Kultura

sirien
6.6.2020 18:27
Dungeons & Dragons 5e (III)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE, diskusi k nim tady.
- online překlad (cz SRD)

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.


En zdroje:
- Základní pravidla v angličtině (Basic rules) zdarma ke stažení
- Errata
- oficiální SRD ("Licence")


___________________________________

DŮLEŽITÉ

Narozdíl od svých předchůdců, tato diskuse slouží:
- pro oznamování novinek
- jako rozcestník důležitých odkazů
- pro super obecné záležitosti

Konkrétní dotazy nebo problematiky prosím sesměrovávejte do samostatných diskusí. Vůbec se nebojte případně založit novou.

___________________________________

Tematické DnD 5e diskuse
Výčet není kompletní a neobsahuje články a diskuse k článkům

Potlach&fun
Nejhorší kouzlo
Délka soubojů

Pravidlová Q&A
Působení kouzel (dotazy)
Sesílání kouzel (dotazy)
Akce Příprava (Ready), vícenásobný útok
Koniny v pravidlech (koně a pravidla pro jízdní boj)
Zranění flakónků a jejich obsahu
Zlodějské náčiní a Zdatnost
Boj pod vodou

Design a kritika
Kritika 5e (/DnD) designu
Vyváženost a patche

Related
DnD licence a práva

Pro zkrácené označení Triků preferujete:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
"T" (jako "Trik")kladné body16
"0" (jako "0. Stupeň)kladné body13
5.5.2021 09:31 - ShadoWWW
LokiB píše:
u vícero edic i defaultní setting daného systému

Překvapivě FR jsou defaultní setting až v 5E (i když Mike Mearls tvrdil, že defaultní není ani v 5E, že defaultním je mnohovesmír, tedy všechny).

Edice - Defaultní seeting
1E - Greyhawk
2E - mnohovesmír (Great Wheel)
3E - Greyhawk
4E - Nentir Vale
5.5.2021 09:48 - Lethrendis
Stejně tak pro Šestý svět (SR) toho vyšlo mraky.
5.5.2021 09:53 - LokiB
Popravdě, v dobách 1E a 2E jsem ani neměl pocit, že by něco jako "deklarovaný defaultní setting" existovalo, aspoň ne v podobě, v jaké to pak třeba bylo u 3E a 4E. Takže mi přijde, že se to zde zpětně tak nějak určuje.

Máš pravdu, že v 1E pravidlech byly odkazy na Grayhawk reálie.
U 2E už to nebylo tak jasné ... v základu toho z Planescape/Spelljammer tolik nebylo, v Complete book of ... už těch odkazů k tomuto bylo vícero. A někdo z autorů to zpětně asi i tak nějak popsal.
Přesto jsem mnohovesmír nedokázal moc brát jako "default setting", zejména vzhledek k eneromnímu množství materiálu, které k FR byly a které jsem k mohovesmíru minimálně neměl (jestli byly a jsou).
5.5.2021 09:56 - LokiB
Jerson: a třeba pro Hârn setting (pseudostředověk z HârnMaster) toho od roku 1983 dodnes vyšlo také celkem dost :)
5.5.2021 12:00 - Šaman
Taky bych vsadil na Forgotten Realms.
5.5.2021 12:10 - Jerson
Hmm, čekal jsem jednoznačnou odpověď na takovou otázku a místo toho jsem ještě víc zmaten. :-)
5.5.2021 12:47 - LokiB
Blbost, jednoznačnou odpověď se čekat nemohl. Nebo si snad myslíš že někdo tady má evidenci všech materialu ke všem settingum ze vsech RPG?
A ma stejnou vahu kniha s popisem kontinentu jako kniha s popisem jednoho hradu (jako to ma Hârn)?
Dal jsi vagni zadani, odpovedi tomu odpovidaji.
5.5.2021 13:17 - sirien
...o tom jestli se počítají romány z daného světa ani nemluvě.
5.5.2021 13:37 - Jerson
LokiB píše:
Nebo si snad myslíš že někdo tady má evidenci všech materialu ke všem settingum ze vsech RPG?

Myslím, že tu jsou různí sběratelé a fanoušci jednotlivých světů, takže třeba někdo napíše "K Forgottenům vyšlo padesát příruček a tři stovky modulů" a někdo jiný řekne "Ale to jsou tenké sešity a navíc reedice toho samého, k WoD vyšlo dvacet tlustých bichlí..."

Ale vážně - prostě jsem si myslel, že tak jako nikdo nepochybuje o tom, že se z RPG prodává nejvíc příruček DnD 5e, které je jasně ve vedení, tak že i nějaký setting je jasně ve vedení co do množství materiálu k němu vydanému. A pokud ne, tak že jsou třeba dva nebo tři settingy, které jsou nejrozšířenější, třeba i k různým systémům.

Romány z daného světa se počítají.
5.5.2021 13:52 - ShadoWWW
Jo kdybys chtěl hru s nejvíce sourcebooky, tak bys jednoznačnou odpověď dostal: Void. :-)
5.5.2021 13:54 - LokiB
sirien: jj, to jsem právě psal v #99, že typů materiálů je hodně. A to jsem určitě i na další zapomněl :)

Jerson: já teda nemůžu říc, že nepochybuju o tom, že se nejvíce prodává příruček DnD 5E. ty zdroje pro to mi přijdou velmi vágní :)

Jak jsem psal, osobně bych vsázel na FR, ale nevěřím tomu, že tu je někdo, kdo ti je schopen dát sám od sebe odpověď, kterou očekáváš (a i tak mě překvapuje, že ji opravdu očekáváš :)).

Je ale možné, že se to dá vygooglit ;)
Abys neřekl, obětoval jsem svůj čas a našel ti "nějaký seznam" pro FR

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Forgotten_Realms_modules_and_sourcebooks

Ale nejsou v tom romány, PC hry, filmy, seriály, comixy atd.
5.5.2021 14:04 - York
Tady máš něco podobnýho k Shadowrunu.

Happy scrolling :)
5.5.2021 14:12 - Jerson
Já to právě zkusil vygooglit a zjistil jsem, že nejen že nedokážu najít žádný přehledový žebříček (i když jsem si myslel, že nějaký bude), ale často ani seznam těch produktů.

Na druhou stranu to nepotřebuju vědět až tak přesně :-)
5.5.2021 14:24 - Jezus
Tak dostal jsi odpověď ve smyslu Forgotten Realms, Shadowrun (s tím, že to možná nebude o celou délku) a pak nějakou historickou Hârn, která má prý taky hodně materiálů (tu já neznám, ale díky za tip :-) ).

V zásadě odpověď máš dle zadání ;-)

Já třeba o Forgottenkách moc nepochybuju. I herní moduly vycházejí primárně pro něj a pak až pro ostatní a prostě DnD si drží vcelku slučnou roční produkci (rozšiřující příručky sice nepovažuju za setting, ale střípky tam jsou a nepřekvapivě z FR).

Nu a teď vyjde na PC Baldur's Gate III, což je taky mrtě loru (byť známého). Zrovna pro Shadowrun vyšlo taky pár her, ale ten rozsah bude imho někde jinde.
5.5.2021 14:33 - York
Ze světa Shadowrunu je určitě míň PC her, ale sourcebooků má fakt mrtě.

BTW spíš než na FR bych možná sázel spíš na Star Wars, k těm je ale většina materiálů v jiný formě než jako RPG sourcebooky.

(Zatracený paralelní diskuse, nerad se opakuju.)
5.5.2021 14:39 - LokiB
Jerson: Tady si můžeš listovat Harn materiálama :)

Ale jako jestli třeba WoT toho má dohromady 10x tolik co FR, možné to je ...
Jen mě trochu zaráží, že je to v DND diskusi (jestli chcete i jiné systémy) ... proto jsem šel primárně po FR :)
5.5.2021 15:07 - ShadoWWW
Jerson: Přesné číslo nedostaneš. Zvlášť od spuštění DMsGuild, kde toho k FG vychází hafo každý den. Já bych si na FR klidně vsadil.
5.5.2021 15:25 - Jezus
Když ho rozšíříme o Multivesmír, tak určitě .-D

Nicméně je fakt, že pro Shadowrun toho vyšlo za ta léta požehnaně včetně v podstatě podrobné historie několika desítek let, protože každá edice se posune kousek v čase, aby jakoby udržovala podobný odstup odedneška, ale nechává věci, co se odehrály v minulých edicích platné - takže tam běží jakási paralelní historie.

Troufl bych si říct - kór když vidím ten seznam - že SR bude popsán podobně podrobně jako FR, možná i víc, protože se víc soustředí na určité oblasti. Oba světy stejně dalece přesahují potřeby běžného hráče - spíš si vybíráš, které části tě zajímají nebo to "jenom" sbíráš.

SR taky zažil docela oživení v poslední dekádě, ale s DnD bych to nesrovnával, takže to by teď mohlo získávat navrh i tak (a jak píše ShadoWWW ta on-line podpora článků a doplňků bude větší prostě díky větší zákaznické základně = má cenu to chrlit).
5.5.2021 17:07 - Gergon
Taky bych přidal, že záleží na tom co považuješ za zdrojové materiály, protože zrovna FR má obsáhlou knihovnu vyšlé beletrie, což je taky zásoba informací o tom světě, počítačové hry, online MMORPG atd...
5.5.2021 18:33 - Jerson
Ono mi to jako představa o prvních několika místech asi stačí.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.098949909210205 secREMOTE_IP: 3.235.227.36