Kultura

gibner
17.4.2020 11:20
Dungeons & Dragons 5e armor
Chcel by som sa opýtať že keď mám leather armor: 11+dexterity ale kúpim si chain mail:16 armor tak by ma zaujímalo že keď mám silnejší armor tak je ma ťažšie trafiť alebo dostávam menší demage v boji ?
a o koľko
Autorská citace #21
20.4.2020 12:25 - efram
Líbí se mi třeba já Aegnor dokáže na normální příspěvek věcně (neurážlivě) odpovědět. To se člověku hned líp diskutuje.

Já nepopírám, že má Aegnor dilkci pravdu, ale jak tu někde psal Siriem, mě jde i fikci a její konzistenci. Takže si nechte své super šermířské znalosti stranou.

Z příkladu, který jsem uvedl se střelbou, lze naprosto v pohodě aplikovat (extrahovat) pravidlo, že to co je nad AC zbroje, jde do štítu. Podle pravidel si lze stanovit HP štitu a to v závislosti na velikosti, případně použitém materiálu. To zda je štít poničen nebo ne lze ošetřit (tak jako u jiných předmětů) nutným minimálním zraněním. Pokud zranění není tak silné, poškození štítu nenastane a tak jen u velice silných ran dojde k jeho poškození. Samozřejmě lze vzít v potaz i typ poškození. Drtivé zbraně mohou mít větší dopad na štít.

Pokud bych tohle pravidlo zavedl, umím si představit několik epickcýh scén kdy barbar totalně tluče NPC až se pod jeho vírem ran rozlétá štít na kousky a následující rány dobijí nepřítele.
Autorská citace #22
20.4.2020 12:36 - Aegnor
Dobře, pokud chceš věcnou odpověď. Štítem se aktivně bráníš*. Kryt je něco, co pouze pasivně překáží. U krytu je jednoduché říct, co zasáhlo kryt a co šlo úplně mimo (viz ta podmínka ve volitelných pravidlech). U štítu to takhle říct nejde.

Řekněme, že mám plátový ruce, nohy, k tomu nějakou vyztuženou koženou zbroj na trupu a štít. Štítem si aktivně bráním hlavně trup, takže spousta útoků jde spíše do těch plechových kusů zbroje, kde ten útok vlastně nic neudělá. Tak, a teď - proč mi ten útok nic neudělal? Je to kvůli zbroji? Nebo je to díky mé aktivní práci se štítem a mým postavením, díky které neměl protivník kam jinam zaútočit?

Takže, dle tvé fikční konzistence ... je na mě pět útoků, všechny o 1 minou. To by, dle tvého názoru, mělo můj štít rozsekat. Ale proč, když do něj ve fikci žádná rána nešla?


*A útočíš, ale to nechme stranou.
Autorská citace #23
20.4.2020 12:51 - efram
Aegnor

přečti si pořádně co jsem napsal. mě e líbí jak tady rádi argumentujete epičností, když se vám to hodí, ale pak plynule přejdete do realističnosti, když se vám to hodí a tak když DND neřeší v základu složenou zbroj, začneš řešit že část zbroje je taková a jiná část onaká. /o

DnD neřeší kolik ran jsi schopen vykrýt štítem proste jen řeší ze ho použiješ. Čili řešit to tak podrobně jak ty to rezepisuješ nemá v DND smysl. Tak na mé řešení vycházející z pravidel a prikladu aplikujes svuj osobitý přístup, který z pravidel nevychází, ale má v oporu v "reálném" šermu.

Aegnor píše:
Takže, dle tvé fikční konzistence ... je na mě pět útoků, všechny o 1 minou. To by, dle tvého názoru, mělo můj štít rozsekat. Ale proč, když do něj ve fikci žádná rána nešla?


V případě 5 útočníků bych ti štít proti 2-3 nechal ani použít. Záleželo by na popisu situace.
Autorská citace #24
20.4.2020 12:56 - Corny
A HP u štítů spadají do epičnosti nebo do realističnosti? O_o
Autorská citace #25
20.4.2020 12:57 - Aegnor
Jakou složenou zbroj? To je imho prostě nějaká střední zbroj, pravidlově bych to bral třeba jako polopláty. Jak ta zbroj přesně vypadá, to záleží čistě na mě.

Ano, DnD neřeší, kolik toho štít ustojí. Ale ty jsi tvrdil, že můžeš útokem poškozovat štít. Tak si to srovnej.
Autorská citace #26
20.4.2020 13:01 - sirien
efram: problém je, že já o konzistenci fikce nic moc nepsal. Kdyby mi šlo o konzistenci fikce, tak bych naopak musel řešit ty šermířské znalosti, které dávám stranou.

Co jsem psal je naopak to, že DnD ve skutečnosti nějakou simulaci v tomhle smíš ignoruje. To řešení Ti dává nějaký prostor na to ty věci smysluplně popsat, ale nesmíš moc řešit detail toho co je popsané proti detailu toho jak to je zachycené v pravidlech. Což je pro herní potřeby naprosot ok a dostatečné, ale fakt se nemá smysl tvářit, že to dává nějak extra smysl.

Ta hra zjevně není designovaná na to, abych řešil zásahy štítu (nebo zbroje). Jak psal Log - kdyby byla, tak by tam potřebné staty byly vepsané a o té možnosti by se mluvilo přímo v PHB a ne že k ní dojdeš oslim můstkem přes doplňkové pravidlo v PHB. Samozřejmě si to tam můžeš doplnit, nicméně osobně bych to fakt nedoporučoval:
- při každém útoku budeš muset ještě navíc řešit zda neminul přesně o štít
- pokud ano, budeš muset vyhodnotit útok na štít
- pokud nebude ihned devastující, budeš muset navýšit účetnictví a sledovat stav štítu
...a proč vlastně? Co to té hře přidá zábavného, aby tohle stálo za to?
...nemluvě o riziku toho jak se to zvrhne až někoho napadne, že by vlastně dávalo úplně stejnej smysl začít sledovat zbroje.

Navíc v momentě kdy začneš pitvat podobné detaily tak narazíš na to, že ta hra nedává fikčně smysl. Představa, že větší část útoků zasáhne, je fakt divná. Představa, že větší část útoků co nezasáhnou pobere zbroj (místo aktivní obrany zbraní) je minimálně u lehčích zbrojí taky hrozně divná. Štít, který mi nepomáhá zaútočit je divnej. HPčka...

...důvod, proč se ta hra chová "dobře" a proč nabízí dobrou fikční konzistenci je právě v tom, že tyhle detaily neřeší. V podstatě říká "hele, tady máte AC, představte si, že se za ním skrývá X, Y, Z... které si tam můžete popsat". V momentě, kdy začneš X, Y, Z... řešit specificky (např. začneš pitvat zásahy štítu), tak tomu systému ubíráš vůli mezi mechanikou a fikcí, kterou ten systém vyžaduje, aby fungoval správně.
Autorská citace #27
20.4.2020 13:05 - efram
Corny - podle toho jak sena to koukáš.

Aegnor - najdi mi prosim tebou popsanou zbroj v pravidlech DND.

Aegnor píše:
Ano, DnD neřeší, kolik toho štít ustojí. Ale ty jsi tvrdil, že můžeš útokem poškozovat štít. Tak si to srovnej.


Já to srovnané mam, pravidla mi umožňují si ten předmět upravit a dokonce mi i říkají jak v rámci fikce s poškozením naložit. Pokud s tím nesouhlasíš a drtivě to impaktuje tvoje "šermířské" zkušenosti, není to můj problém.

citace z pravidel pj strana 246 c. prekladu
Statistiky předmětů

Když jde o čas, můžeš zničitelnému předmětu přiřadit Obranné číslo a životy. Můžeš mu dát i imunity, odolání a zranitelnosti vůči konkrétním typům zranění.


Podle toho pravidla si mohu priradit HP cemu chci a pravidlove s tim nalozit a je jedno zda je tenpredmet staticky a nebo ne. Zalezi jen na me jak si to chci herne nastavit a jak moc slozitou chci hru mit.

Sirine

na zacatku jsem psal, ze to pravidlo nepoužívám. Nicméně možnost je tu a vychází z pravidel. Takvelký oslí můstek v tom opravdu nevidím.
Autorská citace #28
20.4.2020 13:16 - Corny
Já jen doufám, že Efram u každého zásahu počítá, kolik HP ubral zbroji a kolik HP zbývá meči...

Sirien: Obávám se, že je zbytečné něco vysvětlovat logikou pravidel v situaci, kdy někomu prostě stačí, že je někde jedna individuální zmínka o tom, že něco v některých specifických případech jde, aby si to absurdně zobecnil tak, že to může dělat vždycky úplně v pohodě. Stejnou logikou je mechanicky úplně v pohodě úplně cokoliv, protože přece GM může teoreticky houserulovat v podstatě všechno, takže vlastně nic nikdy není nesystematické proti pravidlům.
Autorská citace #29
20.4.2020 13:20 - Aegnor
efram píše:
Aegnor - najdi mi prosim tebou popsanou zbroj v pravidlech DND.

Takže ve světech DnD existuje pouze 12 druhů zbrojí a nikdo nikdy nemá nic jiného?

Ale dobře, otočíme to. Mám kyrys, aktivně si štítem kryju končetiny, zásahy do hrudi neřeším, protože tam mám plátovou zbroj. Příklad funguje furt stejně, nic se nezměnilo.

A ta tvoje citovaná sekce o Předmětech očividně řeší nehybné předměty. Doslovná aplikace může vést k vtipným situacím, kdy je obtížnější zasáhnout štít než člověka, který ten štít používá. :-)
Autorská citace #30
20.4.2020 13:24 - Log 1=0
efram píše:

citace z pravidel pj strana 246 c. prekladu
Statistiky předmětů

Když jde o čas, můžeš zničitelnému předmětu přiřadit Obranné číslo a životy. Můžeš mu dát i imunity, odolání a zranitelnosti vůči konkrétním typům zranění

(Vytučněno mnou). V boji nejde o čas, v boji jde o to, kdo koho vyřadí/zabije. Takže bys toto pravidlo používat neměl.

Ne, vážně, ta část celkem jasně říká, k čemu to pravidlo slouží - jako počítadlo času, když se postavy snaží něco co nejrychleji zničit. Nemá sloužit jako měřítko běžného opotřebení.
Autorská citace #31
20.4.2020 13:25 - LokiB
Aegnor píše:
Doslovná aplikace může vést k vtipným situacím, kdy je obtížnější zasáhnout štít než člověka, který ten štít používá. :-)


Tak kdyby ten člověk aktivně štítem před zásahy uhýbal ;)

efram píše:
V případě 5 útočníků bych ti štít proti 2-3 nechal ani použít. Záleželo by na popisu situace.


A připadalo by ti to jako super-realistické, asi, že?

V tom případě budeš chtít do DND pravidel dopracovat i to rozhodnutí, jak určit to, jestli 2-3, zda to záleží na počtu, zbraních, rozestavění, atd. Nebo je to čitě na tvé úvaze a komu se to nelíbí, ať jde o dům dál.
Autorská citace #32
20.4.2020 13:26 - efram
Corny tvuj sarkasmus me hreje. Nepocitam ani armor, ani stit ani mec. Jsem pro jednoduchost. Umím si ale predstavit, ze jsou druziny co by ten stit treba takhle chteli hrat a neni to nic proti nicemu. Pravidla tu moznost davaji. Nic vic nic min.

Aegnor píše:
Takže ve světech DnD existuje pouze 12 druhů zbrojí a nikdo nikdy nemá nic jiného?
no víš ty mi říkáš , že sui tu cucam z prstu nějaké pravidlo, které lze aplikovat jen jedním způsobem (podle tebe) a pak si tu vycucáš zbroj, která v pravidlech není ....ale ale.....

Já vím, že to pravidlo řeší nehybné předměty, ale na to jak stanovit HP štitu to má jaký vliv? Můžeme diskutovat o tom zda při ac 15 (13zbr +2štít) je zásah 14-15 do štítu. mě by to v rámci fikce stačilo, tobě zjevně ne. Tím to končí.

LokiB píše:
A připadalo by ti to jako super-realistické, asi, že?


Vůbec ne pohybuji se ve fikci, ale neočekávám, že by jsi četl moje příspěvky cele. Supi se slétají koukám. No nic pánové diskuse s vámi je opravdu lahoda. Hodně se mi libí jak mi tu podsouváte vaše dojmy :)

Log píše:

Ne, vážně, ta část celkem jasně říká, k čemu to pravidlo slouží - jako počítadlo času, když se postavy snaží něco co nejrychleji zničit. Nemá sloužit jako měřítko běžného opotřebení.


přečti si ta prvidla celá, nebudu ti tu dal zdrojovat. Pokud mohu stanovit odolnost nějakého předmětu, který je dan třemi staty:
- hp
- ac
- dm resistence

mohu to udelat s jakým koliv předmětem, diskutabilni je to o co se klidne muzeme prit a zalezi na nasem osobitem pristupu, jestli to co je nad ac zbroje je zasah do stitu. Uz jsem to tu psal.
Autorská citace #33
20.4.2020 13:35 - Aegnor
efram píše:
V případě 5 útočníků bych ti štít proti 2-3 nechal ani použít. Záleželo by na popisu situace.

5 útočníků? To sis vymyslel odkud? Napsal jsem něco jako "pět útoků v jednom kole"? Ne, prostě pět útoků, třeba v duelu, to je jedno. Btw, zajímalo by mě, o jaké pravidlo tuhle svoji myšlenku opíráš.

efram píše:
Pravidla tu moznost davaji. Nic vic nic min.

Nedávají. Tys vzal jedno minoritní pravidlo, jak určit obtížnost zničení předmětu jinak, než je GM-fiat a aplikoval jsi ho na situace, na které není určené.

efram píše:
no víš ty mi říkáš , že sui tu cucam z prstu nějaké pravidlo, které lze aplikovat jen jedním způsobem (podle tebe) a pak si tu vycucáš zbroj, která v pravidlech není ....ale ale.....

Ne, já tě upozorňuju, že si pravidla modifikuješ a aplikuješ je mimo jejich zamýšlené použití; zmiňuješ obskurní a téměř nepoužívané volitelné pravidla takovým stylem, že to vyznívá jako kdyby to byla fixní a neměnná součást pravidel, kterou musí používat všichni. Dlouhodobě. To, že pak v průběhu nějaké diskuze mimochodem zmíníš, že je to vlastně volitelné, na tom nic nemění.

Oproti tomu je moje "vezmu statistiky zbroje X a popíšu ji tak, aby ladila s mojí představou mé postavy" něco úplně jiného.
Autorská citace #34
20.4.2020 13:35 - Log 1=0
efram píše:
no víš ty mi říkáš , že sui tu cucam z prstu nějaké pravidlo, které lze aplikovat jen jedním způsobem (podle tebe) a pak si tu vycucáš zbroj, která v pravidlech není ....ale ale.....

Kde jsi přišel na to, že ta zbroj v pravidlech není? Ty víš, jak vypadá třeba okovaná kožená zbroj? Nemůžou třeba dvě vypadat různě a spadat do téže kategorie?
Autorská citace #35
20.4.2020 13:35 - cyrasil
Jen pro poradek, podle ktereho pravidla to tedy ted urcujes? Podle ppj 272, ktere jsi zminvoal na strane 1 (a ktere se na stit nevztahuje, protoze stit neposkytuje "kryt") nebo podle 246? U obou se totiz zasahy pocitaji jinak...
Autorská citace #36
20.4.2020 13:37 - Aegnor
cyrasil: zasažení dle house-rulovaného zasažení krytu, hp dle house-rulovaného pravidla pro ničení statických předmětů. To DnD v základu umožňuje, no problemo. :-)
Autorská citace #37
20.4.2020 13:39 - efram
Log 1=0 píše:
Kde jsi přišel na to, že ta zbroj v pravidlech není? Ty víš, jak vypadá třeba okovaná kožená zbroj? Nemůžou třeba dvě vypadat různě a spadat do téže kategorie?


Pravidla zbroje jasně popisují, nerad bych se dopustil nějakého houserulepopisu

Aegnor píše:
Nedávají. Tys vzal jedno minoritní pravidlo, jak určit obtížnost zničení předmětu jinak, než je GM-fiat a aplikoval jsi ho na situace, na které není určené.


- minoritní to jsi určil ty ?
- že ho nelze aplikovat na určení HP předmětu jako je štít jsi určil ty ?
- co chceš všechno ještě určovat ?
- záleželo by na popisu situace hráčem - co vic k tomu chceš napsat.

Hele na tohle nemam čas tahle vaše partička mi za ten čas nestojí. Popsal jsem možnost jak popsat štít a použít ho jako předmět s HP. Nesouhlasíte? V pohodě. Můj pohled se diametrálně liší od vašeho. Za to jsem v zásadě i rád :)

Jdu provozovat něco smysluplného.
Autorská citace #38
20.4.2020 13:42 - Corny
Dle mého je to jasný, Efram řekl názor, ostatní se převážně shodly na tom, že a proč je to nesmysl, takže můžeme všichni v klidu pokračovat v něčem smysluplném :)
Autorská citace #39
20.4.2020 13:46 - Aegnor
efram píše:
- minoritní to jsi určil ty ?

Je tomu věnováno nějakých 8 odstavců uprostřed třistastránkové knihy, která není určena pro všechny hráče. Co víc od minoritního pravidla ještě chceš?

efram píše:
- že ho nelze aplikovat na určení HP předmětu jako je štít jsi určil ty ?

Že se nemá používat na ničení nepřítelova štítu uprostřed boje, to je docela jasně napsané v té příručce (odkaz jsem házel o pár příspěvků dřív, klidně si to tam přečti).
Autorská citace #40
20.4.2020 13:47 - efram
Corny

Tak "zaplat pambu", ze se nam zdejsi konkláve shodla. Vyjde to nekde ve sborníku jako závazné stanovisko :), asi ne co ? :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.061947107315063 secREMOTE_IP: 3.237.186.170