Kultura

sirien
20.9.2018 11:07
Politika v RPG (v RPG!)
Tenhle web je o RPGčkách a výslovně rozhodně ne o politice.

Bohužel, v poslední době se občas stává, že se společensky-politická témata objevují v RPGčkách, takže asi nezbývá, než si vytvořit nějaký ten hezky ohraničený (un)safe space, kde to můžeme probírat.

Shazujte sem všechna témata bez ohledu na hru původu.

Prosím zkuste se co nejvíce držet věci v kontextu RPG a co nejméně utíkat k jakkoliv obecné nebo "věcné" politice.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #61
21.10.2020 15:47 - Pan Bača
sirien: díky, to zní ..... raději to nebudu komentovat
Autorská citace #62
21.10.2020 15:48 - Aegnor
Druhá půlka je (aspoň co jsem chytil, ono se na to nedá moc soustředit) hlavně o "SJW nejde o inkluzivitu, ale o kontrolu" a že se blížíme k nějakému zlomovému bodu, kdy snad přijde Hasbro a začne se Wizardů vyptávat, kde jsou ty miliardy co jim SJW slibujou a co se to jako kurva děje.
Autorská citace #63
21.10.2020 16:47 - sirien
Ok, druhá půlka:

- WotC očividně zkouší W&H vykopnout na starém dobrém "nemůžeme zrušit smlouvu, ale prostě vám to neschválíme - ne, že bysme to zamítli..."

- stranou Dragonlance, Margaret sama je nežádoucí, protože ona jako hráčka a autorka ze starých dob porušuje současný SJW narrative diskriminace žen která je až teď jimi překonávána (nabízí se mi srovnání se SW Rey a předstíranou neexistencí silných akčních a SF hrdinek kdykoliv dřív - Margaret Weiss je pak stejně nežádoucí jako připomínat Ripley, Connor, Leiu...)

- SJW u Wizardů kašlou na následky, protože ideologie. Hasbru se tohle ale nemusí vůbec a ani trochu líbit - SJW jim prodali "větší diversitou a vyhnáním incelů budeme mít víc prodejů", když ale prodeje klesnou a přijdou místo nich bolestivý soudně nařízený odškodnění, tak tvrdě korporátní Hasbro může taky udělat náhlou čistku a korekci.

- srovnání SJW snahy o větší prodeje s historickými selháními Marvelu ve stejném směru

- spekulace a vyslovená nadsázka že Tanis jako půlelf je špatný, protože mixed marriages (USA černoši+běloši) jsou aktuálně u SJW v nemilosti, protože kolonialismus a "false inclusion" maskující "skutečnou systematickou diskriminaci" and shits..." (Tohle je (zatím) reference na hodně US specific situaci)

The end.
Autorská citace #64
21.10.2020 17:01 - ShadoWWW
5E mám rád, ale jako... tady čuju otrávený strom. Na rok odcházím hrát ZZ, LW HnH a DCC RPG... a pak se uvidí, co dál.
Autorská citace #65
21.10.2020 17:02 - sirien
Malý dovětek / varování; Pundit je něco jako Nerdrotic nebo Bill Maher - přirozená protiváha šílenství ve světě, ale sami ne úplně...

Je dobře že existují, stojí povětšinou na rozumné straně věcí, je v pohodě si k nim občas dojít pro hate rant když ho po přílišné zátěži šílenstvím potřebujete slyšet, ale sami nejsou úplně racionální a konzistentní, jejich analýzy nejsou moc spolehlivé a větší expozice jejich výstupům není duševně zdravá o moc víc než poslouchání protistrany, kterou reakčně vyvažují.
Autorská citace #66
21.10.2020 17:07 - sirien
ShadoWWW: mě bylo vcelku jasný že je zle ve chvíli kdy vyhodili Mikea - ta záminka i způsob byly alarmující. Ty následný WTF s cenzurou starých věcí a s vydáváním "nedostatek diverzity napravujících" příruček, UA a jiných záplat...
Autorská citace #67
21.10.2020 17:08 - ShadoWWW
Ono ani nejde o ten komentář, ale o trend. Na začátku to bylo docela neškodné, spíš dokonce prospěšné. Ale postupně to nabíralo a nabírá na obrátkách. Další má přijít na paškál Ravenloft a pak je na řadě Greyhawk. Toto jsou jen zahřívací kola.

EDIT: Sirien: jj, přesně, jak píšeš. Taky jsem se bohužel naučil, že jediný účinný způsob, jak vyjádřit nesouhlas, je přestat to podporovat svými $. Na to jediné korporáty slyší.
Autorská citace #68
21.10.2020 17:45 - LokiB
Teď jsem se zrovna chvíli hádal s jedním člověkem na FB, kde tvrdil, že jak fakt Ravenloft je e-e, Vistani že jsou jasní rómové, popsaný jako evil, a že fakt není dobrej setting, kde zlý rómy honí po lese hodnej němec :)
Autorská citace #69
21.10.2020 18:00 - ShadoWWW
Nejvíc mě na tom vadí, že hráči těch settingů jsou označováni za xenofoby a bezcharakterní svině a veřejně (na sociálních sítích) lynčováni, což v dnešních USA často končí vyhozením z práce a ostrakizací.
Autorská citace #70
21.10.2020 18:11 - sirien
Well - třeba se z toho lidé o těch sociálních sítích něco naučí. (The Orville, s01e07... když tam na konci hrdinka té epizody SPOILER.)
Autorská citace #71
21.10.2020 18:43 - efram
LokiB

to jsou lidi zralí na odstřel.
Autorská citace #72
21.10.2020 18:48 - LokiB
efram: to si přesně oni myslí o nás :D
Autorská citace #73
21.10.2020 18:49 - efram
LokiB

věřím, aby to nedopadlo nakonec podle hesla "dáme souboj"
Autorská citace #74
22.10.2020 09:43 - Gurney
To je hodně smutné, že už se tu bere za jen trochu spolehlivé info cokoli dnes vyjde od Tarnowskiho/RPGPundita. Něco jako potkat se s lidma, které člověk zná jako velmi inteligentní a rozumné jedince, a slyšet od nich, jak objevili tenhle skvělý nezávislý kanál jménem Raptor TV.
Autorská citace #75
22.10.2020 11:19 - sirien
Gurney: smutné je taky odmávnout informaci jen kvůli bulvárnímu zdroji a ani jí neprohnat googlem - link na EnWorld kde hned v záhlaví najdeš další detaily, které Pundita potvrzují (fotograficky; jeho komentáře jsou samozřejmě jeho).
Autorská citace #76
22.10.2020 11:55 - Corny
Tohle si alespoň i přečtu, když už tím nedávám "shlédnutí" individuím, jako je Tarnowski...
Autorská citace #77
23.10.2020 09:02 - Gurney
Vidím dost zásadní rozdíl mezi zprávou, jako je třeba ta z ENWorldu, a (dnešním) RPGPunditem, dalším z mnoha, který zjistil, že rétorika jakou provozuje dneska táhne, a začal si na ní dělat reklamu (pokud by to náhodou nebylo jasné z toho, že asi tak každé jeho video se dřív nebo později zvrhne v "The Left chce zničit naše hobby, bojujte proti tomu nákupem mého 'authentic medieval' OSR settingu, který jsem napsal ještě než jsem začal rvát politiku všude"). A taky si uvědomuju, že soudní spory mají dvě strany, a že byť jedna strana mi může být podstatně sympatičtější, pro celý obrázek je dobré znát ten příběh z obou.

A jestli ti přijde Pundit jako "protiváha šílenství" tak doporučuju tohle pro adminy všech hobby webů velmi poučné čtení (odkaz), jak se Punditovi povedlo svým american-right aktivismem podařilo z theRPGSite postupně vyhnat především lidi, kteří tam předtím zdrhli z RPGNetu kvůli jejich american-left aktivismu. Shodou okolností jsem tehdy theRPGSite četl, a týpek co to popisuje nebyl jediný, který postupně z toho fóra zmizel. Myslím že i vím, který admin se pokoušel té politizaci zabránit.

Takže bych fakt rád, kdybychom sem podobné trendy, jedno jestli rádobyprogresivní nebo rádobykonzervativní, papouškováním extremistů jako je Pundit nezatahovali.
Autorská citace #78
23.10.2020 09:17 - Corny
Gurney: Pod tohle se můžu jedině s plnou chutí podepsat. Zrovna RPGPundit je docela parádní dobytek (and sure, já prostě jsem "progresivní" "sluníčkář" a "leftistický" "neo-marksista", takže se s ním ideologicky tak jako tak zásadně neshodnu) a nadto je opravdu fajn si uvědomit, že všechny tyhle informace jsou v podstatě jen argumenty z jedné strany a to "žalobce", přičemž zrovna to je třeba brát hodně s rezervou (kdybych bral jako pravdu každý nesmysl, co nám "klienti" píší do žalob, tak už bych fakt začal pomalu věřit, že je země placatá).
Autorská citace #79
23.10.2020 10:21 - sirien
Gurney: interesting. Já Pundita už dlouho nesleduju a jestli to je pravda, tak sem tuhle jedno proměnu minul. A je docela smutná. Jinak ta story ve skutečnosti nezní moc jinak než pád RPG Net, jen v opačné barvě - a autor sám přiznává, že Pundit svého času jako protiváha tohoto šílenství působil.


Corny: ano, je to jednostranné info. Bohužel ale docela koresponduje s vývojem v poslední době, který zase vypadá že běží podle jiných šablon, které jsme už viděli, což tomu dává na určité nemilé důvěryhodnosti.
Autorská citace #80
23.10.2020 10:38 - Corny
Sirien: Jako neříkám že ne. Já sám sice úplně nesdílím to, že to je vývoj jednoznačně negativní (to už je pak o názorech každého; každopádně tak jako tak nemám rád, když je někdo 'progresivní' jen aby nabral PR body, ale vlastně pro to nic faktického nedělá, což je bohužel dneska docela in), ale určitě by to nebylo v rozporu s aktuálním trendem. Já bych jen byl opatrný v tom bez znalosti detailů odsuzovat jednu či druhou stranu.

Ono totiž to klidně může být například tak, že WotC skutečně odmítali docela 'tvrdohlavě' schválit návrhy té strany, ale třeba to taky může být tím, že skutečně chtěli odstranit nějaké problematické pasáže (i třeba takové, na kterých bychom se i my shodli) a autoři na to prostě nehodlali nijak rozumně přistoupit (třeba proto, že věděli, že normální cestou se z té smlouvy WotC nevykroutí). Aneb něco podobného jako v případě aktuálního sporu mezi Epicem a Applem, kdy se Epic tváří jako hrozný bojovník za práva hráčů, ale ve skutečnosti je ta pravda přecijen někde trochu jinde. Tj. že to sice není Úplně lež to co tvrdí, ale jsou tam nějaké docela důležité nuance.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08917498588562 secREMOTE_IP: 3.137.161.222