Kultura

idol02
25.4.2019 21:43
Zapovězené země
Vie niekto niečo o Forbidden lands? (okrem toho, že to chce v češtine vydať Mytago )
22.9.2020 18:10 - Skaven
Šaman: my už jsme ty kopie měli včera, takže těsné vítězství :D No ale potkalo se to fakt legračně. Ale třeba to bude ku prospěchu věci, konkurence tě vždycky pohání k větším výkonům...

Sirien: formát je moc pěkný, 170 x 240 mm, čili o 5 mm na každou stranu větší než třeba u Příběhů impéria. NS napočítané nemám, ale vypravěč má 264 a hráč 208 stran.
22.9.2020 18:18 - sirien
ShadoWWW: hele, já sem v tomhle... roztrženej. Na jednu stranu ano, A4 v momentě kdy leží na stole je o něco praktičtější pro používání (a líp se tiskne doma, ale to asi neni v tomhle případě relevantní starost). Na stranu druhou, B5 se snáz přenáší, snáz se s ní manipuluje (čtení v MHD atp) a je skladnější (vč. toho že na herním stole nezabírá tak moc místa, zejména otevřená). A4 na mě z nějakého důvodu působí zpravidla esteticky 1líp - nejspíš protože si můžou dovolit větší ilustrace. Ale B5 nejsou nutně nehezké.

...a půlka lidí to dneska bude číst elektronicky (teda, v tomhle konkrétním případě bohužel nebude - minimálně ne dokud někomu nedojdou nervy, nerozerve vazbu a neprožene to skenerem...) - což by si člověk řek, že to bude jedno, ale ve skutečnosti mi obecně přijde pro elektronické verze lepší A4. ...až na ty případy kdy ne, protože jednosloupcový layout přebije dvousloupcový - což se zase musíš ptát, pro co to primárně sázíš, jestli pro tisk nebo pro mobil / tablet.


Skaven: aha, díky. Tak to zas tak malý jak se z tý fotky zdálo neni...


EDIT: Markus: ...bytost tvořená ryzím kamenem, jo? :) Jakože chápu, co tím je myšleno, ale přes různé změny významů mi ta ryzost ve spojení s kamenem dost skřípe.
22.9.2020 20:57 - ShadoWWW
Často čtu, že B5 se lépe čte nebo přenáší. Jenže pravidla si od začátku do konce přečtu jednou a dost. Zatímco listuji a dohledávám jednotlivé věci mnohem častěji, a to už je lepší větší formát, protože nemusím otáčet tolik stran a utříděný celek se vejde spíš na dvojstranu A4 než B5. Ilustrace jsou kapitola sama pro sebe, tam je to jasné. Jakože nejpraktičtější formát je podle mě americký Letter. Širší stránky dělají přehlednější, širší sloupce, líp se tam vejdou široké tabulky a dvojstránkové ilustrace vypadají cinematičtěji (hrozný slovo), zkrátka víc jak v kině.

Mé preference jsou Letter > A4 > B5.

Samozřejmě další možností je kupovat B5 jen na první přečtení, navíc v MHD se snadněji otvírá a sklízí, a pak knihu založit do knihovny, kde se vejde líp než A4, a používat už jen něco ve stylu DDB, které je pro praktické hraní lepší než papírová podoba. Osobně se mi ale ekluje kupovat RPG příručky (sotva) na jedno přečtení a založení do knihovny do sbírky, kde se na ně pak léta práší.
23.9.2020 11:23 - Skaven
Osobně si myslím, že nelze posuzovat formát bez obsahu. Třeba Das Schwarze Auge je do formátu B5 nasázené naprosto pekelně, jako by někdo vzal verzi pro A4 a prostě ji jen proporčně smáčknul. Oproti tomu ZZ mají krásnou vzdušnou sazbu, řádkování, jednoduché ilustrace, na A4 by to bylo imho roztahané.
23.9.2020 12:20 - Tarfill
Skavene (pravda, trochu OT),
co je pro Das Schwarze Auge ve formátu B5? Standartní pravidla jsou přece v A4 ne? Nebo?

EDIT: nebo myslíš "pocket edition"?
23.9.2020 14:41 - Skaven
Tarfill: ano, je to ta pocket edice.
23.9.2020 18:56 - PetrH
Více pohled do boxu... https://youtu.be/s6fxCMvY5Z4
24.9.2020 14:12 - Skaven
A ještě video o tvorbě postavy: https://www.youtube.com/watch?v=slCWrtjUVy0
24.9.2020 14:44 - Jerson
Když poslouchám, že zvýšení dovednosti stojí tolik, kolik je nové hodnocení (krát konstanta), tak si vzpomínám, jak jsme před 25 lety takový systém použili v CPH poprvé (i když myslím, že byl už v Shadowrunu)
Připadám si, jako bych byl teď o generaci mladší. Nebo že jsem s CPH přišel o generaci brzy. :-)
24.9.2020 15:03 - Aegnor
Tak ... tenhle přístup je třeba už v první edici VtM (1991, pokud koukám správně).

EDIT: Dobře, je to "současné hodnocení krát konstanta", ne "nové hodnocení krát konstanta". Rozdíl dle mého zanedbatelný. :-)
24.9.2020 17:24 - Šaman
Tak už jsem je měl v ruce. Koukal jsem, že příručka vypravěče je vlastně celá o reáliích světa a nikoliv o vedení hry. Mapa je taky wold specific, takže kdo by chtěl jen holý systém (včetně zbraní, povolání apod.) tak mu stačí příručka hráče. Která je navíc útlejší, než ta vypravěčova.
24.9.2020 21:15 - Skaven
Šaman: za mě je to super přístup. Pravidla pro vypravěče zabírají prvních 7 stránek příručky. Pak už je to jen materiál pro dobrodružství. Za mě je to tak akorát vysoký práh, aby člověk řekl "sedm stran pravidel? to je v pohodě, tak já zkusím být vypravěč..."

Čili máš pravdu, že jádro hry je Průvodce hráče, ale nutno říci, že ten materiál, co tam je pro hru připravený, je opravdu pěkně zpracovaný, nápaditý a reálně použitelný (tak aspoň hovoří zkušenost z našeho hraní) a spoustu ho můžeš využít i v jakémkoli jiném settingu.
24.9.2020 21:25 - York
Skaven píše:
Za mě je to tak akorát vysoký práh, aby člověk řekl "sedm stran pravidel? to je v pohodě, tak já zkusím být vypravěč..."


To je sice fajn, ale zase na sedmi stranách vysvětlit celou problematiku vedení hry je dost nadlidskej úkol.

Pokud ta hra předpokládá, že ji budou hrát zkušení hráči, kteří nic jinýho než tvrdý pravidla nepotřebujou, protože už to znají, tak v pohodě. Nováčkům bych to ale fakt nedoporučoval.
24.9.2020 21:43 - ShadoWWW
A to já zas jo. Nejvíc se stejně naučíš praxí. Teorie čtou až pokročilí nebo geekové. Nováček ti od toho uteče. Bez praxe stejně tu teorii nepochopí.
24.9.2020 21:51 - York
ShadoWWW: Nesouhlasím. Texty v pravidlech nejsou teorie, ale praktický a velice užitečný rady a good practices. Vem si třeba Fate Core. Z tý příručký se dezvíš zkušenosti stovek hráčů za mnoho let hraní, který není v silách jednoho člověka nasbírat čistě z vlastních her. Tobě to možná přijde zbytečný, protože hraješ spoustu let a máš toho hodně načteno, pro začínajícího PJe to ale takhle snadný není.
24.9.2020 22:58 - sirien
ShadoWWW píše:
Teorie čtou až pokročilí nebo geekové. Nováček ti od toho uteče.

No... jako ne. Zejména mezi teenagerama (ale nejen) je dost lidí kteří zjistí, že existují nějaká RPG (dnes se streamy snáz, než kdy dřív), nadchne je to, nějaké si koupí (objednají ke svátku / narozeninám / Vánocům / dni dětí / za vysvědčení / who-cares) a přečtou. Z těchto se často stávají vypravěči a tito si mnohdy zhltají příručku vypravěče, aby věděli, jak na to. A pak sakra záleží na tom, co tam najdou.

Minimalismus může být ok, pokud je kvalitní. Rady co vedou ke špatný hře nebo rady co sou děravý jak řešeto proti reálným potřebám hráčům jsou pohřbívající.
24.9.2020 23:29 - Skaven
Já jsem přesvědčen o tom, že těch sedm stran obsahuje vše potřebné, abys byl schopen sednout ke stolu a bez problému vést hru. Jsou tam ty nejzásadnější věci – jak dát prostor hráčům, že gró tkví v zajímavých výzvách (+ jsou tam příklady skrz předpřipravná náhodná stetkání), že máš věci dělat na míru hráčům, aby je to bavilo, že ve hře nic není zadarmo, jak zacházet se smrtelností a smrtí postav a že si nemáš hru plánovat celou dopředu (tedy že konec není nikdy daný...).

Je tam návod, jak koučovat první sezení, jsou tam rady na přípravu hry, rady jak hrát nehráčské postavy, jak zacházet s nepřáteli a regulovat jejich sílu a jak se stavět k dostupnosti zdrojů.

Nakonec se vypravěč dozví jak a kdo popisuje úspěchy a neúspěchy.

Za mě třeba těch 7 stránek obsahuje víc užitečných informací, než celá příručka pro PJ DrD 1.X... Samozřejmě – třeba se neumím dobře vžít do role nováčka a může být, že s tím bude trochu zápasit. Za mě ale pořád lepší, když bude mít těchdle 7 stránek než když bude mít k ruce "plnohodnotný manuál" jiné nejmenované české hry a řídit radami typu "PJ má vždycky pravdu" a "Když nevíš jak dál, zfixluj hod..."
24.9.2020 23:47 - sirien
To zní jako velmi dobře využitých 7 stran :)
25.9.2020 00:03 - Log 1=0
Skaven píše:
Za mě třeba těch 7 stránek obsahuje víc užitečných informací, než celá příručka pro PJ DrD 1.X...

Nostalgičtí fanoušci starého Dračáku snad prominou, ale to i prázdná stránka. Měl bys mít vyšší nároky a ambice. A to píšu s vědomím, že ten bič si pletu z velké části na sebe.
:D
25.9.2020 02:19 - Colombo
ad videa: mluvící hlava, meh

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.094081163406372 secREMOTE_IP: 54.166.223.204