Kultura

25.1.2021 19:26 - sirien
Jerson píše:
o Gerginovi na Discordu DH se píše

Tyvole, to je silný kafe. Ty lidi sou fakt brutálně mimo realitu.

Jakože, kdyby prohlásili o mě, že mám moc velký ego a sem arogantní a nevidim si do huby etc., tak jasně, pochybuju, že by tu někdo nesouhlasil. Ale Gergon?


Jinak nevim co vás na kultismu hlídkařů tak fascinuje.
Leda byste nepamatovali (nebo zapomněli), co byli zač skutečný dračákysti a proč sme je v místních kruzích vždycky brali jako natvrdle zabedněný DrD fanatiky. Jestli ste mysleli, že to byl odraz místní povýšenosti - tak tady si to u Hlídky užijte v čerstvém lesku.

EDIT: York: pls. Komunitní sebemrskačství si nech k sousedům, tam je v kurzu aspoň čas od času, tady se to nežralo nikdy.
25.1.2021 19:28 - RoVan
pilchowski píše:
vzhledem k tomu, kolik má profilů, to není vyloučený


Pilchowski / Sirien (který to zmínil taky) jsou k tomu někde nějaké další info, že to tak opravdu je? Podezření na takové praktiky se tu sice mihlo ale nezaznamenal jsem, že by to bylo prokazatelné a jsem na to docela zvědvý. Díky :-)

EDIT:
V Gergonově recenzi vidím vlastní emoce po tom, co jsem si domů pravidla přinesl a snad jako první RPG kanál nedělá vyloženě reklamu a slepě DH neopěvuje protože "co je české to je hezké".
25.1.2021 19:37 - LokiB
sirien píše:
proč sme je v místních kruzích vždycky brali jako natvrdle zabedněný DrD fanatiky


je to tady kult, York měl pravdu :D
25.1.2021 19:38 - sirien
RoVan: PROKAZATELNĚ jsou nalezené dva fake holčičí FB profily, viz boubaque tady a pak o pár postů dál podrobnosti.

Kromě tohoto nemálo lidí (včetně mě osobně) zaregistrovalo, že se okolo DH vždy (na YT, na RPG Databázi, na Facebooku, na Fantasyobchodě...) objeví profily, které ji "recenzují" případně "obhajují" příspěvky, které působí jako copy-pasty PR textů nebo jako copywrightingové štěky. Jestli jde o kamarády autorů kteří jim pomáhají vést tvrdou kampaň (protože to sou fakt kamarádi - nebo jim to je jedno a RPG je ve skutečnosti ani nezajímá...) nebo přímo fake profily je občas těžké říct. Často to jsou texty které, abych citoval sám sebe u sousedů: "nemůžu dokázat, že to je vylhanej fake PR text, ale je to vylhanej fake PR text" - přičemž takových postů je tolik a objevují se tak systematicky, že je krajně nepravděpodobné, že by šlo o false-pattern, takže minimálně několik dalších fake účtů a recenzentů co nejsou tak obvious fake jako tyhle dva "sesterské" FB profily tam lítat určitě bude.

Popravdě, jedinej web kterej je těhle shitů čistej je Kostka (a RPG Fórum, pokud počítáš jen Fórum a ne připojený projekt RPG Databáze, která je fake recenzema DH zaprasená ve velkym) - a to čistě protože jim je asi jasný že by jim to v místních krajích neprošlo a byla by to kontraproduktivní snaha.
25.1.2021 19:40 - Gergon
Děkuji Siriene za zastání.

Co se týká toho opěvování, tak už podle toho co onen borec píše - že není správné dělat recenzi pokud mě hlídka nebaví a nechci jí hrát, tak očividně recenzi na Hlídku může a má právo dělat jen ten koho baví a kdo jí zbožňuje =)
25.1.2021 19:47 - efram
sirien

myslel jsem to Tiriovo vyjádření které bylo v tom tvém dřívějším příspěvku....jakože sabotage


Gergon
Z toho co je vidět hned v úvodu, nejde úplně minout, že to není systém pro tebe. A to je věc, která, stejně jako kdyby jsi byl krevní skupina takového systému, může dost ovlivnit recenzi samotnou.

Třeba způsob jakým pracuješ s pocitem jak a co ti evokuje sousloví Dračí hlídka je dost subjektivní. Přijde mi to jako dost zaujaté hodnocení.
25.1.2021 20:10 - ShadoWWW
Mně to připomíná situaci kolem Sirienovy původní recenze DrD II.
25.1.2021 20:12 - sirien
efram: pusť si to video a zjistíš, že to je dvě a půl hodiny naprosto faktografické kritiky toho, co tam je špatně, ať už co do pravidel nebo do rad které to tam hráčům dává. Zároveň ta hra by pro Gergona zjevně byla (viz jeho zjevná záliba v DrD), kdyby mu nepřišla kvalitativně špatná. Rozebírání názvu atp. je jen úvodní pasáž toho videa, jestli Ti to vadí, skoč rovnou na cca 25. minutu.

(Tiriovo? Sem psal vždycky Tirusovo... ale asi dává smysl i Tiriovo. Hm. Odvozuješ z latiny?)


EDIT: ShadoWWW: žejo? Skoro copy-paste v bleděmodrym, od toho jak vznikala přes moje pocity k ní až k "přijetí" autory a jejich blízkým fandomem.
25.1.2021 20:21 - Gergon
Ano, některé věci tam jsou samozřejmě subjektivní, to nepopírám a ani se to nesnažím zakrývat, ale právě proto jsem na začátku udělal úvod že mám rád staré DrD a pak hromada věcí co kritizuji se snažím brát opravdu herní mechaniky a hlavně se snažím najít i dobré věci a také se snažím ty špatné věci nejen zkritizovat, ale také vysvětlit co přesně mi na nich vadí a jak yb šly udělat lépe, což mi přijde jako docela fér přístup. Subjektivní je asi každá recenze na světě, nikdo se nedokáže úplně odprostit od svých pocitů a Sirien má pravdu v tom, že tento systém by pro mě byl super, kdyby byl dobrý. Kdyby se vyvarovali autoři desítek chyb, tak bych byl nadšený a moc rád bych si to občas zahrál a se "slzou v oku" zavzpomínal na staré dobré časy u Dračáku. Takhle ty "slzy v oku" byly spíš zoufalství.
25.1.2021 20:28 - sirien
Poslouchám Gergonovu kritiku rady Dračí hlídky pro PJ a jako brečim - horší, než sem myslel. (začíná někde od 2. hodiny... mimochodem Gergone nějaký time-stamps pasáží / témat by u skoro tříhodinovýho videa fakt nebyl od věci)
25.1.2021 20:29 - Gergon
To jsem se ještě na YouTube nenaučil, ale už o tom nějakou dobu uvažuju. Budu se na to muset mrknout.
25.1.2021 20:32 - efram
sirien píše:
(Tiriovo? Sem psal vždycky Tirusovo... ale asi dává smysl i Tiriovo. Hm. Odvozuješ z latiny?)


Ano, z latiny přišlo mi to tak nějak logické

add video, já nemám problem s kritikou DH, ale v určitých sekvencích mi to fakt přijde přehnané a Gergon opravdu až přes míru opakuje a zdůrazňuje i u věcí menší důležitosti jak moc je vše Broken!

Navíc sem Jerson sem tam hodí vyloženě věci vytržené z diskuse na DH discordu (kde ta komunita celkem žije), nad kterými se zde pak pohoršujete, ale když si člověk přečte celou diskusi, tak to až tak vyhrocené není (samo jsou vyjímky).

Když si pak člověk přečte jak moc je to vše špatně, pak tu jsou posty, třeba od Jersona, jak moc je těžké zaujmout nováčky a pak si na DH dis přečteš třeba tohle:

Co ale vím, tak od doby, co je DH máme zatím 6 nováčků, kteří mají zájem hrát a baví je to. Proto mi vadí způsob jakým kritizuje DH, kdy to působí že on ví co je nejlepší, ale ty nováčky to může lehce odradit.

Záměrně uvádím ten post celý, aby nebyl vytržený z kontextu a jde o stejného autora, který tu už byl repostován.

Když to zkrátím tak: Možná je někdy lepší udělat něco z části blbě, ale hlavně to udělat a pak na tom dál pracovat (autoři na opravách DH pracují) a nadchnout lidi, komunitu (její část), než o tom sáhodlouze vést debaty a směřovat k "super" vyladěnému systému, kterej pak nikdo nehraje případně se ladí tak dlouho, že to ztrácí smysl.
25.1.2021 20:36 - ShadoWWW
efram píše:
Proto mi vadí způsob jakým kritizuje DH, kdy to působí že on ví co je nejlepší, ale ty nováčky to může lehce odradit.

Křivdíš mu, Eframe. Několikrát opakuje, že je to jeho subjektivní pohled a koho to baví, ať to klidně vesele hraje dál. Rozhodně neřiká: "Opovažte se Hlídku hrát! Na místě ji spalte!" :o)
25.1.2021 20:41 - efram
ShadoWWW

aby nedošlo k mílce to nejsou moje slova, proto jsou kurzivou. Je to repost, pisu to i v textu, z DH discordu. Uvedl jsem ten text proto, že zde byl postován a pro to, že uvádí, že třeba on získal 6 nováčků. Pak dál v diskusi uvádí nějake další svoje názory co a jak a proč je ze jeho pohledu dobré.
25.1.2021 20:41 - Gergon
Přesně tak. Hned na začátku říkám, že pokud o něčem řeknu že je to špatné, tak nemyslím že je to špatné, ale je to špatné pouze a jedině z mého úhlu pohledu, pro mou družinu a pro můj styl hraní, který v žádném případě není "správný" ani jediný možný. To že si lidi na discordu DH přeberou po svém a kritizují jak si o sobě myslím že vím všechno nejlépe, jen ukazuje, že mě neposlouchali a kritizují něco co jsem tak neřekl a není pravda.
25.1.2021 20:43 - Jerson
Virtas píše:
Jasně, on hodnotí pravidla tak jak jsou na papíře, aniž by bral na vědomí vývoj a opravy, ale sami všichni víme, že žádná rpg hra takhle nefunguje ani to jeho stokrát vychvalované dnd, které reálně vzniká už desítky let a např. čtvrtá edice u fanoušků totálně propadla a autoři se vrátili k tradičnějšímu pojetí. Přitom najít si errata a podívat se na discord//fb/web hlídky by ho nestálo kromě času vůbec nic. Jen si tak říkám, jestli ty negativní "recenze" na rpg foru, d20 a jinde nevznikají spíš z možnosti "nakopat zadek tomu klukovi odvedle" a zviditelnit se na youtube, kde mě lidi mají za modlu. Jeho řeči jsou vidět a leckdo mu tam poklepe na rameno, ale to je tak všechno. slight_smile


Prostě to že bychom mohli kritizovat DH prostě proto, že by byla v tom či onom směru špatná asi není možné.

To že nějaké nováčky baví DH je jedna věc - když ji PJ dokáže vést a nováčci do pravidel nevidí, tak jim to nijak vadit nebude. Ale když přijde PJ, zeptá se na řešení a dozví se, že si to má vymyslet sám, i když neví jak, to asi moc lidí nepřiláká.

Celou diskusi sem dávat nebudu.
25.1.2021 20:44 - sirien
efram: viz můj komentář přímo na YouTube a srovnání s mou recenzí DrDII. Normální čtenář otevře příručku, řekne "shit", zahodí, konec, má čistou hlavu. Když děláš recenzi, tak víš, že to je špatný - a stejně to musíš číst, řádek za řádkem, poctivě, často několikrát (když něco cross-checkuješ nebo si formuluješ argumenty) - vidíš víc chyb, vidíš větší dosah a důsledky těch chyb, začneš si z toho rvát vlasy, ztratíš trpělivost a začneš mít tendenci vypěnit i u drobnějších chyb které bys jinak přešel.

Výsledkem je, že v recenzi začneš pálit kanonádu kritiky bez ohledu na objektivní váhu a význam kritizovaných věcí - drobné chyby rozebereš stejně do hloubky jako skutečně zásadní problémy. V důsledku se pak ta recenze samotná smísí s takovým katarzním rantem, ve kterém ze sebe tu nahromaděnou frustraci prostě potřebuješ dostat.

Tj. ten rant není ani tak nefér soda, jako spíš ukázka toho, že to je fakt hrozně špatné. To že to je rant neznamená, že to neni pravda*, ale jen že tam jsou kritizované nějaké věci které ve skutečnosti nemají až tak význam - to neznamená, že by nebyly špatně.

* nutno říct že s některými pozdějšími dílčími body bych s Gergonem polemizoval, zejména třeba co do otevřenosti DCček u hry atp., ale to není úplně merit věci.


Jinak Discord Dračí hlídky teď pročítám a jako - je to dost smutný čtení. Tebou citované - od doby co autoři očividně lžou o počtu pochvalných zpráv které dostávají, od doby co používají vylhané profily k tvorba lživých slavných sebe-recenzí na sociálních sítítch i zákaznických recenzích... tak mi řekni, proč bych jim měl věřit jejich nejspíš vylhané počty nováčků? (Stranou toho že nováček nemusí nutně souviset s použitým systémem - což bys zrovna Ty měl myslím uznat, že.)
25.1.2021 20:46 - ShadoWWW
Gergon se v recenzi ptá (teď parafrázuji), jak mohli autoři takový nedodělek vydat.

Důvod je stejný jako u původní DrD II. Uzavřený betatest. Byl dostupný jen pro ty, co si pravidla předobjednali (aneb bias a králík v pytli). Přestože vydali betu tiskem, tak evidentně nebrali dostatečný ohled na ohlasy a kutili si to do poslední chvíle pod pokličkou. Tipuji, že závěrečnou fázi dělal jediný autor, protože není možné, že kdyby byli dva, co to po sobě projdou, tak na ty zjevné chyby v textu nepřišli.

Celou dobu to hráli na pozlátko exkluzivity. A takto to končí...
25.1.2021 20:47 - efram
Jerson píše:
Ale když přijde PJ, zeptá se na řešení a dozví se, že si to má vymyslet sám, i když neví jak, to asi moc lidí nepřiláká.


Ty hledáš vždy proč to nejde, což (a ted nic osobního) byli v práci většinou lidi co nechtěj makat. Já mám rád opačný přístup hej pod zkusíme to, mrknem na to jak by to šlo. Proto se nikdy neshodneme. Vždy jsem se lidem co hledaj důvody vyhejbla a raději spolupracoval s lidmi co hledaj způsoby.

Ono totiž pak neřešíš lidi co ti píšou stránkové elaboráty o tom jak by hráli, ale vlastně nikdy hrát nebudou, protože si nenajdou čas, ale hraješ s těma co ti asi elaboraty nepišou, ale hrajou.
25.1.2021 20:48 - sirien
Jinak teda myslim že repostovat sem konkrétní posty z Discordu není moc žádoucí - jestli toužíte po tom pitvat něčí konkrétní výroky z Discordu, tak ten Discord je veřejný a určitě tam budete vítáni. Chudák poslední příčetný Duwayne tam určitě ocení trochu morální podpory.


Gergon: pokud vím (?) stačí do popisu napsat timestamp (např. 1:11:25) a YT to automaticky zkonvertuje na link na daný timestamp (stejně, jako v diskusnim postu). Tzn. mělo by stačit napsat např.:
- 1:12:30 - náročnosti a hody kostkami
...a YT zařídí zbytek.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078131914138794 secREMOTE_IP: 18.206.12.31