Kultura

Autorská citace #1
17.8.2020 12:36 - sirien
Tuhle recenzi sem původně rozepsal relativně krátce po vydání V5. V prvotním nadšení jsem jí pojal hodně ze široka, což se jí stalo osudným, protože jsem v rámci psaní i jiných článků a dělání dalších věcí uvízl v "půlce" a v domění, že toho zbývá k dopsání ještě hodně, jsem jí odložil na neurčito... a nechával jí odloženou...

Markusův nedávný update RPG Databáze o recenze a shrnutí mě k téhle recenzi vrátil a řekl jsem si, že když už jsem do DB nasázel všechno ostatní, můžu dopsat i tohle.

S typickou životní ironií vesmíru se ukázalo, že ta recenze byla ve skutečnosti prakticky dopsaná a na její dokončení mi stačila už asi jenom hodina ("zbývající" poznámky k zapracování byly buď triviální nebo už zahrnuté v předchozím textu, takže to bylo jen pár doplnění a sepsání závěru).

Některé pasáže jsou tedy psané trochu jakoby šlo o úplnou novinku. Už jsem to až tak moc nezahlazoval. Podobně jsem se jí už z toho prvotního nadšení nenamáhal moc zkracovat, tak snad přežijete její rozsah - aspoň tam je zmíněné fakt všechno podstatné (doufám).
Autorská citace #2
18.8.2020 08:35 - Demonica
Pěkně podrobné. Líbí se mi žes tam zapracoval i představení světa a srovnání se staršími edicemi. Je to zároveň skvělý souhrn.

Když jsme hráli oneshot na GameConu (možná podle pravidel v beta verzi, ale na tom tak nesejde), tak se mi líbily nové mechaniky (např Hlad) a celkové prostředí a stylizace, protože mám tento žánr ráda. Ale jednorázové hraní mi přišlo málo, abych si užila setting, a zároveň vyzkoušela a zažila nové mechaniky. Možná to bylo dáno i tím, že jsme byli skupina zkušenějších hráčů, tak jsi nás nešetřil s množstvím informací, ale místy jsem se v pravidlech ztrácela.

Rozhodně by bylo super si zahrát kampaň a využít potenciál, který ty pravidla mají.
Autorská citace #3
18.8.2020 17:33 - Shako
Díky za recenzi, byť je dlouhá (občasně příliš ukecaná), ale nalákalo mě to ke hře.
Poznámky okolo alpha testu nejspíš už můžeš vyhodit.
Číslíčka na závěr pobavila.
Autorská citace #5
19.8.2020 14:09 - Aegnor
My tu máme opravdu volná pravidla, co se týče diskuzí, ale příspěvky za hranou se tu mažou. A to ten tvůj byl.
Autorská citace #7
19.8.2020 14:31 - Gediman
Aegnor: No, upřímně, kritika podobného ražení byla kdysi v počátcích psaná i na Void, a to bylo zjevně v pořádku. Tedy zdůrazňuji "bylo", takže je dobré vidět, že komunita se posunula.

Na druhou stranu, neřekl bych, že toto hodnocení bylo za hranou. Mě osobně dost pobavilo. Nebyl to komentář zaměřený proti nikomu osobně, bylo to subjektivní hodnocení uživatele.
Autorská citace #8
19.8.2020 15:00 - sirien
Byly smazány 3 anonymní příspěvky.

Anonymní přispívání ze své podstaty podléhá přísnějším standardům a jeho zneužívání nebylo a nebude trpěné (nechceme se dostat do stavu kdy ho kvůli pár trollům musíme zrušit všem).

Příspěvky, které jsou mimo, se mažou i kvůli tomu, aby trollové vyplýtvali svůj čas a snahu pro nic. Z podstaty anonymního přispívání to je mimo jiné také jediný funkční prostředek regulace. Když na takové nebudete reagovat, nezbyde po nich nic.

- Pentagram
Autorská citace #9
19.8.2020 15:04 - Aegnor
Gediman: to je na mě moc dávno, to jsem tu ještě nebyl. Každopádně, mě osobně asi až tak nevadila ta ostrost, spíš že to bylo zbytečně sprostý.
Autorská citace #10
20.8.2020 08:44 - kohout
Tvrdě nesouhlasím s pozitivní recenzí tohoto produktu.

Obzvláště ty ilustrace jsou odporné, je to obecný názor nejen můj, ale celé komunity od redditu po 4chan. Nevím proč tam cpali idiotskou klanovou módu. Nevím proč udělali upírx ještě slabší. Nevím porč měnili věci které v minulých edicích fungovaly. Měký restart? Spíš kastrace.

Jo a ta americká levicová defenzivita má svůj důvod v tom, že alpha test obsahoval neonáckovské kódy (výsledek hodu 1-4-8-8) a vzhedem k tomu, že lidi co hrají upíry jsou spíš nalevo, tak si to museli u cílovky žehlit.

Co se týče obecné úrovně, tady máte na výběr nějaké cringe chuťovky co Vám Sirien zamlčel:

https://www.reddit.com/r/WhiteWolfRPG/comments/9uhc9e/excerpt_from_the_new_book/
http://geekandsundry.com/wp-content/uploads/2019/03/Vampire-Gangrel-Lore-Sheet.png
https://i.4pcdn.org/tg/1533328826256.png
https://i.imgur.com/JO0OB8i.jpg
https://i.imgur.com/AAkAezY.jpg
https://geekandsundry.com/wp-content/uploads/2018/10/Vampire-Nobility-Featured.png

Fatk nevím jak tomu může někdo jako Sirien dát 70%. I když v současné době 70% znamená to co v devadesátkých 25% (0 je na 60, 100 na 100), tak pak asi jo.
Autorská citace #11
20.8.2020 08:56 - Zarahel
Příspěvek, který byl napsán někým, kdo se prezentoval tuším jako Biggus Dickuss (nebo tak nějak), mi zrovna IMHO závadný úplně nepřišel (nebo jsme dětská skupina? Pochybuji...). Byla to odpověď zacílená poměrně přesně a určitým směrem (kritizoval konkrétní a v podstatě nikoho neurážel, o čistý trolling tedy dle mého také nešlo, snad možná jen prudší reakci na opěvné ódy...). Pokud někomu nevoněla forma (protože o té to bylo asi především...), chápu, otázka vkusu. Ne každý snese třeba takového Verbala (a to prosím psal svým stylem i do Pevnosti....).
Autorská citace #12
20.8.2020 09:16 - Gediman
Biggus Dickus. To je postava z Monty Python's Life of Brian :)

Já se s negativní kritikou ohledně nového pojetí WoD upírů setkal v souvislosti s chystanou Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2, která je prý prostoupená woke prvky. Mno, nejsem znalec ani fanda WoD, tak mě to tolik nevadí, spíš mi vadí, že se to teď cpe všude.
Autorská citace #13
20.8.2020 09:30 - Lethrendis
Dodal bych, že kdykoliv někdo argumentuje názorem komunity redditu... Proti ní je osazenstvo Kostky přímo vzorem objektivity a nezaujatosti, a to myslím zcela bez ironie. Že tam chodí více lidí neznamená nic, pouze více stádnosti, ale jinak je to tam dominované pouze pár desítkami lidí, kteří jedou své kampaně. Co se týče těch woke prvků, to s tím souvisí. Číst to je ztrátou času.
Autorská citace #14
20.8.2020 09:32 - ShadoWWW
Co jsou to ty woke prvky?
Autorská citace #15
20.8.2020 09:34 - kohout
Woke prvky jsou nacpané už do V5, viz ty odkazy v mém minulém příspěvku. Vzhledem k alpha testu bych vývojáře viděl spíš na redpillery. Takže to tam cpali na sílu protože Paradox nakázal a pak se nelze divit, že to působí tak nepřirozeně.
Autorská citace #16
20.8.2020 09:40 - Lethrendis
ShadoWWW: Woke aktivismus je jiný název pro zde mnohokrát kritizované protiliberální názorové hnutí podporující menšiny nejrůznějších barev a tvarů (rasismus!) :)
Autorská citace #17
20.8.2020 09:40 - sirien
Zarahel: ach jo. Problém nebyl obsah ale forma+anonymita. Kostka není demokracie, posouzení věci je věc Pentagramu adminů a btw. veřejná diskuse admin zásahů je proti pravidlům webu (viz).


Whoever: 4chan nevím, ale zrovna reddit komunita u mě nijak velkej kredit nemá a její "názor" je často wtf. Každopádně ano, styl obrázků ve V5 je polarizující, to je pravda - mě osobně se líbí. Pokud někomu ne, chápu proč. Ten styl je hodně nezvyklý.

Na druhou stranu upíří móda mi přijde ok a kritika tohodle mi přijde spíš jako neznalost Vampire a jejich historie. Zaprvé Vampire byly první RPG s velkou základnou hraček a móda měla v komunitě svojí roli, jak v marketingu tak např ve stylizaci srazů nebo v kostýmech na larpy. V tomhle směru to je krok směrem k poptávce části fanoušků (btw i u nás) stejně jako k subkomunitám odkud Vampire kdysi lákal RPG nováčky. Zadruhé celé původní WoD a Vampire obzvláště esteticky vždycky stavěly na záměrně přehnané stylizaci, tohle z toho nijak nevybočuje, naopak. Zatřetí v rámci téhle hyperstylizace to je další prostředek jak klany vzájemně odlišit a vykreslit na poměrně malém prostoru. Osobně bych měl spíš výhrady k tomu jaké estetické archetypy tam jsou na úkor jiných co tam nejsou, ale to je spíš už detail. Btw řešit módu obecně mi přijde ok - pasáž tomu věnovaná rozebírá i všední praktické důvody k tomu proč ta móda je jaká je, což celkově zapadá do ostatních věcí co vykreslují upíří všednost a každodennost. Navíc jako ne že by tam toho o té módě bylo nějak extra moc.

Důvod, proč jsou upíři "slabší", je ten, že v oWoD byli brutálně přesílení. Obecně WoD mělo trend snižování power levelu napříč edicemi. V5 se ve skutečnosti trochu vymyká, protože dává slušný power up proti Requiem. Obecně mi V5 přijde vybalancovaná dobře, dává silné postavy, ale stále v ní je možné vytvořit nepřestřelenýho mladýho neonata nebo thin blooda. Pokud bys chtěl, tak přidat hráčům pár teček fakt není problém.

Tvoje kritika mi přijde spíš jako tradičně emotivní a fakta moc nepotkávající edition war od super skalních a zainvestovaných nadšenců původní podoby věcí. Což ok, je tradice věci, no. Klidně pokračuj, pokud udržíš minimálně standard formy a slušnosti z předešlého postu (a diskusní pravidla obecně) - věcné poznámky klidně zkusím zodpovědět.

Odkázané jsem nezamlčel, jako prostě neznal - nemám moc potřebu studovat názor ostatních abych si udělal svůj, takže sem Vampire online diskuse fakt neprohrabával. Až budu na počítači tak se na to podívám a pokud má odkazované nějaký merit, tak k tomu taky klidně něco napíšu.
Autorská citace #18
20.8.2020 09:42 - Gediman
Hm, V5 je z roku 2018, tzn. Bloodlines 2 tak vypadá (resp. bude vypadat, příští rok) asi taky kvůli tomu.
Autorská citace #19
20.8.2020 09:42 - Aegnor
Nesmíš být tak přecitlivělej. :-)

kohout píše:
Nevím proč udělali upírx ještě slabší.

V čem jsou upíři slabší? Politikařit zvládají pořád stejně, naopak je pro brutální politiku ideální doba.

kohout píše:
Nevím porč měnili věci které v minulých edicích fungovaly. Měký restart? Spíš kastrace.

Potřeba zahrnout dalších dvacet let událostí, rozbití status quo, lepší chápání mechanik ...

kohout píše:
Fatk nevím jak tomu může někdo jako Sirien dát 70%. I když v současné době 70% znamená to co v devadesátkých 25% (0 je na 60, 100 na 100), tak pak asi jo.

Sirienových 70% je u obvyklého recenzenta krásných 130%.
Autorská citace #20
20.8.2020 09:58 - kohout
Holky chcou nosit pěkné stylové věci, ne obsah odpadkového koše a to platí i na larpech. Oprav mě pokud se mýlím... A co se týče superstylizace, hoď nějaký odkaz na tu superstylizaci z předchozích edic, nějak si nic nemůžu vybavit.
Autorská citace #21
20.8.2020 10:06 - Zarahel
sirien píše:
Zarahel: ach jo. Problém nebyl obsah ale forma+anonymita. Kostka není demokracie, posouzení věci je věc Pentagramu adminů a btw. veřejná diskuse admin zásahů je proti pravidlům webu (viz).


Thanks. Anonymitě rozumím a formu jsem zaměnil za obsah (záměna slov). Ale rozuměli jsme si. Ta mi vzhledem třeba zrovna k Verbalovi přijde relativně přijatelná (byť ji osobně nemusím). Je to každého věc. Pokud to někomu vadí, je to také jeho věc...

sirien píše:
Zarahel: Kostka není demokracie, posouzení věci je věc Pentagramu adminů.


Ach tak. Já si říkal, co to ten Pentagram je :) Každopádně, zda je či není Kostka demokracií, je také poměrně jedno. Stránka se demokraticky vést nedá. Vyjádřil jsem názor, protože jsem měl nějakou potřebu jej vyjádřit proti jiným názorům. Dostal jsem odpověď. Tam to pro mne končí.

sirien píše:
btw. veřejná diskuse admin zásahů je proti pravidlům webu (viz).


Co se dá dělat. Neslibuji, že to pravidlo nezapomenu, ale díky za info.
Autorská citace #22
20.8.2020 10:10 - Log 1=0
Gediman píše:
Biggus Dickus. To je postava z Monty Python's Life of Brian :)

Akorát že náš anonymní návštěvník si dříve říkal Phalus Maximus, takže narážka evidentně mířila jinam, než k Monty Pythonům.
Gediman píše:
spíš mi vadí, že se to teď cpe všude.

Ale houby, cpe se to "všude" pořád už celá desetiletí. Akorát dříve nebyly sociální sítě, takže nebylo tak lehké, shromáždit a vybudit hromadu lidí kvůli nějaké totální krávovině, nebo řešit reakci lidí na totální krávovinu a tvářit se u toho chytře.
Lethrendis píše:
ShadoWWW: Woke aktivismus je jiný název pro zde mnohokrát kritizované protiliberální názorové hnutí podporující menšiny nejrůznějších barev a tvarů (rasismus!) :)

Obrázek s dětmi na bedničkách znáš, protože jsi byl v posledním roce na internetu. Víc bych to nerozváděl.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088344812393188 secREMOTE_IP: 34.239.148.127