Kultura

LKarpianus
29.1.2019 12:28
Krotitelé draků
Už několik měsíců pracujeme na přípravě seriálu á la Critical role z prostředí Končiny... Stay tuned! :-D

A pokud byste náhodou chtěli být informování o veškerých novinkách, tak nás lajkněte na facebooku. Za jakýkoliv feedback a podporu budeme rádi!

Web
Facebook
Instagram

Hráči:
- Matyáš Valenta
- Zuzana Mazáčová
29.7.2020 09:55 - LokiB
škoda, to je zpátky v žabomyší úrovni "tys mu kopnul do bábovek, bábovky byly hnusné, ale byly jeho, ale on se s nima moc vytahoval, ale ..."
jako je léto, běžně okurková sezóna, no tohle je trochu repetitivní ... :)

Mně třeba přijde, že k LK a krotitelům draků tu někteří mají větší výhrady, než k jiným osobám a streamerům a kanálům. Můj pocit je, že to je přeci jen do určité míry osobní, oni říkají že je to hlavně proto, že LK a spol mají velké kecy narozdíl od ostatních, myslet si o tom může kdo chce co chce.
Jerson to trpělivě zahrává do autu racionalizací, argumentuje dobře, ale jak říká stará židovská anekdota "stín podezření zůstal" :)

Každej, kdo přijde s něčím vlastním, musí počítat s tím, že odněkud dostane kritiku. Jak se k ní staví pak dál určuje i pohled okolí. Mně osobně některé Jersonovy výhrady, uvedené k Dovoednostem, viz předchozí link, přijdou takové "jersonovské", takže nic výjimečného. Úplně stejný seznam by mohl udělat i k DND 5E pravidlům a vysmát se tamním mechanikám. Ono by to šlo ke kterémukoli systémů, kde se budeš snažit hodnotit jeho funkčnost optikou "reality". Co je kdo ochoten akceptovat je na něm. V tomhle zrovna Jersonovu kritiku už neberu až tak vážně, protože historie.

Jerson píše:
A víš, že ta diskuse začala tvou otázkou?


Není to tak úplně pravda ... diskuse začala tvým upozorněním na obsah Krotitelů, kterému se pak další vysmáli a pak už to byl pingpong.
29.7.2020 10:30 - Jezus
LokiB píše:
Mně osobně některé Jersonovy výhrady, uvedené k Dovoednostem, viz předchozí link, přijdou takové "jersonovské",

To jsou. Když někdo bere text dovedností doslova a záměrně se tváří, že když tam není napsána každá možnost či výjimka - normálně uchopitelná a vyhodnotitelná herní fikcí - že prostě neexistuje. Ale tak to už je na čtenářích, aby si text přebrali a viděli, v čem je Jerson sám o sobě absurdní a v čem má naopak pravdu...

LokiB píše:
Úplně stejný seznam by mohl udělat i k DND 5E pravidlům...

...mohl a často právem...

LokiB píše:
...a vysmát se tamním mechanikám.

Ani ne. Ty mechaniky jsou ve skutečnosti dost funkční. Možná zastaralé a v něčem překopané (například zdlouhavé a někdy "zasekávací"), ale funkční.

LokiB píše:
diskuse začala tvým upozorněním na obsah Krotitelů, kterému se pak další vysmáli a pak už to byl pingpong.

Moc nechápu, co tímhle chceš říct? Samozřejmě že se tu začalo debatovat po Jersonově upozornění na nové Krotitele a otázkou, jak to lidé hodnotí (dokonce ji pak opakoval, aby vrátil diskusi k tématu). a byla zcela k tématu.

Že to kvůli některým lidem přerostlo v debatu o LK a minulosti Končiny, to s tím začátkem nijak nesouvisí. Pokud jsem to pochopil, Jerson tím "začátkem" myslel vaši malou debatu o tom, nakolik se nechává ovlivňovat osobní antipatií. Což popírá a já mu to věřím. Osobní antipatie projevuje sirien neustálým otíráním se o LK a jeho projekty. (A vyčetlo mu to už víc lidí).
Nemysli si, mě to v těch diskusích už taky vadí, ale je potřeba to nepřenášet na jiné lidi (což je objektivně těžký, protože jak diskuse jede, někdy to psotě trochu splývá :-) ).
29.7.2020 10:49 - Jerson
Jezus píše:
dyž někdo bere text dovedností doslova a záměrně se tváří, že když tam není napsána každá možnost či výjimka

No, ano. Beru text pravidel doslova a rozebírám ho tak jak stojí. Pokud chceš vědět proč, mám celou řadu důvodů, pro ilustraci poslední příklad, na který jsem narazil včera:
video ze Zákonně ukecaných
To že osobně jsem schopen si různá pravidla domyslet a že toho jsou schopní i další hráči ještě neznamená, že není rozšířené rulelawyerství.

Bohužel už nemůžu najít promo video Krotitelů draků, ale když hráči řeší, jak sestřelit papírovou vlaštovku, když je 50 metrů vysoko a dostřel píšťaly je 50 metrů (nebo tak nějak), tak tam zaznělo "vylez si na koně, budeš výš."
Tedy troufám si dovodit, že přesné znění mechanik by pro hráče Končiny mohlo být dost důležité. Konkrétní případy bych našel i ve videích z aktuální kampaně, ale fakt nemám čas to vyhledávat.

Jezus píše:
Ty mechaniky jsou ve skutečnosti dost funkční. Možná zastaralé a v něčem překopané (například zdlouhavé a někdy "zasekávací"), ale funkční.

No, to bych zrovna neřekl, ale protože už se na ně nemůžeme podívat a vyzkoušet je (nebo nevím kde), tak to asi nemá smysl řešit.
29.7.2020 11:01 - LokiB
Jerson píše:
když hráči řeší, jak sestřelit papírovou vlaštovku, když je 50 metrů vysoko a dostřel píšťaly je 50 metrů (nebo tak nějak), tak tam zaznělo "vylez si na koně, budeš výš."


Však i to je pro některé část zábavy u stolu :)
Imho kdo chce, tak si to během 3 vteřin vyřeší, a kdo chce jinak, bude se kolem toho hodinu hádat u stolu.

BTW: co přesně se ti na té radě nelíbí? ;)
29.7.2020 11:04 - Jezus
Myslel jsem takové to (parafrázuji): "V dovednosti stopování zvládne až pokročilý určit stav stopované zvěře a je-li zraněná. Tím pádem postřelenou srnu, která hodně krvácí nedokáže začátečník dohledat a ani nepozná, že krvácí..." To je za mě absurdní hnidopišství, pokud je z herní fikce jasné, že to zvládne každý (rozumně všímavý), netřeba dovednost. Nemusíš mít všude přesně definované věci, na něž stačí selský rozum.

Jerson píše:
když je 50 metrů vysoko a dostřel píšťaly je 50 metrů (nebo tak nějak), tak tam zaznělo "vylez si na koně, budeš výš."

Ok, zapomínám, že selský rozum není všeobecně rozšířená vlastnost :-) Na druhé straně jsi si jistý, že to nebyl vtípek? (Nebo kouzlo nechtěného okamžiku, kdy po té, co to vyslovíš, si sám uvědomíš, že je to blbost). Nikdo to přece nerealizoval, my se taky občas bavíme absurdními plány...

Každopádně to, že existuje rulelawyerství má smysl řešit u přesných mechanik a třeba účincích kouzla. Určitě by kvůli tomu neměla být snaha dostat do textu všechny výjimky. Rulelawyerství je mor, přece ho nebudeš podporovat tím, že budeš sám pitvat texty dovedností do absurdních detailu a tvrdit, že když tam není napsáno, že pusška může případně dostřelit i trochu dál, jen "hůř", že to tím pádem nejde a MUSÍ to tam být...

To o těch mechanikách, co cituješ, jsem mínil na mechaniky DnD5e (je to jakoby pokračování toho předchozího výroku), ne Končiny.
29.7.2020 11:34 - Colombo
Prosimvás, nemůžete už toho nechat?

Vždyť tu už vedete žabomyší hádky o tom, kdo tu vede žabomyší hádky.
29.7.2020 11:36 - Gediman
Jo, pojďte raději rozebírat Void 2.0, bude to užitečnější :)
29.7.2020 11:43 - Winnie
Colombo píše:
Vždyť tu už vedete žabomyší hádky o tom, kdo tu vede žabomyší hádky.


Touché.
29.7.2020 11:53 - Jezus
No jo, když oni ale žabáci loupou banán ze špatné strany!
29.7.2020 12:04 - Jerson
Jezus píše:
Každopádně to, že existuje rulelawyerství má smysl řešit u přesných mechanik a třeba účincích kouzla. Určitě by kvůli tomu neměla být snaha dostat do textu všechny výjimky.

Ne, výjimky ne. Je lepší napsat pravidla tak, aby byla pochopitelná a zároveň celkem jednoznačná.

Nicméně nebudeme řešit pravidla Končiny, když je téma o Krotitelích draků, tak sem dám pár věcí, které v tom videu zazněly jako rady pro začínající GMmy, ať se můžeme bavit k věci.
(Dicslaimer: Jo, je to výběr podle Jersona, takže určitě mám své důvody, proč vybírám zrovna tyhle kousky. Komu se to nelíbí, ať si to video projde sám a vybere vlastní pasáže.)

První rada začínajícímu GMmovi 14:46

A zejména O čem je GMmování 15:53

Dále Největší rada jak být dobrým Gamemasterem 19:02

Jako malá vsuvka Vlastní pravidla 20:11 (čímž asi můžeme uzavřít naše debaty o pravidlech Končiny)
29.7.2020 13:08 - efram
Bylo by jednodušší, kdyby jsi si prošel všechny své příspěvky zpětně za několik let, protože je zjevné jak bude další debata vypadat, co budeš rozporovat a považovat za chyby. Spousta věcí co tam jsou se tu do krve rozebírala v minulosti a čas od času nějakou mrtvolu, speciálně ty, vykopeš na světlo boží.

1-14:46 - GM začátečník Aleš zde zjevně ztratil myšlenku. Lehce se dotknul tématu tím, že řekl: "chtěl bych motivovat hráče".takových záseků najdeš v dost i v jiných videích tohoto typu.

2-15:53 - GM pokročilý Matyáš popsal styl určité skupiny GMů, kteří jsou scenáristy hry. To vůbec nemusí zavánět RR nebo něčím podobným. Jak Matyáš sám uvádí to je GMovo vklad stejně jako hráči dávají svůj vklad prostřednictvím svých postav. Možná to mohl říct komplexněji. Nicméně kdo chce psa bít hůl si vždycky najde.

3-19:02 - GM exper Ladislav říká, že je pro začátek vhodné vzít předpřipravené dobrodružství (jednoduché a základní) a na něm se seznámit s pravidly.

4-19:02 - a to jsi uvedl proč? Přiznal, že jeho projekt nedopadl. To jako opravňuje tebe si myslet, že tvá sarkastická kritika je na místě?

Kromě č. 1 kde zřejmě došlo ke ztrátě myšlenky, budiž to začátečníkovi odpuštěno, jsou oba další příspěvky celkem OK, nic závadového.

Osobně to video nepovažuji za úplně zdařilé a to z těchto důvodů:
- je velice dlouhé a je to vlastně nekonečný pokec. myslím si, že takto dlouhá videa nikoho nenadchnou a volil bych kratší, ale častější formát.
- video by mělo být zřetelně (přestávkou, předělem atd) rozděleno na jednotlivá témata a je otázkou jakou přípravy v rovině poznámek (pro urovnání si myšlenek) si vystupující udělali. Přijde mi, že příprava nebyla a jde fakt jen o volný streamovaný pokec.
- na konci každé sekce by klidně mohl být screen s bodově vypsanými radami.
- na konci videa by bylo vhodné shrnutí, krátce, úderně !
29.7.2020 13:25 - Jerson
efram píše:
čas od času nějakou mrtvolu, speciálně ty, vykopeš na světlo boží.

Nerozumím. Jakou mrtvolu?
29.7.2020 21:56 - Jezus
Ten Backstage je spíš beseda. Takové povídání na téma... zajímavé věci tu tu a tam zazní a do toho hromada historek a prostě zážitků, kterým se říká zkušenosti. Informačně je to opravdu řídké v tom smyslu, že pokud chceš někomu doporučit video stylem "Na tohle se podívej a tím se jako začátečník řiď", tak to chce najít prostě nějaké dvacetiminutové díly něčeho jako přednášek - prostě mluví jeden člověk na téma a dává tipy.

Nicméně pokud má někdo čas a chuť, tak zkouknout tohle jako doplněk může být fajn, prostě na příbězích a tak se člověk učí, byť je to zdlouhavé a jakoby neefektivní. Ale jako "podcast", když je čas, proč ne?

Sám nevím, co bych moc pitval. Ty základní věci pro začátečníky jsou všude možně a já jakoby nevidím, co o tom dál říkat.

A ta 15-tá minuta a dále mi přijde v pohodě. Jasně, zamluví se docela dobrá otázka a to zmatečný, ale Matyáš tam říká dobrou věc v tom 15:53 "DMování je o tom, že máš cool nápady, který naházíš na hráče a oni se s něma poperou." Kdyby dodal ješě něco jako "a společně hrajeta, abyste zjistili, co se z toho vyvine (jak to dopadne)." Tak je to moderní a suprovej přístup.

Jasně, GMování není jen o tomhle, dokonce ty nápady nemusí být vlastně tak cool (není to podmínka), ale troufám si říct, že ti, co GMování baví, považují některé své vklady za cool :-)

No a rada jak být dobrým GM stylem "První dobrodružství zahraj podle nějaké knížky. Něco si o tom přečti, nevytvářej hned megalomansky svět nebo kampaň, nejdřív něco napodob a zkus pochopit, co a jak funguje" je imho dobrá. Mě tam chybí maximálně doporučení, že ne všechny oficiální produkty (moduly) jsou vlastně tak dobré, jak se o nich tvrdí a mají spousty chyb i GM-centrických myšlenek, railroadů a pod. a že ne vždycky je takový styl hry žádoucí (oblíbený, vyhovující)... I když z mých zkušeností vyplývá, že i když ho osobně nemusím, někteří hráči k němu sami inklinují. A pro začínající Gm nemusí být nutně hned zlo, spíš si na něj jen nesmí moc zvyknout on a jeho hráči...
30.7.2020 13:23 - Gurney
Stojí za to si tu Baskstage poslechnout? Čirá bizarnost videa, ve kterém se Karpianus nazývá GMem - expertem (rofl) mě láká a oproti tomu Valenta (který v nějakých streamech vypadal minimálně jako fakt dobrý hráč) by mohla poskytnout zajímavý kontrast. Nicméně tři hodiny, to budu koukat tak týden.
30.7.2020 14:04 - ShadoWWW
Matyáš Valenta je z nich nejlepší. Čiší z něj nadšení pro věc a hlavně upřímnost. Jeho chování i reakce jsou uvěřitelné. Backstage sleduji, jen když tam je. Jinak Backstage je takové příjemné tlachání u kafe. Žádná raketová věda, ale když mám čas, tak si to rád poslechnu.

Oproti tomu hraní jako takové je pro mě u Krotitelů draků nekoukatelné. Ta skupina není vůbec sehraná. Taky nemám rád, když se během hraní mluví sprostě, natož ve streamech. Jako někdy jsou vulgarismy pochopitelné vzhledem třeba k prostředí (zaplivaný pajzl v přístavišti), ale i tak se to dá řešit s grácií. Ale vulgarismy, které tam občas zaznívají, jsou pro mě už příliš silný kafe.
30.7.2020 16:14 - MarkyParky
Jezus píše:
"DMování je o tom, že máš cool nápady, který naházíš na hráče a oni se s něma poperou." Kdyby dodal ješě něco jako "a společně hrajeta, abyste zjistili, co se z toho vyvine (jak to dopadne)." Tak je to moderní a suprovej přístup.


Jenže on to nedodal a tím pádem je to fousatý a příšerný přístup.
30.7.2020 16:22 - Jezus
No počkej. Jen proto, že každej hned nevytahuje apokalypsu, nemá příšerný přístup :-) A DnD je tradiční hra. Nějakej ten fousatej přístup snese. Ostatně sám víš, jak vypadají jeho moduly :-)

IMHO jde o to, nepředstavit si hned, že když to nedodal, myslí si pravej opak. Co je špatně na tom, že GM hází na hráče své nápady? Problém nastává, když po nich chce, aby se jeho nápadů zúčastnili a hráli je tak, jak si vysnil.

Ale to on neřekl, že? Naopak hned po tom říká, něco o zpětný vazbě, kdy ti hráči naznačí, co z toho se jim líbí. Mě to skoro znělo, že má být víc na nich, co z toho si vyberou...
30.7.2020 16:52 - LokiB
Dobře, chápu, Markymu to nepřijde jako dobrý přístup ... ale čekal jsem od něj trochu víc objektivity a schopnosti povznést se nad vlastní preference ...
30.7.2020 17:50 - sirien
Jerson: FAKTOGRAFICKÉ OKÉNKO - Krotitelé a GameCon

Lidé z Kostky neorganizují GameCon.
GameCon organizuje i pár lidí z Kostky.
...rozdíl je možná drobný, ale důležitý a děkuji za jeho reflektování.

Pointa, kterou implikuješ, je sice in my favor, ale není pravdivá: účast Krotitelů na GC byla dohodnutá skrze jiného organizátora který není součástí místní komunity. Já ani nikdo jiný odtud jsme s domluvou ani organizací věci neměli nic moc společného (organizace GC není centralizovaná, ale distribuovaná).


_________________________


Jezus, Loki: Nejde o to, jestli to je dobrý přístup - jde o to, jestli to je, takhle samo o sobě bez dalšího, věc hodná sebe-prezentace ve videu na sociální síti popř. věc hodnotou odpovídající času, který divák stráví její konzumací. Srovnej to s tím, kdyby někdo napsal článek plný podobných "trivialit" - divil by se pak někdo kdyby se reakce nesly v duchu "eh, duh bro! meh..."? Není důvod dávat videu nižší standard jen protože to je video. (Zejména, když se autoři sebeprezentují jako osobnosti a už jen tím že tvoří videa s radami i jako autority). V druhé řadě pak jde samozřejmě o to, zda někdo kdo dává takovéto triviální rady je někdo hodný sledování (nebo dokonce doporučování).

(Prosím všimni si, že toto vysvětlení neobsahuje žádné tvrzení o tom, zda tak věci jsou nebo nejsou - ne, že by nebylo jasné, co si myslím, ale aby zas někdo nekřičel...)

Dále ta rada sama o sobě... je zcestná a chybná, čistě svým úvodem o tom, že "právě tohle je práce GM" - ve skutečnosti prací GM je hromada dalších věcí, které jsou možná i důležitější (resp. se dají hůř rozložit mezi skupinu) - např. rozdělování spotlightu, řízení tempa a gradace hry. Jako ne, že by touhle chybností nadělala nějaké škody nebo někoho zmátla nebo tak něco, ale prostě fakticky místo toho aby tam bylo poukázání i na jiné - obecně platné a důležité - úlohy GM, tak jsou tyto imlicitně zamlčeny. (A v kruhu se vrátíme k výše uvedenému.)


Jezus: hele, komentovat roky zpětně jeden post s navazujícím tvrzením co zazněl v nějakém kontextu, když si tento kontext a související diskusi nenastuduješ, nedává moc smysl. To tvrzení o špatnosti toho systému nebylo jen o tom, jak byly napsané ty dovednosti - naopak ty dovednosti to schytaly i za ten systém jako celek (resp. spolu s ním nebo jako součást celé věci).

Každopádně vyjadřování se zpětně k takhle náhodně vytaženejm částem dřívější diskuse (navíc v jiné diskusi) mi přijde dost nanic. Buď tu diskusi zpětně nastuduj a jeď s původním kontextem, nebo jí začni znovu od začátku. (Nedoporučuju ani jedno, jen chci ukázat na to, že kritika jednoho Jersonova 6 let starého postu bez původního kontextu neni ani konstruktivní, ani fér).
30.7.2020 19:32 - efram
MarkyParky

ale prdlačku, on tam jasně říká, že hráči dávají vklad prostřednictvím svých postav. Takže zase nebuď papežštější než papež.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078507900238037 secREMOTE_IP: 3.94.150.98