Kultura

sirien
20.9.2018 11:07
Politika v RPG (v RPG!)
Tenhle web je o RPGčkách a výslovně rozhodně ne o politice.

Bohužel, v poslední době se občas stává, že se společensky-politická témata objevují v RPGčkách, takže asi nezbývá, než si vytvořit nějaký ten hezky ohraničený (un)safe space, kde to můžeme probírat.

Shazujte sem všechna témata bez ohledu na hru původu.

Prosím zkuste se co nejvíce držet věci v kontextu RPG a co nejméně utíkat k jakkoliv obecné nebo "věcné" politice.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #1
20.9.2018 11:53 - Log 1=0
Jedna zvědavá, nesloužilo náhodou stejnému účelu Kontroverze a nekorektnost v RPG?
Autorská citace #2
20.9.2018 12:17 - sirien
z diskuse o pravidlech Vampire tM 5e

Naoki píše:
Mě hlavně zajímá to, že jsem slyšel že v 5e se spustili SJW orgie naplno (včetně trigger warningů v knížce a návod jak je dát do hry). Je to tak?

Asi záleží, kde máš práh citlivosti.

Dá se to (až na pár naštěstí bokem vydělených pasáží) relativně rozumně snést. Na druhou stranu ano, je to tam přestřelené jak svině a onen "trapně vtipný" rámeček diskutující použití slova "rasa" v kontextu fantasy pravidel (pro elfy, trpaslíky atp.) ve Fate System Toolkitu co mi přišel pár let zpátky tak WTF je oproti tomuhle hodně slabej čajíček.

V podstatě bych tuhle otázku rozdělil na dvě různé věci:


Specifická varování:

Kniha obsahuje dvě (resp. tři) vydělené speciální pasáže které se věnují otázce korektnosti, triggers, bezpečné hry atp. Jedna je hned v úplném úvodu, druhá je v úvodu kapitoly o herních limitech (ta se obecně věnuje social contractu) a třetí je Dodatek II.

Text v úvodu (Mature Content Warning, jedna jediná strana, první za obálkou, ještě před tiráží) je... relativně příčetnej ve smyslu že to ještě nepřestřeluje do SJW shitu - obecně to je takové (trochu stupidně Americky před-podělané a reálně zbytečné) varování o tom, že "tohle je hra, duh!" Kdyby tam bylo místo toho jen staré dobré "Hey, kid - Vampires do NOT exist in the real world, if you don't know that, please seek some help", fungovalo by to stejně. Problém tohodle textu je, že když se podíváš pořádně na ten trošku-konkrétnější výčet "reálných zlých věcí, které se ve Vampire vyskytují", tak zjistíš, že je až podezřele politicky jednostranej - jako ne, že by to co tam uváděj nebyly skutečné problémy (rasismus, náboženský fanaticismus, policejní stát...), ale všechno to je pravostranné a společenské problémy z levé strany spektra tam poněkud chybí, jakoby nestály za zmíňku nebo jakoby autory ani nenapadly nebo jakoby ten text byl určen lidem, kteří tyto rozhodně-nechtějí-číst. Ale reálně so far somewhat good, je to něco co stojí za jízlivost, ale ne úplně za pitvání.

Text v kapitole o limitech (rámeček str. 36 a pak nějaké další zmíňky napříč textem) je ve skutečnosti v tomhle směru docela neškodnej, ale osobně mi přišel možná ještě víc znervózňující, než ty zbylý dva, mimo jiné protože ty zbylý dva sou zjevně určený SJW magorům, zatímco tenhle je pro normální hráče. Ten text mluví o tom, že máš přistupovat opatrně k extrémním tématům a že máš být citlivý, komunikovat s ostatními hráči a hlídat si hranice atp. Jenže jak řekl jeden kolega (co se tu k tomu možná ještě sám přizná): "Hej, já vlastně nechci hrát Vampire s lidma, který tohle potřebujou číst." A já v tom naprosto souhlasim. Co mě děsí je, že ten text vlatně ukazuje jak strašně křehký a přecitlivělý hráče který sou tak za sebe nezorpovědný že potřebujou ke všemu varování a detailní návod na vlastní ochranu autoři očekávaj a pro mě to je dost tristní vizitka současné (hráčské, ale nejen hráčské) (sub)kultury. Co mi přijde jako docela autorský selhání tady je, že sice věnovali X odstavců kecům o tom, jak máš bejt citlivej a ohleduplnej a komunikativní, ale v samotném textu příručky nejsou žádné konkrétní rady, jak s těmi tématy věcně a herně zacházet (ne ve stylu rad, které se např. snažím i k takhle "extrémním" tématům dávat já ve Scénáristice) - v tomhle Tě text odkáže k Dodatku II, jenže...

Dodatek II (str 421) je hromada... textu kterou někdo... napsal na papír. Doufám že nemusím zdůrazňovat, že ty trojtečky tu mají svůj význam. Apendix II má pět pasáží:
- Úvod - třetina stránky, ok, vpohodě, hráči můžou bejt citliví, může dojít k nečekané reakci etc.
- Fašismus ve hře - V úvodu se dozvíš že pokud si fašista (nebo "nácek, alter-right nebo jakkoliv si dneska říkáte"), tak tuhle hru nemáš hrát. Zbytek textu je pak naprosto suchá a bezobsažná polemika o tom, že ano, ve hře se mohou objevit fašistické postavy. Fun fact je že zatímco v textu knihy (někde kolem str. 35) se píše že "tohle není hra o klaďácích a dobrých koncích, ale o monstrech a záporácích a zkaženosti", tak tady se píše že si máš užít to zadostiučinění a takové postavy ve hře "buď napravit nebo zničit". Bez komentáře.
- Sexuální násilí ve hře. V úvodu něco z historie o upírech jako alegorii v literatuře. Následuje info o tom, že "některé scény krmení mohou připomínat sexuální napadení" a pokračuje nějaká polemika o tom co je souhlas a o možném použití Humanity, morálních pravidel kroniky a pravidlech pro skvrny k přirozenému moderování obsahu - fakticky tam není nic podstatného nebo ne-samozřejmého nebo co by už nebylo v samotném textu knížky.
- Kalibrační techniky - Konečně! Konec kecům a konkrétní rady a návody... ehm, jo a ne. Dostaneš úvod o "veils and lines" (line = absolutní herní tabu, veil = může být v obsahu hry, ale ne explicitně (viz moje Scénáristika, bod "překlenování" - a ano, mám to tam rozvedené a popsané 10x víc a líp než oni tady, nemáte zač)) a následuje popis pěti konkrétních technik. Které, upřímně, sou IMO spíš k ničemu: tři varianty "signalizace" během hry (semaforová, X karta, gestikulační), které znějí hrozně cool v teorii a na papíře, ale ve skutečnosti sou spíš strojený a umělý a u reálné hry spíš zapadnou a nebudou se používat a i kdyby tak kdyby nastal reálnej problém tak nevěřím, že nějak zafungujou - nicméně pro attention whoring "héreček" (mužského i ženského původu) asi dobrý. Pak "technika" toho že můžeš vždy odejít nebo ST může vždy hru stopnout (WOW, Duh!) a pak nejspíš jediná reálně užitečná věc a to info o poherním pokecu ("debriefingu" kde je pár užitečnejch rad, ale nic převratnýho.
- V závěru jsou odkazy na další čtení. Půlka sou věcný věci od RPG autorů a zpřízněných popř. související literatura (rpgStackexchange, R. Edwards, Polidori) a půlka sou takový naprosot-nezaujatý-a-neutrálně-objektivní-zdroje jako např. Minesota Uni, Hannah Arendt, nordiclarp.org, Umberto Eco... a celkově žádnej z nich v důsledku nevede na nic zajímavýho



Obsah samotné příručky

Napříč příručkou je na můj vkus až moc cítit, že to psali "levičáci". Ne nutně v tom, že by tam bylo něco příliš levicového, ale v tom, že dílčí, detailní obsah (zejm. v příkladech věcí) je poněkud nevyvážený a pravicová perspektiva tam totálně chybí. Je to hodně jak v tom úvodním Mature Content Warning - ne, že by to co tam píší nebylo relevantní, ale je to až podezřele moc "jen jedna půlka věcí".

Typicky např. tam máš hromadu příkladů s fašismem, policejním státem, společností ignorující soukromí atd. Občas i s konkrétními narážkami (zahraj si hru "hledej na obrázcích putina") Což je všechno ok. Ale až podezřele moc tam chybí např. podobné narážky na lynče na sociálních sítích, koncept #meetoo jako upíří konspirace k odstraňování nepohodlných veřejných osob bez nutnosti složitě konstruovat skutečný proces, koncept safe spaces na univerzitách jako součást mocenské hry o univerzitní dominia a instituční vliv. Mezi příklady postav a vedlejších postav máš hromadu různých alter-sexualit (abych byl fér, z většiny jde o gay postavy, snad 1-2 transsexuálové) a u Tremerů máš odnož vedenou "feministickou mystičkou" (asi nejlepší způsob jak jí popsat - i když jako ta postava samotná není vůbec nezajímavá, jak sama o sobě tak politicky v rámci toho klanu, abych byl fér - na druhou stranu ty zmíňky o tom že Tremere osobně byl "hroznej šovinista" už mi přijdou trochu přetažený a hlavně zbytečný...), ale nikde nenajdeš žádné "extrémní liberály", levicoví aktivisté tam nikde nejsou zmíněni v moc negativním světle (např. mezi koncepty Brujahů jsou zařazení do docela neutrální kategorie "Voice of the People" kde jsou obklopeni textem o snaze o "progress of mortal and vampire society" atd.)

CELKOVĚ to není nic hrozného. Pokud Tě to nezajímá, nejsi na to citlivej nebo k tomu nejsi až tak pozornej, tak to z většiny přehlídneš. Pokud ne, pak tam nikde není nic přímo nepatřičného, jen to prostě neni moc vyvážený.



CELKOVĚ:

Ten obsahovej text bych jim ještě byl možná nakloněnej odpustit. Podobná nevyváženost sice patří spíš do nějaké indie produkce s 1-2 autory a ne do mainstream top level produkce s širokým autorským týmem, ale ok, jsou tu nejspíš i nějaké marketingové ohledy atd. JENŽE. S tím, jak měli autoři plnou hubu keců o tom jak nové WoD bude "nastavovat zrcadlo společnosti" a upozorňovat na aktuální společenská témata a problémy to je dost shit a nastavuje to zrcadlo jen "té vhodné půlce společnosti". Tím sice skutečně reálně nastavuje zrcadlo celé společnosti, ale asi ne úplně tak, jak to bylo původně myšleno, že.

Ty dedikovaný texty na mě působěj že buď je tam autoři nechtěli ale někdo z produkce jim je vnutil kvůli marketingu, NEBO tim, že to tam nutila část autorů a další část řekla "no way" a skončili na Feynmanovském kompromisu (viz Feynman a jeho kritika NASA při vyšetřování Challengeru kdy mu jí odmítli zařadit do zprávy a Feynman se trucnul a ta pak skončila v původním znění jako dodatek zprávy, nikoliv jako její přímá součást).

Obecně to na mě z velké části působí jako zbaběle přehnaná reakce na pár aktivistickejch řvavejch trollů co dělali ne-kauzy na pár blozích a sociálních profilech. Ale ono White Wolf celkově má nic moc marketingovou politiku v tomhle - profi přístup je "ignore trolls completely, trust your product and your fans", ale White Wolf... asi takhle. Potom co sem viděl některá jejich oficiální videa (hledej Karin a Sarah), tak sem měl chuť mlátit hlavou do stolu.
Autorská citace #3
20.9.2018 13:03 - Log 1=0
Hm, projevuje se tam nějakým způsobem atlantické rozhraní?
Je třeba nějaký rozdíl v rozsahu a četnosti hard-left a hard-right akcí, které by mohly vychýlit vnímání nebezpečnosti té nebo oné skupiny (samozřejmě se zohledněním mediálního pokrytí)?
(Myslím, že v tom máš větší přehled než já.)
Autorská citace #4
20.9.2018 13:20 - sirien
...obsahově až tak moc ne. Oni to ve skutečnosti drží poměrně abstrahované, resp. v takových jako sice místy dost silných, ale dost obecných proklamacích a na druhou stranu ty různé konkrétní příklady uvnitř textu zas nejsou tak četné ani rozvedené aby se ten rozdíl nějak víc projevil.

Teoreticky tam je vidět že to je víc Americké než Evropské - "alt-right" atp. se v Evropě nepoužívá (resp. používají to jen nadšení SJW a left-intelektuální trollové, není to běžný termín), těch pár specificky evropských témat (např. byrokratizace státu, oddělování EU elit od reality a podléhání tlaku názorových nátlakových menšin, aktuálnější otázky imigrace, následky komunismu a současnost postkomunismu atp.) se tam nevyskytuje prakticky vůbec (komunisti tam ani nejsou jmenovaný v příkladech extremismů - což mi osobně přijde ani ne tak jako left-bias jako prostě fakt že v USA "komunisti" jako takoví jak je máme u nás prostě nejsou), naopak ty protěžovaný témata (vláda peněz a horního 1% - i když mě teď tak napadá že "1%" tam myslím dokonce ani nikde přímo řečené neni - surveillance state...) sou docela typicky Americká.

Zároveň celá tahle histerie a pojetí věci je dost Americké - v Evropě má podobnou úroveň vyšinutosti jen Skandinávie. A White Wolf je combo obojího - USA i Sknadinávie, což asi vysvětluje hodně. Myslim že na kontinentu ani v Británii by na tohle vůbec nedošlo - i jinak dost "aktivistický" Německo např. má v tomhle směru řádově příčetnější kulturu.


Jinak s tím že v podstatě všechny klíčové hry a studia sou původem z USA se asi budeme muset smířit, že odraz Americké společnosti a kultury bude do RPG pronikat víc a víc i se všema souvisejícíma kravinama jako je např. věčná tendence Americké společnosti propadat hysteriím a extrémům (prohibice, anti-komunistické witch hunty, gender-liberální SJWs... každá Americká generace měla své praštěné téma) a celá (v USA násobně větší než v Evropě) společenská polarizace. Kde bohužel gaming community v USA, zejm. non-comp gaming community (resp. minimálně její viditelná část) je brutálně liberální/demokratická a naprosto jednostranně převážená (se všemi sebe-extremizačními tendencemi co s tím souvisí).

Takže se výhledově těš že termín "rasa" se v DnD (a Pathfinderu atd.) postupně stane brutálně hateovanou věcí a začnou se násilně roubovat jiná slova a tak podobně - ono se to už dokonce i trochu děje.
Autorská citace #5
20.9.2018 13:46 - ShadoWWW
Cubicle 7 jsou Britové a jejich hlavní designér je Ital. (A jeden z ilustrátorů Brňák. ;-))
Autorská citace #6
20.9.2018 13:51 - sirien
A Robin D. Laws je Kanaďan a Pelgraine Press sou Britové. (Taky to je docela cítit... v Ashen Stars se třeba dají mezi řádky najít docela ostré jízlivosti na účet EU. Hledejte v popisu před-válečného Combine a v popisu důvodů jeho poválečného rozkladu a ztráty Utopie... ehm)

Ale bojím se že obě tahle studia jsou technicky jen trochu víc než "indie". Vlastně v praxi se často berou za indie studia... ta hranice je fuzzy. Prostě bohužel ty velký hráči sou Američani :/
Autorská citace #7
20.9.2018 13:54 - shari
sirien píše:
V úvodu se dozvíš že pokud si fašista (nebo "nácek, alter-right nebo jakkoliv si dneska říkáte"), tak tuhle hru nemáš hrát.

Mám dojem, že zrovna tuhle pasáž na Youtube někdo strašně vychvaloval, že je to ve stylu "vlk se nažral, koza zůstala celá", protože (pokud si to s něčím nepletu) formulace je "if you self-identify as nazi" a ne "pokud vás tak označí hysterická feministka".
Autorská citace #8
20.9.2018 14:10 - sirien
Píše:
Vampire: The Masquerade is not a fascist-friendly game. If you are a neo-Nazi, "alt-righter", or whatever you’re calling yourself nowadays, we urge you to put this book down and call someone who you trust to talk about where you went so wrong in your life.
That said, Kindred culture is inherently monstrous. Part of the political horror of Vampire: The Masquerade is...


Každopádně ono tam je v tomhle směru docela komplikovaný předchozí kontext. Např. nějakej blb obvinil White Wolf že hraní upírů je z podstaty nacistický, protože "správné bloodlines" a "inherited privileges (speciální disciplíny a dědičné slabiny atd. - u V5 dál "zhoršené" tím že máš i rodové linie lidí s nějakými speciálními krevními rezonancemi...) atd. Což je na jednu stranu bullshit z podstaty věci, na druhou stranu ale zároveň to téma upíří nadřazenosti prostě je součástí tý hry.

A je to tradiční součástí dekadentní stylizace upírů a to NEJEN ve Vampire, ale obecně - náhled na sebe jako na vyšší predátory a na lidi jako na stádo... ostatně tyhle věci sou obvykle super momenty i v seriálech, jeden z mých fave momentů Vampire diaries je úplně nenápadná scéna, kdy si Elena stěžuje že Stephanovi hráblo (tou dobou tam vraždí jak na běžícim pásu) a Damon nad tím mávne rukou že "ho to zas přejde". Elena se ptá kdy, Damon říká že "tak za 40-50 let", Elena reaguje něco jako #WTFbro? a Damon jen přezíravě "no co že tou dobou ty už budeš stará a seschlá, #notMyProblem". Což je naprosto boží okamžik vystihující celou otázku rozdílu v životních perspektivách.

Fail celé té kritiky není v tom, že by Vampire neobsahovaly to téma, fail je v naprosté neschopnosti rozlišit kontext, křečovitou touhu ve všem vidět zamýšlený komentář k realitě, i když tam není a fail je nechápat hranici mezi hrou jako formou zábavy a prostorem pro společensko-politickou diskusi.


Tahle sranda pak samozřejmě pokračovala ve velkym - nechce se mi teď hledat přesnou chronologickou posloupnost toho jak na sebe různé shity navazovaly, ale point je, že tam pak byla nějaká diskuse (haha) na sociálních sítích (=štěky na twitterů) kdy WW zkoušeli diskutovat s partou hysteriků... to pak skončilo nějakym ukázkovym hranim s nějakou citlivou hysterkou (viz nějakej gaming blog... začíná to normálně, pak se to zvrhne) a tyhle texty v té příručce sou pak výsledek toho všeho.


Můj problém je, že kdyby se na to WW vybodli a prostě napsali tu příručku bez toho (a jen tam dali - pořádně zpracovanou - kapitolu o práci s kontroverzí a hranicemi ve hře a to ve vztahu k reálným pragmatickým nástrojům a ne stránkám bezobsažných moralistických keců) a kdyby tuhle partu řvavejch magorů ignorovali, tak budou mít lepší příručku bez kontroverzních nesmyslů a reálně to nikomu vadit nebude. Timhle reálně jen krměj trolly. A bohužel docela nebezpečnou rasu trollů, ne tu roztomile zábavnou.


EDIT: nedávno to mělo nějakou dohru kdy někdo na Twitteru začal WW bashovat za to, že v Alpha verzi našel v nějakém příkladu že na kostkách padlo "1, 4, 8, 8" - v tu chvíli sem si už řikal jen "a vlastně dobře že tak, White Wolf dostává pro co si došel". Následně se to samozřejmě zvrhlo v další bashing popisu atributu Appearance a jeho politické nekorektnosti...

...prostě celá tahle aféra má shitovost GamerGate. A dost podobnou pachuť.
Autorská citace #9
20.9.2018 15:27 - shari
Aah, to se omlouvám, spletla jsem si to s tímhle.
Autorská citace #10
20.9.2018 15:52 - sirien
To bylo součástí celé srandy - OP a WW sou docela propojený a v tomhle to chytaly zčásti společně.

Nutno říct, že postoj Onyxu se mi zdá střízlivější, dospělejší a zdravější, než přístup co přijal White Wolf - Onyx to povšechně prostě ignoroval a tiše trpěl, jen jim pak v jednu chvíli zjevně ruply nervy a napsali tenhle statement - ale měli dost rozumu ho vložit do svého pravidelného blogu a neadresovat ho extra a navíc to zarámovat jako něco otravného a stupidního což tomu dalo vcelku rozumnej kontext. White Wolf na druhou stranu jakoby se rozhod hrát plnocenou internetovou paralympiádu.

(Btw. se mi hrozně líbí Od Onyxu ta ironie na pozadí, kdy při promluvě k náckům píšou, aby jejich hry "nekradli" - vzhledem k tomu, že pochybuju, že by tím mysleli, že by nějakej nácek čórnul knížku v game shopu, tak to vcelku ironicky podtrhuje Onyxí názor, nebo minimálně všední a praktický náhled, na sharingovou praxi :D )
Autorská citace #11
20.9.2018 19:22 - Vojtěch
sirien píše:
Takže se výhledově těš že termín "rasa" se v DnD (a Pathfinderu atd.) postupně stane brutálně hateovanou věcí a začnou se násilně roubovat jiná slova a tak podobně - ono se to už dokonce i trochu děje.


Pathfinder 2 zahodil rasu a rozpůlil to na Ancestry a Background (ale je to jako 5E Race a Background s tím, že na Ancestry je spousta návazných featů) oproti STarfinderu, kde je Race + Theme, Dagon Age má jen Background, kde míchá oba koncepty dohromady, takže nemá jen Human, ale má třeba Dalish Elf. U neutrálního AGE má ale jen rasu bez přívlastků. O Numeneře se asi ani nemá cenu bavit.

Ehm. konec faktografického okénka :)
Autorská citace #12
21.9.2018 13:43 - Nachtrose
sirien píše:
Myslim že na kontinentu ani v Británii by na tohle vůbec nedošlo


Myslis jako treba PC BBC?



A Doktor se podle vseho riti podobnym smerem...
Autorská citace #13
21.9.2018 14:12 - Naoki
strašná škoda s tím Vampire 5e... to byla příručka u které jsem uvažoval že po dlouhé době podpořím autory a teď se mi fakt nechce... no doufám že u Werewolfa a Mage si tyto blbosti odpustí
Autorská citace #14
28.9.2018 15:54 - shari
Odsud

ShadoWWW píše:
Roll20 stoplo několika velkým Youtuberům Pro Accounty, které měli v rámci propagace zdarma, s odůvodněním, že již nechce, aby Roll20 propagovali mladí bílí muži.

Tohle mi přijde trochu zavádějící. Nebo máš ještě další informace? Pokud jo, tak je dodej, určitě se ráda dovzdělám.

Co jsem našla:
- Pro Account stopli Andrewovi z DawnforgedCast kdysi dávno, nedočkal se vysvětlení proč
- Hláška "nepotřebujeme další bílé muže" je z jednání Roll20 a Codyho z Taking20 (Andrew to taky komentoval), týkalo se to sponzoringu pro jejich hru Save or Dice, který teda s tímhle odůvodněním Roll20 odmítlo

A proč se to všechno sesypalo teď?
Na Roll20 subredditu zabanovali nějakýho borce jen proto, že měl jméno podobné někomu, koho zabanovali kdysi dávno.

ShadoWWW píše:
Youtubeři čekají na omluvu, ale nevím, jestli se nějaké dočkají.

Pokud vím, tak na omluvu čeká Cody. Andrew jen vyjmenoval důvody, proč s Roll20 skončil.
A toho zabanovanýho borce už si pořešili zrušením banu a vyhazovem moderátorů.
Autorská citace #15
1.10.2018 10:25 - -Sniper-
Koukal jsem na diskuzi přímo na Roll20 a uvedli tam, že za Roll20 teď mluví jen Nolan a co se PR týče, je to slon v porcelánu, takže takový výrok není nereálný. A bohužel větší problém než obsah (nedáme vám služby zadarmo) byla forma (nepotřebujeme dalších pět býlých chlapů na propagaci). Ale možná v tom byly víc ty prachy, kdo ví :D

Že se toho pak FG chytili a hend jim nabídli spolupráci a podporu je jen dobré využití situace.

Jinak bonusové diskuze že "dalších 5 bílých chlapů" není ani sexismus ani rasismus, protože to není proti ženám ani menšínám, to už je jen taková klasická zábava.
Autorská citace #16
1.10.2018 10:40 - LokiB
-Sniper- píše:
Jinak bonusové diskuze že "dalších 5 bílých chlapů" není ani sexismus ani rasismus, protože to není proti ženám ani menšínám, to už je jen taková klasická zábava.


By mě zajímalo, jaké pocity přitom mají ti, kteří standardně na hnutí "proti sexismu a rasismu" koukají nepřívětivě. Přijde jim takové prohlášení ok?
Mně teda na obecné úrovni přijde stupidní, na druhou stranu businessově je docela dobře možné, že to tak opravdu je a nepotřebují je, jen to komunikují ne moc obratným způsobem :D
Autorská citace #17
1.10.2018 12:14 - Log 1=0
Ti začnou hláškovat o tom, že dotyční jsou sexisti/rasisti, a že celé hnutí za rovnoprávnost je spiknutí proti bílým mužům.
Což je tedy taky pěkný bullshit, ale takové hovadiny k tomu evidentně svádí. Což je tedy odpovědnost těch, co ty hovadiny říkají, a já bych po nich nejradši pět minut řval a nadával jim užitečným idiotům.
No, co už.
Autorská citace #18
1.10.2018 22:55 - ShadoWWW
Poté, co se Nolanův* příspěvek na Redditu stal s -68327 hlasy historicky druhým nejdownvoteovanějším (hrozný slovo!) příspěvkem v historii Redditu, se Roll20 omluvilo, odbanovalo všechny zabanované, vyhodilo moderátory a nahradilo je novými.

Asi měli kluci strach, že by mohli zbankrotovat.

Více ve videu.

---------------------------
* to je ten borec, co je za celou tu kauzu zodpovědný a jeden ze zakladatelů Roll20
Autorská citace #19
2.10.2018 01:12 - sirien
shari píše:
Co jsem našla:

...je pořád dost smutný, popravdě.

Nicméně obecně to myslim ukazuje, že dost toho šílenství kolem V5 a dalších je jako obvykle nějaká šílená hodně řvoucí parta, ale většina publika je pořád nějak příčetná. A že stejně jako ta magořina může dusit dost lidí pod SJW tlakem, tak tu je pořád dost normálních lidí na to, aby totální excesy dokázaly bouchnout zpátky do xichtu tak jako tady.


Obecně dokážu chápat, že nějaká firma chce diverzifikovat publikum. Ne že bych byl fanda nějakého rasismu, ale prostě fakticky etnicita jde často (často, zdaleka ne vždy) ruku v ruce se subkulturou a čistě objektivně dokázat hitnout odlišné publikum (černochy, high-school teenagerky atd.) může bejt businessově dost přínosný. Zvlášť, když se k nim dostanete dřív, než konkurence.

Problém je, když někomu hrábne a rozhodne se diverzifikovat ne tak, že by se snažil přitáhnout členy žádané skupiny, ale tak, že začne bashovat svojí současnou skupinu. Pokud chci mít promo od černejch teenagerek nebo od middle age japonek, tak to nebudu dělat tak, že pošlu k čertu svoje současný publikum a už vůbec ne partnery.

Jako jasně, mohl tu být business plan že ve snaze dosáhnout na ono nové publikum se roll20 mohlo rozhodnout podpořit primárně minoritní youtoubery na úkor těch současných (protože např. v současné subkomunitě už nevidí takový nevyužitý potenciál aby ta další propagace byla potřeba), tak to je nejspíš relevantní. Nicméně jedna věc je záměr opustit současné partnery (byť třeba z rasovejch důvodů) a druhej věc je způsob jednání. Říct "hej lidi sorry, teď do toho s váma nepudeme, máme budget a chceme ho investovat trochu experimentálně jinak a zkusit hitnout ještě nedotčené publikum" je možná významově totéž jako "hej lidi sorry, ste bílý a chlapi, takže fuck you", ale... je to mnohem profesionálnější, korektnější a zejména to umožní zachovat dobré vztahy do budoucna pokud byste v budoucnu nějak změnili názor. Nebo třeba potřebovali své nové barevné (tím nemyslím černé, ale doslova barevné :D ...jo, je to pořád trochu rasismus, ale me being me, fuck it) youtouberky s rozjíždějícím se publikem trochu nakopnout skrz spolupráci s těmahle už zaběhlejma kanálama.

To je holt tak když se do racionálních voleb a do obchodu začnou tahat aktivistický agendy a agitky.


shari píše:
Na Roll20 subredditu zabanovali nějakýho borce jen proto, že měl jméno podobné někomu, koho zabanovali kdysi dávno.

Tvé vyjasnění věci sice vyjasňuje, ale je také trochu zavádějící, protože zjevně co tak koukám je důležité dodat, že ten kdo dotyčného zabanoval, je opět Nolan.

Ten Nolan je vůbec docela kvalitní matroš týpek zjevně, přesně někdo s kym bych toužil něco dělat...


LokiB píše:
By mě zajímalo, jaké pocity přitom mají ti, kteří standardně na hnutí "proti sexismu a rasismu" koukají nepřívětivě. Přijde jim takové prohlášení ok?

Za mě viz výše. A ano, patřím k těm co na tohle hnutí - a na většinu dalších hnutí - koukají nepřívětivě, protože mi ta hnutí přijdou stupidní z mnoha různých důvodů, ale zejména protože i když mnohdy souhlasím s deklarovaným cílem hnutí, tak mám velmi často dojem, že daná hnutí ve skutečnosti tomuto cíli přinejlepším nenapomáhají, přinejhorším (velmi často) mu spíše naopak neskutečně škodí. Strany zelených a Greenpeace jsou za mě mor reálné ekologie, PETA dělá všechno až na to, že by kdy pomohla jedinému zvířeti, feminismus 3. a 4. vlny nijak nezlepšil stav genderové rovnosti (popravdě by šlo snadno argumentovat tím, že ji zhoršuje), hnutí #meetoo nepomáhá obětem, zato odvádí pozornost od reálného sexuálního násilí na úkor brečících celebritek o které se někdo náhodně někde otřel (nebo které se s někým vyspaly za roli a teď pro oživení své umírající slávy z toho zpětně dělaj skandál) a současní anti-rasisti velmi intenzivně napomáhají nárůstu reálného rasismu ve společnosti.

Tj. ano, je shit, ale tohle co se stalo s těmi youtoubery není nic nového a ani to věcně není rasismus jako takový (protože ne vše co se týká rasy je nutně rasismus - rasismus je cílená iracionální diskriminace*, tohle je spíš rasisticky ospravedlněné dementní rozhodnutí). Každopádně nemám nejmenší dojem, že by jakékoliv hnutí proti rasismu mohlo tohle nějak napravit - napraví to možná okamžitý backslash a negativní reakce zákazníků a zejména obchodních partnerů (já být manager WotC tak mě maj lidi z Roll20 na telefonu krátce po začátku týhle kauzy a nejspíš by to pro ně nebyl moc příjemný telefonát. A vlastně by mě docela překvapilo, kdyby takový telefonát od někoho z WotC nedostali.)


* a jen aby mě tu někdo nepochopil blbě a aby bylo jasno co je racionální diskriminace, tak např. rasově přednostní preventivní screening na nemoci které mají rasově odlišnou statistickou distribuci.

Log 1=0 píše:
Což je tedy taky pěkný bullshit, ale takové hovadiny k tomu evidentně svádí.

Konspirace to neni (to je zas jinej bullshit-thinking), ale ukázka toho jaká demence podobná hnutí z velké části jsou to je docela dobrá.



EDIT:
ShadoWWW píše:
se Roll20 omluvilo

...well, co tak koukám na Tvé odkazy a odtamtud odkázané zdroje, tak teda jako spíš ne a jen se intenzivně snažej věc hodit za hlavu. Což jim dost lidí zjevně moc nežere. Nějakej novější update?
Autorská citace #20
2.10.2018 03:01 - Colombo
Skluz k extrémům je často způsoben tím, že ti rozumnější členové odstoupí. Tím se průměrný názor hnutí posune více k extrému. Další je nutnost nějaké signalizace jako příslušnost k hnutí, často doprovázen k nutnosti jít k extrému skrze peer pressure. Podobně jako různé gangsteři se snaží dokázat, že patří ke gangu skrze konání činů odpovídající danému etosu (the cause), tak se i různí takoví členové různých hnutí snaží svým chováním přesvědčit ostatní, že patří k dané skupině. To zejména v momentech, kdy příslušenství ke skupině je důležité a patří k základní identitě jejich členů (ztráta té identity je tak pro jednotlivce kritická, ať už z hlediska přežití, jako u gangu, nebo rozpadu osobnosti).

Poměrně zásadní roli tu hraje i mučednictví. Různé identity jsou spojené tím, že členové dané skupiny sdílejí nějaké utrpení. Často v takových skupinách může dojít k momentu, kdy se různí členové snaží relativizovat utrpení ostatních a vytvořit tak hranice, stejně tak jak tyto skupiny bývají infiltrovány osobami, které žádné utrpení neměli. V případě, že se musí jednat o trvající utrpení, musí se často toto uměle vyrobit, jinak hrozí vyloučení ze skupiny. A máme tu tak eskalaci, vyvolávání konfliktů a extremizaci.

Přidej k tomu různé logické klamy (posledně jsem četl o poli a hradu; kde se hlásá extrémní názor a při kritice se stáhne do relativně umírněné verze) a máme to vznik těch různých žen (nebo spíše osob) s barevnými vlasy. Tzv. SJW. Nedávno infiltrovaly i Linux.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.062113046646118 secREMOTE_IP: 3.88.211.227