Kultura

sirien
6.6.2020 18:27
Dungeons & Dragons 5e (III)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE, diskusi k nim tady.
- online překlad (cz SRD)

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.


En zdroje:
- Základní pravidla v angličtině (Basic rules) zdarma ke stažení
- Errata
- oficiální SRD ("Licence")


___________________________________

DŮLEŽITÉ

Narozdíl od svých předchůdců, tato diskuse slouží:
- pro oznamování novinek
- jako rozcestník důležitých odkazů
- pro super obecné záležitosti

Konkrétní dotazy nebo problematiky prosím sesměrovávejte do samostatných diskusí. Vůbec se nebojte případně založit novou.

___________________________________

Tematické DnD 5e diskuse
Výčet není kompletní a neobsahuje články a diskuse k článkům

Potlach&fun
Nejhorší kouzlo
Délka soubojů

Pravidlová Q&A
Působení kouzel (dotazy)
Sesílání kouzel (dotazy)
Akce Příprava (Ready), vícenásobný útok
Koniny v pravidlech (koně a pravidla pro jízdní boj)
Zranění flakónků a jejich obsahu
Zlodějské náčiní a Zdatnost
Boj pod vodou

Design a kritika
Kritika 5e (/DnD) designu
Vyváženost a patche

Related
DnD licence a práva
Hlasovat může jen přihlášený uživatel.

Pro zkrácené označení Triků preferujete:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
"T" (jako "Trik")kladné body16
"0" (jako "0. Stupeň)kladné body13
6.5.2021 15:49 - Flaxik
Vsadím levý malíček, že v rámci DnD jsou to Forgotten Realms.
Většina WoTC materiálů tak nějak automaticky počítá s tím, že většina lidí tam začíná a jak už tady padlo, mají momentálně nejpropracovanější lore + mimo DnD materiály. Většina DnD based her se odehrává ve světě FR - Eye of The Beholder, Baldurs Gate, Icewind Dale, Neverwinter Nights a pár starých Dosovin.
Je to prostě ten klasický high fantasy setting, který mají mazlíčci rádi. Dragonlance nebo Greyhawk jsou co do rozšíření mezi hráči i co do množství materiálu dost vzadu.
6.5.2021 16:44 - ShadoWWW
Otázka totiž nezní, v jakém settingu budeme hrát, ale v jaké části a jakém období Zapomenutých říší budeme hrát. :-)
17.7.2021 17:38 - wlkeR
Tak v říjnu dostaneme 5E Draconomicon. Bylo načase.
10.8.2021 17:52 - Gergon
Třeba to někomu pomůže:
Tvorba postavy DnD
25.8.2021 22:29 - strucky
Obelisky ve 5e dobrodružstvích
Co si myslíte o té Jorphdanově myšlence na konci, kam by mohl svět Forgotten Realms pokračovat v budoucnu (pravděpodobně) s příchodem 6e? Přijde mi, že celkem solidně a šikovně pospojoval vodítka (pokud to vůbec jsou vodítka a ne random stuff že), co by mohlo "následovat" - a neznačilo by to, že Wizardi už nejsou schopný posouvat tak obří, rozvětvený a rozvinutý svět příběhově někam dál, když by skočili takovou kopu let zpátky a recyklovali matroš z ADnD?
26.8.2021 09:38 - Necromancer
strucky píše:
Co si myslíte o té Jorphdanově myšlence na konci, kam by mohl svět Forgotten Realms pokračovat v budoucnu (pravděpodobně) s příchodem 6e?

A chceme vůbec 6e? Myslím, další systém, muselo by se všechno překopávat, nemluvě o již hotových JaD...

A o schopnostech Wizardů se tady tak nějak pochybuje už dlouhodobě...
26.8.2021 09:46 - LokiB
On se nás nikdo ptát nebude. Možnost že 6E přijde tu visela ve vzduchu vždycky. Jestli se JaD trefí do konce životního cyklu 5E ... uvidíme. Nějaká setrvačnost tam bude určitě a 6E nevíme zatím nic, takže i o dopadech se mluví těžko.
26.8.2021 12:00 - strucky
Já celkem věřím, že by 6e mohla být po těch 10 letech 5e, čili 2024, jak zmiňuje Jorphdan v tom videu. Ale jako taky nechci, ještě nemám ani pokoupenou komplet 5e (a zároveň zvažuji komplet transfer na někam jinam, protože mě Wizardi začínají pěkně s*át - WFRP, DCC nebo tak něco...).
26.8.2021 15:54 - sirien
Může se to samozřejmě stát. Existují ale dlouhodobé náznaky, že se to stát nemusí - ne v dohledné době a dost možná i vůbec (protože Hasbro). Četl jsem někde odhady že pokud se nic výrazně nezmění, tak by 5e mohla dojít "přirozeného" konce životního cyklu někdy kolem 2034-2040. Plus je otázka jak by 6e vypadala - jsou důvody domnívat se (opět, hasbro), že odlišnost může být výrazně menší, než mezi předchozími edicemi.

Aktuálně jsme na 2 velkých ofiko rozšířeních a asi 3 velkých doplňkových rozšířeních (nepočítám adventures, které ale stojí hodně samy za sebe a ekologii systému moc neovlivňují) - já myslím že 6e na desáté výročí nebude, nejdřív na patnácté, spíš to dvacáté pokud vůbec.
26.8.2021 16:09 - ShadoWWW
Já myslím, že 6E jen tak nepřijde. Pro Hasbro to není na stole, protože prodeje 5E příruček stále trhají rekordy. Pro Wizardy to taky nemá valný význam, protože kvůli kosmetickým změnám nemá smysl vydávat novou edici ani půledici a nová edice s velkými změnami by musela procházet opět masivním playtestem... a proč vůbec? Vždyť 5E si vede dobře. Nová edice Pathfinderu z dílny Paiza je taky odstrašující případ. Vždyť PF 1E se dnes hraje víc než 2E. Já myslím, že si všichni zúčastnění pátou edici ještě nějakou dobu podrží.

Jako "vzpruhu" vidím spíš licence na hry a filmy. Už teď se vyvíjí počítačové hry na motivy 5E. A jsem si jistý, že se v nejbližších letech setkáme i s nějakou AAA hrou založenou na 5E. Překopávat to na novou edici by bylo blbý. O DnD filmu, který má za pár let přijít do kin, se taky hodně mluví, tak to přivede ke hře další hráče.

Zkrátka já bych sázel v nejbližších letech spíš na nové licence než na novou edici.
26.8.2021 17:48 - strucky
Ale vemte si, kolik nové inkluzivity, diverzity a politické korektnosti by mohli do core 6e vnést. :-D

Ale jo, já osobně si to taky nemyslím. V rámci 5e mají furt co pokrývat lorově, případně co převádět ze starších edic. Jen to bylo od Jorphdana zajímavé zamyšlení.

ShadoWWW: Tak doufejme, že další hry nebudou dosahovat "kvalit" Dark Alliance. Ale ano, několik her je prý ve vývoji "as we speak", nepamatuju si ale, jestli to byly jednotky, nebo rovnou víc jak deset titulů. U filmu už nedávno padla poslední klapka, tak snad by mohl být i dřív jak za pár let...
27.8.2021 08:19 - ShadoWWW
Wizardi prosí o vyplnění krátkého dotazníku na povolání a obory z Příručky hráče.
14.9.2021 23:44 - sirien
Do záhlaví jsem dal rozcestník na konkrétní DnD 5e diskuse. Nemám ambice dávat tam desítky DnD článků a diskuse k nim, spíš ty tematické co se "větví" z téhle diskuse pryč (aby byla tato diskuse chráněna před mega-bobtnáním jako její dvě předchůdkyně). Pokud jsem něco vynechal, tak dejte vědět.
27.9.2021 11:38 - ShadoWWW
V roce 2024 přichází DnD 5.5E.

Na aktuálně probíhajícím D&D Celebration eventu zaznělo, že v roce 2024 (tj. půl století od vzniku DnD) vyjde revidované DnD – Revised DnD 5E – s hned několika změnami. Např. v blocích statistik nestvůr zmizí rys Sesílání kouzel a kouzla jako celek se v bloku změní. Např. cizí postavy nebudou mít pozice kouzel, ale kouzlení jako konkrétní akce. Cílem je zjednodušit práci PJ. Některé nestvůry budou "od přírody" víc přátelské. Jejich schopnosti budou pro hráčské postavy prospěšné; nestvůry nebudou mít jen neutrální nebo hráčské postavy poškozující schopnosti.

Více informací ZDE.
27.9.2021 12:59 - Necromancer
Proč mi to nezní jako nejlepší nápad?
27.9.2021 13:58 - strucky
ShadoWWW píše:
V roce 2024 přichází DnD 5.5E.

Jsem to říkal, ale nikdo mi tu nevěřil... :-D
27.9.2021 14:04 - Aegnor
No, jako, já fakt nevím zda bych tomu říkal DnD 5.5e.
27.9.2021 14:20 - Pan Bača
A jak? Jen podle toho, co napsal ShadoWWW, tak mi to přijde jen jako kosmetické změny
27.9.2021 15:18 - Šaman
ShadoWWW píše:
Např. cizí postavy nebudou mít pozice kouzel, ale kouzlení jako konkrétní akce.

Tohle používám skoro od začátku ve všech systémech. :)
27.9.2021 16:56 - RoVan
Strucky: Já naopak myslím, že jsme něco takového čekali, WotC by si nezařízli dojnou krávu, tím že by vydali úplně novou edici.

Tipnul bych si, že krom menších kosmetických věcí implementují (nepřiznané) fixy a "volitelná pravidla" (která tlačí jako standard) do Core příruček. Těch změn tam vážně nemůže být moc, určitě ne v jádru systému, to by šla kompatibilita do háje, ale myslím, že vzhledem k datu vydání ještě sami nemají 100% jasno co všechno se do "5.5" dostane.

Nicméně vzhledem k směřování 5e a WoTC obecně asi přece jen raději 5.5 vynechám a šáhnu po JaD...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.069278955459595 secREMOTE_IP: 3.85.211.2