Kultura

sirien
6.6.2020 18:27
Dungeons & Dragons 5e (III)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE, diskusi k nim tady.
- online překlad (cz SRD)

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.


En zdroje:
- Základní pravidla v angličtině (Basic rules) zdarma ke stažení
- Errata
- oficiální SRD ("Licence")


___________________________________

DŮLEŽITÉ

Narozdíl od svých předchůdců, tato diskuse slouží:
- pro oznamování novinek
- jako rozcestník důležitých odkazů
- pro super obecné záležitosti

Konkrétní dotazy nebo problematiky prosím sesměrovávejte do samostatných diskusí. Vůbec se nebojte případně založit novou.

___________________________________

Tematické DnD 5e diskuse
Výčet není kompletní a neobsahuje články a diskuse k článkům

Potlach&fun
Nejhorší kouzlo
Délka soubojů

Pravidlová Q&A
Působení kouzel (dotazy)
Sesílání kouzel (dotazy)
Akce Příprava (Ready), vícenásobný útok
Koniny v pravidlech (koně a pravidla pro jízdní boj)
Zranění flakónků a jejich obsahu
Zlodějské náčiní a Zdatnost
Boj pod vodou

Design a kritika
Kritika 5e (/DnD) designu
Vyváženost a patche

Related
DnD licence a práva

Pro zkrácené označení Triků preferujete:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
"T" (jako "Trik")kladné body16
"0" (jako "0. Stupeň)kladné body13
Autorská citace #1
8.6.2020 00:00 - LokiB
Z diskuse o Noci goblinů:
Píše:
Loki: Třeba postava se silou 20, která má ale z nějakého důvodu omezen Pohyb na 5 stop za kolo? Jak bys určil, kolik může skočit?

sirien: Fiatem podle okolností a situační a příběhové logiky.
Další otázka?


To je dost divná odpověď.
Podle mě, tohle řešení není v duchu DnD. Může být, že ti DnD jeho postupy nejsou moc blízké. A třeba to do JaD změníš, že to nebude čisté DnD-like, ale něco více v duchu, který ti přijde lepší.

DnD se snaží být konzistentní a dávat stejná řešení, bez ohledu na okolnosti a situaci.
Autorská citace #2
8.6.2020 00:22 - sirien
Mě přijde, že DM fiating nad výkladem pravidel spolu s brutálnim house-rulingem je dokonale v duchu 40 leté DnD tradice (od 1974 do dneška mínus všemi nesnášená 4e).
Autorská citace #3
8.6.2020 00:49 - LokiB
DM fiat určitě je dokonale v duchu DnD ... ale konzistentní :) Když jednou DM rozhodne, že kouzlo funguje tak a tak, funguje tak pokaždé. tedy to je pro mě duch DnD od doby oDnD.
Tím se magie v DnD může lišit od her s vágnější a volněji používanou magií.
Autorská citace #4
8.6.2020 02:42 - sirien
Já nikdy netvrdil, že bych měnil výklad kuzla. To na co ses ptal byla herně bezprecedentní a pravidly nedefinovaná interakce dvou speciálních magických efektů a na to sem Ti napsal, že bych to rozhodnul podle toho, co za efekty by to bylo (a to nejen gamisticky - snížení rychlosti - ale i fluffově. Snížení rychlosti nekrotickým oslabením, zpomalením času a zapadáním do bahna může dávat tři různé logiky fiat posouzení).
Autorská citace #5
8.6.2020 07:55 - Corny
Že se ptám, kde v pravidlech DnD je zakotveno nějaké pravidlo nebo alespoň zásada, že má být GM konzistentní?
Autorská citace #6
8.6.2020 08:58 - wlkeR
Corny: To není pravidlo D&D, to je pravidlo "don't be a d*ck."

Jako D&D příručky to citují velice běžně, snad každý dobrodružství cílený na spíš začínající DM zdůrazňuje, že když nevíš, tak si to vymysli, ale když už je to jednou jedním způsobem, tak se toho potom drž.

Jako jo, někdy udělá DM nějakej ruling, kterého následně lituje, nebo se zjistí, že je to jinak a chce to změnit. Pak jde za hráčema a řekne, "hele, vím, že jsem řekl X, ale správnější/lepší/rozumnější/??? mi teď, když jsem měl čas to promyslet, mi přijde Y. Je to ok?" Protože když si prostě interpretuješ všechno jako to zrovna v danou chvíli cítíš, není to fér; ze hry se stávají diskuse o pravidlech a hráči si pořád musí hlídat, kdy a kde je svačíš, nebo jim naopak nadržuješ.

EDIT: Omlouvám se, jestli zním útočně. Jsem v nějaký psycho náladě. Teď bych se sebou ani nehrál :)
Autorská citace #7
8.6.2020 09:09 - Corny
Jde mi o to, že pokud se řekne, že je něco v "Duchu tradice DnD", tak čekám, že se to v těch pravidlech více méně opakovaně objevuje. A skutečně mě zajímá, jestli to tam je, není to ode mě ani žádná narážka s tím, že vím, že to tam není.

sirien píše:
(od 1974 do dneška mínus všemi nesnášená 4e).

Mimochodem, mě 4e docela sedla :D Pokud od toho má člověk ty správný očekávání, tak je ta hra dle mého naplňovala docela dobře :)
Autorská citace #8
8.6.2020 09:58 - sirien
Autorská citace #9
8.6.2020 10:30 - LokiB
sirien píše:
To na co ses ptal byla herně bezprecedentní a pravidly nedefinovaná interakce dvou speciálních magických efektů


Tak to jsme se nepochopili ... neměl jsem nijak na mysli 2 magické efekty. Pohyb omezen na 5 stop může mít třeba daná příšera ze svého popisu (je veliká a pomalá), nebo je to někdo, kdo má nohy svázané řetězy, aby nemohl "rychle utíkat", nebo nějaký jiný důvod ... magický efekt je asi taky možnost, ale nebylo to primárně tak myšleno.

Corny píše:
Že se ptám, kde v pravidlech DnD je zakotveno nějaké pravidlo nebo alespoň zásada, že má být GM konzistentní?


Nevím, jak by v pravidlech mělo být psáno, že je něco v duchu pravidel ... je to tedy "jen můj názor" na to, co "je v duchu DnD pravidel".
Navíc, to jsou nějaké moderní bullshity, dávat do pravidel do rámečků upozornění stupidním hráčům "pozor, toto je a toto není v duchu pravidel". v solidních systémech, mezi které patří i DnD, "to prostě hráči vědí" :P
Autorská citace #10
8.6.2020 10:39 - sirien
Loki: že speciální/situační efekt udeláš nemagickým na mé odpovědi nic nemění.
Autorská citace #11
8.6.2020 10:54 - Corny
LokiB píše:
Navíc, to jsou nějaké moderní bullshity, dávat do pravidel do rámečků upozornění stupidním hráčům "pozor, toto je a toto není v duchu pravidel". v solidních systémech, mezi které patří i DnD, "to prostě hráči vědí" :P


Takže "Duch pravidel DnD" vlastně nijak nevychází z toho, co je v pravidlech DnD napsané O_o?
Autorská citace #12
8.6.2020 11:02 - LokiB
sirien:Ok, chápu tvůj point.

Corny: sorry, nechápu tvůj point, ale tuto část diskuse opouštím, protože mi přijde moc hloupá.
Autorská citace #13
12.6.2020 09:07 - exi
Tak podle (nepotrvzenýho) leaku bude podzimní dobrodružství opravdu z Icewind Dale. Další info tady.

Autorská citace #14
18.6.2020 22:24 - exi
Běží D&D Live 2020
1. část - live play BGIII
2. část - představení Rime Of The Frostmaiden (hororový story dělaný podobně jako Essentials, tedy složený z jednotlivých questů, který můžete projít buď všechny, nebo je libovolně odebírat; obsahuje pravidla pro různý hry a sporty pro hráče)
Autorská citace #15
21.6.2020 19:11 - Kasai Hendie
Půjdou do překladu i povolání jako psionik, mystik nebo pistolník?
Autorská citace #16
21.6.2020 19:13 - Pan Bača
exi píše:
dobrodružství opravdu z Icewind Dale


bude překlad? ;-)
Autorská citace #17
21.6.2020 19:19 - exi
PB: Já myslím, že to dobou pojedu Cyberpunk, jestli teda už vyjdou plný pravidla a bude to stát za to.

Ale je fakt, že Rime Of The Frostmaiden je po delší době WotC knížka, která mě donutila zvednout obočí.
Autorská citace #18
21.6.2020 20:00 - chrochta
to Pan Bača: Zcela jistě. Sever je moje zájmová oblast, takže pokud náhodou nikdo jiný nebude mít zájem, pustím se do toho. Ne hned, ale pustím.
Autorská citace #19
21.6.2020 22:03 - Flaxik
Nevím, jestli je vhodné psát zrovna sem, ale lepší diskusi jsem nenašel a novou se mi kvůli tomu zakládat nechce - měl by někdo zájem o přeložené karty s předměty - konkrétně verze od Paula Webera (viz: https://dm-paul-weber.tumblr.com/)?
Používám to pro mojí družinu (bohužel polovina z nich nejsou úplně kamarádi s angličtinou) a když už jsou hotové (samozřejmě zdaleka ne všechny), tak je můžu dát v plen.
Autorská citace #20
21.6.2020 22:11 - Flaxik
Jo, asi ještě příklad ke stažení:
k tisku: https://uloz.to/file/VkhIWyH6ATRM/gem-list3-pdf
sólo předmět: https://uloz.to/file/3BSCqHwJLI75/vak-beztize1-png

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088964939117432 secREMOTE_IP: 3.85.224.214