Kultura

Maelik
19.1.2019 15:05
7.2.2019 14:36 - Jerson
No asi by tam být nemusel, ale pokud má jít o dobrodružství pro začátečníky, které s nějakým bojem na začátku počítá, tak bych tam nějaký plánek dal.
7.2.2019 15:39 - Maelik
Jerson: Ještě k té vesnici; chtěl jsem sem dát plánek púodle kterého jsem to původně rozkresloval, nicméně když jsem se na to podíval, tak jsem zjistil, že postupnými úpravami jsem se dostal někam úplně jinam. Tudíž beru zpět to, že je to založeno na jakékoliv reálné vesnnici.
7.2.2019 15:52 - Šaman
Maelik píše:

Ono asi hodně záleží i na tom, jestli je to moderní vesnice, nebo středověká. I ve středověku byly centrické vesnice s návsí, ale tady myslím ta řeka slouží jako zdroj (minimálně užitkové) vody a možná i k odvodu splašek. V tomhle případě by většina budov myslím byla spíš u potoka, než dál od něj.

Dneska (a posledních pár set let) se samozřejmě rozrůstání už řídí jinými pravidly.

I když, samozřejmě, šedivá je teorie a zelený je strom života. Určitě se najde spousta reálných vesnic, kde budeme kroutit hlavou nad tím, jak tohle mohlo vzniknout…
7.2.2019 15:53 - Jerson
Díky za objasnění :-) Můžeš sem dát plánek té původní vesnice? že bych místo hledání chyb zkusil něco nakreslit sám, podle vzoru.
7.2.2019 15:57 - Jerson
Jen pro představu, co jsem měl namysli:


7.2.2019 16:00 - Maelik
Jerson: Mapka. Je to výřez, celá obec je podstatně větší.
7.2.2019 16:02 - Maelik
Upraveno na odkaz.
7.2.2019 16:31 - MarkyParky
Maelik: To sis nevybral úplně dobrý vzor. Ještě na začátku 19. století to tam vypadalo
takhle.


Ba co víc, v roce 1935 to na mapách VZÚ vypadalo se zástavbou úplně stejně.

To uspořádání, cos okopíroval, je přinejmenším poválečná výstavba.
7.2.2019 16:36 - Maelik
Eh, já to tak vybíral spíš coby zajímavé rozložení domů, než jako historický vzor. A krom toho..jak jsem říkal, ono to s finálním produktem stejně má společný akorát ten rybník.

Jinak se pokusím během dneška upravit počet domů i barevnost. Někdy během večera sem hodím výsledek.
7.2.2019 17:40 - malkav
Jerson: Mapka obce a jejího okolí z období 1. vojenského mapování. Kolmé uličky ano, ale je vidět i několik stavení "uvnitř" obce bez vlastního pozemku nebo zahrádky. Několik stavení i v těsné blízkosti řeky (samozřejmě není jasná konstrukce těchto domků). Přemostění přes vodní tok kolmé a těsně na kraji vsi, kdy cesta jde na jih kolmo k vodnímu toku.
Tím nechci napsat, že je to naprostý standard, nicméně nebude to asi ani vyslovená anomálie.
Tak jsem to tu krásně vypsal a dumám, jak mám vložit obrázek, který mám uložený v PC ... poradí někdo? :D

EDIT: obrázek ... díky shari, s img už si poradím, jen jsem nevěděl, jestli nejdou obrázky nahrát někam sem ... tak jsem jelito a nějak mi nefunguje ten odkaz na img src :/

7.2.2019 17:46 - shari
malkav píše:
Tak jsem to tu krásně vypsal a dumám, jak mám vložit obrázek, který mám uložený v PC ... poradí někdo? :D

Musíš ho nahrát někam online (já používám třeba imgur) a pak odkázat přes [ IMG ] tag pod textovým oknem.


EDIT: musíš zadat adresu obrázku, ne adresu na stránku s obrázkem, tedy "https://i.imgur.com/0fxUN9P.jpg"

7.2.2019 17:51 - MarkyParky
malkav:
Nevím, kde přesně bereš 1. vojenské mapování, ale bacha na to.

Ty mapy jsou měřené "jízdou na koni", což občas vede k různým ústřelům a většina dodatečně prováděných ortorektifikací si s tím neporadí a vznikají tam dost velká zkreslení (ony jsou samy o sobě hrozně zkreslené a lícují se tím, že se přesně usadí rohy a pak mírně zdeformuje vnitřek na významné body, jako soutoky řek, velké křižovatky a náměstí - takže malé vesnice to mnohdy hrozně odskáčou)


Třeba na mapire.eu, kde je 1. vojenské mapování nalícované asi nejlépe, je celá mapa ustřelená o cca 1km na západ. A tím pádem zrovna "Drahlín" a "Malý Drahlín" to odskákaly dost.



V době 1. vojenského mapování v tom místě stál jen ovčín s příslušenstvím.
7.2.2019 17:55 - MarkyParky
Eh - tak teď jsem zmaten - asi se bavíme každý o jiné vesnici. Ten tvůj předchozí odkaz na mapy.cz vedl jinam?

EDIT: A ten vymalovaný kostelík na 1. vojenském mapování?
7.2.2019 18:23 - MarkyParky
Aha, tak on tam ten kostelík fakt je, jsou to Ivanovice na Hané. Zdá se, že na Moravě se kartografové nudili, když měli čas kreslit se s kostelíky, v Čechách nejsou :)

Každopádně tady je císařský otisk téže vísky, nezkreslený, rok 1824-1843
7.2.2019 18:42 - malkav
MarkyParky: tak neměl jsem si to proč vymýšlet :) ani mi nejde o měřítko, spíš o to ukázat, že ve vsi neumí být nutně jen domy s dlouhým pruhem pozemku za stavením/stodolou ... některá osídlení mohla vznikat i živelněji

shani: díky ... očividně jsem jelito :D
7.2.2019 18:49 - MarkyParky
malkav píše:
ani mi nejde o měřítko, spíš o to ukázat, že ve vsi neumí být nutně jen domy s dlouhým pruhem pozemku za stavením/stodolou ... některá osídlení mohla vznikat i živelněji


No ale počkej.

Ten příklad Ivanovic právě JE ten typ vesnice "domy s dlouhým pruhem pozemku za stavením/stodolou" - proto jsem linkoval ten císařký otisk, kde je to nezkreslené a lépe vidět.

EDIT: A srovnáním obou map je navíc hezky vidět, že většina nepravidelností mezi oběma potoky je až to 19. století. A ty velké nepravidelnosti, co jsou na obou mapách, to je zámek a související budovy - wiki říká pozdní renesance.

:)
7.2.2019 19:00 - malkav
MarkyParky píše:
Ten příklad Ivanovic právě JE ten typ vesnice ...

A kde mají pozemky domy 170 - 195 ... 236 - 242 ... domy kolem 259? Tahle ves je taková všehochuť. Samozřejmě je logičtější výstavba podél cesty s políčkem. Tady je ale nemalá část vsi tvořena domy bez políček.

Mimochodem i ten prvotní nákres Kovaříkova je deformovaný oproti reálným proporcím a perspektivě.

EDIT: tady odkaz na ty mapy z I. II. a III. vojenského mapování ... volil jsem schválně tu nejstarší http://oldmaps.geolab.cz/
7.2.2019 19:13 - Jerson
Když jsem mluvil o typu "políčko za domem", nemyslel jsem, že to nutně musí mít každá taková vesnice a každý dům ve vesnici, jen že je to výchozí model, od kterého se dá odpíchnout, protože se používal od středověku do novověku a i mnoho dnešní vsí takhle vzniká. Hlavní myšlenkou bylo mít méně cest a domy kolem nich, než spletenec cestiček mezi rozházenými domy.
7.2.2019 19:27 - sirien
Jenže taková logická vesnice s domy podél jedné cesty je oproti tomu "spletenci" takticky dost plochá a nudná.
7.2.2019 19:28 - malkav
Jerson: Ok, shodneme se ... jen ty původní kritika a už tvůj vstup do debaty byl dost příkrý. Podobu, kterou popisuješ ty, považuji za mnohem praktičtější a častější. Ale v RPG bych na tom nebazíroval.

sirien: souhlas

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078855991363525 secREMOTE_IP: 44.222.212.138