Kultura

Autorská citace #21
1.10.2020 00:15 - sirien
Proč vesmírné a ne orbitální, proč vřeteno a ne obratiště, proč základně a ne stanice - náhodné volby z dostupných vcelku dost zaměnitelných možností.
Autorská citace #22
1.10.2020 00:19 - York
sirien píše:
když vim, kdo je Graf, tak klidně budu v českym textu používat Gráfa?


Pokud by to bylo v češtině běžný slovo, tak bych neviděl důvod překládat to jinak. K carovi taky nehledáš titul s odpovídajícim postavením a řekneš prostě "car".


edit: Slovník na seznamu se taky nedokáže rozhodnout - "kníže" překládá jako "prince", ale "Prince of Wales" jako "Princ z Walesu" :)
Autorská citace #23
1.10.2020 00:27 - sirien
York: Graf v češtině je běžný slovo. Sice znamená něco jinýho než Graf v němčině, ale jak poukázal Log výše, ono Prince taky neznamená Princ; pregnancy, pregnantní - čert to vem, hlavně, že to stejně zní.

Prince of Wales je nástupník Britské koruny, což sis vytáh ten nejvíc fuzzy příklad co vůbec jde.
Autorská citace #24
1.10.2020 07:14 - Lethrendis
Btw když už šermuješ tituly z GB, tak tam se používají i tituly princů nedědické a zároveň nevládnoucí: princové (manželé) vládnoucích královen. A do češtiny se nepřekládají jako knížata. Současný princ Filip třeba.

I v české historii se zase některé jinak knížecí rody také v určitých okamžicích pyšnily tituly princů - viz Rohanové ze Sychrova.

Ergo je to opravdu jen o historickém pozadí a konsensu, jak se princové překládají do češtiny. V případě TT tu nemáme historii, nýbrž jen fluff, a tam mi spousta indicií naznačuje, že by to skutečně měli být Princové. Ale to už jsme řešili a nehnul jsem s Tebou.

A protože je mi to v zásadě jedno, tak proč ne. Běžný čtenář si toho ani nevšimne. Jak ty krávy a telata.
Autorská citace #25
1.10.2020 08:06 - Jerson
sirien píše:
Proč vesmírné a ne orbitální, proč vřeteno a ne obratiště, proč základně a ne stanice - náhodné volby z dostupných vcelku dost zaměnitelných možností.

Zrovna tady by rozlišení význam mělo - orbitální znamená, že obíhá planetu, zatímco vesmírná by mohlo znamenat, že má nějakou jinou dráhu (nebo v ne-realistickém settingu někde stojí). Obratiště implikuje nějakou stanici na konci linky, odkud se lodě vrací a nepokračují dál. Základna zase navozuje dojem, že na ní jsou třeba opravárenské doky, zatímco na stanici budou spíše jen zásoby na doplnění na cestě dál ... atd.

Nevím, jaký přesně účel a podobu tahle stanice má, tak těžko říct, jaký by byl vhodný překlad. Tedy za předpokladu, že by se vesmírné stanice označovaly nějakým logickým názvoslovím, což zase předpokládá, že těch stanic bude víc různých typů.

(Btw. když se dívám na obrázek holky s pistolí na straně 10 ... snažil jsem se najít videa lidí, kteří z neznalosti (a na základě obrázků) vzali do ruky pistoli takto a při výstřelu jim to utrhlo palec, ale neuspěl jsem. Nicméně u takových obrázků by mělo být varování.)
Autorská citace #26
1.10.2020 08:56 - sirien
Jerson: vesmírné stanice jsou i v 6. světě stále věc (i) na machrování. Trochu pochybuju, že by Aztechnology upřednostnila přesnost názvu nad znělost a wow efekt. Těch velkých stanic je dohromady třeba dvacet a každá z nich patří nějakému megacorpu globálního významu. (Něco jako by je dneska měli Google, Amazon, Apple, Microsoft, Volkswagen, Samsung, Čínská banka...) každá se jmenuje náhodně (viz tabulka u příslušného hesla).

Přesný účel a podoba té stanice bohužel není k dohledání. Můžeme jen z názvu a kontextu hádat že jde o stanici kolem které se "obtáčí" vesmírné aktivity Aztechu - nejspíš tam tudíž bude přístaviště a skladiště/překladiště a nejspíš nějaké výzkumné centrum, nejspíš hlavně agrikulturní výzkum atp. (Přitom velikost té stanice bude nejspíš v řádu stovek metrů reálného užitného prostoru plus nějaké antény a solární panely - i když to nejspíš jede hlavně na nějaký nukleární/fůzní reaktor.)
Autorská citace #27
1.10.2020 09:56 - LokiB
Jerson: ono je taky otázka, co je to za pistoli :) jestli je to energetická hračka, tak to palce asi trhat nebude.

sirien: jako tady tak nějak souhlasím s Jersonem, že "technologické pojmy" nějaký význam mají, aby byly přesné. A že může být rozdíl mezi orbitální a vesmírnou stanicí. Jako dneska ještě moc ne, i ISS říkáme často vesmírná stanice. V budoucnosti, když budou stanice lítat někde jinde, bude mít to rozlišení větší význam.

ad princ/kníže ... čeština má vzhledem k naší historii v tomhle trochu maglajz. viz rakousko-uhersko, pod kterým jsme byli, to si zrovna na prince moc nehrálo, za sebe si jelo u panovnického rodu arcivévody a prince mělo pro potomky tak na úrovni knížecích rodů.
Já jsem z Asimovovy Nadace zvyklý na překlad z angličtiny "knížata" ("The Merchant Princes" = "Kupecká knížata"), což dává smysl, protože to s rodovým nástupnictvím nemá co do činění. Toho bych se asi držel já. Jestli jde nebo nejde o rodové linie.
Autorská citace #28
1.10.2020 10:15 - Jerson
LokiB píše:
Jerson: ono je taky otázka, co je to za pistoli :) jestli je to energetická hračka, tak to palce asi trhat nebude.

Já nemyslel, že by tohle držení nemohlo fungovat ve hře. Sice je nešikovné, ale neznamená to, že by postavě muselo přivodit zranění.

Myslel jsem tím, že tenhle typ informací z obrázků - ať ve fanartech, RPG, plakátech, pózách pro focení - má potenciál způsobit reálné nebezpečí reálným lidem, kteří vezmou do ruky skutečnou pistoli takovýmto způsobem a vystřelí. Myslel jsem si, že se to stát nemůže, protože přeci když vlastním zbraň a někomu ji půjčím, tak mu taky vysvětlím správnou manipulaci, ale bohužel to tak není a kreténů, kteří nechají neznalého člověka držet zbraň špatně, je zjevně dost.

Je to jeden z důvodů, proč si myslím, že aby i fantasy prvky měly mít reálný základ. (A píšu o tom proto, že jedna moje spoluhráčka takto držení zbraně kreslila, protože to viděla jinde, a trvala na tom, že to klidně vyzkouší i se skutečnou zbraní. Naštěstí to neudělala :-) )

Ale to je jen detail, který se nevztahuje k téhle přeložené příručce, ani se s ním nedá moc dělat (leda poznámkou "nezkoušejte toto držení zbraně ve skutečnosti" :-) )
Autorská citace #29
1.10.2020 10:23 - Lethrendis
Chápu Tě, Jersone, ale nic z toho nevyvodím. Nevím co. Nezbývá než doufat, že když si někdo pořídí pistoli, tak si také nechá na střelnici vysvětlit, jak se z ní střílí.

Jinak podobných srandovních věcí je v SR dost a dost. Autoři si někdy hrají na znalce kdečeho, třeba CQB, ale darmo mluvit. Nebo když tvůrce Matrixu neumí pořádně používat Word. Je to všechno jen hra - literární fikce vycucaná z prstů.
Autorská citace #30
1.10.2020 10:26 - Lethrendis
A ještě u těch stanic - Vesmírné stanice je asi dobrý pojem, protože v tom soupise na str. 115 jsou stanice nejen orbitální - ale třeba i na Marsu nebo lunární.
Autorská citace #31
1.10.2020 10:38 - Jerson
Lethrendis píše:
Jinak podobných srandovních věcí je v SR dost a dost.

Ano, toho jsem si všiml už 2e a bohužel to tak je.

Víc mi ale vadí, že prakticky neposkytují žádné rozumné řešení pro klasické střelce, kteří nikdy nebudou chtít mít ve zbrani elektroniku, protože je to další prvek, který se může porouchat, a hlavně ji k ničemu nepotřebují. To že od 3.(?) edice musí být zbraně navíc připojené k Matrixu, aby plnohodnotně fungovaly, a americká společnost to přijme během jedné generace, mi přišlo asi jako největší fantastický prvek vůbec :-)
Autorská citace #32
1.10.2020 10:41 - Log 1=0
Lethrendis píše:
Btw když už šermuješ tituly z GB, tak tam se používají i tituly princů nedědické a zároveň nevládnoucí: princové (manželé) vládnoucích královen. A do češtiny se nepřekládají jako knížata. Současný princ Filip třeba.

Samozřejmě, že tohle se překládá jako princ, sice to úplně neopovídá místním zvyklostem, ale pořád je to "člen rodu" a nikoli "vládce země".
Lethrendis píše:
Ergo je to opravdu jen o historickém pozadí a konsensu, jak se princové překládají do češtiny.

To, že najdeš konkrétní specifický případ kdy to někdo oficiálně používal a měl to blbě, neznamená, že to je jedno. Znamená to, že existuje obskurní výjimka. Dle SSJČ: Píše:
nepanující mužský člen panovnického n. knížecího rodu, syn panovníka, knížete

(To mimochodem perfektně sedí i na ty prince-manžely.Lethrendis píše:
a tam mi spousta indicií naznačuje, že by to skutečně měli být Princové.

Já u té starší debaty nebyl, takže nevím, c jsi měl za argumenty. Ale tady nic takového nezaznělo, jenom tu rozvolňuješ ustálené použití, nic co by dávalo signál, že "princ" je vhodnější.
Autorská citace #33
1.10.2020 10:54 - Lethrendis
Jerson: Když se zahloubáš do pravidel, zjistíš, že můžeš mít zbraně bez elektroniky, anebo s elektronikou bez připojení k Matrixu. Jenom nevyužíváš výhody.

A co se týče té společnosti - ta je opravdu o hodně jiná, než ta současná americká. Po takových pohromách, jako byl VITAs nebo oba Krachy se ani nedivím. Částečně lidé degenerovali do korporačních nádeníků, částečně se stali SINless odpadem. Že přijali všeobjímající všeřešící Matrix není žádný zázrak.
Autorská citace #34
1.10.2020 12:27 - Jerson
No však - máš zbraně bez elektroniky, které jsou horší. Není možnost být tak dobrý, že to na co jiní potřebujou elektroniku ty zvládneš bez ní. Třeba to že vůbec nemusíš mířit očima přes mířidla, jakákoliv, prostě to máš v paži úplně stejně, jako by se ti záměrný kříž promítal na sítnici. Vlastně ještě lépe.

Společnost znám jen z 2. edice, kde to byla ještě celkem dobrá paralela.
Autorská citace #35
1.10.2020 12:35 - York
Jerson píše:
Není možnost být tak dobrý, že to na co jiní potřebujou elektroniku ty zvládneš bez ní.


Zrovna v Shadowrunu to jde, můžeš bejt fyzad. Nevim teda, jak v šestý edici.
Autorská citace #36
1.10.2020 12:35 - Šaman
Jerson: Tak pokud je základ settingu cyberpunk a inspirační zdroj T̶e̶c̶h̶n̶o̶m̶a̶n̶c̶e̶r̶ Neuromancer (shame on me), tak se nediv, že technika dominuje.
Udělej si šamana, ten techniku nepotřebuje. :)
Autorská citace #37
1.10.2020 12:41 - sirien
Jerson: upřímně - varování tam naopak být nemá a pokud někdo takhle vezme zbraň a urazí si palec, jedině dobře.

(O tom, že ten obrázek si nehraje na detailnost a vozíš se po něm neprávem nemluvě. Jediné obrázky co aspirují na realističnost v tomhle jsou str. 17 a 66)

Loki: pravda, že to vesírné a orbitální by v tom settingu asi rozlišované bylo. A ostatně vzhledem k tomu "obratišti" to "orbital" bude mít nejspíš i věcně popisnou hodnotu.
Autorská citace #38
1.10.2020 12:43 - Jerson
Nechápeme se. Nemám nic proti tomu, že skoro všichni budou používat cyberware, protože to má výhody. Jen mi přijde škoda, že se nemůžu rozhodnout cyberware nepoužívat, a za cenu různých nevýhod dosáhnout stejné úrovně výsledků jako lidé s cyberwarem. Prostě jako ti pánové, kteří vezmou svůj starý Colt a s přehledem to natřou všem těm frajerům s kolimátory a dynamickými rukojeťmi a lasery a čert ví čím vším ještě :-)

Protože mi přijde, že ti skutečně nejlepší střelci právě potřebují co nejméně doplňků (neberu teď extrémní snajpry), aby mohli takových výkonů dosahovat.
Autorská citace #39
1.10.2020 12:44 - Jerson
sirien píše:
upřímně - varování tam naopak být nemá a pokud někdo takhle vezme zbraň a urazí si palec, jedině dobře.

No, já mám namysli lidi, kteří se k ní dostanou ne tak úplně vlastní vinou, jak občas vidím na těch videích. Vozit se po obrázku nechci.
Na straně 17 obrázek nevidím a na straně 66 moc reálně nevypadá, tak nevím, zda máme posunuté číslování, nebo mě trollíš :-)
Autorská citace #40
1.10.2020 12:50 - Šaman
Strana 17 knížky je 21. strana pfd dokumentu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090543985366821 secREMOTE_IP: 18.234.55.154