Kultura

sirien
14.12.2018 13:02
PJ Craft
PJ Craft playlist

YT channel s radami pro DMy ve stylu některých anglických předloh.

(sirienův obsahový průlet: 0-2, 3-6, 7-10, 11)
25.7.2019 12:56 - ShadoWWW
Mně přišlo, že dost vágně odbyli možnost, že by ten Startovač nevyšel. Což chápu, ale v tuto chvíli je to realita a PJ Craft tak vyznívá trochu jako včerejší noviny. Čekal bych, že třeba na Facebooku budou teď aktivněji komunikovat, co dál. Od pondělka, co ta kampaň skončila, je tam pusto prázdno.

A podobně to mám s oznámením o JaD. Jak práci na JaD chtějí fakticky skloubit s KD, na kterých podle svých slov budou dál pracovat? Kdo je v tuto chvíli součástí týmu? Jakou mají road-mapu pro následující řekněme 3 měsíce? Jak chtějí řešit feedback? Kde lze aktivně komunikovat s autory - jen na Facebooku, nebo i na Kostce, RPG F, Nyxu? Co střeba twitter?

Jakože po takovém oznámení mi přijde zvláštní, že je všude pusto prázdno. Čekal bych třeba, že po oznámení budou mít třeba nějaké náměty na diskuzi, do které budou aktivně přispívat. Třeba právě rozdíly mezi JaD a DnD 5E.

Třeba po oznámení vývoje DrD II autoři hned uveřejnili tým, ukázku první kapitoly a odkaz na Novinky, přičemž se okamžitě rozvířila diskuze, do které E^2 aktivně přispívali. Ostatně oznámení vývoje DrD II bylo jen vyústěním předešlé žhavé diskuze, jak by si komunita představovala novou verzi DrD.

Jak to na vás působí? To je podle mě užitečnější diskuze než o tom, jestli došlo nebo nedošlo v PJ Craftu k nedorozumění v jednom klíčovém slově. (To navíc bez LK taky nevyřešíme.)
25.7.2019 12:59 - sirien
Zarahel píše:
Podobenství o jeskyni a tak? Přiřazuji si to správně?

No - přiřazuješ to ke správnému filozofovi :) Ale jsou to dva různé koncepty. A... asi by bylo dost offtopic to pitvat, tak jen zmíním že Svět Ideí je ontologie (otázka podstaty světa) zatímco Jeskyně je noetika (otázka možnosti poznání - navíc to je jen podobenství a řeší jak samotnou možnost poznání, tak možnost předání tohoto poznání dál).

Osobně mi už Svět Ideí přijde v tomhle trošku lámanej přes koleno, protože je o něčem trochu jinym. Nějaká základní podobnost tam je, ale spíš povrchní.
25.7.2019 13:01 - Jerson
Shadowwwe, když napíšu názor na tohle téma, budu za ještě většího kritika než doteď.
25.7.2019 13:01 - ShadoWWW
Ostatně, jak vidím, minimálně MarkyParky taky sdílí jisté obavy.

MarkyParky píše:
Tedy to, co bylo podle zveřejněných informací původním autorským úmyslem Jeskyň a Draků. Podle mě je to hodně dobrý nápad a dost mě mrzí, že tahle cesta je v háji - se změnou autorského týmu se obávám, že JaD IMHO buďto nedopadnou vůbec, nebo půjdou jinou filozofií, protože KončinoTým tohle zadání nebude chtít dodržet.
25.7.2019 13:05 - ShadoWWW
Jerson: Na tomto serveru jsem si vždy vážil, že člověk mohl vyjádřit kritiku, aniž by se musel obávat, že bude ostrakizován. Jo, vidím, že je to poslední dobou fuška.

Dámy a pánové, repektujme na tomto serveru názory druhých a neshazujme se osobními útoky. Každý má nárok na svůj názor, ať je jakýkoliv.

A teď, Jersone, jestli dovolíš, opravdu rád bych slyšel tvůj názor.
25.7.2019 13:07 - LokiB
ShadoWWW píše:
Jak to na vás působí?


Přijde mi, že tvoje nadšení pro komunitu, její příspěvky a užitečnost pro vývoj ne všichni autoři sdílí :)
25.7.2019 13:10 - ShadoWWW
EDIT: To je klidně možný, já to na nich.

(Sorry, špatně jsem si přečetl tvůj příspěvek.)
25.7.2019 13:10 - LokiB
ShadoWWW píše:
Dámy a pánové, repektujme na tomto serveru názory druhých a neshazujme se osobními útoky.


Dík, že ses mě zastal, když mi Colombo ve vedlejší diskusi psal, že jsem kus debila :)
25.7.2019 13:11 - LokiB
ShadoWWW píše:
??? Já v KD nevystupuji a v JaD jsem už spíš jen hodně externí konzultant, už delší dobu ve výslužbě. Aktivně na něm nedělám a ani nevím, kdo v tom týmu všechno je.


No píšeš, kde všude by měli autoři KS/JaD pro lidi co psát, jakou zpětnou reakci od lidí sbírat atd. A můj komentář je, že autoři asi tuhle potřebu nemají, protože tvoje nadšení pro komunitní práci a její užitečnost nesdílejí. To je celé.
25.7.2019 13:13 - ShadoWWW
LokiB: Jo, přiznávám, že takové ty diskuze, kde jsou desítky nových postů denně a podobný počet osobních útoků už více méně ignoruji a nečtu. Určitě nejsem sám, koho ty útoky nebaví. Proto se to aspoň občas snažím pripomenout (a v tom taky nejsem sám).
25.7.2019 13:14 - Zarahel
sirien píše:
No - přiřazuješ to ke správnému filozofovi :) Ale jsou to dva různé koncepty. A... asi by bylo dost offtopic to pitvat


I tak díky za pozastavení a poznámku. Mrknu se na to. Filozofii jsem vždycky spíš proletěl :)
25.7.2019 13:16 - ShadoWWW
Zas o post pozdě. ;)

No co na to říct, no. Máme evidentně jiný pohled na věc.
25.7.2019 14:33 - efram
jak to tak ctu tak abych se bal uz napsat jen holou větu. Mozna by bylo dobre aby sirien ve spojitosti semnou nepouzivall pojmy, ktere nejsou mými motivy a nesouvisejí s tím co píšu. Na rozdíl od některých zde jsem nikdy nepouzil vůci oponentum vulgarismus.

Tvrvam na tom, ze prvotní zhodnocení bylo mimo misu, bylo utocné a dal pokracoval v naprosto nepodlozených predpokladech v duchu kdo chce psa bít, hul si vždycky najde.
25.7.2019 14:38 - Jerson
ShadoWWW píše:
Jak to na vás působí?

Takže - na mě to působí, že dost možná žádný plán pro případ neúspěchu neměli, prostě počítali s tím, že potřebné peníze vyberou a či dostanou od sponzorů. A musím říct, že po relativně pomalém nájezdu se finální částka vyšplhala na trojnásobek mého optimistického odhadu, takže LK to se sponzory zjevně umí. Navíc dokáže nadchnout i část RPG komunity, protože těch pochvalných reakcí bylo hodně.

To že nabízený produkt (totiž videa) podle mě je horší, než jak působil z představování, jsem už psal, tak to nebudu rozebírat dál.

Mlčení na FB či jiných kanálech mi takhle uprostřed léta a po zklamání z výsledku nepřijde tak moc podivné, protože obecně mi RPG v létě přijdou v útlumu, lidi jsou na dovolených, táborech, nebo alespoň venku. Všímám si toho už od začátku, co hraju, počínaje tím, že v létě jsme se prostě nedokázali sejít. S tím souvisí jedna věc - podle mě byla kampaň na Startovači ne moc šťastně načasovaná, protože probíhala o prázdninách. Pokud měla být předváděčka na Gameconu žolíkem, který měl v případě potřeby přitáhnout nerozhodnuté podporovatele, tak to možná nebyla špatná myšlenka, ale prostě karta byla špatná (vím, řekl jsem, že to nebudu rozebírat, ale sledování té hry je pro mě tak nudné, že jsem nebyl schopný se podívat na víc než jen pár minut. Nicméně v tom může hrát roli moje nechuť na sledování činnosti, kterou můžu dělat sám, a navíc na videu ...)

S JaD už můžu jen spekulovat. Když jim prakticky odpadla náročná práce a natáčením dalších dílů Krotitelů Draků, možná že se tomu budou moct věnovat víc. Btw. teď mi došlo, že pokud se na tohle připravovali opravdu více než rok a polovina z nich se kvůli Krotitelům vlastně učila hrát RPG z ničeho, tak to asi působí dost demotivačně na hraní další kampaně, natož kvůli kamerám, i kdyby mělo jít o verzi vytvořenou v "nouzových" podmínkách. Nicméně to je čirá spekulace. Spíše si kladu otázku, zda ty nesestříhané verze vyjdou.

Co se týká komunikace s autory JaD, tak myslím, že jejich tvůrčí skupina je spíše ten uzavřený typ, takže tvoří něco v úzkém kruhu, a pak s tím jdou ven, spíše než aby probírali jednotlivé koncepty a nápady s potenciálními hráči. To že by se přišli poradit s moudřejšími a zkušenějšími, ať na Kostku, nebo jinam, myslím příliš nehrozí.

Toť asi vše.
25.7.2019 14:47 - ShadoWWW
Sestříhané ty další díly nevyjdou. Říkali, že dosud natočený materiál (2 natáčecí dny) dají v nesestříhané podobě backerům.
25.7.2019 14:47 - Lethrendis
Nějak se v téhle debatě ztrácím, pokaždé, když sem nahlédnu :)

Jinak podobenství o jeskyni se týká primárně epistemologie, spojovat to s nějakým magickým získáváním informací je hodně přitažené za vlasy. To je spíše jako kdyby ti otroci v jeskyni dostali mobily :)
26.7.2019 06:18 - Jarik
Lethrendis : Taky to tu upřesňoval Sirien. Protože lidé málo znalí ví o Jeskyni, ale ne o Ideích (ke kterým se tu přirovnávalo).
Proto do zápisu píši... Došlo k přirovnání sfér k Ideím (nikoliv k Jeskyni).

Já osobně znám jen Jeskyni, tak se do debaty pouštím jen v úrovni vztahem k Sférám z DrD+.
26.7.2019 07:01 - Colombo
Co si pamatuju z biologie, tak Platónská představa druhů byla taková, že existovala nějaká ideální forma zvířat (ideální kůň, pes, člověk) a k těm se žijící druhy postupně přibližovaly. Ale to mám jen z JPP.

Pokud ale tohle info spojím s platónskou představou čísel, což mám zas z jiného zdroje, tak tam jde o to, že čísla, vzory, ale i myšlenky a vynálezy objektivně existují a člověk tak defacto nic nevynalézá, ale jen "objevuje".

Každopádně je to zajímavý topic, který by se mohl vytéžit a použít do RPG settingu, kdyby o tom někdo chtěl néco hlubšího napsat...
26.7.2019 07:16 - Colombo
Tohle je zajímavý Dawkinsův článek o tom, jak Essentialismus (směr inspirovaný/reprezentovaný Platónem) znemožňuje pochopit různé biologické jevy, od druhů po vývoje plodu:

https://www.edge.org/response-detail/25366
26.7.2019 16:19 - Skaven
ShadoWWW píše:
A podobně to mám s oznámením o JaD. Jak práci na JaD chtějí fakticky skloubit s KD, na kterých podle svých slov budou dál pracovat? Kdo je v tuto chvíli součástí týmu? Jakou mají road-mapu pro následující řekněme 3 měsíce? Jak chtějí řešit feedback? Kde lze aktivně komunikovat s autory - jen na Facebooku, nebo i na Kostce, RPG F, Nyxu? Co střeba twitter?


Já myslím, že Ladislav se k tomu už někde vyjadřoval, nicméně věc se má tak, že Ladislav Jeskyně teprve přebírá, je ve fázi, kdy studuje vše, co jsme do teď udělali a co chybí, tým bude teprve dávat dohromady. Venkoncem nemá co oznamovat, proto je ticho po pěšině.

Předpokládal jsem, že je to komunitě známo, ale na Jeskyních jsem doposud pracoval pouze já a Shadowww zejména formou konzultací a tvorbou nového materiálu - archetypů. Nějaké texty pro nás zpracoval Sirien, ale ten je poté stáhnul, protože nechtěl být spojován s prací Ladislava. Pak máme nějaké příspěvky z komunity do bestiáře, ale je toho opravdu málo. Takže o nějakém týmu tady nemůže být řeč - za strany komunity, pokud pominu pomocnou ruku dvojice Jiříh "Mirkul" Vykoukal a Matěj "WlkeR" Bína, jejichž iniciativy si nesmírně vážím, se mi bohužel nikoho pro spolupráci nepodařilo sehnat, ale je to samozřejmě dáno i mým časovým vytížením.

Každopádně věřím, že Ladislav bude v tomto šikovnější než já, podaří se mu tým sestavit a motivovat k práci, v čemž jsem já pravidelně selhával. Já jsem za jeho pomocnou ruku nesmírně rád - jednak ten projekt přežije a já se zároveň můžu věnovat další práci, třeba Zpovězeným zemím...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.098265886306763 secREMOTE_IP: 52.90.50.252