Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
Autorská citace #1
13.7.2020 22:19 - sirien
Yup, RPG Databáze je dobrej projekt.

Není potřeba ani zadávat, i hodnocení (ideálně s alespoň krátkým komentářem) pro hry které znáte bude super - např. na to kolik lidí tu hraje nebo alespoň zná Fate tam je těch hodnocení u Fate fakt málo, což je škoda. Když tam těch hodnocení přibyde dost na to aby jich bylo deset, tak se Fate třeba začne zaslouženě zobrazovat i v sousední funkci RPG Žebříčku :)
Autorská citace #2
13.7.2020 22:45 - Lethrendis
Nuž dobrá, to jsem chtěl stejně udělat už dávno. Hodím tam Shadowrun 6E.
Autorská citace #3
13.7.2020 22:47 - Markus
Sirien: V žebříčku se věci zobrazují od 3 hodnocení, ne od 10, takže to není tak těžké. Výhledově plánuju implementovat nějaké šikovnější řazení než podle trapného průměru (něco jako mají na Boardgamegeeku), ale je to na hraně mých technických možností.

Lethrendis: Jéé, super!
Autorská citace #4
14.7.2020 00:09 - PetrH
Asi by se to chtělo zamyslet. Je tam hra, co teprve vyjde za měsíc a má už teď 5* z toho dvě jsou prázdné recenze....
Autorská citace #5
14.7.2020 00:28 - Markus
PetrH: To je od lidí, co to reálně hráli jako testeři a doprovázeli tu hru až k vydání... a tím pádem jsou zarytí fandové, kteří pochopitelně dávají maximální hodnocení. Zajímavé to bude, až to skutečně vyjde a dostane se do mezi kritičtější publikum. Sám si to asi pořídím a zrecenzuju. Muhehe. >:)

Lethrendis: Ještě jednou díky za tu anotaci. Trochu jsem to ještě učesal, hlavně jsem zredukoval žánry jen na ty hlavní. Kdyby tě zajímaly změny, můžeš se nahoře kouknout do revizí. Ale jinak paráda! Teď ten Shadowrun ještě můžeš ohodnotit. :)
Autorská citace #6
14.7.2020 00:44 - Colombo
najs
Autorská citace #7
14.7.2020 08:40 - PetrH
Markus: pak by tam mělo být beta, ale vem to čert. Doplním ti své postřehy k hrám.
Autorská citace #8
14.7.2020 09:28 - Lethrendis
Je mi trochu trapné to za sebe hodnotit, když jsem to překládal, ale budiž, něco málo tam napíšu. Jinak psal jsi o 5E, ta je tu na Kostce přeložená taky, ale ne v původní grafice a překlad neprošel pořádnými korekturami, takže o něm psát raději nebudu, hodím tam jen samotnou hru a překlad zmíním pod čarou.
Autorská citace #9
14.7.2020 09:32 - PetrH
Ještě by to chtělo trošku revizi příspěvků hodnotitelů. třeba ve stínu meče je 2x skaven...
Autorská citace #10
14.7.2020 09:44 - sirien
Lethrendis: hej - překlad není původně Tvoje tvorba, překládal si to protože Ti to přišlo dobrý a hodnotí se hra, ne překlad, takže podle týhle logiky sem Fate klidně hodnotil. Fate Star Wars sou moje tvorba přímo, tak sem je jen zadal, ale nehodnotil. Přijde mi to jako rozumná logika :)
Autorská citace #11
14.7.2020 10:05 - Markus
Tak jsem trochu podcenil ShadoWWWovu pracovitost, protože on tam přes noc naflákal velkou část (přeložených) produktů pro 5e. Wow!

PetrH píše:
Ještě by to chtělo trošku revizi příspěvků hodnotitelů. třeba ve stínu meče je 2x skaven...


To je chyba, díky, jedno z toho mu smažu. :)

Jeden ze známých bugů je ten, že je možné hlasovat opakovaně (zatím se mi to nepodařilo zneprovoznit... je to na to-do listu). Většinou si to lidi dokážou ohlídat, ale hádám, že když to píšou po delší době, zapomenou, že už jednou hlasovali.
Autorská citace #12
14.7.2020 10:26 - Markus
Trochu se teď protrhla hráz s novými záznamy v databázi a spousta z nich by zasloužila doplnit nebo začistit, takže udělám něco, co zvažuju už delší dobu... We're going full wiki! Od téhle chvíle můžou upravovat všichni všechno. Takže jestli někde vidíte něco, co byste chtěli upravit, doplnit nebo vylepšit, můžete.

Lethrendis píše:
Je mi trochu trapné to za sebe hodnotit, když jsem to překládal, ale budiž,


Trapné by bylo, kdybys tu hru napsal a sám si ji hodnotil (byť někteří do dělají - koukni na Astrální doupě). Ale u překladu mi to přijde naprosto v pohodě.
Autorská citace #13
14.7.2020 10:42 - Lethrendis
Jo, stala se mi nehoda - hodil jsem tam 6E hodnocení i s průvodním textem a mám ho tam dvakrát - tak ty jedny hvězdičky škrtni, samotnému mi to nešlo.
Autorská citace #14
14.7.2020 10:43 - Markus
Už jsem to opravil. Příště můžeš editovat stávající komentář a ten text si tam doplnit (nebo změnit hvězdičky). Díky!
Autorská citace #15
14.7.2020 11:30 - York
Markus píše:
Trapné by bylo, kdybys tu hru napsal a sám si ji hodnotil


Proč? Pokud jsi tu hru napsal a dlouhodobě ji hraješ, tak jsi naopak jeden z nejpovolanějších o ní měl něco napsat, ne?
Autorská citace #16
14.7.2020 11:33 - MarkyParky
York píše:
Proč? Pokud jsi tu hru napsal a dlouhodobě ji hraješ, tak jsi naopak jeden z nejpovolanějších, kdo by o ní měl něco napsat, ne?

Je trochu rozdíl mezi:
* napíšu anotaci (tam je určitě autor jeden z nejpovolanějších) a
* hodnotím (tam by se naopak měl autor úplně zdržet)
Autorská citace #17
14.7.2020 11:36 - York
MarkyParky píše:
hodnotím (tam by se naopak měl autor úplně zdržet)


Ale proč? Však autor je taky hráč (teda pokud nenapsal hru, kterou pak nebude hrát, ehm ;-)).
Autorská citace #18
14.7.2020 11:40 - Jerson
Hodnotit hru, kterou autor vytvořil, je jako soutěžit v disciplíně, ve které dotyčný dělá porotce.
Autorská citace #19
14.7.2020 11:48 - York
Jerson: Ona je to soutěž? Jaký jsou ceny?
Autorská citace #20
14.7.2020 12:05 - Naoki
kdyby to bylo pouze slovní hodnocení budiž, ale pokud si mže dát i hvězdičky a tím upravit průmrné hodnocení ve svůj prospěch tak ti to fakt nepřipadá blbý?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.079026937484741 secREMOTE_IP: 3.215.183.194