Corny
Ty jo, mít Mattovi, který je prostě veřejně známá osobnost s docela velkým publikem, zejména z té levé strany "politického" spektra, co i dělá dubing a pod., za zlé, že je prostě "přehnaně" empatický a opatrný, mi fér nepřijde. A ani moc nevidím proč, by měl zrovna on čekat na nějaké "kvalitní argumenty nebo diskuzi". Třeba jemu samotnému to prostě nebylo příjemné, tak proč by se snažil publikum "uargumentovat", aby mohl hrát číňana? Jako reakce té extrémní části publika byla samozřejmě přehnaná, ale dávat vinu Mattovi... Když by mě někdo požádal, jestli bych nemohl přestat hrát černocha, tak i když bych si myslel, že to je přehnané a nehraji ho nějak nevhodně, tak bych to udělal, protože mi na těch lidech a jejich pocitech záleží víc.
17.11.2020 12:10 - LokiB
Jezus píše:
Imho je docela zásadní ta předposraná Mattova reakce.


jesti je to předposranost, nebo ho to prostě otrávilo, že to nemá zapotřebí ... těžko říc
17.11.2020 12:12 - Log 1=0
sirien píše:
Ta fráze se používá

Ta fráze se reálně používá? OK, bez mučení přiznám, že mě to napadlo při psaní postu a nevěděl jsem, že to má nějaký zažitý kontext. Psal jsem to s důrazem na to "ublížený", pokud je obvyklý úzus psát to s důrazem na to ostatní, tak jsem to takhle napsat nechtěl a neměl.sirien píše:
který zahrnul všechny nesouhlasící,

Opět, moje chyba, šlo o to ublížené chování, jestli jsem se trefil do nějakého zažitého bulšitu, tak si sypu popel na hlavu.

sirien píše:
dynamika

OK, v tomhle to má blíž k pomluvě a drbům, ale to taky není nic nového a dobově specifického.
sirien píše:
reakční čas

To je spíš o technologii, takže ano, dnes je nejvyšší, ale trend už je dlooouho stejný.sirien píše:
míra bezprostřednosti nátlaku

Ani mi popravdě nepřijde.sirien píše:
možnosti obrany

Byly vždycky v podstatě nulové.
17.11.2020 12:16 - sirien
Corny: jakože na jednu stranu chápu Matta, že se prostě nechce účastnit nějakýho veřejnýho shitu. Na stranu druhou chápu zklamání vzešlé z toho, že v podstatě ustoupil řvoucím extremistům - pokud by to dělali všichni, tak za moment budou všichni skákat tak jak řvoucí extremisté pískaj.

A zrovna u toho Matta je navíc faktor že má poměrně velkou fanouškovskou základnu která ho bere za vzor, takže pokud ustoupí, tak to pro mnohé ten postoj validuje, zatímco kdyby to ustál, tak by tím udělal gesto, takže tu je zároveň dvojí zklamání - z gesta co se nestalo a z bolestivého potvrzení že je ok ustupovat.
17.11.2020 12:20 - York
RoVan píše:
- Chris vytvořil Mattovi postavu postavu a nasdílel ji na twitteru.
- Postava byla asiat (číňan).
- Spustila se hate lavina SJW


Huh. Dokud jen ryli do autorů, že neplněj kvóty na počty černochů, tak jsem tomu ještě aspoň trochu rozuměl, ale tady jsem se fakt úplně ztratil. Co tím sledujou?
17.11.2020 12:22 - sirien
Log 1=0 píše:
v tomhle to má blíž k pomluvě a drbům

spíš k osobní šikaně nebo davovýmu lynči.

Log 1=0 píše:
Byly vždycky v podstatě nulové.

Není pravda. Pokud si nebyl extrémně exponovaná osoba, tak před médii šlo uniknout nebo se stáhnout popřípadě turbulenci přečkat a počkat až se pozornost přesune jinam. Zároveň média zpravidla nezasáhla nejbližší sociální okolí.

Sociální média pronikají do osobní sféry, pronásledují tě kam se pohneš a mají krásný dar nezapomínat i věci které by zapomenuté být měly a normálně by byly.

Log 1=0 píše:
Ani mi popravdě nepřijde.

Média tvoří nátlak zvenku, interaguješ s nimi pasivně.
Sociálné média tvoří přímý nátlak a interagují s tebou aktivně lidé, které často znáš.


EDIT: smazána nedopsaná část kterou sem zapomněl smazat
17.11.2020 12:31 - Jezus
Jen dovysvětlím - já mám Matta rád (i když ostatní CR víc) - ale nikdy jsem ho za vzor neměl (navíc každej nemůže bejt hrdina). Tou předposraností myslím obecně rys doby a vyčítám ji hlavně tomu davu - který lidi efektivně otraví (což je ještě ta lepší varianta) nebo zastraší.

Nicméně u části Mattovych fanoušků to může být tak, jak píše Sirien.

Jinak síla davu a křiklounů je v různých dobách různá, v USA dnes mluví do umění a veřejného prostoru vůbec s nebývalou silou. A i v jiných aspektech života je to v USA dost znát...
17.11.2020 12:40 - Corny
sirien píše:
A zrovna u toho Matta je navíc faktor že má poměrně velkou fanouškovskou základnu která ho bere za vzor, takže pokud ustoupí, tak to pro mnohé ten postoj validuje, zatímco kdyby to ustál, tak by tím udělal gesto, takže tu je zároveň dvojí zklamání - z gesta co se nestalo a z bolestivého potvrzení že je ok ustupovat.


Jako hele, já bych asi taky raději, kdyby si dali odstup, pobavili se o tom a došli k závěru, že byť jsou tam třeba sporné momenty, tak pokud to Matt ujme s respektem, tak je úplně nesmyslné mu vyčítat, že hraje něco, co není. Je fakt blbost někomu vyčítat, že hraje třeba jiné pohlaví nebo jiné etnikum, pokud si z toho nedělá legraci a nikoho neuráží a opravdu ničemu to neprospěje; a navíc to prostě nereprezentuje většinové, ale spíš krajní smýšlení i té progresivní TTRPG komunity.
Mě spíš připadá, že se tohle celé nafukuje. Je to jeden případ, většina lidí s tím spojená si uvědomila, že to bylo vlastně celé přehnané a byla to spíš chyba to utnout, a že do budoucna by se s tím mělo naložit jinak, ale RPGPundit z toho hned udělá, že všichni leftisti vám chtějí zakazovat co hrajete. Což jednoduše není pravda.
17.11.2020 12:40 - Log 1=0
sirien píše:
Tak například slavný projev mé osobní oblíbenkyně.

Sorry, chybí mi dodatečné informace.
sirien píše:
nezapomínat i věci které by zapomenuté být měly a normálně by byly.

I klasická média neměla problém vytahovat starou špínu, když se to hodilo.
sirien píše:
interagují s tebou aktivně lidé, které často znáš.

Nevím, tady mi splývají veřejné lynče, a nějaké osobní věci. Jako jasně, jedno může (a nemusí) spustit druhé, ale přijde mi to jako dva odlišné jevy.York píše:
Huh. Dokud jen ryli do autorů, že neplněj kvóty na počty černochů, tak jsem tomu ještě aspoň trochu rozuměl, ale tady jsem se fakt úplně ztratil. Co tím sledujou?

Neexistují Oni. Neexistují kvóty. Neexistuje cíl.
Existují lidé, kterým vadí určité věci, a snaží se to komunikovat, protože to je úplně normální.
Pak existují lidé, kteří jsou navíc k tomu pitomci a spamují urážkami a sračkami.
Pak existují lidé, kteří se těhle případů chytají a vyrábí z nich mediální bulšit.
A pak existují lidé, kteří na to reagují tak, že se stáhnou, i když to není úplně nejlepší, protože chtějí mít klid.
An, vliv to má dnes obrovský, ale nic sofistikovaného v tom není. Žádná ideologie (teda jo, ideologie je v tom spousta, ale žádná jedna konzistentní).
17.11.2020 12:47 - sirien
Log: sorry, nakonec sem se rozhod to nepitvat ale tu citaci sem tam nechal nedopsanou - měl tam být odkaz na jeden slavný projev jedné... osoby, kde tohle propálí, ale fuck it.

Corny: ...a kdyby si z někoho dělal legraci, tak je na tom špatného co přesně? Jakože zakážeme vtipy o blondýnkách a židovské anekdoty? Ono se totiž vždycky najde někdo, kdo se kvůli něčemu urazí.

Corny píše:
většina lidí s tím spojená si uvědomila

To je velmi optimistická domněnka, pro níž nevidím moc podklad.

Jinak ono Punditova reakce je docela dobrá minimálně v tom, že tu situaci vytáhla do veřejné diskuse a umožnila lidem se vůči ní vymezit, že.
17.11.2020 12:52 - York
sirien píše:
A zrovna u toho Matta je navíc faktor že má poměrně velkou fanouškovskou základnu která ho bere za vzor, takže pokud ustoupí, tak to pro mnohé ten postoj validuje, zatímco kdyby to ustál, tak by tím udělal gesto, takže tu je zároveň dvojí zklamání


Diskuse se o tom rozproudí tak jako tak a to, jak se rozhodnul, vysílá silný poselství taky. Podle mě udělal dobře.
17.11.2020 12:54 - Corny
Sirien: Je legrace a je zesměšňování. Tolik k tomu.
Já se ale každopádně bavil právě o tom případě, kterým se nemůže být spravedlivě cítěn dotčen nikdo a že v takovém případě je blbost komukoliv cokoliv vyčítat nebo zakazovat. Tím se nebavím o jiných hraničních nebo jinak specifických případech, které by třeba také mohly být v konečném důsledku v pohodě.
17.11.2020 13:05 - sirien
Corny píše:
Je legrace a je zesměšňování. Tolik k tomu.

A kde, ale kde přesně, hodláš nakreslit hranici?

Tohle je něco, co si každý musí ujasnit ex-post. Vždycky bude někdo, kdo dokáže věci pojmout vtipně. Vždycky přesto bude někdo, kdo se urazí. Humorné pojetí věci by neměl být vabank kdy jediný přehmat vyvolá reakci horší než prosté špatné hodnocení nebo nízké ocenění.

Corny píše:
kterým se nemůže být spravedlivě cítěn dotčen nikdo

A o tom co ne/zaslouží spravedlivé dotčení rozhoduje konkrétně která komise? (Ano, je to stejný odkaz, protože to je stejná pointa.)
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.14552998542786 secREMOTE_IP: 3.236.225.157