Kultura

idol02
25.4.2019 21:43
Zapovězené země
Vie niekto niečo o Forbidden lands? (okrem toho, že to chce v češtine vydať Mytago )
28.9.2020 23:21 - califax
Ten pomer šance by aj mňa zaujímal. Však v ZZ funguje dicepoolový systém, nie je nič nezvyčajné, keď moji hráči hádžu 7-8 kockami. Nehovoriac o tom, že niekedy na úspech stačí nehodiť jednotku.
29.9.2020 00:52 - sirien
Markus: Tys byl v pohodě, nelíbil se mi Aleš, z několika důvodů. Ale já se už do celý týhle Krotitelský party nakopal zvesela dost, takže tentokrát bych s dovolenim radši passnul.

Kdybys mi nicméně osvětlil, jak si se dopracoval k tomu ryzímu kameni, tak by to byla zajímavější a veselejší diskuse :)
29.9.2020 06:48 - Jerson
Základní šance na úspěch je hodit šestku na d6. Vyšší schopnosti přidávají kostky a tím zvyšují šanci, úspěchy na straně protivníka odebírají úspěchy hozené hráčem. Šance na úspěch konkrétní akce je různá, základ je to 1:5.

A realistické to přeci být nemusí, vždyť je spousta lidí, kterým při určování cesty nesmí nikdo radit, a na co hráče obtěžovat vědomostí, ve které fázi získávání mléka musí do procesu vstoupit býk.

Jen mi řeknete, proč se hráči elfů musí dozvědět až od Vypravěče, že jejich tělo roste z krystalu v hrudi a při zranění dorůstá. Tady mi určitě ani ty, Gurney, nebudeš podsouvat, že to chci mít nastavené stejně jako v realitě. Já bych jen čekal, že tuhle icela zásadní informaci si budou moct hráči elfů přečíst sami, nejlépe ještě předtím, než se pro hru za ně rozhodnou.
Hráči hobitů podobně. V čem je pro hru dobré, že jsou tyhle informace uvedené v příručce Vypravěče, kterou hráči postav nemají číst?
29.9.2020 07:14 - ShadoWWW
Píše:
čem je pro hru dobré, že jsou tyhle informace uvedené v příručce Vypravěče

Protože autoři ZZ striktně oddělili systém od settingu. PH = systém, PV = setting. Proto to takto vůbec nemusí být, pokud nehraješ v settingu ZZ.
29.9.2020 08:23 - Jerson
OK, takhle už to dává smysl. Mě to oddělení tak striktní nepřišlo, třeba to že jsou elfové dlouhověcí či nesmrtelní je právě napsáno už v příručce hráče.
29.9.2020 09:25 - Gurney
Jerson píše:
Základní šance na úspěch je hodit šestku na d6. Vyšší schopnosti přidávají kostky a tím zvyšují šanci, úspěchy na straně protivníka odebírají úspěchy hozené hráčem. Šance na úspěch konkrétní akce je různá, základ je to 1:5.

Základní šance hodit šestku na jedné kostce ano. Jenže v té hře házíš 1-10 kostkama (přičemž i začínající postava se reálně pohybuje někde mezi 2-8) nepočítaje do toho modifikátory za obtížnost, výbavu, možnost za cenu nějakých rizik hodit si znova všechny kostky, na kterých nepadla jednička nebo šestka, nebo použití Pýchy. A vůbec, vzít dicepool mechaniku, usuzovat cokoli na základě pravděpodobnosti, že úspěch padne na jedné kostce, a tvrdit, že je to "základní šance na úspěch"... WTF?

Poznámky o býcích a získávání mléka jsem nějak nepochopil, a ten setting k ZZ si asi brzo raději přečtu sám, méně vytržený z kontextu...
29.9.2020 10:39 - Jerson
Tohle je součástí pravidel, nikoliv settingu:

Píše:
PASTVINA
Louka, na níž se pasou zvířata sloužící jako zdroj masa a mléka. K tvrzi může patřit víc pastvin.
✥ POŽADAVKY: až tucet krav, které je třeba
koupit nebo ukrást samostatně
✥ SUROVINY: 20 jednotek DŘEVA
✥ NÁŘADÍ: –
✥ ČAS: jeden den
✥ ÚČINEK: O krávy je nutné se den co den starat. Jednou za den je musí nějaká hráčská postava nebo služebník ROLNÍK podojit. Trvá to jeden čtvrtden a vznikne tím jedna jednotka JÍDLA za každou krávu. Krávy se dají kdykoli pobít, což vytvoří 8 jednotek MASA za krávu. Jestli máte i býka, narodí se na PASTVINĚ k6 telat ročně.
29.9.2020 15:09 - Gediman
Píše:
Jestli máte i býka, narodí se na PASTVINĚ k6 telat ročně.


Eh, ročně? Má smysl tam tahat prvky, které počítají s roky, zvlášť, když se jedná o takovouto prkotinu? :)
29.9.2020 15:12 - Šaman
Takže ohledně nutriční hodnoty nadojí kráva za týden svoji váhu masa… :)
29.9.2020 16:00 - Jerson
Gediman píše:
Eh, ročně? Má smysl tam tahat prvky, které počítají s roky, zvlášť, když se jedná o takovouto prkotinu? :)

Je pravda, že stavba tvrze je dost rychlá, třeba hospoda za dva týdny, ale zase sehnat na to dost materiálu už tak rychlé není, alespoň zpočátku ne, a sehnat dost peněz na zaplacení lidí taky asi potrvá, takže u stavby tvrze ten rok bude mít nejspíše význam.

Nicméně jsem narážel spíše na to, že je možné mít mléko z krávy bez býka a telat, nebo to alespoň tak vyznívá.
A trochu jsem čekal, že je možné pořídit si harém a až 12 otrokyň, které ročně dají k6 dětí, ale zjevně ne.

Šamane, a to bys byl ještě hodně hloupý, abys krávu zabíjel, protože mléko je JÍDLO (které se nekazí), zatímco maso je SUROVINA, kterou musíš do jednoho dne uvařit, jinak se zkazí.

Zkoušel jsem spočítat ekvivalentní množství zásob na základě kostky. Jídlo, voda, šípy a pochodně se totiž nepočítají na kusy, ale na kostky jednotek. K12, k10, k8, k6. Při každém použití daného zdroje se hodí, když padne 1 nebo 2, tak se zdroj sníží na nižší kostku, než u k6 dojde. Tak mě zajímalo, kolik asi tak mám jídla, pochodní nebo šípů, když mám patřičnou kostku. Jen ty pravědpobnosti mi dávají zabrat, takže jsem to počítal na cca 50% s tím, že je do vyšších hodnot je to protažzeno až do nekonečna.

k12 je cca 13 jednotek (minimum 4)
k10 je cca 9 jednotek (min. 3)
k8 je cca 5 jednotky (min. 2)
k6 jsou cca 2 jednotky (min. 1)

Kdyby se to někomu podařilo spočítat přesně, a tedy zjistit, s jakou pravděpodobností dojdou zdroje z jednotlivých kostek po určitém počtu použití, tak to sem může dát.
29.9.2020 16:07 - LokiB
Jerson píše:
Nicméně jsem narážel spíše na to, že je možné mít mléko z krávy bez býka a telat, nebo to alespoň tak vyznívá.


Holt se musí pán tvrze snažit sám, na obou částech krávy. Nikdo mu nesliboval, že chovat krávy je brnkačka ;)

Nevím, kolik je jednotka, ale 8 jednotek z krávy je dost podhodnocené, ne? tedy jestli jednotka masa není třeba na týden pro více lidí
29.9.2020 16:48 - Markus
Jersone, pro tvé výpočty by tě mohlo zajímat třeba:

"Ve SKLEPĚ je možné skladovat OBILÍ, MOUKU, MASO a plodiny až desetkrát déle, než se zkazí"

Zdroj JÍDLO se nekazí, protože se předpokládá, že ho postavy sežerou - tj. že máš nějaký zdroj jídla a automaticky jíš to nejblíž zkažení, zatímco to trvanlivé odkládáš (abstrakce - fakt bych si nechtěl na deníku sledovat trvanlivost potravin). Není to tak, že bys mléko převedl na JÍDLO a ono ti pak vydrželo rok. Je to spíš tak, že ho převedeš na JÍDLO (máslo, třeba) a tvoje postava ho na pozadí, aniž bychom to popisovali, okamžitě spotřebuje, zatímco suchary a klobásy, což je taky JÍDLO, si nechá na později.

Že kráva nadojí za týden množství jídla za svoji masnou váhu, to rozporovat nemůžu, protože to tak je napsané. :)
29.9.2020 18:09 - Lethrendis
Nečetl jsem sice pravidla, ale tahle debata nad krávami a telaty je fakt výživná :)

Chtěl jsem dopsat ještě pár věcí, ale raději jsem to smazal :) Rada? Asi nestavte kvůli kravám tvrz, případně nehrajte ZZ :)
29.9.2020 18:30 - efram
Lethrendis

Vypadá to, jako bys byl překvapen nebo snad znechucen ze zdejšího "vědeckého" přístupu. Chtělo by se mi skoro říct, že jsi chtěl naznačit, že jedna kráva hru nedělá. Takové kacířství! :)
29.9.2020 18:42 - sirien
Tak jestli se někomu zdejší přístup nelíbí, může v klidu odejít k sousedům. Až uvidí, jak to aktuálně vypadá co do krav a telat (nedejte bohové dojiček a vos) tam, tak se myslim ještě s láskou vrátí :D
29.9.2020 18:45 - Markus
sirien píše:
Až uvidí, jak to aktuálně vypadá co do krav a telat tam...


Obě diskuze mají dokonce i společného jmenovatele. :D
29.9.2020 19:03 - efram
po tmě je stejně každá kráva černa, takže o nic nejde ne ?
29.9.2020 19:13 - Lethrendis
Jop. Krávy a telata metlou RPG :)
29.9.2020 20:21 - Jarik
Mně víc trápí, že můj čaroděj (kterého jsem si dnes vytvořil) ovládá sice 2 školy magie, ale... asi umře dřív, než sešle první kouzlo (protože na to bude potřebovat vůli, kterou získá jen z failů).
Jo bude to zábava to zkusit. Cíl první hry,.. nabrat vůli (a neumřít u toho) a pak vypálit jedno kouzlo. toho se celkově bojím víc jak cestování a zájmu o hrad.
29.9.2020 21:31 - Skaven
Jarik: smrt hrozí pouze při vyřazení bystrosti nebo síly... Z mých zkušeností není zas takový problém tu vůli nasbírat.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.0797278881073 secREMOTE_IP: 3.237.46.120