Kultura

LKarpianus
29.1.2019 12:28
Krotitelé draků
Už několik měsíců pracujeme na přípravě seriálu á la Critical role z prostředí Končiny... Stay tuned! :-D

A pokud byste náhodou chtěli být informování o veškerých novinkách, tak nás lajkněte na facebooku. Za jakýkoliv feedback a podporu budeme rádi!

Web
Facebook
Instagram

Hráči:
- Matyáš Valenta
- Zuzana Mazáčová
15.8.2019 19:11 - LokiB
Jerson píše:
Btw Loki, na to že jsem napsal sotva jeden odstavec komentáře z toho vyvozuješ dalekosáhlé závěry. Navíc pokud jde o mé projekty, tak už jsem výše popsaným způsobem začal, tedy prací zadarmo. A nevím, zda se tvá proklamovaná podpora týká jakýchkoliv mých projektů, nebo jen natáčení hry (do čehož nepůjdu, protože na to nemám lidi a hlavně víru, že by to někoho bavilo sledovat).


Jak moc dalekosáhlé moje závěry byly? :)
Co rozporuju je tvůj údiv nad tím, jak je mohlo napadnout to nejdřív zkusit "komerčně" a až pak fanouškovsky. Rozumím tvým argumentům, proč si myslíš, že to nemohlo vyjít. Narozdíl od tebe ale rozumím i tomu, proč to zkusili tak jak to zkusili. A z praxe vím, že "neúspěšný projekt" není vždy známkou hlupáctví, ale chuti něco zkusit. Že je někdo ochotný jít do rizika "tak to zkusím a uvidím". Protože když to nezkusí, tak to holt neuvidí. To je vidět na tisicích a tisících startupů, z nichž mnohé pojdou, ale některé se trefí a vydrží. A i ti, kterým to nevyjde, se často dokážou poučit a další projekt půjde lépe.

Nebo jinak. Kdyby to LK a spol nezkusili, tak by tu nebylo v praxi ověřeno, že vybrat na tenhle projekt takovou částku, bez toho, aby hra měla nějaké zázemí, tedy začínala na zelené louce, je v našich podmínkách nyní asi velmi nesnadné či nemožné.
A pro příště to může někomu ukázat, kam se asi tak dá cílovat, kdyby to chtěl zkoušet.

Takže místo kritiky a podivování se, mi přijde na místě spíš "fajn, byl to tedy podle mě pokus od počátku odsouzený k neúspěchu, ale rozhodně to byl pokus zajímavý, včetně zpětné vazby, kterou to poskytlo".


A k obecné problematice tohoto druhu podnikání si myslím, že spíš než přes výběr majority peněz od fanoušků by musela významná částka přijít o nějakého sponzora, který by měl chuť v tom své peníze utopit (nebo tedy aspoň riskovat jejich utopení). Bez toho to zatím zůstane asi jen v mezích fanouškovské amatérské činnosti.
15.8.2019 21:01 - Jerson
Třeba takovéto:
Loki píše:
Já totiž neříkám, že Jersonův plán by neměl šanci na úspěch ... to si přečti znovu.
Říkám, že jeho kritika toho, jako LK uchopil, vychází podle mě z toho, že Jerson neví, jak podnikání jako takové funguje, protože ignoruje reálnou situaci a podmínky, které LK měl. Ne že by nevěděl nic o streamování a fanoušcích atd.

Jerson by rád měl jako výsledek dobrý produkt, spokojené zákazníky a třeba nějaký zisk. Ale to je sen, to není podnikatelský záměr. Ale imho nevidí / nechce vidět počáteční nastavení, s jakým do toho LK a lidi kolem něj šli.

Mluvíš o fungování podnikání a ignorování jejich situace, počáteční nastavení a další věci.

Zkusili to po svém, nevyšlo to. Já a pár dalších lidí zde jsme vyjadřovali pochyby, že to tímto postupem zrovna oni můžou zvládnout. Já neuvažoval žádný podnikatelský záměr, nerozumím podnikání a streamování. Ale jak můžeš napsat, že ignoruju reálnou situaci, když jsem říkal, že reálně tolik peněz od fanoušků nevyberou, protože nemají dost fanoušků ochotných dát dost peněz, když výsledný stav byl, že neměli dost fanoušků ochotných dát dost peněz, to mi opravdu uniká. A naopak mi přijde, že (nejen) já jsem viděl jejich výchozí stav a skutečnou situaci dost reálně, a realita to ukázala.

LokiB píše:
A i ti, kterým to nevyjde, se často dokážou poučit a další projekt půjde lépe.

Možná. LK mi přijde, že do téhle kategorie nepatří, protože se domnívá, že se svými zkušenostmi z RPG oblasti to dokáže dělat jinak a výrazně komerčněji než všichni ostatní, a už podruhé mu to nevyšlo. Dle mého hype může pomoct, ale pokud je výchozí produkt fakt podprůměrný, tak to nestačí.

Ten pokus můžeš hodnotit, jak se ti zlíbí. Pokud ti přišel zajímavý, i když od začátku odsouzený k neúspěchu, tak to klidně tvrď. Mě zajímavý nepřišel - zajímavé mi přišlo, kolik ho podpořilo lidí, kteří mi pak v soukromí říkají, že jim to přišlo fakt slabé a nevěřili tomu, ale podpořilo ho finančně z nějaké komunitní solidarity. To se ale nikde na stránkách nepíše (a taky jsem mluvil s příliš málo backery, než aby to mělo nějaký větší význam.)

LokiB píše:
A k obecné problematice tohoto druhu podnikání si myslím, že spíš než přes výběr majority peněz od fanoušků by musela významná částka přijít o nějakého sponzora, který by měl chuť v tom své peníze utopit (nebo tedy aspoň riskovat jejich utopení). Bez toho to zatím zůstane asi jen v mezích fanouškovské amatérské činnosti.

Však jo. Od sponzorů přišlo 300 000 Kč, od fanoušků byla menšina.
16.8.2019 21:56 - Sadako
LokiB píše:
Nebo jinak. Kdyby to LK a spol nezkusili, tak by tu nebylo v praxi ověřeno, že vybrat na tenhle projekt takovou částku, bez toho, aby hra měla nějaké zázemí, tedy začínala na zelené louce, je v našich podmínkách nyní asi velmi nesnadné či nemožné.
A pro příště to může někomu ukázat, kam se asi tak dá cílovat, kdyby to chtěl zkoušet.

To mi zní trochu jako:
O švédském spisovateli Augustu Strindbergovi se dočteme, že byl přistižen, jak vyfukuje kouř z dýmky do umyvadla s vodou, zkoušeje, zda touto cestou nevznikne zlato. A my si říkáme: Hle, jak podivínský nápad se zrodil v tak geniálním mozku! Ale není správnější říci: Nebyl to Strindberg, kdo experimentálně zjistil, že vypouštěním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne? Někdo to totiž vyzkoušet musel. Někdo musel slepou uličku lidského poznání ohledat a ohlásit světu: Tudy ne, přátelé!
16.8.2019 22:11 - sirien
Ne, jako Loki má point - experiment je obvykle nejlepší způsob poznání a teď prostě víme, kolik toho lze (rámcově) vybrat s podprůměrnym produktem a služnym promem když dáš velkej příslib. Za jiných okolností se ta částka bude lišit, ale už máš pevnější podklady pro to se dohadovat o kolik a kam.

Samozřejmě je škoda, že nevíme, kdo byli ty sponzoři, takže nevíme, kolik z těch 300k bylo v podstatě jejich, vázanejch na jejich osobní kontakty a kolik toho šlo z míst kam můžou dosáhnout i jiní. Ale tak i tak máme aspoň nějakou hrubou představu.

Na druhou stranu, samotný fakt, že jsme tyto informace získali, mi přijde jako dost slabá obahajoba celé věci. Resp. odpověď na její kritiku.
16.8.2019 22:25 - Sadako
sirien píše:
Samozřejmě je škoda, že nevíme, kdo byli ty sponzoři, takže nevíme, kolik z těch 300k bylo v podstatě jejich, vázanejch na jejich osobní kontakty a kolik toho šlo z míst kam můžou dosáhnout i jiní.

Startovač nemá v podmínkách transparentní účet, kde je vidět, kdo kolik přispěl?

EDIT: Jistě, doteď mohli lidé hádat, že takový projekt nevyjde, teď je experimentálně potvrzeno, že takový projekt nevyšel, proti tomu nic.
Jen mě to v té formulaci pobavilo, nic víc.
20.8.2019 11:53 - Jerson
Nesestříhaná verze
Prokousávám se tím, a mám dilema. Na jednu stranu to chci vidět, abych to mohl objektivně hodnotit. Na druhou stranu je to fakt šílená nuda.
20.8.2019 12:06 - Jarik
Jerson: Takže už jsi začal hodnotit :D
Uvidíme, jestli objektivní hodnocení bude mít jinou konotaci, než tohle neobjektivní - prvotní.

Já jsem proti tobě slaboch. Tu sílu jsem nenašel. Musel jsem si jít napravit chuť na Critical Roll (a těším se na čtvrteční Drakoviny).
20.8.2019 12:16 - malkav
Jerson: A co kdybys to prostě nehodnotil objektivně a rovnou napsal, že tě to nebaví? :) Promiň ten výraz, ale přijde mi, že jsi "objektivitou" skoro až posedlý a snažíš se objektivně hodnotit subjektivní věci.
20.8.2019 12:17 - sirien
Nějakou dobu zpátky sem se tim prokousal, ale bylo to fakt jen silou vůle - Ladislav je slabej DM a špatnej vypravěč a hráči tomu moc nedávaj (tolik k příslibu těch herců atp.)

Ostatní kanály co řešíme vedle mi přijdou o dost zajímavější (o zahraničních nemluvě). (A sympatičtější jako skupiny i jednotlivci, ale to asi nikoho moc nepřekvapí.)
20.8.2019 12:20 - York
Jerson píše:
Na jednu stranu to chci vidět, abych to mohl objektivně hodnotit.


To si fakt myslíš, že tvoje hodnocení bude objektivní, když se do toho musíš nutit? Z podobných "zaručeně objektivních recenzí" se mi obvykle dělá špatně...

Proč sakra nemůžete mluvit radši o věcech, které vás zaujaly?
20.8.2019 12:20 - sirien
Note: čistě pro záznam a budoucí porovnání, když sem to dneska relativně hned po zveřejnění checknul, tak to mělo 180 views, asi 17 likes a 1 root post. Venku to pro bakery bylo asi měsíc, ale link vcelku koloval okolo co sem si tak vším.
20.8.2019 12:21 - York
sirien píše:
pro bakery


Jako že pouze pro pekaře? :)
20.8.2019 12:27 - efram
sirien píše:
Nějakou dobu zpátky sem se tim prokousal, ale bylo to fakt jen silou vůle - Ladislav je slabej DM a špatnej vypravěč a hráči tomu moc nedávaj (tolik k příslibu těch herců atp.)


Podíval jsem se na českou produkci a úplně bych ty KD neodsoudil. Neříkám, že to je nějak dobrý, ale osobně mi nepřijde, že by mezi ním a ostatníma byl nějakej propastnej rozdíl. Ale můj názor asi není tak validní, protože tyhle aktivity nepovažuji obecně úplně za šťastné. Nevidím v nich úplně ten přínos.

York píše:
Proč sakra nemůžete mluvit radši o věcech, které vás zaujaly?


Protože je jednodušší kritizovat než skutečně hodnotit, a když jsi mesiáš co přináší "lepší zítřky", nic jiného ti nezbývá.
20.8.2019 12:33 - sirien
York: Jersona to zaujalo, jen ho to nebaví.

Zároveň neříká, že bude tvořit objektivní recenzi, ale že to chce sám objektivně hodnotit - tedy z kontextu to znamená, že to chce hodnotit na základě znalosti, nikoliv fragmentu (tedy tentokrát objektivní není myšleno jako protiklad subjektivní; přesnější by bylo říct "informované", ale okrajově se to používá i takhle).

Dál stranou.Jersona.v obecné rovině: recenze věcí do nichž je recenzent nadšenej sou obvykle ještě míň objektivní, než u věcí, co ho nebaví. Z podobných slepě o oslavných ód se za dělá blbě mě, takže co jako?

A na závěr: it's more fun


EDIT: sorry za formát a překlepy, mobil a lenost kontrolovat (natož editovat)
20.8.2019 13:14 - York
sirien píše:
recenze věcí do nichž je recenzent nadšenej sou obvykle ještě míň objektivní, než u věcí, co ho nebaví.


I don't really care. Absolutně mě nezajímá, co koho nezajímá*. To je jeho věc. Zajímá mě, co ho nadchlo a proč, případně co mu ten zážitek kazilo a jak by se to podle něj dalo udělat líp. To je něco jinýho než oslavná óda (ty taky číst nepotřebuju).

Pokud někdo něco čte nebo sleduje jen proto, aby na to pak mohl kydat hnůj (protože už předem ví, že ho to nebude bavit), tak z toho většinou vyleze právě jen kydání hnoje.


* Jo, přesně tohle pravidlo teď porušuju :-)
20.8.2019 13:35 - Jarik
York: Já si myslím, že je spravedlivé říci. 'Nedokázal jsem to sledovat, pro nízkou kvalitu vypravěčských (dramatických, scénáristických, hereckých,...) schopností vypravěče. A nízké schopnosti zaujmout diváka - u herců.'
Víc energie tomu věnovat nechci.

Přiznávám. Jiný projekt mne zaujal více, takže jsem se rozhodl 'radit' v něm. Tam se rád podívám na 3-4 hodiny, i když obsahuje také slabé prvky (ale s každou hrou mizí).
V každém díle vidím progress (a údajně i díky mně). Takže mne to láká sledovat dál a pomáhat v rozvoji.
20.8.2019 13:43 - York
Jarik píše:
V každém díle vidím progress (a údajně i díky mně). Takže mne to láká sledovat dál a pomáhat v rozvoji.


To rád slyším :-)
20.8.2019 13:46 - Jerson
malkav píše:
A co kdybys to prostě nehodnotil objektivně a rovnou napsal, že tě to nebaví?

York píše:
To si fakt myslíš, že tvoje hodnocení bude objektivní, když se do toho musíš nutit? Z podobných "zaručeně objektivních recenzí" se mi obvykle dělá špatně...

Kdyby takhle hodnotili všichni všechny audiovizuální pořady, tak všechno co nemá rychlý a úderný nástup by bylo hodnoceno jako nudné bez dalšího rozlišení, a spadly by tam jak věci, které jsou špatné od začátku do konce a ještě k tomu nudné, tak i věci, které mají pomalý nájezd a skvělé finále. Takhle jsem musel překonat prvních 15 minut Gamers (1), první shlédnutí HIMYM, první misi v Duně 2, začátek Saturnina, atd.
Když se podívám na celý pořad nebo alespoň jeho větší část, bude to alespoň o kus objektivnější a můžu říct víc než jen to, že začátek je nuda a zbytek jsem neviděl.

Takže když neuznávám postup, kdy někdo napíše zhodnocení po prvních 10% filmu, nemůžu stejný způsob používat při vlastním hodnocení.
Pokud někoho irituje slovo "objektivní", které jsem použil nepříliš vhodně, nechť si ho nahradí slovem informované hodnocení.

York píše:
Proč sakra nemůžete mluvit radši o věcech, které vás zaujaly?

Zaprvé proto, že na ně málokdo někdo reaguje. Zadruhé proto, že věci které fungují dobře si podle mě zaslouží ocenění, ale dát není třeba se v nich vrtat.

York píše:
Pokud někdo něco čte nebo sleduje jen proto, aby na to pak mohl kydat hnůj (protože už předem ví, že ho to nebude bavit), tak z toho většinou vyleze právě jen kydání hnoje.

Soudíš ostatní podle sebe? Já tohle nedělám, přesněji - snažím se to nedělat. Ne že by se mi dařilo oprostit se od prvního dojmu - ono to nejde ani studovaným lidem s nobelovkou, kteří takové jevy zkoumají - ale prostě když něco posuzuju, tak celé.

Ostatně, můžeš se držet svých vlastní doporučení, nezabývat se věcmi, které tě nezajímají, nudí nebo otravují, a psát o věcech, které tě zaujaly.
20.8.2019 13:55 - York
Jerson: Tak pokud tě to zaujalo natolik, že se chceš podívat, jestli se to zlepší, tak to celkem chápu. To je ale něco výrazně jinýho, než jsi napsal.


Jerson píše:
Ostatně, můžeš se držet svých vlastní doporučení, nezabývat se věcmi, které tě nezajímají, nudí nebo otravují, a psát o věcech, které tě zaujaly.


O něčem nemluvit je taky forma hodnocení. Zvlášť když o tom mluví všichni ostatní.
20.8.2019 13:56 - efram
Jerson píše:
Zaprvé proto, že na ně málokdo někdo reaguje. Zadruhé proto, že věci které fungují dobře si podle mě zaslouží ocenění, ale dát není třeba se v nich vrtat.



No právě naopak. Dobrý recenzent je podle mě ten, který dokáže zhodnotit všechny + a -. A ne ten, který reaguje jen na chyby: tedy může naprosto v pohodě recenzovat i pozitivně něco dobrého, ale ty.........

Jerson píše:
Kdyby takhle hodnotili všichni všechny audiovizuální pořady, tak všechno co nemá rychlý a úderný nástup by bylo hodnoceno jako nudné


...... si vybereš pořad, po nějaké době zjistíš, že je dobrý (tomu se nevěnuješ dál) a pak jdeš k dalšímu pořadu a když není dobrý (?) (těm přeci není potřeba se věnovat) tak ho rozebereš jaké má chyby.......

Jsem na tu recenzi zvědav. Hodnotí člověk co má apriori svébytný pohled na fantasy, a předem deklaruje, že ho ten pořad nebaví.....

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082967042922974 secREMOTE_IP: 34.230.84.106