Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
2.2.2021 17:52 - Corny
Jakože ne že bych se chtěl jako správně sluníčková osoba (za to já se nestydím) stavět na jednu nebo druhou stranu, a byť z mého profesionálního pohledu bych souhlasil s tím, že nikoho neobviňuju, pokud nemám nějaké důkazy (zejména v dnešní době plné konspirací a polopravd) ale konec konců tady nejsme u soudu. Sirien striktně řečeno nepotřebuje mít přímý důkazy nebo mít to prokázaný bez jakýchkoliv pochybností, aby si na to udělal svůj osobní názor. A v tomhle konkrétním kontextu musím uznat, že je minimálně krajně podezřelé, pokud několik očividně falešných accountů dává samé kladné hodnocení na hru zrovna v našem herním prostředí (kde mě moc nenapadá, proč by to někomu, kdo na tom není přímo zainteresovaný, stálo za námahu). I kdyby to byly třeba jiné osoby z DH týmu, tak pořád je to vizitka týmu jako takového a i jeho leadra.
2.2.2021 18:15 - Gamling
Sirien: Líbí se mi, jak se v každé další odpovědi dál šlapeš v tom hovínku, které jsi vytvořil a mažeš si ho okolo pusy. Tak pojdmě trošku do detailů, těch nařčení :-)

Jen malý disclaimer, nejsem tady abych hájil hlídku, respektuji že pro spousty z vás je špatně napsaná atp. Každý z nás máme jiný přistup k životu a jiné standarty toho co je dobře a co špatně, ale bytostné mi vadí vytváření lží.

Recenze na RPG fóru: Spousta recenzí je od členu týmu hlídky, mají stejný Nick, jako používají na discordu. Pár lidí co hlídku hodnotilo jsou například z družiny, které dělám PJ, takže pár lidí dokonce znám osobně. Těch recenzí je tam teď kolem 30. Aktuální tým hlídky pro PPP je větší. Kdyby si to Pavel Ondrusz chtěl boostnout, nemusel by tvořit fake účty. Stačilo by poprosit lidi z týmu, či napsat na FB hlídky či Discord.

Fake účty na FB: Koukám na to, jedna slečna má 750 přátel, druhá má uzavřený profil. Jak z toho chceš dokázat, že to jsou fake účty opravdu nevím. Pár mých kamarádů ma na FB fotky trumpa, nebo podobných nesmyslů. Dá se z toho usoudit, že ten profil je fake?

Hlídce prudce stoupla popularita, od dob co se o sociální sítě stará Perethorn, který to dělá zdarma. Hlídku hraje od Bety, kdy přišel na hraní, které jsme dělali v Brně. Mimochodem Pavel s dalšími PJ takhle objeli cca 30 různých akcí. BookCony, skautské akce a tábory atp. V průměru hrály vždycky asi 4 družiny takže před betou takhle hru zkusilo cca 500 lidí. Když Perethorn socky pŕebíral bylo tam tuším 1000 lidí (Staří fandové torche + lidi kteří poznali hlídku skrz hraní), dneska jsme na 2700. Za to může prodej, který hlídku zviditelnil, články v různých časopisech(Ani jeden nebyl placený) a reklama prodejců(Fantasy obchod, knihy dobrovský), která jeden čas skákal skoro všude.

Ještě donedávna jsem měl přístup i k budgetu hlídky. Na její marketing nebyla dána ani koruna. Částečně se jako marketing dá brát odeslání knih do DDM a skautů zdarma, to si však Pavel financoval z vlastní kapsy. Kdyžtak můžeš kouknout na rozhovor mezi Pavlem a Kiraelem ze strangers and dragons, tuším že se tam o tom spolu baví.

Další mýtus, který jsem zde četl: Strangers and dragons jsou placení hlídkou :) Tohle mně rozesmálo asi nejvíc. Vím, že by to byla chytrá taktika, ale Pavel a Kirael se znají možná dobrých 20 let. Vezl jsem na vánoce Kiraela domů, tak jsem se s ním o tom bavil. Prostě jim to přišlo jako fajn systém a cesta jak se zase trošku odlišit od jiných skupin hrajícich online. Navíc 2700 fanoušků hlídky na FB, je dobrá potencionální cílovka.

Zakončíl bych to řečnickou otázkou: Pokud má hlídka 2700 fanoušků na FB, opravdu si myslíš, že by se vyplatilo dělat si fejk profily a lajkovat si posty? Když tým má přes 30 členů tak nejjednodušší by bylo poslat to na tým ať to sdíli a lajkují. Proč by kdokoliv ztrácel čas, aby tohle dělal, mi je opravdu záhadou :-)

Teď máš dvě možnosti. Buď zkousneš svoje ego, přiznáš, že jsi se mýlil, což je naprosto v pořádku, ale ukážeš, že máš charakter. Nebo budeš dál šířit nepodložené hejty, v čemž ti nikdo samožřejmně nemůže bránit, ale přijde mi velmi smutné, když se inteligentní člověk jako jsi ty, dle toho kolik si toho již pro zdejśí komunitu vykonal, uchyluje k takovým metodám.
2.2.2021 18:57 - Jerson
Gamlungu, dvě věci - ty dva účty na FB jsou údajně sestry, jen mají každá jiné jméno, fotky stažené z internetu a vydávané za své, a propagují DH. Jeden z nich je spojen s účtem, který dal všem produktům DH pět hvězdiček bez jediného slovního hodnocení.

Fake účet to je zcela evidentně. Komu patří, to nevím.

Druhá věc - on tady někdo tvrdil, že Strangeři jsou placení Hlídkou? Pokud ano, asi bych chtěl vidět odkaz na takový příspěvek.
2.2.2021 19:00 - sirien
Gamling píše:
bytostné mi vadí vytváření lží
Gamling píše:
uchyluje k takovým metodám.

Musím říct, že ironie tu skutečně kondenzuje.
2.2.2021 19:14 - Log 1=0
Gamling píše:
Pár mých kamarádů ma na FB fotky trumpa, nebo podobných nesmyslů.

Myslím, že dát si někam Trumpa, nebo jinou známou osobnost, nebo jiný vtipný stažený obrázek, a dát si ke statusu "Konečně dovolená" fotku random ženské na pláži. Nebo si koupit profilovku ve fotobance. Myslím, že tady je to celkem jasné. Podezřelých věcí je tom RPG Fóru stránka postů.

Že to neměl tým DH zapotřebí, souhlasím. Ale lidi dělají tolik krávovin, které nemají zapotřebí. Takže tohle není přesvědčivý argument.
Gamling píše:
Další mýtus, který jsem zde četl: Strangers and dragons jsou placení hlídkou

Můžu poprosit, kde jsi tohle četl?
2.2.2021 20:28 - Xeth
Já musím říct, že tu paranoiu kolem DH vnímám taky, hlavně u siriena. Tirus má práce nad hlavu s pracemi kolem pravidel, jejich vydáváním, jejich smysluplnou propagací mezi lidmi a s fungováním v DH komunitě. Nemá proto prostor pro něj a DH nevýznamné hlouposti jako si nafakeovat něco málo likeů na FB, vytvářet si fake účty, aby mohl na RPG fóru, které je naprosto mimo jeho cílovou skupinu a zájem, dát několik hvězdiček navíc v přehledu, který je mu šumák (případně aby sledoval, jestli náhodou někdo někde něco podobného nedělá a zabíjel drahocenný čas, který nemá, řešením takových nepodstatností), nebo shazovat stránky DH, aby sirien nemohl recenzovat DH dobrodružství.

Toto mi už hraničí s obsesí, že si říkám, zda je za tím jen taková ukrutná nelibost vůči DH nebo ještě něco víc. Upřímně vám (siriene) přeji, abste se po vydání JaD nesetkali s tak urputnou nevraživostí. Je to otravné.
2.2.2021 21:27 - Log 1=0
Xeth píše:
Já musím říct, že tu paranoiu kolem DH vnímám taky, hlavně u siriena.

Takže znovu: Lidi na RPG Fóru našli dva fake profily propagující Dračí hlídku. To není žádná paranoia, to je prostě fakt. To, že by to někdo vyráběl jen tak z vlastní iniciativy bez kooperace s autory... jako, stát se to mohlo, ale uznej, že to nezní moc věrohodně.

Tj. my nejsme paranoidní, ani k vám nechováme žádnou zášť. Alespoň já rozhodně ne. DH se mi nelíbí. No bože, spousta systémů se mi nelíbí. Ale pokud mě s Gamlingem chcete přesvědčit, že to co vidím není, tak sorry, ne. A pokud mě chcete přesvědčit, že to je třeba nějaká externí iniciativa, tak byste mohli reflektovat, že jdete proti logickému (byť ne kauzálně nutnému) závěru, a ne se snažit ostatní shodit, že jsou paranoidní, když nejsou.

A co se týče obsese... To byste rádi, aby se o vaší hře nemluvilo? Aby tiše zapadla, jako chudák Lone Wolf RPG? Co byste z toho měli? Myslím, že na to, že tohle je web o RPG, a DH je relativně nové RPG, co u nás vyšlo, tak se tu o něm mluví relativně málo. Skutečně si myslím, že by věci pomohlo, kdybyste přestali (kolektivně jako tým i fanbase, vím, že s tím ty nic neuděláš) být "paranoidní" a namlouvat si, že tu někdo trpí obsesí nebo nevraživostí vůči vám.
2.2.2021 21:31 - Aegnor
Log 1=0 píše:
To, že by to někdo vyráběl jen tak z vlastní iniciativy bez kooperace s autory... jako, stát se to mohlo, ale uznej, že to nezní moc věrohodně.

Já bych jenom upozornil, že lidská mysl má přirozenou tendenci hledat spojitosti i tam, kde žádné být nemusí. Tím nechci říct, že nemáte pravdu, jenom mi přišlo vhodné to zmínit. :-)
2.2.2021 21:53 - Markus
Přesvědčení o fake účtech na Facebooku sdílím se Sirienem i já a od nás ještě Boubaque, takže to není jen Sirienova paranoia, ale sdílené meziportálové přesvědčení lidí, kteří se jinak na ničem neshodnou. Boubaque na to přišel tak, že ho jedna z těch dívek požádala o přátelství - v životě ji neviděl, na otázku, odkud se znají, neodpověděla. Těch 750 přátel nabrala asi takhle, ostatně nikdo z nich jí nic nekomentuje.

Na profilu měla všechny profilové fotky z fotobanky a z příspěvků náhodná memečka a propagaci Dračí Hlídky.

Doteď to bylo podezřelé, ale tohle podezření se pro mě osobně potvrdilo tím, že půl dne nato, co na tohle Bubák v diskuzi o Dračí Hlídce upozornil, zmizely z profilu Klaudie Rakušanové všechny veřejné příspěvky a profilovky. Na vlastní oči jsem viděl ty fotky z databanky a propagaci Hlídky. Na vlastní oči jsem viděl, jak to všechno zmizelo, sotva to někdo zmínil veřejně na RPG Fóru. To už by byla fakt blbá náhoda, kdyby si někdo po roce a půl promazal účet shodou okolností zrovna ve chvíli, kdy se o něm začne mluvit.

Je to těžká paranoia, to je mi jasný, ale jinak už si to vysvětlit nedokážu. Přijde mi ale facinující, že má tohle někdo zapotřebí kvůli pár hodnocením na malém fan projektu.

Zároveň mě to dost sere, protože pokud začnou lidi spamovat a fejkovat hodnocení komunitním projektu takhle nevelkých rozměrů, tak jakákoli vypovídající hodnota půjde rychle do kytek.

Čímž děkuji všem, že se to zatím neděje, a naopak je tam k nalezení spousta upřímných a podnětných komentářů. Za všechny z nich dík, za ty fandovské i za ty kritické!

EDIT: Mimochodem, že je Klaudie Rakušanová fake, ještě nemusí znamenat, že ten účet ovládá zrovna Tirus.
2.2.2021 22:22 - York
Fake účty založený kvůli "propagaci" DrH to jsou to stoprocentně. Ať už to dělá kdokoliv, je to hnus.
2.2.2021 22:43 - sirien
nemusí znamenat... ať už to dělá kdokoliv... spojitosti být nemusí...

Zvířátka v lese se sejdou, aby si zahrály karty, medvěd se jako první ujme rozdávání a jak tak míchá, tak se zadívá do zdi a jen tak do prostoru řekne: "A jestli dneska bude někdo podvádět, tak dostane po tý svý zrzavý držce."

(Jinak teda na to jak moc nás tu kdekdo ujišťuje, jak na nás Tirus a další autoři nemají čas, tak jejich fake promo a web občas zajímavě real-time reagují na místní dění.)
3.2.2021 00:09 - ShadoWWW
Log 1=0 píše:
Aby tiše zapadla, jako chudák Lone Wolf RPG?

Bohužel se zrovna strefil do korona krize, stejně jako Zapovězené země. Tato doba nepřeje hraní RPG. DH sice vzbudila vlnu negativní reklamy, ale pochybuju, že by se hrála nějak extra víc. IMHO se o ní jen víc mluví.

LW RPG oslovil mého synovce. Hrál předtím už DnD 5e, ale LW se mu líbil víc než 5e i ZZ. Akorát je blbý, že teď v době omezených návštěv (školy, kamarádů i v rodině) je těch příležitostí k hraní zkrátka mizerně málo.
3.2.2021 01:55 - Xeth
Log 1=0 píše:
Lidi na RPG Fóru našli dva fake profily propagující Dračí hlídku. To není žádná paranoia, to je prostě fakt. To, že by to někdo vyráběl jen tak z vlastní iniciativy bez kooperace s autory... jako, stát se to mohlo, ale uznej, že to nezní moc věrohodně.

Pokud jde o fake účty, tak je možné, že ty zmiňované takové jsou. To nerozporuji, ale nejsem schopen to posoudit, v těchto věcech se vůbec nevyznám. Pokud to tak ale je, tak je to samozřejmě špatně. Chápu to podezření, ovšem spojovat si to s někým automaticky (a to spojení hlásat) je špatně a hraničí to s pomluvou.
Je možné, že to někdo z toho týmu udělal nebo domluvil, ale ukazovat na někoho prstem bez důkazu je nesmysl.

Log 1=0 píše:
A co se týče obsese... To byste rádi, aby se o vaší hře nemluvilo?

Dokud to bylo sem tam rýpnutí, tak jsem se k tomu nevyjadřoval. Ale tohle ustavičné nanášení špíny na Tiruse, založené na domněnkách a spekulativních konstrukcích už mi prostě začalo vadit. Tak jsem se ozval.
A pokud jde o mne, je mi celkem jedno, jak moc se tu o DH mluví. Jen se snažím uvádět na pravou míru nepravdivdy, které se tu objevují. A nic z toho nemám, kromě snad lepšího pocitu. Z prodejů DH mimochodem taky ne.

Markus píše:
Mimochodem, že je Klaudie Rakušanová fake, ještě nemusí znamenat, že ten účet ovládá zrovna Tirus.

Přesně tak.
3.2.2021 06:18 - MarkyParky
Xeth píše:
Jen se snažím uvádět na pravou míru nepravdivdy, které se tu objevují.


Tak jdi s tím uváděním na pravou míru příkladem.

Projdi si obvinění, která jsi tady naházel na komunitu, než ti ukázali ty falešné účty a ta nepravdivá vezmi zpět a oprav na pravou míru. Bez vymlouvání a mlžení.

Ty budeš mít ještě lepší pocit.
A přinejmenším pár lidí z komunity ti začne věřit, že to myslíš upřímně.

WIN-WIN scenario.
3.2.2021 07:19 - Xeth
MarkyParky píše:
Projdi si obvinění, která jsi tady naházel na komunitu, než ti ukázali ty falešné účty a ta nepravdivá vezmi zpět a oprav na pravou míru. Bez vymlouvání a mlžení.

Nerozumíš tomu. To obvinění Tiruse o falešných účtech tu padlo už dávno před tím, než jsem sem teď napsal. Na RPG fóru navíc stále visí u sirienových recenzí. Např. zde a v dalších. Je to nepodložené obvinění jeho osoby, což je to, co mi vadí. Ne to, že nějaký příznivec DH nejspíš vytvořil ty dva falešné účty.
Jejich existenci nerozporuji a je možné jsou/byly. Pro mne to není nezpochybnitelný důkaz falešných účtů, ale jak jsem psal, nerozumím tomu. Pokud to tak je (někdo je vytvořil, aby vícekrát zahlasoval), tak je to špatně. To jsem taky psal.

Nemám tedy co bych vzal zpět. Jestliže bude prokázáno, že za tím stojí Tirus nebo, že to nějakým způsobem řídil, pak to vezmu zpět. Do té doby je to pro mne ale nepodložená konstrukce na základě smyšlenek. A byl bych rád, kdyby taková obvinění nepadala. A ještě lépe, z míst, jako jsou tyto recenze, kde není žádná vazba této diskuzi, aby zmizela. Konec konců v recenzích na dobrodružství nemá takové oznámení/obvinění co dělat. Ale to je na sirienovi...
3.2.2021 08:12 - Jerson
Mně na téhle záležitosti prohře zajímavé, že Tirus se normálně velmi stará o to, co špatného o Hlídce někdo napíše nebo řekne na internetu. Skavenova a moje recenze, Gergonovo a Mrkwenovo video, atd. Všechno tohle on sám nebo příznivci DH najdou a následně to veřejně probírají na svém Discordu. Kromě toho samozřejmě upozorňuje na jakékoliv kladné názory, ale to je teď vedlejší.

Nicméně jsem si nevšiml, že by se nějak řešily ty dva fejkové účty a ten jeden profil vysoko hodnotící produkty DH, i když jak ukázal Markus, někdo zcela evidentně dění okolo něj sleduje a následně jsou činěna nějaká "nápravná" opatření.

Možná si majitel toho fejkového účtu uvědomuje, že by bylo dost snadné porovnat jeho IP adresu s adresou někoho oficiálně spojeného s DH, takže to raději nechce rozmazávat. Možná to Tirusovi nechce ani říkat, a prostě čeká, až se to přestane řešit.
3.2.2021 08:39 - Xeth
Jerson píše:
Všechno tohle on sám nebo příznivci DH najdou a následně to veřejně probírají na svém Discordu.

Spíš příznivci, než Tirus. On se pak rozhodne, zda má smysl se tomu věnovat (kolik by ho to stálo času apod.). Jiná věc je pak něco, kde jde o nějaký druh spolupráce, tam bych řekl, že sleduje, jak to probíhá. I když je dost možné, že nyní již ne sám, ale někdo z týmu. Stejně tak je možné to, že reakce, které jsou za účet DH a ne přímo za Tiruse jdou od někoho, kdo se o takové věci momentálně stará. Osobně nemám přehled o tom kdo co v týmu v součanosti dělá, jeho členů je nyní spousta, s různými rolemi.
Jinými slovy, to, že se někde objeví účet jako Dračí Hlídka ještě neznamená, že za jeho příspěvkem stojí konkrétně Tirus. Pokud si nejste jisti, je samozřejmě možné se ho na to zeptat. Např. pokud se někde objeví nějaká nepatřičná reakce, bude nejspíš jen rád, pokud se o tom dozví.
3.2.2021 08:52 - pilchowski
Jerson píše:
Mrkwenovo video

A proběhlo ze strany demiurga DH nějaké vyjádření k tomu, co Mrkew psal ("měli jste to nejdřív zkonzultovat s autory")?
3.2.2021 09:16 - sirien
Xeth píše:
Nerozumíš tomu.

Přesně tak, Marky. Tady jde o to donutit ostatní, aby přestali kritizovat DH za podvádění, ne o to, aby DH svoje podvádění napravila.
3.2.2021 09:59 - efram
Jerson píše:
Nicméně jsem si nevšiml, že by se nějak řešily ty dva fejkové účty a ten jeden profil vysoko hodnotící produkty DH, i když jak ukázal Markus, někdo zcela evidentně dění okolo něj sleduje a následně jsou činěna nějaká "nápravná" opatření.


až na to, že se tu tahle věc řešila v několik postech a pak ještě Sirine přišel z tezí, že těch fake profilu může být i celá armáda. Tolik k faktičnosti bez faktů.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088934183120728 secREMOTE_IP: 54.210.126.232