Kultura

sirien
20.9.2018 11:07
Politika v RPG (v RPG!)
Tenhle web je o RPGčkách a výslovně rozhodně ne o politice.

Bohužel, v poslední době se občas stává, že se společensky-politická témata objevují v RPGčkách, takže asi nezbývá, než si vytvořit nějaký ten hezky ohraničený (un)safe space, kde to můžeme probírat.

Shazujte sem všechna témata bez ohledu na hru původu.

Prosím zkuste se co nejvíce držet věci v kontextu RPG a co nejméně utíkat k jakkoliv obecné nebo "věcné" politice.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
27.11.2020 17:37 - Log 1=0
Sirien: To ti nepodsouvám, a nevím, kde to vidíš.

Takže bys zůstal u Lovecraft byl rasista a antisemita. Zvýrazněno tučným písmem. Jo, k tomu se nemusí dodávat nic. To kolem je omáčka.

Na mě to působí jako klasický dialog s čtenářem. Autor řekl něco drsného. Reaguje, jako by čtenář chtěl polemizovat. A ano, reaguje stroze, a ne těmi nejlepšími argumenty. A pak přejde k tomu, proč řečené není až tak zásadní.

Asi má pravdu Corny, já ty věci prostě nevidím tak jako ty. Už tu po sobě začínáme házet "Je to takové!" - "Není!" - "Je." V tom nevidím moc smysl.
27.11.2020 17:38 - chrochta
HPL byl rasista a hlavně xenofob. A to poměrně liberální, protože neměl zřejmě rád vůbec nikoho - od Italů (Redhookský děs) přes Němce, Asiaty (Ulice) až po Newyorčany a "domorodce" (nikoli Indiány!) holandského, francouzského i anglosaského původu (Volání Cthulhu, Hrůza v Dunwichi). Taky byl misogyn a zřejmě se chorobně štítil špíny.

Ale měl rád kočky - a lze to dobře doložit z jeho díla (Casts of Ulthar, Cesta ke snovému Kadathu) a ještě víc z jeho korespondence (tvrdí Škvorecý v eseji "Podivný pán z Providence"). Argumentace kocourem Negříkem - mimochodem stejně se jmenující kocour se objevuje v Krysách ve zdech) je teda trošku dost fail, zvlášť když si můžou vybrat z hromady dalších, výraznějších a jednoznačnějších dokladů.
27.11.2020 18:06 - sirien
Log: já bych tam nepoužíval ani to tučný písmo (který, btw., tam myslim ani v originále neni a jde o Aegnorovo zdůraznění diskusně relevantní pasáže celé citace). Neni k tomu důvod. (Plus bych vyházel i nějaký další zbytečný afektovaný výkřiky jako "Tak. Řekli sme to."

Problém psaní všech těhle textů je, že jejich kvalita se neposuzuje podle toho, jak působí na lidi stejného názoru a ražení (jako jsi Ty - nebo Corny, zjevně...), ale podle toho, jak oslovuje lidi odlišného názoru. Tenhle text - jako každý jiný virtue signaling - totálně selhává, protože zatímco již souhlasící skupina vidí neškodný dialog, tak lidé do skupiny nepatřící tam cítí nezdravou hysterii - a to i když jsou věcně vzato stejného názoru. V tomhle směru pak je můj názor na ten text poněkud relevantnější, než Tvůj.

(Samozřejmě, existuje kontra-hypotéza, že ten text není určen mě, ale naopak hysterickým SJW a je psán tak, aby byli tito umlčeni souhlasným chrochtáním nad poslušným virtue signalingem a dál drželi tlamu a krok - pak by samozřejmě můj názor na kvalitu naopak relevantní nebyl, ale asi bych ho chtěl nahradit velmi kousavou poznámkou na téma morálního výpalného EDIT: čímž nechci říct, že bys Ty konkrétně byl hysterický SJW /EDIT)


chrochta: to sem ani nevěděl že měl HPL rád kočky - to tomu ovšem dává ještě kvalitní spin navíc a stupiditu toho výkřiku to podtrhuje dvakrát.
27.11.2020 18:16 - Aegnor
sirien: je to tučné i v originále.
27.11.2020 18:21 - sirien
Aha. V tom případě to je ještě očividnější a nemám co dodat.
27.11.2020 18:42 - Log 1=0
Sirien:
Já chápu tento argument, ale nesouhlasím s ním. V tomhle tématu je spousta lidí naprosto zbytečně přednasraných (a nemyslím tím jen SJW hunters, i u tebe mi přijde, že si některé věci zbytečně bereš - jako například tohle).

Poznámku o výpalném bych bral víc. Jako můj dojem z toho odstavce je tak nějak v duchu:
"Budeme dělat hru podle Lovecrafta. Co to slyším, někdo na nás chce řvát, že byl rasista? Hele, my to víme, tady to je velkým písmem a podtržené, spokojení? Co, někdo chce řvát, co jsme si o někom dovolili říct, že je rasista? Sorry, tenhle chlápek byl, je toho hodně, tady máte první věc, co nám vyskočila z googlu, stačí? Ono totiž na tom až tak nezáleží, jde nám spíš o jiné věci..."
A tohle zahlazené do méně agresivna. Že je to zahlazení vůči jedné straně vstřícnější? Nerozporuji, ale ono je to těžké vystihnout, zvlášť když máš nějaký vlastní postoj k tématu. Že mohli najít nějaký solidní argument místo první kraviny? No, mohli, ale myslím, že v tom nebyla pointa.
27.11.2020 19:09 - Jerson
To jsem zase něco rozjel. Tak jen do záznamu.
Lovecraft byl antisemita - a za ženu měl Židovku. Byl rasista - a svého kocoura pojmenoval Negřík. Jak psal RoVan, dokladovat, že byl rasista, se dá z mnoha různých úryvků, ale zrovna ze jména kocoura bych to nedělal, to by podle mě (bez jiných důkazů) svědčilo spíše proti negativně rasistickému postoji. Tedy že když bych o něm nevěděl nic jiného, tak bych si myslel, že měl černochy rád.
27.11.2020 19:16 - Aegnor
Jerson píše:
Tedy že když bych o něm nevěděl nic jiného, tak bych si myslel, že měl černochy rád.

Když domácího mazlíčka (== zvíře, které je tak nějak implicitně "pod tvojí úrovní", bez ohledu na to, jak moc ho máš rád) pojmenuješ "Negr" (Negřík, whatever), tak to na mě opravdu nepůsobí, že černochy považuješ za sobě rovné lidi.
27.11.2020 19:27 - sirien
Aegnor: Ty žádného psa ani kočku nemáš, co?
27.11.2020 19:55 - Corny
Já měl psů celkem 5. A nikdy by mě nenapadlo je pojmenovat jako něco, co je "pod mou úroveň". Ale stejně tak dobře vím, že spousta lidí na to kouká úplně jinak a spousta lidí, kteří psy nebo kočky mají, na ně opravdu hledí docela shůry.
27.11.2020 19:58 - Jezus
Potvrzuji, ke psům se různí lidi (jejich majitelé) chovají různě. S kočkami tolik zkušeností nemám, ale přijde mi, že příčetný člověk si nepořídí kočku, aniž by stál o společníka/mazlíčka. Na druhou stranu týraných a zanedbaných koček je taky habaděj...
27.11.2020 20:11 - sirien
fair point.
27.11.2020 20:55 - Aegnor
sirien: je to, jestli jsem měl nebo neměl nějakého domácího mazlíčka, důležité pro fakt, že domácí mazlíček je zvíře a ne člověk?

Pro jistotu zdůrazním, že jsem vůbec neřešil to, jak se majitel k danému zvířeti chová, ani jak o nich uvažují. Jde mi opravdu pouze o to, že pes/kočka je zvíře.

(A upřímně, pokud si někdo pořídí zvíře a pak ho týrá, tak si nezaslouží nic jiného než nakládačku od bandy šermířů.)
27.11.2020 21:06 - Šaman
Hele a není Nigger Man prostě Pan Černý?
Mám formikárium plné zahradních mravenců. Anglicky Black garden Ant. Latinsky a v běžné mluvě chovatelů: Lasius Nigger. Prostě mravenec černý.


Černá kočka. Ok.
Chat noir. Ok.
Black cat. Ok.
Ale španělsky nebo latinsky je to projev rasismu… BB, logic.
27.11.2020 21:09 - malkav
Aegnor: No je to důležité proto uvědomění si, že si člověk nepořizuje mazlíčka proto, aby si do něj promítal něco co nenávidí. Především pokud bychom připustili to co psal Jerson, že měl HPL kočky rád.
Se závorkou i souhlasím ... máš indicie, že to byl příklad HPL?

EDIT: Šaman +1
27.11.2020 21:13 - Log 1=0
Šaman:
Zato v Polsku jsou šťastní, tam si můžeš niebieskou lasku koupit v obchodě.
27.11.2020 21:24 - Aegnor
malkav: ale rasismus není o nenávisti. Rasmismus je prostě o tom, že nějakou rasu považuješ za podřadnou. To neznamená, že si příslušníka té dané rasy nemůžeš třeba i vážit - klidně si ho vážit můžeš, ale "pořád je to jenom *doplň rasu*, není na mé úrovni".

K závorce - nemám, to bylo jenom drobné vyjasnění, aby si někdo nemyslel, že něco takového schvaluju. :-)
27.11.2020 22:55 - LokiB
Aegnor: jenže to se prostě vývojem dost pokřivilo.
je rozdíl, jestli máš postoj "rasa XYZ je pro mě z podstaty podřadná" nebo "běžní zástupci rasy XYZ, se kterými se celý život setkávám, nejsou jako já a mám za to, že jsem v mnoha ohledech lepší". a úplně jiná věc pak je, co z toho dovozuješ. to s tím "vážením si jich", to už mi přijde trochu umělé ...

Nahlížet dnešním pohledem lidí, kteří vyrostli v dnešní společnosti, na "rasismus" lidí před 100,200,400 lety ... mi nedává často smysl. Tedy kromě toho, že se pak dá na ně mračit, omlouvat se za ně a tak dále. My dnes máme velmi malou šanci chápat jejich způsob uvažování, víme prd o jeho základech.

To, co dnes označujeme za rasismus, má cenu hodnotit zas jen u lidí dnešní doby.

Byl podle tebe Albert Schweitzer rasista? (protože podle mě, viděno dnešním a tvým nahlížením na tento pojem, rasista byl ... jakkoli zasvětil valnou část svého života pomoci lidem v Africe)
28.11.2020 00:11 - sirien
Mi přijde, že tu od těch RPG začínáme nějak nebezpečně driftovat pryč...
28.11.2020 00:40 - Tronar
wikipedia

Píše:
Nigger died on 16 May 1943, the day of the famous "Dam Busters" raid, when he was hit by a car. He was buried at midnight as Gibson was leading the raid. "Nigger" (Morse code: -. .. --. --. . .-. ) was the codeword Gibson used to confirm the breach of the Möhne Dam. Nigger's grave is at Royal Air Force station Scampton, Lincolnshire.[1] In July 2020 the headstone was replaced, with his name removed. The RAF said it "did not want to give prominence to an offensive term that went against its ethos".


Asi to nebylo nic vyjimecneho, mit zvire pojmenovane Nigger
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085054874420166 secREMOTE_IP: 18.209.209.28