Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
Autorská citace #81
15.10.2020 09:25 - Jerson
Markusi, a nechceš tedy k příručce DH napsat, že jde o pravidla pro 1. - 5. úroveň? Třeba jen do závorky, ať je to odlišitelné, když už se to nejmenuje "pravidla pro začátečníky".
Autorská citace #82
15.10.2020 09:27 - Markus
Já už jsem to skryl. Bylo u ní napsáno "základní sada". Odkryju to, až vyjdou pokročilí. Takže tak za pět let. :D
Autorská citace #83
15.10.2020 09:31 - Gediman
Mno, může se to brát tak, že hodnocení hry se vztahuje k systému jako takovému, zatímco hodnocení příruček je prostě vše ostatní - předměty, tvorba postavy, fluff, grafika, layout...
Autorská citace #84
1.11.2020 10:49 - Markus
Aktuální žebříček oblíbenosti RPG her!

V říjnu jsme žebříček zprovoznili a hned se začaly hýbat ledy. Na 1. až 2. místě (kvůli zatím neopravené chybě zobrazení) se uhnízdilo D&D páté edice. Hlavním příběhem uplynulého měsíce je vzestup nově vydaných Zapovězených zemí a přehlíženého Fate čtvrté edice. Trochu si polepšila i Dračí Hlídka, která sice nevítězí průměrem, ale počtem fanoušků rozhodně ano!

V těcchle počátečních fázích, kdy tam ještě není moc hlasů, má každý hlas velkou váhu. Není tedy pravda volební poučka, že váš hlas nic nezmění. :) Pojďte nám poslat komentář ke hrám, které znáte a máte rádi, nebo si naopak myslíte, že by se jim ostatní měli vyhnout. Ať zase můžu za měsíc přijít a ukazovat dramatické barvičky.

Žebříček je na (načítá se dlouho):
https://rpgforum.cz/zebricek

Autorská citace #85
1.12.2020 10:15 - Markus
Po měsíci opět přináším přehled změn v žebříčku naší Databáze RPG:
https://rpgforum.cz/zebricek

Příběhem měsíce je dramatický propad D&D páté edice, jak přibyla řada nových hodnocení od hráčů, kteří nejsou do aktuální edice nejhranější RPG hry na světě příliš nadšení. Na špičce žebříčku se mezitím uvelebuje Fate, Zapovězené země a (možná překvapivě) Dread, vyprávěcí hororová hra používající místo kostek jenga věz.

V uplynulém měsíci přibylo v databázi 30 nových anotací různých RPG her a herních produktů. Zadali jste bezmála 100 nových hodnocení, což je důvod těch pohybů. Pořád jsme ale ve fázi, kdy spousta her má hodnocení jen málo a i jediný hlas s tím dokáže dost zamávat.

Tohle může být dobrý čas vrátit se k některým hrám, které nejsou v první desítce a které jste možná hráli v minulosti. Kolik si zaslouží hvězdiček? (Povážlivě nezastoupená je například celá série World of Darkness, která kdyby byla velice populární.)

Na viděnou zase za měsíc!

Autorská citace #86
1.12.2020 11:33 - Jezus
DCC před DnD5e? Markus musí vrnět blahem :-D
Autorská citace #87
1.12.2020 11:41 - York
Jezus: Úspěšná streamovací kampaň ;)
Autorská citace #88
1.12.2020 11:45 - sirien
Markus: kombit odkaz nad obrázkem lze, ale pro účel který máš to není třeba - Kostka velké obrázky automaticky zmenší na velikost postu, ale zároveň obsahuje i click-to-enlarge funkci (jejíž využití Tě nepřesměruje na jinou page, což činí zvětšení, prohlédnutí a vypnutí o dost pohodlnější).

Jinak jako... asi se mi to ani nechce komentovat, moje dřívější pointa o tom že žebříček je víc for-fun než cokoliv seriózního nebo snad někomu nápomocného dostává další argument ke své podpoře.
Autorská citace #89
1.12.2020 12:10 - Jezus
Nechci tu diskusi znovu otvírat (spíš si ji prostě časem přečtu :-) ) ale v zásadě pro inteligentního člověka stále informační hodnotu má. Jasně, pořadí jako takové je spíš for fun, ale když se prostě podívám, co tam je, přečtu si nejen průměr hlasů, ale i počet těch hlasů. A hned mám nějakou představu o výpovědní hodnotě i oblíbenosti - kolik lidí to asi hraje/zná.

Takže ano, chce to trochu kritické posouzení toho pořadí a určitě se nerozhodovat mezi DnD a ZZ podle žebříčku. Na druhé straně tě to nakopne přemýšlet, že ZZ mohou mít i komunitní budoucnost, nebudou špatné... přečíst recenzi a zvážit.

IMHO to dělá, co má, jen u toho "musíš myslet trojrozměrně" :-)
Autorská citace #90
1.12.2020 12:23 - sirien
Jezus: jakože nemáš představu o ničem, protože nemáš dost široký reprezentativní počet hlasujících. Výsledkem je, že velmi oblíbené a velmi dobré hry tam vůbec nevidíš ani na chvostu, prostě protože na RPG F je zrovna nikdo moc nehraje, zato tam vyskakují poměrně obskurdní indie záležitosti, jen protože RPG F má silnou indie tradici.

Výsledkem je, že ten žebříček neni ani pravej popular vote, ani pravej expert's choice a nemá výhody ani jednoho, ale velmi dobře kombinuje nevýhody obojího.
Autorská citace #91
1.12.2020 12:30 - Markus
Já tu diskuzi rád otevřu, zajímá mě. Ale rovnou souhlasím s tím, že je to především "for fun". Prostě je to všelidové hlasování – jestli chceš nějaké přesnější analýzy, potřebuješ si najít svého oblíbeného kritika a sledovat jeho recenze. Ale i tak mě překvapuje, že to i při tak malém počtu hlasů hází solidní výsledky – ten žebříček vypadá skoro tak, jak bych ho čekal.

Je zajímavé hledat balanc mezi průměrem a počtem hlasů. To jsou dva důležité údaje, které říkají, jak je hra "dobrá" - je totiž nutné počítat s tím, že "špatné" hry budou pravděpodobně ty, které sice mají průměr 5, ale jenom jeden hlas (jeden nadšenec). Zatímco "dobré" budou mít slabší průměr, ale zase hodně hlasů (zná je hodně lidí, hodně názorů). V tuhle chvíli je ten balanc nějak nastavený a působí OK.


Sirien asi naráží na dva "problémy":

- Relativně obskurní hry jsou relativně vysoko. To se ale musí vyřešit časem počtem hlasů. Protože dabatáze si v tuhle chvíli myslí, že třeba Mountain Witch (9 hlasů) je hranější hra než Fate 4 (8 hlasů)! Přesto je zajímavé sledovat, že Fate je výýýrazně výš než MW, takže se zdá, že někde je něco nastavené dobře. A taky si to myslí, že DnD 5e (18 hlasů) je jenom třikrát hranější než DCC (5 hlasů) – obě hry jsou přitom víceméně vyrovnané, DnD ztrácí průměrem, ale dohání to počtem hlasů. Ta databáze se chová dobře, jen prostě musí pracovat z daty, která má. Největší rozdíl mezi očekáváním toho, co bys v tom žebříčku čekal, a realitou, je způsobený právě tím, že ty nejpopulárnější hry (kromě DrH) jsou v těch hodnoceních strašně "underrepresented". Mají míň hlasů, než kolik by jich logicky měly mít. Ale systém funguje "as intended", jen je tam prostě nutné dodat ty hlasy.

- Fanboy effect – Úplně opačná věc. Hry, které nejsou oceňované kritikou, jsou překvapivě vysoko. Typicky Dračí hlídka. Tu nahoru táhne nikoli průměr (ten má ve skutečnosti nejhorší z top 10), ale jen a pouze počet hlasů. Tohle je taky "working as intended", protože to zachycuje reálnou rozšířenost hry v komunitě – zdůrazňuje to fakt, že názor zkušených kritiků někdy neodráží názor mainstreamového publika. Akorát je to zdůrazněné tím, že fanboyové jiných her (typicky D&D 5e) se tam nenahrnuli tak svědomitě jako fanboyové Dračí hlídky. :)

Nicméně Hlídka je pořád ještě hodně nová a lidi jsou do ní hodně nadšení. Bude zajímavé sledovat, jak se pohne časem, až bude přibývat kritičtějších hlasů od lidí, kteří se s ní setkají později. Nebo až (jestli) se budou hodnotící vracet a revidovat svá stará hodnocení, třeba po zkušenostech s jinými hrami. Takhle bylo třeba potopeno DrD II (ze začátku dobré hlasy, časem spíš horší).

Jak říkám, ze zajímavé hledat rovnováhu mezi těmihle dvěma efekty. Do budoucna bych chtěl zvýšit váhu počtu hlasů na úkor průměru, aby se zdůraznila skutečná rozšířenost hry. Ale teď to nemá moc smysl – počty hlasů se ve skutečnosti zatím nijak výrazně neliší a jediný efekt by tak byl, že bych posunul DH a D&D výš a jinak by se moc nezměnilo.

Ano, je to "for fun". Beru to jako zábavné hrátky s daty (kterých zatím není moc). Ale přijde mi, že to má překvapivě dobré výsledky.

EDIT: Kdyby se mi podařilo přesvědčit aspoň nějaké "fanboye" z d20, aby tam šli a ohodnotili nepoměrně málo zastoupené hry, bylo by to super. Sirien má pravdu v tom, že spousta her tam zatím není dostatečně reprezentovaná a je silný efekt toho, kdo zrovna přišel a hodnotil, a kdo ne.
Autorská citace #92
1.12.2020 12:51 - ShadoWWW
DnD 5e IMHO trpí tím, že v koroně padla otevřená hraní (a obecně hraní na veřejných místech). Naopak přišel čas na ne-mainstreamové nebo méně mainstramové hry, na které neseženeš hráče naživo, ale snadněji je seženeš teď online, když jsou všichni zavření.
Autorská citace #93
1.12.2020 13:16 - sirien
Markus: no jako... výsledky Tobě blízké nebo výsledky co bych čekal od podobného hlasování na RPG F (nebo i Kostce, s pár odchylkami) možná, ale reprezentativní (resp. "solidní") fakt moc ne :)

Jakože chybí tam věci jako DrDo, libovolné WoD, na RPG F / Kostce nijak moc hrané, ale jinak u nás vcelku stabilně zastoupené Exalted, dodnes hrané GURPS... naopak co tam jako dělaj věci jako Mountain Witch (které bylo možná významný milník designu, ale herně žádnej zázrak) nebo Montesegur 1244 (najít obskurdnější story-game by byla fakt challenge), do toho archaické a dnes efektivně zapmenuté Střepy snů... a těch pár položek co tam dává smysl je takovej random-pick toho co "dává smysl + to potkalo RPG F"

Long story short:
- věci co by tam zjevně měly být aby to bylo "solidní" tam bolestivě očividně chybí
- věci co tam jsou vyvolávají záchvat kašle na zakrytí úšklebku z jejich přítomnosti

...takže efektivně to má výpovědní hodnotu na úrovni nějakého "my personal best of" náhodného geeka s weirdo herními preferencemi. "Blades sou fakt boží a Fate je krásně univerzální, ale mimochodem Dračí Hlídka je moje melancholická srdcovka, takže musí bejt na mym seznamu a shout-out týhle weirdo indie story game o který ste nikdy neslyšeli, ale kterou sem hrál před měsícem na chatě s kamarádama a byl sem z toho vodvařenej".
Autorská citace #94
1.12.2020 13:39 - Markus
Dračí doupě tam rozhodně nechybí, jen je skoro až úplně na dně žebříčku.

Ale jinak mi v zásadě říkáš "máte málo dat", s čímž nemůžu než souhlasit. Řešení existuje jen jedno. :)

EDIT: Jinak ty sám jsi zatím hodnotil Fate a díky za to. Dokázal bych tě přemluvit, abys ohodnotil i jiné hry? Klidně bez komentáře. Ale třeba různé WoD věci asi znáš a ty by to zasloužily.
Autorská citace #95
1.12.2020 13:51 - sirien
Markus: ...plus máte biased sample. I když tam dodáš víc dat, pořád budeš mít zkreslenej výsledek (ale ok, už bude říkat aspoň něco smysluplnýho pro RPG F / Kostku)

Hodnotit jiné hry mám v plánu, ale chci to právě udělat až budu mít čas napsat i komentář.
Autorská citace #96
1.12.2020 14:01 - Markus
Super, těším se. Já jsem si toho zkresleného vzorku vědom, navíc tam jsou i historická hodnocení (právě to Mountain Witch) a bylo by potřeba nahrnout tam spoustu nových, aby ta historická měla menší váhu. Proto na ten žebříček občas upozorňuju* i tady nebo na Facebooku - aby to nedopadlo jenom jako RPG fórum sobě.

Ale v konečným důsledku vlastně jednom poskytuju technologii, a aby to líp odráželo "mínění komunity", musí to širší komunita přijmout za vlastní.

*Jednou za měsíc. Nechci moc otravovat.
Autorská citace #97
1.12.2020 14:35 - Tarfill
Markusi,
sice to bude asi zbytečné, protože u nás to nemá žádnou pověst, ale nenašel jsem tam nikde Das schwarze Auge (5e). Třeba se najdou jednotlivci, kteří by to mohli ohodnotit... ;-)

Edit: ono koukám všeobecně (až na Degensis) je těch německých her málo (Splittermond, Hexxen 1733...) ;-)
Autorská citace #98
1.12.2020 14:37 - Markus
Das Schwarze Auge tam dokonce není žádná edice! Nikdo to tam nezadal. :/ Kdyby ses toho ujal, můžu pomoct. Stačí to tam nějak naflákat (Přidat > RPG hra), případné chyby nebo nedostatky rád začistím.
Autorská citace #99
1.12.2020 14:40 - Tarfill
Já znám pouze pátou edici DSA, takže s těma předchozíma Ti nijak nepomůžu. Ale jak jsem upravil post výše - těch německých RPG her tam chybí dost. i když teda u nás ta herní zkušenost s nimi nebude moc velká...

Edit: zkusím nad tím zapřemýšlet a třeba něco doplnit / ohodnotit.
1.12.2020 14:43 - Markus
Německých her paradoxně máme nějaké recenze (tady a tady, vyšly kdysi v Drakkaru), ale tehdy ještě moc nefrčely anotace, a tak to nikdo nezadal. Kdybychom tam měli anotace, tak to aspoň propojím s těma recenzema, aby si lidi mohli dohledat bližší informace.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10297799110413 secREMOTE_IP: 3.83.81.42