Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
9.2.2021 16:13 - Markus
To může, ale to je tak všechno. Pošlou ho do prdele.

A stejně tak si kdokoli může dát na obálku svojí hry "Nejlepší hodnocení podle Markusovy mystické databáze", a pokud to bude pravda (tj. ta hra v tu chvíli fakt byla nejlepší) tak s tím taky nic nezmůžeš a stížnosti ti nepomůžou.

Ostatně, může si na hru klidně napsat "Doporučuje Bůh, přísahám, sám mi to řekl".
9.2.2021 16:14 - York
Log: Potom se ale málo známý skvělý hry nemaj šanci dostat nahoru, plus má pro nakladatele o to větší přínos sehnat "extra" hodnocení pro svoji hru, což mi teda nepřijde jako dobře nastavená motivace.
9.2.2021 16:15 - Markus
York píše:
Pokud je nějaká hra hodně hraná nebo nahajpovaná, tak nejspíš bude mít hodně hodnocení a jejich průměr tudíž bude vypovídající. Tohle se přesně backfirnulo Markusovi - připočívává fiktivní hlasy, aby se bodování málo hodnocených her projevilo míň, ale ukázalo se, že Hlídka není málo hodnocená a jsou na tom naopak bitý indie hry, který ohodnotí pár lidí.


????

Tohle není "backfire", ale "working as intended".
9.2.2021 16:16 - Lethrendis
Markus (+ Bouchi): Jo, to můžeš. Ale pokud tím někomu pošlapeš bábovičky (a dokonce ani nemusí být finanční), tak si na Tebe také může stěžovat.

EDIT: Pro Loga: Tak tady se už několik dní neřeší DH? Jsem si přes neustále naskakující nové posty nevšiml...
9.2.2021 16:18 - York
Markus píše:
Tohle není "backfire", ale "working as intended".


Aha, tak jsem špatně pochopil tvůj záměr. Tím hůř.
9.2.2021 16:20 - Šaman
Ono celou dobu mám dojem, že Markusovi vysoká pozice DH žíly netrhá, zatímco spousta místních to vidí jako problém. Jenže ona je v tuhle chvíli asi dost populární, lidi ji hrají, takže proto ta pozice.
9.2.2021 16:23 - Markus
Lethrendis píše:
Markus (+ Bouchi): Jo, to můžeš. Ale pokud tím někomu pošlapeš bábovičky (a dokonce ani nemusí být finanční), tak si na Tebe také může stěžovat.


"Dračí doupě je hrozná, příšerná nehratelná hra! Neměli byste si ji kupovat. Dokládám to recenzí a taky tím, že je to čtvrtá nejhorší RPG hra podle mojí super objektivní a zcela pravdivé databáze, která je nejlepším dostupným vyjádřením hráčských preferencí na našem trhu!"

Bouchi, právě jsem ti pošlapal bábovičky. Mohl bys mě prosím jako vydavatel a vlastník Dračího doupěte žalovat? Jakou máš šanci uspět?

Šaman píše:
Ono celou dobu mám dojem, že Markusovi vysoká pozice DH žíly netrhá, zatímco spousta místních to vidí jako problém. Jenže ona je v tuhle chvíli asi dost populární, lidi ji hrají, takže proto ta pozice.


Přesně tak. Opakovaně píšu, že vysoká pozice Dračí hlídky v žebříčku dobře reflektuje jeji aktuální popularitu v naší komunitě. "Working as intended".

EDIT: Mně trhají žíly podvody a nepoctivá hodnocení, ale samotné výsledky ne.
9.2.2021 16:26 - Bouchi
Lethrendis píše:
Ale pokud tím někomu pošlapeš bábovičky (a dokonce ani nemusí být finanční), tak si na Tebe také může stěžovat.

Nikdo si nemůže nárokovat ani umístění v žebříčku podle svých představ, ani to, aby tvůrce žebříčku používal konkrétní metodiku, ani to, aby tvůrce metodiku nikdy nezměnil.

Markus píše:
Bouchi, právě jsem ti pošlapal bábovičky. Mohl bys mě prosím jako vydavatel a vlastník Dračího doupěte žalovat?

Jistě bych to mohl zkusit, ale až takový idiot nejsem. ;)
9.2.2021 16:33 - Šaman
Markus: Na Dračí doupě nesahej, na tom jsem strávil celou vejšku. Právě jsem si stěžoval své korálovce a ta říkala sssssssssss! A velmi výhrůžně! :D
9.2.2021 16:46 - York
Markus píše:
Mně trhají žíly podvody a nepoctivá hodnocení


Stávajícím nastavením výpočtu pozice v žebříčku k nim motivuješ.
9.2.2021 16:50 - Slaanesh
Šaman taky mohl Bouchi normalne a civilizovane vydat dotisk a vsichni bychom si usetrili spoustu starosti s DH :D
9.2.2021 16:52 - Log 1=0
Lethrendis píše:
Tak tady se už několik dní neřeší DH?

Řeší, protože jí do toho pořád někdo tahá, například, ale samozřejmě nejen, ty. Já se snažím diskutovat o RPG Databázi.
9.2.2021 16:53 - LokiB
Markus píše:
Mně trhají žíly podvody a nepoctivá hodnocení, ale samotné výsledky ne


To si s dovolenim uložím, kdyby zas nekdo tvrdil opak, ze se s tebou shodnul na tom, ze DH vysoko nechces, ale neumis to technicky zajistit

Log 1=0 píše:
A už mě fakt přestává bavit číst si tu pomluvy o tom, jak tu strašně nenávidíme Dračí hlídku


Kdo "nenavidime"? Ty treba ne, jini dle svych vyroku ano. Co koho fakt nebavi, bych do toho netahal, je to irelevantni
9.2.2021 16:53 - Markus
York píše:
Stávajícím nastavením výpočtu pozice v žebříčku k nim motivuješ.


????

Rozveď, prosím. Jak motivuju k nepoctivým hodnocením ve srovnání se situací, kdy by hry byly řazeny jenom podle čistého průměru?
9.2.2021 16:54 - Šaman
York píše:
Stávajícím nastavením výpočtu pozice v žebříčku k nim motivuješ.

To je hodně silné tvrzení. Že někdo podvádí ještě neznamená, že jsou špatná pravidla.
Navíc, ty různé navrhované úpravy by změnily i způsob započítávání zcela legitimních hlasů, nejen eliminaci podvodů.
9.2.2021 17:05 - Log 1=0
LokiB píše:
Ty treba ne, jini dle svych vyroku ano.

Kdo a podle jakých výroků?
9.2.2021 17:15 - York
Markus píše:
Rozveď, prosím.


Když si seženeš pár vhodnejch hodnocení, snadno a rychle přeskočíš spoustu indie her, který mají málo hlasů. Když by bylo hodnocení čistě průměrný, tak skvělou indie hru s hodnocením 4.9 hned tak nepřeskočíš.

BTW aktuální popularita se dá mnohem líp vyjádřit výpočtem z hlasů za nedávný období. K fake hlasům by to sice motivovalo taky, ale ne tolik, protože pokud by se to updatovalo třeba jednou měsíčně, tak by manipulátor musel každej měsíc vygenerovat dávku novejch účtů a hodnocení.
9.2.2021 17:21 - sirien
York: tyjo, Ty seš fakt špatnej hacker.

Když tam bude jen průměrný hodnocení a budu chtít přeskočit obskurdní hru s málo hodnoceníma a průměrem 4.9, tak to nejsnazší co můžu udělat je dát jí s kamarádem každej 1* a pohřbít jí. Mnohem snazší, než teď shánět nevim-kolik-hlasů na její přeskočení boostnutim tý vlastní.
9.2.2021 17:45 - York
sirien píše:
Ty seš fakt špatnej hacker


To nepopírám :-)


sirien píše:
tak to nejsnazší co můžu udělat je dát jí s kamarádem každej 1* a pohřbít jí.


Snazší by to bylo, kdyby ti stačilo pohřbít jen jednu hru. Vysoce hodnocenejch bude nejsůpíš víc. Ale rozdat plošně nízký hodnocení by asi fungovalo.
9.2.2021 17:54 - efram
Logu, myslim, ze ve svem postu #379 jsi, podle me presne vystihl proc by zadny prepocet hlasu nemel byt.

Markusuv zebricek ma nabidnout celou skalu moznych her. Na indie a mene zname veci mma upozornit obsahla a vyvazena recenze. Coz, jak vidime, muze byt problem

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084757089614868 secREMOTE_IP: 18.209.209.28