Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
3.2.2021 13:39 - York
Gamling píše:
Následkem bude, že vezmou útokem RPG fórum, založí si účty a budou hodnotit stejně afektovaně jako ty, takže všude dají 5 hvězdiček jen z principu


Tohle udělali hned po releasu. Asi to bude promyšlená strategie s proaktivní odvetou ještě před tím, než přijde útok.


sirien píše:
Vyhrožovat mi na Kostce tím, že jestli nezmlknu, tak tví minioni vezmou útokem... RPG... Fórum...


"Zničil jsem Japonsko a nechal jsem ho posypat solí, aby tam už nikdo nemohl žít!"
"Ale pane generále, my nejsme ve válce s Japonskem..."
3.2.2021 14:36 - Slaanesh
Už se v této vyhrocené debatě plné zvratů začínám nějak ztrácet :D
3.2.2021 14:36 - efram
sirien

fakt máš pocit, že ti tady někdo vyhrožuje ?
3.2.2021 21:42 - Keshi
Jakože nejvíc funny je, že musíš být prokuratura, musíš všechno nevyvratitelně doložit a prokázat (a jestli ne, tak in dubio pro reo, paznehte!), abys mohl říct, že fake účty manipulující hodnocením a opinion-making zjevně slouží potřebě toho, kdo má na tom hodnocení a celkově PR vyznění logicky největší zájem. xD
Ale jinak samozřejmě nelze dát ruku do ohně za všechny fanoušky a jejich případné nešťastné, ale jistě dobře myšlené omyly s hodnocením pod nepřesnou identitou. A hlavně na interních kanálech údajně nikdo k ničemu nevyzýval.

Mně je celkově Dračí hlídka hodně jedno, nechovám vůči ní žádné city nebo pocity, ale tahle afektovaná dotčenost příznivců kvůli poukazům na zjevné mě opravdu zaráží. Možná se šéfstvo DH mělo od akcí svých fanoušků obratem a rezolutně distancovat, když nechtělo, aby na nich to hnědé ulpívalo, víme?
5.2.2021 17:43 - Gurney
Zjistil jsem, že mám Klaudii Rakušanovou v přátelích, tak jsem jí zkusil napsat. Samozřejmě bez odpovědi. I vzhledem k tomu, že falešné profily jako způsob PR nejsou nic zase tak neobvyklého, nemám žádné pochybnosti, kdo za tím stojí. Ostatně na Hlídce je jasně vidět, že je to po Končině další hra zoufalé kvality, která sází na hezkou grafiku a hodně marketingu. Jen tentokrát je investovaná částka zjevně podstatně vyšší.

Čemu úplně nerozumím je, že si adminstvo RPGFóra nechá podobné šmejdské praktiky líbit. Být to na mě, tak hodnocení DH zamču a nechám ji bez hvězdiček (nehodnoceno) navždy.
5.2.2021 18:38 - sirien
Já sem to na RPG F navrhoval plošně promazat a hru s vysvětlenim v anotaci tvrdě penalizovat, ale zjevně to neprošlo.

____________________

Btw. když už to tu G oživil, dvě veřejné nepřímé reakce na dění v pozadí.

1) V mezičase se mi ozvalo pár lidí, co mi toužili soukromě sdělit, že ty fake profily skutečně nemusí nutně kontrolovat Tirus osobně, takže jako neni fér to o něm jmenovitě tvrdit. Jakože - nemusí, no. Pokud to na jeho zadání nebo s jeho vědomým, byť tichým souhlasem dělá nějakej jeho minion, co to mění?
"Ale on o tom nemusí ani vědět!" Nemusí no, ale je to bullshit level obhajoby. Ale budiž, nedělá mi až tak problém místo "Tirus" psát "Tirus (nebo jeho PR minion)".
"Ale to může být někdo úplně mimo tým, kdo to altruisticky a nezištně dělá plně v jejich (i finanční) prospěch" - tak jistě - tenhle level bullshitu už nehraju.

2) není fér psát o fake hodnocení Tiruse (nebo jeho PR minionů) do recenzí, kde se na to nedá reagovat! - Bullshit děti, co není fér je dělat fake recenze. Pokud se vám to nelíbí, tak místo kňučení tady v diskusi o tom, že kritika špatného chování není hezká, jděte za Tirusem (telefon nebo discord ID zajisté máte i bez otravování všech možná-společných kamarádů okolo) a řešte s nim, že on (nebo jeho PR minioni v jeho přímý prospěch) dělaj shity.

Tak nebo tak - shit je na Tirusově straně, ať už od něj nebo jeho minionů, a fňukat tady, že se na to upozorňuje místo toho, abyste to na druhé straně napravovali, dost míjí pointu (popř. ukazuje vaše dost pokřivené zájmy).
5.2.2021 18:50 - Gurney
Být to tak tentokrát nemusí, ale "tichý souhlas" přesně vystihuje moji dosavadní zkušenost s těmito praktikami. Jinak je to samozřejmě můj osobní názor, což jsem myslím napsal jasně.
5.2.2021 19:08 - Jerson
Na DH Discordu jsem si všiml otázky na Klaudii Rakušanovou (jeden z těch fake profilů), ale po dvou komentářích se to neřešilo. Nikdo další se na to asi veřejně ptát nechce.
5.2.2021 21:46 - efram
Uvažuje tu někdo o změně nicku? Třeba na historicky oblíbený soudce "Lynch". Hele není to málo jen "tvrdá penalizace"? Nešlo by třeba zablokovat discord, jako že fake discord co šíří nepravdivé zprávy? Nestálo by za to podat trestní oznámení? Bylo tu přece jen Sirienovi "vyhrožováno".

Tirus by k tomu nějaké stanovisko určitě dát mohl, možná i měl. Ale to co čtu tady je možná sned ještě horší než nějaký dva fake účty.
5.2.2021 22:19 - Gurney
To říká ten pravý...
5.2.2021 22:40 - sirien
Gurney: ale notak. Teď to bude pitvat minimálně v jednom dalšim postu.
5.2.2021 23:32 - efram
Nemohu zklamat Siriena s jeho rafinovanou ne-odpovědí. Navrhuji probrat, kromě dvou fake účtů, i tu další, počtem blíže nespecifikovanou, "armádu" fake účtu, kterou Sirien, bez jakéhokoliv důkazů, zmiňoval. Pokud ukřižovat tak naplno a ještě upálit.
6.2.2021 11:28 - Corny
Ale má pravdu. Založit si falešné účty s cílem dávat falešná hodnocení nějaké hře, oblbovat desítky ne-li stovky potenciálních zákazníků, okrádat lidi uváděním v omyl...to všechno je úplně komické ve srovnání s tím, když pár lidí takové chování nevybíravě kritizuje na základě přinejmenším částečně důvodných spekulací.
6.2.2021 12:13 - efram
Corny, je to zavrženíhodné chování, které tu všichni odsoudili. V četně mě. A opakovaně. Jen by si kritizující strana mohla odpustit neověřená prohlášení typu armáda "fake účtů" a přisuzování této aktivity konkrétnímu člověku. Proč? Protože pak je to na stejné úrovni. Stejně zavrženíhodné. Je to taková nepěkná nehezká věc a říká se tomu pomluva. Je rozdíl odsoudit osobu na základě vlastních dojmů, což tu někteří předvádějí a je rozdíl odsoudit styl chování a poukázat na něj.
6.2.2021 12:28 - Corny
1) Poukazuji na absurditu tvrzení "Někoho na základě spekulací, navíc ze strany spotřebitele směrem k vydavateli, odsuzovat je horší, než zakládat falešné účty které vědomě klamou spotřebitele a vytváří lživou reklamu". Ne, není.
2) Stejně tak to není ani na stejné úrovni, zdaleka ne. Mohli by si to odpustit? Mohli. Ale Sirien není úřad ani soudce, on si může úplně klidně na základě svých doměnek domýšlet co chce. To je na jeho svědomí a pověst a zcela zjevně má obě docela urovnané. Srovnávat to každopádně s vytvářením falešných účtů a dělat falešné recenze je úplný nesmysl.
6.2.2021 12:40 - pilchowski
tady to pozvání někdo vzal hopem
6.2.2021 12:54 - Corny
Já bych třeba i některé hry ohodnotil, jen docela váhám, protože se mi nechce a asi bych to ani neuměl napsat ke každé nějaké ucelenější hodnocení. A nerad bych to udělal polovičatě.
6.2.2021 13:11 - Markus
Corny: Pokud máš rozmyšlené hodnocení (hvězdičky) a váháš jenom nad komentářem, tak budu rád i za polovičatý komentář. Lepší když člověk rovnou pošle polovičatý komentář, než když tak dlouho formuluje dokonalý, až ho nakonec nenapíše. :)

Navíc se to vždycky dá poslat bez komentáře, ale k tomu tě moc nabádat nechci, protože to už takovou hodnotu nemá. (Ale pořád lepší než nehodnotit vůbec.)

A ty komentáře se dají zpětně editovat, takže kdybys časem našel lepší formulaci, vždycky se k tomu můžeš vrátit. Já to občas dělám a měním.

No prostě se ti snažím říct, že nemusíš hledat dokonalost. Názor a hodnocení mají hodnotu, i když nebudou formulované dokonale.
6.2.2021 13:17 - Corny
Tak já se pokusím zkompilovat alespoň něco :D
6.2.2021 13:20 - Šaman
pilchowski: Mně to přijde jako docela normální a uvěřitelné recenze. Ve smyslu nezdá se mi, že by to měl být fake. I když může.
A hopem? Četl jsi někdy recenze na Alze, na Heurece a jiných eshopech? Recenze na SSD disk: "5/5 je rychlejší než můj starý disk" "3/5 není k tomu připojovací kabel" "1/5 nemám na to už volný slot".
Před vánoci jsem vybíral fén. "KLady: funguje. Zápory: žádné nevím, mám ho dva dny"

Tím chci říct, že pustit veřejnost k recenzování znamená mít hafo zavádějících, nic neříkajících i nesmyslných hodnocení. A to i tehdy, když zařídíš, že hodnoti může jen skutečny zákazník, který to koupil. Bez toho je to úplně o ničem, protože armáda botů.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078327894210815 secREMOTE_IP: 54.163.200.109