Kultura

14.12.2021 18:02 - York
Asi bych to řešil přes filtry, tj. možnost zaškrtnout si, že chci "čistě DnD 5e", "čistě JaD" a tak.
14.12.2021 18:22 - ShadoWWW
York má recht. Dát to na jedno místo a řešit to přes filtry je nejelegantnější.
14.12.2021 19:21 - Arled
Mít věci společně je super. Ale jak se to vyřeší s názvoslovím v soupisech? Samozřejmě je možnost rozdílnou terminologii neřešit. Pro většinu čtenářů to bude nejspíš pochopitelné (obzvláště když se věci označují místem původu).
14.12.2021 21:01 - sirien
jakože já bych se toho neřešení nebál - ta terminologie je poměrně zjevná.
13.2.2022 12:48 - sirien
Dobře - tak jak s tím JaD SRD?

Teď jsem se díval a zkoušel jsem si ve vyhledávání listovat nadpisy, protože to byla asi nejvážnější obava. Ano, některé JaD nadpisy by se dublovaly s PHB nadpisy - nicméně ve skutečnosti ne tak moc, jak by se zdálo (jde hlavně o H1, tzn. názvy kapitol... pak o názvy kouzel atp. - ostatní nadpisy se často liší, protože text JaD byl celý přepsán a tudíž neodpovídá 1:1 znění překladu) Efektivně by stačilo ukázat ve vyhledávání příznak knihy, v níž je nadpis vyhledán (PH, JaD, PPJ, G, SP...) a myslím, že by to bylo dostatečné. Ostatně tenhle problém existuje už teď (vznikem Grimoárů a Soupisu povolání se hodně věcí zdublovalo) a v praxi se s tím nezdá být problém.

U kouzel je navíc docela jedno, kde to kouzlo najdu, jeho popis je všude stejný - a navíc k tomu kouzla v tomhle směru velmi brzo přestanou být jakýkoliv problém, protože pro ně je připravována bokem úplně jiná a mnohem silnější funkcionalita, které se nejspíš dočkáme mnohem dřív, než jsem původně čekal.

Co do user-friendliness mi tak přijde nejpraktičtější dát JaD jako další knihu DnD5eSRD knihovny; případné JaDsrd.d20.cz pak na DnD SRD knihovnu jen přesměrovat.
13.2.2022 13:02 - LokiB
Z dlouhodobého hlediska, dát SRD JaD primárně samostatně a v DND5eSRD knihovně to jen přesměrovat? Jakože ta "samostatnost" má svůj význam, je to konec konců samostatný produkt.
13.2.2022 13:15 - sirien
Loki: jenže my tady nejsme imago, takže samostatnost produktu a jeho prezentace nás trápí až druhořadě.

Zálkadní otázka je: co je prakticky nejužitečnější pro uživatele SRD? Proč vůbec jdeš do SRD, co v nich hledáš, co v nich děláš... Do SRD jdeš protože jsou přehledná, máš v nich všechno na jednom místě (přeskakování mezi např. Bestiářem a PHB je triviální). Skutečnost že v Grimoáru (a Soupisu povolání) najdeš kouzla jak z PHB, tak z Xanathara (a časem Taši) všechna dohromady je ohromný přínos. Fakt, že v Soupisu povolání najdeš všechny Obory pro jedno Povolání je ohromný přínos.

Jako reálné situace vidím, že hráč JaD se bude chtít podívat na kouzla z Xanathara pro svojí postavu. Nebo že hráč DnD 5e se bude chtí mrknout jestli pro jeho novou postavu není v JaD samostatný obor. Nebo že DM bude v DnD chtít použít nějaké dílčí JaD pravidlo. Ve všech těhle případech pokud budu muset mít otevřené dva taby a skákat mezi nimi tak to popírá tu elementární sdružující funkcionalitu SRDček.


Zároveň to usnadní přenesení původního JaD obsahu do Virtuálních knih - to je sice řešitelné i jinak, ale proč to dělat složitě. Jistě, nastanou tam nějaké konflikty (jako třeba že Soupis povolání používá popis a terminologii překladu pro základ povolání), ale ty by nastaly tak jako tak (a dělat dva různé soupisy fakt nemá moc smysl). ...navíc ohledně terminologie prý současná skupina překladatelů chce pro nové DnD překlady převzít JaD terminologii, takže časem se možná urovná i to pokud se najde nějaký nadšenec co by to zarovnal i v překladech (nebo minimálně v jejich SRD) - i když to realisticky moc nevidim.)


Efektivně jediný benefit samostatného JaD srd vidim v prezentaci samotných JaD. Jenže imago Kostku nesponzoruje (a sponzorovat nebude, jako nikdo jinej), takže who cares. (Pokud by Skaven/imago tým toužili po vlastních SRD, můžou si je vytvořit, ale dost pochybuju, že by měli zájem...)
13.2.2022 13:16 - ShadoWWW
Loki má pravdu. Za pár let tu může být 5.5E nebo 6E (už teď je tu 5E dýl než jakákoli jiná WotC edice a letos přesáhne i délku 3E+3.5 dohromady) JaD se tomu třeba přizpůsobí, ale spojení s 5E už nebude dávat takový smysl (ale prolinkuje se s novou edicí).
13.2.2022 13:19 - sirien
ShadoWWW: to není moc smysluplný argument.

Pokud by vyšla 6e, tak 5e bude pořád 5e a 5e-JaD budou pořád 5e-JaD a pořád bude mít smysl mít je pohromadě.

Pokud by vznikla nějaká JaD6e, tak bude mít smysl pro ní udělat vlastní SRD tak jako tak (ať už ve spojení s překladem DnD 6e nebo samostatně) a to nezávisle na její předchozí edici. Rozhodně nebude mít smysl zahazovat existující SRD současných JaD.
13.2.2022 13:30 - LokiB
sirien: moje úvahe jde tím směrem, jestli hráči JaD opravdu budou mít takový zájem o DND materiály, které by k JaD použili. Moje představa běžných hráčů JaD je spíš taková, že moc ne. Jestli jsi naopak přesvědčen, že to spojení bude těsné u hodně hráčů, pak má smysl to co volíš.
13.2.2022 13:43 - sirien
Loki: dost z toho tisíce předplatitelů bylo z DnD komunity - a JaD samy k původnímu DnD a jeho materiálům hodně odkazují (a to zejména, ale nejen, právě u povolání a oborů); zájem o používání JaD v kombinaci s 5e materiály (typicky bestiářem... ale i tím xanatharem) jsem taky v alespoň nějaké (aktivně vyjádřené) míře zaregistroval (a Gergon to efektivně přímo promoval v Dračáku 4, stejně jako to zmiňovali i další youtubeři...)

Jakože nemám na to data a nedokážu říct jestli to je aktuálně čtvrtina hráčů nebo tři čtvrtiny hráčů, ale tu docela silnou tendenci stejně jako potenciál k jejímu dlouhodobému dalšímu sílení tam vidim. Stejně jako jsem zaregistroval opačnou tendenci nějaké části DnDčkařů co se vyjádřili ve smyslu že "zůstávám u DnD, ale z JaD si sem tam něco vezmu" - v tomhle směru je dobré myslet i na uživatele toho DnD SRD v opačném gardu.
13.2.2022 13:55 - York
Loki: Je to tím pravděpodobnější, čím snáz půjde dohledávat k obojímu současně. Imho to rozhodně smysl má.
13.2.2022 15:28 - Gergon
Na 6E bych se fakt neodkazoval ani na ní nečekal. Nejdřív za dva roky přijde 5.5E a i u té tvrdí WOTC, že bude plně kompatibilní s 5E, takže spíš půjde o nějaké dílčí úpravy, které budou moct být klidně s 5E spojené. Změny mezi 5 a 5.5 mají být menší než u 3 a 3.5 a pokud v roce 2024 vyjde 5.5 tak na 6E si ještě počkáme nějakých dalších pár let. Takže tomu bych fakt nepřizpůsoboval současné řešení SRD JaD =)
13.2.2022 17:11 - Necromancer
Já bych řekl, že pokud máš JaD jako samostatný projekt, tak by měl mít samostatná SRD. Už tak to je místy trochu nepřehledné, s rozdělováním na PHB, DMG, Bestiář, Soupis povolání a Grimoár. Přičemž tohle rozdělení velmi oceňuji, ale pokud by se to celé mělo zdvojit, byl by v tom chaos.
Pak si vezmi ty hráče, kteří třeba jedou jenom JaD, protože dostali knížku k vánocům jako random dárek. Těm by muselo dělat zmatek, že je tam zamíchanýdalší jiný systém.
Nebo naopak lidé, kteří chtějí hrát pouze D&D, a JaD nepoužívají. Pro ně by to také znamenalo komplikace v hledání a využívání SRD.
Sice nevím, jak náročné by bylo udělat celou novou kategorii na SRD pro JaD, ale být vámi bych si tu práci dal.

Just my personal POV.
5.6.2022 08:30 - krytah
Narazil jsem na drobnou chybu v kouzle http://dnd5esrd.d20.cz/prirucka-hrace/11-kapitola.html#magicka-zbran

V popisu "Na vyšších úrovních" je "zvySína" místo "zvýší na".
5.6.2022 09:01 - RoVan
krytah opraveno, změna se neprojeví hned. Díval jsem se, že to byla chyba jen v příručce hráče, ve snippetech (takže grimoárech), to už bylo opraveno dřív. Když na něco takového narazíš příště, můžeš zjevnou chybu opravit i sám viz návod zde.
5.6.2022 11:48 - krytah
Oh, ok.
Tak příšte to zkusím. (jestli ještě něco najdu) Díky
14.6.2022 22:37 - Aegnor
Vyhledávání nenajde kouzla z JaD.
14.6.2022 22:57 - sirien
Nenajde, je to otázka zařazení ve struktuře Hx, kdy vyhledávání funguje tuším mezi H1 a H3.

Ve struktuře DnD PHB jsou kouzla řazená pod H3, zatímco v JaD jsou řazená jako H4 - tzn. jsou mimo dosah vyhledavače.

Technicky by to mělo jít obejít tím, že by někdo šel a těch pár kouzel z JaD sepsal jako snippety a zařadil je do Grimoárů - v Abecedním grimoáru se všechna kouzla automaticky přepisují na H3 (což je důvod, proč se Ti všechna DnD PHB kouzla najdou 2x - 1 z PHB 11. kapitoly a 1 z A-Z Grimoáru).

Protože Kartotéky aktuálně způsobily (dočasné) datové schizma (které se snažíme držet tak zkrocené, jak to jen jde), tak by bylo žádoucí, aby případně tyhle snippety vznikly copy-pastou ze zdrojáku Kartoték.

Výhledově plánujeme že se všechny snippety převedou na XML+md zápis (ke kterému teď Kartotéky začly v předstihu přecházet) a až se to stane tak se pro Kartotéky zahodí jejich zdrojáky a napojí se přímo na SRD, ale to je aktuálně středně-dobý výhled (je to desirable, ale nemá to top prioritu ve věcech na kterých se pracuje).
14.6.2022 23:01 - sirien
(ono když je řeč o snippetech, tak z JaD by šly taky vysnippetovat i Obory povolání minimálně (pokud ne intro popisy povolání) a šly by hodit do Soupisu povolání... ale já mám momentálně na stole asi tak deset RPG projektů a moc je nestíhám, takže i když by to bylo super mít komplet, tak já na to teď nemám kapacitu)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.077816009521484 secREMOTE_IP: 3.231.146.172