Kultura

LKarpianus
29.1.2019 12:28
Krotitelé draků
Už několik měsíců pracujeme na přípravě seriálu á la Critical role z prostředí Končiny... Stay tuned! :-D

A pokud byste náhodou chtěli být informování o veškerých novinkách, tak nás lajkněte na facebooku. Za jakýkoliv feedback a podporu budeme rádi!

Web
Facebook
Instagram

Hráči:
- Matyáš Valenta
- Zuzana Mazáčová
Autorská citace #1
29.1.2019 13:01 - Maelik
LKarpianus píše:
á la Critical role

Takže..seženete partu zkušených hlasových herců, aby hráli D&D před kamerou?

Nebo je tím myšlena obecná výprava a formát, jak to udělal třeba projekt Strangers and Dragons?

Nebo prostě jen let's play D&D, bez nějaké větší přípravy či výpravy?

Obecně by to chtělo trochu víc detailů, ne jen odkaz na známou značku a placeholder stránky. Momentálně není na co dělat feedback a facebook je prázdný, takže druhá část příspěvku nedává moc smysl..alespoň prozatím.
Autorská citace #2
29.1.2019 13:10 - LKarpianus
Facebook hned doplníme... Ale informace budeme zveřejňovat postupně. Půjde o partu složenou ze zkušených herců... Někteří hrají DnD v Krotitelích draků poprvé, jiní hráli kdysi Dračí doupě a někteří jsou poměrně ostřílení hráči, snažím se o nějaký rozumný mix.

Už cca půl roku se snažíme zkoušet, vychytávat postavy, jejich charaktery a podobně. A ano, celý pořad bude natáčený před kamerou ve studiu.
Autorská citace #3
29.1.2019 13:18 - Maelik
Kdy to máte v plánu spustit?
Autorská citace #4
29.1.2019 14:52 - Jarik
on i ten první link je vadně nastavený.
Autorská citace #5
29.1.2019 15:27 - Quentin
Jarik píše:
on i ten první link je vadně nastavený.

Myslím, že je to schválně jen takový teaser/placeholder.
Autorská citace #6
29.1.2019 16:04 - sirien
Jarik měl namysli že Karpianus zadal blbě link tag, což sem pak už opravil.
Autorská citace #7
29.1.2019 18:58 - LKarpianus
Díky Siriene. Ano, další informace, jako kdo v pořadu bude hrát a kdy a kde se objeví první díl, zveřejníme s postupem času.
Autorská citace #8
30.1.2019 06:00 - Jarik
Sirien mne pochopil.
Potvrzuji, že již má poznámka nemá další validitu.
Autorská citace #9
20.2.2019 14:23 - LKarpianus
Ahoj, tak jsme spustili novou fázi stránek www.krotiteledraku.cz, kde budeme postupně každý týden zveřejňovat nové postavy a herce, kteří budou v naší show hrát... Mrkněte, řekněte, jestli se vám to líbí, na co se těšíte a čeho se bojíte a tak... :-D Feedback appreciated! :-D
Autorská citace #10
20.2.2019 17:42 - sirien
Tak grafiku ste uměli vždycky, to vám asi nikdo nebere, ale obsahově je to zatím takové chudé...
Autorská citace #11
20.2.2019 18:44 - pilchowski
rád bych viděl nějaký jména těch herců
Autorská citace #12
21.2.2019 00:54 - Karpianus
Bude. Bude. Příští týden první herec. ;-)
Autorská citace #13
21.2.2019 12:54 - ShadoWWW
sirien píše:
Tak grafiku ste uměli vždycky

Právě. A dá se díky tomu předpokládat, že tentokrát skutečně ví, do čeho jdou a dost dobře v tom mohou uspět. Přál bych jim to. Z toho, co je zatím známo, těžko soudit, ale když si představím, jak by mohl vypadat projekt, který by mohl v tomto segmentu uspět, tak ano, Krotitelé draků na mě působí dobrým dojmem.
Autorská citace #14
22.2.2019 22:04 - LKarpianus
Diky za duveru, snad ji nezklameme, ShadoWWWe... Zrovna dneska jsme byli v Barrandovskem fundusu, vybirat historicky nabytek pro nataceni... .-D
Autorská citace #15
22.2.2019 22:40 - sirien
Prosím neber si to zle, ale: můžeš prosím přestat dávat smajlíky ke každému druhému odstavci, kterej napíšeš?

Tohle neni Facebook a představa, že tu dojde k inflaci, kdy tam kde kdysi stačil jeden smajlík začnou lidi dávat tři a víc mě docela děsí.

EDIT: btw. máte už aspoň nějaké orientační datum spuštění? Třeba aspoň kvartál nebo tak něco?
Autorská citace #16
22.2.2019 23:53 - Gurney
Se tak koukám na první postavu a dobrej min-max... "Kdysi vážený a charismatický velitel" Int 8 -1, Cha 8 -1
Autorská citace #17
23.2.2019 00:07 - Log 1=0
Mě spíš zaujalo tohle
Hraničář
3. úroveň
Odolnost 15/+2
34 životů.
34 životů!
Tj. ty životy musel nahazovat a padlo mu 2x 9 nebo 10 a 8. No, ještě že ho nenapadlo naházet si staty.
Autorská citace #18
23.2.2019 13:56 - LKarpianus
Neberu to zle, ty zas ale neber zle, ze si s dovolenim budu psat tak, jak uznam za vhodne ja... Stejne tak bych te mohl ja poprosit, abys to nebral zle, ale nekde si Siriene nacmaral hranici, za kterou uz nebudes rikat lidem, co a jak maji delat lepe, protoze ty to vis nejlip... A stejne jako ja, hadam, ze ani ty to neudelas...

Zpatky ke Krotitelum: Uz resime nataceni viz muj predchozi post, z toho jde poznat, ze by to melo byt pomerne brzy. BTW: Gurney, ano, kdysi vazeny a charismaticky, nez se mu staty zmenily... Hraje to v jeho osobni lince, kterou se, hadam, dozvite hned v prvnim dilu, takze pak to bude davat vic smysl.

A k tem zivotum, ano, tenhle kluk ma na hody docela stesti... Ale mame tam i jednoho herce (zverejnime pristi tyden), ktery ma s kostkama podobny vztah jako Will Wheaton... Bez kecu, videl jsem na vlastni oci... :-D (a zase ten smajlik)...
Autorská citace #19
23.2.2019 14:11 - sirien
Tak jako je to tvoje věc, jak tvoje posty působěj na mentálně dospělý lidi.

Každopádně nějaké orientační datum spuštění teda máte nebo nemáte nebo to necháváte záměrně v mlze? (Ne, že by na mlžení termínů bylo něco špatného, spíš se ptám tak ze zvědavosti pro případ že by mi to jen uniklo.)
Autorská citace #20
23.2.2019 14:15 - LKarpianus
Mame jasny termin nataceni, ktery zamerne nechavame v mlze, ale je pomerne brzo. Termin, kdy bude prvni video venku, uz je v mlze i pro nas (ale jen v ramci tydnu, maximalne plus minus jednoho mesice), protoze chceme mit pomerne vynunanou postprodukci, dodelat zvukove efekty, nakreslit ilustrace presne podle toho, co se stalo primo v pribehu a ty pak davat do prostrihu a mozna je i jemne rozhybat (to uvidim, jestli zvladne rozpocet).
Autorská citace #21
23.2.2019 15:34 - ShadoWWW
Všiml jsem si loga FantasyObchodu. Budete do toho nějak zatahovat i Jeskyně a draky, nebo to necháte čistě na DnD 5E?
Autorská citace #22
23.2.2019 15:56 - LKarpianus
To urcite chceme, jen to ma trochu problem v nazvoslovi. Budeme muset mit nejakej handoud, skilly se jeste daji naucit, ale spelly jsou peklo, nehlede na to, ze zvyk je zelezna kosile. Takze to bude trochu problem. Ale plan je skutecne udelat vlastne promo jak Koncine, tak Jeskynim a drakum (pokud se nam povede to udelat zajimavy).

FantasyObchod nam pomaha na mnoha rovinach. Super je, ze dostaneme od nich i rekvizity, kterymi budeme moci vybavit prostredi pro nataceni (treba ta nesmyslna, ale bozi hlava cerveneho draka za patnactku)... Stejne tak budeme mit i truhlarskou firmu, ktera nam udela specialni DM screen, dice pooly a dalsi serepecitky s nejakym logem a tak...
Autorská citace #23
23.2.2019 16:02 - exi
zní to skvěle, snad se to chytí :)
Autorská citace #24
23.2.2019 16:08 - ShadoWWW
Tak já myslím že i ten nejzarytější bohemista občas zakřičí: "Sesílám fireball!" :-D (Sirien promine.)
Autorská citace #25
23.2.2019 16:16 - sirien
Sirien co? Sirien jede RPGčka v brutální čenglish a vůbec ho to neruší.

Popravdě v tomhle s LK soucítim - ani jako původní překladatel Fate sem se nikdy nenaučil říkat některé z termínů, které sem sám pro překlad použil. (Jakože mám pořád za to že ty překladové termíny jsem zvolil správně, ale prostě u hry to mám už tak hluboce zažitý v originálních termínech že to ze mě padá v angličtině aniž bych si to vůbec uvědomil.)

Skilly ještě dobrý (stranou toho že některé Tvoje překlady mi přijdou neintuitivní, protože sám pro podobná slova používám obvykle jiné), ale představa že by po mě někdo chtěl abych se naučil kouzla v češtině - jako možná ještě kdybych hrál za sorcerera nebo warlocka, ale za nějakého wizarda nebo clerika by mi asi hráblo, o tom zaběhnout si to z pozice ani nemluvě.
Autorská citace #26
23.2.2019 16:24 - MarkyParky
Sirien píše:
jako možná ještě kdybych hrál za sorcerera nebo warlocka, ale za nějakého wizarda nebo clerika by mi asi hráblo, o tom zaběhnout si to z pozice ani nemluvě.

Tak když hraješ za sorserera, wárloka, wizárda nebo klerika, tak je logický, že nechceš sesílat kouzla v překladu.

Samozřejmě kdybys třeba hrál za nějakého toho čaroděje, černokněžníka, kouzelníka nebo kněze, to by byla jiná...
Autorská citace #27
23.2.2019 16:27 - LKarpianus
Tsiiive, a to jeste ja si na to najdu cas a snad to moc nebudu plest... Ale jsem zvedavej na ty svoje hrace... :-D Je pravda, ze ja to mam taky uz tak zazity, ze perception je proste perception a zatim behem naseho zkouseni to casto dopada: hod si na... kurva, jak se rekne perception cesky?
Autorská citace #28
23.2.2019 16:28 - sirien
exi píše:
zní to skvěle, snad se to chytí :)

Tak jako... bylo by to super.

A uznávám, že tohle je typově úplně jinej projekt než design Končiny jako RPGčka a tentokrát je zamýšlený produkt mnohem blíž tomu, co tvůrčí tým profesně zná, takže se to klidně může povést. Ale i tak bych byl opatrnej.

Ten samej (~ +-) tvůrčí tým už jednou failnul a to i v tvorbě settingu a jeho stylizace. A i tenkrát k tomu měli super grafiku a awesome prezentaci - a bohužel i za cenu toho, že ta prezentace byla otevřeně lživá (...ty kecy z toho skrytě reklamního článku ve Skóre zůstávají nezapomenuty), takže to, co lítá okolo, sice zní (a vypadá) sice super, ale za mě je dobré to brát s rezervou.

Taky je dobré nezapomínat, že bez ohledu na to, jak flashy a kvalitní je a bude veškerá grafika - od webu přes herní grafiku až po video postprodukci - tak v důsledku to bude právě setting (stylizace, atmosféra, ...), obsah (postavy, příběh, ...) a forma (RP, projev, disciplína ve hraní před kamerou, ...), které budou určující pro to, zda to bude nebo nebude dobré. S nezajímavejma postavama a mizernym příběhem bude jedno kolik produkce se do toho narve. A předchozí produkce lidí kolem LK v tomhle směru byla dost hop-trop (spíš trop-trop-hop-trop, teda, s tim že některé ty "trop" padly dost hluboko). Na druhou stranu pokud budou tyhle věci aspoň slušný, tak tomu ta produkce zas hodně přidá.

Tzn. za mě ten projekt má určitě velkej potenciál, ale zároveň tu je dost varovnejch red flags na to, abych si nějaké nadšení odložil až do doby, kdy skutečně uvidim první díl.
Autorská citace #29
23.2.2019 16:31 - Log 1=0
"(NPC kouzelnice) sešle ohnivou kouli."
"Hm, jestli je to podobné svinstvo jako fireball, tak jsem asi mrtvý."
Autorská citace #30
23.2.2019 16:38 - sirien
MarkyParky píše:
Tak když hraješ za sorserera, wárloka, wizárda nebo klerika, tak je logický, že nechceš sesílat kouzla v překladu.

To neni o tom jestli chci nebo nechci.

Já nemám nic proti čarodějovi a dokonce sem si časem zvyknul i na černokněžníka a když to použije někdo okolo tak vpohodě. Problém je, že když to mám použít já, tak prostě intuitivně du po angličtině a musim se vědomně zachytit a přecvaknout, abych to řek nebo napsal česky.

A to je jen název povolání (switch - málem sem napsal "classy" a stálo mě nějakou - byť minimální - mentální námahu to přehodit) - těch kouzel sou fakt mraky. A jak píšu - u čaroděje který má limitovaný počet kouzel (tolik co level !! úroveň - tzn. na 6. úrovni si musim zažít 6 kouzel a 3 triky v češtině, což je ještě vcelku ok) to de, ale představa nějakého kouzelníka co má jen v základu ...seznam kouzel o 16 položkách a 4 triky k tomu plus dalších X kouzel co si někde koupí nebo co někde najde, tak řekněme nějakejch... 18-20 kouzel a 4 triky. Což už neni moc pohodlný.

A teď si vem DMa který má ve skupině takovéhleho kouzelníka a čaroděje a nějakého dalšího sesilatele (ideálně kněze, který má od začátku přístup k celému svému seznamu) a do toho má NPCčka.
Autorská citace #31
23.2.2019 16:40 - MarkyParky
Však v poho.

Mě jen ta věta pobavila - jako že když jsi jí napsal s těmi anglickými termíny pro povolání tak by dokonce naopak zněla dost divně, kdyby skončila jinak.
Autorská citace #32
23.2.2019 16:42 - Šaman
sirien píše:
A teď si vem DMa který má … a do toho má NPCčka.

Máš na mysli Pána jeskyně, který má do toho ještě cizí postavy? :D
Autorská citace #33
23.2.2019 16:44 - LKarpianus
No, i za nas je to neco, co jsme nikdy nedelali, takze ano, snazime se to udelat co nejlepe, ano, asi tomu i vic rozumime, ale taky si drzime palce a jdeme do toho trochu po hlave.

U settingu Konciny jsme meli velkou neznalost v tom, jak se delaji pravidla. A to nam zlomilo kdysi vaz. Co se tyce settingu, tam se asi nikdy neshodneme (a ja jsem s tim naprosto v pohode), ze setting je dostatecne zajimavej, propracovanej a muze byt cool. Takze asi jen za sebe, ze u Konciny odlisuju dost zasadnim způsobem tyhle dva aspekty - svet versus pravidla.

Co se tyce prekladu, mam presne to same u zkouseni jako Sirien. Coz nevadi, kdyz hrajete s kamarady (nebo vadi, protoze se na to automaticky vybodnete), ale kdyz je to kvůli nataceni, je naprd, ze to bere potrebne milisekundy behem hrani, kdy se chcete soustredit na neco jineho... A v tomhle si myslim, ze dobry DM je jako dobry bubenik. Snazi se minimalizovat praci skoro na veskerem aspektu sveho dila, aby ji kdykoliv mohl pouzit tam, kde je treba...
Autorská citace #34
23.2.2019 17:10 - sirien
Šaman píše:
Máš na mysli Pána jeskyně, který má do toho ještě cizí postavy?

Existuje hranice kterou odmítám překročit z čistého principu věci :p

LKarpianus píše:
snazime se to udelat co nejlepe, ano, asi tomu i vic rozumime, ale taky si drzime palce a jdeme do toho trochu po hlave.

Narozdíl od designu hry, vztah mezi "to co vidím" a "jak moc to umím napodobit" je u tohodle jednodušší a přímější - zvlášť pro někoho z oboru.

Čímž chci říct že upřímně doufám (a věřím, protože někde ste ten nápad vzít museli) že ste přestali střílet na divoko jako u Končiny (kde byla vaše neznalost systémů obecně fakt strašlě bolestivě očividná) a že ste si tentokrát skutečně prošli co nejvíc různých podobných pořadů na YT abyste se podívali jak se kde co dělá - dobře i špatně. Specificky: doufám, že ste pro inspiraci zkoukli (aspoň jeden díl nebo hodinu z nějakého dílu) výrazně víc, než jen Critical role.

Venku toho je už hodně a různé ty kanály mají různé styly a různé přednosti a nedostatky a jestli ste to vzali v tomhle směru odpovědně nebo ne lidi nejspíš poznaj po prvních deseti minutách. A narozdíl od Končiny kde bylo okolo dost lidí co znají jen DrD a ten kontrast oproti modenímu designu neviděli, hřešit na podobnou neznalost mezi divákama YT streamů by bylo myslím nerozumné, protože z potenciálního publika i dost lidí co tyhle pořady nesledujou z nich aspoň něco viděla nebo aspoň proklikala.

Hm. I když... když tak přemejšlim o tom jak pozitivní reakce zvládnul dostat i blbej Dračák 2 a 3 nebo Prach a Broky... tak možná zas žiju v nějak moc idealistických představách. :(

Anyway, nechci aby to znělo jako že vám nepřeju aby to vyšlo, protože mít podobnej pořad v češtině co by byl dobrej a úspěšnej by mi naopak přišlo hrozně cool a super. Jen se prostě bojim abych spíš nebyl zas zklamanej.

(Svět Končiny měl nějaké dobré koncepty. Ale jejich zpracování bylo mnohde dost hrubé. Což může být otázka míry a vkusu, ale taky tam byly ty některé faily, které asi nechme dál zapadávat prachem, ale které rozhodně neokecáš).
Autorská citace #35
23.2.2019 17:18 - ShadoWWW
To prominutí jsem myslel ironicky na ten smajlík.

IMHO ať si hraje kdokoli cokoli jakkoli. Faktem je, že většina české RPG komunity, co je aktivní na netu, hraje nějakou formou čengličtiny. To je sice OK pro vysokoškoláky a starší, ale pro cílovku 10-18 let, zejména pro tu mladší část tohoto rozsahu (10-15), představuje čengličtina bariéru. Proto taky DrD II nebo překlady u této cílovky jasně vedou. I když chápu, že pro zkušené hráče je zvyk železná košile.

Záleží, jakou mají Krotitelé draků cílovku. Jestli vysokoškoláky s přesahem do středoškoláků, pak je čengličtina zcela OK. Pokud ale cílí na 10-15 let, tak tam je čengličtina pro velkou část populace bariéra.

MarkyParky: Cleric má překlad klerik, protože pro kněze je to priest (který DnD používá v jiném kontextu než cleric).
Autorská citace #36
23.2.2019 17:23 - Jarik
ShadoWWW: A já s tebou nesouhlasím. Oni jsou "odkojení" termitama z PC her, které nebývají přeložené. Nebo si s termíny v překladu neberou moc vážnou hlavu.
Jo, asi nepochopí vtip postavený na komolení slov originálu, ale... obsah slova v souvislosti pochopí.

Edit: příkladem budiž 'astrální tuleň'
Autorská citace #37
23.2.2019 17:39 - York
ShadoWWW píše:
pro mladší část tohoto rozsahu (10-15), představuje čengličtina bariéru

What? To jako proč?
Autorská citace #38
23.2.2019 17:41 - sirien
Because our education system sucks and nobody stars learning English on their own that early.

EDIT: ve skutečnosti osobně plně souhlasim s Jarikem.
Autorská citace #39
23.2.2019 17:47 - York
sirien píše:
Because our education system sucks and nobody stars learning English on their own that early.

A jak s tím souvisí naš education system? (Když už jsme u té czechlish ;-))

Jediná možnost, jak se někdo může dostat k czenglish v RPGčku, aniž by uměl anglicky, je hrát s lidma, kteří anglicky umí (nebo aspoň znají těch pár slov). Tzn. to odkoukáš od nich a dozvíš se od nich taky, co to znamená. Na to, abys věděl, co je fajrból a vizárd, nepotřebuješ umět zbytek angličtiny. Hač by mohl vyprávět :-)
Autorská citace #40
23.2.2019 17:55 - ShadoWWW
Jarik: To je možné, nebudu se přít.
Autorská citace #41
23.2.2019 18:41 - Šaman
Nevím, jak jsou na tom mladí s angličtinou ze školy, ale hry jsou dneska už většinou lokalizované. Doby, kdy jsem měl větší zásobu slov ohledně ranně novověkých lodí a surovin (Civilizace, Kolonizace), fantasy zbraní (z Diabla, DM a podobných) a fantasy vojáků (z prvního Warcraftu) než předmětů "in my room" jsou už nenávratně pryč… :)
Autorská citace #42
23.2.2019 20:14 - Jerson
No já nevím, ale mí hráči ve věku 13 - 15 let během poslední hry plynule přešli do angličtiny a dalších pět minut v ní hráli.
Autorská citace #43
24.2.2019 07:58 - shari
LKarpianus píše:
zatim behem naseho zkouseni to casto dopada: hod si na... kurva, jak se rekne perception cesky?

Nemyslím si, že je třeba to nějak hrotit. I když se vám povede tam omylem propašovat nějaký ten anglický pojem, tak to zas takový problém nebude a časem se do toho dostanete. Pokud bude váš příběh a styl hraní zajímavý, tak si nikdo ani nevšimne (případně pokud všimne, tak tomu nebude přikládat váhu), pokud řeknete: "Hoď si na percepšn, eeeh, česky vnímání."
I kdyby vás měli opravovat spoluhráči, tak pokud se u toho nebudete tvářit jako znuděný učitel zkoušející žáka těsně před pauzou na oběd, tak to taky bude v pohodě.
Autorská citace #44
24.2.2019 12:03 - LKarpianus
Diky za podporu, udelam pro to maximum. Ja se totiz tolik nebojim stavajicich hracu, tem opravdu nebude vadit prereknuti a bude pro ne dulezity hlavne pribeh. Ale vzhledem k tomu, ze cela serie ma hlavne primarne fungovat jako propagace Jeskyni a Darku a Konciny pro uplne novacky, bojim se, ze by to pro ne mohlo byt pak lehce nesrozumitelne...

V co ale doufam, je vyhoda toho, ze cely projekt bude strihany... I kdyz vim, ze strih neni spasonosny, zvladne toho hodne. Tak uvidime, no... :-D
Autorská citace #45
24.2.2019 14:03 - ShadoWWW
Já bych to zas tak nehrotil. Max. v postprodukci tam dal u těch cizích výrazů vysvětlující titulek, např. Perception = Vnímání. To by naopak ve výsledku bylo přínosné pro všechny.
Autorská citace #46
24.2.2019 14:33 - Šaman
No, když se tu tak často řeší, jaký má něco vliv na nováčky, tak myslím, že čechingliš rozhodně není ukázka jak to dělat správně. Jasně, občasné přeřeknutí je v pohodě, ale běžně míchat "zavedené" (dle mluvčího) anglické tvary s českými není ok.

Nejenom kvůli srozumitelnosti, ale i jako ukázku nějaké konzistentní hráčské kultury.
Autorská citace #47
24.2.2019 14:41 - York
Šaman: S tím nesouhlasím. Když hraješ DnDčko, Shadowrun nebo nějakou podobnou hru v angličtině, tak je imho naprosto ok mluvit česky a požívat při tom anglické herní termíny.

Řešit to má smysl pouze v souvislosti s propagací JaD.
Autorská citace #48
24.2.2019 14:43 - sirien
Šaman: mě to naopak co do hráčské kultury přijde možná i lepší - bude to působit míň strojeně, přirozenějc a víc jako něco co vypadá "stejně jako vaše vlastní hra", než když se hráči budou pořád zasekávat a snažit se říct věci "správně" a budou přitom používat výrazy co nejsou mezi komunitou až tak zažité.

Jasně, kdyby hráli nějakou původně českou hru (DrD) nebo hru se zaběhlým českým zněním (Shadowrun), tak to bude jiný, ale zrovna ten prostor DnDčka čeština nikdy 100% nepokryla a neovládla.
Autorská citace #49
24.2.2019 14:57 - Šaman
York píše:
Když hraješ DnDčko, Shadowrun nebo nějakou podobnou hru v angličtině, tak je imho naprosto ok mluvit česky a používat při tom anglické herní termíny.

Jistě. Ale tohle nemá být hra v angličtině, nebo ne?

Dodatek: Aha, možná jo. Tak jakobych nic neřekl. Myslel jsem, že to má být právě nalákání nováčků na překlady a JaD.
Autorská citace #50
24.2.2019 15:02 - ShadoWWW
Sirien: To je ale tím, že existují DrD komunita a Shadowrun komunita, co vzešly z českých pravidel. Jsem si jistý, že Klímův tým taky interně používal anglické termíny zažité z hraní DnD. To stejné hráči Shadowrunu zvyklí hrát podle angl. pravidel.

DnD má ale přeložená až pravidla 5. edice. Předtím se skupina bez angličtiny neobešla (minimálně DM ne). V Brně už ale potkávám hráče a vím o celých skupinách, které hrají jen podle překladů a angl. terminologie je jim cizí.

S příchodem tištěných JaD se počet takových hráčů a skupin ještě zvětší.

Je to dobře? Jedno vím určitě. Přestože DnD bylo vždycky promakanější než DrD, tak právě ta jazyková bariéra způsobovala, že DrD bylo mainstream a DnD okrajová záležitost.
Autorská citace #51
24.2.2019 15:14 - sirien
Klímův tým :D

Shadowrun se k nám dostal zázračným ofiko překladem a komunita hráčů tady vzešla "odspoda" z hráčů, kteří třeba anglická pravidla nikdy neviděli a ani nehráli s nikým, kdo by je znal. Naopak hráči co by znali originál se přidávali až pozdějc (s touhou po nepřeložené třetí edici) a z většiny se rekrutovali z těch co SR původně potkali v češtině.

U DnD je to naopak - komunita vzešla z lidí co začali na en pravidlech a z lidí co hráli s těmito původními hráči s pravidly v angličtině. Když později přišly překlady, tak sloužily především hráčům co začali na anglické verzi co přinesli kamarádi - tj. hráči co nezvládali en verzi ale hráli ve skupině s en verzí dostali překlad v češtině.

Hráčů co by hráli DnD od základu v češtině bude minimum a sem si takřka jistej že drtivá většina z těchto je nějaká poslední generace co přešla z DrD až na Tvoje komplet překlady 5e.

Tzn. ta dynamika a tedy i jazyková kultura sou u obou těchto úplně opačné.

Jestli je to dobře - není. Není to ani špatně. Ne každý fakt okolo potřebuje mít (nebo má mít nebo si zaslouží mít) "morální" hodnocení. Prostě to tak je. Můžeš asi říct, že to je dobře pro šíření DnD a růst té komunity - ale toho odkazu že ta komunita vzešla a byla 20 let udržována primárně hráči co jeli na angličtině nebo z anglického základu se jen tak nezbavíš ani kdyby ses aktivně snažil. Osobně mám za to že je prostě snazší a přirozenější to přijmout, přizpůsobit se tomu a nechat věcem volný průběh - s komplet překlady a vším ostatním čeština časem převládne, ale není na to nutné (a ani produktivní) nějak moc aktivně tlačit.
Autorská citace #52
24.2.2019 15:57 - Jerson
Myslím, že případný anglický termín by se v takovém pořadu dal snadno otitulkovat dodatečně.
A jsem zvědav na používání termínů GM/PJ :-)
Autorská citace #53
24.2.2019 16:05 - Log 1=0
Jerson píše:

Buďme rádi, že se vykašlali na tu pitomost se strůjcem.
Autorská citace #54
24.2.2019 16:06 - York
Jerson píše:

Myslíš pídžeje? :D
Autorská citace #55
24.2.2019 16:55 - Aegnor
DM? PJ? To má být "Dragon Master" a "Pán Ještěrek"?
Autorská citace #56
24.2.2019 16:57 - ShadoWWW
Ještě se nabízí DM/LM/CM/Vypravěč/PH... zapomněl jsem na někoho? Aha, C&Cčkový CK.
Autorská citace #57
24.2.2019 17:00 - LKarpianus
Tak zrovna za me je Strujce naprosto paradni slovo, ktere se hodi vic k prostredi Konciny a navic nezni tak pitome geekovsky a detinsky jako "Pan jeskyne". Ono master a "pan" zni opravdu trochu jinak. A to same s dungeonem. Bohuzel v ramci kompatability s Jeskynemi a draky jsem musel ustoupit... Takze tak...
Autorská citace #58
24.2.2019 17:48 - sirien
V tomhle sem s LK za jedno, Strůjce zní líp jak PJ v jakékoliv své podobě. Je to sice zbytečně vlastní termín podle mě a tradiční vypravěč nebo modernější moderátor nebo tak něco by byly lepší, ale... :(
Autorská citace #59
24.2.2019 21:43 - Log 1=0
Tak jestli vymýšlet nový termín, tak Hráč světa.
Ale lépe jest vybrat nějaký už používaný.
Pán jeskyně je pitomý v každém ohledu, ale je nejpoužívanější.
Vypravěč je asi na druhém místě, a je pitomý o něco méně.
Moderátor ani nevím že někde je. Ale vlastně dobré.
Jenže strůjce mi nedává ani moc smysl, vnímám to slovo jako negativní. I když možná to je můj problém.
Autorská citace #60
24.2.2019 21:47 - Šaman
Vypravěč zase evokuje představu, že jeden vypráví a ostatní mu na požádání občas hodí kostkami. Což je dost proti tomu, kam dnes hraní směřuje.
Autorská citace #61
24.2.2019 21:54 - LokiB
Píše:
Vypravěč zase evokuje představu, že jeden vypráví a ostatní mu na požádání občas hodí kostkami. Což je dost proti tomu, kam dnes hraní směřuje.

Strůjce, Vypravěč ... to je vše ok.
Moderátor je strašnej a velmi zklame ty, kteří by šli hrát DnD s tím, že budou vlastně jen moderovat...

EDIT: omlouvám se Logovi za špatný způsob citace.
Autorská citace #62
24.2.2019 22:01 - Log 1=0
Tento způsob tvoření citací zdá se mi poněkud nešťastným.
Autorská citace #63
24.2.2019 22:04 - Pan Bača
Pamatuju označení Dějmistr
Autorská citace #64
25.2.2019 08:05 - Quentin
Dějmistr implikuje ovlivňování příběhu mnohem víc než vypravěč, IMO. Navíc to zní strašně. Vypravěč je aspoň slovo :)
Autorská citace #65
25.2.2019 08:42 - Šaman
Hele, když už GM/DM/PJ/vypravěč řídí hlavně NPC/CP a často hraje družině záporáka, co mu říkat pěkně česky `Pán příšer`?
<joke>

Jinak pro záznam - vypravěč sice evokuje že je tam hlavní kdo povídá, ale slovo je to rozhodně lepší, nez dějmistr, moderátor, nebo dokonce strůjce.
Autorská citace #66
25.2.2019 09:01 - LokiB
Chudáci krotitelé draků :)
Tak ještě by to mohl být SP: Snovač příběhů :P
Autorská citace #67
25.2.2019 09:08 - shari
Příběhfíra?
Autorská citace #68
25.2.2019 09:21 - Quentin
Dungeon Master (odnd) nebo Master of Ceremonies (AW) docela hezky sedí k tomu, co ten hráč bude při hře dělat.
Autorská citace #69
25.2.2019 09:49 - Šaman
shari píše:
Příběhfíra?

PříběhFührer. Nebo jenom Führer. Do Omegy by to i docela sedělo :D
Autorská citace #70
25.2.2019 09:52 - LokiB
Quentin: až tedy na situace, kdy postavy za celé tažení nepotkají jediný dungeon :)
Autorská citace #71
25.2.2019 09:54 - Quentin
LokiB: Přesně jsem věděl, že se nějaký chytrák ozve :D Proto jsem napsal odnd, ne D&D.
Autorská citace #72
25.2.2019 09:58 - Šaman
LokiB píše:
až tedy na situace, kdy postavy za celé tažení nepotkají jediný dungeon :)

Myslíš třeba, když místo dungeonů prolézají jeskyně? V tom případě mě napadlo jedno originální označení… s pánem… a jeskyní :D
Autorská citace #73
25.2.2019 10:12 - Log 1=0
LokiB píše:
Quentin: až tedy na situace, kdy postavy za celé tažení nepotkají jediný dungeon :)

Citymaster, townmaster, villagemaster, forestmaster, plainmaster, seamaster...
na vyšších levelech pak hellmaster, haevenmaster...
Autorská citace #74
25.2.2019 10:13 - LokiB
Jako třeba když celou dobu plují na lodi po nekonečném oceánu ...
Quentin: kdyby ses uměl vyjádřit, že tím nemyslíš jen zdroj názvu, ale i omezené a jediné použití daného termínu na tu jedinou hru, bylo by chytráků kolem méně.
Autorská citace #75
25.2.2019 10:20 - Log 1=0
LokiB píše:
kdyby ses uměl vyjádřit, bylo by chytráků kolem méně.

Předpokládám, že to není myšleno tak agresivně, jak to zní a jen ses špatně vyjádřil :D
Autorská citace #76
25.2.2019 11:16 - sirien
Quentin: Dějmistr je existující slovo. Zato master of ceremonies je zjevný autorský honění indie ega.
Autorská citace #77
25.2.2019 11:19 - Jerson
Šaman píše:
PříběhFührer. Nebo jenom Führer. Do Omegy by to i docela sedělo :D

Vorgangführer? Moje němcina není tak dobrá, jak by po několikaletém hraní nácků měla být :-)
Autorská citace #78
25.2.2019 11:42 - Quentin
Sirien: Vytrháváš ze dvou nesouvisejících příspěvků :)

1) Vypravěč zní lépe než dějmistr. Jde to líp přes hubu.

2) Master od Ceremonies není jen honění ega. Je to správný název pro AW, protože je to mechanicky robustní hra (ve smyslu, že předepisuje i vypravěči, jak má v každý moment postupovat). Sedí to stejně perfektně jako Dungeon Master u Odnd.

random googled deficinice termínu Master of Ceremonies píše:
A master of ceremonies, abbreviated MC, is the official host of a ceremony, staged event or similar performance.
...
The master of ceremonies sometimes also refers to the protocol officer during an official state function, especially in monarchies.

Píše:
A master of ceremonies (also known as an MC or emcee) is the official host for a staged event, performance, or party. Normally, a master of ceremonies introduces speakers, makes announcements, and engages with the audience to keep the ceremony agenda flowing as smoothly as possible.

Jak prdel na hrnec :)
Autorská citace #79
25.2.2019 17:06 - Haplo
Za mě teda Dějmistr dobré slovo. A myslím že i výstižné; podobná slova označují někoho, kdo je zodpovědný za správný a hladký průběh daných věcí ale rozhodně není ten, který je určuje (př.: placmistr - pozice téměř pohůnka, který se stará o plac, konkrétněji například při rytířských turnajích je zodpovědný za přípravu disciplín a případném zajištění bezpečnosti prostoru; podobně loďmistr či cechmistr).

A Strůjce? Jako strůjce osudu, tedy, někdo kdo je zodpovědný za osud postav - což ale nemusí znamenat, že určuje příběh; ne, hrdinové se přeci vzpírají osudu, že ano?
Autorská citace #80
26.2.2019 06:53 - LKarpianus
BTW: Nekde tady padlo, ze doufate, ze mam nakoukane i jine veci, nez Critical role. Znam Dice Camera Action, samozrejme acquisition inc (s perkinsnem i crawfordem, stejne jako C team, i kdyz to me moc nebavi. Mam rad Jerryho Holkinse, ale jenom jako hrace. Ale aspon se clovek muze koukat na kate welch :-)). Moc me jako GM bavi Adam Koebel a vsechny jeho veci, co dela pro Roll20... I kdyz, hraci za nim v tech jeho vecech o dost zaostavaji... Vlastne predobraz Krotitelu draku jsou obe serie Force Grey, i kdyz prvni mi prisla lepsi a nevim, proc ji stahli z internetu... :-D A v posledni dobe me desne nadchla Deborah Ann Woll s Relics and Rarities. Taky jsem zkouknul par novych veci behem Stream of many eyes, nebo jak se to jmenovalo... Kde dva dny v kuse bylo jedno hrani za druhym. Tam me docela bavil Mike Mearls, i kdyz jeho Heroes of The Vale me moc nechytlo... I kdyz, asi bych tomu mel dat jeste jednu sanci. Ale behem toho Stream of many eyes me jako DM bavil docela prekvapive Mark Hulmes.

Mate nejaka dalsi doporuceni?
Autorská citace #81
26.2.2019 07:11 - shari
LKarpianus píše:
Mate nejaka dalsi doporuceni?

Save or Dice - D&D 5e; mají relativně krátké série, 10-20 dílů po cca 2 a půl hodinách a v DMování se střídají. Mně osobně se nejvíc líbí první série (bez podtitulu) a současná (Kharos Stones). Pak ještě Storm Knights jsou super, ale to je v jiném systému (TORG Eternity).
Autorská citace #82
26.2.2019 18:45 - LKarpianus
Tak jsme zveřejnili prvního hráče.
Autorská citace #83
26.2.2019 19:09 - sirien
Matyáš Valenta, kdyby se někomu nechtělo klikat. (Ani nemusíte, nic moc víc tam neni)

Fascinující, jak se posunují významy věcí - nebo možná jak je někteří nechápou; hrdě se hlásit k tomu že je člověk munchkin...
Autorská citace #84
26.2.2019 19:33 - Šaman
To máš z těch anglicismů. Kdyby u nás bylo zažité ťuňťa, tak se k tomu nikdo nehlásí. Ale munchkin tak ťuňťovsky nezní. Nejpíš ho lidi chápou spíš jako power playera, což je v některých žánrech legit.
Autorská citace #85
26.2.2019 19:36 - LKarpianus
Zvláštní. To jste asi vážně zaspali. Je to celkem běžný jak v grupach, kde hraju a zároveň i na různých streamech. Tak například hráč Caleba u critical role o sobě vyloženě takhle mluví a metthew v rozhovorech o něm jakbysmet. Pokud si to Game master pohlídá a pokud vedle munchkinovstvi zvládne ten hráč i dobře hrát, nevidím v tom problém.

Já si všeobecně myslím, ze stranou Konciny, kde jsme hejt slízli právem, jak vidím komunitu v zahraničí a tady, je v tom velký rozdíl. V zahraničí cítím velkou podporu ať už to každý hraje jak chce (hlavně, ze to hraje a ze ho to baví). Tady si záhadným způsobem pořad lidi hrají na to, ze ví, co je správně a co je špatně. Je to desna skoda. :-( (sorry za smajlik, tady je dulezitej). Protože to muže odradit hodně nováčků.
Autorská citace #86
26.2.2019 19:38 - LKarpianus
Navíc. Nadhled mi přijde jedna z důležitých věci, které bysme rádi potenciálním hráčům předali.
Autorská citace #87
26.2.2019 19:39 - LKarpianus
Mimochodem Siriene, cool rozhovor. To je skoro zoufalejsi, nez hledání špíny na moji rodinu u Konciny. :-)
Autorská citace #88
26.2.2019 19:43 - York
Všechno má nějaký hranice a u hraní her to je fair-play. Munchkin je člověk, který cíleně nehraje fér, snaží se pravidla obcházet, hledat v nich díry a maximálně je využívat.

Nepřijde mi jako dobrej nápad zrovna tohle relativizovat.

Spíš bych čekal, že dotyčný v tomhle případě opravdu neví, co to slovo znamená, a chtěl ve skutečnosti říct, že je powergamer (neklikal jsem na to, jen hádám).

edit: Což teda, jak tak koukám na definice, významem taky není do munchkina moc daleko. Takže ještě lépe butt-kicker.
Autorská citace #89
26.2.2019 19:46 - LKarpianus
Myslím si, ze Matyáš je občas i munchkin, sem tam to na GMa zkusí mimo kameru jako snad kazdej, koho kolem sebe znám. :-) Ten termín je na místě. A je bran záměrně s nadhledem. Každý hráč má nějakou chybu. Přišlo mi super, stejně jako Matyášovi se k tomu přiznat. Jestli to bude nebo nebude vidět na kameře, se uvidí. A pokud ano a já mu řeknu, ze takhle ty pravidla nefungujou, tak tím lip. Aspoň obsahneme co největší portfolio hráčů. :-)
Autorská citace #90
26.2.2019 20:09 - Jerson
LKarpianus píše:
sem tam to na GMa zkusí mimo kameru jako snad kazdej, koho kolem sebe znám.

Počkej, to jako doopravdy? Každý hráč ve tvém okolí někdy bokem zkouší, jestli by mu neprošlo obcházení pravidel, nebo jak to mám chápat?
Autorská citace #91
26.2.2019 20:13 - LKarpianus
Chápeš to skvěle! Skoro každý hráč. Občas je to z neznalosti. Občas zkousej komba, který tuší ale nejsou. Občas proste vážně zkouší... Přijde. I to naprosto a v pohodě přirozené, pokud je dm, který umí říct takhle ne a stojí si za svým.
Autorská citace #92
26.2.2019 20:26 - sirien
LKarpianus píše:
Mimochodem Siriene, cool rozhovor. To je skoro zoufalejsi, nez hledání špíny na moji rodinu u Konciny. :-)

Bylo to první video co mi Google vyhodil, přišlo mi to úsměvně zábavný.

Doufám, že ten nadhled, který chceš hráčům především předávat, bude pocházet od někoho jiného, protože u tebe ho moc nevidim.
Autorská citace #93
26.2.2019 20:29 - shari
LKarpianus píše:
Občas je to z neznalosti. Občas zkousej komba, který tuší ale nejsou.

Asi tady něco nechápu, ale tohle mi nepřijde jako pokus o obcházení pravidel, či "zkusit to na GMa", ale čistě dotaz, jestli něco funguje nebo ne.
Autorská citace #94
26.2.2019 20:31 - sirien
Možná Láďovi jen chybí nadhled aby to rozlišil ;)
Autorská citace #95
26.2.2019 20:45 - Šaman
Od sicca je to ošklivé uplácení. Od zloděje podlézání. Od válečníků munchkinění.
Ale od kněze, či paladina, je to plnění církevních povinností!
Autorská citace #96
26.2.2019 21:07 - LKarpianus
Nadhled mi nechybí. Proto naprosto s nadhledem umím říct Siriene, ze jsi proste debil. :-) Dal to nemá smysl řešit. Good luck v trolleni, Mas ještě par dalších herců k zdrbani.
Autorská citace #97
26.2.2019 21:08 - ShadoWWW
Ti ostatní hráči, to budou taky herci?
Autorská citace #98
26.2.2019 21:32 - LKarpianus
Nope. Jedna scenografka. Jedna reziserka. Zbytek herci.
Autorská citace #99
26.2.2019 21:38 - Quentin
Já se taky veřejně hlásím k munchkinismu. Zaprvé, aby ostatní věděli, že budu od hry chtít trochu power fantasy, a zadruhé, aby mě hlídali, až začnu rozbíjet pravidla :D
26.2.2019 21:56 - sirien
LKarpianus píše:
Mas ještě par dalších herců k zdrbani.

Těžko, neznám tohodle a silně pochybuju, že bych znal kohokoliv z těch dalších.

Ale je zajímavé sledovat, jak si z jejich představování vystreslej a jak snadno při tom ztrácíš nervy - jedno naprosto nevinné staré video a ty vyletíš jak čertík z krabičky a protočíš několik lacinejch pokusů mě vyprovokovat do nějaké nesmyslné hádky.

Začínám mít nepříjemné podezření, že tohle možná ještě bude sranda sledovat.
26.2.2019 22:03 - ShadoWWW
Možná by bylo dobré ještě před prvním dílem udělat dvouminutové medailonky (videa), ve kterých by vždy hráč představil sebe a svou postavu. Mělo by to větší šťávu než suchý text.
26.2.2019 22:10 - Quentin
ShadoWWW píše:
Možná by bylo dobré ještě před prvním dílem udělat dvouminutové medailonky (videa), ve kterých by vždy hráč představil sebe a svou postavu. Mělo by to větší šťávu než suchý text.

Představení postav bývají cringy, nechal bych to až do hry. IMO
26.2.2019 22:43 - Šaman
Quentin píše:
Já se taky veřejně hlásím k munchkinismu. Zaprvé, aby ostatní věděli, že budu od hry chtít trochu power fantasy, a zadruhé, aby mě hlídali, až začnu rozbíjet pravidla :D

Powerplayer vymyslí palcátodýku. Zbraň která může dávat drtivé i bodné zranění.
Munchkin přemýšlí, jestli by neměla dávat drtivé a bodné najednou. :D
26.2.2019 22:50 - LKarpianus
Video mě taky napadlo. Problém je, že pokud bych chtěl videa kvalitní, potřeboval bych k tomu ideálně světlo, zvuk, kameru a prostředí podobné tomu, co budeme mít na natáčení. A tak jsem se rozhodl, že holt si zatím vystačím s textem a rozhovory uděláme až přímo na natáčení, kde představitelé řeknou i jak se k DnD dostali, co je na tom baví nejvíc atd...

Uznávám, že by to asi bylo lepší, ale nějak jsem to nezvlád... :-D Po natáčení ještě plánuju udělat společný rozhovor ve stylu Talks Machina... A kdo ví, třeba mě napadne ještě něco cestou...
27.2.2019 00:14 - Log 1=0
Teď trochu rozdmýchám emoce.
Víte, že jste mě za posledních pár měsíců přesvědčili, že to nebude špatné, že to bude fungovat a prospěje to komunitě, RPG obecně a vůbec, že vám mám držet palce?
A to vzalo s touhle dost dětinskou reakcí za své.
Člověk, který o sobě řekne, že je munchkin, a) chce říct, že je powerplayer a nezná přesně významy slov b) se snaží vyjebat se svými přáteli a říká tomu hraní.
Ano, některé věci jsou špatné. Porvat se na cizím večírku, přebrat kamarádovi holku, podvádět ve společenské hře. A přesně to munchkin dělá. Ten, kdo vymýšlí komba, občas je zkusí, jestli jsou OK, a když nejsou, tak to vezme, to je právě powerplayer. Munchkin ví, že ty pravidla ohnul, a spoléhá, že si toho ostatní nevšimnou. Snaží se s nimi vyjebat.
Pokud tenhle rozdíl nevidíš, tak je mi to upřímně líto.
27.2.2019 00:39 - LokiB
Svatá liga na křížovém tažení proti munchkinům, powerplayerům :)

Mít u stolu někoho, kdo občas hraje jako munchkin, zejména když je to kamarád, je celkem veselé. Takový hráč je zdrojem zábavy pro ostatní, kteří si ho dobírají, ignorují jeho snahy o dokonalou sehrávku a otevřeně mu připomínají, kdy co podobného udělal a jak se mu tehdy smáli.

Vy jste nikdy neměli u stolu munchkina, který to takhle občas zkoušel, nikdo mu to nežral a bylo to zábavné a ani to neobtěžovalo? S munckinem se většinou dá docela dobře domluvit a říc mu "ne, to by fakt nešlo. dobrej pokus, ale fakt ne" a většinou to munckin vezmě. Těch, kteří jsou opravdu problémoví a jen a pouze otravní, zas není tolik. Většinou jsou hlavně ve vymyšlených historkách o munchkinech ...

Když to srovnám třeba s hráči, kteří dávají najevo, jak mají všechno úplně na háku, jejich výklad pravidel že je ten jediný správný, berou ostatním spotlight, protože vždy nejlépe vědí, jak danou situaci vyřešit, a když někdo chce něco jiného, nebo dokonce zrovna neví, co by chtěl, tak nad ním pohrdlivě ohrnují nos ... ti jsou pro mě o dost otravnější a méně oblíbení, protože jsou zdrojem zábavy jen sami pro sebe :)

Fakt má někdo potřebu hodnotit zatím neexitující produkt podle toho, že v promo materiálech použili termín, který dost možná chápe jinak než vy a má s ním jiné zkušenosti? Zvláštní.

Log: to ani emoce nebudí, protože tvůj popis munchkina je zcela a totálně vedle.
27.2.2019 01:00 - Log 1=0
LokiB píše:
ignorují jeho snahy o dokonalou sehrávku

Munchkin se nesnaží o dokonalou sehrávku, ale o co největší moc nad hrou, na účet ostatních.
Alespoň takhle jsem to slovo vždycky chápal.
Píše:
Sestup do podzemí, zabij každého, koho potkáš. Zabij parťáka a vezmi si jeho výbavu. Posbírej poklady a uteč. To je přece ta pravá zábava.

Ale možná jsem jen zaspal dobu, a skutečně se místo powerplayer začalo říkat munchkin.
Konekonců, tak to naznačil i Sirien. Jakou reakci dostal, to tu vidíme všichni.
27.2.2019 06:54 - Jerson
LokiB píše:
Vy jste nikdy neměli u stolu munchkina, který to takhle občas zkoušel, nikdo mu to nežral a bylo to zábavné a ani to neobtěžovalo?

Ne. Zaprvé zkoušel pravidla obcházet pokud možno tajně, a za druhé bylo docela otravné mu pořád připomínat, že takhle se pravidla nepoužívají a že opravdu není smyslem hry vytřískat z pravidel co největší čísla pro svou postavu a "náhodou" házet sama vysoká /nízká (podle toho co je lepší) čísla. Ani moc nepomáhalo společné představě, když před bojem vytáhl z malé krosny plátovou zbroj a dvouruční meč, a nebylo zábavné mu vysvětlovat či se s ním hádat, že tu zbroj prostě nemůže mít, protože ji neměl jak přinést. Nikdo se nesmál, když takový člověk hodil - tedy nahlásil hození - třetí dvacítky přesně ve chvíli, kdy měl jen 5% šanci na úspěch.

Pokud jsi narazil jen na munchkiny, se kterými se dá domluvit a oni toho nechají, tak v našem domě děti je jeden, kterého žádný PJ nemá rád a všichni odmítají vést skupinu, ve které tenhle kluk hraje, protože jen rozbíjí hru. A to je jen jeden nejčerstvější příklad.

Nicméně pokud to takový hráč skutečně je (a nejde jen o nevhodně označeného Powerplayera), tak osobně se velmi těším na ukázky, jak takového munchkina během hry usměrnit, aniž by zkazil zábavu ostatním. A také by to mohlo pro sledování hráčům ukázat, že tenhle styl hry je opravdu nevhodný.

Takže za sebe dávám munchkinovi v Krotitelích draků palec nahoru, alespoň dokud neuvidím provedení.
27.2.2019 08:05 - LokiB
Log 1=0 píše:
Munchkin se nesnaží o dokonalou sehrávku, ale o co největší moc nad hrou, na účet ostatních.

Aha, zde se naše názory rozcházejí. "moc nad hrou" mají rádi různé typy hráčů, dosahují toho různými prostředky a munchkin v tohle až zas tolik nevyniká.

Munchkin dělá různé věci ... někdy se snaží využít vágností a nejasností v pravidlech, aby vyložil schopnosti a možnosti svojí postavy co možná nejvýhodněji pro sebe. Sestavuje kombinace, které jsou pro ostatní už za hranicí "šedé zóny". Bude chodit za GM, a snažit se ho přesvědčit o svém výkladu, který mu umožní něco, co z pohledu ostatních většinou nebylo autory pravidel myšleno. Bude chtít získat výhody.
Při dělení pokladu se třeba bude snažit vytrikovat ostatní, aby získal to nejcennější / nejužitečnější, často to není týmový hráč (ale jsou i takoví, kteří to celé dělají s přesvědčením, že oni budou ti, kteří budou zachraňovat družinu a ostatní postavy v jejich prospěch a budou tak za hrdiny). Strašně rád by ovládl nejmocnější NPCčka ve hře a tím si namasíroval ego, jeho ideálem je "podrobit si Zlatého draka" (metaforicky řečeno) a letět na něm do kolosální bitvy, kdy skoro sám vše rozhodne.

Často hraje hru, jako by se ji snažil vyhrát, být v RPG "první v cíli".

Ale nemusí toho dosahovat nutně tím, že bude přímo podvádět (otáčet kostky, "zapomínat" uplatňovat postihy a naopak si přičítat bonusy a když si toho někdo všimne tak dělat "jé, já zapomněl"), ani že by musel svinit ostatním jako zákoně zlá postava, vybíjet zcela zbytečně NPC atd (proč by to dělal, když by jeho představě zrovna více vyhovovalo to, že daná NPC ovládne a oni ho budou adorovat a sloužit mu).
Ano, někteří munchkinové budou dělat i něco z toho ... ale není to nutná součást munckinské hry.

Řekl bych, že munchkin nechce mít moc nad hrou, ale absolutní moc ve hře.

Munchkin prostě chápe smysl hry jinak. Baví ho na tom něco jiného. Trochu si to můžeš představit jako když si půjdeš zakopat na plácek s kamarádama fotbal a jeden to bude žrát tak, že v přátelské hře bude zajíždět do soupeřů a argumentovat, že to bylo přeci v rámci pravidel (a opravdu to tak třeba bude, akorát že přátelská hra se tak většinou nehraje), bude se hádat o každý aut, při dotyku od soupeře bude ochotně padat na zem, bude zdržovat, když se bude blížit konec a když by zrovna prohrával o pět branek, tak bude volat po pravidlu "kdo dá góla vyhrál".

Jako jo, je to většinou otravné ... ale jsou i hráči, kteří v sobě sice to munchkinovství mají, ale zároveň mají určitou sebereflexi a tak to nenechávají tolik vybublat ven.
27.2.2019 08:45 - Log 1=0
LokiB píše:
Jako jo, je to většinou otravné ... ale jsou i hráči, kteří v sobě sice to munchkinovství mají, ale zároveň mají určitou sebereflexi a tak to nenechávají tolik vybublat ven.

Takhle:
Každý občas na párty potká někoho, komu by nejradši rozbil tlamu. Každému se občas líbí kamarádova holka. A každý má občas chuť něco zfixlovat. Někdo to utne v zárodku. Někdo se zastaví za minutu dvanáct. A někdo to udělá, a pak ho to žere.
A někdo je prostě hovado.
Technicky slovu munchkin odpovídá i ten předposlední případ. Ale já bych ho vytahoval až na ten poslední. Některé věci by devalvovat radši neměly.
27.2.2019 09:05 - LokiB
Ok, svoje jsem řekl, nebudu tu diskusi ke Krocení draků dál používat k rozepisování se o munckinech, na to se tu určitě najde lepší místo. Holt se neshodneme. Tvoji vidění a pojetí munchkinů nesdílím, podle mě si tam projektuješ prostě věci, které nemáš obecně rád - tedy to redukuješ na člověk-hovado. Takovým lidem já říkám hovado a ne munchkin. Munchkin není hovado.
27.2.2019 12:58 - pilchowski
LKarpianus píše:
s nadhledem umím říct Siriene, ze jsi proste debil. :-)

Takhle fakt ne :(
27.2.2019 14:21 - sirien
pilchowski: klid, jen ho nech ať se prezentuje, aspoň tu vidíme jeho věrný obraz.

Ono potom co do Končiny kterou prohlásil za hru vhodnou od 12 let narval hráčskou rasu množící se znásilňováním (přičemž tento fakt prezentoval takřka jakoby tato rasa byla "obětí" protože tak činit "musí") a k tomu tam přidal doslova pedofilní estetiku s tvrdě BDSM motivama únosů a sexuálního zotročování* nejenže si svůj fail neuvědomil, ale velmi dlouho ho přímo zarputile obhajoval.

O pár let později byl donucený (buď kolegy, ale spíš Skavenem jakožto novým partnerem) k tomu se nějak omluvit a prezentovat se před komunitou nějak líp (samo o sobě ani trochu účelové a velmi autentické a upřímné). To jak moc dobře víme skončilo onou trapnou ne-omluvou, kde místo toho, aby se omluvil za pedofilní estetiku se omluvil že "mu je líto, že ji komunita nepřijala" - tj. zjevně vůbec nepochopil (nebo odmítá veřejně přiznat) co že na tom bylo vůbec původně špatně.

Nicméně tou dobou se zjevně z donucení snažil projevovat trochu pokory. Leč čas popošel, tlak partnera a kolegů zjevně zeslábl nebo byl zapomenut a Láďovi opět otrnulo a máme ho tu zpátky v celé jeho předchozí nádheře.

Nevím, jak to ovlivní výslednou kvalitu tohodle jeho posledního produktu, je dost dobře možné, že moc ne, ale co do Láďova vyjadřování plus do jeho způsobu reakcí na kritiku se zjevně máme opět hodně na co těšit.

* (což mimochodem navíc na webu dodnes prohlašuje za "vrchol originálních prvků Končiny" přinesených Michalem Jaklem - kdyby to náhodou konečně zrušil tak záloha je tady v citaci, popř. tady, plus možná se pletu ale myslim že se tim chvástal i v tom svym lživym promo-článku ve Skóre (výběr perel zde - za ten se samozřejmě také dodnes ani náznakem neomluvil)

PS - já vim, že celá tahle sranda je už nějakou dobu stará, ale pořád mi tak nějak přijde, že - zejména když jsme se dodnes nedočkali skutečné omluvy - nevkusná práce s tématikou násilné a pedofilní sexuality není zrovna něco, co by se mělo danému autorovi zapomenout a odpustit jen protože to nebylo zrovna včera.

Samozřejmě, může se pak stát, že mě za tuhle konzistenci v připomínání věcí které by rád nechal zapomenuté bude dotyčný nasraně nazývat debilem (s přidaným smajlíkem, aby to jako nevypadalo). Myslim, že to je cena, s níž dokážu docela dobře žít.
27.2.2019 14:32 - Ugy
sirien píše:

plný souhlas
27.2.2019 15:15 - Jerson
siriene, na to jsi asi neměl odkazovat, já to zase jen projel očima, a ...

web Končiny píše:
Vzhledem k obrovským zkušenostem z hraní her mimo žánr přináší do světa mnoho originálních prvků (vrcholem jsou víly připnuté jako luxusní pouťové balónky k zápěstí).

... ono to tam visí pořád? :-/
27.2.2019 15:44 - sirien
Jerson píše:
... ono to tam visí pořád? :-/

Ano.

Je to myslim hezká ukázka toho jak bylo stahování obsahu ze stránek a související omluvy jiných členů týmu jen povrchní gesto naším směrem pro uklidnění situace a že ani zbytek Láďova týmu ve skutečnosti žádnou větší sebereflexí neprošel.

Upřímně - osobně mám za to, že se Láďa se svým přístupem dopracoval do stavu, že i kdyby náhodou tu omluvu nakonec napsal, tak mu jí stejně nebude možné věřit - a bohužel lidi okolo do toho stavu strhává s sebou.
27.2.2019 17:07 - Marek Jiran
Sorry že píšu z nějakýho anonymu, ale reset hesla vám tady funguje asi jako nám kontrola všech podstránek Končiny, takže se bohužel nejsem schopen lognout, na email nic nepřichází...

Já se k tomu nechtěl vyjadřovat, protože tenhle osobní flame tebe Siriene a Ládi je naprosto přehnaně vyhajpovaná zbytečnost, nicméně když už tady začínáš citovat moje příspěvky a naprosto zcestně předjímáš jak málo reflexe jsem i přes tvé rady urazil, tak mi asi nezbejvá než se ozvat.

Ono je s tebou dost těžký neuchýlit se k tomu, že tě člověk prostě a jednoduše pošle do hajzlu. Věci, který máme prý dobře, tak ty přejedeš šmahem jako že samozřejmost (marketing umíte, grafiku umíte - no to je toho, taky bych uměl, kdybych chtěl...), to tě nezajímá, ty se totiž už dávno třeseš na jakoukoliv záminku, a pak jdeš do osobních invektiv hlava nehlava. Jdeš do toho, jenom aby sis ulevil a ještě se trapně schováváš za to že seš "zábavnej". Matyášovo Youtube video, kde je mu asi deset, tak vyskakuje jako první jeho reference zjevně z Googlu akorát tobě... Tohle neni kritika, to je dětinskost, tak se pak nediv, že na to někdo reaguje jak reaguje..

Ad. Končina: Uznali jsme několikrát svojí chybu. Tu věc kompletně předěláváme. Několikrát co já vim jsme zrovna tebe zvali, že si to vyříkáme osobně a zkusíme vysvětlit že je to celý jedno velký nedorozumění, v podstatě si nás poslal do hajzlu, že s úchylama nebudeš ztrácet čas (jasně, BDSM...). Máš na to svatý právo. Pak ale netušim po jaký neustále voláš omluvě, všechny věci ohledně 12+ apod. jsme už tisíckrát vysvětlovali, takže proč v tom dál pokračovat, fakt netušim...

Děláš naprosto unáhlený soudy o lidech, který absolutně neznáš, a vůbec ti to nebrání v následnym moralizování a hodnocení našeho chování (který když nevíš, tak si domyslíš). Myslim že tvoje "já ho vůbec neznam nýmanda, ale tak najdu video kde vypadá jako blbeček" je vlastně naprosto ukázkovej příklad, jak jednáš... U nás pak zacházíš rovnou do absolutně pošahanejch a nehoráznejch závěrů typu "úchylové s pedofilní estetikou" a očekáváš, že s tebou bude někdo jednat slušně a rozumně? Už jste tady tahali humus na naše rodiny (nemám ani náladu to hledat, ani nejsem perverzní a nedělám si ze všeho kopie "rychle sdílejte než to smažou", tak srry že to nemam ozdrojovaný), teď tohle, já ti nevim...

Teď k tomu webu: Ano, v Týmu to visí pořád, jde to za mnou, visej tam lidi kteří s náma už dávno nedělaj, já tu podstránku prostě a jednoduše přehlídnul. Stalo se toho tolik? Vážně žiješ v představě že je to důkaz mojí nesebereflexe? OMG... Samozřejmě to dám pryč, nicméně ve tvym světě to stále bude žít svým životem, stejně jako čtyři roky starý rozhovor ve Score... Tak enjoy... My se teda zatim zkusíme poučit ze svejch chyb (já vim: stejně vám to nevěřim a omluva se taky nepřijímá) a vymyslet něco novýho, abys ty nás tady opět mohl atakovat několik let starejma off topic záležitostma...
27.2.2019 17:14 - Aegnor
Marek Jiran píše:
(já vim: stejně vám to nevěřim a omluva se taky nepřijímá)

Já jsem tu omluvu, o které mluvíš, nejspíš přehlídnul. Můžeš mi kdyžtak ocitovat, kde je? Nebo mě opravit, pokud jsem tě špatně pochopil.

Marek Jiran píše:
že s úchylama nebudeš ztrácet čas (jasně, BDSM...).

Nereagoval spíš na tu pedofilii a znásilňování? Jenom se ptám.

Marek Jiran píše:
Pak ale netušim po jaký neustále voláš omluvě, všechny věci ohledně 12+ apod. jsme už tisíckrát vysvětlovali, takže proč v tom dál pokračovat, fakt netušim...

Vysvětlení není omluva. Aspoň teda dle mého názoru.
27.2.2019 17:39 - York
Aegnor píše:
Vysvětlení není omluva. Aspoň teda dle mého názoru.

Co pořád máte s nějakejma omluvama? Ublížil ti snad někdo z autorského týmu? Nebo za co by se ti kdo měl omlouvat?
27.2.2019 17:40 - sirien
Marek Jiran píše:
tenhle osobní flame tebe Siriene a Ládi je naprosto přehnaně vyhajpovaná zbytečnost

Věřím tomu že bys rád, aby si to lidi mysleli a že to je přesně to jak plánuješ celou věc prezentovat.

Když si sem napsal tak sem si říkal, že sem Tě do toho možná fakt zatáh trochu neférově - ale když vidim co tu píšeš za perly, tak si spíš naopak říkám, že sem to trefil až nepříjemně dobře. Takže.

- žádný obsah jste pořád nedodali. Obsah je to, co mě primárně zajímá, takže Tvůj pokus vykreslit mě zle protože zapomínám rozsáhle oslavovat vaší grafiku je mimo. Že máte hezkou grafiku sem uznal, nevím co dalšího k tomu řešit.

(Zároveň sem nikde nenapsal, že umíte marketing - prosím nepřihřívej si polívčičku tím, že mi budeš podsouvat pochvalné výroky.)

(Podobně sem nikde nenaznačil že bych "grafiku uměl líp jen kdybych..." - to je vcelku laciná provokace a pokus strhnout to do osobní hádky, abys pak mohl tvrdit, jak to je celé osobní flame a neobjektivní a asi tuhle hozenou rukavici passnu)

Marek Jiran píše:
Několikrát co já vim jsme zrovna tebe zvali

Ne, nezvali

Pokud chceš tvrdit že ano a že tohle není ani omyl ani lež, tak to dolož citací (klidně i z osobní korespondence, pokud mezi námi nějaká existuje)

Marek Jiran píše:
v podstatě si nás poslal do hajzlu, že s úchylama nebudeš ztrácet čas

Ani sem k tomu nedostal příležitost, takže neposlal.

Marek Jiran píše:
Pak ale netušim po jaký neustále voláš omluvě

Stačí si to přečíst v tom co jsem psal už dřív

Problém není v Tvojí omluvě - problém je v tom že vedoucím vašeho týmu je Láďa a jeho omluva je spíš parodie na omluvu. Kdyby šlo o vás, ok, ale to co tu předvedl on fakt ok neni a vzhledem k tomu že je stále tváří vašeho projektu...

Marek Jiran píše:
hodnocení našeho chování (který když nevíš, tak si domyslíš)

Další hezký pokus o diskreditaci a stažení věcí na osobní rovinu, ale ne, bohužel pro Tebe komentuju jen vaší tvorbu a vaše vlastní výstupy kolem této tvorby.

Marek Jiran píše:
a nehoráznejch závěrů typu "úchylové s pedofilní estetikou"

...což je přesně to co sem o vás nikdy nenapsal.

Marek Jiran píše:
Už jste tady tahali humus na naše rodiny

Mám pořád dojem že tohle je taková dost laciná defenzivní lež - kdeže a kdože tohle dělal? Protože já si nevzpomínám na nic moc podobného, ač se mi to už Láďa snažil podstrčit...
27.2.2019 17:55 - LokiB
York: na omluvách je dnešní společnost založené, přeci ;) je vhodné neustále vytvářet pocit, že je třeba se za něco omlouvat. I když zrovna toho dotyčného se to možná netýká, nevadí.
27.2.2019 17:57 - LKarpianus
Mimochodem, mám skvělou zprávu. Dnes jsem se dohodl s vedením tiskáren Prusa3D, že náš projekt podpoří a jako dar nám věnují jednu jejich 3D tiskárnu! Takže klepu na zuby, uvidíme, jestli se to vše stihne vytisknout a nabarvit, ale prostředí pro encountery by mooooožná mohly vypadat jako v Critical role.

Nechci to zakřiknout, ozývají se nám nějací hráči na facebooku, že by rádi spolupracovali, vážně přemýšlím, jestli je nepoprosit, zda by nám s těmi prostředími pro souboje nepomohli...

BTW: Pár lidí na kostce jsem se rozhodl totálně vypnout a dál to neřešit, tak se na mě prosím zbytek nezlobte, že na ně nereaguju... :-D
27.2.2019 18:04 - Fibriso
LKarpianus: jsem zvědav, co z toho vypadne, budu věřit, že z toho nebude fraška.
to, že jsi pár lidí vypnul, mě ani nepřekvapuje. haters gonna hate.
27.2.2019 18:23 - Aegnor
York píše:
Co pořád máte s nějakejma omluvama? Ublížil ti snad někdo z autorského týmu? Nebo za co by se ti kdo měl omlouvat?

Ale mě je nějaká omluva ukradená. Jenom mi přijde, že zde operují s přístupem "tím, že jsme všechno vysvětlili, jsme se vlastně i omluvili." A tento přístup podle mě nedává smysl.

Jako obecně můžou být tři situace.
1. "Udělali jsme X protože Y, deal with it."
2. "Udělali jsme X, protože Y a tím vysvětlením jsme se omluvili."
3. "Udělali jsme X, protože Y a omlouváme se."

Případy 1 a 3 jsou naprosto ok, případ 2 mi přijde ... ne úplně korektní.
27.2.2019 18:54 - Marek Jiran
Už k tomu nechci Siriene nic moc dodávat, tady to vytrhávání vět z kontextu... Jediný proč reaguju je to, že zpětně opravdu nevim, jestli jsme tě na to pivo nakonec opravdu zvali ne... žil jsem v představě, že jo, v tý době, kdy si poměrně intenzivně (a konstruktivně) psal u nás na fóru... Pokud to tak nebylo, tak sorry, fakt si to nepamatuju a věřim ti že to neproběhlo, nebyl v tom záměr...

Ke zbytku fakt nemam co říct, už bylo napsaný asi všechno a nějak mě nebaví se s tebou handrkovat. Mě prostě jako tátu od dvou dětí uráží, že nás tady velice často a opakovaně vykresluješ jako bandu psychopatů co udělali pedofilní porno pro 12+ a udělali to schválně... Proto jsem se ozval... ano, explicitně si to takhle nikdy nenapsal, ale neustále to k tomu stáčíš... Nikdy to nebyl záměr, já osobně jsem se za to omluvil a hlavně to mrzí mě osobně, že jsme na to nepřišli sami... Ale uráží mě, že to sem neustále dokola taháš... to je celý...

Tady je to na co si nevzpomínáš. K dobru ti lze přičíst že jsi ten hnus odmazal. Sice se nikdy nikdo neomluvil (což je tady základ) a já si z toho před smazáním neudělal screen, ale tu věc považuju za uzavřenou... (nevim jek dopadne ten link, moc s tim tady neumim a nemam furt ten svuj log, tak se předem omlouvám pokud to neprojde)
27.2.2019 18:54 - Dukolm
Marek Jiran píše:
Sorry že píšu z nějakýho anonymu, ale reset hesla vám tady funguje asi jako nám kontrola všech podstránek Končiny, takže se bohužel nejsem schopen lognout, na email nic nepřichází...

Když někdo nevyplní při registraci email tak hold nemá kam co přijít. To není chyba webu :-D
27.2.2019 18:56 - Marek Jiran
Dukolm píše:
Když někdo nevyplní při registraci email tak hold nemá kam co přijít.

Je to možný, jsem debil no... :) Nicméně mam do budoucna UX zlepšovák - nemuselo by mi to tim oznamovat, že mi to odeslalo reset na email... ;) Stačí když to odpoví že jsem vůl nevyplnil email a mám tudíž smůlu... Může mi to někdo resetnout na marek.jiran@gmail.com pls?
27.2.2019 19:00 - Gurney
Marek Jiran píše:
Už jste tady tahali humus na naše rodiny (nemám ani náladu to hledat, ani nejsem perverzní a nedělám si ze všeho kopie "rychle sdílejte než to smažou", tak srry že to nemam ozdrojovaný)

Pokud někdo tvrdí, že tu někdo tahá hnus na něčí rodinu a pak zpětně maže příspěvky, tak bych prosil nějaký důkaz. Obzvlášť pokud to říká někdo, kdo si už v minulosti dělal lživou reklamu (ano, narážím na článek ze Score, a nevytahoval bych to, kdyby to nebylo velmi relevantní k těm obviněním, které tu od Ladislava i Marka padají).
27.2.2019 19:03 - Marek Jiran
Gurney píše:
Pokud někdo tvrdí, že tu někdo tahá hnus na něčí rodinu a pak zpětně maže příspěvky, tak bych prosil nějaký důkaz.

Tady, to s tim zpětnym mazánim nechápu, já někde mazal nějaký příspěvky?
27.2.2019 19:07 - MarkyParky
Marek Jiran píše:
Tady je to na co si nevzpomínáš. K dobru ti lze přičíst že jsi ten hnus odmazal. Sice se nikdy nikdo neomluvil (což je tady základ) a já si z toho před smazáním neudělal screen, ale tu věc považuju za uzavřenou... (nevim jek dopadne ten link, moc s tim tady neumim a nemam furt ten svuj log, tak se předem omlouvám pokud to neprojde)

Chci se jen ujistit správně, že tomu dobře rozumím.

1. Neregistrovaný člověk mimo tuto komunitu napsal osobní útok na členy tvé rodiny.
2. Sirien zareagoval a navzdory tomu, že v téhle komunitě nejsou moderátorské zásahy zvykem, přeci jen moderátorský zásah udělal a příspěvek smazal.
3. A ty to teď vytahuješ právě na toho samého Siriena, který tenkrát zakročil na tvou obranu?

No, to je teda silné kafe.
27.2.2019 19:08 - Xeth
Já jen žasnu, co tu "munchkin," byť pochybně použitý (souhlasím víceméně s místním výkladem - měl jsem v družině jak powergamery, tak munchkiny a ten rozdíl je markantní).

Video s Matyášem Valentou se mi zá naprosto v pohodě. Já ho matně poznávám jako dítko z nějakého seriálu, kterého jsem kdysi kus viděl při návštěvě u rodičů. Jinak asi tuším, že má hraát v nějakých pohádkách, ale nikde si ho nevybavuji. Promne byla reakce na to video "aha, tak to je tenhle, teď bude starší."

Udivuje mne ten vývoj k historickým událostem a přijde mi to až absurdní, podobně jako reakce "myslel jsem, že to bude stát za to, ale po tomhle už ne." Autoři udělali kdysi botu, a ne jednu. Podle všeho se pokusili o nějaké vysvětlení/omluvu. I kdyby ne, opravdu to má tolik společného s tím, jak bude vypadat hra JaD s úplně jinými lidmi? Dost mi to připomíná MeToo nebo současnou střelbu na představitelku Captain Marvel (Brie Larson) a bojkot tohoto filmu, protože herečka je hloupá/rasistická/atd. Je to absurdní.

Osobně jsem zvědavý, jak bude hra KD vypadat. Vizuál je prima podpora, ale gro bude samotná hra. To, jak hru povede vypravěč, jaká budou dobrodružství a jak budou hrát samotní hráči.
Pro představu, např. Matt Colville má slušný a dobře placený vizuál, ale jeho hra The Chain je k mému překvapení (čekal jsem od něj něco jiného) dost špatná. Viděl jsem první dvě epizody a další zkusím možná až bude hra v plném proudu (cca po desáté epizodě?). Mnohé z věcí, které mi vadí byly konec konců rozebírány i tady na D20.
Takže držím palce, aby to v případě KD dopadlo dobře.
27.2.2019 19:20 - Gurney
Marek Jiran: Aha, takže někdo tu postnul něco na téma vaše rodina (ten post jsem neviděl), ty jsi stihl zareagovat, Sirien to během třičtvrtě hoďky zlikvidoval a jasně řekl, že tímto stylem ta diskuze dál pokračovat nebude, a ty (resp. ty a Ladislav) to teď prezentuješ, jako by to bylo něco, co se tady dělo běžně, nebylo to asap stopnuto, a ještě podsouváš, že ten moderátorský zásah byl vlastně mazání stop. Tak to je opravdu hodně hardcore demagogie, to se vám musí nechat.
27.2.2019 19:20 - Marek Jiran
MarkyParky píše:
1. Neregistrovaný člověk mimo tuto komunitu napsal osobní útok na členy tvé rodiny.
2. Sirien zareagoval a navzdory tomu, že v téhle komunitě nejsou moderátorské zásahy zvykem, přeci jen moderátorský zásah udělal a příspěvek smazal.
3. A ty to teď vytahuješ právě na toho samého Siriena, který tenkrát zakročil na tvou obranu?

1) Daný člověk nebyl neregistrovaný, nebyl mimo komunitu... akorát se nelognul, tak to za něj Sirien odmazal, protože on to odmazat nemohl...
2) Sirien zareagoval, tak že to odmazal, to tady ale neřešíme, řešíme tady teď že lžu že se tady neprobírali naše děti a že to rozhodně tady neni osobní, řeší se pouze obsah...
3) Co na slovech "k dobru ti lze přičíst" nechápeš? Nevytahuju to na Siriena, nicméně myslim že na tom lze poměrně hezky ilustrovat jak "neosobně" se tady občas jede... Nejsem debil, abych si myslel že za to Sirien může...

S tou omluvou jsem to schválně přehnal, omlouvám se všem, že jsem tam nedal smajlíka a tím to zjevně udělal méně pochopitelné... byť se smajlíkama se to tady taky nesmí přehánět...
27.2.2019 19:26 - Marek Jiran
Gurney: Aha, takže jste mi nejdřív řekli, že se to nestalo, protože jsem ulhanej, když jsem vám dal důkaz že se to stalo, tak to bagatelizujete, ačkoliv jste to neviděli... Teď mi podsouváš že tvrdim, že se to tady děje běžně a moderátorský zásah byl mazání stop? Kde jsem to proboha napsal???
27.2.2019 19:32 - Marek Jiran
Gurney: už asi vim, vy ste to "mazání stop" vydedukovali z tohodle: (nemám ani náladu to hledat, ani nejsem perverzní a nedělám si ze všeho kopie "rychle sdílejte než to smažou", tak srry že to nemam ozdrojovaný)

Tak ne, to sorry, to byla moje hloupá reakce na "kdyby to náhodou smazali, tak záloha je tady":
sirien píše:
(což mimochodem navíc na webu dodnes prohlašuje za "vrchol originálních prvků Končiny" přinesených Michalem Jaklem - kdyby to náhodou konečně zrušil tak záloha je tady v citaci, popř. tady, plus možná se pletu ale myslim že se tim chvástal i v tom svym lživym promo-článku ve Skóre (výběr perel zde - za ten se samozřejmě také dodnes ani náznakem neomluvil)

Opravdu jsem to tak nemyslel a jsem rád že ta věc z fóra zmizela, díky Sirienovi... Tim bych to asi uzavřel...
27.2.2019 19:56 - Marek Jiran
Aegnor píše:
Ale mě je nějaká omluva ukradená. Jenom mi přijde, že zde operují s přístupem "tím, že jsme všechno vysvětlili, jsme se vlastně i omluvili." A tento přístup podle mě nedává smysl.

Já už to fakt nechci řešit a hlavně tim tady nechci plevelit vlákno, který mělo bejt o KD a ne o tom, že jsme se tenhle rok ještě veřejně neomluvili za Končinu... Nadzvedlo mě, že tohle je tady nazváno "povrchní gesto naším směrem"... Reagoval jsem asi víc než jsem musel... To je celý...
27.2.2019 20:28 - sirien
Marek: jak sem napsal už v minulosti - ano, u Tebe je vidět, že Ti aspoň zpětně došlo, že to co ste vytvořili bylo krutě nevkusný (byť si to veřejně taky přiznal až potom co ste se spojili se Skavenem, takže ono zase ne že bysme od Tebe viděli nějakou sebereflexi předtím, než Tě k ní někdo postrčil, ale budiž, chápu že předtím si zas neměl důvod se k tomu vyjadřovat). A Tvoje reakce je vcelku odpovídající a dala by se vzít a jít dál.

Bohužel, veškerá Láďova "sebereflexe" se nese v duchu nikoliv "vytvořili sme hroznej fail a je mi to líto", ale v duchu "fakt mě štve, že to co sme vytvořili u lidí failnulo".

A abysme si vyjasnili poslední dění, tak to co se tu odehrálo:
- já postnul poměrně roztomilý a nezávadný video s vaším hercem z jeho dětských let. Které, ok, možná nevyznělo tak jak sem čekal.
- Láďa mě obratem nazve debilem plus mě obviní z toho že sem hledal a postoval špínu na jeho rodinu (nebo to na mojí adresu minimálně dost vyznívá)
- ...což, jak ukázal Marky ve #131, je ve skutečnosti úplně jinak
- Ty tu tvrdíš že ste mi dávali nějaké pozvánky kamsi (navíc přesvědčeně dodáš, že sem tyto nějak hrozně děsně odmít)
- ...aby se ukázalo, že sem vlastně žádné nedostal

A tohle je přístup který tu v diskusi mají lidé, kteří:
- přišli s mizerným systémem a roky odmítali kritiku tohoto jako neoprávněnou
...aby ji následně uznali prakticky v celém rozsahu
- si zařídili ve Skóre neoznačenou reklamu co se tvářila jako objektivní článek (a byla plná lží)

...ale nějakým způsobem tu já mám bejt ten špatnej a já tu údajně vytrhávám věci z kontextu?

Jako sorry, ale doufám že se nebudeš divit, že všechna dobrá vůle kterou sem k tomuhle měl s tím, že to je váš nový projekt a že tam sou úplně nový lidi a se právě spálila na popel.
27.2.2019 21:16 - LokiB
Stejně se lidem kolem Končiny trochu divím ... protože celý ten vývoj tady se dal tak nějak předpokládat. Animozita je podle všeho hluboká a vybublá při první příležitosti.
Kdyby sem nepsali, přišli by možná o několik (desítek?) lidí, kteří by se o krocení draků nedozvěděli ... ale venkoncem to vypadá jako dost kontraproduktivní.

Já u tehdejších diskusí o vhodnosti Končiny nebyl, tak to nechci soudit. Předpoklad, že se bude někdo omlouvat za to, že vytvořil něco, co třeba obecně nebylo z mainstreamového pohledu vhodné, nebo snad vkusné, mi přijde ujeté ... jestli pak v rámci diskusí a dalších aktivit byly věci špatné, a střílelo se slepě, tak tam bych to pochopil. Ale za samotné dílo tedy ne. Že se někomu nelíbí, nebo se zdá úplně mimo, to není důvod k omluvám.

Navíc vzhledem k tomu, jak je psaná forma diskuse nepraktická v tom smyslu, že nepochopení v ní vzniká daleko snáz, daleko hůř se řeší a táhne se daleko dýl, než když lidi mluví přímo z očí do očí.
protože tady stačí i když má třeba podle všeho někdo dobrou vůli, aby zmínil v nějakém kontextu něco z minula a už se strhnou emoce a ega jedou.
Takže je první příspěvek, pár reakcí plus mínus, ale jak se objeví první trochu kontroverzní reakce, ať už z jedné nebo druhé strany, tak pověstná jisrka přeskakuje a výbuch je na světě.

No nic, já si takhle občas ujedu a zareaguji prudce taky, a tak snad nebude stát v budoucnu nikomu za to předhazovat mi třeba můj prezentovaný postoj k fudgeování kostek :) zvlášt když jsou linky dohledatelné ;)
27.2.2019 21:23 - LKarpianus
Já kostky taky občas fudguju... Ale většinou jenom když:
- vím, že hráč nemůže za danou situaci a jen tak ho zabít kvůli hodu kostkou je prostě nefér
- nabízí se vyloženě epická scéna, musí se házet kostkou, aby hráči měli pocit, že tu scénu opravdu způsobili a náhoda jim přála, ale jedno blbý hození kostkou by tu scénu celou poslalo do háje... :-D
27.2.2019 21:23 - sirien
Loki: možná uděláš dobře když svoje relativizační reflexy omezíš na věci, které znáš.
27.2.2019 21:46 - Shako
LokiB píše:
Já u tehdejších diskusí o vhodnosti Končiny nebyl, tak to nechci soudit.

Račte nahlédnout, diskuze o Končině začíná zde - má přes 1200 postů, takže je to takové příjemné čtení na dlouhé večery. :-D
27.2.2019 23:09 - Log 1=0
Xeth píše:
"myslel jsem, že to bude stát za to, ale po tomhle už ne."

To myslíš to moje?
Pokud ano, tak sorry, ale jediné, z čeho můžu odhadovat, jak bude vypadat dílo, které ještě není hotové, je reputace jeho tvůrců. To považuji za naprosto legitimní, lidé mají jiná očekávání od nového filmu Denise Villeneuva než od nového filmu Uwe Bolla.
Končináři mají ve své reputaci slušnou kaňku, ale já se ji rozhodl ignorovat, protože jsem z jejich prezentace (konkrétně LK), která byla "na úrovni", nabyl dojmu, že se poučili, a nasadil optimismus.
Ale těžko mi může mít někdo za zlé, že dost oslabí, když LK zareaguje dětinsky a "postaru".
Není to žádná animozita. To je Lokiho špatný dojem. Jen řekněme zvýšená citlivost, která je ale logická.

Abych byl spravedlivý, tak se to týká opravdu především LK. Reakce Marka Jirana jsou adekvátní. Ne čisté, ale adekvátní tomu, že vstoupil do dosti vyhrocené diskuse. Kterou ale vyhrotil v prvé řadě LK.

Takže tak. Budu opět předběžným optimistou, a budu doufat, že většina týmu je na tom jako MJ.
28.2.2019 00:26 - RoVan
..to je mi ale výživná diskuze.

Většinou na kostku moc nepíšu, ale KD lidi, naprosto jsem nepochopil flame zažehnutý rozhovorem s jedním z herců (pokud si datum a YT vybavuji dobře) před 10 lety.
Vypovídá to o dvou věcech:
- Herec je zkušený, hraje od mládí.
- Vy sami máte pocit, že to projekt dehonestuje (proč?*)

Jako člověka v komunitě, (ač vyloženě pasivního) mě zarazila reakce "jsi debil" což je reakce, když člověku dojdou argumenty a je zahnán do kouta. Upřímně byste měli zapracovat nejen na grafice, protože takhle se opravdu marketing a PR nedělá.

ad1: Pustina: nebudu komentovat, neřešil jsem, nezajímal se a přenechám lidem znalých věci
ad2: osobní útoky - pokud to chápu dobře, tak ojedinělý příspěvek byl chápán jako útok komunity? Přesto, že byl smazán, srsly? Pokud ne, tak to tak vyznívá.
ad3: Osobní prosba - během natáčení - nefixlujte kostky, prosím. Prosím. Prosím. Moc prosím.

*já v tom věku bych řekl, že jsem si přišel hrát s kamením
28.2.2019 05:12 - LKarpianus
RoVane, díky za reflexi... Nešlo ani tak o to, že by došly argumenty, jako že přetekl asi nějaký pohár a mě došlo, že té ironie ze strany člověka, ke kterému jsem si dovolil finální nadávku, bylo už moc. A mě nebaví se dál obhajovat, dál řešit tři roky staré věci, je to moc zbytečné energie. Přišlo mi ale dobré to ukončit jasně tím, co si o daném člověku myslím a tím to prostě uzavřít.

K té tvé prosbě - kostky fudgovat nebudu, leda můj předchozí příspěvek - vyjmenoval jsem v něm dva případy, kdy to občas dělám... :-D
28.2.2019 08:39 - Quentin
LK píše:
Já kostky taky občas fudguju... Ale většinou jenom když:
- vím, že hráč nemůže za danou situaci a jen tak ho zabít kvůli hodu kostkou je prostě nefér
- nabízí se vyloženě epická scéna, musí se házet kostkou, aby hráči měli pocit, že tu scénu opravdu způsobili a náhoda jim přála, ale jedno blbý hození kostkou by tu scénu celou poslalo do háje... :-D

1) Tohle lze jednoduše řešit přiznáním chyby. "Počkat, tenhle ambush je vlastně nefér, protože si za něj nemůžete a nešlo by z něj utéct. Kdybyste náhodou prohráli, tak máte plot immunity a proberete se třeba ve vězení, k?"

2) Tohle je regulérní podvádění. Usmyslíš si, haha, tady udělám epic scénu, a bez ohledu na to, co chtějí hráči udělat a/nebo co jim přijde epic, si to tam natlačíš navzdory jejich player agency, respektive přirozené interakci se systémem. Přitom by, pokud bys trval na svém, fungovalo stejné řešení jako u jedničky; řekneš nahlas "Hej, honička po střechách zní cool, ani si ten perception neházej, vidíte kudy utíká, souhlas?"

28.2.2019 08:48 - Log 1=0
LKarpianus píše:
mě nebaví se dál obhajovat, dál řešit tři roky staré věci, je to moc zbytečné energie.

Uvědomuješ si, že to přišlo až poté, co jsi mu nadal debilů?
28.2.2019 08:57 - shari
LKarpianus píše:
Přišlo mi ale dobré to ukončit jasně tím, co si o daném člověku myslím a tím to prostě uzavřít.

Bohužel jsem nikdy nikde neviděla, že by uzavření takovýmto způsobem kdy fungovalo. Jako jo, může se stát, že to někde fungovat bude, ale moc bych na to nesázela. Obzvlášť kdybych měla PR, které bych chtěla udržovat.
Při přetečení takovéhoto poháru je lepší zavřít prohlížeč a jít se projít. Nebo si dát čaj a sušenky.
28.2.2019 09:35 - Xeth
Log 1=0 píše:
Pokud ano, tak sorry, ale jediné, z čeho můžu odhadovat, jak bude vypadat dílo, které ještě není hotové, je reputace jeho tvůrců. To považuji za naprosto legitimní, lidé mají jiná očekávání od nového filmu Denise Villeneuva než od nového filmu Uwe Bolla.

Jenže ta reputace týká něčeho úplně jiného, jiné tvorby. Uwe Boll může být sice příšerný režisér, ale může být třeba skvělým textařem nebo fotografem. Kdyby dotyční dělali další herní prostředí, tak bych takové očekávání chápal. Proto mi to přijde zvláštní.
Všimni si, že LKarpianus očividně odhaduje Siriena taky podle předchozí zkušenosti a nejspíš proto reaguje podrážděně. S tím rozdílem, že s ním má předchozí zkušenosti právě z diskuze.

Log 1=0 píše:
Ale těžko mi může mít někdo za zlé, že dost oslabí, když LK zareaguje dětinsky a "postaru".

Za zlé? Ne. Jen se divím tomu přesvědčení, že člověk, který zareaguje podrážděně nebo "dětinsky," bude mít právě z toho důvodu na kvalitu produktu, kde se toto nemá v podstatě jak projevit.

shari píše:
LKarpianus píše:
Přišlo mi ale dobré to ukončit jasně tím, co si o daném člověku myslím a tím to prostě uzavřít.

Bohužel jsem nikdy nikde neviděla, že by uzavření takovýmto způsobem kdy fungovalo. Jako jo, může se stát, že to někde fungovat bude, ale moc bych na to nesázela. Obzvlášť kdybych měla PR, které bych chtěla udržovat.
Při přetečení takovéhoto poháru je lepší zavřít prohlížeč a jít se projít. Nebo si dát čaj a sušenky.

Souhlas.
28.2.2019 09:53 - pilchowski
Quentin píše:
nabízí se vyloženě epická scéna, musí se házet kostkou, aby hráči měli pocit, že tu scénu opravdu způsobili a náhoda jim přála, ale jedno blbý hození kostkou by tu scénu celou poslalo do háje... :-D

tohle mělo bejt v kategorii "pro zasmání"
28.2.2019 10:06 - Jerson
Jenže někteří to považují za skvělou radu vhodnou k doporučení pro nováčky, kteří mají vlastní hlavu a sami se můžou rozhodnout ji použít a nést (případné nežádoucí) následky.
28.2.2019 10:11 - LKarpianus
Log1, tahle tendence z jeho strany už trvala delší dobu. A já si tu nadávku opravdu promyslel. Bylo mi jasné, že pro několik z vás tím vlastně potvrdím domněnku, že jsem namyšlený blbec, ale bylo pro mě důležitější to verbalizovat a tím to opravdu takhle ukončit.

To je odpověď vlastně i k shari. Já tady navíc nedělám PR, já se tady s vámi na fóru bavím o tom, co je a co není dobré v Končině nebo v Krotitelích. Nedělám tu PR, PR pro tak málo lidí by s takovou dávkou ironie, kterou od vás schytáváme, bylo opravdu moc náročné...
28.2.2019 10:12 - LKarpianus
A k těm nováčkům, já bohužel nemám čas to dohledat, popravdě tady čtu vlákna většinou týkající se Končiny, teď Krotitelů draků, ale i v Končině tuším byl příspěvěk někoho nového, kdo nás hájil a dostal docela čočku... Chudák... :-D Plus jinde ve vláknech z toho pro mě čiší neustálá snaha poučovat, spíš než snaha mít radost z dalšího fanouška RPGček... Je to čistě subjektivní pocit, který porovnávám s tím, co vidím v zahraničí. Možná jsem vedle.
28.2.2019 10:47 - Jezus
LKarpianus píše:

Docela škoda, že jsi to neudělal.

Bylo jasné, že na to zareaguje, ale kdybys dál nereagoval ty, bylo by to v pohodě a stalo by se to, co sis předsevzal. Ukončil bys to. Jenže vy jste si vyměňovali invektivy dál (teď nemyslím Sirienovu následnou reakci, ta musela přijít) a ty ses nechal vytočit (stejně jako dál Sirien).
Přitom je vtipné, že jste na začátku oba deklarovali, že se nenecháte sirien píše:
vyprovokovat do nějaké nesmyslné hádky
a ty jsi mu dokonce popřál LKarpianus píše:
Good luck v trolleni
, které mu evidentně vyšlo :-D

Jedna dobrá rada do budoucna (tady jsi na fóru, tady se radí a diskutuje; nepoplácáváme se tu po zádech): Pokud budeš takhle ztrácet nervy pokaždé, za chvíli se ti ti Krotitelé draků zhnusí.
Uvědom si, že po zveřejnění prvního skutečného videa se objeví nemálo skutečných trollů nebo jen hnidopichů, kteří budou rýt do kde jaké hnidy, i když celek bude perfektní (tím spíš, že perfektní určitě nebude, ani nemůže být). A i když jich bude v poměru ke skutečným fanouškům a těm, kterým se to líbí, minimum, budou slyšet právě v opačném poměru...
Jestli vás tohle rozhodí, pak i na přínosnou kritiku nebo jen jiný názor začnete reagovat podrážděně až přehnaně a ztrácet (nebo alespoň vytáčet) ty skutečné fanoušky.
Na jednu stranu to snad nebude tak zlé (nejsme tak daleko jako v USA, alespoň doufám), a třeba mě osobně zajímá kvalitní produkt, ne lidi, kteří ho dělají, ale bojím se, abyste pak neztratili chuť k práci, což už by bylo znát a mohla by to být škoda.

Takže jestli tě už nebaví se pořád obhajovat, tak toho prostě nechej a komentuj už jen "normální témata", třeba ty kostky. Tvoje stanoviska jsi vysvětlil, každý je tu vidí, nemusíš se opakovat (i když je to na fórech běžné a já sám to dělávám :-). Mě to ovšem celkem baví ;-) )
28.2.2019 10:53 - Colombo
Vidím, že tu někdo používá termín troll jako "kdokoliv s kým nesouhlasím"
28.2.2019 10:56 - LKarpianus
Díky za radu, máš samozřejmě pravdu, dokonce si myslím, že to trollení mi jednu chvíli vzalo lehce vítr z plachet u Končiny, ale to se naštěstí opět nahodilo zpět do svých kolejí. :-D Máš pravdu, že trollů bude jen přibývat, tohle bylo trochu kontinuálnější, takže proto ta reakce. Jsem přesvědčen, že nejsem takový psychopat, abych na nějaké hatery pod videem křičel, že to jsou idioti, když napíšou, že je náš seriál naprosto debilní...
Snad se nepletu... :-D Kdyžtak mě pak vemte za slovo... :-D
28.2.2019 10:59 - Colombo
Ty, Láďo :D, nepřispíváš občas na Mimibazar? :-DDD
28.2.2019 11:05 - LokiB
sirien píše:
Loki: možná uděláš dobře když svoje relativizační reflexy omezíš na věci, které znáš.

Ale pochopitelně, já vím, že do této diskuse ničím užitečným nepřispěju :)

Se nezlob, že když čtu jenom tu diskusi tady a nemám křišťálovou kouli, jak kdo co opravdu cítí, tak mě prostě tvoje poznámka o tom, žes měl dobrou vůli, nepřišla moc silná, protože jsi při první přiležitost (skutečně první) reagoval tak, jako bys měl celou dobu nabito a jen si čekal, až budeš moci oprávněně tasit a střílet.
A že ti tu záminku druhá strana svoji emoční labilitou a velmi velkou neschopností komunikovat dala celkem ochotně na tom zas tak moc nemění.
28.2.2019 11:07 - LKarpianus
Loki, myslíš si, že sirien měl ten elaborát se všema linkama už dopředu připravenej? :-D
28.2.2019 11:08 - Vandal
Píše:
nabízí se vyloženě epická scéna, musí se házet kostkou, aby hráči měli pocit, že tu scénu opravdu způsobili a náhoda jim přála, ale jedno blbý hození kostkou by tu scénu celou poslalo do háje... :-D

No ty kraso, proc hracum rovnou nenapises scenar? Tohle je dobrej humac, z hrace udelat divaka. Hlavne, ze tam deklarujete "silenou improvizaci".
28.2.2019 11:16 - LKarpianus
Vandale, asi se v těchhle ojedinělých případech dere na povrch mé scénáristické já... Uznávám. Ale kdybys někdy hrál v mé hře, věděl bys, že jsem většinou pro absolutní sandbox a nechávám hráčům volnou ruku prakticky v čemkoliv...
28.2.2019 11:17 - Jerson
Svou odpověď/názor jsem napsal na RPG Fórum, takže ji jen nalinkuju, tady by postrádala návaznost na předchozí diskusi.

Za sebe říkám, že dál se v minulosti hrabat nechci (což není to samé, jako že nebudu, ale zkusím se případně nenechat vyprovokovat.)
28.2.2019 11:24 - LokiB
LKarpianus píše:
Loki, myslíš si, že sirien měl ten elaborát se všema linkama už dopředu připravenej?

Ne, to si nemyslím. Myslím si, že na to, jak ses prezentoval, je schopný zareagovat z partesu, bez přípravy. Což asi nebylo těžké. Aby ses nemýlil, já si nemyslím, že je pravda na tvé straně ... a tvoje reakce mi přišla nedobrá. Zejména s tím, že si neuvědomuješ, že v rámci psané diskuse nejde věci jen tak snadno vysvětlovat, že se daleko snáz vše vyhrotí a jen tak neuklidní.
Tedy že svému projektu děláš ve vícero ohledech medvědí službu.
28.2.2019 11:27 - LKarpianus
Loki, to byl humr. Asi ty smajlíky fakt nadužívám a pak nefungujou, jak mají... :-D Nic si nemyslím, moje reakce určitě nebyla objektivně správná, to s tebou souhlasím a věděl jsem to už v době, kdy jsem mačkal button "přidat". Ale subjektivně mi to přišlo důležité.
28.2.2019 12:04 - celebrindae
LKarpianus píše:
Ale subjektivně mi to přišlo důležité.

Subjektivní názor: Dle mého je prostě někdy potřeba potlačit subjektivní nutkání poslat někoho někam, ačkoli si jsem jist, že je to důležité... zvlášť když vím, že objektivně to není správné.
Celé vlákno KD na Kostce je teď pro mne znehodnocené starou hádkou nad Končinou. Kritika: Investuješ spoustu času do představení produktu / sbírání feedbacku, a pak se Ti rovnou podaří jedno z fór takhle zaříznout.
28.2.2019 12:51 - Jezus
Colombo píše:
Vidím, že tu někdo používá termín troll jako "kdokoliv s kým nesouhlasím"

A kdo? Já si dával pozor, abych tak nikoho neoznačil.

Jinak věřím, že lze použít termín "trollení", aniž by to nutně implikovalo, že je někdo troll.
28.2.2019 13:04 - Jezus
LKarpianus píše:
Jsem přesvědčen, že nejsem takový psychopat, abych na nějaké hatery pod videem křičel, že to jsou idioti, když napíšou, že je náš seriál naprosto debilní...
Snad se nepletu... :-D

Myslím, že nepíšu jen za sebe, když řeknu, že budeme držet palce :-D
28.2.2019 13:12 - Jezus
Quentin píše:
1) Tohle lze jednoduše řešit přiznáním chyby. "Počkat, tenhle ambush je vlastně nefér, protože si za něj nemůžete a nešlo by z něj utéct. Kdybyste náhodou prohráli, tak máte plot immunity a proberete se třeba ve vězení, k?"

2) Tohle je regulérní podvádění. (...) Přitom by, pokud bys trval na svém, fungovalo stejné řešení jako u jedničky; řekneš nahlas "Hej, honička po střechách zní cool, ani si ten perception neházej, vidíte kudy utíká, souhlas?"

Mimochodem, nerad bych, aby tohle moc zapadlo. S takto doporučeným postupem při řečených výjimečných událostech naprosto souhlasím.

Ještě bych dodal, že "nevhodnou" smrt lze řešit (po nalití si čistého vína) i nějakou tou trvalou jizvou, ztrátou oka, a případným snížením nějaké charakteristiky (stačí nějaký bonus o jeničku dolů) v závislosti na tom, jak moc za to "mohl" Dirigent (nebo jaký že je tady ten správný výraz :-)) a jak moc "blbnul" hráč, byť třeba v rámci hraní postavy (pro kterou to bude napříště ponaučení).
28.2.2019 13:23 - York
Jezus píše:
případným snížením nějaké charakteristiky (stačí nějaký bonus o jedničku dolů)

S tímhle bych byl opatrný. Pokud to navrhne sám hráč, tak ok, ale rozhodnout tak za něj může být nebezpečné, některým hráčům na každé plus jedničce záleží a nemusí s tebou souhlasit, že je to fér.
28.2.2019 13:24 - LokiB
Quentin píše:

Když už se k tomu vrátilo ... věřím, že mnoha lidem takovéto řešení bez problémů funguje.
Mně metaherní přístup při hře spíše vadí a vím, že některým mým hráčům taky. Kazí mi to pocit ze hry (typicky) víc, než když si si za zástěnou PJ upraví kostku, nebo když nechá moji postavu umřít.
Preferuju řešení v rámci hry.

Jezus píše:
případným snížením nějaké charakteristiky (stačí nějaký bonus o jeničku dolů)

Tohle jsme kdysi používali v ADND. Při smrti postavy a jejím následném oživení došlo ke snížení Odolnosti o 1 stupeň. Někteří hráči ale preferovali smrt postavy (protože měli pocit, že došlo k jejímu "zkriplení" a nedokázali to unést).
Dneska mají systémy často lepší nástroje, jako různé Hindrances, Následky, ... pomocí kterých tohle dokáží celkem dobře herně implementovat. I tak se ale najdou lidé, kteří to nemají rádi.
28.2.2019 13:29 - Aegnor
LokiB: ta úvaha, kterou popsal Quentin, se dá udělat i vnitřně. Jakože si Vypravěč při pohledu na umírající postavy uvědomí, že to trochu přestřelil, ale dotáhne scénu do konce a pak popíše, jak jsou postavy ve vězení/pohození ve škarpě bez vybavení/whatever. A pak, po konci sezení, hráčům vysvětlí, že tohle byl jeho fail a že s takovouhle záchranou nemůžou počítat automaticky.
28.2.2019 13:40 - Jezus
York: Určitě velmi opatrný. Hlavně jsem to myslel pro případy, kdy je smrt postavy spíš "zasloužená", ale z nějakého důvodu ji nechceš (typicky uprostřed dobře rozjeté "její" zápletky). Tj. nad rámec dosavadní diskuse, pravda.
Má to být něco, co hráč citelně pocítí, aby si nemyslel, že uniknutí smrti ho nebude nikdy nic stát, a měl by se takovým situacím snažit vyhnout.
Že bude někdo preferovat raději hrdinnou smrt než "zkryplení", je legitimní, má to být volba.
Přiznám se, že to nemám moc otestováno v praxi. Hraju systém, kde PJ nemusí hlásit rovnou smrt, jen vyřazovací zranění a ani k němu jsme zatím skoro nedošli (ne tak, aby mu postava nemohla v rámci systému za jistou cenu zabránit, takže ho přijala v rámci příběhu/šetření zdrojů). Jsem na hráče v celku mírný, ale mám to v záloze, kdyby dělali moc velké kraviny. Ovšem i s novou postavou se tu počítá.

LokiB: Vidíš, to bych ani moc nečekal. Chápu, že moc metahry může leckomu vadit, ale já si to bez nějaké základní meta moc neumím představit. Příjde mi, že se to pak bere až moc vážně :-)
Ale pravda, nepatřím k těm, kterým by třeba ingame intriky mezi postavami nějak vyhovovali, někoho to baví.
28.2.2019 14:44 - Xeth
V mé hře jednou téměř nemagická družina plánovala průnik do města jedné magicky silně nadané rasy. Našla si mezi jejími spojence, který ji chtěl využít pro svůj vlastní prospěch (tak, aby obě strany z úmluvy těžily). Plán družiny byl velmi drzý a s minimálním pudem sebezáchovy. Když to tento spojenec zjistil (při každém setkání četl jejich mysli, aby se ujistil, že ho družina nezradí apod.), rozhodl se družině vsugerovat vidinu toho, jak by se její plán vyvíjel. Družině se podařilo skutečně dostat do beznadějné situace, kdy je vysoce postavení představitelé místní magické školy usmažili. V tom okamžiku se se všichni probrali zpět v místě, odkud chtěli na akci vyrazit, v pořádku, jen otřeseni. Na druhý pokus, nyní již naostro si družina počínala o dost opatrněji a nakonec uspěla.
Toto jsem nevymyslel zpětně ("ups, co s nimi teď udělám, když mi všichni pomřeli... ahá, vrátím je zpátky"), ale skutečně byl takový plán a provedení ve hře, včetně náznaků, že je něco divně, plynoucích z toho, že onen čaroděj, byť mocný, nezvládal bezchybně vytvořit celou simulaci.
Je to jeden ze způsobů ve smyslu "znej své hráče," kterým se dá katastrofám předejít v rámci hry.
28.2.2019 14:48 - York
Jezus píše:
Že bude někdo preferovat raději hrdinnou smrt než "zkryplení", je legitimní, má to být volba.

Popravdě bych ani neřekl, že tohle je dobrá volba. Pokud by to bylo příběhové poznamenání, třeba že postava bude mít na tváři jizvu, podle které ji pak každý pozná (ale zas díky tomu může bejt slavná), tak dejme tomu (ale zas proč by si pak někdo vybíral smrt...). Když to ale znamená trvalé snížení nějakého statu, tak to zní jako "chceš vypíchnout oko nebo vytrhnout jazyk, vyber si".

Když už, tak by to mělo být něco dočasného, čeho se může hráč zbavit. Hledání léčitele, který dokáže zregenerovat ztracenou ruku (a něco za to nejspíš bude chtít), ostatně může bejt docela dobrá zápletka.
28.2.2019 15:11 - LKarpianus
Btw: docela skvělá je knížka Kobold guide to gamemastering. Ony všechny ty jejich guide jsou celkem fajn. A tady v te je bozi kapitola o tom, co delat, když přišla nebo hrozí TPK nebo smrt postavy. (Jen varuji, první dvě kapitoly jsou takové nudné kecy, ze si u stolu mají být všichni rovni a nemáme se hrát s homosexualy, lesbickamy a černochy. Což povazuju za naprostou samozřejmost, ale asi se to za mořem hodně hroti (viz třeba chuchel atd.).
28.2.2019 15:49 - Jezus
Mě teda příjde docela rasistické černocha nehrát, když se to v daném setingu i zápletce třeba vyloženě nabízí. Jako jasně, asi by takový záznam ze hry mohl být urážlivý (v mém podání teda určitě), ovšem na druhou stranu, jaký je jiný nejlepší způsob, jak podobné menšiny brát za "taky naprosto normální lidi", než si to zkusit (alespoň hodně zjednodušeně a nepřesně) v jejich kůži? Nepomáhá to pak pochopení, toleranci, empatii a podobně než haldy přednášek?
28.2.2019 15:53 - York
Jezus: My tohle naštěstí opravdu vnímáme jako mnohem menší problém než Američani. Asi nemá smysl dělat z toho vědu jen proto, že je to někde zrovna populární. Pokud teda samozřejmě někdo nehrajete s někým z USA, pak je asi na místě se ho zeptat, jestli mu to nebude vadit.
28.2.2019 16:03 - Jezus
Jasný, mě to příjde spíš hlavně takový krásně na hlavu postavený, až brutálně paradoxní, což asi vystihuje spoustu tady těch "moderních věcí" ze Západu...
Což zase neznamená, že k tomu člověk nemá přistupovat s citem. Ale tady to povinný zaklínání, aby mě neroztrhala banda SJW mi už příjde vlastně dost smutný.
Jinak sry za OT.

V tý Kobold gude je jinak co? Jak hrát správě za skřety a podobnou havěť (jen doufám, že taky nemají rodiny a svá práva...).
28.2.2019 17:23 - LokiB
LKarpianus: Proč se nemáme hrát s homosexuály, lesbičkami a černochy? Ani když o to stojí a budou o to prosit? To napsaly někde do příručky? Hmm, dost WTF ...
28.2.2019 19:28 - LKarpianus
Shit. Shit. Nesmím psát na mobilu do kostky během zkoušek. Nemáme se bát hrát... ještě tu budu za rasistu a homofoba. To tak.
28.2.2019 20:09 - Gurney
LKarpianus #96 píše:
Nadhled mi nechybí. Proto naprosto s nadhledem umím říct Siriene, ze jsi proste debil. :-) Dal to nemá smysl řešit. Good luck v trolleni, Mas ještě par dalších herců k zdrbani.

LKarpianus #152 píše:
Log1, tahle tendence z jeho strany už trvala delší dobu. A já si tu nadávku opravdu promyslel. Bylo mi jasné, že pro několik z vás tím vlastně potvrdím domněnku, že jsem namyšlený blbec, ale bylo pro mě důležitější to verbalizovat a tím to opravdu takhle ukončit.

Zrovna dnes ráno si tak čtu tvoje poznámky a přemýšlím, jestli ti poslat klasickou pmku na téma "buďte tak hodní a dodržujte to málo pravidel co tu máme, i když vás zrovna někdo naštve nebo máte nějaké osobní spory z minulosti". Nicméně tím druhým postem jsi to dilema vyřešil za mě - pokud to máš tak dobře promyšlené, zřejmě víš, jak se tady díváme na podobné osobní urážky (viz. pravidla webu, k rozkliknutí níže na stránce) a tedy zkoušíš, co všechno ti tady projde. Tímto jsi byl varován a jestli si od tebe přečtu nějaké další nadávky nebo další blábol na téma, že jsi vlastně nemohl jinak, letíš z Kostky, permanentně. A důrazně upozorňuju, že máš-li pocit, že ti křivdím, řeší se to po pmkách a nikoli ve veřejné diskuzi.

A poprosím všechny, kdo do této diskuze příspívají, aby vážili, co píšou. A pokud přece jen dojdete k závěru, že to nejde jinak a budete mít potřebu to "verbalizovat a tím to opravdu takto ukončit", raději se na to vykašlete a vyrazte ven do hezkého jarního počasí. Už se tady z toho začíná stávat další legendární žumpa.
28.2.2019 20:20 - LKarpianus
Gurney, muzes me vyhodit... Mas me plne svoleni. Diky...
1.3.2019 11:19 - Aegnor
LKarpianus: To by byla škoda. Krotitelé mají potenciál být kvalitní počin z české kotliny a mrzelo by mě, kdybychom tady nemohli slušně komunikovat s autory jenom kvůli jedné historické hádce.
9.3.2019 14:17 - pilchowski
No, zdá se, že přestali komunikovat autoři.
9.3.2019 15:31 - Log 1=0
A přitom mi přišlo, že se to u sousedů pěkně vyříkalo, a už by to mohlo být OK.
No, asi ne.
9.3.2019 19:59 - sirien
Klid, nic zajímavýho se zatim neděje - autoři hrají marketingovou hru s postupným uvolňováním informací (jednou za čas pošlou ven dílčí info aby drželi trafic na soc sítích atp., ale fakticky vlastně nic moc ukázaní neni. Naposled pár statů další postavy.)

Až dojde na něco zajímavýho tak se to sem myslim rychle donese i když to autoři nesdělí sami - že se rozhodli odmlčet je jejich volba, třeba je to zas přejde.
5.4.2019 17:05 - pilchowski
Gurney píše:
Se tak koukám na první postavu a dobrej min-max... "Kdysi vážený a charismatický velitel" Int 8 -1, Cha 8 -1

hele nějakým zázrakem se mu ty staty změnily
5.4.2019 18:06 - sirien
Hm. Taky přibyli nějaký postavy a hráči. Ale koho to v téhle fázi zajímá.

Upřímně - přijde mi to trochu křečovitě trapný. Zvlášť když nevydávaj žádný nový informace (/aktuality), ale jen uměle roztahujou publikace věcí který už dávno maj. Ještě by to třeba mohli dovést do dokonalosti a uvolňovat informace ne postavu po postavě, ale třeba stat po statu a se jménama hráčů by mohli na FB zkoušet hrát s publikem třeba šibenici tempem psímenko denně nebo třeba 20 otázek.

Teasery maj (by měly mít) nějaký hranice rozumného rozsahu plus jsou obvykle závislé na očekávání - vzhledem k tomu že tohle je úplně nová věc od které nikdo neví jaká bude a od autorů co svůj předchozí projekt silně nezvládli... myslim že bude pro všechny zdravější a důstojnější když si prostě počkáme až skutečně dodaj nějaký reálný obsah. Jako třeba první epizodu. Do té doby to je jen pokus vařit vodu, navíc znovu a znovu tu samou.
5.4.2019 18:12 - ShadoWWW
Souhlasím se Sirienem.

Ale vadí mi tam ještě jedna věc. Ty postavy jsou statově krutě nevyvážený. Chápu, že vlastnosti nahazovali, ale většina skupin jede podle standardní množiny nebo point-buy, takže tyto namaxované postavy budou mimo rámec herního zážitku těch, co si vyzkouší hraní DnD 5E v reakci na Krotitele draků.

Pokud chtějí oslovit DnD nepolíbené diváky a hru jim přiblížit, měli by vycházet z co nejstandardnějších předpokladů.

EDIT: Plus to, že začínají na 3. úrovni. Znám hráče, pro které je začínání na 3. úrovni složité a potřebují si to osahat a dostat do krve od 1. úrovně. Někteří dokonce začínají na 0. úrovni - jen s rasou a zázemím a povolání si berou až po prvním one-shotu.
5.4.2019 18:27 - LokiB
ShadoWWW: ten začátek na 3. úrovni bych jim nevyčítal. Stejně můžeš na všechno říc: "Znám hráče, pro které ..."

Hraní na 3. úrovni budede víc sexy
5.4.2019 18:28 - sirien
ShadoWWW: vůbec ty jejich postavy neřeš, ani staty, ani levely, nic - na těch statech nakonec beztak naprosto nesejde, ne když se bavíme o hernim streamu. Když se mnou souhlasíš, tak jim na to vůbec neskákej a v klidu si nerušeně počkej až skutečně dodaj nějakej obsah na kterym záleží.
5.4.2019 18:53 - Aegnor
ShadoWWW píše:
EDIT: Plus to, že začínají na 3. úrovni. Znám hráče, pro které je začínání na 3. úrovni složité a potřebují si to osahat a dostat do krve od 1. úrovně. Někteří dokonce začínají na 0. úrovni - jen s rasou a zázemím a povolání si berou až po prvním one-shotu.

Tak na jakejch úrovních začínali v Critical Role? Ty postavy byly snad ještě naexpenější, ne?
5.4.2019 18:59 - sirien
Já myslim, že ideální je začínat na 20. levelu.

Jen na to potřebuješ o dost víc desetistěnek.
5.4.2019 19:01 - ShadoWWW
To nevím. Vím, že začínali na Pathfinderu, a když přešli na 5E, tak jejich postavy byli na vyšší úrovni, aby to odpovídalo zkušenostem postav z PF.

3. úroveň je vhodná pro one-shoty, že si ten systém na jedno odpoledne nebo večer nabízí víc, ale při dlouhodobé kampani je rozhodně lepší začínat od 1.
5.4.2019 19:35 - sirien
Proč? To je myslim věc která mnohem víc záleží na tom jakou chci hrát kampaň a o jakých postavách chci vyprávět příběh, ne?
5.4.2019 21:22 - LokiB
ShadoWWW: to je pravidlo, které sis určil tak jako obecně sám :) nebo pro to máš nějaké zdůvodnění? Mně začínání na 1. úrovni dlouhodobě nevadilo a hráli jsme to tak, ale zrovna pro 5E jsme si taky řekli, že začneme už postouplí na třetí, dávalo nám to lepší feeling do dané kamapně
6.4.2019 08:26 - Quentin
Critical role začínali snad na 7., protože tak pokračovala jejich domácí kampaň, myslim.

3.lvl je dobrej začátek pro stream. 1-2.lvl jsou moc old schooly a můžeš snadno zařvat. IMO.
6.4.2019 08:38 - shari
O první kampani CR nevím skoro nic, ve druhé kampani začínali na druhé úrovni.

Osobně na začínání na třetí úrovni nevidím nic špatného - ani ve streamované hře ani v soukromé. Začínat na první je sice standard, ale není třeba se ho držet.
6.4.2019 08:40 - ShadoWWW
1. a 2. úroveň je to, co se dřív označovalo jako 0. úroveň, tedy jakýsi přerod obyvatele v dobrodruha. Když vezmu jako příklad Pána prstenů, Frodo se stává skutečným dobrodruhem v Roklince. Předtím je to spíš úvod k tomu, jak se stal nositelem Prstenu.

Osobně mi takto odehraná "minulost" přijde lepší, než když hráč začne už jako dobrodruh (typicky 1. úroveň v 4E nebo 3. úroveň v 5E) a minulost si sepíše na papír, ale nejsou to hráčovy skutečné zážitky.

A pak z hlediska pravidel. Prošlo mi pod rukama za ty čtyři roky kolem čtyřiceti hráčů. Většině z těch, co DnD předtím nikdy nehráli (žádnou předchozí edici), hodně usnadnilo začínání na 1. úrovni. Pro ty, kteří nikdy předtím nehráli žádné RPG, to byla skoro povinnost. Zrovna teď nedávno mi jeden hráč psal, který začínal tažení až na 5. úrovni, měl později kolem 10. úrovně problém, že se chytal stále méně a méně.

To je obecně problém internetových RPG diskuzí, že do nich přispívají geeci, co mají RPGčka v malíčku (nebo aspoň jedno). Jejich pohled na věc je deformovaný vůči těm, co RPGčka nikdy nehráli.
6.4.2019 08:49 - shari
ShadoWWW píše:
A pak z hlediska pravidel. Prošlo mi pod rukama za ty čtyři roky kolem čtyřiceti hráčů. Většině z těch, co DnD předtím nikdy nehráli (žádnou předchozí edici), hodně usnadnilo začínání na 1. úrovni. Pro ty, kteří nikdy předtím nehráli žádné RPG, to byla skoro povinnost. Zrovna teď nedávno mi jeden hráč psal, který začínal tažení až na 5. úrovni, měl později kolem 10. úrovně problém, že se chytal stále méně a méně.

Shadowwwe, omlouvám se, ale ačkoli ti tohle neberu, tak opravdu nerozumím tomu, proč by to měl být problém pro Krotitele draků. Co jsem koukala na web, tak minimálně ti první dva nějaké zkušenosti s hraním mají. Můžeš ten důvod trochu rozepsat?
6.4.2019 09:05 - ShadoWWW
U Krotitelů draků hráči-herci nejspíš nebudou mít problém. Ti vypadají, že jsou ostřílení, a ti, kteří ostřílení nejsou, v době natáčení už možná budou mít nějaký ten one-shot za sebou. Není to ani problém z hlediska příběhu a diváků jako takových. Těm naopak mohou přijít ty postavy na vyšší úrovni s více schopnostmi zajímavější. Problém vidím v tom, když se diváci (nedotčení RPG) rozhodnou si DnD zahrát. Když si budou chtít zahrát postavy svých oblíbených hrdinů ve hře, najednou zjistí, že je zaplaví hromada pravidel.

Jako příklad bych vzal tu yuan-ti mnišku. Příběhově moc zajímavá postava. Ale z hlediska pravidel: je slepá s mimozrakovým vnímáním, takže musím nastudovat, jak funguje mimozrakové vnímání; je yuan-ti, kterou v Základních pravidlech ani Příručce hráče nenajdu - musím sáhnout po Volovi; a k tomu musím nastudovat mnicha aspoň na 3. úrovni a k tomu pravidla zázemí, dovedností, boje, magie, dobrodružství...

Srovnej to se Stranger Things. Když to diváka nadchne, může si koupit krabici, která ho provede celým dobrodružstvím včetně předpřipravených postav ve stylu Starter Setu.

Ale je možné, že ta produkce bude tak dobrá, že diváci v pohodě proniknou do pravidel během sledování, aniž by museli složitě číst Příručku hráče. (Takto dobře mi přijde udělaný D&Diesel).
6.4.2019 09:31 - LokiB
ShadoWWW píše:
Zrovna teď nedávno mi jeden hráč psal, který začínal tažení až na 5. úrovni, měl později kolem 10. úrovně problém, že se chytal stále méně a méně.

Ale tenhle argument nemyslíš úplně vážne, že ne?
6.4.2019 11:46 - sirien
ShadoWWW píše:
a minulost si sepíše na papír, ale nejsou to hráčovy skutečné zážitky.

Od toho jsou in-char vyprávění a flashbacky.
6.4.2019 12:54 - shari
ShadoWWW píše:
Problém vidím v tom, když se diváci (nedotčení RPG) rozhodnou si DnD zahrát. Když si budou chtít zahrát postavy svých oblíbených hrdinů ve hře, najednou zjistí, že je zaplaví hromada pravidel.

Čistě ze zvědavosti: opravdu se stává tak často, že úplní nováčci chtějí hrát nějakou vyloženě už existující postavu, místo něčeho svýho, případně "něco na způsob X postavy, ale takhle a takhle jinak"?
6.4.2019 21:17 - ShadoWWW
Toto mi přijde pro diváky-rádobynovéhráče lepší než Critical Role. PJ dobře vysvětluje mechaniky, hodně dobrý RP, vše je jasné a předhledné.
11.4.2019 08:12 - pilchowski
No, takze zverejnili dalsi hracku. Nadeji, ze tam bude Dejdar nebo Krampol, se timto definitivne vzdavam.
11.4.2019 10:35 - Vandal
hype tam na to byl, clovek podle toho cekal minimalne hollywoodske herce. Misto toho zatim vidim partu nahodnych typku. Delal jsem jednou u filmu catering, jsem taky superstar?
11.4.2019 11:17 - Jarik
Vandal: Pro potřeby Krotitelů draků? … musím ti odpovídat? :D

Je pravda, že jsem čekal aspoň polovinu lidí, co mi něco budou říkat nebo si po nahození do G uvědomím, že znám jejich práci. To se mi zatím nestalo (možná jsem negramot).
11.4.2019 11:24 - Jerson
Já jednoho herce znám - i když podle jeho seriálové role ho nechci hodnotit, za tu nemůže. Ale jsem zvědav, jak bude vypadat výsledek v porovnání s neherci-nehráči v Dračáku, a naopak herci(?)-hráči v Gamers.
11.4.2019 11:31 - Vandal
Jenom doplneni, aby nedoslo k mylce. Nehodnotim jejich lidske kvality ani karieru. Akorat podle toho hypu a popisu jsem cekal minimalne Karla Rodena :D
11.4.2019 11:44 - LokiB
Ta míra zklamání, že tam nehraje Vaculík či Dejdar :DDD
Opravdu jste to čekali?
11.4.2019 11:51 - York
Afaik Vladimír sliboval jen to, že to budou profesionální herci. To znamená, že se herectvím živěj, ne že je nutně musí znát každej.
11.4.2019 12:54 - Jerson
Nečekal jsem nic z toho. Jen to zdlouhavé uvolňování informací jsem předpokládal u projektů, u kterých zástupy fanoušků hltají každý náznak vývojářů, netrpělivě očekávají konference a navzájem si vyměňují nepodložené spekulace, co tedy bude doopravdy. U Krotitelů draků už čekám nějaký skutečný výstup, tedy film / díl seriálu, na hype jsem nikdy nebyl.
30.5.2019 12:57 - pilchowski
Tak už víme, že první díl bude kolem 10. června a bude mít 20 min. konec hlášení.
30.5.2019 13:07 - sirien
pilchowski píše:
a bude mít 20 min

Takže to vlastně nebude první díl, ale představovací intro. Ok.
30.5.2019 13:12 - pilchowski
sirien píše:
Takže to vlastně nebude první díl, ale představovací intro. Ok.

Já bych se nedivil, kdyby to bylo zároveň outro. Podle toho, co píšou na FB, s takovým formátem počítaj i do budoucna: sestřih. Plnou palbu se všemi hluchými místy (sic) však dostanou backeři.
30.5.2019 13:14 - Aegnor
Takže to buďto nebude dávat smysl (protože neuvidíme celej příběh), nebo bude mít každá epizoda pouze nějakých 20 minut obsahu? Tak teď nevím, co je lepší ...
30.5.2019 13:21 - Quentin
Netvrdím, že to tak budou mít, ale kdyby těch dvacet minut byl jeden encounter/scéna, a díly vycházely rozumně často (třeba každý všední den), tak by se na to koukalo skvěle. Vlastně to zní úplně super.

Jestli to bude do dvaceti minut sestříhaný celý session, tak tomu moc šancí nedávám.
30.5.2019 13:24 - sirien
No jestli tohle myslej vážně, tak sem spíš zvědavej jak dlouho jim vydrží mana - zvlášť pokud to budou chtít vydávat pravidelnějc, protože sestřihávat záznam hry na 20 minutový segmenty nejspíš nebude úplně triviální. U Končiny nakonec žádnou zvláštní výdrž nepředvedli (srovnejte např. s Gedimanem a Voidem).

Mimochodem ta snaha Končinářů v cz prostoru neustále někde vytřískat z těhle činností kolem RPG smysluplný prachy mi přijde vcelku zábavná. Zvlášť s ohledem na to, jak se snaží dostat prachy za věci, které se dají jinde sehnat zadarmo a líp (mikroplatby za články pro GMy v Končině - které byly z místního pohledu dost nevalné kvality; platba za přístup k záznamu celé hry - když si člověk může pustit tunu herních kanálů co sou zadara...) Jako fakt by mě zajímalo, jestli si myslej, že z toho něco bude (...něco co by stálo za tu snahu kterou do zprovoznění té "ziskovosti" vložej), nebo jestli si tim jen zkoušej na něco hrát. Každopádně to rozhodně hodlám dál se zájmem sledovat :)
30.5.2019 13:32 - Jerson
já jsem asi zmaten - myslel jsem, že má jít o videa, která budou nějak ukazovat děj hry v herním settingu, něco jako Dračák nebo Gamers. A teď mi dochází, že to bude něco úplně jiného.
30.5.2019 13:33 - LokiB
sirien píše:
platba za přístup k záznamu celé hry - když si člověk může pustit tunu herních kanálů co sou zadara...

jo, ale nejsou v češtině, s "českými tvářemi" ... což ať už se nám to líbí nebo ne, je prostě pro některé lidi podstatný rozdíl.
30.5.2019 13:40 - sirien
LokiB píše:
s "českými tvářemi"

aniž bych se chtěl kohokoliv dotknout nebo ho urazit nebo cokoliv podobného (zcela vážně, fakt ne tentokrát) - ty tváře by měl někdo fakt znát?

Jako vážně se ptám - Anděl, Valenta, Mazáčová, Karpianus, Adachi, Karpianus... ?? nic z toho mi ani fň neřiká (vyjma toho druhýho Karpiana, samozřejmě, ale kdyby nebylo Končiny...), každého z nich bych si musel jít vygooglit abych vůbec zjistil kdo to sakra je (herec? moderátor? bloger? vloger? wut?) - na druhou stranu můj přehled české (pop)kultury je mizernej a neplánuju to nijak moc měnit, takže je dost dobře možné, že to skutečně sou nějaké profláklé celebrity, jen já sem v tomhle směru takovej ignorant.
30.5.2019 14:33 - Quentin
Sirien píše:
platba za přístup k záznamu celé hry - když si člověk může pustit tunu herních kanálů co sou zadara...)

Tohle někde nabízí nebo to byl jen příklad?
30.5.2019 14:38 - pilchowski
Quentin píše:

psali na svým FB, že backeři dostanou přístup k delší stopáži s přebreptama, hluchejma místama apod.
30.5.2019 14:43 - sirien
Quentin píše:

viz dříve:
pilchowski ve #216 píše:
Plnou palbu se všemi hluchými místy (sic) však dostanou backeři

Mikrotransakce za články v Končině pak nakonec nikdy nerealizovali, ale než se ten projekt samo-odepsal ta ten záměr explicitně vyjádřili. Na webu Končiny pak vyšel jeden volně dostupný článek o vedení hry, který měl být jako "ochutnávka" nebo "veřejná ukázka" toho budoucího obsahu. Nijak mě neokouzlil, v porovnání s místními články to byla dost začátečnická stať bez nějakého hlubšího vhledu.

Btw. co ta moje otázka výše - jako fakt ty lidi sou nějak známí? Já sem je teď projel Googlem a jako - jedinej Valenta z nich má záznam na wikipedii. Ostatní Google sice najde, ale až na jednu moderátorku (z první stránky Google ani nevim čeho, její Google top fame je, že byla jednou u Krause) to sou "random" divadelní herci, tzn. rozhodně ne "známé tváře", jak naznačoval Loki. Nebo sem něco minul?
30.5.2019 14:46 - pilchowski
Quentin píše:

Cituji teda přesně, bohužel autoři KD se tady na kostce odmlčeli už před drahnou dobou...

"Prozradíme, že backeřii budou mít navíc exkluzivně přístup k nesestříhanému materiálu i se všemi legracemi a nepovedenými věcmi kolem."
30.5.2019 15:10 - Xeth
Na mne to dělá dojem, že se snaží o sestříhané záznamy hry. Těch 20 min podle mne bude nějaká ochutnávka, takový závdavek, pro nakopnutí startovače. Jinak si to moc nedovedu představit.
30.5.2019 15:28 - LokiB
Na tom, že backeři dostanou exkluzivní obsah, nevidím nic až tak divného. Jako večeři se štábem jako Critical Role holt asi nabízet nebudou ;)
30.5.2019 20:04 - Jarik
Já bych měl asi odpovědět do diskuse RPG videa, youtubeři, ... ,ale napíši to sem. Protože Sirien to tu nastřelil, tak odpovím sem.

Já jsem myslím "klasický český hráč", protože angličtinou FAKT nevládnu ani zbla (pomalu se to teď mění, ale tak pomalu, že každý žák ZŠ ví víc než já).

A co se YT videí týká, tak... si prostě zapnu generované titulky EN, k tomu generovaný překlad, a mohu se koukat. Úroveň ten překlad má stejně vysokou jako česká seriálová mainstreamová tvorba.
Toliko k té CZ a EN tvorbě na YT.
30.5.2019 20:53 - sirien
Jarik píše:
Úroveň ten překlad má stejně vysokou jako česká seriálová mainstreamová tvorba.

lol.
Jako... kvalita mainstreamového překladu, nebo jakože ten auto-překlad má stejnou kvalitu jako původní česká mainstream tvorba? :D
30.5.2019 21:22 - Jarik
Sirien: Myslím to takto. Polovina národa se večer dívá na Ordinace, Soukupa, apod.
Když proti tomu postavím Matta a Critical Roll s automatickým překladem, tak ten auto-překlad vítězí.

Toliko pro záznam.

Osobně jsem zvědaví, jestli ty "Krotitelské celebrity" budou aspoň z poloviny schopné být proaktivní (jako to maj hráči ve jmenovaném CR), nebo budou pasivní (reaktivní) jako dost z hráčů, co jsem potkal na GC :D
30.5.2019 21:50 - LokiB
Do záznamu, Ordinaci sleduje cca 1 milion diváků, Soukupa asi 4% (zajímavé, že zrovna 4%) diváků, což může být asi tak 150 tisíc lidí (vzhledem k počtu diváků).

Nesleduji ani jedno, ale Critical Role nesleduji pravidelně také, shlédnul jsem a rychlo-přetáčením projel některé několik jejich session. Dobrý, ale ne pro mě.

Čímžto pádem, budou-li Krotitelé někde mezi Soukupem a Critical Role ... asi to taky nebude pro mě. Ale myslím, že takhle dnešní doba nefunguje ... na české youtubery nekoukám vůbec, ale i od svého syna vím, že lidé na ně koukají. Mládež na ně kouká celkem hodně. Koukají i na úplně nésmysly, ze kterých mi zůstává rozum stát, když jsem s tím konfrontován. A jestliže mohou koukat pravidelně na holku, která dělá reklamu kosmetickému zboží, a koukají radši na českou holku než na cizinku (dcery mých kamarádů), nebo na české youtubery (a to podotýkám, že můj syn rozumí anglicky výborně, protože se učil už od velmi nízkého věku) ... tak si myslím, že na českou verzi podobného pořadu budou koukat také.
Stejně jako koukají lidé na české verze Voice of Každáprdel, Když spadlé hvězdy tančí nebo Tvoje zadní tvář má známý hlas ... a koukají raději na českou verzi, než na původní. Proč asi?
10.6.2019 16:00 - pilchowski
tak prej tady je nějakej teaser
10.6.2019 16:54 - sirien
au - sestřihávanej teaser a to zaváhání hned na pátý vteřině při uvítání diváka nad názvem vlastního pořadu. Já vim, že to je detail a nic to neříká o podobě toho co nás čeká, ale... srsly.

Jestli to je autentická podoba prostoru a úhlů kamer co se budou používat, tak jako dobrý. Jen teda místy mi přijde že někteří v těch záběrech svoje reakce trochu přehrávaj pro kameru, ale to přičítám spíš prvotnímu nadšení a myslim že je to v reálný hře (snad) rychle přejde.

Ok, od první minuty to je upřímně vtipný :D

Dobře. Pořád od toho nehodlám nic očekávat dokud neuvidim skutečnej první díl, ale minimálně zatim zvládaj nezklamat. So far so good.
10.6.2019 17:22 - LokiB
hele, přehrávání tam podle mě bude ... je to show, v show se přehrává. kdyby nepřehrávali, budou jim zas říkat, že jsou studení a nudní
10.6.2019 17:25 - sirien
aha.

Krotitelé draků – Epizoda I. – prolog

...ve skutečnosti překvapivě dobrý.

Produkční kvalita je super - čistej zvuk, hezký úhly kamer, hezky rozloženej prostor. A sympatická přidaná produkční hodnota (propsy, nějaký ty grafiky...)

Jedna z přítomných slečen mě dost irituje tím, že vypadá, gestikuluje a trochu i mluví jako jedna moje ex. Za to ona samozřejmě nemůže, ale je trochu těžký se od toho odtrhnout.

Chválim TARDIS hrneček. Nevim, čí je, ale ať je to kdokoliv, tak u mě má plus.

Nechci a minimálně výhledově zatim ani nebudu jmenovat, ale hráči mi nepřijdou úplně vyrovnaní (co do hry, RP i table talku), ale to se možná ještě vyvine.

20 minutovej formát je vcelku ok, ale teda doufal sem v trošku akčnější sestřih. Jako ne že by to bylo špatný ale zůstaly tam nějaký hluchý momenty v table talku a nějaký triviální hody, který sice asi (?) jako nejsou nijak "mimo normu", ale v rámci toho 20 minutovýho formátu sem čekal, že to bude pročištěnější.

Jako... jak moc to tak je v porovnání s jinými podobnými kanály budou muset posoudit jiní, kteří je sledují, ale na mě se za těch 20 minut vlastně stalo hrozně málo zajímavýho :/ Na druhou stranu kdejakej seriál má slabej první díl, takže...

Byl bych radši kdyby:

- Láďa spíš povzbuzoval hráče k tomu ať si akce popisují sami (a případně je doplňoval), spíš než aby to popisoval za ně (sestřelení vlašťovky, opsání dopisu)
- Láďa mluvil česky (nic ve zlym a vyjma toho začátku se tak i děje, ale prosím...)

...detaily, ale prospěly by :)

Anyway - so far, so good, sem zvědavej, jak se to výhledově vyvine.
10.6.2019 19:07 - ShadoWWW
Jako... HODNĚ dobrý! Kvalita je vynikající. První díl Critical Role před vámi tiše bledne. Máte můj obdiv.

Mou krevní skupinou je nejvíc Matyáš. Ale dost dobří jsou všichni hráči včetně PJ.

Toto se vám fakt povedlo. Jen tak dál.

Jen možná jediná drobná výtka ke Startovači: K těm nejvyšším odměnám jste mohli přihodit i základní trojici pravidel (PHB+DMG+MM). Podporovatelé by byli určitě rádi a měli by snadnou možnost, jak si hru zahrát, aniž by se museli složitě shánět s pravidly (nebo by to využili jako dárek pro někoho jiného). A vy byste tím ještě víc podpořili komunitu hráčů DnD 5e. 8)
10.6.2019 20:08 - York
Vypadá to fakt dobře.
10.6.2019 20:22 - ShadoWWW
Sirien: Nechceš jim pomoct s otitulkováním těch youtube videí? To by tomu Startovači mohlo dodat šťávu. Já na to bohužel nemám čas. :(
10.6.2019 20:38 - sirien
ShadoWWW: jako vážně se mě ptáš, jestli nechci jít aktivně spolupracovat s týmem Končiny? (EDIT: projistotu: ne, nechci)
10.6.2019 20:46 - exi
ShadoWWW Jaký videa a jaký titulky jen tak pro zajímavost?
10.6.2019 21:05 - sirien
ShadoWWW má představu že když se Krotitelům udělaj EN titulky tak by to mohlo chytit zahraniční diváky a tim by to mohlo nabrat love v dolarech.

Tj. vzít tu epizodu a otitulkovat jí v angličtině.
10.6.2019 21:09 - LKarpianus
Jste moc hodný. A Siriena chápu. Titulky jsou super nápad a už to resime. A shadowwwe, mockrát dekuju za backnuti.
11.6.2019 09:23 - Jerson
Dívám se na to, první reakci napíšu sem.
Zápletka je klasické fantasy klišé, pro diváky, kteří tohle nehráli už desetkrát to asi nemusí vadit.
GM popisuje strašně moc věcí, ale když bych neviděl animaci, tak bych nepochopil, že myslí papírovou vlaštovku a nikoliv ptáka.
Postavy si všimnou vlaštovky za sebou(?) Bouřka se formuje za nimi, ale vítr fouká proti vlaštovce a proti postavám? Z těch popisů jsem strašně zmatený.
Hned na začátku se začne střílet, a okamžitě padají návrhy od spoluhráčů, aby dotyčný střelec zkrátil vzdálenost 30 - 40 metrů tím, že si vyleze na koně, protože má dostřel 30 metrů. Žádný zvláštní roleplaying, hráč se rozhodne vystřelit, nikdo na něj nereaguje.
Místo toho si hážou, kdo jako první doběhne k sestřelené vlaštovce.

Dál nemám žádný dojem, že by roleplayovali své postavy. O dokonalém přepsání dopisu na koleni a ve větru dost mám své pochybnosti, ale budiž.

Celkem dobré jsou ty poznámky v obraze, ale jsou docela krátké.

Hm, tak ta "formující se bouře" přijde až večer. Tábořit v dolíčku, když se schyluje k bouři, mi přijde jako fakt špatný nápad. A GM najednou mluví v metrech.

V okolí tábořiště nejsou stromy, ale je tam dřevo?
Poslat vlka pro dřevo?
Nevím co, tak si lakuju nehty?
Hod na odolnost, když vysoký hod je špatný?
Při povídání spoludružiníků slyší stráž vůz a hlavně pobrukování vozky, když je to minimálně 60 metrů od cesty, ale za kopcem, takže určitě přes 100 metrů - při větru?

Už z předchozí tvorby Končiny jsem pochopil, že se konzistentnost a uvěřitelnost vůbec neřeší, a věci prostě jsou tak jak se popíšou, ale jako pilotní díl mě to spíše odradilo.

Možná bych všechny tyhle věci přešel, kdyby se v těch 20 minutách něco dělo, ale jedno sestřelení zprávy, která kdo ví zda bude mít nějaký příběhový význam, a pak řešení nesmyslů při táboření, to mi jako dobrá ukázka nepřijde.
A musím říct, že od herců jsem čekal mnohem lepší ponoření do role, přesněji - alespoň nějaké. Tady jsem si ani žádného nevšiml, a bez toho, abych se znovu podíval na historii postav vlastně vůbec nevím, kdo má co za sebou, nebylo to nijak poznat.
11.6.2019 09:51 - ShadoWWW
Píše:

To je tak trochu dračákismus. Osobně bych to hodnotil naopak, právě kvůli tomu, že to je neintuitivní. Navíc se dá říct, že odolná osoba usne rychleji, protože ji nerozhodí každý kamínek a větvička či prochladlá zem apod.

Jerson píše:
Při povídání spoludružiníků slyší stráž vůz a hlavně pobrukování vozky, když je to minimálně 60 metrů od cesty, ale za kopcem, takže určitě přes 100 metrů - při větru?

Všimni si, že hraničář sedí opodál a hlídá, neúčastní se rozhovoru u ohně. Je to vidět i na té animaci. Proto vůz zaslechl on, oni ne.

Píše:
Nevím co, tak si lakuju nehty?

Tyto hlášky na odlehčení atmosféry jsou v menší či větší míře v každé skupině, i v Critical Role.

Píše:
O dokonalém přepsání dopisu na koleni a ve větru dost mám své pochybnosti, ale budiž.

To je specifická schopnost té ptačí rasy (kenku) v kombinaci s tulákem. Rozhodně to neumí každý.

Píše:
Postavy si všimnou vlaštovky za sebou(?)

Ber to tak, že postavy se během pochodu nedívají stále před sebe, ale sem tam se někdo rozhlédne po okolí. Zvlášť, když putují neznámou krajinou a jsou to dobrodruzi.

Píše:
Hned na začátku se začne střílet, a okamžitě padají návrhy od spoluhráčů, aby dotyčný střelec zkrátil vzdálenost 30 - 40 metrů tím, že si vyleze na koně, protože má dostřel 30 metrů.

Šance, že to trefí z toho koně, byla malá (měl nevýhodu, což šanci dost snižuje). Měl dost štěstí. I to je součástí hry na hrdiny. ;)

Co překvapilo mě:
  • Mně tyto dvacetiminutové sestřihy vyhovují víc než několikahodinové nesestříhané streamy. Ale na youtube i FB hodně lidí píše, že by jim vyhovoval spíš ten dlouhý formát.
  • "Rodžún"??? Skutečně se v ČR takto běžně vyslovuje rogue?
  • Toho přechodu ze sáhů na metry jsem si taky hned všiml.
11.6.2019 09:55 - Aegnor
No. Produkce je fakt dobře zpracovaná. Teda kamera mi osobně úplně nevyhovuje (mám radši, když je kamera zaměřená vždy na hráče a GM, viz LA By Night/tuším i Critical Role), ale to je drobnost. Prostory, zvuk, props a tak, to je všechno super a mnohem lepší, než jsem (pesimisticky) čekal.

Ale z pohledu příběhu, RP a tak ... tady bohužel musím souhlasit s Jersonem. Vlastně se vůbec nic nestalo a o postavách vím zhruba tohle:
1. Je tam slepá mniška.
2. Jeden z nich je dobrej střelec.
3. Bobs umí dokonale opisovat texty (a replikovat zvuky a tak).
4. Celá družinka nemá problém se sestřelováním nějaké random komunikace. Mají pro to nějaký důvod? Žádný není řečen, takže tak nějak předpokládám, že ne.

A "charakterizační scéna" při táboření byla spíš o charakterizaci hráčů, než postav.

Jerson píše:
O dokonalém přepsání dopisu na koleni a ve větru dost mám své pochybnosti, ale budiž.

Tak je to nějaká zajímavá vlastnost té postavy. Že to prostě umí, bez ohledu na podmínky. To podle mě není nic extra špatnýho.
11.6.2019 12:02 - Jerson
ShadoWWW píše:
Všimni si, že hraničář sedí opodál a hlídá, neúčastní se rozhovoru u ohně. Je to vidět i na té animaci. Proto vůz zaslechl on, oni ne.

Toho jsem si všiml. Nicméně i tak se blízko něj nahlas baví parta lidí, zatímco někde za kopcem se blíží vůz. Ale budiž, vůz asi může slyšet - ale pobrukování vozky?

ShadoWWW píše:
Tyto hlášky na odlehčení atmosféry jsou v menší či větší míře v každé skupině, i v Critical Role.

Na tu Critical role se budu muset podívat, ale jaká atmosféra se odlehčovala tady?

ShadoWWW píše:
To je specifická schopnost té ptačí rasy (kenku) v kombinaci s tulákem. Rozhodně to neumí každý.

OK, budiž. Nevšiml jsem si žádného vysvětlení, pustím si to znovu.

ShadoWWW píše:
Ber to tak, že postavy se během pochodu nedívají stále před sebe, ale sem tam se někdo rozhlédne po okolí. Zvlášť, když putují neznámou krajinou a jsou to dobrodruzi.

Nemám problém s tím, že si dobrodruzi všimnou něčeho nad sebou - ale že si všimnou něčeho za sebou a ještě ve vzduchu. Prostě ty popisy celkově jsou divné, neumím si podle nich situaci představit. Na to, že všechno popisuje jeden člověk bych opravdu čekal víc konzistence.

ShadoWWW píše:
Šance, že to trefí z toho koně, byla malá (měl nevýhodu, což šanci dost snižuje). Měl dost štěstí. I to je součástí hry na hrdiny. ;)

Však on z toho koně nestřílel, ne? Mně to přišlo jako dračákovské uvažování - mám dostřel 30 metrů, cíl je 31 metrů daleko, tak postoupím o krok dopředu a už jsem v dosahu. Tady jsem měl silný dojem, že ta hráčka navrhovala vylezení na koně proto, že má střelec dostřel 30 metrů, vlaštovka je o něco víc než 30 metrů daleko, takže už má střelec nevýhodu, a vylezením na koně, tedy o metr a půl výše by ji dostal do základního dosahu.
(Pominu to, že dostřel 30 metrů do dálky a 30 metrů do výšky je dost velký rozdíl).

Těch 20 minut mi přišlo snesitelných, a taky mi přijde, že lidí chtějí delší formát proto, že v téhle ukázce se za 20 minut prakticky nic zajímavého nestalo, tak doufají, že by v delším díle nějaká zajímavá situace mohla být.
11.6.2019 12:15 - Aegnor
Jerson píše:
OK, budiž. Nevšiml jsem si žádného vysvětlení, pustím si to znovu.

Bylo to řečeno na začátku, při představování postav.
11.6.2019 15:07 - Quentin
Já to vidím skoro obráceně než Jerson. Souhlasím s tím, že se příliš nestalo, ale díky těm dvaceti minutám se to dalo vydržet (resp. udržel jsem pozornost až do konce).
11.6.2019 16:22 - LokiB
Jerson píše:
Hm, tak ta "formující se bouře" přijde až večer. Tábořit v dolíčku, když se schyluje k bouři, mi přijde jako fakt špatný nápad.

To asi záleží na tom, jestli čekáš velký vítr nebo hodně vody. Když velký vítr, je dolíček celkem ok. Když se bojíš záplavové vlny, tak ne.
11.6.2019 16:24 - LokiB
Jerson píše:

Tak jsou-li "po větru", tak se zpěv vozky nese dál a zní jako pobrukování ...
11.6.2019 17:46 - Xeth
Já tedy neměl od hráčů žádná očekávání, protože nikoho z nich co do hraní RPG neznám. Ze zkušnnosti vím, že při hře se dokáží velmi změnit, což jde často ruku v ruce s jejich přístupem ke hře.

Ke hře samotné...

1) Vizuál je pěkný a vymazlený, je vidět, že si na něm dali záležet. Ty plovoucí texty jsou prima nápad. Toto ale podle mého názoru kvalitu hry nedělá, je to pěkná pomůcka k dokreslení atmosféry.

2) Předvedená hra byla taková nijaká. Jestli je to myšlené jako motivační video pro startovač, tak na mne moc nefunguje. Čekal bych tam něco, čím mne to zaujme. Např. zajímavou zápletku, nevšední prostředí nebo chraktery. To se ale nekoná. Zatím byl nejzajímavější částí těch charakterů jejich popis na stránkách hry.

3) S popisy GMa jsem problém neměl. Některé momenty mne překvapily (bez kladného či záporného zabarvení) jako např. zmiňovaná vlaštovka nebo hod na usnutí. Já bych to řešil jinak, ale bylo to OK. Nemám zásadní výhrady - nebylo to nic úchvatného, ale taky nic strašného.

Celkově to ušlo. To je ale málo. Měl bych chtít vidět další epizody, ale zatím je to spíš zajímavost, na kterou se asi podívám, když vyjde nějaký další díl, abych tomu dal další šanci. Že bych ale sahal po peněžence, nebo že bych toho chtěl momentálně vidět co nejvíc, to ne.
Snad přijde nějaká celá epizoda, kde se hra pořádně ukáže.

Připomnělo mi to ale, že jsem se chtěl podívat na Collvila, až svou hru rozjede... a dát mu druhou šanci. :)

P.S.: Trochu jsem KD přispěl, kvůli snaze autorů.
11.6.2019 18:31 - Jarik
Ok. Snaží se. Jak hráči, tak vypravěč.
Ale...
Asi bych chtěl víc hraní postav, víc hraní své postavy, abych postřehl motivace.
Víc nahrávek na ostatní... Takto je to moc ploché.

Od Vypravěče bych rád viděl víc popisů, jako má Matt.

Mají šanci se zlepšit, když to budou dělat pro zábavu a ne pro výdělek.
11.6.2019 18:37 - LokiB
Jarik píše:
Mají šanci se zlepšit, když to budou dělat pro zábavu a ne pro výdělek.

Tenhle pohled nějak nechápu. Jak je spojená šance na zlepšení s tím, jestli to dělají pro zábavu nebo pro peníze?
11.6.2019 18:46 - York
Jarik píše:
Od Vypravěče bych rád viděl víc popisů, jako má Matt.

Kterého Matta myslíš, Mercera? Jako určitě musí bejt zážitek s ním hrát, ale popravdě jsem spíš radši, když GM nepřehrává hráče o 1000%. V tomhle mi víc sedne Matt Coville, kterej teda občas taky dokáže vystřihnout epickej popis nebo dialog, ale většinu hry hraje tak nějak normálně.
11.6.2019 19:17 - shari
Jerson píše:

Je fakt, že pokud už bych házela na to, jestli se postavě podaří usnout, tak bych asi vybrala moudrost - jestli se dokáže dostatečně uklidnit. Tedy pokud by byl důvod, proč neusnout.

Jinak mě první díl ani neurazil ani nenadchl. Připadalo mi to takové... nijaké. Což mě přivádí k dilematu, nad kterým jste se možná(?) už zamýšleli: Jak sladit autenticitu a zábavnost. Protože aby to bylo sledovatelně-zábavné, to musí být dynamičtější, než je zábavné u stolu, jenže pak to může mít negativní efekt ve formě přehnaných nároků na nové DMy u stolu... No, nemáte to lehké. :)
Každopádně jako první díl to bylo ve snesitelných mezích, tak snad se Vám bude dařit a příště to zvládnete lépe. :)
11.6.2019 19:59 - Jarik
LokiB
To je prosté. Když mne něco baví, budu to dělat, i když to není ted popularni.
11.6.2019 20:01 - Jarik
York.
Jo, myslel jsem Marcera. Ale souhlasím s tebou, že nemusí druhé tolik prevysovat.
11.6.2019 20:13 - ShadoWWW
Taky je nutné si uvědomit, že někteří jsou RPG začátečníci.

Jerson píše:
jaká atmosféra se odlehčovala tady?

Myslel jsem to tak, že hráči, zvláště ti pokročilí, se snaží hrát a držet roli a nastavenou atmosféru hry. Ale i tak občas někdo něco prohodí, co do herního světa či role úplně nepatří. Je to normální. Např. když se hraje hororová hra, je normální, že někdo během dvouhodinového sezení sem tam prohodí nějaký vtip, i když jinak se snaží dodržovat ponurou atmosféru. Není na tom nic špatného.

IMHO se ukazuje, že by bývalo bylo taktičtější vydat dvě videa: to kratší, dvacetiminutové, co vydali, i to delší, nesestříhané nebo sestříhané jen málo. Ti, co preferují dlouhé streamy sice mají možnost KD podpořit na Startovači a získat tak nesestříhané video, ale je to kupování zajíce v pytli, protože těžko říct, jak ta dlouhá verze bude vypadat. A když ten hodně ambiciózní cíl 600 tisíc nebude dosažen, tak ani žádná dlouhá videa nebudou.

Zkrátka a dobře podcenili velikost skupiny, která před backnutím chce vidět tu delší verzi.

Taky si myslím, že pro českou kotlinu je 600 tisíc nedosažitelný cíl. IMHO jedinou možností, jak toho dosáhnout, je získat zahraniční backery. Problém ale je, že ty videa nemají anglické titulky, a i když to vypadá, že mít nakonec budou, tak stále všechny popisky na Startovači a celé jeho rozhraní je české, což se může ukázat jako velký problém. Toto taky nevychytali.
11.6.2019 21:55 - LokiB
Jarik píše:
To je prosté. Když mne něco baví, budu to dělat, i když to není ted popularni.

To je možné, ale stále z toho nechápu, jak to souvisí se šancí na zlepšení a proč ji nemají, když to budou dělat pro prachy.
+ že něco děláš, i když to není populární, nijak nemusí vést ke zlepšování.

ShadoWWW píše:
Taky si myslím, že pro českou kotlinu je 600 tisíc nedosažitelný cíl. IMHO jedinou možností, jak toho dosáhnout, je získat zahraniční backery.

je to hodně peněz ... a to co za to nabízejí, není až tak moc.
Jestli můžeš chytit na titulky cizojazyčné ... no nevím.
11.6.2019 22:18 - York
LokiB píše:
Jestli můžeš chytit na titulky cizojazyčné ... no nevím.

Taky mi to přijde jako dost zvláštní představa.
11.6.2019 22:32 - ShadoWWW
Existuje už precedens. Jestli to vyjde s češtinou se uvidí.
12.6.2019 11:16 - sirien
FANTASYMAG: Krotitelé draků – první český seriál z prostředí mrtvých měst, padlých bohů, fantasy, steampunku a hraní RPG přímo od stolu

Pár otázek tam je zjevně na zakázku (aby šlo v odpovědi přímo promovat sponzory a tak; aha tak FANTASYMAG je přímo mediální partner, tak cajk), ale jinak docela normální rozhovor. Příjemná změna. Některé tu možná bude zajímat tahle pasáž:

Ladislav píše:
Jde o první díl, vlastně prolog, kde jsem dal z celého dosud natočeného materiálu hráčům asi nejvíc prostoru, aby reagovali mezi sebou a divák si tak udělal obrázek o charakterech jejich postav a zároveň si udělal i nějaký vztah k samotným hercům
12.6.2019 12:17 - Jerson
Quentin píše:
Souhlasím s tím, že se příliš nestalo, ale díky těm dvaceti minutám se to dalo vydržet (resp. udržel jsem pozornost až do konce).

To nezní jako pochvala, spíše že to bylo špatné, ale naštěstí nepříliš dlouhé.

Aegnor píše:
Bylo to řečeno na začátku, při představování postav.

Už jsem si to pustil podruhé. To že nějaká rasa humanoidních ptáků dokáže napodobovat hlasy a zvuky mi přijde v pohodě, to je reálný prvek. Že současně umí napodobovat i takové věci jako rukopis a vyrábět kopie listin včetně kaněk, to mi už přijde zvláštní, zejména pokud to dokáže i v improvizovaných podmínkách. Ale budiž.

LokiB píše:
To asi záleží na tom, jestli čekáš velký vítr nebo hodně vody. Když velký vítr, je dolíček celkem ok. Když se bojíš záplavové vlny, tak ne.

Zrovna v televizi řeší bouřky a varování před nimi. Nevím jak ty, ale já si pod slovem "bouřka" představím blesky a déšť.

Btw. to že sbírají dřevo v místě, kde nerostou žádné stromy, to nikomu nepřišlo podivné?

shari píše:
Jak sladit autenticitu a zábavnost. Protože aby to bylo sledovatelně-zábavné, to musí být dynamičtější, než je zábavné u stolu, jenže pak to může mít negativní efekt ve formě přehnaných nároků na nové DMy u stolu... No, nemáte to lehké. :)

Hru u stolu jsem sice nenatáčel, ale mám řadu záběrů z našeho dávného larpu, a nejzábavnější a zároveň nejautentičnější scény jsou ty, ve kterých se hráči ponořili do svých rolí, přesněji byli do nich ponořeni díky atmosféře a vyhrocené situaci. Přitom se i v tomto larpu vyskytovalo povídání mimo hru a o pravidlech a všechno tohle je natočené také. Takže si myslím, že pokud se herní sezení prostříhá od hluchých míst, tak lze celkem dobře sladit i tu autenticitu a zábavnost. Ostatně třeba by nikdo ani neprotestoval, kdyby šlo o hru se scénářem, myslím tím víc railroad než v obvyklé hře, ve které by byly autentické hlavně reakce hráčů.

ShadoWWW píše:
Myslel jsem to tak, že hráči, zvláště ti pokročilí, se snaží hrát a držet roli a nastavenou atmosféru hry. Ale i tak občas někdo něco prohodí, co do herního světa či role úplně nepatří. Je to normální. Např. když se hraje hororová hra, je normální, že někdo během dvouhodinového sezení sem tam prohodí nějaký vtip, i když jinak se snaží dodržovat ponurou atmosféru. Není na tom nic špatného.

To chápu - nicméně z tvého povídání vyplývá, že hráči udržují nějakou atmosféru, a jen občas vypadnou z role, nebo zahlásí něco mimo roli. Tady mám dojem, že kromě pár vět jsou mimo roli (postavy) prakticky pořád, i když je to dané i tím, že popisují jen relativně málo akcí.

ShadoWWW píše:
Taky je nutné si uvědomit, že někteří jsou RPG začátečníci.

Viděl jsem mladší začátečníky bez herecké průpravy s lepším roleplayingem, takže to pro mě není úplně směrodatný důvod. A pokud se rok sehrávali, tak mi nikdo z nich nepřijde jako začátečník.

článek píše:
Jde o první díl, vlastně prolog, kde jsem dal z celého dosud natočeného materiálu hráčům asi nejvíc prostoru, aby reagovali mezi sebou a divák si tak udělal obrázek o charakterech jejich postav a zároveň si udělal i nějaký vztah k samotným hercům

Obrázek o charakterech jsem si udělal, jako že jde o partu emotivních puberťáků, kteří se pod postapokalyptického světa hodí asi jako sněhová vločka do vulkánu, ale zase si myslím, že charakter postav se projeví ve vyhrocené situaci, takže to neberu jako směrodatné :-)
12.6.2019 12:31 - Xeth
K tomu stříhání... Například Relics & Rarities je stříhaný formát a funguje velmi dobře. Podle slov autorů se mimo jiné odtud inspirovali. Otázkou je čím přesně.
12.6.2019 12:33 - sirien
Jerson píše:
Btw. to že sbírají dřevo v místě, kde nerostou žádné stromy, to nikomu nepřišlo podivné?

V Končině?

Končina je ze stejné kategorie jako Star wars - jede na rule of cool a o žádnou logiku se nesnaží. Jestli je dost cool na to, aby tu nelogičnost přebyla, už je asi (stejně jako u těch Star Wars) na uvážení každého soudruha.

EDIT: nicméně zrovna v tomhle jednom případě - prostě si chtěli rozdělat na noc oheň kvůli klasické kempovací scéně. Jestli u toho pálej větve, křoví, nějaký postapo-houby nebo magicky zkamenělé dřevo polité naftou mi je asi vcelku jedno - když už tak to neni ani tak problém hry jako spíš odfláklej world-building (což, uznávám, je u hry která mimo jiné promuje ten svět trochu fail, ale jako žíly mi to jako divákovi asi netrhá)
12.6.2019 12:34 - Aegnor
Jerson píše:
dokáže napodobovat hlasy a zvuky mi přijde v pohodě, to je reálný prvek. Že současně umí napodobovat i takové věci jako rukopis a vyrábět kopie listin včetně kaněk, to mi už přijde zvláštní, zejména pokud to dokáže i v improvizovaných podmínkách

High Fantasy. High Fantasy.
12.6.2019 12:43 - LokiB
Jerson píše:
Zrovna v televizi řeší bouřky a varování před nimi. Nevím jak ty, ale já si pod slovem "bouřka" představím blesky a déšť.

Tak za prvé, psal jsi "Hm, tak ta "formující se bouře" přijde až večer. Tábořit v dolíčku, když se schyluje k bouři, mi přijde jako fakt špatný nápad."
Nevím, jak u vás na jihu, u nás bouře nerovná se bouřka

Zadruhé, před blesky a deštěm se klidně "schovám" do dolíčku, pakliže není ve vyschlém řečišti, resp. s kamenným podložím. Jestli ty ne, budiž, máme každý jiné kempovací návyky.
12.6.2019 13:34 - Jerson
sirien píše:
Končina je ze stejné kategorie jako Star wars - jede na rule of cool a o žádnou logiku se nesnaží.

Mluvil jsem o vnitřní logice světa, ale hlavně o konzistenci popisu v RPG, která mi přijde důležitá v jakémkoliv settingu. A ve chvíli, kdy míří do oblasti zasažení snětí, jedna z postav je jí nakažená a další se takové nákazy bojí, tak mi přijde důležité, jestli na oheň našli nějaké klacky z křoví nebo dřevo z mrtvých a rozpadlých stromů.

Aegnor píše:
High Fantasy. High Fantasy.

Munchkin. munchkin. Tedy tak toho hráče označují. Bude příště kopírovat dokument s oficiální pečetí, nebo originální plány vlaku? Nebo třeba zbraně?

LokiB píše:
Nevím, jak u vás na jihu, u nás bouře nerovná se bouřka

Pardon, moje chyba, měl jsem napsat "bouřka". Vysloveně tam mluví o děšti, silně přeháňce, mokru. Nespat v prohlubni, pokud hrozí déšť, radí snad každá příručka pro táborníky, myslel jsem, že je to základní znalost. Ale budiž, když jsem jediný, komu to přijde divné, tak to nechám plavat (a v dolíku to bude plavat hezky).
12.6.2019 13:42 - Aegnor
Jerson píše:
Munchkin. munchkin. Tedy tak toho hráče označují. Bude příště kopírovat dokument s oficiální pečetí, nebo originální plány vlaku? Nebo třeba zbraně?

Takže, ty napíšeš "vlastnost X není reálná", já zareaguju "jde o high fantasy" a ty zareaguješ "ale to je munchkinismus"? Ok. V pořádku, máš pravdu.
12.6.2019 13:49 - Jerson
Aegnor píše:
Takže, ty napíšeš "vlastnost X není reálná",

Až na to, že jsem to nenapsal. Napsal jsem, že mi to přijde zvláštní, zejména když jsem si přečetl popis Kenku, který mluví o tom, že nedokážou vytvářet vlastní věci, jen kopírovat existující - jako že je to omezení. To že nedokážou mluvit, jen napodobovat zvuky asi v Končině neplatí.
A moje reakce s munchkinem znamená, že jsem zvědav, co s takto pojatou schopností bude Matyáš provádět.
14.6.2019 22:32 - Tarfill
Když jsem pročítal tuhle záplavu reakcí, nedalo mi to a taky jsem ten úvodní díl Krotitelů zkouknul.
Vypadá to zatím zajímavě, má to potenciál, ale několik věcí mi tam přímo praštilo do nosu.
Úsměvných situací tam bylo dostatečně, vizuálně a zvukově taky krásně zpracovaný, o tom žádná!
Na druhou stranu mi tam přijde docela nesmysl v tom, na co chce GM házet a na co by postavy mohly / měly házet. Když si uvědomim, že si má někdo házet na usnutí v situaci kdy to vypadá jako úplně příběhově zbytečné, tak mi to přijde zároveň jako zbytečné zdržování příběhu, stejně tak jako hledání tábora. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdyby Valerya skutečně rychle usnula a kdyby kluci žádné místo na tábor nehledali a prostě sebou všichni někam flákli. Jako že by jejich oheň mohl někdo vidět a v příštím díle by je někdo napadnul? Nebo by jim bouřka strhla tábor? Nebo by neviděli přijíždět toho pána na voze?
Ne, toho pána na voze tam potřebuje GM, takže (stejně jako připomínka od Jersona) postava Mikhaila si najednou vůbec nepotřebuje házet a slyší i zdánlivě neslyšitelné pobrukování vozky na voze. To mi přijde dost rozporuplné, ačkoliv jsou to samozřejmě drobnosti.
Pak by mě zajímalo, jak si tvořila postavu hráčka Vegany. Když porovnám její staty oproti ostatním postavám, tak je to pěkně slabá barbarka. To měla takovou smůlu na hody kostkou? Nebo je tam někde chyba, že je tak nevyrovnaná?
A na konci v titulkách, je hlavní busič hlavou do zdi? Nemělo by to být spíš bušič s háčkem?
Každopádně uvidíme další díly, chuť na ně zatím určitě je... ;-)

edit: jo a hned ze začátku se několikrát stalo, že aktéři koukali do jiné kamery, než která je zrovna snímala, nebo to tak alespoň vypadalo... tak na to pozor... ;-)
15.6.2019 08:53 - Jerson
Mně přijde, že je snímá víc kamer současně, takže koukají do té, kterou mají před sebou, ale ne vždy je použit záběr zrovna z téhle.

Pokud jde o hody, zajímalo by mě, co by GM dělal, kdyby Michailo tu vlaštovku netrefil. Taky bylo vtipné, jak měli starost o tu hladovějící rodinu, ale jakmile zprávu znovu poslali, tak je jejich utrpení přestalo zajímat - i když vlaštovka ještě nějaký čas poletí a kdo ví, jak je to s posíláním peněz
15.6.2019 09:06 - sirien
Tarfill píše:
Když si uvědomim, že si má někdo házet na usnutí v situaci

Jo no, tenhle "archaickej dračákysmus" tam je cítit dost, ale upřímně - pokud si čet původní pravidla Končiny, tak co si čekal?

Zatím to je ale spíš na úrovni "neelegantní" než špatný. Uvidíme co dál.
17.6.2019 14:38 - ShadoWWW
Sirien píše:
ShadoWWW má představu že když se Krotitelům udělaj EN titulky tak by to mohlo chytit zahraniční diváky a tim by to mohlo nabrat love v dolarech.

Jako přiznejme si, že pokud se nestane nic neočekávaného, tak se ten projekt nezdaří. Když dobře, tak dosáhnou na polovinu kýžené částky, což ale ve výsledku znamená nulu, protože když se nesplní cíl, tak peníze backerů putují zpět (což mě teda taky překvapilo, že peníze se strhávají z karty hned ve chvíli backnutí, ne až na konci kampaně, jak je to u Kickstarteru).

Osobně tam vidím dvě možnosti, jak by se jim ta kampaň mohla podařit:
1) Jak už jsem psal. Že by to otitulkovali a umožnili tak fanouškům v USA, aby se připojili do kampaně. V USA je poměrně zájem zjišťovat, kde všude po světě se DnD/RPG hraje a jak. Tady ale záleží, za jak dlouho se podaří titulky doplnit a další problém je, že Startovač je celý v češtině; uživatelské rozhraní i popisy v kampani.

2) Druhá možnost je, že sponzoři zasponzorují zbytek kampaně z vlastní kapsy. Z jejich pohledu by mohlo jít o v dlouhodobou investici. Přece jen ta série zůstane na youtube dlouhé roky a stále bude generovat nové potenciální zákazníky. Jeden díl je z hlediska reklamy nic, ale celá série (mluví se o 13 dílech) je slušnou reklamou pro jejich produkty.
17.6.2019 14:54 - York
ShadoWWW píše:
V USA je poměrně zájem zjišťovat, kde všude po světě se DnD/RPG hraje a jak.

A jo, ono je to vlastně hrané v pravidlech DnD 5e. Tak to jo, to by nějakej zájem vzbudit mohlo.

ShadoWWW píše:
další problém je, že Startovač je celý v češtině

Eh, tak to je ovšem dost fail (ohledně snahy získat anglicky mluvící backery). Mě by nutnost proklikávat se nějakou hatmatilkou zaručeně odradila.
17.6.2019 14:57 - Jerson
Koukám že tam někdo přispěl 40 000 Kč. Anonymně.
17.6.2019 15:15 - exi
Krotitelé draků
55 min ·

Naše přání se pomalu plní! Lvím podílem dnes přispělo žánrové nakladatelství Mytago a přiblížilo nás k hranici 100 000. Díky moc všem! Těšte se na novou raritní odměnu, která se odemkne, až onu hranici zcela pokoříme. Bojujeme dál, buďte s námi!
17.6.2019 15:21 - exi
Opravte mě, pokud se pletu, ale přijde mi to, že účel tohohle příspěvku je, aby projekt vykazoval známky života. Lidi pak víc přihazujou, když vidí, že je realizovatelný. Vyberou, co jen půjde, a zbytek by mohly doplnit sponzoři na konci, pokud by to neklaplo. A to nemyslím nijak rýpavě, je to legit přístup.
17.6.2019 15:39 - York
Na tomhle projektu je už teď vidět, že má fakt profesionální produkci. Kulisy, rekvizity a podobně jsou určitě srovnatelné s tím, co Matt Colville a jeho tým připravili v rámci svého úspěšného kickstarteru*. Takže minimálně v tomhle ohledu Krotitelé draků rozhodně stojí za podporu. Skaven to zjevně vidí stejně.

* Což jsou sice v tomhle ohledu taky začátečníci a amatéři, ale rekvizity (třeba herní stůl) objednávali od profesionálů.
17.6.2019 15:40 - sirien
Jak dlouho že už ta kampaň běží?
17.6.2019 15:43 - ShadoWWW
Od 10.6.
18.6.2019 12:35 - Count
Matt Colville i Krotitelé draků chtějí v základu podobnou částku. Ale když se podívám na viditelnou historii obou subjektů, pak se nedivím brutálnímu přebytku u MC a velkému nedostatku u KD. Škoda, že ten čas co už hrají, nemají natočený. Třeba nekvalitně, ale přesto. Nekupoval bych při podpoře zajíce v pytli. Dávalo by mi i větší smysl, kdyby se spojili s Gergonem a PJ Craftem. KD by získali komunitu a Gergon zase náměty na další videa a možnost ukázat, že to co natočil, tak funguje. A nebo ne a proč. Win win situace. Oba, jak KD tak Gergona podporuje Fantasyobchod. Tak proč nebudují silnou značku a nesnaží se o synergii, ale takto to drobí? Technika super, ale když začínají, je méně vlastně více.
18.6.2019 12:47 - ShadoWWW
O synergii se snaží Skaven/Mytago a je to vidět (vydávají Příběhy impéria, Zakázané země, Lone Wolf, Asterion, Jeskyně a draky aj.) a podporují KD i Gergona. Snaží se být tím, čím byl Altar v 90. letech (a snad úspěšně).

Ale komunita moc synergická není, spíš naopak. Tady na Kostce se o všech projektech celkem diskutuje (až na téma Drakkar), i když z historických důvodů tu zrovna Končina nemá dobré jméno. RPG F nebo na Nyxu je o KD nebo PJ Craftu mrtvo.

Zas každá sajta má jiné složení návštěvníků a adminů, stejně jako zaměření, takže to je asi logické. Doba, kdy jedna sajta byla mainstream a diskutovali tam všichni řádově desítky postů denně, je pasé.
18.6.2019 12:49 - York
Count píše:
Ale když se podívám na viditelnou historii obou subjektů, pak se nedivím brutálnímu přebytku u MC a velkému nedostatku u KD. Škoda, že ten čas co už hrají, nemají natočený. Třeba nekvalitně, ale přesto. Nekupoval bych při podpoře zajíce v pytli.

To není úplně fér srovnání. Matt Colville měl obrovskej úspěch v kickstarteru díky svému youtube kanálu o vedení hry. Pledgeři taky předem netušili, jak vlastně Matt reálně hraje a neznali ani nikoho z hráčů.

edit: A navíc v tom kickstarteru spojil příručku Strongholds and Followers a pár miniatur se streamováním, takže dost možná většinu pledgerů utáhnul na ty fyzické produkty.

Podobně krotitelé draků prodávají imho hlavně dvě věci:
• Profesionální rekvizity a produkci (to je dobře vidět z propagačního videa).
• Relativně známá jména hráčů (tohle třeba Matt nabídnout nemohl).
18.6.2019 12:54 - sirien
ShadoWWW píše:
RPG F nebo na Nyxu je o KD nebo PJ Craftu mrtvo

Na RPG F i na Nyxu je z hlediska RPG komunity mrtvo už nějakou dobu obecně (bohužel).

York píše:
To není úplně fér srovnání.

To je velmi fér srovnání.

Matt měl tou dobou status osobnosti (za mě celebrity, ale pro mnohé bohužel osobnosti) a o tom jak hraje se šlo docela dobře dohadovat z jeho recenzí a rad vůbec. To je pro mnohé dost dobré a hlavně to je vztažené k (očekávanému) obasahu.

Co nabízí Krotitelé je zatím převážně forma. Dobrá forma, ale o obsahu (vč. herního stylu) nevíme nic (ani po prvním 20 minutovém intru - samá charakterizace, žádné interakce nebo gaming tam nebyly).
18.6.2019 13:05 - York
sirien píše:
o tom jak hraje se šlo docela dobře dohadovat z jeho recenzí a rad vůbec.

Nešlo.

Jediné, z čeho to šlo usuzovat, byla jeho vlastní slova, že jeho reálné hry jsou stejně jako u většiny hráčů plné různých offtopic hlášek a komentářů a tak. Což se pak opravdu částečně potvrdilo (hráči si zjevně při streamování dávají pozor, aby to omezili, ale i tak se to mnohem víc podobá hře, kterou skutečně může zažít každý, než třeba hry vedené Mattem Mercerem). Kdyby tohle otevřeně neřekl, tak bys to z jeho videí nepoznal.
18.6.2019 13:50 - ShadoWWW
Ono je i otázka, nakolik je RPG v ČR oproti USA monetizovatelné.

Když vezmu Gergona, tak jeho videa na youtube jsou oblíbená, a přesto má na Patreonu jen 14 podporovatelů a $116 měsíčně. To je hodně slabota. Dračák na Startovači taky moc nevybral, a tak to Gergon zabalil (další díly nebudou).

Startovač KD taky zůstává daleko za očekáváním.

Dost lidí, co znám, že hrají DnD 5e, si nikdy nekoupilo žádnou příručku.

Obecně je v ČR hodně předpoklad: "RPG je zábava, za kterou nechci platit."
18.6.2019 13:55 - ShadoWWW
York píše:
ale i tak se to mnohem víc podobá hře, kterou skutečně může zažít každý, než třeba hry vedené Mattem Mercerem

To si nemyslím. Colville je ze staré školy a hraje DnD hodně old-school stylem. Mercer sice taky hraje už velmi dlouho, ale hraje mnohem víc storytellingově, a to je styl, kterým dnes začíná hrát stále více nových skupin. Mercer jen ukázal, že storytellingově se dá hrát DnD.
18.6.2019 13:59 - York
ShadoWWW píše:
Obecně je v ČR hodně předpoklad: "RPG je zábava, za kterou nechci platit."

To sice možná jo, ale podporovat někoho konkrétního je něco jinýho. Tam je potom otázka, nakolik tě dotyčný nadchne, nebo aspoň zaujme.

Vem si třeba Path of Exile. Můžeš ji hrát úplně zadarmo a kromě pár drobností (místo ve stashi) se tam nedá platit za nic herně užitečnýho. Přesto si lidi kupujou supporter packy, prostě proto, že tu hru mají rádi a chtějí vývojáře podpořit. A mluvím teď o hráčích z ČR.
18.6.2019 14:02 - ShadoWWW
Hráči videoher je ale jiná skupina. Ti už si i v ČR zvykli za hry platit (hlavně díky Steamu). U stolních RPG je to stále jinak.
18.6.2019 14:09 - York
ShadoWWW píše:
U stolních RPG je to stále jinak.

Protože není nabídka.

Kdy u nás naposled vyšlo nějaké použitelné dobrodružství? Ok, Tauril, ale to musíš rozjet úplně novou kampaň v novym světě.

Pak tu máš různá pravidla. Ta si naopak často koupěj lidi, kteří pak tu hru nehrajou, čistě kvůli tomu, že chtějí autory podpořit.

DnD 5e se hodně šíří skrze tvoje překlady, což je tak nějak tradičně brané jako nekomerční produkt. Ty sice, tuším, někde nabízíš možnost, ti za to něco poslat, ale většina hráčů, ke kterým se překlad dostane, o ní imho neví.

Takže komu a za co by měli hráči ty peníze posílat?

Ok, PJ craft, to je první vlaštovka. Tobě přijde, že 14 stabilních podporovatelů je slabota - mně to přijde jako ohromnej úspěch.
18.6.2019 14:21 - Jerson
Myslím, že se najdou i lidé, kteří budou za RPG nějakým způsobem platit, a budou platit i za to, aby někdo natáčel videa, jak hraje RPG. Já bych za to taky zaplatil. Ale když je mi líto dát 200 Kč za mizerný film v kině (byť to klidně dám za dobrý film), tak se mi nechce dávat takovou nebo dokonce vyšší částku za 20minutovou ukázku, která mě zrovna moc nezaujala.
18.6.2019 14:24 - sirien
ShadoWWW píše:
Dračák na Startovači taky moc nevybral

Vzhledem k jeho nevalné a prudce klesající kvalitě se neni čemu divit.
18.6.2019 14:38 - Tarfill
York píše:
Ty sice, tuším, někde nabízíš možnost, ti za to něco poslat, ale většina hráčů, ke kterým se překlad dostane, o ní imho neví.

Jo, o tomhle fakt nevim. A minimálně jednou dvakrát jsem se jasně vyjádřil, že bych ty stohy překladů byl ochoten ocenit / zaplatit. Vyjádřil se pouze sirien, který by za překlady FATE uvítal kvalitní whisky (nezapomněl jsem). Ale Shadowww ani Merlin ani Chrochta apod se nevyjádřili a číslo účtu / styl odměny nezmínili... ;-)
18.6.2019 15:14 - York
Tarfill píše:
Jo, o tomhle fakt nevim.

Mám dojem, že to je normálně vystavené jako produkt na GM's guild, můžeš zkusit pohledat.

(Pokud to tak je, tak část tvých peněz dostanou Wizzardi a část ShadoWWW, což mi v tomhle případě přijde fajn.)

edit: tady.
18.6.2019 15:20 - pilchowski
York píše:
produkt na GM's guild

Je to trochu off-topic a dotaz na Shadowwwa, ale tohle jde? Vím, že na DMSguild zakazujou kopírování rozsáhlých částí svých publikací (jakože místo kopírování celých stat blocks nebo popisů kouzel radši odkaž na PHB nebo MM), ale tohle je de facto překlad celý knížky, jako bez ironie, fakt mě to zajímá.
18.6.2019 15:24 - Count
Napadlo mě, když jsou aktéři KD z herní branže, co kdyby zkusili zapojit někoho ze známých herců a udělat to víc jako show a propagaci DnD. Třeba by si mohli zahrát epizodní NPC. Časem by z toho mohlo vzejít něco jako Acquisition Incorporated. Vidět Norberta Lichého, Trojana a Stracha u jednoho stolu, na to bych neváhal zajet i do Prahy a mohlo by to na sebe strhnout hodně pozornosti.
18.6.2019 15:24 - York
pilchowski píše:
tohle jde?

Je to komplet nový text a je to produkt, který hráčům DnD 5e přidává něco navíc. Přesně k tomu je DM's guild určena.

Morálně je to imho taky v pohodě, protože z toho mají Wizzardi podíl na zisku. To je opět přesně to, k čemu je DM's guild určena.
18.6.2019 15:34 - pilchowski
No já nevím, jak s tím "komplet novým textem". Proto se na to ptám. Viz zde.

Can I submit non-English language titles to the Dungeon Masters Guild program?

Yes. Original content can be published in non-English languages. No direct translations of Wizards of the Coast titles. Please include a short description in English on the product page.
18.6.2019 15:37 - exi
pilchowski Propadl sítem ;) na překlad potřebuješ licenci, abys na tom mohl vydělávat.
18.6.2019 15:41 - York
exi píše:
na překlad potřebuješ licenci, abys na tom mohl vydělávat.

Striktně právně vzato máš asi pravdu. Opět ale podotýkám, že při prodeji na DM's guild jde část zisku Wizzardům - tedy je to efektivně stejné, jako kdybys to prodával jinde a stejnou část zisku jim posílal jako licenční poplatek.

Mně to přijde jako fakt super řešení a divím se, že tam nemají publikování překladů (výhradně elektronicky přes DM's guild) explicitně povolené.
18.6.2019 15:41 - pilchowski
exi píše:
Propadl sítem ;) na překlad potřebuješ licenci, abys na tom mohl vydělávat.

Jak říkám, morálně to nezpochybňuju a ani si nedělám iluze, že toho prodal za víc jak 20 dolarů, ale vzhledem k tomu pravidlu, co cituju, jsem byl jen překvapen, že to tam je, nic víc (tady dej smajlíka, Marek Prchal).
18.6.2019 15:44 - exi
York Protože by neohlídali kvalitu překladů. Jakýkoliv Jouda z Horní Dolní by mohl vzít jejich pečlivě vymazelný dílo, vydávat ho ve svý zemi přes DmsGuild a ještě na tom vydělávat (a WotC by šlo jen pár drobných). Jasně že nic takovýho nemůžou povolit, neměli by nad tím vůbec žádnou kontrolu (kterou zajišťují právě vydáváním licencí).
pilchowski Já Shadowwowi fandím, že mu to prošlo :) S morálkou nemám problém, sam jsem namočen ;)
18.6.2019 15:46 - Aegnor
exi píše:
(a WotC by šlo jen pár drobných)

Tuším, že jsem tu někde na kostce četl, že si WotC bere 50%. Takže by WotC šlo úplně stejných pár drobných, jako jde autorovi.
18.6.2019 15:49 - York
exi píše:
protože by neohlídali kvalitu překladů.

To je pravda, ale kvalitu neohlídají ani u ostatních produktů, které někdo prodává přes DM's guild. A zákazníci to samozřejmě vědí a právě tak k tomu přistupují. Nikdo je nenutí si tam ty produkty kupovat, že.

Proto jsem taky explicitně zmínil podmínku, že by to bylo povolené výhradně při prodeji elektronické verze přes DM's guild.
18.6.2019 15:49 - Log 1=0
Aegnor píše:
Tuším, že jsem tu někde na kostce četl, že si WotC bere 50%. Takže by WotC šlo úplně stejných pár drobných, jako jde autorovi.

Což je fér, když si dá s překladem práci jako ShadoWWW. Bylo by to dost nefér, kdyby nějaký troglodyt prohnal příručku Google translatorem a nahrál to tam.
18.6.2019 15:52 - York
Log 1=0 píše:
nějaký troglodyt prohnal příručku Google translatorem a nahrál to tam

Buď si to zákazník koupí nebo ne. Pokud někdo bude ochoten zaplatit za překlad google translatorem, nevidím důvod, proč by to mělo bejt nefér.

(Sakryš, zninjovali jsme úplně nesouvisející diskusi. Sorry.)
18.6.2019 15:56 - ShadoWWW
Jj, Wizardi si na DM's Guild berou 50%.

Dal jsem to tam v době, kdy to ještě pravidla povolovala (první týden, co DMs Guild existoval). Čtyři roky předtím, než vznikly oficiální licence pro překlady. Když vznikly oficiální licence, tak na DMs Guild pravidla upravili, aby někdo nepoškodil zájmy oficiálního překladatele/vydavatele v dané zemi. Že jsem to nestáhl, je spíš moje lenost.

Než podpořit překlad na DMsGuild je IMHO mnohem lepší podpořit českou DnD komunitu. Když Skaven souhlasil s JaD podle DnD 5e, tak má větší smysl podpořit JaD. Nebo ten Gergonův Patreon, nebo Startovač KD, nebo pomoci s překladem/korekcí místním překladatelům, nebo rozjet otevřená hraní ve svém městě. Zkrátka něco aktuálního, co podpoří komunitu do budoucna. Překlady PHB/DMG/MM už jsou hotová věc a zavátá prachem. Aktuální projekty podpoří DnD komunitu lépe a mně by udělaly větší radost. ;)
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.7821671962738 secREMOTE_IP: 34.207.78.157