Kultura

sirien
6.6.2020 18:27
Dungeons & Dragons 5e (III)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE, diskusi k nim tady.
- online překlad (cz SRD)

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.


En zdroje:
- Základní pravidla v angličtině (Basic rules) zdarma ke stažení
- Errata
- oficiální SRD ("Licence")


___________________________________

DŮLEŽITÉ

Narozdíl od svých předchůdců, tato diskuse slouží:
- pro oznamování novinek
- jako rozcestník důležitých odkazů
- pro super obecné záležitosti

Konkrétní dotazy nebo problematiky prosím sesměrovávejte do samostatných diskusí. Vůbec se nebojte případně založit novou.

___________________________________

Tematické DnD 5e diskuse
Výčet není kompletní a neobsahuje články a diskuse k článkům

Potlach&fun
Nejhorší kouzlo
Délka soubojů

Pravidlová Q&A
Působení kouzel (dotazy)
Sesílání kouzel (dotazy)
Akce Příprava (Ready), vícenásobný útok
Koniny v pravidlech (koně a pravidla pro jízdní boj)
Zranění flakónků a jejich obsahu
Zlodějské náčiní a Zdatnost
Boj pod vodou

Design a kritika
Kritika 5e (/DnD) designu
Vyváženost a patche

Related
DnD licence a práva

Pro zkrácené označení Triků preferujete:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
"T" (jako "Trik")kladné body16
"0" (jako "0. Stupeň)kladné body13
27.9.2021 18:15 - ShadoWWW
Zatím mají určitě zpracované jen kosmetické změny.

Když se na to podívám časově, odpovídá to datu, kdy WotC oznámili vývoj páté edice v září 2011. První beta byla až v březnu 2012 a ta byla ještě hodně vzdálená výsledným pravidlům 5E v srpnu 2014.

Tím chci říct, že teď to vypadá jen na kosmetické změny, ale vůbec bych se nedivil, kdyby ty změny byly ve výsledku větší. Žádnou drastickou změnu ale nečekám. Myslím, že i 3.5E se od 3E lišila víc než se bude lišit Revised 5E od 5E.

Poselství je ale jasné: revidovaná edice by měla být přístupnější nováčkům, tedy minimálně přehlednější a uchopitelnější než 5E z roku 2014. Jaké a kolik změn to bude, se ještě uvidí. Poslední dobou je vidět posun i ve vydávaných dobrodružstvích. 5E přišla s tím, že boj, průzkum a sociální interakce jsou tři rovnocenné pilíře. První roky to ale i ve vvydávaných dobrodružstvích bylo hlavně o boji. Strád ale udělil jasnou lekci: nejoblíbenější 5E dobrodružství je víc o atmosféře a sociálních interakcích než o boji. Nové dobrodružství The Wild Beyond the Witchlight má být mnohem méně bojové než všechna předchozí. Pokud se ukáže jako populární, jsem si jist, že nová dobrodružství budou méně bojová a i Revised 5E se víc zaměří na průzkum a sociální interakci.

EDIT: Co se týče JaD, to je v pohodě tak, jak je. Sirien tam moudře vložil prvky, které jdou přesně v těch Revised stopách. Když se o dva a půl roku ukáže, že by mohl vykrást něco z Revised 5E, klidně může vyjít Revidované JaD. :) Tři roky je dlouhá doba.
27.9.2021 18:17 - Aegnor
Pan Bača: Právě, jsou to jenom kosmetické změny. DnD 4.5 (resp. Essentials) představilo nová povolání, která fungovala jinak než ty ostatní, a byly silnější než ty původní.
DnD 3.5 je, pokud se nepletu, taky poměrně výrazný skok kupředu oproti DnD 3e (ale u tohohle mě možná opraví Loki nebo jiný Boom... pamětník :-) ).

Kdežto tady mi přijde, že je to ... možná DnD 5.1? A asi ani to ne.

Samozřejmě je možný, že těch změn bude víc a budou výraznější a že to opravdu bude DnD 5.5. Jenom z toho mála, co je řečeno, to na mě tak nepůsobí.
27.9.2021 18:42 - Chyba
hádám že do základu k jednotlivým rasám dají +2 a +1 do jakých dovedností chceš, a taky si myslím že předělají rangera.
27.9.2021 19:59 - Necromancer
Mě to od WotC přijde skoro jako:
Hej, tamti lidi vodněkat z Česka si dělal vlastí D&D a opravujou tam naše chyby. Poťme to udělat jako první a ukázat že sme lepší! A třeba pak vodražíme i tu licenciu.

Asi jsem dement, ale v kontextu Kostky mi to tak přijde... XD
27.9.2021 20:17 - Aegnor
Tak jako ... pokud to chtějí udělat první, tak mají docela hezkou sekeru, vzhledem k tomu, že to má být až za tři roky a JaD jsou letos. :D
27.9.2021 21:37 - RoVan
Aegnor: To víš ono to není hned, než si s Mytagem pořeší odkup JaD, dopilují překlad z češtiny... a tak vůbec :D
27.9.2021 23:30 - Pan Bača
RoVan píše:
dopilují překlad z češtiny...

vyřeší sirienovy myticky jemné jazykové nuance
28.9.2021 19:04 - sirien
Jak píše ShadoWWW, 3 roky je dlouhá doba a tenhle telegram report neříká nic moc specifického. Uvidíme za rok nebo dva.

Pro JaD to je spíš dobrá zpráva; něco podobného jsem čekal, ze zjevných promo důvodů jsem čekal že na to dojde až s odstupem od vydání JaD, ale efektivně by to moc vliv mít nemělo. Plná kompatibilita znamená, že věci v JaD navíc budou neporušené a že JaD zůstanou ještě dlouho aktuální i kdyby žádný update nedostaly (což pokud se jim bude jen trochu dařit tak spíš dostanou, pokud to bude potřeba).

Chyba: stupidní "zlepšení" lze vždy ignorovat jejich vložením do rámečku s poznámkou o tom že rámeček je jen pro po plnou kompatibilitu a doporučujeme ho ignorovat :)
30.9.2021 09:59 - Jezus
ShadoWWW píše:
rvní roky to ale i ve vvydávaných dobrodružstvích bylo hlavně o boji. Strád ale udělil jasnou lekci: nejoblíbenější 5E dobrodružství je víc o atmosféře a sociálních interakcích než o boji. Nové dobrodružství The Wild Beyond the Witchlight má být mnohem méně bojové než všechna předchozí.


Nevypadnul ti Icewinddale? :-) Ten není zrovna přehlídkou sociální interakce a nebojových řešení, i když o atmosféru se snaží... A Descent into Avernus jsem nehrál, ale předpokládám, že ty nám povyprávíš, jak cool bylo uzavírat smlouvy s ďábly v systému, který umí sociální interakci jen o trošku líp než "dle úvahy GM".

Nicméně líbí se mi, že vydávané moduly jsou opravdu každý dost odlišný, a souhlasím s tebou, že právě to, jak budou přijímány se odrazí do budoucna. Strád vážně zabodoval. Pokud to zvládne i ten nový (který jsem zatím moc neviděla, ale jehož mapy vypadají, jako že jsem je kreslil já :-/), možná se vážně DnD zaměří i na jiné věci než na bojově vyvážená povolání.

Což by byl paradox až na půdu, mimochodem, kdyby tradičně "deskově bojová hra", která nemá na odehrávání sociálních interakcí žádné pořádné mechaniky, šla cestou "vykecávacích" modulů :-)

Možná přijde doba, kdy začnu DnD moduly odehrávat v DrD2 nebo rovnou ve Fate :-D Ale třeba Wizardy v tomhle směru spasí JaD, pokud vím, ty se tam po téhle stránce o něco pokouší.
10.10.2021 07:28 - pilchowski
Viděli jste nový UA? Vždy jsem chtěl hrát měňavku
10.10.2021 10:57 - shari
Nové UA zde

Takové dobrodružství s měňavkama, které hromadí poklad tím, že brání svojí pohodlnou jeskyni před všetečnými dobrodruhy, by nemuselo být špatné.
17.10.2021 18:59 - ShadoWWW
Kdyby Mikuláš nevěděl, co mi letos přinést, tak tento adventní kalendář bych bral.
18.10.2021 09:19 - snekoun
ShadoWWW píše:
Kdyby Mikuláš nevěděl, co mi letos přinést.........

Tak to je velká paráda :-)
18.10.2021 23:27 - Jarik
Já to zahlédl. Ale je to už značný zásah do rozpočtu, Tak jsem mlčel.
19.10.2021 19:23 - strucky
Kdo bude odpočítávat, než si toho Wizardi všimnou a zaříznou jim to, spolu s nějakou žalobkou? :-D
19.11.2021 09:29 - ShadoWWW
Zaujalo mě, že připravovaná příručka Strixhaven: A Curriculum of Chaos se sice odehrává ve světě Magic: The Gathering, ale má být o studentech na škole čar a kouzel. Jinými slovy "ala Harry Potter" a podle mě právě na jeho fanoušky bude mířit. Dokonce nechybí ani ilustrace ze studentského bálu. Rowlingová je známá tím, že je proti stolním RPGčkům a žádnou licenci na Harryho Pottera jako stolní hru na hrdiny nechce, ale zoto by mohla být cesta, jak zabít tři mouchy jednou ranou (potěšit fanoušky DnD, Magicu i Harryho Pottera).


19.11.2021 10:43 - Lethrendis
Při pokusu zabít tři mouchy jednou ranou většinou netrefíš ani jednu :)
19.11.2021 23:27 - Log 1=0
ShadoWWW píše:
A Curriculum of Chaos se sice odehrává ve světě Magic: The Gathering, ale má být o studentech na škole čar a kouzel. Jinými slovy "ala Harry Potter" a podle mě právě na jeho fanoušky bude mířit. Dokonce nechybí ani ilustrace ze studentského bálu.

Jako, určitě můžeš mít pravdu, marketingově to dává smysl. Ale na druhou stranu, HP není jediné dílo s magickou školou, takže to s ním nic společného mít nemusí. A co se týče studentského bálu... Spíš mám problém vzpomenout si na něco z anglosaského školního prostředí nebo jeho derivace, kde by chyběl.
20.11.2021 00:54 - mrkew
Lethrendis: pokud nehodíš 20!
20.11.2021 09:13 - Necromancer
A kdy/kde to vyjde?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.099395036697388 secREMOTE_IP: 100.24.20.141