Kultura

York
26.4.2020 14:52
Gamecon 2020
Plánovaný termín: 16.–19. 7. 2020 v Pardubicích
Autorská citace #1
26.4.2020 14:52 - York
Zatím je otázka, jestli se letošní Gamecon vůbec bude moci konat, ale přípravu každopádně dělám.


Letos bych chtěl zkusit něco trochu jinýho než loni - vést na Gameconu Quentinův Tross. Tross je sandbox, je v něm několik menších dugeonů a hromada venkovních lokací a náhodných setkání. Je to rozhodně dost materiálu na celý Gamecon a přesně tak bych to rád pojmul - v zásadě jako kampaň ve stylu West Marches.

Představuju si to tak, že bych měl opět několik herních bloků a ve všech by se na pokračování hrál Tross. Je to sandbox, takže bude na každé jednotlivé družině, kam se vydá. Hráči, kteří se přihlásí na víc bloků, to budou mít jako jednu navazující kampaň.

K tomu bych ideálně chtěl ještě jeden neherní "blok" na konci Gameconu, ideálně asi v sobotu večer, kam pozvu všechny účastníky na poherní pokec, protože velká deviza kampaňovité hry je právě v tom poherním pokecu o tom, co kdo zažil.


Orgové Gameconu (asi hlavně Kapitán, pokud stále vede RPGčkovou linii), budete o to mít zájem?


PS: Ještě nějakej čas budu dělat přípravu, ale řádově někdy v půlce května to samé uspořádám v online verzi. Stay tuned.
Autorská citace #2
7.5.2020 07:49 - Jerson
Jak jsem četl, tak letošní Gamecon byl odpískán.
Autorská citace #3
7.5.2020 08:36 - Tarfill
Jo, letos prý GC skutečně nebude.

A jak jsem psal na fb, nabízím se tímto jako vypravěč k jednorázovému příběhu pro online hraní přes roll20 jako symbolická náhražka. Dle pravidel DnD 5e. Kdo by měl případně zájem, pište do zpráv, ať neplevelíme tady.

Yorku:
ty jsi chtěl hrát ten Tross podle jakých pravidel a na jaké online platformě?
Autorská citace #4
7.5.2020 14:12 - York
Vzhledem k tomu, že se letošní Gamecon nakonec konat nebude, trochu měním plány. Tross online určitě hrát budu, v přípravě jsem umořil spoustu práce a byla by škoda to nevyužít. Jelikož to už ale nemusím nutně odehrát před Gameconem, pokusím se nejdřív dotáhnout pravidla do kompletní a prezentovatelné podoby. Pokud v té době už budou otevřené čajovny, kromě online hraní nabídnu i sešny naživo v Praze.


Tarfill píše:
ty jsi chtěl hrát ten Tross podle jakých pravidel a na jaké online platformě?


Hrát se bude podle pravidel Dračáku podle staré školy.

Na jaký online platformě ještě nevím, s tím budu muset experimentovat. Dřív jsme hráli přes google hangouts, dropbox paper a rollz.org a celkem to fungovalo, ale možná se najdou lepší alternativy. Zvažuju discord místo google hangouts, když už jsem se ho aspoň trochu naučil používat, tam by možná šlo řešit rovnou i házení.
Autorská citace #5
7.5.2020 14:18 - sirien
Jerson píše:
Jak jsem četl, tak letošní Gamecon byl odpískán.

Bohužel je to tak. V panujících podmínkách (nejen fakticky-zdravotních) bohužel skutečně nebyla žádná jiná aspoň trochu rozumná alternativa.

Chvíli jsme s tou realitou v org týmu zápasili - částečně hledali jakoukoliv jinou možnost, částečně se s tím sami postupně smiřovali, takže mezi okamžikem, kdy jsme to začali řešit a kdy už chladně-kriticky teoreticky mělo být jasné, kam dojdeme, a okamžikem, kdy jsme to fakt rozhodli, byla nějaká nemalá prodleva. Za tu se jménem všech omlouvám - že otálení může způsobit nějakou zbytečně proplýtvanou energii jsme si uvědomovali, ale doufáme, že York a další co se těšili a začli připravovat věci předem do nich buď ještě neinvestovali příliš a/nebo je dokáží užít i bez GameConu.

Celkově z toho jsme všichni smutní, ale doufáme, že jistota toho jak věci letos budou bude lepší než prodlužované utrpení.


Mimochodem jen projistotu - GameCon tímto nepostihla žádná existenční krize; organizačně i finančně je festival pořád zajištěný dobře a letošní situací způsobené ztráty jsou bezpečně minimalizované, takže další ročníky (až se situace uklidní - nebo alespoň ustálí) určitě budou.


Na volně příbuzné téma - tematicky nesouvisející, ale GameConu organizačně blízký Blavicon nakonec sbírku na svou záchranu úspěšně naplnil a potřebné prostředky na úhradu "šokových ztrát" získal, což je taky super.
Autorská citace #6
7.5.2020 14:25 - York
sirien píše:
doufáme, že York a další co se těšili a začli připravovat věci předem do nich buď ještě neinvestovali příliš a/nebo je dokáží užít i bez GameConu.


Já to ve skutečnosti spíš vítám. Příprava mi zůstane na příští Gamecon a budu mít víc času na další věci ;-)

Jen mi to trochu hodilo vidle do plánů - Gamecon je jediná příležitost, kde můžu fyzicky potkat Bouchiho a něco mu prezentovat.
Autorská citace #7
7.5.2020 14:39 - ShadoWWW
Co v té době zorganizovat nějakou online variantu? Přednášky přes Zoom a hraní přes Roll20/FG?
Autorská citace #8
7.5.2020 14:41 - York
ShadoWWW: Taky mě to už napadlo.

Někdy tou dobou nejspíš budu hrát ten Tross.
Autorská citace #9
7.5.2020 14:46 - Jerson
sirien píše:
Mimochodem jen projistotu - GameCon tímto nepostihla žádná existenční krize; organizačně i finančně je festival pořád zajištěný dobře a letošní situací způsobené ztráty jsou bezpečně minimalizované, takže další ročníky (až se situace uklidní - nebo alespoň ustálí) určitě budou.

Špatných výsledků v této oblasti jsem se bál asi nejvíc, protože varianta, že letos buď bude nějaká osekaná a možná riskantní verze, aby se příští rok vůbec mohlo nějak pokračovat mi připadala pořád reálná, zvlášť když jsem slyšel o různých jiných conech a festivalech.
Autorská citace #10
7.5.2020 15:41 - sirien
ShadoWWW: bylo řešeno, v GC stylu (rozsah, koordinace...), není proveditelné.

Zaprvé jak deduktivní analýza, tak reálné experimenty v rámci org týmu ukázaly, že se naprosto nelze spolehnout na funkčnost techniky u všech zúčastněných (ať už co do instalace, spuštění, stability nebo vůbec základní kvality nebo dokonce přítomnosti - ano, dodnes jsou lidé co nemají žádnou webcam - jak u HW tak SW), přičemž tyto nedostatky se ve všech bodech projevují běžně, občas nepředvídatelně a jediný haprující člověk rozbije dění i na víc jak hodinu (což se děje salámovou metodou) nebo výrazně sníží kvalitu. Těmto problémům lze předejít jen částečně, přičemž náročnost předcházení roste exponenciálně.

Zadruhé stranou tohoto samotného existují i další zábrany, jako např. u mnoha lidí nemožnost "odstínit" hru od okolí jejich domova atp. (Když jsi doma, tak prostě ostatní nemají zábrany Tě rušit - ať už jde o děti nebo o oběd nebo o dotaz jestli pudeš se psem / vyneseš odpadky...)

Většina sekcí od toho dala ruce pryč, zbylé zůstávaly značně rezervované.


Jerson: Aniž bych toužil pitvat detaily, vedení GC a způsob jeho hospodaření stejně jako různé další kontexty se od ostatních conů poměrně liší a existují pojistky, které ho před podobnými ranami chrání. Letošek nás zastihl ve značném předstihu, takže jsme dokonce věcem uhli, aniž bychom se těchto museli jakkoliv dotknout. Jsou věci, kde GameCon potřebuje podporu komunity a spoléhá na ní (propagace, přísun vypravěčů a dalších organizátorů, určitý status akci komunitou přisouzený atp.), ale jeho samotná existence to není a GC byl, je a ještě dlouho bude.
Autorská citace #11
7.5.2020 15:44 - Aegnor
Ale samozřejmě, kdybyste chtěli GC přispět, tak sem Sirien určitě milerád hodí číslo svého účtu. :-)
Autorská citace #12
7.5.2020 16:43 - LokiB
sirien: a na GC jsou i sady přednášek a diskusí, tam (u přednášek) je to primárně jednosměrné (otázky mohou být psané do chatu) ... není to asi majoritní část programu.
Autorská citace #13
7.5.2020 17:12 - sirien
Přednášky jsou na GC chápané a brané jako doprovodný program, který bez ostatního nestojí za námahu. Letos jsme měli nějaké plány na rozšíření a zlepšení té linie co by jí přidalo na obsahu i atraktivitě, ale holt si to budeme muset nechat až na příští rok.
Autorská citace #14
7.5.2020 17:15 - York
sirien píše:
Letos jsme měli nějaké plány na rozšíření a zlepšení té linie


Hodně by pomohla trochu vzdušnější místnost. Nebo ještě líp venku někde ve stínu, pokud by na to bylo počasí.
Autorská citace #15
15.7.2020 15:11 - Ugy
Tak dneska by to normálně porpuklo co? No tak tedy připíjme ať to za rok výjde.
Autorská citace #16
15.7.2020 15:47 - sirien
Pro organizátory a dobrovolníky popř. zájemce co by přijeli "předem". Jinak by to bylo zejtra :(

Nemám k tomu moc co dodat kromě toho, co jsme už posílali mailem / psali na sítě; i když by se GC velmi teoreticky konat mohl, v praxi ho uspořádat nešlo; stranou skutečnosti, že bysme i tak měli funkční problémy (nesmysly jako dezinfekce aj. sou triviální, pár tisíc by letělo oknem, ale organizace párty a masových aktivit, otázka koncentrace lidí, a zejména pronájmy - řešení ubytování s intrem, pronájmy DDMka a prostor školních družin...), tak ta atmosféra kontinuální nejistoty toho jestli plejtváme nebo neplejtváme časem a energií, neustálé napětí a nervy mezi námi i mezi účastníky, domlouvání s vypravěči co by nevěděli jistě jestli mají počítat s GC nebo si radši zařizovat jistější osobní program, účastníci, co by si nebyli jistí, jak to budou mít v práci s dovolenou, o tom, jak část lidí je dost na jehlách s obavama z akcí, což by se nejspíš promítlo na účasti... Jako vem si, že nějaký dva tejdny zpátky lítaly zas médiama zprávy o dalších hotspotech a možných náhlých opatřeních. Případný řešení peněz za storna by byly voser, ale popravdě ten poslední v řadě.

Část z toho jde na úkor reálný situace, co se mě osobně (!) týče, tak větší část jde na úkor podle mě naprosto nezvládnutých opatření, jejich plánování a zejména komunikace (což z pohledu organizátorů akce když se fakt snažíš sledovat dění a nějak ho vyhodnotit najednou vypadá značně hůř, než z běžného občanského pohledu - zejména, když máš přímý srovnání s tím, jak se věc řešila v zahraničí (což vypadalo hodně jinak, než by se z českých médií zdálo)) Ale popravdě jestli bysme byli schopní pořádat letos GC i kdyby to bylo nějak lepší nedokážu říct, takže zas nechci aby to vyzněli že to de jen na úkor toho managementu věci.


Pozitivní je, že jsme s podobnou situací dlouhodobě počítali už hodně let zpátky a průběžně jsme se na ní připravovali (jakože ne přímo na epidemii - diskuse byly spíš o scénářích typu rozsáhlé povodně atp. - ale ono z praktického hlediska je jedno, o jakou konkrétní "živelnou" katastrofu se jedná), takže GC sice přišel o letošní ročník, ale narozdíl od mnoha jiných akcí to organizací nijak zásadně neotřáslo - finančně netratíme (chvíli ticha za kolegy z jiných akcí, kterým se na tohle konto rozervaly nervy nebo museli akci rovnou odepsat), personálně to org tým ustál s troufnu si říct minimálním otřesem, návštěvníci situaci podle všeho pochopili a přijali bez rozhořčení.

Příští rok už budou věci očekávanější a troufnu si říct asi i organizovanější na globální úrovni a tedy čitelnější, takže 2021 se zdá být neohrožený. Takže za rok. (Ještě se teda musíme rozhodnout, co s letošním tématem... bude ještě sranda diskuse.)
Autorská citace #17
15.7.2020 15:51 - Jerson
Já tak nějak doufal, že téma vydrží do příštího roku.
Zrovna když se rozhodnu na GC po čtrnácti letech jet, tak je zrušen.
Autorská citace #18
15.7.2020 16:12 - Ugy
Jo neni potreba moc vysvetlovat vsichni ty duvody asi chapem. Jen se mi to dneska rozblikalo v kalendari. Kazdopadne kdyby nekdo byl stejne v pardubicich tak se ozvete. Zajdem na pivo.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083033084869385 secREMOTE_IP: 34.234.83.135