Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
7.2.2021 17:18 - Corny
LokiB píše:
LOL, To tu ovšem říká každý :D přesně v tomto smyslu se vyjadřuje zejména sirien :) U něj ti to nevadí? nebo to tam nechceš vidět?


Pro přehlednost posloupnost:
- Sirien řekne svůj názor na věc
- Loki označí ten názor za nepodložený a sám řekne svůj, opačný názor na věc, stejně tak nepodloženě.
- Corny upozorní Lokiho, že dělá to samé v bleděmodrém, co vyčítá Sirienovi, aby tím poukázal na to, že v tomhle si opravdu nemají vzájemně co vyčítat.
- Malkav Cornymu poznamená, že je rozdíl mezi tím něco nepodloženě tvrdit a mezi tím být jen shovívavý při absenci podkladů.
- Corny Malkavovi odvětí, že to je sice pravda, ale Loki právě dělá to první, ne to druhé. Zároveň Corny upozorní, že je vůbec blbost se tu v tomhle diskuzním prostoru handrkovat o tom, co je a co není podložené, protože tu prakticky nikdo nic nikdy nemá podložené, ani Sirien, ani Loki, atd.

=> Corny pouze poukázal na to že 1) Že to dělá Sirien, 2) Že to ale dělá i Loki , 3) Že to ostatně dělají všichni; naopak Corny nijak neprohlásil, 1) že by mu to u někoho vadilo méně či více a 2) že mu to vůbec vadí.
7.2.2021 17:39 - Log 1=0
Log 1=0 píše:
ale kde je ta rozumná hranice?

Nejnižší, jaká odstíní nováčky a fanatiky. Osobně jsem za 4, ale 3 nebo 5 by se asi daly taky přežít.
malkav píše:
A budeš to tomu uživateli psát?

Dal bych to někam, kde se k tomu dá dostat, ale cíleně bych na to neupozorňoval.Šaman píše:
Osobně mě dost ovlivňuje Dunning-Krugerův efekt,

Souhlasím, ale až tak mi to nevadí. Sám bych se nejspíš dle svých kritérií nezapočítal, ale já ta hodnocení nepíšu, abych se zapsal do žebříčku.
Šaman píše:
Plus teda nevím vlastně co se má hodnotit.

Těžký to úděl recenzenta.
7.2.2021 18:52 - pilchowski
sorry, jestli budu za debila, ale tohle je přesně to hodnocení (Stranger Kirael), který je dobrý leda tak v tom, aby nám něco řeklo o jeho autorovi, a ne o hodnocené hře
7.2.2021 19:08 - malkav
Log 1=0: Myslím si, že většina lidí nepíše recenze proto, aby se zapsal do řebříčku. Ale i známka od tebe by měla být započtena. Pokud už jsi se rozhoupal k hodnocení, pak jsi měl asi větší důvod než jen to, že se ti to při hře celkem líbilo. Buď máš takový velký rozhled, že už z "profesní deformace" chceš porovnat kvalitu s ostatními tebou hodnocenými, nebo máš tak silný pozitivní/negativní dojem, že se o něj chceš podělit.
A další můj osobní názor je, že pokud mě zajímá produkt, tak se podívám na slovní hodnocení u nejlepších a nejhorších známek - a takové vzorky jak ukazuje pilchowski prostě ignoruji (stejně jako na Alza ignoruji hodnocení, že grafika je super spolehlivá, protože ji má recenzent už týden a funguje).
7.2.2021 19:20 - sirien
malkav: tak znovu. Už asi potřetí, ale to je jedno. Prokazatelně se pleteš. Z jiných herních databází (a popravdě i z téhle) prokazatelně víme, že mnoho hráčů je ochotných jít dát hodnocení jen na požádání organizátorů/tvůrců hry. Nepotřebují k tomu ani rozhled, ani výrazný zážitek - i tak hodnotí pozitivně, bavilo je to, nemají srovnání, tak dají hodně.

A vzorky odkázané pilchowskym by NEBYLY problém, kdyby byly u všech her - tím, že se koncentrují jen na některé, ten obraz křiví.
7.2.2021 22:00 - Markus
Za poslední dva dny přes 50 nových hodnocení.

Poděkuju vám i tady. Díky, že jste se do toho tak pustili. Je to cenné.
7.2.2021 22:08 - Corny
7.2.2021 22:11 - RoVan
Tady se pořád diskutovalo a když to člověk vidí, tak ho to podprahově táhne tu databázi otevřít.. :D
8.2.2021 10:50 - Slaanesh
Sirien "a to mimo jiné i protože sem předtim viděl na Larpové databázi, jak moc to je potřeba)"

Proto jsou tam na prvních 30 místech různá "sociální dramata" a podobné sračky a normální poctivé LARPy pro masy jako Gothic a PP začínají až potom? Předpokládám, že podobně by to dopadlo na RPG databázi, kde na prvních místech by byly věci, o kterých nikdo neslyšel (pravda, to o De la Bête ani říci nejde), ale jsou top pro "echt fajnšmejkry" a ne pro plebs.
8.2.2021 10:53 - Aegnor
Počkat, já Siriena chápal tak, že larpová databáze právě žádnou filtraci hlasů nemají.

(A teda, prohlásit "Moon" za sračku chce mít docela koule. :-) )
8.2.2021 10:58 - Slaanesh
Sirien "tak marketing DH je dlouhodobě postavený na podprahovém a srovnávacím hateování DnD"

Zatímco marketing JaD je postavený na naprosto nepodprahovém a zcela otevřeném hatu a boji na všech platformách, co jsou k dispozici :D :D :D
... navíc je vedený s takovou intenzitou a expresivností (ba i vulgaritou), že náhodný kolemjdoucí stěží může získat dojem, že se jedná o upřimné, nezkreslené a nezávislé hodnocení :P
8.2.2021 11:07 - Šaman
Larpy sem prosím netahejte, protože tam je navíc několik brutálně odlišnych kategorií, které v tom dělají zmatek. Srovnávat velký svět se zázením hradu Gothic, masovou bitvu B5A a třeba konverzační a psychologický Konec dějin je imho stejný rozdíl, jako řešit, jestli je lepší stolní rpg DnD, čtení pohádky na dobrou noc, nebo deskovka Panství hrůzy či Arkham horror.

Mimochodem Sirien jednou zmiňoval známou osobnost larpu - Triss. No, ptal jsem se té Triss, se kterou mám na fb asi 100 společných larpových přátel a která i orguje, ale ta to nebyla. A pak jsem náhodou zjistil, že nějaká Triss (podle názorů asi ona) dělá brněnské komoráky. Společní prátelé 2. Za mě to rozhodně není známá larpová osobnost.

To jen na ilustraci těch larpových bublin, které jsou na úplně jiné úrovni, než naše ttRPG bubliny :)

P.S. A Moon taky neznám :)
8.2.2021 11:16 - pilchowski
Slaanesh píše:
Zatímco marketing JaD je postavený na naprosto nepodprahovém a zcela otevřeném hatu a boji na všech platformách, co jsou k dispozici :D :D :D

Můžeš prosím uvést nějaký příklad marketingu JaD doprovázeného hejtem na všech platformách? Díky. (Nejsem autor ani nijak v JaD zainteresovaný).

Jinak si dovolím ještě doplnit tohle.
8.2.2021 11:22 - sirien
Slaanesh píše:
Proto jsou tam na prvních 30 místech různá "sociální dramata" a podobné sračky a normální poctivé LARPy pro masy jako Gothic a PP začínají až potom?


Slaanesh: EDIT: možná kdybys nebyl tak hr tak bys neplácal koniny. Mezi Nejhranější (nové), Nejhranější (ve skutečnosti Nejhodnocenější, ne Nejhranější) a Nejlepší je... hodně velký rozdíl.

1. 30 položek žebříčku Larpové databáze - 27 masovejch larpů vč. gothicu a PP, 2 vysokoprodukční, 1 komorák.

1. - masová dřevárna,
2. - masová airsoftovka,
3. - masová postapo bitva
4. - masová airsoftovka
5. - masová airsoftovka
6. - masovej fantasy svět
7. - ? komorák
8. - masovej fantasy svět
9. - masová dřevárna
10. - masová dřevárna
11. - masová postapo bitva
12. - ? menší svět
13. - produkčka pro 30 hráčů
14. - masová bitva
15. - masová postapo bitva
16. - masovej gothic svět
17. - masová Bitva Pán Prstenů
18. - masovej gothic svět

19. - dřevárna
20. - gothic
21. - masová postapo bitva
22. - dřevárna
23. - bitva
24. - masovej (+-) vysokoprodukční larp
25. - masovej fantasy svět
26. - masová airsoftovka
27. - masová airsoftovka
28. - masová airsoftovka
29. - masová postapo
30. - dřevárna

Slaanesh píše:
Zatímco marketing JaD

...v současnosti prakticky neexistuje. A je velmi příznačné, že JaD do celé věci neustále zkouší zatáhnout pouze obhájci Dračí hlídky (když zrovna nelžou o recenzích nebo o tom co je prvních 30 položek žebříčku larpové databáze). Trochu trapná snaha odvést pozornost od sebe a vlastních chyb.
8.2.2021 11:22 - RoVan
Ahoj, tady náhodný kolemjdoucí, (a Pilchowski mě vyninjoval), ale tak také - prosím kde můžu narazit na marketing JaD? Asi jsem ho nepostřehl a to se to snažím sledovat (stejně jako jsem sledoval DH).
8.2.2021 11:23 - Log 1=0
Slaanesh píše:
Zatímco marketing JaD

Mohl bych vidět ten marketing JaD?
Jestli myslíš to, že Sirien kritizuje systém, který se mu nelíbí, protože mu připadá špatný, a je u toho agresivní a vulgární, tak to prosím pěkně dělal různým systémům dávno předtím, než se o nějakých JaD začalo vůbec uvažovat. Stačí se podívat do vlákna o Končině a nerevidovaných DrD II.

Popravdě, konstrukce Sirien(=)JaD, je něco, co mě osobně uráží, a byl bych rád, aby sis takové úvahy složil do malinkého čtverečku, děkuji.
8.2.2021 11:25 - Aegnor
Sirien: no, ona larpová databáze defaultně háže na nejhranější nové. Což může vést k tomu chaosu. A jako mně by to taky nenapadlo úplně kontrolovat.
8.2.2021 11:31 - sirien
Aegnor: aha, takže ne prolhanost, jen neschopnost a fanatické nadšení mi to natřít. O něco lepší, ale ve skutečnosti ne o moc.
8.2.2021 11:32 - Gurney
Markus píše:
Jako... na to, kolik množství pomyslného digitálního papíru jste popsali nářkem nad tím, že lůza hlasuje blbě, bych chtěl poznamenat, že ta databáze je v současnou chvíli extrémně geekovská a expertní.

(Fakt možná až na Dračí hlídku.)

Imho problém nejsou nováčkovská hodnocení nebo že mají stejnou váhu jako kterákoli jiná, problém jsou šmejdské praktiky jako jsou falešné účty (Karmína). Ale pokud jim to trpíš a nevadí ti, že si přes Databázi tímhle způsobem dělají svoji marketingovou kampaň, tvůj boj.
8.2.2021 11:35 - York
Gurney: To je marnej boj. Napsali jsme to už asi desetkrát a když to zopakuješ po jedenáctý, stejně si to někdo vyloží přesně obráceně.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.056769132614136 secREMOTE_IP: 3.230.1.23